PDA

Zobacz pełną wersję : Ocieplenie fundamentów - dylatacja chudziaka?



santropez
09-06-2011, 07:44
Witam
Ocieplam ściany fundamentowe w budynku podpiwniczonym na zewnątrz xps 15 cm i od środka 5 cm. Po przyklejeniu xps od wewnątrz powstanie mi 5 cm dylatacja pomiędzy podkładem betonowym (chudziakiem) a ścianą fundamentową. Pytanie brzmi czy jest to zgodne ze sztuką budowlaną, czy są jakieś przeciwwskazania a może tak nie wolno robić i już.
Pozdrawiam i czekam na opinie

gkeb
09-06-2011, 11:19
Może zobacz jak wygląda fundament wykonany z kształtek styropianowych. Tam tez masz po dwóch stronach styropian więc technologia tożsama z tym co robisz. Porównaj sobie z poniższym linkiem:
http://www.thermodom.pl/userfiles/file/katalog_rysunkow_cad_pdf/R1_izolfund_th_th.pdf

surgi22
12-06-2011, 11:54
Ja zastosowałem na zewnątrz 20cm styrduru od środka 10 cm aby uniknąć pozostawienia przy scinie 10 cm styrduru, dylatację chudziaka ( chudziak 15 cm ) na wysokości ok 10 cm dałem z 2 cm styrduru.

wanker
24-06-2011, 21:09
Witam
Ocieplam ściany fundamentowe w budynku podpiwniczonym na zewnątrz xps 15 cm i od środka 5 cm. Po przyklejeniu xps od wewnątrz powstanie mi 5 cm dylatacja pomiędzy podkładem betonowym (chudziakiem) a ścianą fundamentową. Pytanie brzmi czy jest to zgodne ze sztuką budowlaną, czy są jakieś przeciwwskazania a może tak nie wolno robić i już.
Pozdrawiam i czekam na opinie

To drugie to troche nie zrozumiale z ta dziura (dylatacja,) ale po co ci styropian od wewnatrz na sciany. Jezeli jest piwnica to moze jest uzasadnienie ale raczej nie wskazane. Przeciez sciana musi pozbywac sie regularnie wilgoci. Jezeli budynek niepodpiwniczony i ocieplasz tylko fundamenty (przy budowie nowego), uzycie styropianu wewnatrz nie ma zadnego sensu

surgi22
26-06-2011, 17:16
To drugie to troche nie zrozumiale z ta dziura (dylatacja,) ale po co ci styropian od wewnatrz na sciany. Jezeli jest piwnica to moze jest uzasadnienie ale raczej nie wskazane. Przeciez sciana musi pozbywac sie regularnie wilgoci. Jezeli budynek niepodpiwniczony i ocieplasz tylko fundamenty (przy budowie nowego), uzycie styropianu wewnatrz nie ma zadnego sensu
Poczytaj trochę na temat izolacji fundamentów np w domach niskoenergetycznych czy pasywnych i dopiero potem wypowiadaj się na temat czy użycie styropianu od wewnątrz nie ma sensu.

wanker
26-06-2011, 18:16
Poczytaj trochę na temat izolacji fundamentów np w domach niskoenergetycznych czy pasywnych i dopiero potem wypowiadaj się na temat czy użycie styropianu od wewnątrz nie ma sensu.

Nikt ci nie pomoze i tak bedzie mostek energetyczny na posadowieniu. Styropian na zewnaterz daje sie po to aby mroz nie rozsadzil fundamentu. W zimie w scianach zbiera sie wilgoc ktora musi gdzies odparowac. Potem beda plakac Misie ze im gnije dom pasywny :o. Jak juz dajesz to maksymalnie 0.5m w dol. A jak bedziesz miec szczescie i nie bedzie wody, to wilgoc odparuje. Mozna pewnie zastosowac na gorne warstwy fundamentu inne materialy o podwyzszonej izolacyjnosci termicznej i wilgociowej.

surgi22
26-06-2011, 18:24
Nikt ci nie pomoze i tak bedzie mostek energetyczny na posadowieniu. Styropian na zewnaterz daje sie po to aby mroz nie rozsadzil fundamentu. W zimie w scianach zbiera sie wilgoc ktora musi gdzies odparowac. Potem beda plakac Misie ze im gnije dom pasywny :o. Jak juz dajesz to maksymalnie 0.5m w dol. A jak bedziesz miec szczescie i nie bedzie wody, to wilgoc odparuje. Mozna pewnie zastosowac na gorne warstwy fundamentu inne materialy o podwyzszonej izolacyjnosci termicznej i wilgociowej.
Pomoże jeżeli domkniesz to od dołu np. bloczkiem izoalcyjnym typu Isomur lub Novomur. A co od ocieplania od 0,5 metra poniżej gruntu to sprawdź najpierw głebokość przemarzania gruntu w swoim rejonie ( w Polsce od 1 m do 1,3 m ) a dopiero później doradzaj innym. Najczęściej zalecaną głębością ocieplenia fundamentu jest 1 metr.

wanker
27-06-2011, 19:06
Pomoże jeżeli domkniesz to od dołu np. bloczkiem izoalcyjnym typu Isomur lub Novomur. A co od ocieplania od 0,5 metra poniżej gruntu to sprawdź najpierw głebokość przemarzania gruntu w swoim rejonie ( w Polsce od 1 m do 1,3 m ) a dopiero później doradzaj innym. Najczęściej zalecaną głębością ocieplenia fundamentu jest 1 metr.

Ale mistrzu bajki tworzysz :lol2: . Przemarzania gruntow od wewnetrznej strony ( pod domem) nie ma !!!! :sick:

surgi22
03-07-2011, 14:19
Ale mistrzu bajki tworzysz :lol2: . Przemarzania gruntow od wewnetrznej strony ( pod domem) nie ma !!!! :sick:
Było nie spać na fizyce ,,mistrzu'' a nie popisywać sie swoją niewiedzą na forum.
Odnośnie nieprzemarzania gruntów od wewnetrznej strony ( pod domem ) proponuję drobny eksperyment. W domu z nieocieplonymi fundamentami ( lub ociplonymi tylko od zewnatrz do głebokości 0,5 metra ) postaw na podłodze wodę w zbiorniku i nie włączaj ogrzewania, sorawdź po ilu dniach mrozów woda zamarznie. Tylko nie pouczaj mnie że zimą dom się ogrzewa ( bo wiem otym ) chcę cię tylko uświadomić iż izolując fundament również od środka a mury od fundamentu możesz zaoszczędzić na ogrzewaniu. Praw fizyki ,, mistrzu '' nie zmienisz.

malux20
17-07-2011, 15:32
przy isomurze ile zaoszczędzamy jeśli fundament docieplimy od wewnątrz?
pytam się ponieważ isomura zastosowałem

surgi22
18-07-2011, 23:20
Sam izomur nie w pełni likwiduje mostek cieplny na lini funadament-mur nośny ( jak sam producent podaje to jego skuteczność szacuje na ok. 70% ) - są przecieź dość duże wstawki z wysokowytrzymałościowego betonu ( będącego b.dobrym przewodnikiem ciepła ). Docieplając fundamnet od środka zwiększasz skutecznosć isomuru zmnniejszając mostek cieplny.

marek-siem
27-07-2012, 16:40
witam
jestem takim początkowym budowlańcem który trochę lizną szalunków do zalewania betonu :rolleyes:
i wpadłem na taki pomysł żeby zaoszczędzić na kształtkach fundamętowych
patrząc na system quadlock to każdy z nas może kupić sobie sam styropian i tu jest największy problem bo nie wiem skąd zamówić takie złączki :bash:
eps 100 z zewnątrz 10 cm i wewnątrz dać z 5 cm i połączyć to czymś i zalewać co 40 cm i mamy tanio szalunek
o takie zaczepy mi chodzi
http://www.quadlock.pl/products/quad-lock-for-walls/quad-lock-ties/
a tu jest w jaki sposób są wykożystywane
http://www.quadlock.com/insulated_concrete_forms/index.htm

co wy na to???????????

Nft
18-11-2012, 20:40
Nie znalazłem odpowiedzi w postach więc pytam się teraz ja (jestem na tym etapie budowy) czy pod chudziaka dawać jakąś folię i czy robić dylatację ze styropianu gr. 2 cm między ścianą fundamentową a chudziakiem ? Proszę o jakąś odpowiedź i poparcie sensownym wytłumaczeniem :rolleyes:

Nft
20-11-2012, 12:10
Nikt nic nie pomoże ?

מרכבה
20-11-2012, 13:25
Wylewka czy chudziak nie jest połączony z fundamentem to
zaakcentowanie tej przerwy może wyjść tylko na dobre.
wg mnie można i trzeba

Nft
21-11-2012, 20:19
Co ta dylatacja chudziaka da nie będzie podciągać wilgoci do podłogi, zminimalizuje jakiś mostek termiczny a może jeszcze coś innego bo nie bardzo rozumiem sensu jej robienia może mi ktoś to wyjaśnić językiem "nie budowlańca" ?
A ta folia czarna pod chudziak potrzebna (pod spodem zagęszczony piasek) ?

karolek75
08-11-2013, 09:18
To ja sprobuje odswiezyc i pownowic pytanie powyzsze: czemu ma służyć dylatacja chudziaka ?