PDA

Zobacz pełną wersję : Catalpa Nana czy Aurea?



doziolko
09-06-2011, 13:56
Witam!
Chciałabym posadzić przy tarasie catalpę. W pobliskiej szkółce mają w/w i zastanawiam się która dla mnie bylaby odpowiednia. Poniekąd szczepione na wys. 180. Docelowo ma stworzyc parasol i zapewnić cień na tarasie. Posadzona będzie tak gdzieś 2,5-3m od daszku tarasu. Poczytałam troche w internecie ale są różne informacje o tych odmianach. Poniekąd Nany nie kwitną, maja wolny przyrost i równo parasolowaty kształt (to dla mnie mninusy). Natomiast inne i tu chyba też ta Aurea kwitnie, można mocno przycinać i ma szybsze przyrosty. Tylko czy po latach to nie będzie za duże drzewo ( zbyt blisko domu i rynien?). Może ktoś coś podpowie i doradzi? Z góry dziękuję za szybką odopwiedź bo jutro się wybieram.

joaniko
09-06-2011, 17:07
Ja zakupiłam tę: http://www.futuregardens.pl/catalpa-bignonioides-surmia-zwyczajna.html

Podobnie jak u Ciebie - moja surmia ma stworzyc parasol nad tarasem.

E***in
09-06-2011, 18:29
Witam,
Faktycznie odmiana 'Nana' nie zawiązuje kwiatów, ma regularną i mniejszą gabarytowo koronę wyglądającą trochę jak spłaszczona kulka na patyku. Odmiana 'Aurea' ma bardziej rozłożystą i malowniczą koronę, ale mniejszą od Surmii bignoniowej bezodmianowej, więc w opisanej odległości od tarasu powinna się swobodnie zmieścić (korona może osiągnąć max. 6 m średnicy). Ponadto wywiązuje kwiaty o białej barwie w VII-VIII.
Pozdrawiam, Wojtek
Ekspert Leroy Merlin

Elfir
09-06-2011, 21:38
Nana i Aurea maja odmienne typy koron. Nana jest kulką, nie stworzy parasola

doziolko
09-06-2011, 21:49
Dziękuję za odpowiedź, kolejny post który przekonał mnie do odmiany Aurea. W takim razie jutro się po nią wybieram do szkółki w Długiej Goślinie (czy ta wysokość szczepienia na 180 to nie za mało?. Chyba że ty Elfir polecasz jakiś inny punkt w okolicach Poznania.

Elfir
09-06-2011, 22:03
zawsze możesz usuwać konary wyrastające za nisko.
Co do szkółek to nie mam jakiejś "ulubionej", wszystkie w okolicach Poznania mnie zawodzą :>

doziolko
09-06-2011, 22:29
Nie myślałam że tu w wlkp mamy aż tak żle!? Mam jeszcze pytanie o korzenie: będzie wsadzona blisko kostki ale gdzieś czytalam że korzeni się mocno w dół?

Elfir
09-06-2011, 22:37
nie - drzewa szkółkowane nie maja palowego systemu korzeniowego. Ale za 30 lat najwyżej ja wytniesz :)

Damon
10-06-2011, 10:04
jeżeli masz w planach w najbliższym czasie zakup roślin typu pięciorniki, tawuły, różne żywotniki, tujowate, pęcherznice warto podjechać do Krzyżownik ul.Słupska (okolice Przeźmierowa, Baranowa) , do końca czerwca likwidowana jest spora szkółka (70 hektarów) chyba dawnej zieleni miejskiej, roślinki są sporo tańsze (ok 3-5 zł za doniczki z w/w ), wiosną było dużo roślin kopanych z gruntu, podobno są zapisy na kopane drzewa na jesień ( otwarte w tygodniu do 17, w sobotę chyba do 13 albo 14), nie ma tam roślin "odmianowych" są takie bardziej popularne, sama kupiłam już sporo i jutro jadę znowu :)

PS katalpę oczywiście tez mam, forma naturalna, dość duża - ok 3,5m, sadzona w kwietniu - dostała niestety w kość w majowe przymrozki, posadzona jakieś 2,5 m od tarasu od strony południowej, ma tworzyć letnią zasłonę przeciwsłoneczną, ale chyba jeszcze nie w tym roku

doziolko
10-06-2011, 11:47
Damon dzięki za podpowiedź. Kusząca propozycja. Ale troszkę większe zakupy planuje na jesień na razie jeszcze trwaja prace budowlano- ogrodowe.
A ta Twoja Catalpa to jest zwykła, nie szczepiona? Ja się boje że taka mi urośnie kiedyś zbyt duża?

Damon
10-06-2011, 18:24
moja jest naturalna, nie szczepiona, wyrośnie chyba na spore drzewo (ok 10m), ale mam dużo miejsca i nie martwi mnie to zbytnio, a szczepiona nana nie spełniłaby tej roli jakiej od niej oczekuję :) - mamy taras od południowego zachodu, nie wiedziałam tylko kupując, ze dość późno wypuszcza liście w porównaniu z innymi drzewami i dość długo wyglądało łyso (majowy przymrozek opóźnił liście w ogóle, bo pierwszy rzut wymarzł)

doziolko
10-06-2011, 21:57
Pojechałam, kasę wydałam i bez catalpy wrociłam!? Panie nie mają poznaczonych tych catalp i muszę poczekać aż będzie widać po liściach która jest która. I tak jak piszesz Damon to przez te przymrozki ruszyły póżniej. Ja też bym nie chciała tej Nany dlatego poczekam te 2 tyg, to będzie już widać (poniekąd ta Aurea ma bardziej żółte liście). Żebym nie musiała po latach reklamować ;) To raz a dwa że naiwnie wybrałam się osobówką.

endigarnek
24-04-2013, 14:55
Witam

Czym się różni szczepiona Catalpa Nana od Aurea na wysokości dwóch metrów? Którą z nich warto zasadzić w ogrodzie? Jakie będą miały korony?

agalind
24-04-2013, 14:58
Zajrzyj tutaj: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?181044-Catalpa-Nana-czy-Aurea