PDA

Zobacz pełną wersję : Co posadzić między drzewami na skarpie?



malocchio
28-05-2011, 07:57
Witam i bardzo proszę o pomoc :)

Muszę powoli wziąć się za zagospodarowanie kawałka lasku, który rośnie u mnie na działce. Jest tego parę arów, na zboczu łagodnie pnącym się do góry. Drzewa rosną dość gęsto (graby, brzozy, leszczyny, sosny, świerki, jodły, młode lipy), a pomiędy nimi, zwłaszcza od strony trawnika na głębokość kilku metrów rosną bujne chwasty i wysokie trawy. Nie mam pomysłu jak się ich pozbyć, bo podkaszarką nie da rady, bo za gęsto i teren nierówny, a sierpem bym to z miesiąc robiła. Więc to jest moje pierwsze pytanie: co z nimi zrobić?
A jak już się ich pozbędę, to co tam posadzić? Las jest na zboczu południowym. Między drzewami sam cień. Chciałabym zostawić miejsca na ścieżki, a resztę obsadzić czymś niskim i niekłopotliwym. No i najważniejsze żeby las dalej pozostał taki naturalny i 'leśny', żeby nie było w nim widać za dużo ingerencji człowieka. Pomożecie?

Pozdrawiam,
Mal

kondoria
28-05-2011, 08:43
Może paprocie, hosty, parzydło leśne ? Półcień lubią też różaneczniki, ale one mają spore wymagania i nie wiem czy by wyglądały naturalnie

malocchio
28-05-2011, 10:47
Dzięki kondoria. Też myślałam o paprociach i ew. jakichś trawach, bluszczach. Parzydło za wysokie.
Oprócz tego mam jeszcze jedno pytanie: kawałek działki jest oznaczony jako teren zieleni o szczególnym znaczeniu przyrodniczym. Rosną na nim m.in. trzy wielkie lipy. Czy można się jakoś ubezpieczyć od zawalenia się tych drzew? Od naszego domu stoją kawałek, ale martwi mnie to, że są dość blisko domu sąsiada i jakby coś się stało to mogą mu się zwalić na dom.