PDA

Zobacz pełną wersję : Kto ma rekuperator który już działa!!



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 [8]

adam0102
05-02-2012, 10:42
witam
mam pytanie do osób posiadających WM + rek. w takich temperaturach jakie są teraz czyli -15 do -20 jaka jest temp. nawiewanego powietrza. chodzi mi o rzeczywistą temp a nie jakieś wyliczenia.
z góry dzięki

Piczman
05-02-2012, 11:42
Mam +15 C na ostatnim anemostacie a +17 C wylatuje z centrali, 2 C strat na strychu .
Gdyby nie GWC musiał bym wentylację wyłączyć bo centrala prawie cały czas wyłączała by wentylator nawiewny celem odmrożenia wymiennika .
Podobnie dzieje się w większości central wentylacyjnych .

kangaxx
05-02-2012, 12:11
a ja nie mam gwc a centrala się nie wyłącza...
t na reku wyciągana z domu 19
t na reku nawiewane do domu 15

Piczman
05-02-2012, 12:54
Czym dogrzewasz powietrze ?
Nagrzewnica elektryczna ?

kangaxx
05-02-2012, 20:29
dogrzewam bartoszem :)

wandrew
05-02-2012, 21:00
Witam
jestem nowy na forum i czytam i czytam
a nurtują mnie następujące pytania:
planuje zamontowac RENOVENT LARGE 400 - czy ktoś ma i czy poleca?
zastanawiam się nad montażem rur elastycznych - czy ktoś korzysta z tego systemu kilka lat? jak się sprawuje?
i ogólne pytanie do wszystkich korzystających z Reku - czy ktoś kiedyś czyścił rury? jeżeli tak to jak często?
Pozdr

novina
05-02-2012, 22:07
Witam
ja również czytam i czytam...
Cały czas nastawiony byłem na Bartosza ale podobno przy dużych mrozach nie daje rady (opinia mojego instalatora)(zamarza i są problemy),
teraz proponuje Mistrala 400 PRO EC lub MISTRALA 400 DUO EC( mniej problemowy,podobno).
Jaka jest wasza ocena na ten temat?
Pzdr.

Dareckyy
06-02-2012, 06:55
Witam
jestem nowy na forum i czytam i czytam
a nurtują mnie następujące pytania:
planuje zamontowac RENOVENT LARGE 400 - czy ktoś ma i czy poleca?
zastanawiam się nad montażem rur elastycznych - czy ktoś korzysta z tego systemu kilka lat? jak się sprawuje?
i ogólne pytanie do wszystkich korzystających z Reku - czy ktoś kiedyś czyścił rury? jeżeli tak to jak często?
Pozdr


Witaj Kolego,

w takim razie czytaj, czytaj dalej
np. tu http://forum.muratordom.pl/showthread.php?108338-Opinie-na-temat-rekuperatora-Brink-Renovent-HR
i tu http://forum.muratordom.pl/showthread.php?195641-Wentylacja-mechaniczna-jak-to-jest&p=5177708&viewfull=1#post5177708

Vocatio
06-02-2012, 09:56
Witam
ja również czytam i czytam...
Cały czas nastawiony byłem na Bartosza ale podobno przy dużych mrozach nie daje rady (opinia mojego instalatora)(zamarza i są problemy),
teraz proponuje Mistrala 400 PRO EC lub MISTRALA 400 DUO EC( mniej problemowy,podobno).
Jaka jest wasza ocena na ten temat?
Pzdr.


Z tego co wiem to Bartosz nie ma możliwości zamarzania, zresztą kilka postów wyżej pisze o tym kangaxx. Spytaj instalatora ile założył bartoszy? Umowa z Proventem zobowiązuje, ale żeby ludziom takie banialuki wciskać ;-) Poproś go jeszcze o opinie na temat rekuperatora NIKOL ;-) ciekawe czy też zamarza ;-)

Jeśli Mistral nie zamarza to po co producent podaje takie dane?

Rekuperator Mistral 400 PRO EC:
Układ rozmrażania wymienników ciepła:
wyłączenie nawiewu - dopuszczalne tylko w przypadku gdy temperatura powietrza na wlocie centrali (czerpnia) nie spada poniżej -6st C (np. w przypadku zastosowania GWC)
wbudowana elektryczna nagrzewnica wstępna - 1,2kW/230V
kanałowa, recyrkulacyjna przepustnica trójstronna
Żródło: http://www.pro-vent.pl/mistral-pro400Ec,0.html

dratwa74
06-02-2012, 11:54
Witam wszystkich po raz pierwszy.
Czy ktos mógłby mi polecic jakąś solidną firmę która wykona mi projekt i zamontuje WM?
Sytuacja wygląda nastepująco,budowa rozpoczęta pod koniec ub roku.Stan na dzisiaj,to wylane fundamenty i wymurowane m-ki.Projekt domu indywidualny niestety przewiduje tylko wentylację grawitacyjną i jak teraz na to patrzę,to bardzo skromną - na cały budynek jest jeden komin.Jest to ostatni dzwonek,żeby coś z tym zrobic, bo jak się ociepli to mury w górę,a teraz jeszcze można coś zmienic(dom piętrowy z płaskim dachem,więc rozprowadzanie przewodów na poddaszu odpada).
Budowa zlokalizowana w Grodzisku Wlkp. jakieś 40km od Poznania.
Pozdrawiam.

lee28
06-02-2012, 19:04
Witam
ja również czytam i czytam...
Cały czas nastawiony byłem na Bartosza ale podobno przy dużych mrozach nie daje rady (opinia mojego instalatora)(zamarza i są problemy),
teraz proponuje Mistrala 400 PRO EC lub MISTRALA 400 DUO EC( mniej problemowy,podobno).
Jaka jest wasza ocena na ten temat?
Pzdr.

Też zastanawiałem się nad bartoszem, ostatecznie wybrałem Mistral 400 DUO z GWC. Pierwszy rok działał bez GWC i przy -8*C na dworze już zamarzał, tzn. co jakiś czas dość często włączało mu się rozmrażanie, czyli wyłączał nawiew był tylko wywiew. Przy około -15*C na dworze zamarzał na amen, tzn. praktycznie cały czas się rozmrażał, tak że musiałem mu założyć wyłacznik czasowy żeby pracował 30 min, a 2h stał, wtedy dało się zimę przeżyć.
Jak uruchomiłem GWC w następnym sezonie działa rewelacyjnie, np. dzisiaj na dworze było -14*C, po GWC powietrze ma +9*C, przy -20*C na dworze po GWC było +8*C. GWC idzie cały czas non stop, nie muszę go wyłączać na regenerację bo nie trzeba.
GWC to 76m rury kanalizacyjnej fi 200 zakopanej 2m pod ziemią. Dom ma kubaturę 380m3. Jak np. dzisiaj sprawdzałem (-14*C na dworze) po GWC powietrze miało +9*C, wywiew z rekuperatora na zewnątrz +10*C, z pomieszczeń wywiewało powietrze o temp +20*C, a nawiew do pomieszczeń 17*C. W domu utrzymuję temperaturę około 22*C.

Lookita
06-02-2012, 19:52
lee28,jaki masz gwc?ladne wyniki,moj daje chyba + 4-5 przy -25...ale w tym roku nie mierzylem....

kangaxx
06-02-2012, 21:40
Z tego co wiem to Bartosz nie ma możliwości zamarzania...
bartosz też zamarznie, tyle że dopiero przy tęgich mrozach o ile jest dobrze ocieplony, mój nie zamarzł jeszcze, tych kilka które montowałem też się trzyma, przynajmniej tak wnioskuję bo nikt nie dzwoni :)

lee28
07-02-2012, 06:53
Witam
ja również czytam i czytam...
Cały czas nastawiony byłem na Bartosza ale podobno przy dużych mrozach nie daje rady (opinia mojego instalatora)(zamarza i są problemy),
teraz proponuje Mistrala 400 PRO EC lub MISTRALA 400 DUO EC( mniej problemowy,podobno).
Jaka jest wasza ocena na ten temat?
Pzdr.

IMO rekuperator z nagrzewnicą to totalna pomyłka. Policz sobie nagrzewnica 1200 W, załóżmy że w zimie masz około 40 dni z temperaturą ciągłą poniżej -5*C (a jest ich więcej) i nagrzewnica cały czas grzeje 24h daje ci to 28,8kWh *40 dni = 1152kWh *0,6 zł/kWh = 691,2 zł
To prawie tona węgla, i tak co sezon.

Dareckyy
07-02-2012, 07:03
Po ostatnich mrozach też się zastanawiam nad zamontowaniem nagrzewnicy 1 kW do mojego Brinka.

Te koszty mogą być dużo mniejsze dla kogoś, kto ma dwie taryfy. Można by podpiąć nagrzewnicę do prostego sterownika dobowego i uruchamiać ją tylko w tańszej taryfie, wtedy 12h*1 kW*40dni=480kW*0,29=139,20zł. W tym sezonie tych dni będzie sporo mniej. Ja mam problem z mniejszą wydajnością reku od ok. dwóch tygodni. Podejrzewam, że w przyszłym tygodniu jak się trochę ociepli reku zacznie pracę już z normalną wydajnością.

jasiek71
07-02-2012, 07:22
Po ostatnich mrozach też się zastanawiam nad zamontowaniem nagrzewnicy 1 kW do mojego Brinka.



wystarczy 0,6 kw i jakiś sterownik co by ją uruchamiał w krytycznych sytuacjach np. przy -5*
można jeszcze zbudować kolektor powietrzny na południowej ścianie i używać jako czerpnię powietrza dla WM
przy ostatnich mrozach i słoneczku takie rozwiązanie da tobie ok. +30* na wlocie...
w twoim przypadku to zastanowił bym się nad dość pokaźnym kolektorem i dogrzewaniem także twojej płyty grzewczej...

Dareckyy
07-02-2012, 10:39
Dzięki Jasiek za odpowiedź.

Zakupiłem okazyjnie oryginalną nagrzewnicę do Brinka na alledrogo. Ona jest sterowana impulsowo przez centralkę Brinka, można ustawić temperaturę poniżej której będzie podawany sygnał do włączenia. Dodatkowo ograniczę jej godziny pracy jak w moim poprzednim poście. Problem z zamarzaniem reku zauważyłem tylko przy największych mrozach. Będę obserwował przy jakich temperaturach reku będzie pracowało już normalnie.

Mógłbyś mi dać jakiegoś linka do opisu takiego kolektora? Nie za bardzo widzę możliwość połączenia go z moją płytą grzewczą, ani nawet konieczność ;)

wandrew
07-02-2012, 16:10
Koledzy jakie macie kanały rozprowadzonej i jak się sprawdzają?

kangaxx
07-02-2012, 17:03
cały ból z tą nagrzewnicą jest taki że ciepło przez nią wytworzone trafi i tak na zewnątrz, rozmrażanie modulacją jest ekonomiczniejsze ale ludzie budują coraz lepsze, szczelniejsze domy a to takiemu rozmrażaniu nie sprzyja, wentyl nawiewny stoi, opory w kanałach są a chałupa szczelna, siłą rzeczy wielkość strumienia wywiewanego maleje a wymiennikiem i kanałami nawiewnymi zimne powietrze i tak do domu wpływa pogarszając proces rozmrażania a można (tak mi się wydaje) inaczej :)

Indiana_
07-02-2012, 22:13
Te kolektory na ścianie to niegłupi pomysł - mam 3 dobrze opomiarowane kolektory płaskie Hewalexa, i przy -25'C na słoneczku oddawały średnio około 7kWh dziennie energii do zasobnika (mam legalizowany licznik ciepła, nie jakiś badziewny wskaźnik), a temperatura na dole zasobnika dochodziła do 40'C, przy 50'C na kolektorach! A mają tylko 5 cm wełny od spodu (dodatkowo jeszcze spód jest owiewany mrozem, bo kolektory nie leżą na dachu) - tak więc sam się zdziwiłem ich osiągami. Kolektor powietrzny zamiast reku spokojnie sobie poradzi w tym układzie - gdyby choć przez chwilę dał >0'C, to automatycznie rekuperator się odmrozi i może sobie zamarzać cały dzień (zanim zamarznie, to dobry litr lodu musi się wydzielić).
U mnie zwykłą Luna zamarzała rok temu dopiero poniżej -8'C trwających przynajmniej cały dzień, w tym roku nie ma problemu bo zamontowałem presostat, który odłącza nawiew jak się zalodzi wymiennik. Działa zwykle przez kilka minut dwa razy dziennie (jak sterownik przełącza się na wyższe obroty, o 13:00 na obiad i o 21:00 na kąpiel - przy zwiększonej wydajności wentylatorów opór wymiennika wzrasta).

Dzisiaj po drodze widziałem na domu baterię 8 dużych podwójnych kolektorów próżniowych - ciekawe jak tam się sprawuje system - czy muszą dogrzewać w ogóle dom innym źródłem :-)

miki121
07-02-2012, 22:17
A widziałeś to:

http://www.berluf.com/hat_pl.php?prod=03

Jakby to pożenić z luną :) :) :)

Indiana_
07-02-2012, 22:50
Właśnie o takim patencie myślałem - nawet nie wiedziałem, że to firma z którą współpracuję tym handluje :-) Tylko skoro mam już spokój, to szkoda wydawać kasę, tym bardziej że czerpnię mam od NW, więc tak po prostu kolektora tam nie ma sensu kłaść...

Jutro odbieram też z hurtowni całe wyposażenie do glikolowego piwnicznego GWC i w środę uruchamiam, trochę szkoda 6 stówek, ale już wszystko przygotowane to zaś szkoda nie przetestować - żeby tylko mrozy znowu wróciły, bo takie popierdółki jak -5 do -10 w nocy to nic mi nie chce zamarzać :-)

miki121
07-02-2012, 22:58
Ciekawe jakby takie trzy podłączyć do centralki o wydatku 350m3/h ??
Muszę sprawdzić ile kosztuje taki solar ?/
Pozdrawiam

Indiana_
07-02-2012, 23:29
To podaj cenę tutaj jakby co, w sumie płaski cieczowy kosztuje tysiaka a jest high-end'em w porównaniu do tego powietrznego :-) Tylko inna skala produkcji, niestety.

jasiek71
08-02-2012, 08:18
zwykły blaszany dach od południa daje ok. +25* w słoneczny dzień przy -10 na zewnątrz...
taki kolektor to za grosze "tymi ręcami"...
zwykły czarny blaszany panel na ścianie wystarczy...;)

Dareckyy
08-02-2012, 14:13
A widziałeś to:

http://www.berluf.com/hat_pl.php?prod=03

Jakby to pożenić z luną :) :) :)

Na razie nie mają ich w ofercie, najwcześniej planują w połowie tego roku. Cena nieznana ...

psulek
08-02-2012, 14:28
A ja odkopię nieco temat wymienników entaliptycznych, bo trochę się tym ostatnio interesowałem i zanabyłem. Za małe pieniądze z wentylatorami DC (19W/144m3). Bez zbędnych spekulacji i domysłów - Q&A Mitsubishi, tłumaczenie z angielskiego, bo w Polsce nikt nie chce mówić wprost - tłumaczenie z dokument Technical Manual - Lossnay unit:

Pytanie: Czy papier jako materiał wymiennika jest wystarczająco trwały?
Odpowiedź: Trwałość papieru nie jest problemem, o ile nie zostanie on wystawiony na działanie promieni UV lub nie zostanie specjalnie uszkodzony. Trwałość jest z reguły większa niż wymienników metalowych, bo papier nie koroduje. Minimalna trwałość rdzenia celulozowego to 10 lat.
Uwagi: w zależności od warunków przechowywania, papier może mieć trwałość nawet 2000 lat

P: Czy papier nie jest izolatorem? Za słabo przewodzi ciepło?
O: Ponieważ papier jest bardzo cienki, pomimo kiepskiej przewodności cieplnej, przewodzi ciepło podobnie jak metal. Możesz to sprawdzić umieszczając kartkę pomiędzy dłońmi - poczujesz ceiepło. Przewodnictwo wilgocie możesz poczuć, chuchając na kartkę - poczujesz wilgoć z oddechu na swojej dłoni.

P: Jaki jest stopień nieszczelności
O: przy normalnych warunkach pracy - 2,5%, przy jednym wentylatorze wyłączonym - do 10% (nie chce mi się tłumaczyć całości, jest wykresik)

P: Czy Lossnay może być używana w bardzo zimnych rejonach (poniżej -10C)
O: Ze względu na kondensację w takich warunkach powietrze musi być podgrzane.

Całości nie będę tłumaczył - jest tego trochę. Są też wyniki badań po jedenastu latach użytkowania w budynku biurowym w Nagoya. W załączniku wyniki.

Jak ktoś będzie chciał, to podeślę całość.

Frankopulos
13-02-2012, 19:38
Witam szanowne grono,

Mam pytanko dotyczące umiejscowienia wywiewu w łazience. Czy można anemostat wywiewny umieścić tuż nad kabiną prysznicową czy nie ? Łazienkę mam małą ok 9 m3 i wywiew ma być na poziomie 60 - 65 m3/h co daje około 7 wymian na godzinę. Czy nie będzie wiało w tej łazience ? Podpowiedźcie jak jest u Was i czy teraz z perspektywy czasu zrobilibyście tak samo.

Pozdrawiam

Piczman
13-02-2012, 19:51
Kiepski pomysł .
Mokra skóra odczuje nawet niewielki ruch powietrza .
Dał bym ten wyciąg jak najdalej od kabiny .

gosia@
17-02-2012, 09:57
Mam ogromna prośbę, albo wyslijcie mnie do jakiegoś logicznego watku o wm albo jak mozecie odpowiedzieć tutaj to byłabym wdzięczna. Temat przerabiałam 8 lat temu, nie zdecydowałam się na WM. Nie lubie kombinować, właczac, wyłaczać, pamiętać i myśleć o kolejnej rzeczy. Buduję nowy dom, nie planowałam WM własnie ze względu na hałas ( podobno to bujdy, ale jaka mam gwarancję, ze mi nie spieprza, nie popsuja i rozkoszny szum nie popłynie w domu? Przyznam szczerze coś, za co zaraz dostanę zbiorowy OPR, ale tak jest..oszczędnosci 600 zł, nie sa dla mnie oszczędnościami, to gwoli informacji zeby sprawa była jasna. Jedyna rzecz, która mnie interesuje to komfort. Nie chce sie upierac na siłe przy starych rozwiazaniach, ale tez chce miec plusy i minusy. A na razie zakrzykuja mnie zwolennicy WM, przeciwnicy boja sie odezwać, bo ze cos nie ma wad w ogole, to nie uwierze.
Kolejna kwestia bardzo wazna. Od wiosny do jesieni mam otwarte drzwi na taras, mam i bede miała. Dla mnie dom, to połaczenie z ogrodem. Nie chcę i nie plnuję z tego rezygnować, czy jest możliwosc ze przy WM mam okno cały dzien otwarte?

O pomoc proszę tylko tych z dobrą wolą :-) Z góry dziekuję i moge sie zrewanżowac przy urządzaniu ogrodu, np:p

piwopijca
17-02-2012, 12:57
Pewnie ze mozesz otwierac okna przy wentylacji mechanicznej, ale moze to zaklocic jej poprawna prace.
Wydaje mi sie ze lepiej po prostu ja wylaczyc na ten okres w ktorym i tak chcesz otorzyc okna na "stale".
Wentylacja mechaniczna najlepiej sprawdza sie zima, jesienia czy wiosna a latem mozesz ja wylaczyc, o ile nie masz (nie bedziesz) miec problemow z nadmiarem wilgoci np. w lazienkach czy kuchni -ale przy otwartych oknach :)
Ja nawet jak otwieram taras itp. to jej nie wylaczam bo mi sie nie chce, pracuje non-stop a przy niewielkim zuzyciu pradu to mozna o niej zapomniec.
Jesli chodzi o szum to gdy wlacze wyzszy bieg np. II lub III to slysze szum powietrza ale na I biegu to nic nie slychac.

Pzdr.

gosia@
17-02-2012, 13:09
Pewnie ze mozesz otwierac okna przy wentylacji mechanicznej, ale moze to zaklocic jej poprawna prace.
Wydaje mi sie ze lepiej po prostu ja wylaczyc na ten okres w ktorym i tak chcesz otorzyc okna na "stale".
Wentylacja mechaniczna najlepiej sprawdza sie zima, jesienia czy wiosna a latem mozesz ja wylaczyc, o ile nie masz (nie bedziesz) miec problemow z nadmiarem wilgoci np. w lazienkach czy kuchni -ale przy otwartych oknach :)
Ja nawet jak otwieram taras itp. to jej nie wylaczam bo mi sie nie chce, pracuje non-stop a przy niewielkim zuzyciu pradu to mozna o niej zapomniec.
Jesli chodzi o szum to gdy wlacze wyzszy bieg np. II lub III to slysze szum powietrza ale na I biegu to nic nie slychac.

Pzdr.Dziękuję pięknie:-)

grzeniu666
17-02-2012, 13:11
gosia, myślę że możesz się nie przejmować otwartymi oknami, niech sobie działa. Jeśli chodzi o hałas poszukaj jakiegoś starannego instalatora, tu też kilku takich urzęduje (piczman, indiana, miki, inni...?) i zapytaj tak "chcę mieć gwarancję na X (5?) lat że instalacja będzie niesłyszalna (tzn. nie odróżnię kiedy działa/nie działa w nocy, na I biegu, na przykład). How much mister?". I napisz tu co powiedzieli :)

gosia@
17-02-2012, 13:28
gosia, myślę że możesz się nie przejmować otwartymi oknami, niech sobie działa. Jeśli chodzi o hałas poszukaj jakiegoś starannego instalatora, tu też kilku takich urzęduje (piczman, indiana, miki, inni...?) i zapytaj tak "chcę mieć gwarancję na X (5?) lat że instalacja będzie niesłyszalna (tzn. nie odróżnię kiedy działa/nie działa w nocy, na I biegu, na przykład). How much mister?". I napisz tu co powiedzieli :)Gwarancja, gwarancją ale jak hałas bedzie to mi rury wybebeszą? o to chodzi;-) pomysle, dzikei

kangaxx
17-02-2012, 18:08
jesteś klientką i możesz wymagać od instalatora by było cicho, może to być ujęte na umowie wykonania, jeśli taki gość bedzie cos kręcił ze po co, nie trzeba, itp to go wykop zanim zacznie

miki121
17-02-2012, 18:14
Najprostszy zapis określający maksymalną głośność pracy instalacji :)

langerob25
17-02-2012, 18:51
W temacie otwierania okien można też po prostu wyłączyć wentylator nawiewny.Wywiew cały czas działa ,zaciąga powietrze przez okna i usuwa nadmiar wilgoci.Opcję taką oferuje Stork Air(Zehnder) ,Brink renovent(zależy od roku produkcji)

gosia@
17-02-2012, 18:57
Najprostszy zapis określający maksymalną głośność pracy instalacji :)
wiem,w iem, ale tez wiem ze jestem bezsilna jak sie okaze, ze upsss, sie nie udało. OC instalatora mi nie zwróci za moj trawertyn na scianie,który trzeba bedzie rozryc;-))))))). Szukam dziury w calym, wiem;-)Dziekuje za odpowiedzi. Powaznie rozwazam w takim razie

gosia@
17-02-2012, 18:57
W temacie otwierania okien można też po prostu wyłączyć wentylator nawiewny.Wywiew cały czas działa ,zaciąga powietrze przez okna i usuwa nadmiar wilgoci.Opcję taką oferuje Stork Air(Zehnder) ,Brink renovent(zależy od roku produkcji)to super opcja, własnie o niej usłyszałam :-)

miki121
17-02-2012, 19:09
wiem,w iem, ale tez wiem ze jestem bezsilna jak sie okaze, ze upsss, sie nie udało. OC instalatora mi nie zwróci za moj trawertyn na scianie,który trzeba bedzie rozryc;-))))))). Szukam dziury w calym, wiem;-)Dziekuje za odpowiedzi. Powaznie rozwazam w takim razie

No nie do końca ostatnia płatność zablokować do momentu odbioru i pomiaru głośności pracy instalacji.
Pomiar taki będzie podstawą do ostatecznego odbioru i co za tym idzie wypłaty ostatnie transzy :)

Do pomiaru warto użyć decybelomierz sprawdzonego producenta a nie jakieś chińskie cudo...
Sam osobiście korzystam z takiej maszynki do tego celu:

http://www.conrad.pl/websale7/?shopid=conrad&act=product&prod_number=100695&ref=Okazje

Pozdrawiam

adam_mk
17-02-2012, 19:46
gosia@
Czy chcesz czy nie to i tak WSZYSTKIE odpowiedzi, jak i pytania, które tu stawiasz mieszczą się w TWOJEJ głowie.
TY musisz podjąć decyzję - CO CI JEST POTRZEBNE.
Chcesz DOBRE?
Określ co rozumiesz pod pojęciem "dobre" a wybrany magik powie - robię TAKIE za xxx kasy - lub powie - nie zrobię TAKIEGO.
Dobrze określ na piśmie CZEGO chcesz (czyli za co zapłacisz) i czekaj na wynik.

Nie wiesz czego możesz chcieć?
Czytaj forum w każdej wolnej chwili...
Myśl o SWOICH uwarunkowaniach i przez TAKI filtr patrz na wyczytane informacje.
Wybierz się gdzieś i pomacaj jakie "zabawki", posłuchaj ich wycia i warkotu...
Znajdź kogo, co ma WM i chwali to co ma i zaprosi na kawę abyś mogła "poczuć" takie wnętrza...

Adam M.

Indiana_
17-02-2012, 20:45
Gosia - można bez problemu wykonać niesłyszalną instalację, są odpowiednie materiały i technologie montażu, tanie albo droższe - do wyboru :-) Tylko Szczecin leży o 500 km za daleko ode mnie - nie dam rady pomóc. Nie znam nikogo z Twoich okolic - jednak myślę, że jeśli rozglądniesz się w okolicy, to na pewno znajdziesz dobrego instalatora. Pozdrawiam

gosia@
17-02-2012, 20:49
Gosia - można bez problemu wykonać niesłyszalną instalację, są odpowiednie materiały i technologie montażu, tanie albo droższe - do wyboru :-) Tylko Szczecin leży o 500 km za daleko ode mnie - nie dam rady pomóc. Nie znam nikogo z Twoich okolic - jednak myślę, że jeśli rozglądniesz się w okolicy, to na pewno znajdziesz dobrego instalatora. Pozdrawiam Poszukam :-) dzięki za chęć pomocy

tomek131
17-02-2012, 21:53
A ja mieszkam w małopolsce i mam tu najlepszych z forum pod ręką
Adama,Indianę,Mikiego ........ale
......nie założą mi WM jak co ,bo ich bardzo wku....iam
Tak więc ,tak jak Ty Gosieńko se nie założę WM(nawet jakbym się zdecydował)bo się będę bał ,że mi inni spartolą i będę płacił po 300zł na miesiąc za samo działanie owej WM jak Twój brat

gosia@
17-02-2012, 21:58
A ja mieszkam w małopolsce i mam tu najlepszych z forum pod ręką
Adama,Indianę,Mikiego ........ale
......nie założą mi WM jak co ,bo ich bardzo wku....iam
Tak więc ,tak jak Ty Gosieńko se nie założę WM(nawet jakbym się zdecydował)bo się będę bał ,że mi inni spartolą i będę płacił po 300zł na miesiąc za samo działanie owej WM jak Twój bratech..no i to jest smutne:-( ze jak nie nauczysz sie, nie bedziesz stał i patrzył na rece to w ogromnej ilosci przypadkow Ci spieprzą. MOj szwagier juz pisałam jest techniczny, do dzisiaj myslal ze tak musi byc:o

Indiana_
17-02-2012, 22:33
Nie chcę naganiać ani nasuwać jedynie obowiązującego rozwiązania, bo pewnie są i inne dobre produkty, ale sam po krótkich doświadczeniach z różnymi centralami wybrałem Jan-Gazy i tylko te teraz montuję - są ciche, oszczędne, grzałki nawet nie mają - więc nie ma opcji by zeżarły prądu więcej jak za kilkanaście złotych miesięcznie do przeciętnego domku. No i produkowane są w Polsce, a nie w Chinach, co chyba najważniejsze.
Przeciętnie dobrze wykonana instalacja z takim rekuperatorem będzie pracować prawidłowo, i nie będzie niespodzianek z dużymi kosztami. Właściwie więc jedyne, co Ci mogę nieobiektywnie polecić (nie znam wszystkich central na rynku - jak znalazłem dobre przestałem szukać dalej) to zaznacz instalatorowi WM, że ma być koniecznie Janek. I już mamy 50% sukcesu :-)

Wadą instalacji u brata jest właśnie zły dobór reku - cała reszta nie ma większego wpływu na koszty eksploatacji.

miki121
17-02-2012, 22:36
Nie chcę naganiać ani nasuwać jedynie obowiązującego rozwiązania, bo pewnie są i inne dobre produkty, ale sam po krótkich doświadczeniach z różnymi centralami wybrałem Jan-Gazy i tylko te teraz montuję - są ciche, oszczędne, grzałki nawet nie mają - więc nie ma opcji by zeżarły prądu więcej jak za kilkanaście złotych miesięcznie do przeciętnego domku. No i produkowane są w Polsce, a nie w Chinach, co chyba najważniejsze.
Przeciętnie dobrze wykonana instalacja z takim rekuperatorem będzie pracować prawidłowo, i nie będzie niespodzianek z dużymi kosztami. Właściwie więc jedyne, co Ci mogę nieobiektywnie polecić (nie znam wszystkich central na rynku - jak znalazłem dobre przestałem szukać dalej) to zaznacz instalatorowi WM, że ma być koniecznie Janek. I już mamy 50% sukcesu :-)

Wadą instalacji u brata jest właśnie zły dobór reku - cała reszta nie ma większego wpływu na koszty eksploatacji.

No tu trochę z tym jak wróżenie z fusów...
Bez zobaczenia całość raczej trudno wydać taką opinię...
Może być wiele innych rzeczy :)
A tak poza tym to na janku świat nie kończy

:)

gosia@
17-02-2012, 22:40
Nie chcę naganiać ani nasuwać jedynie obowiązującego rozwiązania, bo pewnie są i inne dobre produkty, ale sam po krótkich doświadczeniach z różnymi centralami wybrałem Jan-Gazy i tylko te teraz montuję - są ciche, oszczędne, grzałki nawet nie mają - więc nie ma opcji by zeżarły prądu więcej jak za kilkanaście złotych miesięcznie do przeciętnego domku. No i produkowane są w Polsce, a nie w Chinach, co chyba najważniejsze.
Przeciętnie dobrze wykonana instalacja z takim rekuperatorem będzie pracować prawidłowo, i nie będzie niespodzianek z dużymi kosztami. Właściwie więc jedyne, co Ci mogę nieobiektywnie polecić (nie znam wszystkich central na rynku - jak znalazłem dobre przestałem szukać dalej) to zaznacz instalatorowi WM, że ma być koniecznie Janek. I już mamy 50% sukcesu :-)

Wadą instalacji u brata jest właśnie zły dobór reku - cała reszta nie ma większego wpływu na koszty eksploatacji.dzięki, zapamietam:-) Na razie czytam i juz malo co ograniam;-)

gosia@
17-02-2012, 22:43
No tu trochę z tym jak wróżenie z fusów...
Bez zobaczenia całość raczej trudno wydać taką opinię...
Może być wiele innych rzeczy :)
A tak poza tym to na janku świat nie kończy

:)No przedobrzył, albo inaczej jemu przedobrzyli. Ma cuda na kiju, cudowna ładna pompę, odkamieniacz tez ładny;-) wizualnie, no i podobno bdb WM z jedna wadą...Ja pompy nie będę miala, mniej do czytania, przynajmniej tyle. Mam juz "tylko" piankę i WM:-)

Dla odbierajacych inaczej, którzy mi zaraz wytkna, ze piszę "ładna" to ironia jest;>

miki121
17-02-2012, 22:46
Gosi ale ładna kotłownia to nie jest zła sprawa...
Nieraz można się wstydzić wykonania przez hydraulika :)

Indiana_
17-02-2012, 22:46
No tu trochę z tym jak wróżenie z fusów...
Bez zobaczenia całość raczej trudno wydać taką opinię...
Może być wiele innych rzeczy :)
:)

Ale na logikę - skoro jedyną rzeczą w instalacji która żre prąd jest reku, to przyczyną żarcia prądu jest zły reku :-) No bo co innego? Zapchane filtry? Janek przy maks zapchanych filtrach też zeżre kilkanaście złotych prądu, bo nie ma regulacji wydajności, a jedynie prędkości obrotowej wentyli :-)

miki121
17-02-2012, 22:53
A co by było jakby wszystkie rury na poddaszu nie były nie izolowane i także poddasze bez izolacji??
Jaka temperatura była na wejściu do centrali - od strony wyciągu???
Gdzie jest zamontowana nagrzewnica i jak jest sterowana???
I tak dalej i tak dalej???

SUSPENSER
17-02-2012, 23:12
Nie chcę naganiać ani nasuwać jedynie obowiązującego rozwiązania, bo pewnie są i inne dobre produkty, ale sam po krótkich doświadczeniach z różnymi centralami wybrałem Jan-Gazy i tylko te teraz montuję - są ciche, oszczędne, grzałki nawet nie mają - więc nie ma opcji by zeżarły prądu więcej jak za kilkanaście złotych miesięcznie do przeciętnego domku. No i produkowane są w Polsce, a nie w Chinach, co chyba najważniejsze.
Przeciętnie dobrze wykonana instalacja z takim rekuperatorem będzie pracować prawidłowo, i nie będzie niespodzianek z dużymi kosztami. Właściwie więc jedyne, co Ci mogę nieobiektywnie polecić (nie znam wszystkich central na rynku - jak znalazłem dobre przestałem szukać dalej) to zaznacz instalatorowi WM, że ma być koniecznie Janek. I już mamy 50% sukcesu :-)

Ja także wdziałem "Janki" i są w porządku a ich producent montuje je od lat i wiedział co i jak trzeba zrobić, żeby działało jak trzeba.
Ciągle udoskonalają konstrukcję - wiem bo miałem okazję porozmawiać z twórcami i zobaczyć samemu jak się je montuje.

Ceny także maja atrakcyjne, gratis dają projekt wentylacji itd.


Ciekaw jednak jestem czy wymienniki z odzyskiem wilgoci [celulozowe] nie są bardziej przyszłościowe [ponoć odzyskują ciepło utajone dzięki czemu mają większą sprawność, i odzyskują wilgoć co jest istotne zwłaszcza w rzadko zaludnionych nowych domach].

adam_mk
17-02-2012, 23:50
Odzysk wilgoci to sprawa trudna i można na niej się "przejechać".
Problem bliski "recyrkulacji wydalin i odchodów" dobry na stacji kosmicznej...
Było już o tym.
A spieprzyć da się wszystko. Łącznie z młotkiem, który w porównaniu - skomplikowany nie jest...
Mogę się mylić, ale tam, gdzie jest recyrkulacja to myślenie o braku odkażania, odgrzybiania i wyjaławiania jest lekkomyślnością.
Klima w autku to też odzysk i recyrkulacja...
Parametry ma fajne!
Te - fizyczne.

Adam M.

grzeniu666
18-02-2012, 07:47
A ja mieszkam w małopolsce i mam tu najlepszych z forum pod ręką
Adama,Indianę,Mikiego ........ale
......nie założą mi WM jak co ,bo ich bardzo wku....iam

Tomek, dlaczego nie wykonasz sobie tego sam? Zamiast marudzić już byś się siedem razy tego nauczył.

SUSPENSER
18-02-2012, 18:54
Dzięki Adamie za odpowiedź - dałeś mi do myślenia :)

kangaxx
18-02-2012, 19:38
A tak poza tym to na janku świat nie kończy
:)
nie kończy ani nie zaczyna, tak samo jak i na innych centralach, to że ktoś woli montować jangaza nie tylko z ceny wynika ale i doświadczenia, możesz szukać nowych wyrobów pchany ciekawością albo inną motywacją, montowałem inne marki, każdy jest inny, na koniec wygrywa najmniej awaryjny i najbardziej oszczędny, zarówno z punktu widzenia użytkownika jak i instalatora, bajery po czasie okazują się... bajerami

miki121
18-02-2012, 20:04
No właśnie ale z drugiej strony w tej branży wszystko idzie do przodu i warto czasami otworzyć na nowe rozwiązania :)
A szczerze mówiąc mam dużo miłych wspomnień z brinkiem, j.e.storkair a nawet z mistralem i jego basenówkami..
Co do krajowego produktu uważam że dospel, berluf, nikol, bartosz nie są złe...
Pozdrawiam

kangaxx
18-02-2012, 21:29
a z nich każdy jest dobry w czym innym :)

miki121
18-02-2012, 21:34
Ale warto wiedzieć o tym bo niema jednego złotego środka na wszystkie rozwiązania :)

bdan
09-03-2012, 08:01
Specjaliści od wentylacji prosze o pomoc?
Przeklejam moje pytanie z wątku: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?194979-Wady-wentylacji-mechanicznej-nawiewno-wywiewnej-z-odzyskiem-ciepła&p=5254912#post5254912

Czy wyrzutnię można zrobić w wolnym kanale komina wentylacyjnego? Tyle, że przekrój komina jest mniejszy w stosunku do rury czerpni 200 (nie wiem dokładnie jakie to wymiary, a męża nie ma w domu). Jeżeli ma to znaczenie to rekuperatur będzie zaraz przy kominie, więc odcinek wyrzutni byłby dużo krótszy niż odcinek nawiewu od czerpni do rekuperatora. Czy też bezwzglednie musi być nawiew i wywiew tak samo, czyli po 200

SUSPENSER
09-03-2012, 18:36
Specjaliści od wentylacji prosze o pomoc?
Przeklejam moje pytanie z wątku: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?194979-Wady-wentylacji-mechanicznej-nawiewno-wywiewnej-z-odzyskiem-ciepła&p=5254912#post5254912

Czy wyrzutnię można zrobić w wolnym kanale komina wentylacyjnego? Tyle, że przekrój komina jest mniejszy w stosunku do rury czerpni 200 (nie wiem dokładnie jakie to wymiary, a męża nie ma w domu). Jeżeli ma to znaczenie to rekuperatur będzie zaraz przy kominie, więc odcinek wyrzutni byłby dużo krótszy niż odcinek nawiewu od czerpni do rekuperatora. Czy też bezwzglednie musi być nawiew i wywiew tak samo, czyli po 200

TO zależy od przekroju i długości kanału kominowego oraz typu dmuchawy, ale na pewno taka wyrzutnia będzie miała dużo większy opór niż zwykła.
Najlepiej spytaj o to producenta centrali wentylacyjnej - powinien to wiedzieć najlepiej.

bdan
10-03-2012, 20:51
Przekrój kanału to 12cmx17cm czyli 0,0204m , licząc przekrój przewodu 160 wychodzi 0,020m a w przypadku przewodu 200 wychodzi 0,0314; długość przewodu kominowego 1,5 m + ok. 2m przewodu wyrzutni . Długośc przewodu czerpni ok. 7-8 m. Rekuperator najprawdopodobniej Brink. Jakie macie u siebie przekroje czerpni i wyrzutni? Moze dałoby sie wykorzystać ten przewód kominowy?

Indiana_
11-03-2012, 00:27
Jeśli do wyrzutni masz 3,5m, a do czerpni 8m, to można spokojnie dać wyrzut do kanału spalinowego. Trzeba tylko wykonać odkraplacz w kominie, najlepiej tuż poniżej wejścia z rekuperatora, żeby skropliny nie lały się po całym kominie. Komin też pasowałoby ocieplić, żeby jak najmniej wody się w nim skraplało. Sam czasem tak robię, i jest OK.

bdan
12-03-2012, 06:25
Jeśli do wyrzutni masz 3,5m, a do czerpni 8m, to można spokojnie dać wyrzut do kanału spalinowego. Trzeba tylko wykonać odkraplacz w kominie, najlepiej tuż poniżej wejścia z rekuperatora, żeby skropliny nie lały się po całym kominie. Komin też pasowałoby ocieplić, żeby jak najmniej wody się w nim skraplało. Sam czasem tak robię, i jest OK.

Dziękuję za odpowiedź. To odprowadzenie miałoby być do kanału wentylacyjnego a nie spalinowego. To chyba jest różnica jakaś, czy do wentylacyjnego może być (u mnie spalinowy to taki z wkładem ceramicznym, a wentylacyjny to taki zwykły z gotowych pustaków)? Mielibyśmy opcję wyprowadzenia wyrzutni w podbitce- najprawdopodobniej drewnianej (dom parterowy), albo do tegokomina wentylacyjnego, albo widze, ze niektórzy odprowadzają kominkiem wentylacyjnym przez dach.

Indiana napisz prosze, które wg Ciebie rozwiązanie byłoby najlepsze

Indiana_
12-03-2012, 19:07
Sam wolałbym kominem wentylacyjnym. Z wyrzutni leci zimą dużo pary, która skrapla się w pobliżu. Na dachu jest idealne miejsce na to :-)

edde
12-03-2012, 22:10
żeby tylko nie wystapił problem skraplajacej sie pary na kratkach komina i ściekajacej po kominie (wewnątrz czy z zewnątrz) zaciekami, nieszczelnosciami itp, no i prócz przekroju komina wentylacyjnego chyba warto pochylić sie nad przekrojem kratki/kratek na wylocie, bo czasem ich kształt potrafi zabić 50-70% pola przekroju kanału...

piwopijca
13-03-2012, 05:57
Sorki ale co za bzdury wypisujecie tutaj?!!!!!
@bdan
Spokojnie mozesz dac wyrzutnie w kominie wentylacyjnym.
"Poweim" tak, ja mam centralke przymocowana do komina ale na parterze w pom. gospodarczym, wyrzutnie dalem do wolnego zybu wentylacyjnego (jest tam tez odpowietrzenie kanalizacji ale juz na pietrze wchodzi do szybu), czerpnie mam sporo dalej niz wyrzutnie bo kilka metrow, wysokosc od centrali do konca komina to wysokosc calego komina w domu -pewnie z 6-7 metrow.
Jakie skraplanie? Zaczynacie tutaj jakies "modly nad deszczem" uprawiac. Temp. powietrza z centrali jest sporo nizsza niz w przypadku wentylacji grawitacyjnej a nikt nie zastanawia sie czy mu sie skropli para wodna w kominie etc. Warukni do skraplania sa zima a tak sie sklada ze zima dajemy najmniejsza wydajnosc centralek -ja mam aktualnie ustawione na 50m3/h a wilgotnosc w domu raptem 30% -z czego ta para ma sie skraplac?
Nie poddawaj sie "ogolnej" histerii, sa pewne granice rozparywania negatywnych rzypadkow i potencjalnych zagrozen, popadniemy w paranoje kombinujac jak ochronic sie przed ochrona ochrony zeby caly czas byla jakas ochrona.
http://blizniak-andromeda.blogspot.com/2009/07/wentylacja-mechaniczna-z-gruntowym.html - zdjecie 5 i 6 od dolu.
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?108338-Opinie-na-temat-rekuperatora-Brink-Renovent-HR&p=5262070&viewfull=1#post5262070 - pomiar

Pzdr.

swistak81
13-03-2012, 06:12
No nie są to bzdury. Może nie widzisz co się dzieje, bo to się dzieje wewnątrz komina.
Może jeszcze wiele niedobrego się nie dzieje, ale nie zawsze musi tak być.
Popatrz. To jest wyrzutnia ścienna, fotka z tej zimy z 28 stycznia.
http://img339.imageshack.us/img339/2306/snc120128154812.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/339/snc120128154812.jpg/)

bdan
13-03-2012, 07:07
Dziękuje bardzo za wszystkie odpowiedzi. Napiszcze jeszcze prosze jakie macie średnice przewodów czerpni i wyrzutni do Brinka. Rekuperator bedzie na nieuzytkowym poddaszu, czy oprócz odprowadzenia skroplin z rekuperatora należałoby zrobić dodatkowe odprowadzenia skroplin z tego kanału wyrzutni czy to jest to samo.

swistak81
13-03-2012, 07:48
Tylko skropliny z reku. Ewentualnie skropliny z GGWC jeśli kiedyś będzie.
Przewody mam takie, jakie przyłącza - czyli u mnie fi160.
Sama czerpnia i wyrzutnia ma być minimum o rząd większa (czyli fi 200 w tym przypadku).

bdan
13-03-2012, 08:43
Przewody mam takie, jakie przyłącza - czyli u mnie fi160.
Sama czerpnia i wyrzutnia ma być minimum o rząd większa (czyli fi 200 w tym przypadku).

Sory ale dopytam przewody czerpni i wyrzutni to .....................; bo sama czerpnia to co masz na mysli (moze link).
Pozdrawiam, koleżanka bdan

swistak81
13-03-2012, 08:57
Sama czerpnia/wyrzutnia to wyłącznie to co widać na zdjęciu powyżej. Na allegro pełno tego, znajdziesz.
A przewody - o co pytasz? O średnice? O typ? Czy w ogóle co to jest? :) Bo pisałem, że fi160 co nawet cytujesz.

piwopijca
13-03-2012, 10:13
No nie są to bzdury. Może nie widzisz co się dzieje, bo to się dzieje wewnątrz komina.
Może jeszcze wiele niedobrego się nie dzieje, ale nie zawsze musi tak być.
Popatrz. To jest wyrzutnia ścienna, fotka z tej zimy z 28 stycznia.
http://img339.imageshack.us/img339/2306/snc120128154812.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/339/snc120128154812.jpg/)

Co dzieje sie z wilgocia w wentylacji grawitacyjnej?
To jest sedno mojej wypowiedzi. to ze masz mokra elewacje to normalne zapewne bo cieple powietrze ma kontakt ze zmrozona kratke stalowa i lodowatym powietrzem.
W kominie nie ma takich samych warunkow, powietrze w ciagu kominowym powoli schladza sie im blizej czesci zimnej (wylotu) i jest "zabierane" przez powietrze z kratek wentylacyjnych. U Ciebie moze byc nawet chwilowo cofane gdy zawieje wiatr i osadza sie na powierzchni kratki lub scianie -moga byc sytuacje takie poniewaz scienne wyrzutnie moga nie byc tak silnie wentylowane jak kratki z dwoch stron na kominie lub z daszkiem (kominek na zakonczeniu komina murowanego), tam na gorze sa "przeciagi".
Zeby nie bylo, teraz nie zagladalem do komina z wyrzutnia, ale dla mnie jest to analogia z wentylaja grawitacyjna.

Pzdr.

jasiek71
13-03-2012, 10:20
W kominie nie ma takich samych warunkow, powietrze w ciagu kominowym powoli schladza sie im blizej czesci zimnej (wylotu) i jest "zabierane" przez powietrze z kratek wentylacyjnych.

zaglądałeś kiedyś do takiego komina (działającego ;) )
w silne mrozy jest oszroniony w środku w pobliżu wylotu , a nieco niżej bagno i woda ściekająca na jego dno ...

piwopijca
13-03-2012, 10:21
W Renovencie HR Large 400 centrala ma srednice pod rury fi 180 mm a w wersji medium 300 fi 160 mm
Przylacze spustu kondenstau ma srednice zewnetrzna fi 20 mm

Pzdr.

piwopijca
13-03-2012, 10:22
zaglądałeś kiedyś do takiego komina (działającego ;) )
w silne mrozy jest oszroniony w środku w pobliżu wylotu , a nieco niżej bagno i woda ściekająca na jego dno ...

Mam rozumic ze w grawitacyjnej ten proces nie zachodzi?

Pzdr.

jasiek71
13-03-2012, 10:24
Mam rozumic ze w grawitacyjnej ten proces nie zachodzi?

Pzdr.

???

piwopijca
13-03-2012, 10:33
Mialo byc "rozumiec" a nie "rozumic" ;), ale chodzi o to czy zima nie ma tego efektu w kominach wentylacji grawitacyjnej?
Zmierzam do tego ze takie procesy zachodzace w kominach przy silnych mrozach moga wystepowac zarowno z wentylacja mechaniczna (wyrzutnia w szybie wentylacyjnym) i dzialajaca wentylacja grawitacyjna.

Pzdr.

jasiek71
13-03-2012, 10:42
Zmierzam do tego ze takie procesy zachodzace w kominach przy silnych mrozach moga wystepowac zarowno z wentylacja mechaniczna (wyrzutnia w szybie wentylacyjnym) i dzialajaca wentylacja grawitacyjna.


w grawitacyjnej cała wilgoć wylata do komina i tam się kondensuje na zimnych ściankach bliżej wylotu ...
w WM z rekuperatorem znaczna część tej wilgoci kondensuje się na wymienniku i wycieka sobie rurką , do wyrzutni w kominie dolatuje znacznie zimniejsze powietrze ze znacznie mniejszym ładunkiem wilgoci ...

piwopijca
13-03-2012, 11:30
No to wlasnie do tego zmierzam caly czas ...
Nie mowilem o grawitacyjnej jako takiej ale odnosilem sie do niej jedynie jako czegos co istnieje i nikt jakos nie wyrywa sobie wlosow z glowy dlatego, ze wilgoc skrapla sie w szybie wentylacyjnym komina.
Uwazam ze nie ma co traktowac na wyrost tego problemu w wentylacji mechanicznej z wyrzutnia w kominie wentylacyjnym -ot i cale moje "gadanie".

Pzdr.

langerob25
13-03-2012, 11:34
No nie są to bzdury. Może nie widzisz co się dzieje, bo to się dzieje wewnątrz komina.
Może jeszcze wiele niedobrego się nie dzieje, ale nie zawsze musi tak być.
Popatrz. To jest wyrzutnia ścienna, fotka z tej zimy z 28 stycznia.
http://img339.imageshack.us/img339/2306/snc120128154812.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/339/snc120128154812.jpg/)


To jest fotka czerpni i wyrzutni?

jasiek71
13-03-2012, 11:47
No to wlasnie do tego zmierzam caly czas ...
Nie mowilem o grawitacyjnej jako takiej ale odnosilem sie do niej jedynie jako czegos co istnieje i nikt jakos nie wyrywa sobie wlosow z glowy dlatego, ze wilgoc skrapla sie w szybie wentylacyjnym komina.
Uwazam ze nie ma co traktowac na wyrost tego problemu w wentylacji mechanicznej z wyrzutnia w kominie wentylacyjnym -ot i cale moje "gadanie".

Pzdr.

ech ...
odniosłem się do tej wypowiedzi z kratkami a nie zauważyłem wcześniejszej :bash:
piszemy dokładnie o tym samym ...

pozdrawiam

bdan
13-03-2012, 12:14
Czyli opcja podpięcia do komina wentylacyjnego będzie ok. Mam tam jeszcze komin ceramiczny z odprowadzeniem skroplin , ale szkoda byłoby go "dziurawić" i wkładać wentylację. Niestety zrobiliśmy go niepotrzebnie, ale skoro juz jest to niech zostanie bez dewastacji.

swistak81
13-03-2012, 12:39
To jest fotka czerpni i wyrzutni?
No co ty :). Trochę za blisko by były...
To są dwie wyrzutnie, jedna z reku, druga z PPC.

izydoorek
17-04-2012, 10:18
Szukam pomocy w zaprojektowaniu systemu wentylacji mechanicznej z gruntownym wymiennikiem ciepła i podłączeniem do kominka (nagrzenica wodna czy coś w tym stylu). Domek 250m2. Może znacie kogoś kto wykonuje solidnie takie rzeczy w okolicach Krynicy Górskiej? Będę wdzięczna za wszelką pomoc

miki121
17-04-2012, 11:02
Szukam pomocy w zaprojektowaniu systemu wentylacji mechanicznej z gruntownym wymiennikiem ciepła i podłączeniem do kominka (nagrzenica wodna czy coś w tym stylu). Domek 250m2. Może znacie kogoś kto wykonuje solidnie takie rzeczy w okolicach Krynicy Górskiej? Będę wdzięczna za wszelką pomoc

Prześlij rzuty to powalczymy :)

f.5
21-04-2012, 21:20
Miki gdzie w Tychach kupie anemostaty metalowe?
w instalbudzie tylko plastik

miki121
21-04-2012, 21:28
Miki gdzie w Tychach kupie anemostaty metalowe?
w instalbudzie tylko plastik

W Mikołowie masz fajną hurtownię Ampar Silesia :)
Miła i fachowa ekipa.

f.5
21-04-2012, 21:41
Dzieki za namiar.
wymar anemostatu dobieramy do wewnetrznej srednicy rury ?
mam smieszny problem bo ludzie od zabudowy poddasza nie widzieli nigdy w zyciu anemostatu ale to przeszłosc.
w tej chwili gosc od łazienki glazurnik pyta co ma z tym zrobic bo otwor w płycie jest w zasadzie był owalny wogole do dupy nie podobny
i zrobił cos takiego
https://picasaweb.google.com/108457557392712242490/GornaAzienka#5733952529137710034
jak to widzisz ?
kupic do wewnętrznej srednicy rury i bedzie dobrze?

miki121
21-04-2012, 21:53
Dzieki za namiar.
wymar anemostatu dobieramy do wewnetrznej srednicy rury ?
mam smieszny problem bo ludzie od zabudowy poddasza nie widzieli nigdy w zyciu anemostatu ale to przeszłosc.
w tej chwili gosc od łazienki glazurnik pyta co ma z tym zrobic bo otwor w płycie jest w zasadzie był owalny wogole do dupy nie podobny
i zrobił cos takiego
https://picasaweb.google.com/108457557392712242490/GornaAzienka#5733952529137710034
jak to widzisz ?
kupic do wewnętrznej srednicy rury i bedzie dobrze?

Dotnij sobie kwadrat do otworu jaki masz.
Zaznacz środek i odrysuj koło od ramki montażowej, wytnij otwór obsadź ramkę - możesz za pomocą silikonu na ramkę od drugiej strony po odtłuszczeniu blachy naciągnij wewnętrzny przewód i doklej go do ramki - taśmą najlepiej zbrojoną.
Potem naciągnij wełnę wraz z zewnętrznym "fartuchem" przewodu i też oklej.
Potem dokręć sobie płytę zaślep otwór - możesz styropianem lub taśmą malarską obrób całość przeszlifuj i pomaluj a na końcu zerwij zaślepkę i zamontuj anemostat.
Średnica anemostatu fi 125mm z tego co widziałem na ramce :)
Pozdrawiam

f.5
21-04-2012, 23:33
Dzieki za szczegółową instrukcję montażu :)
kupiłem anemostat w instal..... ale na wieksza srednicę i plastik -dospel-
wydaje mi sie osobiscie ze metal będzie ładniejszy dlatego podjade do Mikołowa i zakupie anemostaty metalowe.
Acha czy metalowy anemostat jest ok w łazience gdzie bedzie para i tak dalej ?
pamietam ze ktos radził przy czerpi i wyrzutni plastik a nie metal aby nie było zaciekow na elewacji.

Acha przy okazji gornej łazienki wykonalismy odprowadzenie skroplin fi32 ze stryszku gdzie bedzie reku.

jak na razie tylko brak kabla do sterownika bo firma umiesciła go w idiotycznym miejscu
gdzie sugerujesz ? wchodzi w grę tylko piętro bo najprosciej do stryszku.

Piczman
01-05-2012, 20:28
tak z ciekawości - jakie temperatury maksymalne zanotowaliście podczas tych upałów?
prosiłbym także podać czy macie GWC :)
u mnie na parterze maks 24,75C, poddasze 25,5C dzisiaj (bez GWC)

Ja mam podobne z GWC, tyle że dopiero dziś wstawiłem By-pass .
Załączyłem centralę na max i w ok. 5 godzin zbiło mi 2 C .

A więc GWC robi swoje a to czuć ,,,

swistak81
04-05-2012, 08:08
Ja mam wieczorem (czyli w najgorszym czasie) 22,5-23 na parterze i 23-23,5 na poddaszu.
GWC daje mi jakieś 1,5-2stopni mniej. Ale gdyby nie rolety zewnętrzne - miałbym ukrop jak w samochodzie...
Okien jeszcze nie otwierałem...

SUSPENSER
04-05-2012, 10:01
tak z ciekawości - jakie temperatury maksymalne zanotowaliście podczas tych upałów?
prosiłbym także podać czy macie GWC :)
u mnie na parterze maks 24,75C, poddasze 25,5C dzisiaj (bez GWC)

Może lepiej podawać temperatury powietrza wlatującego z GWC bo temp. w domu zależy od jego lokalizacji, osłonięcia okien itd.

U mnie z GWC rurowego wlatywało maks 12 st, a w domu miałem nawet 25 st.

Przy okazji - gdyby ktoś wiedział gdzie można kupić materiał stosowany do produkcji markiz zewnętrznych do okien dachowych Fakro [są półprzeźroczyste, ale zatrzymują większość promieniowania słonecznego] byłbym bardzo wdzięczny za taką informację bo chciałbym takim materiałem osłonić z zewnątrz okna wykusza [mocowanie na taśmę-rzepa przyklejonego do ramy].

swistak81
04-05-2012, 17:52
Może lepiej podawać temperatury powietrza wlatującego z GWC bo temp. w domu zależy od jego lokalizacji, osłonięcia okien itd.


U mnie przed GWC 28st, za GWC 14-15st, za bypassem 17-18st, na ostatnich anemostatach ok 20st.
Temp. też zależy od wydajności (akurat szło na 50% mocy czyli 125m3/h).
GWC mam glikolowe, 150mb rury 25mm. Słaby grunt (sam piasek, słaba wilgotność).

Chciałem dodać, że na anemostatach miałem 2 czujniki (po 1 na kondygnację), które leżały na nich. I mierzyły ich temperaturę, nie powietrza. Zresztą ręką było czuć że jest to powietrze chłodniejsze niż 20st.
Ponadto dużo tracę w kotłowni na nieocieplonych rurach. W zimie było ok, bo wówczas dogrzewały powietrze. Teraz w lecie nadal ogrzewają...
Ja jeszcze w domu nie przekroczyłem 24st.

jasiek71
04-05-2012, 22:54
w ok. 5 godzin zbiło mi 2 C .

A więc GWC robi swoje a to czuć ,,,

zrobiłem dzisiaj mały eksperyment ...
temp. zewn. 26*, za GWC 10,8*, na anemostatach ok.15*, 380m3/h

pomieszczenie/temp. o godz. 7:00/13:00/15:00/19:00
kuchnia okna zachód 23,7/ 23,9/ 24,4/ 24,8
hol 23,6/ 23,9/ 24,0/ 24,3
salon okna wschód 23,7/ 24,3/ 24,0/ 24,0
sypialnia okna zach. 24,6/ 24,8/ 25,0/ 25,1
pokój 1 okna wsch. 24,1/ 24,8/ 24,7/ 24,5
pokój 2 okna wsch. 24,0/ 24,6/ 24,5/ 24,6

od godz. 7:00 do 13:00 wentylacja była celowo wyłączona...
jakim to sposobem udało się zjechać o 2* w kilka godzin...?
może w nocy przy otwartych oknach ?

swistak81
05-05-2012, 07:24
jakim to sposobem udało się zjechać o 2* w kilka godzin...?
może w nocy przy otwartych oknach ?

Szczerze - mnie też to zdziwiło. GWC nie ma tyle mocy by tak szybko schłodzić dom.
Szczególnie za dnia, gdy cały czas dostajemy sporą porcję ciepła i bytowego i słonecznego.

kangaxx
06-05-2012, 06:59
Szczerze - mnie też to zdziwiło. GWC nie ma tyle mocy by tak szybko schłodzić dom.
Szczególnie za dnia, gdy cały czas dostajemy sporą porcję ciepła i bytowego i słonecznego.

gwc (oczywiście zależy jaki) może mieć moc nawet większą, kłopot tylko w przekazaniu tej mocy do domu za pośrednictwem wm

jasiek71
06-05-2012, 22:42
gwc (oczywiście zależy jaki) może mieć moc nawet większą, kłopot tylko w przekazaniu tej mocy do domu za pośrednictwem wm

no jak sobie zrobimy do każdego pomieszczenia oddzielne GWC to będzie w sam raz...
tylko czy wystarczy nam podwórka do rozkopywania...?

kangaxx
07-05-2012, 13:48
jasiek co ty gadasz, jeden gwc wystarczy tyle że większy, średnio licząc 300m rury da ci 4,5kw, a to juz nie jest mało, pomyśl jak to wepchać do domu :), robię właśnie takie coś ale większe trochę tylko na razie kłopoty z funkcjami na sterowniku od jangaza są by współpracowało :)

jasiek71
07-05-2012, 13:54
jasiek co ty gadasz, jeden gwc wystarczy tyle że większy, średnio licząc 300m rury da ci 4,5kw, a to juz nie jest mało, pomyśl jak to wepchać do domu :), robię właśnie takie coś ale większe trochę tylko na razie kłopoty z funkcjami na sterowniku od jangaza są by współpracowało :)

a jakim "potworem" będzie WM aby tą moc przekazać do domu...?

jasiek71
07-05-2012, 14:11
4,5kw, a to juz nie jest mało, pomyśl jak to wepchać do domu :)

daj ze dwa klimakonwektory o wydajności 700m3/h każdy i po kłopocie...;)
może łatwiej i taniej przerobić jakiś agregat chłodniczy ?

kangaxx
07-05-2012, 14:20
potwor nie potwór, w lecie byle klima wieje 5x tyle co wm i nikt nie woła że potwór :), ważne że nie służy do tego centrala do wm,

jasiek71
07-05-2012, 14:24
ważne że nie służy do tego centrala do wm,

powiedz to tym co przez WM z GWC chcą chłodzić dom...
ja twierdzę że nie ...;)

kangaxx
07-05-2012, 14:27
a ja twierdzę że tak, tylko że sam gwc nie wystarczy, poza tym czym jest gwc z nagrzewnicą jak nie klimakonwektorem :)

jasiek71
07-05-2012, 14:38
gwc z nagrzewnicą jak nie klimakonwektorem :)

tyle że klimakonwektor wystarcza na jedno pomieszczenie...
zasilany jest wodą lodową o temp. 6*
my mamy do dyspozycji co najwyżej 13-15* w lecie ...
na wlocie do pomieszczeń mamy już 19-20*
jaka to "ogromna" moc chłodnicza przy wydajności max 500m3/h

puść minimum przez reku w dzień a na max przez by-pass w nocy...
efekt ten sam co z GWC...:P

kangaxx
07-05-2012, 16:15
tyle że klimakonwektor wystarcza na jedno pomieszczenie...
zależy jaki duży :)

...jaka to "ogromna" moc chłodnicza przy wydajności max 500m3/h

przecież pisałem że od tego nie jest centralka


puść minimum przez reku w dzień a na max przez by-pass w nocy...
efekt ten sam co z GWC...:P
nie ten sam bo w dzień puszczasz tyle że max a nie min

jasiek71
07-05-2012, 22:45
najpierw budujemy GWC...
potem stwierdzamy że nie daje rady ...
potem usprawniamy dom... (poprawiamy szczelność, instalujemy rolety/markizy, poprawiamy izolację na strychu...)
po tym wszystkim dochodzimy do wniosku że GWC już nie jest konieczne ...;)

kangaxx
08-05-2012, 05:16
tak samo jak klima :)

Artur201
17-05-2012, 23:31
Szczerze jestem 1-5 i dwie ostatnie w tym temacie.Co zauważyłem jak na razie że nikt nie narzeka na wentylację mechaniczną.
Po drugie jestem właścicielem domu z lat 90 jeszcze nie skończonego a już myślę o remoncie. No wiecie priorytety ,dzieci itp.

Pytanie do właścicieli reku z gwc .
W zimie przy temperaturach -5 do -20 jaka temperatura była na wyrzutni.
Gdzieś coś czytałem że przy gwc wydajność reku spada.

Piczman
18-05-2012, 06:29
Wydajność nie spada tylko sprawność a ta jest tym większa ( w konkretnym wymienniku) im większa różnica temperatur .

Patrz na końcowy efekt :

- Zawsze odwilż
- mało skroplin
- powyżej +15 C na nawiewie
- brak możliwości zamarzania

Przy komplecie ( WM+GWC) bierze się pod uwagę sprawność całego układu a ta wynosi REALNIE powyżej 90 % przy jednoczesnym braku problemów .

Artur201
18-05-2012, 22:26
Piczman dziękuję za odpowiedź .Nawet twój glikolowy oglądałem .Czy mierzyłeś temperaturę na wyrzutni przy -10 na zewnątrz to jest związane z moim pomysłem.

jasiek71
18-05-2012, 22:38
Pytanie do właścicieli reku z gwc .
W zimie przy temperaturach -5 do -20 jaka temperatura była na wyrzutni.
Gdzieś coś czytałem że przy gwc wydajność reku spada.
generalnie prawie całe ciepło z ziemi wywalasz wyrzutnią ...
GWC w zimie to taka dość droga "odmrażarka" dla dobrego rekuperatora ...

kangaxx
19-05-2012, 15:10
...GWC w zimie to taka dość droga "odmrażarka" dla dobrego rekuperatora ...
święte słowa, dlatego szkoda się bawić w dyzy gwc tam gdzie wystarczy mały, ale chłodzenie to inna bajka

Piczman
19-05-2012, 20:58
Mały czy duży , koszt podobny .

Zastanawia mnie jednak dlaczego bierzecie pod uwagę tylko temp. w sytuacji kiedy nie są one najważniejsze .

Tak czy inaczej systemy rekuperacji i gruntowych wymienników ciepła będą instalowane na potęgę .
Dlaczego ?

Bo będzie można na tym nieźle zarobić.

Będą dotacje, nawet spore !

jasiek71
19-05-2012, 21:28
Wyczuwam tutaj bardzo dużą dozę swoistej autoreklamy i bajerowania klientów...

;):D

Piczman
19-05-2012, 21:35
Nie mam zamiaru wstydzić się tego że montuję ludziom tak wspaniałe rzeczy jak WM czy GWC.

Każdy ma swój rozum.
Marketing to nie moja działka i nikomu kitu nie wciskam .

Wystarczy do mnie napisać a pokieruję w samodzielnym wykonaniu wszystkich instalacji za free .
Wystarczy trochę wolnego czasu i dużo chęci .
Wielu już na tym skorzystało .

A Ja jestem zawsze sobą, czy wcześniej kiedy byłem Fotografem czy teraz .

Pozdr.

Piczman
19-05-2012, 21:43
Ja robię swoje, zamiast pisać bzdury o +15 C w gruncie w Lutym eksperymentuję i obserwuję swoje instalacje oraz opisuję je tutaj dając PRAWDZIWY obraz sytuacji .

Czyżbym stał się już zwykłym sprzedawcą ?

jasiek71
19-05-2012, 21:53
Ja robię swoje, zamiast pisać bzdury o +15 C w gruncie w Lutym eksperymentuję i obserwuję swoje instalacje oraz opisuję je tutaj dając PRAWDZIWY obraz sytuacji .


tu takie moje nie prawdziwe...
temp. gruntu na głębokości mojego GWC
27,04,2011 8,5*
13,06,2011 13,0*
12,07,2011 14,1*
15,08,2011 15,3*
30,08,2011 15,5*
23,09,2011 14,9*
27,12,2011 8,5*
1,02, 2012 8,3*
6,02,2012 7,8*
4,03, 2012 7,2*
6,04, 2012 6,6*
11,04,2012 7,0*
16,04,2012 7,6*
28,04,2012 8,8*

Piczman
19-05-2012, 22:12
Chyba właśnie zostałem wygnańcem tego forum więc to mój ostatni wpis .
Nie chcę nikomu wadzić . Są jak widać mądrzejsi i bardziej pożyteczni .

Piczman .

jasiek71
19-05-2012, 22:20
Chyba właśnie zostałem wygnańcem tego forum więc to mój ostatni wpis .
Nie chcę nikomu wadzić . Są jak widać mądrzejsi i bardziej pożyteczni .

Piczman .
a kto ciebie wygania ?
budujesz, obserwujesz...
dawaj cyferki ...
samo zapewnianie że działa to trochę za mało...
choć pewnie większości "owieczek" to wystarczy ...

R&K
19-05-2012, 22:22
Paweł bez jaj - ja np chciałem mieć GWC - i opinia Artura czy Jaska nie ma dla mnie najmniejszego znaczenia w tym zakresie

nie każdy jest wstanie zrobić wszystko sam - czy jestem OWCĄ Artur ? NIE - byłbym nia gdybym zrobił GWC z REHAU czy innej firmy za GRUBE TYSIĄCE

sama rura pod domem to za mało ... czy to sie opłaca .... czy nie - nie ma znaczenia
to jeden z elementów całej układanki - wg mnie ważny !

zdaje się że j-j ma GWC i sobie to chwali - chłodzi nim dom od kwietnia , od tego czasu też nie grzeje!!!!!!

leniin
20-05-2012, 08:31
R&K dokladnie jak piszesz \ ty Piczman sie nie przejmuj
Nie wszytko i nie wszyscy jak Artur i Jasiek przeliczaja na kase - tylko bez obrazy ;)
Dla mnie GWC to "wygoda" i nie musi mi sie zwrocic w $ ( a to nie znaczy ze dom buduje za banke)

jasiek71
20-05-2012, 08:46
Spoko,nie jestem obrażalski ;)
Nie rozumiem tylko jaka i co to miała by być za wygoda i czemu służyć ?

też sie podepnę do pytania...

czy wszyscy co tak zachwalają GWC czy GGWC maja chociaż jeden sezon za sobą bez tego ustrojstwa
mówię oczywiście o tym samym budynku...
tak żeby można było porównać...

jasiek71
20-05-2012, 08:48
Dla mnie GWC to "wygoda" i nie musi mi sie zwrocic w $ ( a to nie znaczy ze dom buduje za banke)

jak długo użytkujesz GWC ?

leniin
20-05-2012, 09:05
Moja siostra ma reku (znanej i "lubianej" R........) bez GWC a moj znajomy z GWC podobne domy z adresola i jakies 160 - 170 m2 oraz podobne polozenie wzgledem stron swiata. Domy z roletami wew. Ocieplenie 15 i okna 3 szybowe. Roznica to tylko siostra ma drewniane znajomy PCV
Komfort siedzienia w srodku latem jest odczuwalny i wg mnie czuc roznice.
Nie namawiam wyrazam tylko swoja opinie. Dla kogos to jest niewystarczajace a dla mnie ok.

jasiek71
20-05-2012, 09:12
Moja siostra ma reku (znanej i "lubianej" R........) bez GWC a moj znajomy z GWC podobne domy z adresola i jakies 160 - 170 m2 oraz podobne polozenie wzgledem stron swiata. Domy z roletami wew. Ocieplenie 15 i okna 3 szybowe. Roznica to tylko siostra ma drewniane znajomy PCV
Komfort siedzienia w srodku latem jest odczuwalny i wg mnie czuc roznice.
Nie namawiam wyrazam tylko swoja opinie. Dla kogos to jest niewystarczajace a dla mnie ok.
porównaj ten sam budynek ...
z... i bez...

to że są podobne to nic nie znaczy

leniin
20-05-2012, 09:24
Wiem jest wiele aspektów
Jak pisalem nie chce nikogo przekonywac
Ja jestem za GWC (oczywiscie za rozsadna kase)
Jak inni nie chca wporzadku
To tyle w temacie

Artur201
20-05-2012, 10:32
Do tych co teraz dyskutują mam pytanie zadane zresztą już stronę wcześniej.Jasiek w lutym masz 8.3 stopnia w gruncie na poziomie GWC czyli taką temperaturę plus minus masz nawiewaną do domu.Zakładam że reku ma straty 15% w domu 20 C tj jakieś 3 C czyli 8.3 + 3 =11.3 .Panowie czy moje teoretyzowanie jest poprawne .
w mrozy na zewnątrz powietrze na wyrzutni ma te 10-12 stopni.

Artur201
20-05-2012, 10:51
Panowie przed wiekami już ludzie potrafili mieć gwc więc w tej kwestii może mamy większy odzysk lecz idea stara.

jasiek71
20-05-2012, 10:59
Do tych co teraz dyskutują mam pytanie zadane zresztą już stronę wcześniej.Jasiek w lutym masz 8.3 stopnia w gruncie na poziomie GWC czyli taką temperaturę plus minus masz nawiewaną do domu.Zakładam że reku ma straty 15% w domu 20 C tj jakieś 3 C czyli 8.3 + 3 =11.3 .Panowie czy moje teoretyzowanie jest poprawne .
w mrozy na zewnątrz powietrze na wyrzutni ma te 10-12 stopni.
dokładnie coś w tym guście ...;)
prawie wszystko co wyciągniesz z gruntu idzie na wyrzutnię

jasiek71
20-05-2012, 11:16
A co idzie na wyrzutnię jak nic nie wyciągasz z gruntu?

a kto powiedział że nic nie wyciągam...?
raczej ile z tego trafia do chałupy...;)

jasiek71
20-05-2012, 11:42
podam taki mały przykład jak działa rekuperator kiedy mu dajesz wyższą temperaturę na czerpni
godzinę temu przełączyłem sie na czerpnie zimową pod dachem...
t. zewn. 23,4*
t. wewn. 22,5*
t czerpni 65,6*
t nawiewu 34,1*

a gdzie reszta z tych ponad 60* ?
na wyrzutni....;)

tak przy okazji...
przez tą godzine temp. powietrza wywiewanego z domu wzrosła z 22,3* do 22,5*
a więc w takim tempie rośnie jak dmuchamy do domu ponad 30*...
( o innych uzyskach w słoneczny dzień nie wspomnę...;) )
więc jak schłodzić chałupę kiedy z anemostatów wlatuje 19-20*
a jak wiadomo łatwiej jest zagrzać niż schłodzić...

jasiek71
20-05-2012, 11:49
Dlatego pytam, co wyrzucasz na zewnatrz jesli nie masz GWC.
temperaturę zewnętrzną podwyższona o stratę rekuperatora ...

miki121
20-05-2012, 11:50
GWC w domku jednorodzinnym to żaden cud tylko wyrzucona kasa w błoto.
Jeżeli chcesz aby firma wykonała Tobie GWC to musi być na "drogich" materiałach ponieważ one są do Tego przeznaczone i mają atest itp.
Jeżeli wykonał bym klientowi GWC z rury kanalizacyjnej i po roku użytkowania klient by stwierdził że nie spełnia jego oczekiwań i żąda zwrotu kasy w żadnym sądzie nie wygram..
Istotne jest także to że wykonywanie GWC z materiałów do tego przeznaczonych to istna głupota...
A to czy ktoś pisze że można klimatyzować - schładzać tym dom to kolejny mit...
Jak sobie wyobrażasz schłodzenie domu o np 6 stopni ( z 31 do 25 ) przy pomocy GWC biorąc pod uwagę nawet fakt że mamy jednokrotność wymiany kubatury powietrza???

jasiek71
20-05-2012, 12:12
za godzine podam pomiary z chłodzenia tego samego domku ( o powierzchni 100m2) przez dwa klimakonwektory i zasilane wodą ze studni o temp. 9,1*
jeden jest za rekuperatorem na wlocie do domu...
a drugi jako wewnętrzny obieg na parterze...
sumaryczna wydajność powietrza ok.600m3/h

jasiek71
20-05-2012, 12:28
A co z innymi zrodlami ciepla w domu?
Lodowka, zamrazarka, kuchnia, telewizor, CWU, mieszkancy i ich pies i kot.
to wszystko są zyski bytowe...
dzięki rekuperatorowi znaczna cześć z tego wraca z powrotem ...
a w lecie pomaga przegrzewać chałupę...:(

jasiek71
20-05-2012, 13:20
za godzine podam pomiary z chłodzenia tego samego domku ( o powierzchni 100m2) przez dwa klimakonwektory i zasilane wodą ze studni o temp. 9,1*
jeden jest za rekuperatorem na wlocie do domu...
a drugi jako wewnętrzny obieg na parterze...
sumaryczna wydajność powietrza ok.600m3/h
słowo się rzekło ...
t. zewn. 24,2*
t. wewn 22,6*
t. nawiewu 13,8*

czyli wewnętrzna dalej rośnie... ( no prawie stoi...:D )

kto ma takie temp. na kanałach i taką wydajność reku w tak małym domu ?
a to wszystko będzie za mało jak będzie cieplej a temp. wody w studni się podniesie ... (w tamtym roku było max. 12,6* )
przede wszystkim jak się ma do tego GWC które w lecie daje w porywach z 19-20* na anemostatach...

Artur201
20-05-2012, 14:16
Jasiek71 inspirujesz mnie dobry pomysł z tą wodą ze studni. Jednak zbyt duże klimatyzowanie (jak dla mnie oczywiście) nie jest zbyt zdrowe.
Całe życie nie można siedzieć w domu. Informuję że nie posiadam w domu w/w urządzeń jeszcze.Jedyne co to 20 m rury fi160 jako gwc podłączone do garażu turbinka 35W. Efekty jakie chciałem osiągnąć przerosły moje oczekiwania.

jasiek71
20-05-2012, 16:23
Skad sie wzielo to 19-20 kiedy piszesz ze nawiew jest 13.8?
Czegos tu nie rozumem.
Mozesz wyjasnic?
nawiew 13,8* jest u mnie przy chłodzeniu wodą ze studni...
jak byś powtykał termometry do anemostatów w domach z reku i GWC to byś wiedział jaki "chłodek" leci w środku lata...

jasiek71
20-05-2012, 16:24
Zgadza sie ale posiadanie GWC w lecie pomaga przynajmniej te zyski bytowe zniwelowac.

i tylko tyle ...
w międzyczasie domek dostanie porcje kilkudziesięciu kilowatów od słoneczka ...;)

jasiek71
20-05-2012, 16:27
Jedyne co to 20 m rury fi160 jako gwc podłączone do garażu turbinka 35W. Efekty jakie chciałem osiągnąć przerosły moje oczekiwania.

jak to się ma do wielkości domu i wydajności w stosunku do kubatury ?

jasiek71
20-05-2012, 16:34
słowo się rzekło ...
t. zewn. 24,2*
t. wewn 22,6*
t. nawiewu 13,8*



a tak wygląda po następnych trzech godzinach bez układu chłodzenia (sam rekuperator )
t zewn. 25,6*
t. wewn. 23,0*
t. nawiewu 28,1* (czerpnia letnia jest pod północnym dachem i o tej porze roku słońce nieco ogrzewa..,. )

czyli 0,4* przez trzy godziny w słoneczny dzień bez chłodzenia a z nawiewem o wyższej temp. niż panuje w domu...

michal_ludwin
20-05-2012, 16:49
Proponuję rzut oka na pomiary domu pasywnego - stoi niedaleko Częstochowy - byłem w nim, więc mogę poświadczyć, że nie jest to jakoś marketingowy "pic na wodę":

http://www.buduj-pasywnie.pl/dom_online

Temperatura powietrza po przejsciu przez GWC spada prawie o 10 C [ wg wskazania dzisiaj o godzinie 17.45]
Na naszym glikolowym GWC [AQUACOM (http://www.comair.pl/produkty-gwc-info.htm)] jest podobnie [w strumieniu powietrza spadek o 7-10 stopni].

Dodatkowa uwaga:
Jeżeli rekuperator ma automatyczny bypass i automatyka potrafi się nim odpowiednio posłużyć - tzn. otwiera klapę bypass [i przerywa odzysk energii]
kiedy można schłodzić pomieszczenia - to podczas upałów temperatura wewnątrz domu owszem rośnie - ale znacznie wolniej.
rekuperator działa odzyskując chłód i spowalniając tempo wzrostu temperatury.

R&K
20-05-2012, 19:02
w wątku Adama o GWC w 1 wpisie bodajże są rozłozone na części pierwsze 4 sposoby na GWC - jednym z nich jest studnia
przyznam szczerze - przeczytałem po tym jak już rozpocząłem budowę , po tym jak miałem nie robić GWC bo koszty firmowych rozwiązań mnie przerastały , bo nie wiedziałem i niedoczytałem o GWC tymi rękami robionym , póżniej poznałem Pawła a znacznie później jaśka ...
zdecydowałem sie na GGWC i nie załuję - po 1 mam wysoki poziom wod gruntowych , 2 nie mam studni

po lekturze Adama 1 co stwierdziłem - GWC ze studni to rewelacyjny pomysł

tyle mogę od siebie dodać po kilkunastu miesiacach doswiadczen i zdobywania wiedzy - gdybym mial studnię pewnie by taki zrobił , ale nie mam wiec zrobiłem glikolowca - nie nazekam - mam nadzieje ze nawet bede sie cieszył - moze 13 stopni na nawiewie nie bedzie - ale bedzie znacznie mniej niz gdybym nie mial zadnego GWC, sama rura pod domem do mnie nie przemawia (w kontekście moich warunków gruntowych)

R&K
20-05-2012, 19:03
O to chodzi,że nawet przy 600m3/h te chłodniejsze powietrze nic nie daje tzn.nie ochłodzi nam domu.

jest różnica czy wieje Ci 22 , 25 czy 18 stopni !!!???

Artur201
20-05-2012, 19:04
Jasiek 50m2 *3m wysokości tj 150m3 jak otworze drzwi to dodatkowe 100m3. Nic nie docieplone po jednej szybie.Mam tam osobną pętlę ogrzewania .
Chodziło o zmniejszenie temperatury w lecie przy 35 stopni ciężko jest cokolwiek robić po drugie w zimie trzeba było dogrzewać ryzyko zamarzania wody.
Więc nigdy nie spadło poniżej 6C nawet -25 na zewnątrz w lecie raz było 28 na zewnątrz dochodziło do 40.
Doświadczenie trwa od 8 lat

R&K
20-05-2012, 20:16
to tylko opinia 1 człowieka - nie badz chorągiewka - miej swoje zdanie

każdy dom jest inny
każda WM jest inna
każdy GWC jest inny

" Na dworze + 27, wymiennik przerzuciłem za reku żeby wentylatory powietrza nie podgrzewały. No i pieknie schładza powietrze. Prawie o 10 stC. Na anemostatch + 19 do 20 stC"

jeśli do domu ładujemy 19-20 stopni a nie 27 - to chyba jest różnica!!!!???

dalej odwołam sie do J-J i tego co jasiek napisał
mój dom jest zblizony parametrami do J-J - przynajmniej teoretycznie - choć nieco większy

"GWC do chłodzenia owszem ale przy dużo wiekszych wydajnościach "
wymiennik i centrale mam znacznie większą niż zapotrzebowanie

koszt glikolowca niewielki
centrala (500) w takiej samej cenie jak mniejsza , nieco droższa niz 350

nadal dodam ze przy rozbudowie układu o odzysk ciepla z wyrzutni do podgrzewania ZWU nic mi nie zamarznie

"cały zysk z GWC poszedł do wyrzutni i został wywiany na zewnatrz"
wiec u mnie bedzie on dodatkowo wyłapywany do podgrzewania ZWU

układy w domu to coś wiecej niz 1 urządzenie które skwitujemy - opłaca się - nie opłaca się

jasiek71
20-05-2012, 22:02
Ale powietrze wchodzace przez GWC jest chlodniejsze niz to bez niego.
O co ci wiec chodzi?

w tym powietrzu jest tak marna ilość energii że g... tym ochłodzisz ...

jasiek71
20-05-2012, 22:17
" Na dworze + 27, wymiennik przerzuciłem za reku żeby wentylatory powietrza nie podgrzewały. No i pieknie schładza powietrze. Prawie o 10 stC. Na anemostatch + 19 do 20 stC"

jeśli do domu ładujemy 19-20 stopni a nie 27 - to chyba jest różnica!!!!???
do domu nawiewasz 19*...
z domu usuwasz powietrze o temp.24*...
przy przepływie 600m3/h to jest dopiero 1kwh chłodu...
o tym że wyrzucasz chłodniejsze niż jest na zewnątrz to nawet nie wspomnę...
jak chcesz utrzymać chłód to najpierw przez rekuperator a dopiero potem przez wymiennik


dalej odwołam sie do J-J i tego co jasiek napisał
mój dom jest zblizony parametrami do J-J - przynajmniej teoretycznie - choć nieco większy

"GWC do chłodzenia owszem ale przy dużo wiekszych wydajnościach "
wymiennik i centrale mam znacznie większą niż zapotrzebowanie
to że będziesz miał w nim chłodno to bardziej zasługa wielkiej akumulacji i izolacji...

jasiek71
20-05-2012, 22:27
Jasiek 50m2 *3m wysokości tj 150m3 jak otworze drzwi to dodatkowe 100m3. Nic nie docieplone po jednej szybie.Mam tam osobną pętlę ogrzewania .
Chodziło o zmniejszenie temperatury w lecie przy 35 stopni ciężko jest cokolwiek robić po drugie w zimie trzeba było dogrzewać ryzyko zamarzania wody.
Więc nigdy nie spadło poniżej 6C nawet -25 na zewnątrz w lecie raz było 28 na zewnątrz dochodziło do 40.
Doświadczenie trwa od 8 lat
do puki usuwasz w lecie cieplejsze niż na zewnątrz to będzie tak działało...
pomaga w tym brak izolacji i akumulacja budynku ...
tak samo w zimie...
nawiewasz cieplejsze niż z niego usuwasz ...

w domu tak se ne da ...

SUSPENSER
20-05-2012, 22:31
słowo się rzekło ...
t. zewn. 24,2*
t. wewn 22,6*
t. nawiewu 13,8*

czyli wewnętrzna dalej rośnie... ( no prawie stoi...:D )

kto ma takie temp. na kanałach i taką wydajność reku w tak małym domu ?
a to wszystko będzie za mało jak będzie cieplej a temp. wody w studni się podniesie ... (w tamtym roku było max. 12,6* )
przede wszystkim jak się ma do tego GWC które w lecie daje w porywach z 19-20* na anemostatach...

Przy dużych stratach chłodu w kanałach tak jest, ale ... ja np. poradziłem sobie z tym tak, że podłączam wylot z centrali wprost do domu o mijając kanały nawiewne i wtedy mam 16 st na wlocie do domu.
Dzisiaj powietrze na wlocie z GWC rurowego do centrali miało maksymalnie 13 st.

Czy ktoś potrafi obliczyć jaką moc chłodniczą można wyciągnąć nawiewając +16 st o wilgotności 90% z wydajnością 320 m3/godz do domu w którym jest +24 st i 40% wilgotności.

Pewnie jest to niewiele [z 1-2 kW], ale kosztem 130 W prądu - która klimatyzacja da taką sprawność ?

Taki jak mój GWC można zbudować za kilkaset zł.

jasiek71
20-05-2012, 22:39
Dzisiaj powietrze na wlocie z GWC rurowego do centrali miało maksymalnie 13 st.


to jest dzisiaj ...
porozmawiamy w lipcu/sierpniu o tej wielkiej mocy chłodniczej kiedy grunt będzie miał 14-15*

Artur201
21-05-2012, 00:15
Panowie nie wymagam od gwc nic poza komfortem klimatycznym.Obniżenie temperatury o10 C przy 35 na zewnątrz da mi komfort klimatyczny
Panowie pracowałem w bardzo klimatyzowanych pomieszczeniach i pojazdach nie w Polsce oczywiście na zewnątrz do 50 wewnątrz zawsze
21 C i wiecie co wiecznie przeziębiony.Wysiadasz z auta a tutaj jakbyś gorącom patelnią w łeb dostał.Jak dla mnie zbyt duże różnice
temperatur są zabójcze.
Co do wentylacji mechanicznej jestem za bo budynek dobrze zaizolowany i uszczelniony bez tego się nie obejdzie,chociaż w moim przypadku
Będą to dwa lub trzy osobne systemy wentylacyjne.

owp
21-05-2012, 07:29
Artur - tylko dyskusja jest o tym, czy GWC schładza bardziej niż o 0,5stC, a nie 10 :)
Ja zrezygnowałem, zastanawiam się nad klimatyzacją, ale chyba też nie założę, bo małżonka jest uczulona na słowo 'klimatyzacja' ;)

R&K
21-05-2012, 08:12
konkluzja jest taka
jest roznica czy do domu sie wtlacza powietrze o temperaturze 20 czy 24 lub 27 stopni gdy na zewnatrz jest upał

gwc moze nie schladza ale nie pozwala tez na wzrost temperatury

Artur201
21-05-2012, 20:13
R&k MASZ RACJĘ krajan jak nie dopuszcza to ok może to bicie piany się skończy.

jasiek71
21-05-2012, 21:37
konkluzja jest taka
jest roznica czy do domu sie wtlacza powietrze o temperaturze 20 czy 24 lub 27 stopni gdy na zewnatrz jest upał

gwc moze nie schladza ale nie pozwala tez na wzrost temperatury
ale do tego wystarczy dobry rekuperator...
dlaczego ...?
bo w upalny dzień większość ciepła i tak wyrzuci na zewnątrz...
zamiast GWC wystarczy zacienić jakąś gęstą moskitierą jedno okno od zachodu...
efekt energetyczny dokładnie ten sam:yes:

ja naprawdę nikomu nie bronie budować...
naświetlam tylko jakie daje efekty GWC ...

jasiek71
21-05-2012, 21:57
Co to znaczy nie ochlodzi domu?
Jesli z GWC jest nawet o 0.5 stopnia chlodniej to juz jest cos bo przeciez to z praw fizyki wynika ze jak do pomieszczenia wprowadzisz chlodniejsze powietrze to bedzie w nim chlodniej niz gdybys go nie wprowadzil.
wszystko się zgadza...
po tygodniowych upałach i ciepłych nocach w domu z samym rekuperatorem będziesz miał 26*...
a w domu z GWC 25,5*...;)

orko
22-05-2012, 10:09
Jest jeszcze coś o czym zapominacie. Mianowicie schładzanie domu bez osuszania jest wyjątkowo idiotyczne gdyż powoduje wzrost wilgotności w domu i co za tym idzie zmniejsza istotnie komfort mieszkańców.

f.5
22-05-2012, 10:47
Witajcie.
Ja mam inny problem wydaje mi się.
przez caly czas mam w tej chwili 19 stopni wewnątrz na parterze
20 na poddaszu.
to jeszcze budowa i nie mieszkam - mam rozumiec ze jak bedzie rekuperator to temp wzrosnie ????
nie mam GWC

wibart
22-05-2012, 11:50
witam

mam domek 160m2 z poddaszem uzytkowym i mam problem

Chcaiałem zakupic centrale brinka medium za ok 5500 brutto ale dostałem propozycje selen 500 za 5700 brutto - czy warto kupic selen.
jest duzo wiekszy, ale podobno duzo lepszy , jakie macie zdanie na ten temat?

miki121
22-05-2012, 11:51
Witam.
Selen 500 lepszy od BRINKA to trochę ktoś sobie zażartował :)

wibart
22-05-2012, 12:34
czyli nie lepszy? cos wiecej powiesz?

kalio
22-05-2012, 18:33
może ktoś przeanalizować moje obliczenia

https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key=0AthqHX9TdH6adHdoYmFXU2RGTm0zUzRqMG9mcjg0e UE




LP pomieszczenie pow kubatura wywiew nawiew predkość rura ilośc pow ilość ame sumy wymiany
1 salon 45,57 119,8491 120 1,5 100 42,39 3 127,17
2 gabinet 13,32 35,0316 30 1,5 100 42,39 1 42,39
3 pokój dzieci 25,62 64,05 60 1,5 100 42,39 1 42,39
4 sypialnia 19,952 47,8848 60 1,5 125 66,234375 1 66,234375
5 pokój 1 19,136 45,9264 30 1,5 100 42,39 1 42,39
6 pokój 2 17,656 42,3744 30 1,5 100 42,39 1 42,39
7 rekreacja 15,83 37,992 30 1,5 100 42,39 1 42,39
8 kuchnia 11,03 29,0089 80 1,5 100 42,39 2 84,78
9 spiżarnia 2,2 5,786 20 1,5 100 42,39 1 42,39
10 przedsionek 4,6 12,098 30 1,5 100 42,39 1 42,39
11 łazienka 4,42 11,6246 50 1,5 100 42,39 1 42,39
12 lazienka duża 13,12 32,144 70 1,5 100 42,39 2 84,78
13 hol 32 81,6 100 1,5 125 66,234375 1 66,234375


SUMY 350 360

jasiek71
22-05-2012, 22:06
Proponuję rzut oka na pomiary domu pasywnego - stoi niedaleko Częstochowy - byłem w nim, więc mogę poświadczyć, że nie jest to jakoś marketingowy "pic na wodę":

http://www.buduj-pasywnie.pl/dom_online


obserwuje ten domek od dwóch dni...
powiedz mi jakim cudem na wyciągu ma cały czas znacznie wyższa temperaturę niż pokazuje we wnętrzu ...
czyżby były pomieszczenia znacznie cieplejsze ?
oczywiście nie pokazane na animacji...;)
wystarczyły dwa dni upałów a temp. we wnętrzu pojechała do 25*
te 17-18* z GWC to jest stanowczo za mało...
niestety wydatek powietrza na wentylacji też nie jest podawany...
jednym słowem pokazują to co chcą pokazać...

kalio
23-05-2012, 08:16
i co nikt nie pomoże

swistak81
23-05-2012, 15:57
Arturo,
Pomijasz bardzo ważną sprawę. To twoje urządzenie jest w stanie ochłodzić z reguły JEDNO pomieszczenie.
A GWC ze swoją wcale nie taką małą mocą chłodniczą - ma "chłodzić" CAŁY DOM.
Więc co ty porównujesz...

Tak, mam GWC, i wg mnie działa wyśmienicie. Bo z obserwacji wynika, że u mnie obniża temp. w całym domu o ok 1,5 - 2st. TO DUŻO! A i w sam raz.
Chcesz mieć w domu 20st gdy na zewnątrz mamy +30? Ja bym nie chciał.
Dodam tylko, że może nie obniża temp., a mocno zwalnia tempo jej podnoszenia. W poprzednie upały (długie dość) nie przekroczyłem 24st na poddaszu!

nydar
23-05-2012, 16:50
Każde obniżenie temperatury powietrza nawiewanego (300m3/h) do domu o jeden st.C w taki dzień jak dzisiaj to ok.o,25KW energii.Przy 10 oC robi się 2,5Kw.Czy to dużo?Dla domu pożeracza energii to nic,ale dla domu energooszczędnego to bardzo dużo.W domu energooszczędnym przy dobrze dobranym GWC klimatyzacja jest zbędna.

jasiek71
23-05-2012, 18:13
W domu energooszczędnym przy dobrze dobranym GWC klimatyzacja jest zbędna.
ja jak bym miał dzisiaj robić GWC to nawet doopy bym sobie nie zawracał...
wolałbym założyć za podobną kasę klimatyzator kanałowy w układzie WM
i kto wie czy czasem sobie nie założę...
miałbym przy okazji dogrzewanie z PC w okresach przejściowych...

co do mocy GWC...
mam zrobione chłodzenie wodą ze studni...
dzisiaj sobie trochę pomierzyłem ...
wylewam 180 L wody o temp.9,3* na godzinę...
na powrocie ma 17,1*
czyli ładuje w nią ok.1,5kw na godzinę...
na kanałach mam w porywach poniżej 13* i wydajność sumaryczna z dwóch wymienników ok.600m3/h
( 250m3 z WM i 350m3 z drugiego wymiennika w recyrkulacji )
w domu 100m2 cały czas utrzymuje się stała temp. ok.23,5* łącznie z poddaszem...

nie wiem jak liczycie moc GWC bo z moich obserwacji wynika że daleko mu do tego układu chłodzenia...

nydar
23-05-2012, 19:43
Twoje pomiary wody chłodzącej są błędne albo ilość powietrza w obiegu nie taka jak deklarujesz.Aby schłodzić 600m3 pow.z 23oC do 13oC nawet w recyrkulacji potrzebujesz ok.4,5Kw.Gdyby uwzględnić,że jednak 40% pobierasz powietrza z zewnątrz(28-30oC) to ilość energii do utrzymania 600m3/h w temp.13oC oscylowała by w okolicach 6-7Kwh(w zależności od wilgotności względnej powietrza zewnętrznego).

SUSPENSER
23-05-2012, 22:34
Jest jeszcze coś o czym zapominacie. Mianowicie schładzanie domu bez osuszania jest wyjątkowo idiotyczne gdyż powoduje wzrost wilgotności w domu i co za tym idzie zmniejsza istotnie komfort mieszkańców.

U mnie wręcz przeciwnie - jest to korzystne zjawisko bo mam bardzo niską wilgotność.

Przy korzystaniu z wentylacji na zasadzie: w dzień chłodzenie GWC, w nocy otwartymi oknami nie ma problemu z wilgotnością [rzadko w nocy jest powyżej 24 st].

SUSPENSER
23-05-2012, 22:36
to jest dzisiaj ...
porozmawiamy w lipcu/sierpniu o tej wielkiej mocy chłodniczej kiedy grunt będzie miał 14-15*

Ja to pisze z doświadczenia bo GWC używam od kilku lat.

Widocznie na głębokości 2 m grunt u mnie nie ma 15 st skoro w zeszłym roku przy 40 st w cieniu miałem nawiew z GWC 16 st.

jasiek71
23-05-2012, 22:41
Twoje pomiary wody chłodzącej są błędne albo ilość powietrza w obiegu nie taka jak deklarujesz.Aby schłodzić 600m3 pow.z 23oC do 13oC nawet w recyrkulacji potrzebujesz ok.4,5Kw.Gdyby uwzględnić,że jednak 40% pobierasz powietrza z zewnątrz(28-30oC) to ilość energii do utrzymania 600m3/h w temp.13oC oscylowała by w okolicach 6-7Kwh(w zależności od wilgotności względnej powietrza zewnętrznego).
wylewa się dokładnie 3 L wody na minutę (butelka 2L w 40 sekund ... ), na zasilaniu jest 9,3 a na powrocie 17,1*...
przy włączonym układzie chłodzenia centrala Tywent B3B WX 30 włącza się na najwyższy bieg, na wlocie do domu ma wymiennik który ją dławi na ok.245-255m3/h (mierzone na czerpni )
na głównym kanale było dzisiaj 12,8*...
dodatkowo na dole klimakonwektor AUX na pierwszym biegu (350m3 ) w recyrkulacji...( zasysa w holu i wyrzuca trzema anemostatami w kuchni i pokojach )
zasilany jest wodą która powraca z wymiennika przy centrali...
wcześniej był zasilany bezpośrednio ale robiło sie za zimno na dole wiec zmieniłem na układ szeregowy...
wg mojego liczenia w wodzie jest łapane ok. 1,5 kw ciepła w ciągu godziny, tyle wystarcza na styk aby temperatura nawet nie drgnęła przez cały dzień...
mam do porównania swoje GWC rurowe...
ale ono nawet teraz gdy grunt jest jeszcze w miarę chłodny nie ma szans do tego układu ...

jasiek71
23-05-2012, 22:49
Ja to pisze z doświadczenia bo GWC używam od kilku lat.

Widocznie na głębokości 2 m grunt u mnie nie ma 15 st skoro w zeszłym roku przy 40 st w cieniu miałem nawiew z GWC 16 st.

ja swoje GWC mam też trzeci sezon...
na samym wymienniku to sie zgodzę ...
gorzej z temp. na anemostatach... ( w sierpniu 19-20* )
po przełączeniu na czerpnie zewnętrzną jest prawie to samo w nocy ...

andriuss
24-05-2012, 13:49
ja jak bym miał dzisiaj robić GWC to nawet doopy bym sobie nie zawracał...
wolałbym założyć za podobną kasę klimatyzator kanałowy w układzie WM
i kto wie czy czasem sobie nie założę...
miałbym przy okazji dogrzewanie z PC w okresach przejściowych...




Jasiek, zwykły klimatyzator jest zbyt banalny jak na Ciebie. Jakby co, to przynajmniej włóż skraplacz do zasobnika CWU - wtedy za jednym zamachem chłodzisz dom i podgrzewasz CWU. I rozwiązanie staje się godne ;)

SUSPENSER
24-05-2012, 16:53
ja swoje GWC mam też trzeci sezon...
na samym wymienniku to sie zgodzę ...
gorzej z temp. na anemostatach... ( w sierpniu 19-20* )
po przełączeniu na czerpnie zewnętrzną jest prawie to samo w nocy ...

Miałem podobnie [straty w kanałach] i dlatego je omijam dmuchając do domu prosto z centrali - trochę huczy, ale daje radę :yes:

nydar
24-05-2012, 18:04
Jasiek .Gdybyś miał to całe powietrze w recyrkulacji i gdyby nie zawierało ono ani grama pary wodnej,co jest niemożliwe,to do schłodzenia 600m3/h o 10 oC ,potrzebujesz 2,1KWh energii.To co piszesz zawiera błąd .

jasiek71
24-05-2012, 21:09
Jasiek .Gdybyś miał to całe powietrze w recyrkulacji i gdyby nie zawierało ono ani grama pary wodnej,co jest niemożliwe,to do schłodzenia 600m3/h o 10 oC ,potrzebujesz 2,1KWh energii.To co piszesz zawiera błąd .

chyba raczej nie ...
przeanalizujmy jeszcze raz...
250m3 powietrza z zewnątrz o temp.28* wpada do centrali z rekuperatorem bez by-passu ...
za centralą robi się ok.25*, dalej trafia na wymiennik zasilany wodą o temp.9,3*...
za wymiennikiem ma 12,8* na głównym kanale nawiewowym...
( z tego wymiennika leją się skropliny ... )
na dole klimakonwektor zasysa 350m3 powietrza o temp. ok.23* i schładza go do temp. ok.18* po czym wdmuchuje do pomieszczeń ...
klimakonwektor jest zasilany wodą która już część chłodu oddała wymiennikiem za reku...
woda po szeregowym przepływie przez dwa wymienniki ma 17,1* na powrocie...
mi wychodzi ok.1,6 kwh przy przepływie 180 L na godzinę...

jasiek71
24-05-2012, 21:13
Jakby co, to przynajmniej włóż skraplacz do zasobnika CWU - wtedy za jednym zamachem chłodzisz dom i podgrzewasz CWU. I rozwiązanie staje się godne ;)

właśnie kombinuję jak sklecić coś takiego z agregatu od lodówki ...

andriuss
25-05-2012, 10:26
właśnie kombinuję jak sklecić coś takiego z agregatu od lodówki ...

A co tu kombinować - dokupujesz zawór i trochę rurek miedzianych, bierzesz chłodnicę ze skutera i agregat, łączysz w obieg i masz. Sterowanie on / off, ustawienie ciśnień na zaworze i ilością czynnika. Ale przemyśl fajniejszy patent:

zgrzewasz sobie z jakiegoś elastycznego plastiku sześcian 3m^3, kładziesz na dole rurki, wkładasz do ziemi i obkładasz z każdej strony twardą wełną o grubości pół metra. Rurki podłączasz do chłodnicy z wentylatorem. Wypełniasz wodą. Jak nadejdą tęgie mrozy, zamrażasz wodę z +10 do -5, czyli odkładasz sobie jakieś 3000 kWh zimna. Tracisz 54m2 * 0,1 * dT=15 = ca. 80 W/h, czyli 400 kWh przez 200 dni. Trochę zimna pozostaje do klimatyzacji ;). Zadziała?

nydar
25-05-2012, 17:40
Jasiek teraz się zgadza ale 12,8 a średnia z dwóch źródeł, to mimo że mała różnica to wielka w poborze energii do schłodzenia.Suche powietrze schłodzić to pikuś ale powietrze wilgotne poniżej pkt.rosy to już inne moce.Stąd moje wątpliwości.Pomysłu gratuluję.

jasiek71
25-05-2012, 22:19
zgrzewasz sobie z jakiegoś elastycznego plastiku sześcian 3m^3, kładziesz na dole rurki, wkładasz do ziemi i obkładasz z każdej strony twardą wełną o grubości pół metra. Rurki podłączasz do chłodnicy z wentylatorem. Wypełniasz wodą. Jak nadejdą tęgie mrozy, zamrażasz wodę z +10 do -5, czyli odkładasz sobie jakieś 3000 kWh zimna. Tracisz 54m2 * 0,1 * dT=15 = ca. 80 W/h, czyli 400 kWh przez 200 dni. Trochę zimna pozostaje do klimatyzacji ;). Zadziała?
he he ...
nawet ostatnio z kimś rozmawiałem jak to się kiedyś lód przechowywało w piwnicach...
a już myślałem że jestem odosobnionym przypadkiem ;)

żeby te 3000kwh wpompować to jakieś niezłe "bydle" trzeba by wybudować ...
oczywiście w chłodnicy glikol a nie woda...;)
i jak zrobić "baniak" żeby go lód nie rozsadził...?

może jednak ta izolowana piwnica będzie lepsza...
wystarczy w zimie do niej lodu nawieźć ...

swistak81
26-05-2012, 08:21
właśnie kombinuję jak sklecić coś takiego z agregatu od lodówki ...

No to przecież tak działa PPC.
Jest jeden problem. Tej ciepłej wody zużywa się malutko. 2,5kWh/dobę do ok 8-9kWh ciepła/zimna.
Czyli ogólnie mamy chłodzenie 2,5h/24h... z mocą nieco większą niż większość GWC...

Powiem tylko, że warto wylot z PPC dać do jednego pomieszczenia (salon lub korytarz). Wówczas ma to sens i działa całkiem całkiem.

lujski
26-05-2012, 12:12
witam, zamierzam zrobic wentylacje mechaniczna z odzyskiem ciepla (reku luna200) domek okolo 110 m2 - ale mam dylemat - bo bede mial gazówke ... co z okapem..?? i czy wystarczy miec w kuchni wywiew (chodzi mi o gazówke) ???

aha jeszcze chcialbym spytac - ile kw pobiera ta luna na najnizszym biegu ..???

zbynek001
26-05-2012, 14:49
Szukam kogoś znającego się w temacie, kto zrobi instalację WM za rozsądne pieniądze w domku 120m2 - dom z poddaszem użytkowym woj. wielkopolskie

Filip80
18-08-2015, 20:36
Szukam kogoś znającego się w temacie, kto zrobi instalację WM za rozsądne pieniądze w domku 120m2 - dom z poddaszem użytkowym woj. wielkopolskie

znalazłeś ?

Mowacki
19-08-2015, 08:16
znalazłeś ?
Pewnie po 3 latach coś znalazł, post jest z 2012 :cool:

Szukam ekipy do wentylacji mechanicznej ze śląska,
Inwestycja pod Częstochową.
Dom ok. 140m2 kanały po posadzce, otwory przygotowane, projekt jest.

kamihi
19-08-2015, 08:20
Sam się nie chcesz za to wziąć ?

Mowacki
19-08-2015, 08:46
Teraz w mojej branży jest sezon cięzkiej pracy, więc nie znajdę czasu, a chciałbym to przed zimą mieć zrobione.
Jeśli nie to zrobię sam w zimie.

kamihi
19-08-2015, 09:22
A skąd jesteś??