PDA

Zobacz pełną wersję : Porad?cie - piec do CO



zosiek
29-03-2004, 06:14
Zastanawiamy się nad opalaniem domu drewnem i dodatkowo brykietem z trocin prasowanych (duża kostka). Poradźcie, proszę, jaki piec byłby do tego odpowiedni. Zasyp co 12 godz byłby najdogodniejszy dla nas. Zastanawiałam się nad "Moderatorem". Co o tym myślicie?
Dziękuję za każdą odpowieź. :D

ariete
29-03-2004, 08:44
Zastanawiamy się nad opalaniem domu drewnem i dodatkowo brykietem z trocin prasowanych (duża kostka). Poradźcie, proszę, jaki piec byłby do tego odpowiedni. Zasyp co 12 godz byłby najdogodniejszy dla nas. Zastanawiałam się nad "Moderatorem". Co o tym myślicie?
Dziękuję za każdą odpowieź. :D
Chcąc ekologicznie i oszczednie coś spalić (paliwo stałe) musisz kupić piec (kocioł) ze spalaniem dolnym.Moderator jest ze spalaniem górnym.Piszą i mówią,że jest to kocioł dolnego spalania,ale jest to typowy kocioł na koks górnego spalania.Brykiety z trocin są za drogie, aby je marnować w kotle z górnym spalaniem.

ariete
29-03-2004, 08:46
Mysle ,że i tak kupisz Moderatora.Przypomnij sobie wtedy czasami o poście moim powyżej :)

zosiek
29-03-2004, 11:14
Mysle ,że i tak kupisz Moderatora.Przypomnij sobie wtedy czasami o poście moim powyżej :)
Nie wiem, czy kupię właśnie taki piec i dla tego proszę o porady, za które bardzo dziękuję.
Proszę, piszcie dalej jakie piece polecacie. :)

ariete
29-03-2004, 11:56
Zrób tak.Wybierz stronę www.instalator.pl ,nastepnie kliknij Archiwum Wyszukiwarki.Wybierz rok-2002 i nastepnie numer Magazynu Instalatora 12 (tzn.z grudnia).Znajdziesz tam chyba z 10 opisów róznych kotłów na paliwa stałe w dziale Ring Instalatora.Warty uwagi jest artykuł na stronie 46,47,48 i odpowiedż do tego artykułu w numerze 2(luty) MI z 2003.str 56,57.Warto to przeczytać.Dostaniesz olśnienia tak jak ja na temat spalania paliw stałych,tego słynnego holzgazu,podwójnego,a nawet potrójnego spalania (hi hi).Nie widziałem nigdzie bardziej rzetelnych informacji na te tematy.Miłej lektury.

zosiek
29-03-2004, 13:01
Zrób tak.Wybierz stronę www.instalator.pl ,nastepnie kliknij Archiwum Wyszukiwarki.Wybierz rok-2002 i nastepnie numer Magazynu Instalatora 12 (tzn.z grudnia).Znajdziesz tam chyba z 10 opisów róznych kotłów na paliwa stałe w dziale Ring Instalatora.Warty uwagi jest artykuł na stronie 46,47,48 i odpowiedż do tego artykułu w numerze 2(luty) MI z 2003.str 56,57.Warto to przeczytać.Dostaniesz olśnienia tak jak ja na temat spalania paliw stałych,tego słynnego holzgazu,podwójnego,a nawet potrójnego spalania (hi hi).Nie widziałem nigdzie bardziej rzetelnych informacji na te tematy.Miłej lektury.
Dziękuję bardzo. Faktycznie jest bardzo dużo opisane - LEKTURA NA DZISIEJSZY WIECZÓR.
Pozdrowienia. :D

Bio
30-03-2004, 10:21
Ja też skorzystałem z tego adresu.Ciekaw jestem Twojej opinii Zosiek.

zosiek
02-04-2004, 02:42
Dopiero dzisiaj znalazłam czas na przeczytanie tych artykułów. Faktycznie, są bardzo interesujące. :wink: Jak czyta się o holzgazie i potrójnym spalaniu, to człowiek błąkający w chmurach nowoczesności nagle spada na ziemię. :o Moje olśnienie polega na tym, że nowe wymyślone technologie tak naprawdę są starymi technologiami ubranymi w nowoczesne sformułowania. Może tak naprawdę to budowa kotła i wilgotność drewna ma majistotniejsze znaczenie w procesie spalania.
Chyba na tym skończę swoje wymądrzanie :-? i zanim kupię piec do CO, najpierw poczytam wypowiedzi użytkowników pieców na drewno.
A Wy jakie macie piece? Czy jesteście z nich zadowoleni?
Pozdrowienia

Bio
02-04-2004, 19:05
Technologie spalania paliw stałych opracowała sama natura.My jej tylko pomagamy z lepszym lub gorszym skutkiem.Czym skutek słabszy,tym bardziej nadrabiamy reklamą. :)

zosiek
02-04-2004, 21:26
muszę jeszcze sporo doszkolić się w tej tematyce, bo trochę mi dziwnie jak czasami duże oczy robię :o

thalex
02-04-2004, 21:45
www.atmos.cz/kotle4.phtml?poland
Przysłali mi też cennik, co prawda go tylko trochę przeglądałem ale jeżeli ktoś chce mogę mu podesłać.

Bio
02-04-2004, 22:09
Uważam,ze Polskie kotły są naprawdę dobre.Powiem wiecej lepsze.

thalex
02-04-2004, 23:12
Ten czeski kocioł jest o tyle ciekawy, że jest na gaz i na drewno.

A czy są polskie kotły na trociny?

Bio
02-04-2004, 23:41
Thalex! Praktycznie do kazdego kotła mozna wstawić palnik gazowy.To nic trudnego.W miejsce drzwiczek paleniskowych montujesz płyte z palnikiem.Masa producentów polskich dostarcza takie zestawy.Trociny.Dobrze pala sie w kazdym kotle ze spalaniem dolnym pod warunkiem wymieszania ich z grubszym opałem.Ale są tacy uzytkownicy którzy palą samymi.Do prawidłowego spalania samych trocin potrzebne jest przedpalenisko.Hajnówka takie robi.Nazywa sie to AZSO,ale ma dużo wad,nie technicznych(bron Boże).Dużo miejsca zabiera,trzeba uwazać na kawałki drewna które mogą zablokować podawanie trocin(chodzi o podajnik slimakowy),głośna dość praca(wszystkich takich urzędzeń nie tylko Hajnówki)no i cena wysoka.Dwa lata temu samo to ustrojstwo do najmniejszego kotła kosztowało coś około 5500 netto(do 25 kW).Ale to są moje spostrzezenia.Znam natomiast ludzi którzy bardzo sobie to chwalą,a jeszcze wiecej ,którzy to zrobili sposobem gospodarczym.

zosiek
03-04-2004, 01:10
www.atmos.cz/kotle4.phtml?poland
Przysłali mi też cennik, co prawda go tylko trochę przeglądałem ale jeżeli ktoś chce mogę mu podesłać.
Jeśli można, to poproszę ten cennik - dziękuję.
Te kotły wymagają zbiorników wyrównawczych. Czy wobec tego można je podłączyć tylko do zamkniętych układów, czy do otwartych też?

Bio
03-04-2004, 10:43
Zosiek!Tylko i wyłącznie do otwartych.Zbiorniki o których piszesz to najprawdopodobniej akumulatory ciepła.

zosiek
03-04-2004, 21:35
Zosiek!Tylko i wyłącznie do otwartych.Zbiorniki o których piszesz to najprawdopodobniej akumulatory ciepła.
Dzięki, za mało wiem w tym temacie.

ADAMOS48
04-04-2004, 20:38
Do atmosa trzeba poza kotłem miec jeszcze 2 rzeczy
1własny las bo zagajnik nie wystarczy lub wlasny tartak .
2 jak sie nie ma tego powyżej to trzeba mieć pieniądze

Bio
04-04-2004, 23:44
Do atmosa trzeba poza kotłem miec jeszcze 2 rzeczy
1własny las bo zagajnik nie wystarczy lub wlasny tartak .
2 jak sie nie ma tego powyżej to trzeba mieć pieniądze
Nie jest tak żle.Prawda jest taka.Kotły wystepujace na rynku wszystkie są wysrubowane jezeli chodzi o sprawność.Wszystkie spalaja paliwo na tej samej zasadzie:suszenie,odgazowanie,zgazowanie.Praw fizyki nie oszuka się.Różnice sprawności wystepuja tylko przy dolnym i górnym spalaniu.Tutaj zużycie opału na korzyść tych kotłow z dolnym spalaniem może dochodzić nawet do 50 %.Zazwyczaj duze zuzycie opału w kotłach na paliwa stałe wynika z małej wiedzy uzytkownika i często instalatora.Tutaj muszą współgrać nastepujace rzeczy:Suchy opał o odpowiednich wymiarach dla danego kotła .Europejska Norma mówi nawet ,ze należy informować uzytkownika jak ma byc ten opał układany w palenisku.W przypadku drewna jak mają leżeć szczapy -wzdłuż,czy w poprzek paleniska.Komin-pole przekroju,wysokość.Samo podłaczenie kotła do komina-czyli czopuch.Wentylacja kotłowni-nigdy wyciagowa mechaniczna.Odpowiednio dobrany kocioł do instalacji.Lepiej mieć kocioł dwa razy za duży niż 5% za mały.Najlepiej mieć oczywiscie odpowiednio dobrany,czyli wyrównujący straty cieplne budynku plus 10% no i oczywiscie prawidłowo wykonana instalacja c.o..Spełniajac te warunki mozemy ocenic dopiero nasz kocioł.Róznica między kotłami nie polega na tym,ze jeden spali tyle,a drugi tyle bo w porównywalnych warunach wszystkie spala podobna ilość opału ( w porównywalnych warunkach ! )Warunki nie sa porównywalne i stąd bierze się psioczenie lub wychwalanie danego kotła.Róznica miedzy kotłami polega na ich obsłudze.O tym powinno się mówić.

zosiek
05-04-2004, 00:22
Dziękuję bardzo BIO. :D

Bio
05-04-2004, 00:38
Nie zawstydzaj mnie Zosiek :) Cała przyjemność po mojej stronie :)

zosiek
05-04-2004, 00:58
Nie zawstydzaj mnie Zosiek :) Cała przyjemność po mojej stronie :)
Nie chciałam Cię zawstydzić. To bardzo miło, gdy ktoś swoją odpowiedzią ukazuje swoją wiedzę w konkretnym temacie. :D Ja jestem laikiem w temacie kotłów i spalania. Jeśli możesz doradź, proszę, jaki kocioł byłby najlepszy, na jaki opał. Ogrzewanie olejowe i na prąd raczej odpada ze względu na koszty opału, ale nie chciałabym mieć brudno opalając węglem czy miałem. I do tego jestem wygodna - chciałabym zaglądać do pieca jak najrzadziej i mieć w domu ciepełko.
Pozdrowienia :)

Mały
06-04-2004, 20:20
Sprawdź www.ekokotly.com.pl

ADAMOS48
06-04-2004, 20:38
Bio to co napisałeś to jest prawda ,ale ja piszę jako praktyk a tu już są duzo wieksze rozbiezności .Owszem atmosa mozna ustawić na ekonomiczne spalanie ,ale do tego potrzebna jest elektronika i duzy 1000l bufor ,a o tym już nikt nie pisze. Kotły zgazowywujące drewno pracują cyklicznie i do tego potrzebny jest bufor bo inaczej nie sa ekonomiczne .Osobiście znam tylko 1 pasjonata co z atmosa stworzył kocioł na miarę czasów dzisiejszych

Bio
06-04-2004, 20:51
Masz rację Adamosie z tymi akumulatorami ciepła.Kazde forum jest o tyle ułomne,że pisze sie tylko część tego o czym człowiek myśli.Chodziło mi tutaj o zasygnalizowanie tego,że są kotły tej samej firmy chwalone i odwrotnie-ganione.Bierze się to z nieporównywalnych warunków pracy.Uwierz mi na słowo(a masz inny wybór? :) ),że Atmos to moja konkurencja.

Mały
07-04-2004, 21:28
Bio to co napisałeś to jest prawda ,ale ja piszę jako praktyk a tu już są duzo wieksze rozbiezności .Owszem atmosa mozna ustawić na ekonomiczne spalanie ,ale do tego potrzebna jest elektronika i duzy 1000l bufor ,a o tym już nikt nie pisze. Kotły zgazowywujące drewno pracują cyklicznie i do tego potrzebny jest bufor bo inaczej nie sa ekonomiczne .Osobiście znam tylko 1 pasjonata co z atmosa stworzył kocioł na miarę czasów dzisiejszych
No cóż różni ludzie różne rzeczy wypisują .
Ja palę i gałęziówką i grubym drewnem cały rok i spalam na ok. 175m2 25-27 mp drewna.I choroba nie mam ani lasu ani zagajnika.Cud jakiś czy co?
No ale może masz kocioł o mocy 500kw???To wtedy co innego.I zwracam honor.
Aha nie mam atmosa ,ale inny kocioł na drewno.

Mały
07-04-2004, 21:29
Bio to co napisałeś to jest prawda ,ale ja piszę jako praktyk a tu już są duzo wieksze rozbiezności .Owszem atmosa mozna ustawić na ekonomiczne spalanie ,ale do tego potrzebna jest elektronika i duzy 1000l bufor ,a o tym już nikt nie pisze. Kotły zgazowywujące drewno pracują cyklicznie i do tego potrzebny jest bufor bo inaczej nie sa ekonomiczne .Osobiście znam tylko 1 pasjonata co z atmosa stworzył kocioł na miarę czasów dzisiejszych

ADAMOS48
08-04-2004, 18:28
Mały to nie cud tylko masz zwykły kociol ,a i dom ocieplony ,więc straty minimalne .27mp drzewa to nie jest malo

neuron
15-04-2004, 20:07
Ile kosztuje 1kWh ciepla z drewna?
Czy bardzo sie myle w rachunku ?
1000 kWh z 1 mp za 80 PLN stad 1 kWh za 8 gr.
Czy to tak konkurencyjne do 12 gr za 1 kWh z gazu GZ50?
- biorac pod uwage ilosc pracy
Czy to prawda ze z porabaniem i ulozeniem + 20 PLN?

zosiek
16-04-2004, 13:34
Ile kosztuje 1kWh ciepla z drewna?
Czy bardzo sie myle w rachunku ?
1000 kWh z 1 mp za 80 PLN stad 1 kWh za 8 gr.
Czy to tak konkurencyjne do 12 gr za 1 kWh z gazu GZ50?
- biorac pod uwage ilosc pracy
Czy to prawda ze z porabaniem i ulozeniem + 20 PLN?
Nie wiem jak się liczy 1kWh, nigdy się nad tym nie zastanawiałam. Natomiast porównywałam do kosztów opalania gazem u koleżanki. Ma dużo mniejszy domek ale gdyby miała dom o powierzchni takiej jak my z wszystkimi innymi wspóczynnikami zbliżonymi do naszych, to na gaz na cały sezon grzewczy wydałaby ok 6000 zł. Na drzewo powinnam wydać o połowę mniej. :)

wawi
18-04-2004, 22:03
Cwiczę ten temat. Mam zamiar dostawić kocioł na drewno jako drugi obok gazowego.
Powód:
Sąsiad paląc tylko drewnem i szufla węglana dobe policzył że miniony sezon kosztował go ok 1200 zł, mnie tylko gaz 2500 zł (oba domy jednakowe - tak samo zbudowane - kostka gierkowska, docieplona, okn a wymienione). Sąsiad zagląda do kotła 2 x dziennie.
Nie kupię na pewno Atmosa itp zgazowującyhc drewno - bo tu się zgadzam z osobą która napisała że trzeba mieć własny las - inny sąsiad (taki sam dom, z ociepleniem itp, na mojej ulicy jest 17 takich domów, więc często porównujemy swoje osiągi energetyczne) ma Atmosa, 25 mp drewna /sezon co w porównaniu jeszcze z innym który ogrzewa tylko kominkiem (15 mp drewna )wygląda tragicznie.

Ale wybrałem Buderus DOR lub Zębiec typ KWKD
oba z dolnym spalaniem, można drewno wzmocnić węglem.
Koszt kotłów ok 2500 zł.
Zakładając oszczędnośc conajmniej 700 zł/sezon zwrot po czterech sezonach - warto

Jak kupie Atmosa - u mnie 7000 zł to zwrot po 10 latach przy tych samych załóżeniach co wyżej - dziękuje, jak jest pewność że za 10 lat ten kocioł będzie jeszcze się nadawał do uzytku.

Jak DORa lub Zębca wymienie po 6-7 latach to jestem do przodu.

To są moje przemyslenia.
Można się z nimi nie zgadzać lub je popierać ale warto przed podjęciem decyzji zastanowić się nad jednym:
kiedy kupując drogi markowy super kocioł się zwróci w stosunku do jakiegoś innego rozwiązania.

Wracając do postawionego pytania przez "zosiek" polecam się zastanowić:
1. Ile kosztowałoby grzanie gazem i ile kosztowała by inwestycja?
2. Ile kosztowałoby grzanie drewnem i brykietami i ile kosztowała by inwestycja.?
3. Czy kocioł "Moderator" jest kotłem strikte na drewno, trociny, węgiel (spalanie dolne) czy może kotłem na koks (spalanie górne)?
4. Kto bedzi podkładał do kotła gdy np wyjedziemy na zimowisko?
5. Jaki mamy dostęp do opału?
6. Jeżeli ma to być modernizacja to kiedy w stosunku do aktualnych kosztów zwróci się inwestycja - jeżeli dłużej niż .... lat to moze warto poszukać innego rozwiązania ( Ja uważam że za kropki to nie więcej niż 5 lat)

Pozdrawiam

Wawi

zosiek
18-04-2004, 22:38
...Sąsiad paląc tylko drewnem i szufla węglana dobe policzył że miniony sezon kosztował go ok 1200 zł, mnie tylko gaz 2500 zł (oba domy jednakowe - tak samo zbudowane - kostka gierkowska, docieplona, okn a wymienione). Sąsiad zagląda do kotła 2 x dziennie.
Ale wybrałem Buderus DOR lub Zębiec typ KWKD
oba z dolnym spalaniem, można drewno wzmocnić węglem.
Koszt kotłów ok 2500 zł.
Zakładając oszczędnośc conajmniej 700 zł/sezon zwrot po czterech sezonach - warto

Jak kupie Atmosa - u mnie 7000 zł to zwrot po 10 latach przy tych samych załóżeniach co wyżej - dziękuje, jak jest pewność że za 10 lat ten kocioł będzie jeszcze się nadawał do uzytku.
Jak DORa lub Zębca wymienie po 6-7 latach to jestem do przodu.
Pozdrawiam

Wawi
Wawi, a jaki piec ma Twój sąsiad i jaką powierzchnię do ogrzania?
Może też się zastanowię nad Buderusem albo Zębięc?

wawi
20-04-2004, 14:50
Sąsiad ma 140 m2 i kocioł zębca 22kW
i twierdzi że to troche za dużo.(sprawdził to praktycznie)
Ale mniejszy Zębiec KWKD to 15 kW i jest to stanowczo za mało jak na taką powierzchnie

Dowiadywałem się że 22kW to jakieś 1800 - 2000 zł
ale ceny sie zmieniają , bo jest szał z VATem

Jak chcę dać też 22 kW i dołączyć do tego zasobnik cw
jak bedę palic w tym piecu to jakoby cw bedzie "za darmo"
Po cichu liczę że za 3-4 mce Zębiec bedzie musiał robić jakieś promocje itp aby sprzedawać swoje kotły, i pomimo większego VATu zapłacę tyle samo.

Pozdrawiam

Wawi

zosiek
20-04-2004, 21:37
Z tym VAT-em to też mi się tak wydaje, że teraz to już nie warto kupować, lepiej poczekać 2-3 miesiące. Podobno w OBI ludzie drzwi sobie z rąk wyrywają :D
My będziemy mieli do ogrzania ok 250mkw, więc muszę się dobrze zastanowić jaki piec kupić.

Pozdrowienia

broker
01-11-2010, 09:18
Lepiej mieć kocioł dwa razy za duży niż 5% za mały.
Chyba żartujesz! Przewymiarowany kocioł to chyba najgorsze co może być!