PDA

Zobacz pełną wersję : Jak zamontowac hamak...



Pyza
01-06-2011, 11:32
..na drzewie. To znaczy między dwoma drzewami. Czym przyczepic go do drzewa.
Hamak jest taki np.: http://allegro.pl/hamak-220-x-160-dla-dwojga-zielono-niebieski-i1630189136.html
Podaje linka, żeby było widać zakończenia.

marcinkornacki
01-06-2011, 11:58
na końcach hamaka są dwa pierścienie i wkładasz w nie gruby sznur i wiążesz do drzew. sznur trzeba sobie kupić na właśną rękę

G.N.
01-06-2011, 12:14
O mam taki tylko pomarańczowy. Wiązanie na dłuższą metę jest słabo wygodne bo węzły się zaciskają i jak trzeba hamak szybko zdjąć np. bo nadciąga burza (równocześnie zrobić 100 innych rzeczy ) to się robi nerwowa szarpanina. A jak się dwie cięższe osoby kilka godzin pohuśtają to w ogóle odwiązanie graniczy z cudem
Mam na drzewach dwa kawałki liny polipropylenowej (grubej ok 18 mm żeby nie kaleczyła drzewa) zawiązane na stałe z pętelkami na końcach a do hamaka zamocowane dwa karabinki (takie o nośności 220-250 kg do dostania w marketach budowlanych za kilka zł). Zdejmowanie zakładanie bez problemu. A liny też kilka lat wytrzymają. Mam już 5 rok, nawet na zimę nie zdejmuje i nic im nie jest.

Pyza
01-06-2011, 15:56
Dziękuję :)

hamis
16-06-2011, 13:44
Witam serdecznie.

Nie chcę zakładać nowego tematu, dlatego zapytam tutaj :)

Chciałbym w małym, przydomowym ogródku zawiesić sobie hamak, jednak nie mam drzew, które mogły by go utrzymać.
Pomyślałem więc, żeby rozwiesić go na dwóch stalowych słupkach, wbetonowanych w ziemię. Nie mam jednak pojęcia jakiej średnicy/grubości ścianki słupki zastosować...
Odległość między nimi będzie wynosić około 5m (hamak przedłużony linkami). Dodatkowo chciałbym, żeby słupki można było wyciągać (np. na zimę czy jakieś imprezy w ogrodzie, żeby nie przeszkadzały), więc dobrze by było zamontować je w jakiś tulejach (tuleja wbetonowana w ziemię i w to wsadzany słupek). Całość musiałaby wytrzymać obciążenie dwóch osób (przyjmijmy dla bezpieczeństwa 200kg).

Podpowie ktoś w jaki sposób to rozwiązać? Nie chciałbym ponosić jakiś olbrzymich kosztów, ponieważ domek jest wynajmowany, ale miło by było latem odpocząć pod gołym niebem :)

G.N.
17-06-2011, 08:01
Najprościej było by kupić 2 kawałki grubej rury stalowej po powiedzmy 2 metry każdy, do tego dwa krótsze kawałki 40-50cm spasowane tak żeby nachodziły na te dłuższe dosyć ciasno i tu warto by zainwestować w nierdzewkę, mosiądz czy duraluminium, w każdym razie coś co nie będzie korodować. Kopiesz dwa dołki, te krótsze kawałki ustawiasz w pionie i zalewasz betonem, do tych dłuższych pozostaje zamontować po jakimś uchu i prawie gotowe. Ucho do mocowania można dać przyspawać, można rurę przewiercić i ucho przykręcić. Słupki pomalować żeby nie rdzewiały i jakoś wyglądały, warto by jeszcze o jakiejś zaślepce od góry pomyśleć no i o zatyczkach do tych części wmurowanych w ziemię żeby w czasie jak słupki są wyjęte nie sypała się tam ziemia, śmieci itd. Stopę betonową trzeba wkopać dosyć głęboko żeby się nie wyrwała z ziemi, wszystko zależy od spoistości gruntu i szerokości takiej stopy, ale na mniej nić 50 cm to bym nie ryzykował.
Co do rury to myślę że 2” w zupełności wystarczy, ale jakbyś chciał robić wersję na hamak dla słonia to rury do 4” można bez większego problemu dostać. Przy 2” powinieneś się w 150-200 zł zmieścić.

hamis
17-06-2011, 09:00
Dziękuję za odpowiedź :)

Myślę, że 50cm w ziemię spokojnie wystarczy. W ten sposób osadza się tuleje pod słupy do koszykówki i nie ma prawa to drgnąć, a taki słup trochę waży, zwłaszcza jak zawiesi się na nim porządny "center" (pracuje przy budowie boisk, więc wiem co mówię :))

Powiedzmy, że zastosuję rurę stalową ~2". Jakiej grubości ścianka powinna być? 2,5mm wystarczy, czy szukać czegoś w okolicy 4mm?

G.N.
17-06-2011, 11:39
Myślę choć pewności 100% nie mam że typowa wystarczy (typowa 2" ma ściankę 2,9 albo 3,2 mm). Ponadto nie zamurowujesz tego na stałe i w razie gdyby się zgięło można bez problemu wymienić na taką ze ścianką np. 5mm. 1 m b kosztuje 20- 25 zł więc ryzykujesz zmarnowanie ok 100 zł. Jeśli chcesz mieć na pewno z okładem i na spuchliznę, to kup rurę np 80 mm ze ścianką 4mm, wyjdzie Cię ze 40 zł za metr też jeszcze nie jakiś majątek, a nie będziesz się zastanawiać, wystarczy czy nie wystarczy.