PDA

Zobacz pełną wersję : Czy ktoś wie cóż to za kępy na moim trawniku?



Aga-Białystok
06-06-2011, 05:56
Witam,
trawnik założony w tym roku, generalnie ma się nieźle. Ziemia nawożona raz-parę dni przed założeniem. Koszony już ze 3 razy. Lebioda powoli znika. Mlecz wyrywamy metr po metrze ręcznie na bieżąco. Ostatnio jednak widzę coraz więcej takich kępek i nie mogę znaleźć informacji co to jest (bo chyba nie perz?) i co z tym robić, żeby mi nie zajęło trawnika. Proszę o pomoc:
59605 59606

Gosiek33
06-06-2011, 06:11
perz to z całą pewnością nie jest, Elfir oceni co to za trawa. Sama nie znoszę takich kęp i wykopuję je gdy za bardzo się umocnią

Asia...
06-06-2011, 08:53
Jak na moje oko jest to Wiechlina łąkowa (Poa pratensis L.) – Nasiona kiełkują bardzo wolno około 18-20 dniach. Po zasiewie rozwija się wolno, zwłaszcza w mieszankach. W trawniku ujawnia się dopiero w drugim-trzecim roku. Nie lubi silnego zacienienia. Można ją wysiewać zarówno na terenach wilgotnych jak i suchych. Jest trawą niską, luźno-kępową z krótkimi podziemnymi rozłogami. Tworzy równą bardzo mocna darń wytrzymałą na deptanie i dość niskie koszenie. Trawa wybitnie wieloletnia, ma długi okres wegetacji. Najlepiej rozwija się na glebach lekkich , próchnicznych i żyznych, średnio wilgotnych. Jest jedną z najlepszych traw służących do zakładania terenów zielonych.

Aga-Białystok
06-06-2011, 19:13
Tak!!! Asiu, obejrzałam sobie foty i wygląda na to, że to to! :) :) Dziękuję Ci bardzo! Tam gdzie się pojawiła mam trawnik sportowy, więc przy niskim koszeniu powinna się ładnie wpisać w murawę. No chyba, że nie, to wtedy wykopię. FM rulez!

Elfir
09-06-2011, 22:01
to jedna z najlepszych traw na trawniki a wy wykopujecie?

Asia...
09-06-2011, 22:20
Ja osobiście nawet ją przesadzam gdy tylko zobacze że zaczyna mi gdzieś wyrastac w nieporzondanym miejscu Więc wędruje z nią w ubytek na trawniku;)Tak , zgadza się to najładniejsza i najlepsza trawa na trawniki i nie do zniszczenia przez deptanie

Elfir
09-06-2011, 22:23
poza tym niska - można rzadziej kosić

Asia...
09-06-2011, 22:27
poza tym niska - można rzadziej kosić

i nawet bardzo nisko kosic Ona da sobie z tym rade i nadal wyglada estetycznie:yes:

Aga-Białystok
11-06-2011, 16:18
mocna jak diabli, nie dam rady takiej kępy wyrwać!! trawy rosnące z nią rosną szybciej, więc koszę i tak co 5-7 dni. W miarą zagęszczania się trawnika coraz mniej widać, że to są kępy/rozetki, ALE jest jaśniejsza niż inne trawy i trochę to wygląda jakby trawnik miał przesuszone plamy.... albo jestem przewrażliwiona :)
60597
raz jeszcze dziękuję za pomocne informacje.

e-mól
14-06-2011, 09:53
Hej
Zdaje się, że u mnie też się tego sporo wysiało, może źle ją zdiagnozowałam, pewna nie jestem.
Mi to przeszkadza ze względu na sztywne źdźbła, jak jest tego więcej to mam wrażenie, że chodzę po ściernisku, a marzył mi się misiowaty trawnik.
Mam zasianą mieszankę exlusor z barenbruga i te źdźbła są wąziutkie i delikatne.
Jak mogę pozbyć się tej wiechliny? ona jest poprzerastana exlusorem, czy jest taki etap pory roku, koszenia, że dam radę wybiórczo ją pędzelkiem z roundapem potraktować?

magnolia
14-06-2011, 10:13
Aga- ładna ta Twoja trawka. Nawet bardzo!

Aga-Białystok
14-06-2011, 14:39
Poważnie?! Dziękuję! za tydzień mijają 2 miesiące od wysiania :)

Elfir
14-06-2011, 23:34
wiechlina ma mięciutkie listki

e-mól
15-06-2011, 05:57
A czy nasada listków to nie są sztywne "rurki"?

Elfir
15-06-2011, 10:04
każda trawa ma twarde łodygi kwiatostanowe - dlatego nie wolno dopuścić do zakwitnięcia trawnika. Mój wykładowca uważał, że po dopuszczeniu trawnika do zakwitnięcia nadaje się on tylko do przeorania i założenia na nowo.

e-mól
15-06-2011, 12:32
o:

Nie załamuj mnie!!
Długo nie kosiliśmy fakt, pierwsze koszenie koniec maja.
Czy to wygląda na chwast? Czy na szlachetną odmianę która się wykłosiła, choć jak dzwoniłam się radzić do barenbruga to nawet o to pytałam, powiedział że nie ma znaczenia.

https://lh4.googleusercontent.com/-nJSP-AucYZ8/TfiWrsVVgGI/AAAAAAAALnU/ZwTFW5RyH5k/s640/DSC_0514.JPG

https://lh6.googleusercontent.com/-wsgaFcaczm8/TfiWqhgf9aI/AAAAAAAALnM/dPxuP_Ngk2g/s912/DSC_0517.JPG

https://lh3.googleusercontent.com/-OPmffs83tuQ/TfiWkGcGOHI/AAAAAAAALm4/vYLfetqKSUo/s912/DSC_0515.JPG

No i może dodam że to znacznie szybciej rośnie niż te delikatne cieniutkie źdźbła.

e-mól
15-06-2011, 12:59
A tak to wygląda w zgęszczonej części po skoszeniu
https://lh6.googleusercontent.com/-fja1B8vTxjs/TfieUMjpBhI/AAAAAAAALog/iQZybSyjCbo/s912/DSC_0519.JPG

https://lh5.googleusercontent.com/-La-osoxu8Vo/TfieS-lRZOI/AAAAAAAALoc/kTB5BcT--9I/s912/DSC_0518.JPG

Asia...
15-06-2011, 14:09
wiechlina ma mięciutkie listki a to na zdjęciach bardziej przypomina perz właściwy niż wiechline

Midori
15-06-2011, 17:20
Jak na moje oko jest to Wiechlina łąkowa (Poa pratensis L.)
Asiu, dałaś zdjęcie wiechliny rocznej.
To co wyrosło u Agi na trawniku to też raczej wiechlina roczna - niestety nie jest to szlachetniejsza łąkowa (Aga powinnas sprawdzić czy w ogóle wiechlina łąkowa była w składzie wysiewanej przez Ciebie mieszanki). Według mnie, trawnik opanowany przez wiechlinę roczną (jej nasion pełno jest wszedzie, bo to jedna z najpospolitszych traw) nadaje się do ponownego zakładania...

Asia...
15-06-2011, 17:48
Asiu, dałaś zdjęcie wiechliny rocznej.
To co wyrosło u Agi na trawniku to też raczej wiechlina roczna - niestety nie jest to szlachetniejsza łąkowa (Aga powinnas sprawdzić czy w ogóle wiechlina łąkowa była w składzie wysiewanej przez Ciebie mieszanki). Według mnie, trawnik opanowany przez wiechlinę roczną (jej nasion pełno jest wszedzie, bo to jedna z najpospolitszych traw) nadaje się do ponownego zakładania...
No to są do siebie diabelnie :evil: podobne i tu też musi byc błąd http://www.dom.pl/gatunki-i-rodzaje-traw.html No dobrze a co to jest to o czym pisze e-mól ? Bo ja sobie ręki nie dam uciąc :no:

Midori
15-06-2011, 18:28
No to są do siebie diabelnie :evil: podobne i tu też musi byc błąd http://www.dom.pl/gatunki-i-rodzaje-traw.html
Jak się umieszcza zdjęcia bez pojęcia (tak jak na stronie www.dom.pl), to są podobne. Spójrz tutaj: http://species.wikimedia.org/wiki/Poa_annua To jest to samo zdjęcie z podpisem Poa annua a więc - wiechlina roczna. U e-mola to samo.
Dla sprawdzenia: wiechlina roczna preferuje gliniaste, stosunkowo wilgotne gleby o obojętnym pH.

Asia...
15-06-2011, 20:45
Faktycznie masz racje :) To u mnie musi byc jeszcze cos innego Jakaś inna ''wiechlina'';)bo jest zupełnie inna niż na fotkach u e-mole i nie jest sztywna tylko mięciutka

Altariela
17-06-2011, 10:07
Asiu, dałaś zdjęcie wiechliny rocznej.
To co wyrosło u Agi na trawniku to też raczej wiechlina roczna - niestety nie jest to szlachetniejsza łąkowa (Aga powinnas sprawdzić czy w ogóle wiechlina łąkowa była w składzie wysiewanej przez Ciebie mieszanki). Według mnie, trawnik opanowany przez wiechlinę roczną (jej nasion pełno jest wszedzie, bo to jedna z najpospolitszych traw) nadaje się do ponownego zakładania...
Czy po ponownym założeniu trawnika jest szansa, że ta wiechlina się nie zasieje ponownie? W zeszłym roku założony trawnik (Barenbrug Exclusor), w tym roku na wiosnę wygląda to dokładnie tak jak u e-mól - trawa się po pierwsze wykłosiła (mimo, iż trawnik był koszony w kwietniu i maju max. co 2 tygodnie), teraz większość trawnika to sztywne łodygi. Myślałam, że z tym Exclusorem jest coś nie tak (taki wymagający czort czy co), ale jeśli to wiechlina to co, rzeczywiście jedyny ratunek to przeorać i założyć na nowo? Od biedy to zrobię, ale jaką mam pewność, że sytuacja się nie powtórzy? :(

e-mól
17-06-2011, 11:58
Napisałam też zapytanie na forum ogrodniczym , gościu odpisał że tez ma exlusora i te same sztywne łodygi, o co chodzi??!!

Midori
17-06-2011, 13:27
o co chodzi??!!
Jeśli ten Barenbrug Exclusor, którego wysiewaliście ma podobny skład do tego:
20% Festuca rubra commutata NL
25% Festuca rubra trichophylia FR
25% Festuca rubra trichophylia NL
30% Lolium perenne NL
to nic dziwnego. Te wszystkie trawy wschodzą długo, w mieszance Exclusor nie ma ani grama życicy, która wschodzi szybko i zajmuje przestrzeń pozwalając rozwijać się delikatniejszym gatunkom. Jeśli w podłożu były nasiona wiechliny rocznej (a raczej były, i to jak widać w dużej ilości - powtarzam, jest to chyba najpospolitsza dzika trawa krajowa) to ona kiełkuje pierwsza i błyskawicznie dominuje trawnik.
Zauważ, że w tej mieszance nie ma też ani grama wiechliny łąkowej!
A tak obok tematu - po co Wy siejecie tego Exclusora? Przecież to typowa mieszanka na trawniki reprezentacyjne, ozdobne? Doskonała też do wysiewania w lesie, między drzewami - niekoszona tworzy bardzo ładne, naturalnie "leśne" zadarnienie.

Midori
17-06-2011, 13:34
Czy po ponownym założeniu trawnika jest szansa, że ta wiechlina się nie zasieje ponownie?
Jest szansa, jeśli zainwestuje się sporo czasu i pracy. Trzeba powiedzmy w czerwcu przygotować podłoże i zostawić nieobsiane. Jeśli powierzchnia nie jest zbyt duża można przykryć włókniną. Podlewać. Poczekać aż wiechlina wzejdzie z nasion zgromadzonych w glebie, zniszczyć ją chemicznie lub mechanicznie, jak kto woli. Czynność powtórzyć, tzn powtorzyć niszczenie skiełkowanych chwastow, ze dwa, trzy razy. Trawnik wysiewać we wrześniu.
Ważna uwaga: podłoże pod przyszły trawnik trzeba cały czas podlewać! Tak jakby trawa była już posiana. Inaczej nic z tego nie będzie.

Elfir
17-06-2011, 17:32
dlaczego sieją akurat to?
Bo ktoś kiedyś napisał, że Barenbrug to dobra mieszanka traw :)

Midori
17-06-2011, 22:08
Tak...
I na nic cały trud wymyślania nazw: Sport, Universal, Sahara, Shadow. Nie da się ukryć, że Exclusor brzmi najlepiej.

Elfir
17-06-2011, 22:41
zauważyłam tu na forum taki trend - ktoś wrzuca fajne zdjęcie aranżacji ze swojego ogródka/domu, wiele osób dopytuje się co jest na zdjęciu i kopiuje bez zastanowienia u siebie.
Taki prosty przykład ze żwirkiem, który zastosowała jedna forumowiczka. Ostatnio widziałam wariację na temat tego żwirku w innym dzienniku - zdjęcie róż wśród żwirku i zastanawiam się jak właścicielka zamierza te róże okopczykować a wiosną usunąć opadłe liście ze żwiru? :)

Aga-Białystok
18-06-2011, 13:08
Asiu, dałaś zdjęcie wiechliny rocznej.
To co wyrosło u Agi na trawniku to też raczej wiechlina roczna - niestety nie jest to szlachetniejsza łąkowa (Aga powinnas sprawdzić czy w ogóle wiechlina łąkowa była w składzie wysiewanej przez Ciebie mieszanki). Według mnie, trawnik opanowany przez wiechlinę roczną (jej nasion pełno jest wszedzie, bo to jedna z najpospolitszych traw) nadaje się do ponownego zakładania...

Sprawdziłam, w składzie mam 15% wiechliny łąkowej. Więc może to jednak łąkowa a nie roczna? :)

Asia...
18-06-2011, 14:09
A może Midori masz jakieś dokładne zdjęcia tej i tej wiechliny ,lub opis?

Midori
18-06-2011, 17:30
A może Midori masz jakieś dokładne zdjęcia tej i tej wiechliny ,lub opis?
Tego naprawdę pełno jest w necie (szczególnie na stronach anglojęzycznych), bo wiechlina roczna do spółki ze zwyczajną są uważane za uciążliwe chwasty trawnikowe. Wpisz sobie "Poa annua".
Po pierwsze popatrz może tu:
http://www.missouriplants.com/Grasses/Poa_annua_page.html
http://www.missouriplants.com/Grasses/Poa_pratensis_page.html
Na tych stronach oni podkreślają różnicę w wyglądzie języczków liściowych, oraz fakt, że łąkowa wytwarza rozłogi, a roczna nie.
Poza tym liście rocznej są raczej równowąskie i nagle zaostrzone, podczas gdy u łąkowej zwężają się stopniowo. U łąkowej bardzo często blaszki liściowe mają karbowane brzegi - to ważna cecha. Inny jest kolor kłosków: u rocznej białozielony, a u łąkowej z odcieniem brudnobordowym.
Warto pamiętać, że Wiechlina roczna jest stanowczo trawą trawników założonych na glebach zbitych, gliniastych.
Dalej:
http://www.ppdl.purdue.edu/ppdl/weeklypics/4-21-03.html - różnica w kolorze na trawniku.
http://www.indmowing.com.au/images/business/markpaisley/poa_annua1.jpg - ładna kępka:)
Najważniesze cechy po których można na pierwszy rzut oka i z dużej nawet odległości rozpoznać roczną to:
1. stanowczo dużo jaśniejsze zabarwienie (jasnozielony z żółtym odcieniem) przez co wyraźnie odcina się na trawniku;
2. kwitnie obficie w maju i czerwcu niskimi, pokładającymi się kwiatostanami. To są dwie podstawowe cechy (oprócz tego, ze jest rzeczywiście jednoroczna), które dyskwalifikują ją jako trawę trawnikową. Weźcie to na zdrowy rozum: jaki producent nasion promowałby by w swoich mieszankach coś takiego?

Midori
18-06-2011, 17:32
Sprawdziłam, w składzie mam 15% wiechliny łąkowej. Więc może to jednak łąkowa a nie roczna? :)

Na moje oko to jest roczna. Łąkowa nie ma prawa tak kwitnąć!
Jaką masz glebę?

Asia...
18-06-2011, 18:04
;)Dzięki za wyczerpujący komentarz :yes:

Midori
18-06-2011, 18:12
Nie ma sprawy. Te wiechliny to mój konik sprzed roku.
Zapomniałam dać jeszcze zdjęcia korzeni łąkowej: http://en.wikipedia.org/wiki/Poa_pratensis a to bardzo ważne. Porownaj sobie z roczną, która nie ma żadnych rozłogów.

Midori
18-06-2011, 18:20
A jeszcze taka ciekawostka: trzy lata temu wyhodowałam sobie trawnik na kawałku gołej ziemi, kosząc i podlewając wyrastające tam chwasty (bez wysiewania nasion traw). Ten trawnik składa się w około 80% z wiechliny rocznej i dla przeciętnego człowieka niczym nie rożni się od "zwykłego', założonego tradycyjną metodą siewu kupnej mieszanki.

Asia...
18-06-2011, 18:25
U mnie była podobna sytuacja z tym że ja jeszcze jej donosiłam w to miejsce i nie zastanawiałam się cóż to za trawka Poprostu bardzo mi się podobała i uważam że jest to najładniejszy chodniczek Teraz mogę to nazwac zielszczak:D

Midori
18-06-2011, 20:34
Widzisz, to jest idealna trawa "do deptania". Jeśli to ma być zielony, często używany chodniczek, to czemu nie?
Kto interesuje się trochę fitosocjologią to skojarzy, że wiechlina roczna wraz z babką, życicą, rdestem i tasznikiem tworzy zbiorowisko dywanowe, popularnie nazywane "murawą deptaną".

yurec
18-06-2011, 21:48
Nie zdzierżyłem, takich bzdur dawno nie czytałem, Midori sorki ale zajmij się tą "fitosocjologią" ale nie doradzaj innym w sprawach o których nie masz pojęcia i nie rób ludziom wody z mózgu.
Na pierwszym zdjęciu w tym wątku jest wiechlina roczna, reszta to sprawa pielęgnacji - prawidłowej pielęgnacji, i oczywiście wstępnego przygotowania gleby.
O tym, o faktach tu nie piszecie tylko jakaś filozofia.
Midori - lolium perenne, życica trwała, rajgras angielski, perenyal reygras to jest to samo.
Aga jak masz wiechlinę w składzie to nie jest to Barenbrug Exclusor, nie jestem akurat zwolennikiem mieszanek Barenbrug`a, ale przeczytaj jeszcze raz etykietę.

Midori
19-06-2011, 08:05
Midori - lolium perenne, życica trwała, rajgras angielski, perenyal reygras to jest to samo.

Raczej Perennial Ryegrass. Tak, to jest to samo. No i? Bo nie widzę związku.

Midori
19-06-2011, 08:07
Aga jak masz wiechlinę w składzie to nie jest to Barenbrug Exclusor, nie jestem akurat zwolennikiem mieszanek Barenbrug`a, ale przeczytaj jeszcze raz etykietę.
Aga nigdzie nie pisała, że wysiewała Exclusor.

Aga-Białystok
19-06-2011, 09:33
Ok, tylko spokojnie, to tylko trawa! Dziękuję wszystkim za wypowiedzi. Midori, z opisów, które przytoczyłaś wynika, że to jednak roczna. Zwłaszcza jeśli chodzi o obecne intensywne kwitnienie, widoczne różnice w wybarwieniu na murawie i pojedyncze przesuszone jakby źdźbła w kępie. Poniżej wrzucam fotę a propos tych korzeni, sami oceńcie, ale zdaje się również wskazują na roczną. yurek, rozumiem co miałeś na myśli, bo rzeczywiście nieco mnie Midori zbiłaś z pantałyku:

najpierw piszesz "Według mnie, trawnik opanowany przez wiechlinę roczną (jej nasion pełno jest wszedzie, bo to jedna z najpospolitszych traw) nadaje się do ponownego zakładania...",

a zaraz potem: "Trzy lata temu wyhodowałam sobie trawnik na kawałku gołej ziemi, kosząc i podlewając wyrastające tam chwasty (bez wysiewania nasion traw). Ten trawnik składa się w około 80% z wiechliny rocznej i dla przeciętnego człowieka niczym nie rożni się od "zwykłego', założonego tradycyjną metodą siewu kupnej mieszanki. (…) to jest idealna trawa "do deptania". Jeśli to ma być zielony, często używany chodniczek, to czemu nie?"

Jeśli chodzi o mieszankę to jest to mieszanka sportowa 'Trawy z Iławy' Rolimpexu.
http://www.rolimpexnasiona.pl/images/mini_MURAWA-SPORTOWA-WOREK-5kg.jpg

Jeśli chodzi o to, co u mnie rośnie to wygląda to tak:

61901 61902 61903

Pytanie brzmi: jak w takim razie najlepiej zadbać o ten trawnik, żeby wyglądał przyzwoicie?

yurec
19-06-2011, 21:06
Midori, tuż pod informacją:
30% lolium - pisałaś że nie ma ani grama życicy.
Ale mniejsza z tym.
Aga - na tych fotkach jest zestresowana i głodna wiechlina łąkowa, młoda.
Kłącza puści w drugim roku, pod warunkiem że nie będzie się musiała wykłosić.
To są sprawy glebowe, daj ziemię do zbadania.
Czym i kiedy było nawożone?

e-mól
19-06-2011, 21:28
yurec a co radzisz w sparwie mojego "trawnika" Czy częste niskie koszenie usunie mój chwast?
Co masz przeciwko barenbrugowi?

yurec
20-06-2011, 07:33
Faktycznie to Twój jest Exclusor. Zabagniłaś trochę, Elfir ma rację.
Ale też nie wiemy nic więcej prócz tego że było koszone dopiero w maju - to było na siano?
Co z nawożeniem? teraz przez parę dni będzie fajna pogoda, zrób wertykulację, porozcinaj te kępy, podsiej, a przedewszystkim daj papu.

e-mól
20-06-2011, 12:09
Zabagniłaś trochę, że co zrobiłam

to było na siano? było zieloniutko
nawoziłam raz
teraz miejscami mam siano, nie wiem jak rozpoznać czy trawa jest wypalona przez nawóz czy ma za mało nawozu, jak będę nawiozić to te chwasty też chyba się rozpędzą?

yurec
20-06-2011, 12:42
Dobra, przyznaję z tym sianem to nie był żart najwyższego lotu. Choć koniec maja to dobry czas na pierwsze sianokosy.
Spóźniłaś się z pierwszym koszeniem i masz konsekwencje.
A kiedy nawoziłaś, czym i w jakiej ilości

e-mól
20-06-2011, 12:50
20 kg
http://www.gardenflora.pl/nawoz-luvena-trawnik-20kg-p-6012.html

na 800m, w maju nawoziłam

Ale mój chwast to co za jeden?
Wykrawać każda kępkę, kosić nisko? roundape, punktowo traktować każdą kępkę, ta moja trawa właściwa dość marna jest, rośnie wolno. Generalnie zielono i gęsto jest ale mam wrażenie że w 70% to "dzięki" chwastom.

yurec
20-06-2011, 13:28
To nie chwast tylko życica trwała masz tego w mieszance 30%, wykłosiła się i stąd kępy i twarde łodygi.
Trzeba wertykulatorem porozcinać te kępy, albo założyć trawnik na nowo, jak pisała Elfir.
Nie masz tam jakiegoś ogrodnika w okolicy?
Nawóz jest kiepski, trzeba nim nawozić co 3-4 tygodnie.

e-mól
20-06-2011, 13:52
A te kępy i twarde łodygi będą tak samo wyglądały w przyszłym sezonie? Czy na wiosnę ta trawa młodnieje?

Altariela
20-06-2011, 17:05
Ale ja też jak już pisałam mam ten sam problem. Trawnik zakładany w sierpniu zeszłego roku, teraz jest już ładnie zagęszczony, trawnik na wiosnę koszony co 2 tyg., w kwietniu nawieziony florowitem, potem w połowie maja długodziałającym Vila, potem koszony w zasadzie co tydzień i też mi się wykłosiło i mam twarde łodygi :( To w końcu problemem jest życica trwała czy wiechlina roczna?

Elfir
20-06-2011, 17:41
osobiście nie lubię życicy, kojarzy mi się z perzem.

Aga-Białystok
21-06-2011, 06:24
Czym i kiedy było nawożone?

Na ok. 3 dni przed sianiem wymieszaliśmy górną warstwę ziemi z nawozem. Jak na złość właśnie mi wcięło ten worek, ale producentem był jakiś związek szkółkarzy, stowarzyszenie działkowców, zieleń miejska czy coś w tym stylu. Dawkowanie 5x w ciągu sezonu. Generalnie zastosowałam pół dawki i podlałam. 21.04 wysiałam. Ponownie sypnęłam nawóz (tj.siewnikiem) chyba przedwczoraj - Substral długo działający. Mam nadzieję, że dokarmi.

piotrulex
21-06-2011, 11:26
Jak na moje oko jest to Wiechlina łąkowa (Poa pratensis L.) ...

Mysmy wsiewali Sportowa z Ilawy o skladzie

SKŁAD ODMIANOWY

Życica trwała GRILLA 55%
Życica trwała NAKI 20%
Kostrzewa czerwona ADIO 10%
Kostrzewa trzcinowa FAWN 10%
Wiechlina łąkowa BALIN 5%

I jesli to faktycznie jest wiechlina to nasz trawnik jest niewielki (jakies 40 mkw) i wyrywalismy wlasnie cos podobnego bo wizualnie nam sie nie podobalo. Jesli to faktycznie jakies dobre nasionko to w nastepnych kawalkach zostawimy i bedziemy porownywac ktory ladniej sie prezentuje. Po skoszeniu mialy wyraznie grubsze podstawy przy ziemi i niewielkie korzonki wiec niezle sie wyrywalo. Myslelismy ze to cos nieciekawego co bylo w ziemi ;)

:)

mcgreat
24-07-2019, 21:13
432809432810432811432812432813

Witam serdecznie, mam podobny problem...założony od nowości trawnik 4 lata temu, po 2 roku zaczęły się pojawiać charakterystyczne kępy w innej strukturze i zdecydowanym innym kolorze. Dzisiaj mam już cały 500 metrowy trawnik, placami pokryty tą dziwną trawą. Trawa wysiana była Barenburg Uniwersal, zatem droga trawa.Nie mam pomysłu co mam z tym zrobić, opryski nie działają bo to trawa jedno listna, a punktowy Rundab i wycinanie powoduje dziury. A mam tego w dziesiątkach czy setkach w trawie. Proszę o pomoc, bo nawet jak założę nowy trawnik, obawiam się ,ze problem wróci. Trawnik na dobrej czarnej ziemi założony, podlewanie automatyczne, trawa nie miała się jak wysiać z zewnątrz, bo mieszkam przy lesie i raczej tu nie ma trawy nigdzie. pozdrawiam

Maciej Mossakowski
12-05-2020, 12:08
Domyślnie
Witam, czy ktoś się jeszcze interesuje tym tematem? Mam trawę Barenburg Sport i też mam u siebie takie kępki. Z roku na rok jest ich coraz więcej. Szybciej rosną od pozostałej trawy i są jasniejsze.

Elfir
12-05-2020, 12:51
nie przypadkiem chwastnica?

fotohobby
12-05-2020, 15:27
Domyślnie
Witam, czy ktoś się jeszcze interesuje tym tematem? Mam trawę Barenburg Sport i też mam u siebie takie kępki. Z roku na rok jest ich coraz więcej. Szybciej rosną od pozostałej trawy i są jasniejsze.

Wpisz w google chwastnica, albo wiechlina jednoroczna (poa annua), ewentualnie turzyca i porównaj.
I mnie niestety rozprzestrzenia się wiechlina jednoroczna.
Problem trudny do usunięcia, bo wszystkie (podobnie jak Twój trawnik) należą do jednoliściennnych i nie ma na nie dedykowanego środka.
Aczkowiek czytałem, że Stomp daje radę z wiechnilną jednoroczną.
Nie chcę jednak teraz pryskać trawnika, zrobię to na wrzesień.

Inną metodą walki z trawami jednorocznymi jest dosianie do trawnika mieszanki, która kiełkuje nawet przy +4C (to np Barenbrug SOS) i nie dopuszcza do wschodzenia traw-chwastów.
Niestety SOS wymaga regularnego nawadniania i częstego koszenia.