PDA

Zobacz pełną wersję : Próżniowe czy płaskie???



Strony : [1] 2 3

_Alexandra
09-06-2011, 21:39
[:bye:

kolektor1
10-06-2011, 18:38
Witam,
jestem zdecydowana na montaż solarów i bardzo proszę o plusy i minusy w/w kolektorów - konkretnie.

Szczerze mówiąc to im więcej czytam, tym większy mam mętlik w głowie - proszę o pomoc w wyborze - zgóry wielkie dzięki!!!
Witam.
A co się spodziewasz po kolektorach? Lub inaczej, jakie wymogi stawiasz instalacji solarnej?
pozdrawiam
Witold

kolektor1
10-06-2011, 22:27
Chcę mieć cały czas gorącą wodę, a jak wyczytałam u niektórych użytkowników nie dają efektów. Nie wiem już sama czy to firma czy zła instalacja jest tego powodem...
Witam.


Tak cały czas to nie. W skali roku to będzie ok. 60% a lecie (kwiecień - wrzesień włącznie) to można liczyć na ok 95%. Ale jeżeli założysz kolektory próżniowe o bezpośrednim przepływie, broń Boże heat pipe, bo to chińska mina. Na podobne uzyski można liczyć również przy kolektorach płaskich aczkolwiek ciepła będzie troszeczkę mniej. Nie należy również zapominać, że nawet najlepsze kolektory na dachu nie dadzą nam spodziewanych efektów jeżeli instalatorzy spiepszą instalację o co nie trudno.
pozdrawiam.
Witold

yaiba83
11-06-2011, 12:47
A co wg was instalatorzy "pieprzą" najczęściej co odbija się znacząco na wydajności?

kolektor1
14-06-2011, 19:51
A co wg was instalatorzy "pieprzą" najczęściej co odbija się znacząco na wydajności?

Witam.
A to proste pytanie: przede wszystkim dobór powierzchni kolektorów w stosunku do ilości wody w zasobniku oraz wielkość zasobnika do wielkości zużycia.
A spowodowane jest tym, że nie wiedzą jaką moc można uzyskać z kolektora i przy budowie instalacji ile tego ciepła dotrze do zbiornika.
Mało kto w danych technicznych pisze jaka jest maksymalna moc kolektora, zaś chętnie wszyscy piszą jaka jest sprawność kolektora.
I dla przykładu który z kolektorów wybierzemy: ten, który ma maksymalną moc 1200W i sprawność 48% czy kolektor o sprawności 82% ale bez podanej mocy? albo kolektor, który ma sprawność 75% i posiada Solar Keymark? A instalatorzy najczęściej wybierają chińszczyznę bo na niej się najwięcej zarabia co widać w temacie wydajność solarów.
pozdrawiam.
Witold

atsyrut
07-08-2011, 14:15
pytanie zatem za 100 punktów.
wiem żeby omijać chińszczyznę - bo to pusta oszczędność....
a jaką firmę byście polecili? z Waszych doświadczeń co wynika?

Jolka111
08-08-2011, 06:41
Hej!!!
Ja osobiście mam Hewalexa i jestem bardzo zadowolona :) zestaw: HEWALEX 3 SLP-300W ;)

RAPczyn
08-08-2011, 07:15
pytanie zatem za 100 punktów.
wiem żeby omijać chińszczyznę - bo to pusta oszczędność....
a jaką firmę byście polecili? z Waszych doświadczeń co wynika?

Moim zdaniem "jedyną słuszną" - Paradigma/Ritter Solar.

ooksana
01-09-2011, 00:59
Witaj:) jako kobieta nie odpowiem Ci ściśle technicznie ale napisze jak jest. My zamontowaliśmy kolektory próżniowe marki Solar-Tech. Polski producent, od razu z projektem i montażem. Wyszło nas to korzystnie cenowo ale co ważne jesteśmy zadowoleni. Od tej technicznej strony to mąż bardziej orientuje się dlaczego próżniowe są lepsze , bo on z nimi rozmawiał, dla mnie plusem była konkurencyjna cena, szybki ,czysty i bezproblemowy montaż i działanie bez zastrzeżeń, a korzystamy już 2 rok no i długa gwarancja do tego. Jakbyś chciała więcej informacji to męża zapytam ale wydaje mi się , że jakbyś zadzwoniła do solar-tech to wszystko Ci wyjaśnią, są bardzo przystępni i wiarygodni wg mnie

kolektor1
01-09-2011, 17:51
Witaj:) jako kobieta nie odpowiem Ci ściśle technicznie ale napisze jak jest. My zamontowaliśmy kolektory próżniowe marki Solar-Tech. Polski producent, od razu z projektem i montażem. Wyszło nas to korzystnie cenowo ale co ważne jesteśmy zadowoleni. Od tej technicznej strony to mąż bardziej orientuje się dlaczego próżniowe są lepsze , bo on z nimi rozmawiał, dla mnie plusem była konkurencyjna cena, szybki ,czysty i bezproblemowy montaż i działanie bez zastrzeżeń, a korzystamy już 2 rok no i długa gwarancja do tego. Jakbyś chciała więcej informacji to męża zapytam ale wydaje mi się , że jakbyś zadzwoniła do solar-tech to wszystko Ci wyjaśnią, są bardzo przystępni i wiarygodni wg mnie

Witam. No właśnie, "jako kobieta" jak ta firma jest polskim producentem to ja jestem kacykiem perskim.
Kolektory są chińskiej produkcji! Mają jeden z gorszych z gorszych współczynników strat mocy, co to znaczy to proszę przeczytaj : http://www.bachus.com.pl/wicia/index.php?site=publikacja5. Jest na końcu tabela porównująca te kolektory z innymi, wypadają jako jedne z gorszych pod względem uzysków energetycznych. Jeżeli chodzi o Solar Keymark na te kolektory to ma je każde chińskie badziewie, bo dobrych a też są takie nikt ze względu na cene nie sprowadza. Kolektor może nie grzać byle był i dostanie Solar Keymark, więcej : http://www.bachus.com.pl/wicia/index.php?site=publikacja6
Jaka wiarygodność, jak na wstępie zapierają się pochodzenia.
A tak dla przestrogi: wszystkie kolektory, które nasywają się HEAT PIPE (prócz jednej znanej firmy, bo tam to jest majstersztyk) są chińskiej produkcji o kiepskich uzyskach energetycznych.
Pozdrawiam.
Witold

ooksana
03-09-2011, 21:47
Widzę, że ma Pan coś przeciwko Kobietom Panie Witoldzie... "Jako kobieta" twierdzę, że to mało grzeczne dlatego nie chce mi się z Panem dyskutować szczególnie, że rzuca się w oczy jawna reklama kolektorów bachus- jeśli w Pana interesie jest krytykowanie tego wszystkiego co nie wyszło z firmy bachus to w takim razie rozumiem te ataki na moją opinię i moją osobę - czuję się poważnie zniesmaczona

A to, że nie znam się na technicznych parametrach, budowie czy działaniu kolektorów nie oznacza, że jeśli się coś sprawdza tak jak moje kolektory to o tym nie wiem

kolektor1
04-09-2011, 19:33
Widzę, że ma Pan coś przeciwko Kobietom Panie Witoldzie... "Jako kobieta" twierdzę, że to mało grzeczne dlatego nie chce mi się z Panem dyskutować szczególnie, że rzuca się w oczy jawna reklama kolektorów bachus- jeśli w Pana interesie jest krytykowanie tego wszystkiego co nie wyszło z firmy bachus to w takim razie rozumiem te ataki na moją opinię i moją osobę - czuję się poważnie zniesmaczona

A to, że nie znam się na technicznych parametrach, budowie czy działaniu kolektorów nie oznacza, że jeśli się coś sprawdza tak jak moje kolektory to o tym nie wiem

Witam.
Jeżeli czuje się Pani urażona to serdecznie przepraszam! Nie mam nic przeciw kobietom bo jak ubogi byłby świat bez Was.
Ale, szanowna ooksano to nie ja pierwszy zareklamowałem firmę S...ch i nie ja pisałem, że to producent. Napisałem tylko sprostowanie, że to nie producent a importer z Chin podszywający się pod producentów. Czytając Pani wypowiedź odniosłem wrażenie, że to właśnie Pani reklamuje kolektory wspomnianej firmy. Jeżeli jest inaczej to jeszcze raz przepraszam.
W moim interesie nie jest krytykowanie tego co nie jest moim produktem, jest wiele firm w Polsce wobec których nie pozwoliłbym sobie na krytykę bez pokrycia choćby ze względów prawnych (zjedli by mnie z kopytami w 3 minuty).
A czy by uwierzyła mi Pani w to co ja piszę gdyby w stopce nie było reklamy? Czy w którejkolwiek wypowiedzi tu na tym blogu jest choćby cień zachęty do kupowania moich wyrobów, umieszczane linki są do obszerniejszych moich artykułów ale nie do cennika.
A gdyby Pani wcześniej przeczytała np. takie opracowanie: http://www.bachus.com.pl/wicia/index.php?site=publikacja7 to czy decyzja o zakupie właśnie tego zestawu z tej firmy też byłaby taka sama? A jak Pani myśli jak czuł się ten gość któremu trzeba było wymienić kolektory na inne ( tu wyraźnie się zareklamuję: moje) wywalając dodatkowe 9 tysięcy?
Czy to co ja piszę jest nie prawdą? Czy nie jest to potrzebne? Czy nikt nie skorzystał z tego co ja piszę?
pozdrawiam.
Witold

in*s*7
06-09-2011, 16:45
Panie Witoldzie, pozwoli Pan że zadam pytanie. Jaka jest wg. Pana różnica między importerem a producentem zlecającym produkcję poza granicami Polski (np. w Chinach)?

kolektor1
06-09-2011, 22:43
Panie Witoldzie, pozwoli Pan że zadam pytanie. Jaka jest wg. Pana różnica między importerem a producentem zlecającym produkcję poza granicami Polski (np. w Chinach)?

Witam.
Nie wiem jak w innych dziedzinach ale w kolektorach słonecznych jest tak, że producent jeżeli zleci produkcję to wie wszystko o wyrobie zlecznym bo to on wymyslil go i pilnuje toku produkcji nie zależnie gdzie się ona odbywa. Producenta na temat jego wyrobu czy grupy wyrobów (nawet konkurencji) nie zagnie go Pan tak łatwo.
Natomiast importer szczegółnie w początkowej fazie sprzedaży jest kompletnym laikiem co niestety szczególnie widać po chińszczyźnie. Importer dopiero uczy się co można a co nie, jak będie lepiej zastosować sprowadzony kolektor.
Producent nim wypuści wyrób do sprzedaży wyprubuje go na różne sposoby zaś importer wychodzi z założenia, że już wiadomo wszystko i nie ma czym się przejmować.
Z takimi przykladami mam na co dzień do czynienia jako producent.
pozdrawiam.
Witold

in*s*7
11-09-2011, 16:31
Witam.
Nie wiem jak w innych dziedzinach ale w kolektorach słonecznych jest tak, że producent jeżeli zleci produkcję to wie wszystko o wyrobie zlecznym bo to on wymyslil go i pilnuje toku produkcji nie zależnie gdzie się ona odbywa. Producenta na temat jego wyrobu czy grupy wyrobów (nawet konkurencji) nie zagnie go Pan tak łatwo.
Natomiast importer szczegółnie w początkowej fazie sprzedaży jest kompletnym laikiem co niestety szczególnie widać po chińszczyźnie. Importer dopiero uczy się co można a co nie, jak będie lepiej zastosować sprowadzony kolektor.
Producent nim wypuści wyrób do sprzedaży wyprubuje go na różne sposoby zaś importer wychodzi z założenia, że już wiadomo wszystko i nie ma czym się przejmować.
Z takimi przykladami mam na co dzień do czynienia jako producent.
pozdrawiam.
Witold


Panie Witoldzie, z całym szacunkiem ale rynek zweryfikuje kto ma rację. Ja osobiście montowałem kolektory o bezpośrednim przepływie i był z nimi problem, bo ciągle rozszczelniały się w nich rury próżniowe. Wiem o kilku instalacjach na kolektorach heat-pipe które pracują już 6 rok i jak dotąd użytkownicy nie mieli z nimi żadnych problemów. Wrzucanie wszystkich kolektorów heat-pipe do jednego worka to nadużycie. Proszę najpierw dokładnie przestudiować temat, a dopiero potem wypowiadać się na forum.

kolektor1
11-09-2011, 21:14
Panie Witoldzie, z całym szacunkiem ale rynek zweryfikuje kto ma rację. Ja osobiście montowałem kolektory o bezpośrednim przepływie i był z nimi problem, bo ciągle rozszczelniały się w nich rury próżniowe. Wiem o kilku instalacjach na kolektorach heat-pipe które pracują już 6 rok i jak dotąd użytkownicy nie mieli z nimi żadnych problemów. Wrzucanie wszystkich kolektorów heat-pipe do jednego worka to nadużycie. Proszę najpierw dokładnie przestudiować temat, a dopiero potem wypowiadać się na forum.

Witam.
Temat, jeżeli chodzi o kolektory próżniowe studiuję od 6 lat i może jeszcze nie wszystko wiem. Mój zarzut w stosunku do heat pipe to mierny uzysk energetyczny i wady konstrukcyjne co nie raz opisywałem dając przykłady. Natomiast jeżeli chodzi o te z bezpośrednim przepływem to one mają te same rury co i heat pipe. Różnią się tylko zasadą działania. A więc pozostaje odpowiedzieć co to znaczy "rozszczelniały się" rury próżniowe. Rura próżniowa sama z siebie się nie rozszczelni, zawsze potrzebny jest czynnik mechaniczny (uderzenie).
Kolektorów o bezpośrednim przepłtwie są trzy rodzaje ze względu na budowę proszę sprecyzować, które Pan ma na myśli?
Pozdrawiam.
Witold

in*s*7
13-09-2011, 21:22
Witam.
Temat, jeżeli chodzi o kolektory próżniowe studiuję od 6 lat i może jeszcze nie wszystko wiem. Mój zarzut w stosunku do heat pipe to mierny uzysk energetyczny i wady konstrukcyjne co nie raz opisywałem dając przykłady. Natomiast jeżeli chodzi o te z bezpośrednim przepływem to one mają te same rury co i heat pipe. Różnią się tylko zasadą działania. A więc pozostaje odpowiedzieć co to znaczy "rozszczelniały się" rury próżniowe. Rura próżniowa sama z siebie się nie rozszczelni, zawsze potrzebny jest czynnik mechaniczny (uderzenie).
Kolektorów o bezpośrednim przepłtwie są trzy rodzaje ze względu na budowę proszę sprecyzować, które Pan ma na myśli?
Pozdrawiam.
Witold

Widzę, ze nie jest Pan takim ekspertem na jakiego się Pan kreuje i jeszcze dużo nauki przed Panem. Rury próżniowe nie rozszczelniają się tylko pod wpływem, jak Pan twierdzi uderzeń. W kolektorach heat-pipe główną przyczyną rozszczelnień jak również słabych uzysków energetycznych są kiepsko wykonane rurki ciepła. W kolektorach o bezpośrednim przepływie rozszczelnienia powstają na styku szkło-metal...

kolektor1
16-09-2011, 23:17
Widzę, ze nie jest Pan takim ekspertem na jakiego się Pan kreuje i jeszcze dużo nauki przed Panem. Rury próżniowe nie rozszczelniają się tylko pod wpływem, jak Pan twierdzi uderzeń. W kolektorach heat-pipe główną przyczyną rozszczelnień jak również słabych uzysków energetycznych są kiepsko wykonane rurki ciepła. W kolektorach o bezpośrednim przepływie rozszczelnienia powstają na styku szkło-metal...

Witam.
Przede wszystkim nie kreuję się na eksperta a moje wypowiedzi to nie wydumana teoria a praktyka.
W poprzedniej wypowiedzi prosiłem Pana o sprecyzowanie o jakich kolektorach mówimy ale jakoś porucz powtarzanych inwektyw typu " jest Pan kiepski" to właściwie do dyskusji nic Pan nie wniósł.

W kolektorach heat-pipe główną przyczyną rozszczelnień jak również słabych uzysków energetycznych są kiepsko wykonane rurki ciepła.
Otóż jest Pan w błędzie. Myli Pan dwa pojęcia: rozszczelnienie rur szklanych i uzyski. W tym zdaniu uzależnił Pan jedno od drugiego. To tylko stwierdzenie ale żadnego uzasadnienia. Co innego rozszczelnienie rury a co innego kiepski uzysk.
To może jednak ja wyjaśnię po mimo braku wiadomości tak aby wszyscy nas czytający wiedzieli o co chodzi.
Otóż mamy parę rodzajów kolektorów próżniowych w zależności od ich budowy.
1. Kolektory heat pipe opartych na rurce próżniowej dwuściennej
2. kolektory heat pipe opartych na rurce próżniowej jednościennej (pojedyńczej) z listkiem absorbera wewnątrz
3. kolektory z u rurką opartej na próżniowej rurce dwuściennej
4. kolektory z listkiem absorbera wewnątrz opartej na rurce próżniowej jednościennej gdzie glikol jest podawany i odbierany rurkami umieszczonymi współosiowo
5. kolektory z dużym lustrem parabolicznym o rurce próżniowej gdzie czynnik płynie przez rurę próżniową na "przestrzał"

Kolektory 1 i 3 to kolektory oparte na rurach dwuściennych. Otóż te rury same nie rozszczelniają się bo nie ma takiej możliwości, powietrze nie jest w stanie dyfundować przez szkło. Natomiast umieszczenie w takiej rurce ciasno spasowanych blach na skutek ich rozszerzalności może doprowadzić do rozsadzenia wewnętrznej rury i utraty próżni. Z takimi przypadkami miałem do czynienia.
Natomiast kiepski uzysk w kolektorze 1 głównie zależy od grubości ( w kolektorach chińskich blaszka ma grubość ok. 0,1mm) i stopnia dolegania blachy do szkła na którym uzyskujemy ciepło i blachy do ciepłej rurki. I to jest główny czynnik "kiepskości" tych kolektorów A jeszcze jedno: stosunek powierzchni skraplacza do powierzchni aperury.
Tak, że kiepskie wykonane samej rurki ciepła nie ma żadnego związku z rozszczelnieniem rury szklanej. Skąd więc Panu takie stwierdzenie przyszło do głowy.
To, że samo wykonanie rurki cieplnej jest czasami kiepskie (utrata czynnika transportującego ciepło) to się z Panem zgodzę co nie raz dawałem temu przykłady ale z rozszczelnianiem rury szklanej nie ma to nic wspólnego.
Kolektory 2,4,5 to kolektory oparte na rurce jednościennej. Ale konstrukcja tych rur jest taka, że dekielek zamykający tą rurę w który wspawana jest rurka heat pipe lub rurka współosiowa nie jest wtopiony w szkło a wciśnięty w oring i wklejony. Próżnia zasysa ten dekielek dociskając do oringu.
Od dwóch lat testuję na sucho taką rurę gdzie jest ona narażona na ekstremalne różnice temperatury ( dzień +280 stopni i noc- 10 stopni) i do tej pory jakoś nic się z nią nie dzieje.
Natomiast rury w kolektorze 5 to jest majstersztyk są to dwie osobne rury złapane jednym deklem i tak jest po obydwu stronach, żadnych wtopień w szkło. I to też jest rura chińska.
zdjęcie poniżej
http://obrazki.elektroda.pl/5161843300_1316208052_thumb.jpg (http://obrazki.elektroda.pl/5161843300_1316208052.jpg)
Jeszcze do nie dawna kineskopy ( jak i lampy) oparte na bańce szklanej miały wtopine w szklo nóżki wyprowadzające elektorody kineskopu na zewnątrz i jakoś nie traciły próżnii z wiekiem.

Ja osobiście montowałem kolektory o bezpośrednim przepływie i był z nimi problem, bo ciągle rozszczelniały się w nich rury próżniowe.
To jestem ciekaw jaki chiński chłam Pan montował jako instalator bo jako instalator powinien Pan wiedzieć co montuje, narażając swoich klientów świadomie na straty. Jak Pan mógł do tego dopóścić jako fachowiec. To może jeszcze przed Panem dużo nauki.
A więc ponawiam pytanie: jakie to były kolektory o bezpośrednim przepływie, oparte na rurach jedno czy dwuściennych?
Pozdrawiam.
Witold

ooksana
18-09-2011, 21:32
Witam.
Jeżeli czuje się Pani urażona to serdecznie przepraszam! Nie mam nic przeciw kobietom bo jak ubogi byłby świat bez Was.
Ale, szanowna ooksano to nie ja pierwszy zareklamowałem firmę S...ch i nie ja pisałem, że to producent. Napisałem tylko sprostowanie, że to nie producent a importer z Chin podszywający się pod producentów. Czytając Pani wypowiedź odniosłem wrażenie, że to właśnie Pani reklamuje kolektory wspomnianej firmy. Jeżeli jest inaczej to jeszcze raz przepraszam.
W moim interesie nie jest krytykowanie tego co nie jest moim produktem, jest wiele firm w Polsce wobec których nie pozwoliłbym sobie na krytykę bez pokrycia choćby ze względów prawnych (zjedli by mnie z kopytami w 3 minuty).
A czy by uwierzyła mi Pani w to co ja piszę gdyby w stopce nie było reklamy? Czy w którejkolwiek wypowiedzi tu na tym blogu jest choćby cień zachęty do kupowania moich wyrobów, umieszczane linki są do obszerniejszych moich artykułów ale nie do cennika.
A gdyby Pani wcześniej przeczytała np. takie opracowanie: http://www.bachus.com.pl/wicia/index.php?site=publikacja7 to czy decyzja o zakupie właśnie tego zestawu z tej firmy też byłaby taka sama? A jak Pani myśli jak czuł się ten gość któremu trzeba było wymienić kolektory na inne ( tu wyraźnie się zareklamuję: moje) wywalając dodatkowe 9 tysięcy?
Czy to co ja piszę jest nie prawdą? Czy nie jest to potrzebne? Czy nikt nie skorzystał z tego co ja piszę?
pozdrawiam.
Witold

Widzę, że dyskusja rozgorzała... nie będę się wypowiadać w kwestiach o których Panowie piszą, bo nie jestem fachowcem a tylko skromną aczkolwiek zadowoloną użytkowniczką kolektorów wiec nie mnie toczyć z Panami dyskusje o sprawach fachowych
Ale odniosę się do Pańskiej odpowiedzi Panie Wiktorze
Jakoś trudno mi uwierzyć w Pana słowa o braku chęci krytykowania konkurencji i nie reklamowaniu swojej firmy- strasznie mało to przekonujące
Nie wierze w słowa tych, którzy reklamują to, co swoje, bo czy linki do swojej strony to nie reklama?
Jakiekolwiek więc Pana słowa o konkurencji są dla mnie całkowicie niewiarygodne
Wierzę tylko w opinie użytkowników produktów , a Pan nim nie jest

in*s*7
19-09-2011, 22:02
Witam.
Przede wszystkim nie kreuję się na eksperta a moje wypowiedzi to nie wydumana teoria a praktyka.
W poprzedniej wypowiedzi prosiłem Pana o sprecyzowanie o jakich kolektorach mówimy ale jakoś porucz powtarzanych inwektyw typu " jest Pan kiepski" to właściwie do dyskusji nic Pan nie wniósł.

Otóż jest Pan w błędzie. Myli Pan dwa pojęcia: rozszczelnienie rur szklanych i uzyski. W tym zdaniu uzależnił Pan jedno od drugiego. To tylko stwierdzenie ale żadnego uzasadnienia. Co innego rozszczelnienie rury a co innego kiepski uzysk.
To może jednak ja wyjaśnię po mimo braku wiadomości tak aby wszyscy nas czytający wiedzieli o co chodzi.
Otóż mamy parę rodzajów kolektorów próżniowych w zależności od ich budowy.
1. Kolektory heat pipe opartych na rurce próżniowej dwuściennej
2. kolektory heat pipe opartych na rurce próżniowej jednościennej (pojedyńczej) z listkiem absorbera wewnątrz
3. kolektory z u rurką opartej na próżniowej rurce dwuściennej
4. kolektory z listkiem absorbera wewnątrz opartej na rurce próżniowej jednościennej gdzie glikol jest podawany i odbierany rurkami umieszczonymi współosiowo
5. kolektory z dużym lustrem parabolicznym o rurce próżniowej gdzie czynnik płynie przez rurę próżniową na "przestrzał"

Kolektory 1 i 3 to kolektory oparte na rurach dwuściennych. Otóż te rury same nie rozszczelniają się bo nie ma takiej możliwości, powietrze nie jest w stanie dyfundować przez szkło. Natomiast umieszczenie w takiej rurce ciasno spasowanych blach na skutek ich rozszerzalności może doprowadzić do rozsadzenia wewnętrznej rury i utraty próżni. Z takimi przypadkami miałem do czynienia.
Natomiast kiepski uzysk w kolektorze 1 głównie zależy od grubości ( w kolektorach chińskich blaszka ma grubość ok. 0,1mm) i stopnia dolegania blachy do szkła na którym uzyskujemy ciepło i blachy do ciepłej rurki. I to jest główny czynnik "kiepskości" tych kolektorów A jeszcze jedno: stosunek powierzchni skraplacza do powierzchni aperury.
Tak, że kiepskie wykonane samej rurki ciepła nie ma żadnego związku z rozszczelnieniem rury szklanej. Skąd więc Panu takie stwierdzenie przyszło do głowy.
To, że samo wykonanie rurki cieplnej jest czasami kiepskie (utrata czynnika transportującego ciepło) to się z Panem zgodzę co nie raz dawałem temu przykłady ale z rozszczelnianiem rury szklanej nie ma to nic wspólnego.
Kolektory 2,4,5 to kolektory oparte na rurce jednościennej. Ale konstrukcja tych rur jest taka, że dekielek zamykający tą rurę w który wspawana jest rurka heat pipe lub rurka współosiowa nie jest wtopiony w szkło a wciśnięty w oring i wklejony. Próżnia zasysa ten dekielek dociskając do oringu.
Od dwóch lat testuję na sucho taką rurę gdzie jest ona narażona na ekstremalne różnice temperatury ( dzień +280 stopni i noc- 10 stopni) i do tej pory jakoś nic się z nią nie dzieje.
Natomiast rury w kolektorze 5 to jest majstersztyk są to dwie osobne rury złapane jednym deklem i tak jest po obydwu stronach, żadnych wtopień w szkło. I to też jest rura chińska.
zdjęcie poniżej
http://obrazki.elektroda.pl/5161843300_1316208052_thumb.jpg (http://obrazki.elektroda.pl/5161843300_1316208052.jpg)
Jeszcze do nie dawna kineskopy ( jak i lampy) oparte na bańce szklanej miały wtopine w szklo nóżki wyprowadzające elektorody kineskopu na zewnątrz i jakoś nie traciły próżnii z wiekiem.

To jestem ciekaw jaki chiński chłam Pan montował jako instalator bo jako instalator powinien Pan wiedzieć co montuje, narażając swoich klientów świadomie na straty. Jak Pan mógł do tego dopóścić jako fachowiec. To może jeszcze przed Panem dużo nauki.
A więc ponawiam pytanie: jakie to były kolektory o bezpośrednim przepływie, oparte na rurach jedno czy dwuściennych?
Pozdrawiam.
Witold

Zebrałem trochę informacji z rynku. Nigdzie nie napisałem iż jest Pan kiepski a tylko dałem do zrozumienia, ze za bardzo wzrasta Pan w pychę.
,,Tak, że kiepskie wykonane samej rurki ciepła nie ma żadnego związku z rozszczelnieniem rury szklanej. Skąd więc Panu takie stwierdzenie przyszło do głowy. To, że samo wykonanie rurki cieplnej jest czasami kiepskie (utrata czynnika transportującego ciepło) to się z Panem zgodzę co nie raz dawałem temu przykłady ale z rozszczelnianiem rury szklanej nie ma to nic wspólnego.''
W kiepsko wykonanych rurach próżniowych rozszczelnienie się rurki ciepła tylko przyspiesza rozszczelnianie się rury próżniowej. W przypadku braku odbioru ciepła z kiepsko wykonanej rury próżniowej powstają w niej większe naprężenia które wpływają na jej żywotność. Zgadzam się z Panem iż stopień dolegania aluminiowej blaszki jest bardzo ważny.
,,To jestem ciekaw jaki chiński chłam Pan montował jako instalator bo jako instalator powinien Pan wiedzieć co montuje, narażając swoich klientów świadomie na straty. Jak Pan mógł do tego dopóścić jako fachowiec. To może jeszcze przed Panem dużo nauki.''
Kolektory które montowałem były to kolektory z listkiem absorbera wewnątrz oparte na rurce próżniowej jednościennej gdzie glikol był podawany i odbierany rurkami umieszczonymi współosiowo. Klient poprosił mnie abym zamontował mu takie kolektory. Co do fachowości... Podobno testował Pan na klientach swoje (wg Pana tabel porównawczych najlepsze) polskie kolektory próżniowe. U wielu z tych klientów pękały podobno rury próżniowe i glikol wylewał się z nich na dach. Jak Pan myśli, jak czuli się wtedy ci klienci?

kolektor1
20-09-2011, 16:09
Zebrałem trochę informacji z rynku. Nigdzie nie napisałem iż jest Pan kiepski a tylko dałem do zrozumienia, ze za bardzo wzrasta Pan w pychę.
Hmm.. A jak ona się objawia?


W kiepsko wykonanych rurach próżniowych rozszczelnienie się rurki ciepła tylko przyspiesza rozszczelnianie się rury próżniowej. W przypadku braku odbioru ciepła z kiepsko wykonanej rury próżniowej powstają w niej większe naprężenia które wpływają na jej żywotność.
Jeżeli już rozważamy naprężenia wynikające z rozszerzalności cieplnej to trzeba wziąć pod uwagę materiał z którego jest wykonana rura. Może kolega nie wie to wyjaśnię: jest to szkło borosilikatowe a jeżeli to nic nie mówi to powiem prościej żaroodporne. Inaczej : odporne na szok termiczny i wysokie temperatury(oczywiście szok w pewnych granicach). Te nędzne 270 stopni (a one (te stopnie) mieszczą się w granicach) to pikuś dla tego szkła, chyba, że rura wykonana ze szkła butelkowego.
Natomiast jeżeli się rozszczelni rurka ciepła i ulotni się czynnik transportujący ciepło w niej to jaki to ma wpływ na przyspieszenie rozszczelnienia rury próżniowej - więc co ma piernik do wiatraka.
pozdrawiam.
Witold

in*s*7
26-09-2011, 08:07
Hmm.. A jak ona się objawia?


Jeżeli już rozważamy naprężenia wynikające z rozszerzalności cieplnej to trzeba wziąć pod uwagę materiał z którego jest wykonana rura. Może kolega nie wie to wyjaśnię: jest to szkło borosilikatowe a jeżeli to nic nie mówi to powiem prościej żaroodporne. Inaczej : odporne na szok termiczny i wysokie temperatury(oczywiście szok w pewnych granicach). Te nędzne 270 stopni (a one (te stopnie) mieszczą się w granicach) to pikuś dla tego szkła, chyba, że rura wykonana ze szkła butelkowego.
Natomiast jeżeli się rozszczelni rurka ciepła i ulotni się czynnik transportujący ciepło w niej to jaki to ma wpływ na przyspieszenie rozszczelnienia rury próżniowej - więc co ma piernik do wiatraka.
pozdrawiam.
Witold

Czyli wg kolegi wszystkie chińskie dwuścienne rury próżniowe są tej samej jakości i trwałości?

kolektor1
27-09-2011, 21:22
Czyli wg kolegi wszystkie chińskie dwuścienne rury próżniowe są tej samej jakości i trwałości?


Witam.
Rury są bardzo dobrej jakości, powiem więcej doszli do mistrzostwa w ich produkcji. Aczkolwiek nie ukrywam, że zdarzają się pewne braki. Miałem takie w których po pewnym czasie odłaziła warstwa absorpcyjna, ale na partię 3000szt było ich zaledwie 15. Natomiast nie zdarzyło mi się , że rura samoczynnie się rozszczelniała a przerobiłem ich ok. 8 tyś szt. od różnych dostawców.
pozdrawiam
Witold

in*s*7
01-10-2011, 19:41
Witam.
Rury są bardzo dobrej jakości, powiem więcej doszli do mistrzostwa w ich produkcji. Aczkolwiek nie ukrywam, że zdarzają się pewne braki. Miałem takie w których po pewnym czasie odłaziła warstwa absorpcyjna, ale na partię 3000szt było ich zaledwie 15. Natomiast nie zdarzyło mi się , że rura samoczynnie się rozszczelniała a przerobiłem ich ok. 8 tyś szt. od różnych dostawców.
pozdrawiam
Witold

Jak to się stało, że z kolektorów ,,odłaziła'' warstwa adsorpcyjna??? Co się z nią działo? W kolektorach które dotychczas montowałem warstwa adsorbcyjna znajdowała się w próżni pomiędzy dwoma szklanymi ściankami. Co Pan wie o zachowaniu się różnych absorberów znajdujących się w próżni i podgrzewanych do wysokich temperatur? Jak Pan przerobił te 8 tys rur próżniowych od różnych dostawców? Czy testował Pan je na klientach? Ile czasu to Panu zajęło?

kolektor1
08-10-2011, 21:20
Jak to się stało, że z kolektorów ,,odłaziła'' warstwa adsorpcyjna???
To już dziecko w szkole powszechnej wie mając podstawy chemii, że odpowiednie przygotowanie podłoża w procesach elektrochemicznych (czytaj czystość ) ma podstawowe znaczenie. Jeżeli przez nie uwagę chińczyk otarł się ręką o taką rurę i następnie ją pokrył, zespawał i wypróżnił to efekt będzie taki jak opisalem.
Proste?
Witold

in*s*7
14-10-2011, 12:02
Nie odpowiedział Pan Panie Witodzie na pozostałe moje pytania.

kolektor1
15-10-2011, 14:08
Nie odpowiedział Pan Panie Witodzie na pozostałe moje pytania.

A co , opisać mam proces produkcji, kiedy i od kogo sprowadziłem rury, jaki był proces wychwycenia wadliwych, co to znaczy " jak przerobiłem te 8 tyś rur" przecież z nich zupy nie ugotowałem wiszą na dachach.
pozdr.
Witold

in*s*7
10-11-2011, 19:40
Panie Witoldzie,
Nie odpowiada Pan na zadawane pytania. Ciężko rozmawia się z furiatem, który
wszystkie kolektory tańsze od BACHUS’a uważa za złom nadający się tylko do
wymiany. Wiem skądinąd, że testował Pan SWOJE kolektory na SWOICH klientach.
Produkcja wybuchających kolektorów na dachu to była rzeczywiście nowość od
Bachusa. Powinien Pan to rozreklamować: „Nie musisz wymieniać kolektorów
słonecznych firmy BACHUS – same się zdematerializują”.
Bardzo mało wie Pan o absorberach, rynku chińskim oraz o podstawowych
kwestiach techniki próżniowej. Więcej pokory i etyki w businessie!
Pozdrawiam i zachęcam do nauki:)

in*s*7
01-12-2011, 22:04
Co do tematu: Próżniowe czy płaskie... Na zachodzie standardem przy nowych inwestycjach stają się kolektory próżniowe. Dlaczego? Polecam artykuły: http://www.solar-tech.pl/images/Pliki/kolektory_plaskie_czy_prozniowe.pdf oraz http://www.solar-tech.pl/images/Pliki/porownanie_kolektorow.pdf

kolektor1
01-12-2011, 23:32
Jest tam tak napisane:
„Dodatkowo próżniowe kolektory rurowe mogą w istotny sposób wspierać ogrzewanie ciepłej wody zimą a przy zastosowaniu wsparcia centralnego ogrzewania zmniejszają koszty za ogrzewanie domu ( w optymalnych warunkach i prawidłowo dobranej instalacji koszty ogrzewania mogą spaść nawet o 50%.”

Teoretycznie tak, praktycznie to trudne do zrealizowania, ze względu na ilość kolektorów.
Prawdopodobnie dachu nie starczy. Ale niech tam można, jednak ilość rur będzie na poziomie trzycyfrowym.

Natomiast w następnym zdaniu:

„Decydując się na zakup kolektorów słonecznych nie należy kupować kolektorów „ na wyrost” bez żadnych uzasadnionych przyczyn. Nadmiarowa instalacja ma częste przestoje latem i zainwestowane „nadmiarowo” środki nie mogą zostać w żaden sposób spożytkowane.”

Konia z rzędem temu kto połączy dogrzewanie domu na poziomie 50% i spożytkuje ciepło latem. Nawet jeżeli ciepło pójdzie do basenu to przy takiej ilości kolektorów woda będzie zbyt ciepła.

A tak na marginesie to ja jestem ciekaw ile trzeba kolektorów aby pokryć 50% zapotrzebowanie na ciepło zimą, przy zapotrzebowaniu na ciepło budynku na poziomie 60W/m2 zimą.

in*s*7
02-12-2011, 19:10
Oszczędność 50 % jest możliwa w niewielkich (np o powierzchni 80m2) bardzo dobrze izolowanych budynkach z ogrzewaniem niskotemperaturowym w każdym pomieszczeniu. Dodatkowo mieszkańcy tego domu muszą zużywać bardzo mało ciepłej wody (najlepiej jeśli są to 1-2osoby rzadko korzystające z prysznica). Ważne jest też utrzymywanie odpowiednio niskiej temperatury w pomieszczeniach najlepiej ok 17- 18 stopni.
Do tej pory w realizacjach Solar-Tech udało się osiągnąć maksymalnie 30-40% oszczędności rocznie na kosztach ogrzewania i podgrzewaniu zimnej wody (relacje klientów).

in*s*7
02-12-2011, 21:10
Jako uzupełnienie dodam ze instalacja solarna dla domu sezonowego użytkowanego głównie latem którą wykonałem na 2 kolektorkach próżniowych SPE 15-58 daje klientowi około 95% oszczędności rocznie na podgrzewaniu wody oraz na ogrzewaniu.

kolektor1
02-12-2011, 21:47
Oszczędność 50 % jest możliwa w niewielkich (np o powierzchni 80m2) bardzo dobrze izolowanych budynkach z ogrzewaniem niskotemperaturowym w każdym pomieszczeniu. Dodatkowo mieszkańcy tego domu muszą zużywać bardzo mało ciepłej wody (najlepiej jeśli są to 1-2osoby rzadko korzystające z prysznica). Ważne jest też utrzymywanie odpowiednio niskiej temperatury w pomieszczeniach najlepiej ok 17- 18 stopni.
Nie Proszę Pana W chwili obecnej nie jest to możliwe bez kumulacji ciepła latem.
Ale jeżeli jest tak Pan o tym przekonany to ja ( może i czytelnicy ) jestem bardzo ciekaw ile i jakich kolektorów należy użyć?
A to rzadkie korzystanie z prysznica to raz dziennie, czy raz na tydzień?
Według tego wywodu można się posunąć dalej: i zaoszczędzić jeszcze więcej dla budynku np. 50m2 i już bez zużycia ciepłej wody (po co się myć) a temp. obniżyć jeszcze do 15 stopni.
Może warto to umieścić to na własnej stronie, może ktoś w to uwierzy?
No ale to przeczy dalszej części, o kupowaniu kolektorów na wyrost. Przyzna Pan, że to się jakoś „kupy nie trzyma” to co tam jest napisane – typowy bełkot marketingowy.


Do tej pory w realizacjach Solar-Tech udało się osiągnąć maksymalnie 30-40% oszczędności na kosztach ogrzewania i podgrzewaniu zimnej wody (relacje klientów).
Jakoś w swoich argumentacjach nie przytoczył tu ani jednej liczby ani jednego zestawienia, opierając się tylko na relacjach swoich klientów powtarzając to wielokrotnie.
A ponieważ wszystko jest policzalne to jak Pan jest tego pewien co Pańscy klienci opowiadają proszę opisać (np. ilość kolektorów, długość instalacji) i najlepiej zdjęcie dla uwiarygodnienia.
Bo moi klienci …

in*s*7
03-12-2011, 20:48
Panie Witoldzie
Ponownie pisze Pan nie na temat. Nie wiem czy podoba się to czytelnikom tego forum. Mam prośbę. Proszę czytać uważniej i nie wyrywać zdań z kontekstu.
Co jest niemożliwe bez kumulacji ciepła latem? 50% oszczędności? Proszę to wyjaśnić. Idąc Pana tropem można wykonać wspomaganie ogrzewania na poziomie prawie 100%. Tylko że wtedy w pomieszczeniach będzie temperatura ok 7 stopni. Wyraźnie napisałem oszczędność 30-40% procent jest w instalacjach Solar-Tech, nie moich. W sprawie wiarygodności tego teksu proszę skontaktować się z firmą Solar-Tech. Firma ta posiada podobno sporo referencji od klientów i zdjęcia z wykonanych instalacji. Niektóre umieściła nawet na swojej stronie internetowej. A cóż bardziej wiarygodnego jest od pisemnych opinii zadowolonych klientów...
Ponownie napiszę, że ja wykonałem instalację solarną dla domu sezonowego użytkowanego głównie latem którą wykonałem na 2 kolektorkach próżniowych SPE 15-58 i która daje klientowi około 95% oszczędności rocznie na podgrzewaniu wody oraz na ogrzewaniu.

kolektor1
04-12-2011, 03:40
Panie Witoldzie
Ponownie pisze Pan nie na temat. Nie wiem czy podoba się to czytelnikom tego forum. Mam prośbę. Proszę czytać uważniej i nie wyrywać zdań z kontekstu.
Co jest niemożliwe bez kumulacji ciepła latem? 50% oszczędności? Proszę to wyjaśnić.
O widzę, że się Pan już gubi, psychologia ma na to fajne określenie! Ale przypomnę:

Jest tam tak napisane:
„Dodatkowo próżniowe kolektory rurowe mogą w istotny sposób wspierać ogrzewanie ciepłej wody zimą a przy zastosowaniu wsparcia centralnego ogrzewania zmniejszają koszty za ogrzewanie domu ( w optymalnych warunkach i prawidłowo dobranej instalacji koszty ogrzewania mogą spaść nawet o 50%.”
I moja wypowiedź dotycząc tej kwestii:

Nie Proszę Pana W chwili obecnej nie jest to możliwe bez kumulacji ciepła latem.
Ale jeżeli jest tak Pan o tym przekonany to ja ( może i czytelnicy ) jestem bardzo ciekaw ile i jakich kolektorów należy użyć?
Utożsamia się Pan z takimi idiotycznymi wypowiedziami to trzeba połknąć tę żabę.
Proste?


Idąc Pana tropem można wykonać wspomaganie ogrzewania na poziomie prawie 100%. Tylko że wtedy w pomieszczeniach będzie temperatura ok 7 stopni.
A ten trop to czyj? Przypomnę:


Oszczędność 50 % jest możliwa w niewielkich (np o powierzchni 80m2) bardzo dobrze izolowanych budynkach z ogrzewaniem niskotemperaturowym w każdym pomieszczeniu. Dodatkowo mieszkańcy tego domu muszą zużywać bardzo mało ciepłej wody (najlepiej jeśli są to 1-2osoby rzadko korzystające z prysznica). Ważne jest też utrzymywanie odpowiednio niskiej temperatury w pomieszczeniach najlepiej ok 17- 18 stopni.
I następny:


Jako uzupełnienie dodam ze instalacja solarna dla domu sezonowego użytkowanego głównie latem którą wykonałem na 2 kolektorkach próżniowych SPE 15-58 daje klientowi około 95% oszczędności rocznie na podgrzewaniu wody oraz na ogrzewaniu.



Wyraźnie napisałem oszczędność 30-40% procent jest w instalacjach Solar-Tech, nie moich. W sprawie wiarygodności tego teksu proszę skontaktować się z firmą Solar-Tech. Firma ta posiada podobno sporo referencji od klientów i zdjęcia z wykonanych instalacji. Niektóre umieściła nawet na swojej stronie internetowej. A cóż bardziej wiarygodnego jest od pisemnych opinii zadowolonych klientów...
Podam linka bo profesjonalizm jest najważniejszy, zarówno treści i formy : http://www.solar-tech.pl/index.php/referencje/listy
No tak te 30% to jest w tych referencjach ale dla chałupy o pow. 300m2i kolektora o łącznej ilości 80 rur.
Jeden kolektor SPE 20-58 (20 rur) ma uzysk liczony przy promieniowanu1000W/m2 podobny jak mój, ale mój ma tylko 12 rur. Czyli porównujemy sztuka do sztuki. SPE 20-58 = KSP12 OPC. Wychodzi na to, że gościu ma tak jakby 4 sztuki. Zakładając, że zapotrzebowanie na ciepło w obu budynkach jest podobne to jeden kolektor w sezonie grzewczym przynosi oszczędność 3,16% ale dla chałupy o pow 140m2. A tam jest 300m2 a więc 2X więcej. Wynika z tego, że 1 kolektor dla tak dużego domu daje oszczędności na dogrzewaniu w sezonie zimowym ok. 1,5% a więc cały zestaw 6%.
Pomijając ciepłą wodę bo ta nijak nie chce mi się zbilansować to uważam, że taki zestaw do dogrzewania również jest naciąganiem klienta, bo cóż to za wynik te 6%.na dogrzewaniu.
Pisałem o tym wielokrotnie.
Po to właśnie zamontowałem na każdej możliwej rurce licznik ciepła aby takie pierdoły opowiadane przez szanownego przedmówce pokazywać.
Ale niech tam te 30%, natomiast te 40% to pewnie będzie sztuka bo już nie wiele zostało do 50% dla domu o pow 80m2 bez zużycia ciepłej wody i bardzo przyjemnej, wręcz komfortowej 17 stopni. Pewnie w takim zestawowe są kufajki dla domowników.

in*s*7
05-12-2011, 12:58
Podam linka bo profesjonalizm jest najważniejszy, zarówno treści i formy : http://www.solar-tech.pl/index.php/referencje/listy
No tak te 30% to jest w tych referencjach ale dla chałupy o pow. 300m2i kolektora o łącznej ilości 80 rur.
Jeden kolektor SPE 20-58 (20 rur) ma uzysk liczony przy promieniowanu1000W/m2 podobny jak mój, ale mój ma tylko 12 rur. Czyli porównujemy sztuka do sztuki. SPE 20-58 = KSP12 OPC. Wychodzi na to, że gościu ma tak jakby 4 sztuki. Zakładając, że zapotrzebowanie na ciepło w obu budynkach jest podobne to jeden kolektor w sezonie grzewczym przynosi oszczędność 3,16% ale dla chałupy o pow 140m2. A tam jest 300m2 a więc 2X więcej. Wynika z tego, że 1 kolektor dla tak dużego domu daje oszczędności na dogrzewaniu w sezonie zimowym ok. 1,5% a więc cały zestaw 6%.
Pomijając ciepłą wodę bo ta nijak nie chce mi się zbilansować to uważam, że taki zestaw do dogrzewania również jest naciąganiem klienta, bo cóż to za wynik te 6%.na dogrzewaniu.
Pisałem o tym wielokrotnie.
Po to właśnie zamontowałem na każdej możliwej rurce licznik ciepła aby takie pierdoły opowiadane przez szanownego przedmówce pokazywać.
Ale niech tam te 30%, natomiast te 40% to pewnie będzie sztuka bo już nie wiele zostało do 50% dla domu o pow 80m2 bez zużycia ciepłej wody i bardzo przyjemnej, wręcz komfortowej 17 stopni. Pewnie w takim zestawowe są kufajki dla domowników.

Ponownie przypomnę iż pisze Pan nie na temat. Temat brzmi: ,,Próżniowe czy płaskie???''. Ale kończąc zobowiązany jestem wyjaśnić.
Czy uważa Pan klientów Solar-Tech za idiotów którzy nie wiedzą co piszą.? Jak się ma podawane przez Pana 6% oszczędności z podawanymi przez klienta 30%? Przekażę firmie Solar-Tech aby umieściła więcej referencji od klientów którzy mają spore oszczędności w temacie wspomagania ogrzewania za pomocą kolektorów próżniowych. Szczególnie od tych którzy już kilka lat użytkują taki system.
Ale pewnie nawet wtedy Pan nie uwierzy. Po prostu zazdrość Pana zżera. Proszę pochwalić się ile wykonał Pan instalacji do wspomagania ogrzewania i jakie efekty udało się Panu osiągnąć. Odpowiedź proszę zamieścić w odpowiednim to tego temacie: ,,solary i wspomaganie CO . Czy się opłaca??''
Czy można wierzyć w uzyski energetyczne kolektorów Pana Witolda które przebadane zostały przez instytut któremu to została odebrana akredytacja za potwierdzanie fikcji?

Tomasz54
22-12-2011, 05:56
Chciałbym wrócić do pytania głównego, o kolektory. Planuje założyć je na wiosne i zastanawiam się czy lepiej sprawdzą się płaskie, czy rurowe? Dla mnie najważniejsza jest oszczędność na ogrzewaniu wody. Macie jakieś doświadczenia z kolektorami?

in*s*7
22-12-2011, 07:37
Jeśli zależy ci na całorocznym efektywnym podgrzewaniu wody zdecydowanie polecam kolektory próżniowe. Jeśli chcesz ogrzewać wodę tylko latem lepsze będą płaskie. Zarówno w jednym jak i w drugim przypadku warto zwrócić uwagę na długość gwarancji kolektorów słonecznych oraz jej warunki (czy przypadkiem nie będziesz musiał za dodatkową opłatą co roku wymieniać glikolu, czy gwarancja obejmuje cały kolektor czy może tylko absorber lub tylko same rury szklane).
To jakie kolektory wybrać zależy też od tego gdzie mieszkasz. Ogólnie jeśli mieszkasz na terenie górskim z dużymi opadami śniegu, jest tam mała wilgotność i praktycznie nie wieja wiatr warto zastanowić się nad kolektorami płaskimi. Jeśli mieszkasz w innym miejscu niż góry w większości przypadków lepiej działać będą kolektory próżniowe.

OldDiver
22-12-2011, 07:45
Chciałbym wrócić do pytania głównego, o kolektory. Planuje założyć je na wiosne i zastanawiam się czy lepiej sprawdzą się płaskie, czy rurowe? Dla mnie najważniejsza jest oszczędność na ogrzewaniu wody. Macie jakieś doświadczenia z kolektorami?

Zaznaczam. Nie czytałem całej poprzedniej dyskusji.
Własnie tydzień temu zainstolawano mi solary. Przymierzałem sie do nich przez pól roku. Czytałem rozmawiałem, byli u mnie rózni przedstawiciele. jeden chwalił płaskie drugi prózniowe. W końcu przyszedł do mnie taki co powiedział że zainstaluje mi takie jakie zachcę. W końcu zdecydowałem sie na URLICha, na rury Hot Pipe. Jedna z zalet tych rur jest odporność na przegrzanie. Bo np. panele płaskie podobno wymagaja w silne nasłonecznienie i brak rozbioru ciepłej wody .... przykrywania. Coś takiego mnie zaskoczyło bo oferenci płaskich paneli nic o tym nie wspominali. Mam system URLICHa typu wschód/zachód. Przy pogodzie z przed kilku dni, cały dzien, niskie słonce, baniak c.w.u. 220 l nagrzał mi sie do 20 stp.

in*s*7
01-02-2012, 20:55
A na Solar-Techach które montowałem przegrzew (bo klient eksperymentalnie wyłączył zasilanie pompy i sterownika) przy słonecznej pogodzie dzisiaj. To mówi samo za siebie.

solwis
06-02-2012, 10:13
Przy tak silnym promieniowaniu to chyba przegrzew jest na wszystkich kolektorach płaskich też.

in*s*7
07-02-2012, 20:23
Przy tak silnym promieniowaniu to chyba przegrzew jest na wszystkich kolektorach płaskich też.
Tak pod, warunkiem że kolektor płaski umieścimy w próżni. Zastanawiam się kiedy w końcu dotrze co do niektórych, że pojedyncza szyba oraz metalowa rama to nie jest praktycznie żadna izolacja. No i jeszcze te otwory wentylacyjne:rolleyes:.

yaiba83
08-02-2012, 10:43
Tak pod, warunkiem że kolektor płaski umieścimy w próżni. Zastanawiam się kiedy w końcu dotrze co do niektórych, że pojedyncza szyba oraz metalowa rama to nie jest praktycznie żadna izolacja. No i jeszcze te otwory wentylacyjne:rolleyes:.

No to trochę mógłbyś się zdziwić.
W płaskich jest jeszcze wata, ale nie zmienia faktu, że w próżni to one nie pracują.

solwis
08-02-2012, 13:34
Tak pod, warunkiem że kolektor płaski umieścimy w próżni. Zastanawiam się kiedy w końcu dotrze co do niektórych, że pojedyncza szyba oraz metalowa rama to nie jest praktycznie żadna izolacja. No i jeszcze te otwory wentylacyjne:rolleyes:.

Widzę, że zaślepienie na jedynie słuszne heat pipe jest u Ciebie już nie wyleczalne. Co z ciebie za fachman od kolektorów jeżeli nawet nie znasz budowy kolektorów płaskich! Yaba już wspomniał o warstwie wełny pod absorberem, boki ram są też tą samą wełną izolowane. A jak myślisz co jest izolatorem w styropianie, ten że styropian czy warstwa powietrza zamknięta w nim? To samo do tyczy wełny. O ile wiem to po próżni właśnie powietrze jest najlepszym i najtańszym izolatorem. Wystarczy porównać temperatury stagnacji Twoich heat pipe ( 240 stopni ) i dobrych kolektorów płaskich (205 stopni ). Mówi Ci to soś? :bash:

in*s*7
08-02-2012, 13:44
Widzę, że zaślepienie na jedynie słuszne heat pipe jest u Ciebie już nie wyleczalne. Co z ciebie za fachman od kolektorów jeżeli nawet nie znasz budowy kolektorów płaskich! Yaba już wspomniał o warstwie wełny pod absorberem, boki ram są też tą samą wełną izolowane. A jak myślisz co jest izolatorem w styropianie, ten że styropian czy warstwa powietrza zamknięta w nim? To samo do tyczy wełny. O ile wiem to po próżni właśnie powietrze jest najlepszym i najtańszym izolatorem. Wystarczy porównać temperatury stagnacji Twoich heat pipe ( 240 stopni ) i dobrych kolektorów płaskich (205 stopni ). Mówi Ci to soś? :bash:
Oczywiście że od dołu kolektory płaskie są izolowane wełną mineralną. Z dokładnością izolacji tych boków jest jednak różnie (w zależności od producenta). Powiedz mi natomiast co izoluje kolekor płaski od góry oprócz szyby?. Czy nie ma w nim otworów wentylacych? Powietrze jest dobrym izolatorem pod warunkiem że ma b. małą wilgotność. Czy wiesz co to jest temperatura stagnacji i w jakich warunkach się ją bada?

solwis
08-02-2012, 16:53
Oczywiście że od dołu kolektory płaskie są izolowane wełną mineralną. Z dokładnością izolacji tych boków jest jednak różnie (w zależności od producenta). Powiedz mi natomiast co izoluje kolekor płaski od góry oprócz szyby?. Czy nie ma w nim otworów wentylacych? Powietrze jest dobrym izolatorem pod warunkiem że ma b. małą wilgotność.

Zadałem sobie jednak trochę trudu aby powyznaczać z wykresów i tabelek parę cyfr. Dla Twojego wspaniałego kolektora Chińskiej produkcji spadek zysków energetycznych przy różnicy temperatur Tm-Ta =80 stopni wynosi 66%. Czyli jeżeli na dworze jest -15 a z kolektora uzyskujemy glikol o temperaturze 65 stopni. Porównałem tą samą metodą kolektor płaski Polskiego producenta przy tych samych założeniach Tm-Ta=80 stopni i o dziwo spadek zysku energetycznego wyszedł mi też 66%. Czyli śmiało można powiedzieć, że Twoje próżniowe mają takie same parametry spadków zysków energetycznych co płaskie. Ale z ciekawości znalazłem takie kolektory płaskie, które ten spadek energetyczny mają w granicach 54% przy tej samej różnicy a więc są o 11% lepsze od tych próżniowych.

Czy wiesz co to jest temperatura stagnacji i w jakich warunkach się ją bada?.
A jak myślisz?

yaiba83
08-02-2012, 16:58
Panowie dajcie luz. Każdy ma swoje zdanie i naprawdę trudno będzie przekonać jednych do zdania drugich i odwrotnie bo jedynego i złotego środka nie ma.

U mnie kocioł gazowy jeszcze nie działa, bo nie mam jeszcze przyłącza gazu i jeszcze tam nie mieszkam. Dzisiaj jak zajrzałem na budowę temperatura w całym zbiorniku wynosiła 45*C. Mam zbiornik 300L i 3 kolektory płaskie o łącznej powierzchni 5,4m2 powierzchni czynnej.
Proszę o odpowiedź (bo chyba to będzie najrzetelniejsza informacja) czy uzyski energetyczne średnio na dobę w okolicach 10kWh czy to dobry wynik jak na płaskie kolektory i jak się ma to do próżniowych instalacji. Rekord jaki miałem na koniec stycznia to 14kWh ale zbiornik był lekko wystudzony. Jak brakuje jakiś parametrów to dajcie znać.

in*s*7
08-02-2012, 17:43
Zadałem sobie jednak trochę trudu aby powyznaczać z wykresów i tabelek parę cyfr. Dla Twojego wspaniałego kolektora Chińskiej produkcji spadek zysków energetycznych przy różnicy temperatur Tm-Ta =80 stopni wynosi 66%. Czyli jeżeli na dworze jest -15 a z kolektora uzyskujemy glikol o temperaturze 65 stopni. Porównałem tą samą metodą kolektor płaski Polskiego producenta przy tych samych założeniach Tm-Ta=80 stopni i o dziwo spadek zysku energetycznego wyszedł mi też 66%. Czyli śmiało można powiedzieć, że Twoje próżniowe mają takie same parametry spadków zysków energetycznych co płaskie. Ale z ciekawości znalazłem takie kolektory płaskie, które ten spadek energetyczny mają w granicach 54% przy tej samej różnicy a więc są o 11% lepsze od tych próżniowych.

A jak myślisz?
Kilka istotnych uwag na temat kolektorów płaskich:
1. Jest to urządzenie które nie powinno być stosowane w polskich warunkach klimatycznych (wątpliwa dekoracja na dachu przez minimum 6 miesięcy w roku)
2. Izolacja od strony nasłonecznionej nie występuje. Mowa o izolacyjności powietrza w tym przypadku jest dużym nadużyciem z uwagi na konwekcję.
3. Kształt kolektora płaskiego jest przeszkodą w skutecznym wytwarzaniu próżni w jego wnętrzu oraz co ważne jej utrzymaniu (jakość próżni) przez okres eksploatacji urządzenia (ok 25 lat).
4. Skropliny w kolektorze płaskim oraz postępujące osiadanie zanieczyszczeń z powietrza pod szybą i na absorberze jednoznacznie dyskwalifikują to urządzenie.

Reklamowanie kolektora płaskiego to jak reklamowanie telewizora czarno-białego. Życzę powodzenia!

Kolektory Sidite czy Solar-Tech produkowane są teraz w Polsce, jedynie niektóre podzespoły pochodzą z Chin. Dodatkowo polecam do przeczytania ciekawy artykuł: http://nt.interia.pl/wiadomosci/news/made-in-china-20-supermocarstwo-technologiczne,1753596,2258

in*s*7
08-02-2012, 17:59
Panowie dajcie luz. Każdy ma swoje zdanie i naprawdę trudno będzie przekonać jednych do zdania drugich i odwrotnie bo jedynego i złotego środka nie ma.

U mnie kocioł gazowy jeszcze nie działa, bo nie mam jeszcze przyłącza gazu i jeszcze tam nie mieszkam. Dzisiaj jak zajrzałem na budowę temperatura w całym zbiorniku wynosiła 45*C. Mam zbiornik 300L i 3 kolektory płaskie o łącznej powierzchni 5,4m2 powierzchni czynnej.
Proszę o odpowiedź (bo chyba to będzie najrzetelniejsza informacja) czy uzyski energetyczne średnio na dobę w okolicach 10kWh czy to dobry wynik jak na płaskie kolektory i jak się ma to do próżniowych instalacji. Rekord jaki miałem na koniec stycznia to 14kWh ale zbiornik był lekko wystudzony. Jak brakuje jakiś parametrów to dajcie znać.

Co do porównania do innych kolektorów płaskich to porównania nie mam. Może pomogą koledzy z innych firm.
Na instalacji do wspomagania c.o którą wykonałem na 3 kolektorach próżniowych Solar- Tech (5,64 m2 powierzchni czynnej) klient uzyskuje corocznie ok. 5000 kwh/rok. Czy to dużo, czy mało, nie wiem.

RAPczyn
08-02-2012, 18:21
Panowie dajcie luz. Każdy ma swoje zdanie i naprawdę trudno będzie przekonać jednych do zdania drugich i odwrotnie bo jedynego i złotego środka nie ma.

U mnie kocioł gazowy jeszcze nie działa, bo nie mam jeszcze przyłącza gazu i jeszcze tam nie mieszkam. Dzisiaj jak zajrzałem na budowę temperatura w całym zbiorniku wynosiła 45*C. Mam zbiornik 300L i 3 kolektory płaskie o łącznej powierzchni 5,4m2 powierzchni czynnej.
Proszę o odpowiedź (bo chyba to będzie najrzetelniejsza informacja) czy uzyski energetyczne średnio na dobę w okolicach 10kWh czy to dobry wynik jak na płaskie kolektory i jak się ma to do próżniowych instalacji. Rekord jaki miałem na koniec stycznia to 14kWh ale zbiornik był lekko wystudzony. Jak brakuje jakiś parametrów to dajcie znać.

Moim zdaniem bardzo dobry wynik.
Jaką masz automatykę i jak zlicza uzyski (jeśli wiesz)?

yaiba83
08-02-2012, 20:43
Moim zdaniem bardzo dobry wynik.
Jaką masz automatykę i jak zlicza uzyski (jeśli wiesz)?

Jeżeli chodzi o automatykę to mam G-422-P03 (http://www.hewalex.pl/oferta/zespoly-sterowniczo-pompowe/zespol-zps-6-01.html) firmy Hewalex.
W sterowniku definiuję jaki mam teoretycznie przepłym (w moim przypadku ustawiłem 4,5l wg instrukcji - może jakieś lepsze propozycje). Tak samo ustawiłem na rotametrze. Z tego co zauważyłem to moc wylicza na podstawie temperatury wychodzącej z kolektorów (T1) i czujnika w grupie pompowej (T3) czynnika powracającego ze zbiornika. Na ile to jest rzetelne nie wiem. Na pewno dla zasady nie będę montował liczników energii dżulowej... wystarczy mi na razie podlicznik na wodę przed zbiornikiem. Będę mógł wyliczyć zużycie ciepłej wody.

solwis
08-02-2012, 21:12
Kilka istotnych uwag na temat kolektorów płaskich:
1. Jest to urządzenie które nie powinno być stosowane w polskich warunkach klimatycznych (wątpliwa dekoracja na dachu przez minimum 6 miesięcy w roku)
2. Izolacja od strony nasłonecznionej nie występuje. Mowa o izolacyjności powietrza w tym przypadku jest dużym nadużyciem z uwagi na konwekcję.
3. Kształt kolektora płaskiego jest przeszkodą w skutecznym wytwarzaniu próżni w jego wnętrzu oraz co ważne jej utrzymaniu (jakość próżni) przez okres eksploatacji urządzenia (ok 25 lat).
4. Skropliny w kolektorze płaskim oraz postępujące osiadanie zanieczyszczeń z powietrza pod szybą i na absorberze jednoznacznie dyskwalifikują to urządzenie.

Reklamowanie kolektora płaskiego to jak reklamowanie telewizora czarno-białego. Życzę powodzenia!

Kolektory Sidite czy Solar-Tech produkowane są teraz w Polsce, jedynie niektóre podzespoły pochodzą z Chin. Dodatkowo polecam do przeczytania ciekawy artykuł: http://nt.interia.pl/wiadomosci/news/made-in-china-20-supermocarstwo-technologiczne,1753596,2258

To ciekawe co piszesz, potwierdza to jednak, że o kolektorach płaskich to Ty nic nie wiesz, podejrzewam, że z bliska nawet ich nie widziałeś. Porównałem wyraźnie dwa typy kolektorów a ty nawet nie wiesz o czym piszę, zadając idiotyczne pytanie.
Yaba wyraźnie podał uzyski na swoich płaskich to piszesz, że nie jesteś w stanie porównać czy to dużo czy mało To co ty właściwie wiesz o kolektorach jak nie jesteś w stanie odnieść się do żadnej z prezentowanych liczb. Przelicz sobie ile trzeba Twoich rur heat pipe aby uzyskać taki wynik jak u Yaby w jego 3 płaskich przy mrozie -15 stopni, aż się zdziwisz.
A tak na marginesie jak się już chwalisz i reklamujesz to napisz co takiego już w Polsce produkujecie do tych kolektorów. No i pochwal się jak zmierzyłeś te 5 tyś kWh. Bo coś widzę, że te kolektory są pewnie lepsze od tych co RAPczyn zakłada.
Mając 5,64m2 ktoś dogrzewa dom? To ja jestem ciekaw o jakiej powierzchni jest ten dom. To jakiś następny chwyt reklamowy?

in*s*7
09-02-2012, 12:48
Mam pytanie do yaiba83. Cytuję ,,U mnie kocioł gazowy jeszcze nie działa, bo nie mam jeszcze przyłącza gazu i jeszcze tam nie mieszkam. Dzisiaj jak zajrzałem na budowę temperatura w całym zbiorniku wynosiła 45*C'' Jak to możliwe że uzyskujesz cytuję ,,uzyski energetyczne średnio na dobę w okolicach 10kWh'' skoro jak pisałeś nie mieszkasz w tym budynku i prawdopodobnie nie korzystasz jeszcze z ciepłej wody?. Czyżbyś miał aż tak duże straty ciepła na instalacji?

in*s*7
09-02-2012, 16:23
To ciekawe co piszesz, potwierdza to jednak, że o kolektorach płaskich to Ty nic nie wiesz, podejrzewam, że z bliska nawet ich nie widziałeś. Porównałem wyraźnie dwa typy kolektorów a ty nawet nie wiesz o czym piszę, zadając idiotyczne pytanie.
Yaba wyraźnie podał uzyski na swoich płaskich to piszesz, że nie jesteś w stanie porównać czy to dużo czy mało To co ty właściwie wiesz o kolektorach jak nie jesteś w stanie odnieść się do żadnej z prezentowanych liczb. Przelicz sobie ile trzeba Twoich rur heat pipe aby uzyskać taki wynik jak u Yaby w jego 3 płaskich przy mrozie -15 stopni, aż się zdziwisz.

Witam,
Proszę zwrócić uwagę na następujące fakty:
1.W kwestii porównywania kolektorów Pana podejście jest delikatnie mówiąc prymitywne i nacechowane marketingowym bełkotem.
2.Jeśli porównuje Pan kolektory to powinien Pan porównywać kolektory o tych samych powierzchniach. Pana metodyka prowadzi do wniosku że nie opłaca się instalować kolektorów płaskich bo taniej i bardziej efektywnie będzie rozłożenie czarnego węża na dachu o większej powierzchni która zredukuje różnicę strat ciepła pomiędzy tymi urządzeniami i uzysk będzie taki sam.
3.Jeśli policzy Pan w sposób wiarygodny uzyski pomiędzy kolektorem próżniowym a kolektorem płaskim to dowie się Pan, że:
- latem różnica jest kilku procentowa (3-4%) na korzyść kolektora próżniowego
- wiosną, jesienią różnica jest ok 40%
- zimą kolektor płaski praktycznie nie działa; a kolektor próżniowy tak; wartość obliczeniowa różnicy to ok 170%.

Proszę zwrócić też uwagę na:
1.Wiarygodność badań z laboratoriów akredytowanych – temat był omawiany na innym wątku forum – zachęcam Pana do lektury
2.Sposób badania kolektorów zgodnie z normą PN-EN 12975 i wynikające z tego przekłamania (wartości minimalnych nasłonecznień, wartości prędkości wiatru itd.)

I ostatnia kwestia która dyskwalifikuje definitywnie kolektor płaski to skropliny i zabrudzenia wewnętrzne które powstają w czasie eksploatacji tego urządzenia. Jak Pan trafnie zauważył w moich poprzednich postach o konkurencji staram się pisać pozytywnie albo wcale. Pana specyficzny styl zmusza mnie do reakcji na ewidentny bełkot marketingowy z Pana strony.

Mam również do Pana osobistą prośbę; ze względu na Pana styl wypowiedzi proszę się do mnie zwracać per Pan a nie per Ty.

in*s*7
09-02-2012, 16:33
A tak na marginesie jak się już chwalisz i reklamujesz to napisz co takiego już w Polsce produkujecie do tych kolektorów. No i pochwal się jak zmierzyłeś te 5 tyś kWh. Bo coś widzę, że te kolektory są pewnie lepsze od tych co RAPczyn zakłada.
Mając 5,64m2 ktoś dogrzewa dom? To ja jestem ciekaw o jakiej powierzchni jest ten dom. To jakiś następny chwyt reklamowy?
Solar-Tech wykonuje w Polsce: rurki cieplne, profile przewodzące ciepło, regenerację nieprawidłowo wykonanych rurek ciepła, modernizację kolektorów słonecznych.
Pomiary - licznik ciepła.
Instalacja podgrzewa ciepłą wodę i wspomaga centralne ogrzewanie. Cały dom wykonany w technice ogrzewania ściennego płaszczyznowego niskotemperaturowego.

yaiba83
09-02-2012, 17:18
Mam pytanie do yaiba83. Cytuję ,,U mnie kocioł gazowy jeszcze nie działa, bo nie mam jeszcze przyłącza gazu i jeszcze tam nie mieszkam. Dzisiaj jak zajrzałem na budowę temperatura w całym zbiorniku wynosiła 45*C'' Jak to możliwe że uzyskujesz cytuję ,,uzyski energetyczne średnio na dobę w okolicach 10kWh'' skoro jak pisałeś nie mieszkasz w tym budynku i prawdopodobnie nie korzystasz jeszcze z ciepłej wody?. Czyżbyś miał aż tak duże straty ciepła na instalacji?

Tak mam aż tak duże straty ciepła, ponieważ słońce codziennie mi nie świeci. Po drugie w kotłowni średniodobowa temperatura w tej chwili to coś około 7*C więc nie ułatwia zbiornikowi trzymać temperaturę. Po trzecie majstry też wolą wodę ze zbiornika niż bezpośrednio z wodociągów :)

solwis
09-02-2012, 21:55
Witam,
Proszę zwrócić uwagę na następujące fakty:

Postaram się szanowny Panie odnieść się do każdego z punktów.
1. Ten marketingowy bełkot to tu Pan prowadzisz w postaci:


Montuję kolektory Solar-Tech od 5 lat i jak dotąd nie było z nimi problemu.
A firma Solar-Tech z Chojnic robi to inaczej i zgodnie z prawem.
A na Solar-Techach które montowałem przegrzew
I tak można by długo, tu i na innych forach prowadzisz Pan ten sam bełkot.
2.Gdybyś Pan nie chodził na wagary jak była matematyka, fizyka, geografia w szkole powszechnej to wiedział byś pan o czym piszę. Moją intencją było udowodnić że są kolektory płaskie, które przy temperaturze -15 stopni dają taki sam zysk energetyczny co Pańskie i to zrobiłem a brednie o czarnym wężu daruj se Pan. Gdybyś Pan chociaż raz spytał jak to obliczyłem, może i wytłumaczył bym a tak lipa trzeba się borykać z niewiedzą. A tak na marginesie to taki wąż też się da ładnie policzyć.
3. I znów bzdury Pan plecież. Trzeba umieć porównywać tabelki, w których jak wół napisane, mało tego są nawet wykresy uzysków z kolektorów trzeba tylko wiedzieć jak to się czyta.
Aby nie być gołosłownym, uchylę rąbka tej tajemniczej wiedzy, może ta cała pisanina się przyda.
Pański kolektor 20 rurowy ma powierzchnie apertury 1,87m2, ten tajemniczy Polski ma tą powierzchnię 1,82 a więc możemy przyjąć, że takie same. Uzysk przy 0stopni Tm-Ta (zakładam, że wie Pan co te tajemnicze literki znaczą) wynosi 1198W, tego płaskiego to 1451W. Czyli w lecie Pański jest gorszy o 12%, czyli Pańskie twierdzenie, że 4-3% jest lepszy jest wydumaną bzdurą. Natomiast ciekawą rzeczą jest zima do wiosny nie odnoszę się. Przy wspomnianej różnicy temperatur wynoszącej 70 stopni Pański kolektor heat pipe ma uzysk 864W a ten Polski ma 894W, a więc Pański jest gorszy o 4%. A więc twierdzenie, że jest lepszy o 140% jest wyrazem całkowitej ignorancji tych trzech szkolnych przedmiotów. Wyjaśnię tylko co to te 70 stopni innym bo przecież Pan wie ale inni nie koniecznie. Ta różnica temperatur mówi nam jaka jest temperatura glikolu opuszczającego kolektor i temperatura panująca na zewnątrz. Czyli można założyć, że przy -15 stopniach i podanym wyżej promieniowaniu z kolektora wyjdzie nam glikol o temperaturze 55 stopni.
No, a teraz Pan poda jak wyliczył te 170% :bash: Ale tak, żeby każdy to zrozumiał!

A teraz badania: Wszystkie te liczby zostały opublikowane w tym samym laboratorium, a więc metodologia badań sprawnościowych dla Pańskiego i tego tajemniczego płaskiego jest taka sama, czyli wyjaśnię aby Pan to już zrozumiał: oba kolektory były badane w taki sam sposób!
Kończąc :Znam temat i dobrze znam wątek, ale nie zgodzę się z Panem aby właśnie w tym laboratorium robiono jakieś krętactwa, które Pan tam sugerujesz.
Ponieważ jestem tu w miarę nowy zadałem sobie trochę trudu w przeczytanie wielu wątków i twierdzenie, że wyrażasz się Pan o konkurencji " pozytywnie" to tak jak mieć zasady na glinianych nogach. Ale to nie moja broszka.

in*s*7
10-02-2012, 14:36
2.Gdybyś Pan nie chodził na wagary jak była matematyka, fizyka, geografia w szkole powszechnej to wiedział byś pan o czym piszę. Moją intencją było udowodnić że są kolektory płaskie, które przy temperaturze -15 stopni dają taki sam zysk energetyczny co Pańskie i to zrobiłem a brednie o czarnym wężu daruj se Pan. Gdybyś Pan chociaż raz spytał jak to obliczyłem, może i wytłumaczył bym a tak lipa trzeba się borykać z niewiedzą. A tak na marginesie to taki wąż też się da ładnie policzyć.
3. I znów bzdury Pan plecież. Trzeba umieć porównywać tabelki, w których jak wół napisane, mało tego są nawet wykresy uzysków z kolektorów trzeba tylko wiedzieć jak to się czyta.
Aby nie być gołosłownym, uchylę rąbka tej tajemniczej wiedzy, może ta cała pisanina się przyda.
Pański kolektor 20 rurowy ma powierzchnie apertury 1,87m2, ten tajemniczy Polski ma tą powierzchnię 1,82 a więc możemy przyjąć, że takie same. Uzysk przy 0stopni Tm-Ta (zakładam, że wie Pan co te tajemnicze literki znaczą) wynosi 1198W, tego płaskiego to 1451W. Czyli w lecie Pański jest gorszy o 12%, czyli Pańskie twierdzenie, że 4-3% jest lepszy jest wydumaną bzdurą. Natomiast ciekawą rzeczą jest zima do wiosny nie odnoszę się. Przy wspomnianej różnicy temperatur wynoszącej 70 stopni Pański kolektor heat pipe ma uzysk 864W a ten Polski ma 894W, a więc Pański jest gorszy o 4%. A więc twierdzenie, że jest lepszy o 140% jest wyrazem całkowitej ignorancji tych trzech szkolnych przedmiotów. Wyjaśnię tylko co to te 70 stopni innym bo przecież Pan wie ale inni nie koniecznie. Ta różnica temperatur mówi nam jaka jest temperatura glikolu opuszczającego kolektor i temperatura panująca na zewnątrz. Czyli można założyć, że przy -15 stopniach i podanym wyżej promieniowaniu z kolektora wyjdzie nam glikol o temperaturze 55 stopni.
No, a teraz Pan poda jak wyliczył te 170% :bash: Ale tak, żeby każdy to zrozumiał!

A teraz badania: Wszystkie te liczby zostały opublikowane w tym samym laboratorium, a więc metodologia badań sprawnościowych dla Pańskiego i tego tajemniczego płaskiego jest taka sama, czyli wyjaśnię aby Pan to już zrozumiał: oba kolektory były badane w taki sam sposób!
Kończąc :Znam temat i dobrze znam wątek, ale nie zgodzę się z Panem aby właśnie w tym laboratorium robiono jakieś krętactwa, które Pan tam sugerujesz.
Ponieważ jestem tu w miarę nowy zadałem sobie trochę trudu w przeczytanie wielu wątków i twierdzenie, że wyrażasz się Pan o konkurencji " pozytywnie" to tak jak mieć zasady na glinianych nogach. Ale to nie moja broszka.

Proszę podać nazwę producenta, typ oraz charakterystykę kolektora płaskiego
o którym Pan pisze. Proszę również o przesłanie jednego kolektora do testów
do naszej firmy. Akurat mamy prawdziwą zimę więc bardzo jesteśmy ciekawi czy
Pana słowa zamienią się w realne odczyty na naszym stanowisku badawczym.
Obiecuję, że wyniki testów zamieścimy w internecie

in*s*7
10-02-2012, 18:05
Mimo Pana niestosownego zachowania do mojej osoby postaram się Panu rzeczowo odpowiedzieć:


1.I tak można by długo, tu i na innych forach prowadzisz Pan ten sam bełkot.
Potwierdzam moją wcześniejszą wypowiedź na temat Pana twierdzeń.


2.Gdybyś Pan nie chodził na wagary jak była matematyka, fizyka, geografia w szkole powszechnej to wiedział byś pan o czym piszę. Moją intencją było udowodnić że są kolektory płaskie, które przy temperaturze -15 stopni dają taki sam zysk energetyczny co Pańskie i to zrobiłem a brednie o czarnym wężu daruj se Pan. Gdybyś Pan chociaż raz spytał jak to obliczyłem, może i wytłumaczył bym a tak lipa trzeba się borykać z niewiedzą. A tak na marginesie to taki wąż też się da ładnie policzyć.
Pana błędy ortograficzne świadczą o Panu i Pana edukacji jednoznacznie. Nie będę się nad Panem znęcał w tej kwestii. Proszę jednocześnie o kontynuowanie Pana toku myślenia i porównanie czarnego węża z kolektorem płaskim.


3. I znów bzdury Pan plecież. Trzeba umieć porównywać tabelki, w których jak wół napisane, mało tego są nawet wykresy uzysków z kolektorów trzeba tylko wiedzieć jak to się czyta.
Aby nie być gołosłownym, uchylę rąbka tej tajemniczej wiedzy, może ta cała pisanina się przyda.
Pański kolektor 20 rurowy ma powierzchnie apertury 1,87m2, ten tajemniczy Polski ma tą powierzchnię 1,82 a więc możemy przyjąć, że takie same. Uzysk przy 0stopni Tm-Ta (zakładam, że wie Pan co te tajemnicze literki znaczą) wynosi 1198W, tego płaskiego to 1451W. Czyli w lecie Pański jest gorszy o 12%, czyli Pańskie twierdzenie, że 4-3% jest lepszy jest wydumaną bzdurą. Natomiast ciekawą rzeczą jest zima do wiosny nie odnoszę się. Przy wspomnianej różnicy temperatur wynoszącej 70 stopni Pański kolektor heat pipe ma uzysk 864W a ten Polski ma 894W, a więc Pański jest gorszy o 4%. A więc twierdzenie, że jest lepszy o 140% jest wyrazem całkowitej ignorancji tych trzech szkolnych przedmiotów.
Proszę podać nazwę producenta kolektora płaskiego, typ kolektora, charakterystykę techniczną.


Wyjaśnię tylko co to te 70 stopni innym bo przecież Pan wie ale inni nie koniecznie. Ta różnica temperatur mówi nam jaka jest temperatura glikolu opuszczającego kolektor i temperatura panująca na zewnątrz. Czyli można założyć, że przy -15 stopniach i podanym wyżej promieniowaniu z kolektora wyjdzie nam glikol o temperaturze 55 stopni.
Ponownie jest Pan w błędzie. „Ta różnica temperatur” z pewnością nie jest różnicą temperatury glikolu opuszczającego kolektor i temperaturą panującą na zewnątrz. W normie PN-EN 12795 -2 znajdzie Pan właściwą interpretację.


No, a teraz Pan poda jak wyliczył te 170% :bash: Ale tak, żeby każdy to zrozumiał!
Proszę podać nazwę producenta kolektora płaskiego, typ kolektora, charakterystykę techniczną.



A teraz badania: Wszystkie te liczby zostały opublikowane w tym samym laboratorium, a więc metodologia badań sprawnościowych dla Pańskiego i tego tajemniczego płaskiego jest taka sama, czyli wyjaśnię aby Pan to już zrozumiał: oba kolektory były badane w taki sam sposób!
Kończąc :Znam temat i dobrze znam wątek, ale nie zgodzę się z Panem aby właśnie w tym laboratorium robiono jakieś krętactwa, które Pan tam sugerujesz.
Niestety nie ma Pan racji. Proszę przeanalizować charakterystyki kolektorów próżniowych badanych w tym instytucie; z pewnością znajdzie Pan kontrargumenty do Pana twierdzeń.


Ponieważ jestem tu w miarę nowy zadałem sobie trochę trudu w przeczytanie wielu wątków i twierdzenie, że wyrażasz się Pan o konkurencji " pozytywnie" to tak jak mieć zasady na glinianych nogach. Ale to nie moja broszka.
To prawda, że czasami mnie ponosi. Staram się uczyć na własnych błędach. W kwestii argumentacji technicznej mam nadzieję, że Pan zamiast mnie obrażać zacznie się uczyć na własnych.

solwis
11-02-2012, 15:00
Pana błędy ortograficzne świadczą o Panu i Pana edukacji jednoznacznie.
Ktoś już kiedyś tu przysrał Panu na temat błędów, mam to zrobić jeszcze raz?


Proszę podać nazwę producenta kolektora płaskiego, typ kolektora, charakterystykę techniczną.
Poniżej:

http://obrazki.elektroda.pl/2902018800_1328971310_thumb.jpg (http://obrazki.elektroda.pl/2902018800_1328971310.jpg)
http://obrazki.elektroda.pl/4444621100_1328971351_thumb.jpg (http://obrazki.elektroda.pl/4444621100_1328971351.jpg)
Chętnie poznamy te 170%


Ponownie jest Pan w błędzie. „Ta różnica temperatur” z pewnością nie jest różnicą temperatury glikolu opuszczającego kolektor i temperaturą panującą na zewnątrz. W normie PN-EN 12795 -2 znajdzie Pan właściwą interpretację.
A to proszę ją podać.



Niestety nie ma Pan racji. Proszę przeanalizować charakterystyki kolektorów próżniowych badanych w tym instytucie; z pewnością znajdzie Pan kontrargumenty do Pana twierdzeń.
Niestety nie znalazłem tych kontrargumentów ale proszę je przedstawić. Panowie z SPF też chętnie je poznają.

solwis
11-02-2012, 15:16
Solar-Tech wykonuje w Polsce: rurki cieplne, profile przewodzące ciepło, regenerację nieprawidłowo wykonanych rurek ciepła, modernizację kolektorów słonecznych.
Pomiary - licznik ciepła.


Te rurki to wykonuje pewna firma z pod Bydgoszczy (ta skąd bierzecie kolektory) jak i całą resztę, pomiary też.

yaiba83
11-02-2012, 17:05
- zimą kolektor płaski praktycznie nie działa; a kolektor próżniowy tak; wartość obliczeniowa różnicy to ok 170%.

Jestem posiadaczem 3 płaskich kolektorów polskiego producenta i zbiornika 300L.
Dzisiaj -7*C (piękne słońce cały czas) podgrzało mi wodę z 38-50*C przez cały dzień (wyłączona cyrkulacja, bez odbioru wody).
Prawdopodobnie próżniówki miałyby jeszcze lepszy uzysk, ale dla mnie to co dzisiaj uzyskałem jest niezbitym dowodem przeciw wyżej wymienionych bredni. Aż żałuję, że nie zrobiłem fotki.

yaiba83
12-02-2012, 11:21
http://www.ate-zbaszyn.eu/solar/03.jpg

http://www.ate-zbaszyn.eu/solar/01.jpg

http://www.ate-zbaszyn.eu/solar/02.jpg

http://www.ate-zbaszyn.eu/solar/04.jpg

http://www.ate-zbaszyn.eu/solar/05.jpg

http://www.ate-zbaszyn.eu/solar/06.jpg

http://www.ate-zbaszyn.eu/solar/07.jpg

http://www.ate-zbaszyn.eu/solar/08.jpg

http://www.ate-zbaszyn.eu/solar/09.jpg
Instalacja uruchomiona 14 stycznia 2012r.

Karas123
12-02-2012, 12:04
Może ja coś dodam od siebie, instalacja Solar-tech, 2 kolektory prosto na południe, 40 rur, zbiornik 300l w pomieszczeniu z temperaturą 10stopni. Cyrkulacja 15min co 1h. Woda użytkowana normalnie przez 2 osoby. Wczoraj na koniec dnia było ok 40stopni, w chwili obecnej jest 31stopni. Te rurki prawie nie grzeją w zimę, wodę trzeba dogrzewać kotłem, nawet w takie słoneczne dni jak ostatnio.

yaiba83
12-02-2012, 13:24
http://www.ate-zbaszyn.eu/solar/10.jpg

http://www.ate-zbaszyn.eu/solar/11.jpg

yaiba83
12-02-2012, 13:25
Może ja coś dodam od siebie, instalacja Solar-tech, 2 kolektory prosto na południe, 40 rur, zbiornik 300l w pomieszczeniu z temperaturą 10stopni. Cyrkulacja 15min co 1h. Woda użytkowana normalnie przez 2 osoby. Wczoraj na koniec dnia było ok 40stopni, w chwili obecnej jest 31stopni. Te rurki prawie nie grzeją w zimę, wodę trzeba dogrzewać kotłem, nawet w takie słoneczne dni jak ostatnio.

A jak wizualnie wyglądają twoje kolektory? Nie są przysypane śniegiem albo oszroniałe?
Na płaskich śnieg się w miarę topi, nie wiem jak w próżniowych.

amerikan1
12-02-2012, 14:05
Zestaw 5 kol. płaskich zbiornik 900l siss godzina 14.55 temp. na solarach +43C, od g. 10.30 zestaw ogrzewa cały dom (stopka) temp. zew. -9C. Przez ostatnie 3 lata miesiąc kwiecień w 100% COi CWU. Od maja do października 100% CWU + duży nadmiar . Wg. mojej opinni płaskie kolektory są najlepszym rozwiązaniem, chodzi o stosunek cena wydajność.

Karas123
12-02-2012, 19:48
A jak wizualnie wyglądają twoje kolektory? Nie są przysypane śniegiem albo oszroniałe?
Na płaskich śnieg się w miarę topi, nie wiem jak w próżniowych.

nie są, całkowicie czyste, mam do nich dostęp i śnieg z nich zrzucam


teraz wróciłem do domu(wyszliśmy zaraz po napisaniu poprzedniego posta) i temperatura wody 30stopni

solwis
12-02-2012, 20:09
Witam.
Szalenie i cenne i mocno zastanawiające jest to co piszesz Karas!
Nim rzuci się na mnie in*s*7, że piszę stek bzdur, to ja to tak ujmę:

Może ja coś dodam od siebie, instalacja Solar-tech, 2 kolektory prosto na południe, 40 rur, zbiornik 300l Te rurki prawie nie grzeją w zimę, wodę trzeba dogrzewać kotłem, nawet w takie słoneczne dni jak ostatnio.
Słusznie zauważył:

Nie są przysypane śniegiem albo oszroniałe?
Ale stwierdzenie

Z moich obserwacji wynika, że: Budowa kolektorów próżniowych umożliwia łatwe zsuwanie się z nich śniegu pod kolektory. Problemem jest jedynie mokry śnieg (padający około zera stopni) ale kolektory próżniowe nawet częściowo przykryte śniegiem (tak do 0,5 cm) nadal pracują. Co do szronu to obniża on nam uzyski energetyczne kolektorów ok 10-15%.
można powiedzieć, że nie potwierdza obaw Yaiby
A więc co jest przyczyną, że "Te rurki prawie nie grzeją w zimę"?
Może szanowny Pan in*s*7 nam wytłumaczy? Proszę również nie zapominać o mojej poprzedniej wypowiedzi z tabelkami.

Karas123
12-02-2012, 20:59
Przyjadą Panowie z SolarTech, zrobią tak jak w reklamie/na stronie to będę ich chwalił na każdym kroku. na chwilę obecną będę objeżdżał na każdym forum. Łącznie z instalatorami, którzy nie mieli pojęcia co robią, "siedząc pół dnia" w internecie szukając informacji jak to zamontować,,, jedna z wypowiedzi instalatora to że sterownik kotła jest uszkodzony, i nie da się pod niego podłączyć pompy cwu. po pół roku zacząłem szukać przyczyny wyrzucania bezpieczników, i okazało się, że panowie zamienili N, z PE, przy podłączaniu pompy wody.

solar5
13-02-2012, 15:31
Przyjadą Panowie z SolarTech, zrobią tak jak w reklamie/na stronie to będę ich chwalił na każdym kroku. na chwilę obecną będę objeżdżał na każdym forum. Łącznie z instalatorami, którzy nie mieli pojęcia co robią, "siedząc pół dnia" w internecie szukając informacji jak to zamontować,,, jedna z wypowiedzi instalatora to że sterownik kotła jest uszkodzony, i nie da się pod niego podłączyć pompy cwu. po pół roku zacząłem szukać przyczyny wyrzucania bezpieczników, i okazało się, że panowie zamienili N, z PE, przy podłączaniu pompy wody.
Jesteśmy zdumieni, że opisuje Pan swoją sytuację publicznie na forum zamiast skontaktować się najpierw bezpośrednio z naszą firmą.
Z poważaniem
Marek Fenske
Dyrektor
Solar-Tech P.H.U.

aglig
13-02-2012, 16:38
Panowie powiem szczerze nie chce mi się czytać całej dyskusji o wyższości świąt. Ale wiem jedno ruszyły pierwsze programy dofinansujące montaż kolektorów na budynkach prywatnych finansowanych z programu szwajcarskiego ( na razie w kilku gminach podpisano pierwsze umowy). I na coz to Szwajcarzy dają swoje pieniądze ? Szwajcarzy opierając się na podstawie badań Instytut SPF w Rapperswil (Szwajcaria), który m.in certyfikuje kolektory słoneczne, postanowili dofinansować montaz kolektorów płaskich ( oczywiście z najwyższej półki) gdyż stwierdzili, że (stosunek wydajności do ceny) da najlepsze efekty.

in*s*7
13-02-2012, 19:36
Jestem posiadaczem 3 płaskich kolektorów polskiego producenta i zbiornika 300L.
Dzisiaj -7*C (piękne słońce cały czas) podgrzało mi wodę z 38-50*C przez cały dzień (wyłączona cyrkulacja, bez odbioru wody).
Prawdopodobnie próżniówki miałyby jeszcze lepszy uzysk, ale dla mnie to co dzisiaj uzyskałem jest niezbitym dowodem przeciw wyżej wymienionych bredni. Aż żałuję, że nie zrobiłem fotki.
Na podgrzanie zbiornika 300 litrowego z 38 C do 50 C potrzebuje Pan 4,18 kWh energii. Pana „licznik ciepła” pokazuje uzysk ciepła dobowy 12,83 kWh. Proszę mi powiedzieć: co się stało z 68% energii którą teoretycznie wyprodukowały Pana kolektory ? Przecież stwierdził Pan, że nie używał Pan wody a cyrkulacja była wyłączona.
Proszę zwrócić uwagę na bardzo niewielkie uzyski kolektorów słonecznych. Faktycznie uzyskał Pan 4,18 kWh co daje 1,4 kWh na kolektor. Zakładając powierzchnię absorpcyjną kolektora na poziomie 1,82 m2 uzyskał Pan: 769 W z m2 dziennie. Jeśli przyjmie Pan, że kolektor pracował przez 5 godzin to uzyska Pan wynik: 153 W mocy kolektora z m2. Jeśli była słoneczna pogoda to może Pan przyjąć wartość nasłonecznienia na poziomie 900 W/m2. Sprawność Pana instalacji jest na poziomie 17%.

kolektor1
13-02-2012, 21:00
A ja tu czegoś nie rozumiem!!!
Tą informację poniżej Yaiba napisał 11 lutego:

Jestem posiadaczem 3 płaskich kolektorów polskiego producenta i zbiornika 300L.
Dzisiaj -7*C (piękne słońce cały czas) podgrzało mi wodę z 38-50*C przez cały dzień (wyłączona cyrkulacja, bez odbioru wody).
Prawdopodobnie próżniówki miałyby jeszcze lepszy uzysk, ale dla mnie to co dzisiaj uzyskałem jest niezbitym dowodem przeciw wyżej wymienionych bredni. Aż żałuję, że nie zrobiłem fotki.
Natomiast fotki z uzyskiem zaprezentował 12 lutego.
A Pan in*s*7 zrobił analizę biorąc dane z 11 lutego i uzysk z 12 lutego.
To tak można? nie wiedziałem.

yaiba83
13-02-2012, 22:27
Panowie dajcie już spokój. To już nie mój poziom dyskusji. Ja jestem ze swojego sprzętu (niekoniecznie jedynego i słusznego) bardzo zadowolony. Nie zamierzam się przekomarzać w wyliczanki matematyczne, montować liczniki dżuli i udowadniać prawdziwych uzysków. Wiem jak działają 3 moje, wiem jak działają w firmie 2 Vitosol 200-F i to mi starczy. Nie montuję kolektorów ludziom, nie handluję nimi, ale głupio mi się słucha jak ktoś mi wciska kit że płaski zimą nie działa jak działa. Rodzina też nie dowierzała w to co widziała.

in*s*7
13-02-2012, 22:48
Poniżej:

http://obrazki.elektroda.pl/2902018800_1328971310_thumb.jpg (http://obrazki.elektroda.pl/2902018800_1328971310.jpg)
http://obrazki.elektroda.pl/4444621100_1328971351_thumb.jpg (http://obrazki.elektroda.pl/4444621100_1328971351.jpg)
Chętnie poznamy te 170%
Niestety nie znalazłem tych kontrargumentów ale proszę je przedstawić.

Poniżej odpowiedzi na Pana zarzuty:
1. Pana metodyka porównawcza kolektorów jest błędna. Jeśli przyjmuje Pan, że warunki letnie to nasłonecznienie równe 1000 W/m2 i różnica średniej temperatury kolektora do temperatury otoczenia wynosi 0 C, to wnioski z takich założeń są następujące
- średnia temperatura w lipcu np.: dla Warszawy to 18,1 C
- spełnienie Pana warunku letniego prowadzi do sytuacji, w której kolektor dogrzewałby wodę tylko do temperatury nie większej niż 18,1 C. Z uwagi na konieczność przesyłu ciepła z kolektorów do zbiornika konieczna jest różnica temperatur wyłączenia pompy cyrkulacyjnej np.: 5 C. Stąd wniosek, że woda w Pana tzw.: „warunkach letnich” jest podgrzewana do maksymalnej temperatury 13,1 C.
- z moich spostrzeżeń na instalacjach domowych w Polsce kolektory słoneczne pracują w warunkach różnicy temperatur Tm – Ta pomiędzy 10 a 50 stopni.

2. W Polsce usłonecznienie wynosi średnio tylko 1600 godzin na rok. Oznacza to, że w Polsce mamy około 70% dni pochmurnych i tylko 30% dni słonecznych. Nasłonecznienie G=1000 W/m2 jest przyjmowane dla pełnego słońca. Z Pana założenia wynika absurd, że w Polsce non stop mamy dni słoneczne.

3. Porównując kolektory słoneczne przyjął Pan błędnie powierzchnię apertury jako wyjściową. Dla kolektora próżniowego część powierzchni apertury jest „martwa” i stanowi powierzchnię izolacji próżniowej. Powierzchnia absorpcyjna kolektora próżniowego jest wyznacznikiem powierzchni, która zamienia energię w postaci światła słonecznego w ciepło i to ona powinna być brana jako podstawa do porównań.

4. Poniżej przedstawiam prawidłowe wyliczenia porównawcze z zastosowaniem Pana metody:
Poniżej wyliczenia dla nasłonecznienia 400 W/m2 (70% dni w roku):

Kolektor płaski TP AC
Gs 400
Tm-Ta 10 30 50 70
Tm* 0,025 0,075 0,125 0,175
n 0,683775 0,455975 0,218375 -0,02903
Q 273,51 182,39 87,35 -11,61
Aab 1,606 1,606 1,606 1,606
Qkol 439,2571 292,9183 140,2841 -18,6457

Kolektor SC-H-20
Gs 400
Tm-Ta 10 30 50 70
Tm* 0,025 0,075 0,125 0,175
n 0,68585 0,55015 0,40725 0,25715
Q 274,34 220,06 162,9 102,86
Aab 1,606 1,606 1,606 1,606
Qkol 440,59 353,4164 261,6174 165,1932
Proszę zwrócić uwagę, że przy każdej różnicy temperatur kolektor płaski ma mniejsze uzyski. W skrajnym przypadku (Tm – Ta = 70) jest to porównanie kolektora który działa (kolektor próżniowy) z kolektorem który nie działa (kolektor płaski). Kolektor płaski nie jest nawet w stanie pokryć własnej straty cieplnej.


Poniżej wyliczenia dla nasłonecznienia 1000 W/m2 (30% dni w roku):

Kolektor płaski TP AC
Gs 1000
Tm-Ta 10 30 50 70
Tm* 0,01 0,03 0,05 0,07
n 0,74991 0,65879 0,56375 0,46479
Q 749,91 658,79 563,75 464,79
Aab 1,606 1,606 1,606 1,606
Qkol 1204,355 1058,017 905,3825 746,4527

Kolektor SC-H- 20
Gs 1000
Tm-Ta 10 30 50 70
Tm* 0,01 0,03 0,05 0,07
n 0,72494 0,67066 0,6135 0,55346
Q 724,94 670,66 613,5 553,46
Aab 1,606 1,606 1,606 1,606
Qkol 1164,254 1077,08 985,281 888,8568

Proszę zwrócić uwagę, że tylko w letni słoneczny dzień kolektor płaski ma nieznacznie wyższy uzysk od kolektora próżniowego i tylko na początku dnia kiedy temperatura w zbiorniku wynosi ok 10 C; w pozostałych przypadkach ma większą wydajność od kolektora płaskiego.

5. Pana metoda porównawcza, którą się powyżej posłużyłem jest bardzo niedoskonała z uwagi na niedoskonałość normy PN-EN 12795. Pomiary uzysków kolektora słonecznego zgodnie z normą nie mogą być przeprowadzane dla nasłonecznienia niższego niż 850 W/m2. Większość laboratoriów bada kolektory przy nasłonecznieniu ok 1000 W/m2 czyli w pełnym słońcu. Wyniki następnie ekstrapolowane są na inne nasłonecznienia. Jeśli wykonywałby Pan pomiary przy niższych wartościach nasłonecznień, kolektor płaski wykazywałby znacznie niższe parametry sprawnościowe. W przypadku kolektora próżniowego jest dokładnie odwrotnie. Przy świetle rozproszonym kolektor próżniowy wyłapuje energię absorberem który jest napylony na powierzchnię o kształcie cylindrycznym a nie płaskim jak to narzuca norma.. Stąd jeśli kiedykolwiek będzie Pan miał sposobność badać kolektor próżniowy to zauważy Pan tę cechę.

6. Kolejną słabością Pana podejścia jest brak w obliczeniach obniżenia sprawności kolektora płaskiego ze względu na występowanie wiatru. Pomiar według nieszczęsnej normy PN-EN12975 nie może być dokonywany przy wietrze silniejszym niż 1,5 m/s. Żaden wiatrak Panu nie ruszy przy takim wietrze. Wiatr ma bardzo duży wpływ na wielkość straty cieplnej kolektora płaskiego. Z danych literaturowych można wyczytać, że przy wietrze 2 m/s strata wynosi 87% a przy wietrze 4,5 m/s wynosi odpowiednio 89% przy wartości energii dostarczonej 208,52 W/m2. Wpływ wiatru na kolektor próżniowy jest znikomy i nie wpływa znacząco na uzysk tego urządzenia.

7. Kolejną bardzo istotną cechą kolektora płaskiego której również nie wziął Pan pod uwagę jest jego ciągłe „oddychanie”. Kolektor płaski zaciąga wieczorem powietrze i wraz z nim mikro pyłki które skutecznie zalepiają z czasem taki kolektor od środka. Rano natomiast kolektor nagrzewa się i wypuszcza z siebie część powietrza. Cykl się powtarza. W miesiącach przejściowych (wiosna, jesień) ale również i latem po dniach pochmurnych kolektor płaski jest zaparowany od środka co obniża jego sprawność i dodatkowo zalepia absorber blokując promieniowanie słoneczne.

8. Kolejną bardzo istotną cechą kolektora próżniowego, którą Pan pominął w swoich porównaniach jest współczynnik korekcji kąta padania promieni słonecznych. Kolektor próżniowy zbudowany na bazie rur typu Sydney posiada absorber napylony na powierzchnię cylindryczną. Stąd dla tego kolektora (np. kolektor SCH) wartość tego wskaźnika (transversal) wynosi 1,43 dla 50 stopni. W przypadku kolektora płaskiego TP AC współczynnik ten wynosi 0,96 dla 50 stopni. Pan założył, że promieniowanie na kolektor płaski i próżniowy pada w ciągu całego dnia prostopadle do płaszczyzny kolektora. Tak nie jest. Kąt padania promieni słonecznych zmienia się w ciągu dnia. Proszę przeliczyć jak duża różnica wydajności dzieli kolektor próżniowy i płaski przy kącie padania 50 stopni.

9. Opracowania porównawcze oparte na pomiarach rzeczywistych potwierdzają zdecydowaną przewagę technologii próżniowej. Jednym z nich jest badanie przeprowadzone przez firmę BC Hydro w Kanadzie (British Columbia). Klimat, szerokość, długość geograficzna zbliżona do Polski. Poniżej przedstawiam dane z pomiarów rzeczywistych:
MIESIĄC, KOLEKTOR PRÓŻNIOWY MJ/m2, KOLEKTOR PŁASKI MJ/m2, STOSUNEK UZYSKU ENERGII PRÓŻNIOWY/PŁASKI
Styczeń 53 13 4,08
Luty 123 54 2,28
Marzec 223 116 1,92
Kwiecień 310 180 1,72
Maj 387 232 1,67
Czerwiec 393 243 1,62
Lipiec 437 267 1,64
Sierpień 357 223 1,6
Wrzesień 240 143 1,68
Październik 163 84 1,94
Listopad 67 23 2,91
Grudzień 47 10 4,7

Wnioski: kolektor próżniowy nawet w warunkach letnich uzyskuje o ponad 60% więcej energii w porównaniu z kolektorem płaskim. W miesiącach tzn. przejściowych oraz w zimie kolektor próżniowy jest wielokrotnie bardziej wydajnym urządzeniem niż kolektor płaski.

10. Aby zakończyć temat, mam do Pana prośbę. Proszę o przesłanie do testów jednego kolektora płaskiego na adres Solar-Tech. Przeprowadzimy badania kolektora i wraz z wynikami zwrócimy Panu kolektor.

solwis
14-02-2012, 00:31
Wnioski: kolektor próżniowy nawet w warunkach letnich uzyskuje o ponad 60% więcej energii w porównaniu z kolektorem płaskim. W miesiącach tzn. przejściowych oraz w zimie kolektor próżniowy jest wielokrotnie bardziej wydajnym urządzeniem niż kolektor płaski.
Sądząc po wielkości wypowiedzi, stylu oraz bagażu merytorycznego sądzę z dużym prawdopodobieństwem, że to napisał Pan Marek Fenske
A więc:
Szanowny Panie Marku.
Tu na potrzeby forum przy porównywaniu kolektorów trudno jest się odnieść do wszystkich aspektów technicznych kolektora. Podejrzewam, że tekst napisany przez Pana dla dużego grona czytelników jest wręcz nie zrozumiały (chociażby tabele z których powstał tylko stek liczb) Ja natomiast wiem o czym Pan pisze ale czy większość? Zarzuca mi Pan ciągle złą metodologie porównawczą, Tu na potrzeby formuowiczów pewne rzeczy należy uprościć aby mogli wyrobić sobie jakiekolwiek zdanie. W tekście powyżej z wieloma się z Panem zgadzam, z wieloma nie, ale przyznam szczerze, że poruszył Pan nie zły kawałek zagadnień do których odniosę się ale nie tu na forum. Proszę jednak zwrócić uwagę, że omawiana była wyższość próżniówki nad płaskim ale w konkretnych warunkach pogodowych, Pan natomiast w paru punktach odniósł się do skali całego roku. Wie Pan dobrze jak i ja, że aby porównać te dwa typy kolektorów trzeba je postawić obok siebie i opomiarować na przełomie roku wtedy nie będzie żadnych wątpliwości. Jeżeli do dyskusji włączył by się Hewalex to ich stanowisko na temat próżniówek jest zgoła odmienne od Pańskiego choć i oni produkują próżniówki. Ponieważ są dostępne wyniki badań kolektorów płaskich i próżniowych przy różnej różnicy Tm-Ta i różnym stopniu promieniowania przygotuję wykresy porównawcze biorąc powyższy Pański tekst.
pozdrawiam.
Witold Jabłoński

in*s*7
14-02-2012, 05:25
Może ja coś dodam od siebie, instalacja Solar-tech, 2 kolektory prosto na południe, 40 rur, zbiornik 300l w pomieszczeniu z temperaturą 10stopni. Cyrkulacja 15min co 1h. Woda użytkowana normalnie przez 2 osoby. Wczoraj na koniec dnia było ok 40stopni, w chwili obecnej jest 31stopni. Te rurki prawie nie grzeją w zimę, wodę trzeba dogrzewać kotłem, nawet w takie słoneczne dni jak ostatnio.
Spróbuję Ci pomóc. Czy mógłbyś podać jaką najniższą rano w te dni miałeś temperaturę na zbiorniku oraz jaką masz długość rurociągu solarnego z kolektorów do zbiornika? Z czego jest ten rurociąg i jak jest izolowany?

yaiba83
14-02-2012, 10:12
Poniżej odpowiedzi na Pana zarzuty:
1. Pana metodyka porównawcza kolektorów jest błędna. Jeśli przyjmuje Pan, że warunki letnie to nasłonecznienie równe 1000 W/m2 i różnica średniej temperatury kolektora do temperatury otoczenia wynosi 0 C, to wnioski z takich założeń są następujące
- średnia temperatura w lipcu np.: dla Warszawy to 18,1 C
- spełnienie Pana warunku letniego prowadzi do sytuacji, w której kolektor dogrzewałby wodę tylko do temperatury nie większej niż 18,1 C. Z uwagi na konieczność przesyłu ciepła z kolektorów do zbiornika konieczna jest różnica temperatur wyłączenia pompy cyrkulacyjnej np.: 5 C. Stąd wniosek, że woda w Pana tzw.: „warunkach letnich” jest podgrzewana do maksymalnej temperatury 13,1 C.
- z moich spostrzeżeń na instalacjach domowych w Polsce kolektory słoneczne pracują w warunkach różnicy temperatur Tm – Ta pomiędzy 10 a 50 stopni.

2. W Polsce usłonecznienie wynosi średnio tylko 1600 godzin na rok. Oznacza to, że w Polsce mamy około 70% dni pochmurnych i tylko 30% dni słonecznych. Nasłonecznienie G=1000 W/m2 jest przyjmowane dla pełnego słońca. Z Pana założenia wynika absurd, że w Polsce non stop mamy dni słoneczne.

3. Porównując kolektory słoneczne przyjął Pan błędnie powierzchnię apertury jako wyjściową. Dla kolektora próżniowego część powierzchni apertury jest „martwa” i stanowi powierzchnię izolacji próżniowej. Powierzchnia absorpcyjna kolektora próżniowego jest wyznacznikiem powierzchni, która zamienia energię w postaci światła słonecznego w ciepło i to ona powinna być brana jako podstawa do porównań.

4. Poniżej przedstawiam prawidłowe wyliczenia porównawcze z zastosowaniem Pana metody:
Poniżej wyliczenia dla nasłonecznienia 400 W/m2 (70% dni w roku):

Kolektor płaski TP AC
Gs 400
Tm-Ta 10 30 50 70
Tm* 0,025 0,075 0,125 0,175
n 0,683775 0,455975 0,218375 -0,02903
Q 273,51 182,39 87,35 -11,61
Aab 1,606 1,606 1,606 1,606
Qkol 439,2571 292,9183 140,2841 -18,6457

Kolektor SC-H-20
Gs 400
Tm-Ta 10 30 50 70
Tm* 0,025 0,075 0,125 0,175
n 0,68585 0,55015 0,40725 0,25715
Q 274,34 220,06 162,9 102,86
Aab 1,606 1,606 1,606 1,606
Qkol 440,59 353,4164 261,6174 165,1932
Proszę zwrócić uwagę, że przy każdej różnicy temperatur kolektor płaski ma mniejsze uzyski. W skrajnym przypadku (Tm – Ta = 70) jest to porównanie kolektora który działa (kolektor próżniowy) z kolektorem który nie działa (kolektor płaski). Kolektor płaski nie jest nawet w stanie pokryć własnej straty cieplnej.


Poniżej wyliczenia dla nasłonecznienia 1000 W/m2 (30% dni w roku):

Kolektor płaski TP AC
Gs 1000
Tm-Ta 10 30 50 70
Tm* 0,01 0,03 0,05 0,07
n 0,74991 0,65879 0,56375 0,46479
Q 749,91 658,79 563,75 464,79
Aab 1,606 1,606 1,606 1,606
Qkol 1204,355 1058,017 905,3825 746,4527

Kolektor SC-H- 20
Gs 1000
Tm-Ta 10 30 50 70
Tm* 0,01 0,03 0,05 0,07
n 0,72494 0,67066 0,6135 0,55346
Q 724,94 670,66 613,5 553,46
Aab 1,606 1,606 1,606 1,606
Qkol 1164,254 1077,08 985,281 888,8568

Proszę zwrócić uwagę, że tylko w letni słoneczny dzień kolektor płaski ma nieznacznie wyższy uzysk od kolektora próżniowego i tylko na początku dnia kiedy temperatura w zbiorniku wynosi ok 10 C; w pozostałych przypadkach ma większą wydajność od kolektora płaskiego.

5. Pana metoda porównawcza, którą się powyżej posłużyłem jest bardzo niedoskonała z uwagi na niedoskonałość normy PN-EN 12795. Pomiary uzysków kolektora słonecznego zgodnie z normą nie mogą być przeprowadzane dla nasłonecznienia niższego niż 850 W/m2. Większość laboratoriów bada kolektory przy nasłonecznieniu ok 1000 W/m2 czyli w pełnym słońcu. Wyniki następnie ekstrapolowane są na inne nasłonecznienia. Jeśli wykonywałby Pan pomiary przy niższych wartościach nasłonecznień, kolektor płaski wykazywałby znacznie niższe parametry sprawnościowe. W przypadku kolektora próżniowego jest dokładnie odwrotnie. Przy świetle rozproszonym kolektor próżniowy wyłapuje energię absorberem który jest napylony na powierzchnię o kształcie cylindrycznym a nie płaskim jak to narzuca norma.. Stąd jeśli kiedykolwiek będzie Pan miał sposobność badać kolektor próżniowy to zauważy Pan tę cechę.

6. Kolejną słabością Pana podejścia jest brak w obliczeniach obniżenia sprawności kolektora płaskiego ze względu na występowanie wiatru. Pomiar według nieszczęsnej normy PN-EN12975 nie może być dokonywany przy wietrze silniejszym niż 1,5 m/s. Żaden wiatrak Panu nie ruszy przy takim wietrze. Wiatr ma bardzo duży wpływ na wielkość straty cieplnej kolektora płaskiego. Z danych literaturowych można wyczytać, że przy wietrze 2 m/s strata wynosi 87% a przy wietrze 4,5 m/s wynosi odpowiednio 89% przy wartości energii dostarczonej 208,52 W/m2. Wpływ wiatru na kolektor próżniowy jest znikomy i nie wpływa znacząco na uzysk tego urządzenia.

7. Kolejną bardzo istotną cechą kolektora płaskiego której również nie wziął Pan pod uwagę jest jego ciągłe „oddychanie”. Kolektor płaski zaciąga wieczorem powietrze i wraz z nim mikro pyłki które skutecznie zalepiają z czasem taki kolektor od środka. Rano natomiast kolektor nagrzewa się i wypuszcza z siebie część powietrza. Cykl się powtarza. W miesiącach przejściowych (wiosna, jesień) ale również i latem po dniach pochmurnych kolektor płaski jest zaparowany od środka co obniża jego sprawność i dodatkowo zalepia absorber blokując promieniowanie słoneczne.

8. Kolejną bardzo istotną cechą kolektora próżniowego, którą Pan pominął w swoich porównaniach jest współczynnik korekcji kąta padania promieni słonecznych. Kolektor próżniowy zbudowany na bazie rur typu Sydney posiada absorber napylony na powierzchnię cylindryczną. Stąd dla tego kolektora (np. kolektor SCH) wartość tego wskaźnika (transversal) wynosi 1,43 dla 50 stopni. W przypadku kolektora płaskiego TP AC współczynnik ten wynosi 0,96 dla 50 stopni. Pan założył, że promieniowanie na kolektor płaski i próżniowy pada w ciągu całego dnia prostopadle do płaszczyzny kolektora. Tak nie jest. Kąt padania promieni słonecznych zmienia się w ciągu dnia. Proszę przeliczyć jak duża różnica wydajności dzieli kolektor próżniowy i płaski przy kącie padania 50 stopni.

9. Opracowania porównawcze oparte na pomiarach rzeczywistych potwierdzają zdecydowaną przewagę technologii próżniowej. Jednym z nich jest badanie przeprowadzone przez firmę BC Hydro w Kanadzie (British Columbia). Klimat, szerokość, długość geograficzna zbliżona do Polski. Poniżej przedstawiam dane z pomiarów rzeczywistych:
MIESIĄC, KOLEKTOR PRÓŻNIOWY MJ/m2, KOLEKTOR PŁASKI MJ/m2, STOSUNEK UZYSKU ENERGII PRÓŻNIOWY/PŁASKI
Styczeń 53 13 4,08
Luty 123 54 2,28
Marzec 223 116 1,92
Kwiecień 310 180 1,72
Maj 387 232 1,67
Czerwiec 393 243 1,62
Lipiec 437 267 1,64
Sierpień 357 223 1,6
Wrzesień 240 143 1,68
Październik 163 84 1,94
Listopad 67 23 2,91
Grudzień 47 10 4,7

Wnioski: kolektor próżniowy nawet w warunkach letnich uzyskuje o ponad 60% więcej energii w porównaniu z kolektorem płaskim. W miesiącach tzn. przejściowych oraz w zimie kolektor próżniowy jest wielokrotnie bardziej wydajnym urządzeniem niż kolektor płaski.

10. Aby zakończyć temat, mam do Pana prośbę. Proszę o przesłanie do testów jednego kolektora płaskiego na adres Solar-Tech. Przeprowadzimy badania kolektora i wraz z wynikami zwrócimy Panu kolektor.

A to bardzo ciekawe, że płaskie dają mniejszy uzysk jak próżniowe latem...
Bardzo obiektywne te badania - tylko czemu brakuje mi jakie kolektory ze sobą porównano. Aż trąci marketingiem...

jasiek71
14-02-2012, 10:30
A to bardzo ciekawe, że płaskie dają mniejszy uzysk jak próżniowe latem...
Bardzo obiektywne te badania - tylko czemu brakuje mi jakie kolektory ze sobą porównano. Aż trąci marketingiem...

he he...
ciekawe jak wygląda przy tych wyliczeniach ten mój "dachowiec"...
pewnie na minusie... :D

yaiba83
14-02-2012, 13:55
Kolo próbuje na siłę udowodnić, że to co działa nie ma prawa działać.
Mamy tylko 30% dni słonecznych a dobra instalacja zapewnia w 50-60% CWU przez cały rok. Ciekawe jak to robi? Kradnie od sąsiada?

in*s*7
29-02-2012, 09:50
dobra instalacja zapewnia w 50-60% CWU przez cały rok.
Powiem ci, że w dobra instalacja solarna zapewnia praktycznie nawet powyżej 70% CWU rocznie.

Piotrek42
29-02-2012, 21:57
Powiem ci, że w dobra instalacja solarna zapewnia praktycznie nawet powyżej 70% CWU rocznie.

Jasne..... w Grecji,Hiszapnii, Portugalii ,Cyprze i w jeszcze kilku krajach...

in*s*7
01-03-2012, 13:38
A jeśli rodzina zużywa dwa razy więcej ciepłej wody latem niż zimą?

kolektor1
01-03-2012, 16:46
Powiem ci, że w dobra instalacja solarna zapewnia praktycznie nawet powyżej 70% CWU rocznie.
Po co Ty instalator takie bzdury opowiadasz. Gdzie Ty takie instalacje widziałeś. Od razu widać, że nie masz u siebie żadnej instalacji solarnej a tylko gadasz tu co przeczytałeś gdzieś w jakiejś ulotce reklamowej. Policz sobie i przedstaw tu ile trzeba zainstalować kolektorów aby osiągnąć taki wynik!

in*s*7
05-03-2012, 22:11
To, że Panu Panie kolektor1 nie udało się osiągnąć u swoich klientów takiego wyniku, na Pana kolektorach próżniowych świadczy tylko o jednym. Albo ma Pan fikcyjne badania, albo inne kolektory dał Pan do testów, a inne sprzedaje Pan potem swoich klientom. Albo też nie izoluje Pan odpowiednio rurociągów przesyłowych
Obliczenia, obliczeniami, ale dalej twierdzę iż odpowiednio dobrany zestaw solarny daje 70% oszczędności (z opinii moich klientów) . Może nie mam dużej praktyki w montażu zestawów solarnych (5 lat) niemniej staram się, aby klient zawsze był w 100% zadowolony i oczywiście aby oszczędzał jak najwięcej na podgrzaniu ciepłej wody po zamontowaniu zestawu solarnego.

yaiba83
06-03-2012, 21:17
Teraz to kolego dałeś po bandzie - snujesz wnioski na podstawie opinii klientów...

A powiedz mi ile % świeci słońce w ciągu roku a ile jest takich dni, że wcale się nie pojawia?
Choć jestem fanem i użytkownikiem 2 systemów solarnych (Hewalex i Viessmann) to w takie cuda nie wierzę i nie zaobserwowałem

niktspecjalny
07-03-2012, 05:37
Powiem ci, że w dobra instalacja solarna zapewnia praktycznie nawet powyżej 70% CWU rocznie.

5 lat praktyki to baaaardzo dużo.Jeśli wciskasz swoim klientom taki kit to winszuje.Możesz podać jakieś konkrety t/z:
Jakimi dysponujesz u siebie na dachu solarami,piszesz ,że praktycznie zapewnia 70% ...interesuje mnie jak do tego doszedłeś,jak to wyliczyłeś???Jaki masz ZCWU???

in*s*7
07-03-2012, 13:45
A powiedz mi ile % świeci słońce w ciągu roku a ile jest takich dni, że wcale się nie pojawia?
Choć jestem fanem i użytkownikiem 2 systemów solarnych (Hewalex i Viessmann) to w takie cuda nie wierzę i nie zaobserwowałem
Poniżej wyliczenia dla nasłonecznienia 400 W/m2 (70% dni w roku):

Kolektor płaski TP AC
Gs 400
Tm-Ta 10 30 50 70
Tm* 0,025 0,075 0,125 0,175
n 0,683775 0,455975 0,218375 -0,02903
Q 273,51 182,39 87,35 -11,61
Aab 1,606 1,606 1,606 1,606
Qkol 439,2571 292,9183 140,2841 -18,6457

Kolektor SC-H-20
Gs 400
Tm-Ta 10 30 50 70
Tm* 0,025 0,075 0,125 0,175
n 0,68585 0,55015 0,40725 0,25715
Q 274,34 220,06 162,9 102,86
Aab 1,606 1,606 1,606 1,606
Qkol 440,59 353,4164 261,6174 165,1932

Proszę zwrócić uwagę, że przy każdej różnicy temperatur kolektor płaski ma mniejsze uzyski. W skrajnym przypadku (Tm – Ta = 70) jest to porównanie kolektora który działa (kolektor próżniowy) z kolektorem który nie działa (kolektor płaski). Kolektor płaski nie jest nawet wtedy w stanie pokryć własnej straty cieplnej.

niktspecjalny
08-03-2012, 05:49
yaiba83 zrobił ci wyliczenia na 70% dni w roku to teraz bądź łaskaw i skomentuj to przekładając na język normalny,bardziej przejrzysty zrozumiały.Jeśli to ma być wymiana doświadczeń :(:( to niestety musi być przeniesiona do nowo powstałego topiku pt.wymiana doświadczeń dla branży-fachowców.

Piotrek42
08-03-2012, 20:51
Moze kol chciał napisac od marca do pazdziernika??? jak tak to się z nim zgodze będzie te 70%

solwis
10-03-2012, 23:23
Obliczenia, obliczeniami, ale dalej twierdzę iż odpowiednio dobrany zestaw solarny daje 70% oszczędności (z opinii moich klientów) . Może nie mam dużej praktyki w montażu zestawów solarnych (5 lat) niemniej staram się, aby klient zawsze był w 100% zadowolony i oczywiście aby oszczędzał jak najwięcej na podgrzaniu ciepłej wody po zamontowaniu zestawu solarnego.

Po pięciu latach to najgłupszy instalator, nawet taki, który nawet nie ma kolektorów nie opowiadał by takich bredni.
Ale nie co podsumujmy:

A to bardzo ciekawe, że płaskie dają mniejszy uzysk jak próżniowe latem...
Bardzo obiektywne te badania - tylko czemu brakuje mi jakie kolektory ze sobą porównano. Aż trąci marketingiem...

Jasne..... w Grecji,Hiszapnii, Portugalii ,Cyprze i w jeszcze kilku krajach...

Policz sobie i przedstaw tu ile trzeba zainstalować kolektorów aby osiągnąć taki wynik!

Teraz to kolego dałeś po bandzie - snujesz wnioski na podstawie opinii klientów...

A powiedz mi ile % świeci słońce w ciągu roku a ile jest takich dni, że wcale się nie pojawia?
Choć jestem fanem i użytkownikiem 2 systemów solarnych (Hewalex i Viessmann) to w takie cuda nie wierzę i nie zaobserwowałem

5 lat praktyki to baaaardzo dużo.Jeśli wciskasz swoim klientom taki kit to winszuje.Możesz podać jakieś konkrety t/z:
Jakimi dysponujesz u siebie na dachu solarami,piszesz ,że praktycznie zapewnia 70% ...interesuje mnie jak do tego doszedłeś,jak to wyliczyłeś???Jaki masz ZCWU???


yaiba83 zrobił ci wyliczenia na 70% dni w roku to teraz bądź łaskaw i skomentuj to przekładając na język normalny,bardziej przejrzysty zrozumiały.Jeśli to ma być wymiana doświadczeń :(:( to niestety musi być przeniesiona do nowo powstałego topiku pt.wymiana doświadczeń dla branży-fachowców.


Moze kol chciał napisac od marca do pazdziernika??? jak tak to się z nim zgodze będzie te 70%
Argumentów brak? czy może jakieś jednak są na te 70%

kolektor1
10-03-2012, 23:32
Po pięciu latach to najgłupszy instalator, nawet taki, który nawet nie ma kolektorów nie opowiadał by takich bredni.
Ale nie co podsumujmy:
Argumentów brak? czy może jakieś jednak są na te 70%
Argumentów nie będzie bo ich nie ma. A tak na marginesie to jestem ciekaw czy szanowny Pan ins* wie co oznaczają te cyferki, które przytoczył, może to jakieś pomiary u swoich klientów.

in*s*7
12-03-2012, 15:15
yaiba83 zrobił ci wyliczenia na 70% dni w roku to teraz bądź łaskaw i skomentuj to
Wybacz, ale nie mogę znaleźć gdzie yaiba83 zrobił te obliczenia na te 70% dni pochmurnych (nasłonecznienie 400 W/m2 )w roku?

in*s*7
12-03-2012, 18:20
Witam,
Postaram się Panu wyjaśnić problem:
- z definicji: „W skali roku usłonecznienie, tzn. przedział czasu w którym do powierzchni Ziemi dochodzi bezpośrednie promieniowanie słoneczne powyżej przyjętego progu 120 W/ m-2 obejmuje 15 do 21 % wszystkich godzin roku”. 120 W/m-2 to praktycznie pełne zachmurzenie. Rozszerzając definicję do 400 W/m-2 otrzyma Pan kwestionowane przez Pana 70% dni pochmurnych w Polsce. Kolektor płaski praktycznie przy wartości promieniowania 120 W – 400 W/m-2 jest bezwartościową „dekoracją” na dachu. Takich dni jest 70% w roku. Stąd życzę powodzenia w dalszym montowaniu takich urządzeń w Polsce.
- 70% pokrycia zapotrzebowania jest jak najbardziej osiągalne na kolektorach próżniowych. Rozumiem rozgoryczenie i atak z Pana strony. Wciskając ludziom „płaski kit” nie podoba się Panu to co piszę z własnych doświadczeń. Mogę również udowadniać moje tezy liczbowo ale nie zamierzam uczyć Pana podstaw. Miejscem do nauki jest szkoła a nie forum internetowe.

Pozdrawiam

yaiba83
13-03-2012, 15:38
To jak to jest możliwe, że płaski grzeje?

Inna para kaloszy. Na przykładzie Hewalexa gdzie miałem osobiście do wyboru zestaw oparty o 3 kolektory próżniowe lub płaskie odpowiednio 11 i 8 tyś brutto. Gdybym zdecydował się na próżniowe to bez mała przy tych samych wymiarach kolektora miałbym 3m2 powierzchni czynnej. Przy płaskich mam 5,4m2. Może i płaskie mają mniejszy uzysk na metr kwadratowy, ale za to mam większą powierzchnię przy tej samej powierzchni fizycznie zajmowanej przez kolektory i tym się rekompensują! Teraz pytanie ile te 3m2 muszą więcej ciepła mi naprodukować co by się te 3 tysiące różnicy zwróciły. Inna sprawa przy -8*C płaskie grzały wodę do 55*C, więc nie dam se wcisnąć, że nie grzeją. A prawda jest taka, że wiele więcej zimą nie grzeje bo tego słońca jest bardzo niewiele (nisko nad horyzontem) - dni są bardzo krótkie. Pozostałe dni zazwyczaj są pochmurne i nie oszukujmy się z pustego to i Salomon nie nasika. Ja osobiście cieszę się, że te 3 tysiące mogłem przeznaczyć na co innego.
A normalnie jak czytam wpisy, że płaskie nie grzeją to normalnie krew mnie zalewa... Przyjedź facet do mnie i zobacz a nie rób ludziom wody z mózgu.

yaiba83
13-03-2012, 15:41
Jeszcze jedna sprawa - moje kolektory po śniegach przy słońcu się stosunkowo szybko oczyszczają i dzięki temu grzeją. A z próżniowymi zasypanymi śniegiem co się dzieje? Wchodzimy na dach czyścić czy czekamy, aż na zewnątrz będą dodatnie temperatury? I się zastanawiamy jakby to próżniowe mogłyby lepiej grzać zimą od płaskich, w końcu są próżniowe...

kolektor1
14-03-2012, 00:31
Witam,
Postaram się Panu wyjaśnić problem:
- z definicji: „W skali roku usłonecznienie, tzn. przedział czasu w którym do powierzchni Ziemi dochodzi bezpośrednie promieniowanie słoneczne powyżej przyjętego progu 120 W/ m-2 obejmuje 15 do 21 % wszystkich godzin roku”.
Błąd! Usłonecznienie to przedział czasu w którym do powierzchni Ziemi dochodzi bezpośrednie promieniowanie słoneczne - koniec kropka. Średnio w Polsce przyjmuje się dla rozważań ok. 1600 godzin. Tu w tej definicji nie ma żadnego progu promieniowania, to są czyste pełne godziny. I to stanowi 18,3% w skali wszystkich godzin (8764) w skali roku. Cała reszta rozważań: ile będzie i na jakim poziomie to wróżenie z fusów.


- 70% pokrycia zapotrzebowania jest jak najbardziej osiągalne na kolektorach próżniowych.
No to małe porównanie:
Rodzina zużywająca dziennie 10kWh w ciepłej wodzie użytkowej, zbiornik 450l potrzebuje wspomnianych kolektorów płaskich o pow. apertury 5m2 (nie całe 3 sztuki).
Natomiast Pańskich kolektorów dla tej samej instalacji (referencyjnej) i takiego samego zużycia potrzeba dokładnie 50 rur, czyli kolektora 20+30.
To są dwie takie same instalacje, dające tyle samo w skali roku, dla pokrycia 60%.
Można ten wynik poprawić do 70%, tylko trzeba zwiększyć ilość rur, do ilu, jeżeli to nie tajemnica? ( w szkole tego jeszcze nie uczą ).
Na płaskich można też i osiągnąć 100% ale trzeba ich zastosować ...


Rozumiem rozgoryczenie i atak z Pana strony. Wciskając ludziom „płaski kit” nie podoba się Panu to co piszę z własnych doświadczeń.
Jak dotychczas to wielokrotnie Pan podkreślał: 70% oszczędności (z opinii moich klientów)
To właściwie jak to jest, nabrał Pan doświadczenia przez te parę dni?


Mogę również udowadniać moje tezy liczbowo ale nie zamierzam uczyć Pana podstaw. Miejscem do nauki jest szkoła a nie forum internetowe.
Wydaje mi się, że ja te podstawy mam, więc proszę się nie dać prosić i udowodnić tezy liczbowo, proszę.
Natomiast forum jest miejscem do nauki i wymiany doświadczeń bo nasi czytelnicy nie zawsze dobrze poruszają się w tym gąszczu tabel i obliczeń.
A jeżeli Pan nie chce to po co tu w ogóle pisać, wytykając nam braki szkolne.
Pozdrawiam
Witold

marcel232
14-03-2012, 03:13
Jako wlasciciel prozniowych po pierwszej zimie moge cos o nich powiedziec.
kupilem je jako bajer bo nie oszukujmy sie wydanie kilkunastu tysiecy zeta na solary (bez doplat) nie ma ekonomicznego sensu.
zanim sie zwroca beda wymagaly serwisu, wymiany, itp.
no ale do rzeczy.
przy mroznych dniach dlugo pozostaja zaszronione (znaczy sie nie dzialaja)
ale gdy juz 'odtaja' to nawet gdy na dworzu bylo -15stopni (sloneczna pogoda oczywiscie) potrafily podawac 85 stopni i zagrzac 220l CWU do 55 stopni
gdyby tylko to slonce chcialo ciagle swiecic....

red1980
15-03-2012, 10:28
To jest dyskusja akademicka. Jeden woli próżniowe a inny płaskie. Klient najczęściej nie ma porównania, bo przecież nie użytkuje jednocześnie dwóch różnych instalacji. A instalator powie klientowi to, co jest mu wygodne. Jak zakłada płaskie to poleci płaskie, a jak próżniowe to próżniowe.
Moim zdaniem jakieś wyliczenia matematyczne niewiele powiedzą. Lepiej byłoby postawić obok siebie dwie instalacje i wtedy oceniać.

niktspecjalny
16-03-2012, 07:52
No niestety kolega red1980 jest w błędzie.Doskonale wytłumaczył to kolektor1.Jak dla mnie kolektorów nie powinno zakładać dla wygody tylko dla skutku co także opisał kolektor1.Nazywając dyskusją akademicką wybór kolektorów-solarów jest niczym innym jak tylko nieznajomością zagadnienia.Zapytam wprost ma kol. solary???Jeśli tak to jakie???Jakie ma na nich osiągi skoro wyliczenia matematyczne są tylko pustą niepotrzebną wiedzą :D ???I na koniec jak kolega wyobraża sobie pokaz z dwoma różnymi zestawami by te instalacje na żywo mógł porównać potencjalny klient ???

red1980
16-03-2012, 08:17
Kolega nie ma solarów bo mieszka w bloku. Natomiast ma do czynienia z dwoma instalacjami kolektorów płaskich kilka razy w tygodniu (m.in. u rodziców) oraz widział kilkadziesiąt instalacji kolektorów płaskich i kilka rurowych, ponieważ współpracuje z firmą montującą i serwisującą instalacje (od razu odbijam ewentualne pytania techniczne - zajmuję się w tej firmie obsługą administracyjno-prawną a nie stroną techniczną, więc nie jestem specem w tej dziedzinie). I widząc te instalacje i rozmawiając z klientami zauważyłem, że zdecydowana większość użytkowników płaskich kolektorów jest bardzo zadowolonych, natomiast odsetek zadowolonych z rurowych jest znacznie mniejszy. Może dlatego, że oczekiwali od rurki, że im dom dogrzeje albo że w środku pochmurnego dnia zagrzeje wodę (bo tak im naładował w głowy zręczny marketing), a może to instalacje były zrobione niefachowo albo rurka była kiepska. Trzeba też patrzeć na stosunek korzyści do ceny, bo nie sztuką jest wydać kilkadziesiąt tys zł żeby mieć korzyści na poziomie kilka % większym niż wydając kilkanaście tys.

in*s*7
16-03-2012, 08:21
Kolega red1980 ma rację. Lepiej byłoby postawić obok siebie dwie instalacje i wtedy oceniać. Albo jescze lepiej przebadać dwa kolektory w warunkach rzeczywistych (przez cały rok, bez platform obrotowych, nie tylko przy pełnym nasłonecznieniu, przy silnym wietrze, przy niskich temperaturach zewnętrznych, itp.)

Zacytuję jeszcze raz:
5. Pomiary uzysków kolektora słonecznego zgodnie z normą nie mogą być przeprowadzane dla nasłonecznienia niższego niż 850 W/m2. Większość laboratoriów bada kolektory przy nasłonecznieniu ok 1000 W/m2 czyli w pełnym słońcu. Wyniki następnie ekstrapolowane są na inne nasłonecznienia. Jeśli wykonywałby Pan pomiary przy niższych wartościach nasłonecznień, kolektor płaski wykazywałby znacznie niższe parametry sprawnościowe. W przypadku kolektora próżniowego jest dokładnie odwrotnie. Przy świetle rozproszonym kolektor próżniowy wyłapuje energię absorberem który jest napylony na powierzchnię o kształcie cylindrycznym a nie płaskim jak to narzuca norma.. Stąd jeśli kiedykolwiek będzie Pan miał sposobność badać kolektor próżniowy to zauważy Pan tę cechę.

6. Kolejną słabością Pana podejścia jest brak w obliczeniach obniżenia sprawności kolektora płaskiego ze względu na występowanie wiatru. Pomiar według nieszczęsnej normy PN-EN12975 nie może być dokonywany przy wietrze silniejszym niż 1,5 m/s. Żaden wiatrak Panu nie ruszy przy takim wietrze. Wiatr ma bardzo duży wpływ na wielkość straty cieplnej kolektora płaskiego. Z danych literaturowych można wyczytać, że przy wietrze 2 m/s strata wynosi 87% a przy wietrze 4,5 m/s wynosi odpowiednio 89% przy wartości energii dostarczonej 208,52 W/m2. Wpływ wiatru na kolektor próżniowy jest znikomy i nie wpływa znacząco na uzysk tego urządzenia.

7. Kolejną bardzo istotną cechą kolektora płaskiego której również nie wziął Pan pod uwagę jest jego ciągłe „oddychanie”. Kolektor płaski zaciąga wieczorem powietrze i wraz z nim mikro pyłki które skutecznie zalepiają z czasem taki kolektor od środka. Rano natomiast kolektor nagrzewa się i wypuszcza z siebie część powietrza. Cykl się powtarza. W miesiącach przejściowych (wiosna, jesień) ale również i latem po dniach pochmurnych kolektor płaski jest zaparowany od środka co obniża jego sprawność i dodatkowo zalepia absorber blokując promieniowanie słoneczne.

8. Kolejną bardzo istotną cechą kolektora próżniowego, którą Pan pominął w swoich porównaniach jest współczynnik korekcji kąta padania promieni słonecznych. Kolektor próżniowy zbudowany na bazie rur typu Sydney posiada absorber napylony na powierzchnię cylindryczną. Stąd dla tego kolektora (np. kolektor SCH) wartość tego wskaźnika (transversal) wynosi 1,43 dla 50 stopni. W przypadku kolektora płaskiego TP AC współczynnik ten wynosi 0,96 dla 50 stopni. Pan założył, że promieniowanie na kolektor płaski i próżniowy pada w ciągu całego dnia prostopadle do płaszczyzny kolektora. Tak nie jest. Kąt padania promieni słonecznych zmienia się w ciągu dnia. Proszę przeliczyć jak duża różnica wydajności dzieli kolektor próżniowy i płaski przy kącie padania 50 stopni.

TYM BARDZIEJ ŻE CENY INSTALACJI NA SOLARNYCH NA KOLEKTORACH PŁASKICH I TYCH NA KOLEKTORACH PRÓŻNIOWYCH (O TEJ SAMEJ POWIERZCHNI KOLEKTORÓW) FAKTYCZNIE SIĘ JUŻ WYRÓWNAŁY.

niktspecjalny
16-03-2012, 08:23
Jeszcze jedna sprawa - moje kolektory po śniegach przy słońcu się stosunkowo szybko oczyszczają i dzięki temu grzeją. A z próżniowymi zasypanymi śniegiem co się dzieje? Wchodzimy na dach czyścić czy czekamy, aż na zewnątrz będą dodatnie temperatury? I się zastanawiamy jakby to próżniowe mogłyby lepiej grzać zimą od płaskich, w końcu są próżniowe...

Jak odśnieżyć zimą kolektor?
Aby rozpuścić zalegającą na kolektorze płaskim warstwę śniegu. Należy uruchomić na sterowniku funkcję "ręczne włączenie pompy" lub "odmrażanie" na około 15 minut.
źródło: www.primaenergy.pl
Na ile jest skuteczny???Na tyle ,że czas się zgadza :D;);)

niktspecjalny
16-03-2012, 08:32
............. zajmuję się w tej firmie obsługą administracyjno-prawną a nie stroną techniczną, więc nie jestem specem w tej dziedzinie). I widząc te instalacje i rozmawiając z klientami...............
Samo widzenie niczemu nie dowodzi.Topik jest wiadomo o czym.


Albo jescze lepiej przebadać dwa kolektory w warunkach rzeczywistych (przez cały rok,

Nie mnie to rozstrzygać, mam po prostu swoje zdanie na wypowiedzi j/w ,które nie zgadzają się z moja wiedza i przedstawienie sposobu dla przyszłego kupującego jest jakby to powiedzieć z lekuchna za długie :(:(

niktspecjalny
16-03-2012, 09:02
Fajny artykuł.

Wystarczy zacząć od kupna urządzeń energooszczędnych. Potem trzeba kontynuować dobre nawyki, czyli np. odłączać z gniazdka nieużywaną ładowarkę, czy inny sprzęt będący w stanie tzw. czuwania. Jednak rozwiązaniem długofalowym, które przyniesie długotrwałe korzyści nam i środowisku, jest korzystanie ze źródeł energii odnawialnej, w tym głównie energii słonecznej. Specjalistyczna technologia umożliwi przekształcenie promieni słonecznych w energię cieplną. Tak działają kolektory słoneczne , zwane również solarami, które wraz z pompą, zbiornikiem na wodę, czy rurkami izolacyjnymi, tworzą zestawy instalacji solarnej. Taki system pozwala znacznie obniżyć koszty związane z podgrzewaniem wody w centralnym ogrzewaniu, czy ogrzewaniem wody użytkowej. Koszt zakupu takiej instalacji jest wysoki. Dlatego Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej stworzył specjalny program, który umożliwia dofinansowanie aż 45 procent wartości całego zestawu solarnego.Każdy liczący się na rynku producent kolektorów słonecznych zachęca do skorzystania z takiego dofinansowania. Wybierając firmę, z której usług zamierzamy skorzystać, warto wcześniej sprawdzić, jaką ofertę proponują. Większość firm stawia na kompleksowość. Zależy im na jak najlepszym spełnianiu potrzeb i oczekiwań klientów. Oferta zawiera m.in. indywidualny dobór zestawu solarnego, dostosowany do potrzeb klienta oraz stworzenie projektu instalacji. Ponadto prawie każdy producent kolektorów słonecznych pomoże i doradzi w przy wypełnianiu wniosków o dofinansowanie z programu NFOŚiGW. Dodatkowo w ofercie znajdziemy takie usługi jak profesjonalna instalacja systemu oraz serwis.

in*s*7
16-03-2012, 09:18
Jeszcze jedna sprawa - moje kolektory po śniegach przy słońcu się stosunkowo szybko oczyszczają i dzięki temu grzeją. A z próżniowymi zasypanymi śniegiem co się dzieje? Wchodzimy na dach czyścić czy czekamy, aż na zewnątrz będą dodatnie temperatury? I się zastanawiamy jakby to próżniowe mogłyby lepiej grzać zimą od płaskich, w końcu są próżniowe...
A czy nie wykorzystujesz funkcji rozmrażania polegającej na przekazywaniu ciepła zimą ze zbiornika do kolektorów aby usunąć śnieg ze swoich?. Z tym śniegiem na kolektorach próżniowych to wymysł marketingowców od kolektorów płaskich. Śnieg zalega, ale tylko na zwierciadłach. Bez zwierciadeł nie ma takiego problemu, bo śnieg zsuwa się pod rury.

in*s*7
16-03-2012, 09:38
Jako wlasciciel prozniowych po pierwszej zimie moge cos o nich powiedziec.
kupilem je jako bajer bo nie oszukujmy sie wydanie kilkunastu tysiecy zeta na solary (bez doplat) nie ma ekonomicznego sensu.
zanim sie zwroca beda wymagaly serwisu, wymiany, itp.

A gdyby kolektory próżniowe miały 10 a jeszcze lepiej 15 lat gwarancji?

niktspecjalny
16-03-2012, 09:48
A gdyby kolektory próżniowe miały 10 a jeszcze lepiej 15 lat gwarancji?

Nie ma takiej opcji.
http://heliosfera.pl/helio/artykul/Ile-lat-gwarancji-na-kolektory

Jaro69
16-03-2012, 10:03
Jak działa przykładowa instalacja kolektorów próżniowych można zaobserwować na wykresie (real-time) na stronie solarmonitor.pl

red1980
16-03-2012, 20:56
Jaro69 - tylko co mi da wykres pokazujący temperatury na instalacji solarnej jeśli nie mam wiedzy nt innych warunków, w tym głównie odbioru wody. Bo inaczej zachowa się identyczna instalacja w domu zamieszkałym przez osoby używające wody mało a inaczej przez używające dużo.
Mam pytanie do zwolenników kolektorów próżniowych - czy a jeśli tak to o ile udało wam się wspomóc solarami CO w domu? Jeśli tak to o ile, jakie były wymierne oszczędności na ogrzewaniu, jakie to są instalacje.

kolektor1
16-03-2012, 21:46
A czy nie wykorzystujesz funkcji rozmrażania polegającej na przekazywaniu ciepła zimą ze zbiornika do kolektorów aby usunąć śnieg ze swoich?. Z tym śniegiem na kolektorach próżniowych to wymysł marketingowców od kolektorów płaskich. Śnieg zalega, ale tylko na zwierciadłach. Bez zwierciadeł nie ma takiego problemu, bo śnieg zsuwa się pod rury.
Tak, to białe na zdjęciu poniżej na rurach to marketigowiec w nocy posypał mi śniegiem. Pewnie mam rury do dupy, że to białe się utrzymywało na nich.
Ale, Tylko na jednej śnieg się nie utrzymał, to wspaniała rura poddana pewnym zabiegom. Ale jak to zrobić to tajemnica Poliszynela.
http://obrazki.elektroda.pl/7326149300_1331933405_thumb.jpg (http://obrazki.elektroda.pl/7326149300_1331933405.jpg)

Jaro69
Mam pytanie do zwolenników kolektorów próżniowych - czy a jeśli tak to o ile udało wam się wspomóc solarami CO w domu? Jeśli tak to o ile, jakie były wymierne oszczędności na ogrzewaniu, jakie to są instalacje.

Tak, jak najbardziej udaje się wspierać c.o. Dość obszernie jest to opisane tu: http://www.słoneczny.com.pl/dogrzewanie.php
To są dane z ubiegłego sezonu grzewczego, po skończeniu obecnego zostaną wyniki dopisane do tego opracowania.

niktspecjalny
16-03-2012, 22:37
Mam pytanie do zwolenników kolektorów próżniowych - czy a jeśli tak to o ile udało wam się wspomóc solarami CO w domu? Jeśli tak to o ile, jakie były wymierne oszczędności na ogrzewaniu, jakie to są instalacje.

W chłodnym marcu ....
jak w garncu :D;) grzejniory na próbę miałem gorące,a w związku z tym ,że nie pytasz o zimę to nie ma potrzeby by odpowiadać,ważne ,że grzeją jak z nieba do "próżniarek" dochodzi światełko darmowe.

yaiba83
17-03-2012, 10:56
Kolega red1980 ma rację. Lepiej byłoby postawić obok siebie dwie instalacje i wtedy oceniać. Albo jescze lepiej przebadać dwa kolektory w warunkach rzeczywistych (przez cały rok, bez platform obrotowych, nie tylko przy pełnym nasłonecznieniu, przy silnym wietrze, przy niskich temperaturach zewnętrznych, itp.)

Zacytuję jeszcze raz:
5. Pomiary uzysków kolektora słonecznego zgodnie z normą nie mogą być przeprowadzane dla nasłonecznienia niższego niż 850 W/m2. Większość laboratoriów bada kolektory przy nasłonecznieniu ok 1000 W/m2 czyli w pełnym słońcu. Wyniki następnie ekstrapolowane są na inne nasłonecznienia. Jeśli wykonywałby Pan pomiary przy niższych wartościach nasłonecznień, kolektor płaski wykazywałby znacznie niższe parametry sprawnościowe. W przypadku kolektora próżniowego jest dokładnie odwrotnie. Przy świetle rozproszonym kolektor próżniowy wyłapuje energię absorberem który jest napylony na powierzchnię o kształcie cylindrycznym a nie płaskim jak to narzuca norma.. Stąd jeśli kiedykolwiek będzie Pan miał sposobność badać kolektor próżniowy to zauważy Pan tę cechę.

6. Kolejną słabością Pana podejścia jest brak w obliczeniach obniżenia sprawności kolektora płaskiego ze względu na występowanie wiatru. Pomiar według nieszczęsnej normy PN-EN12975 nie może być dokonywany przy wietrze silniejszym niż 1,5 m/s. Żaden wiatrak Panu nie ruszy przy takim wietrze. Wiatr ma bardzo duży wpływ na wielkość straty cieplnej kolektora płaskiego. Z danych literaturowych można wyczytać, że przy wietrze 2 m/s strata wynosi 87% a przy wietrze 4,5 m/s wynosi odpowiednio 89% przy wartości energii dostarczonej 208,52 W/m2. Wpływ wiatru na kolektor próżniowy jest znikomy i nie wpływa znacząco na uzysk tego urządzenia.

7. Kolejną bardzo istotną cechą kolektora płaskiego której również nie wziął Pan pod uwagę jest jego ciągłe „oddychanie”. Kolektor płaski zaciąga wieczorem powietrze i wraz z nim mikro pyłki które skutecznie zalepiają z czasem taki kolektor od środka. Rano natomiast kolektor nagrzewa się i wypuszcza z siebie część powietrza. Cykl się powtarza. W miesiącach przejściowych (wiosna, jesień) ale również i latem po dniach pochmurnych kolektor płaski jest zaparowany od środka co obniża jego sprawność i dodatkowo zalepia absorber blokując promieniowanie słoneczne.

8. Kolejną bardzo istotną cechą kolektora próżniowego, którą Pan pominął w swoich porównaniach jest współczynnik korekcji kąta padania promieni słonecznych. Kolektor próżniowy zbudowany na bazie rur typu Sydney posiada absorber napylony na powierzchnię cylindryczną. Stąd dla tego kolektora (np. kolektor SCH) wartość tego wskaźnika (transversal) wynosi 1,43 dla 50 stopni. W przypadku kolektora płaskiego TP AC współczynnik ten wynosi 0,96 dla 50 stopni. Pan założył, że promieniowanie na kolektor płaski i próżniowy pada w ciągu całego dnia prostopadle do płaszczyzny kolektora. Tak nie jest. Kąt padania promieni słonecznych zmienia się w ciągu dnia. Proszę przeliczyć jak duża różnica wydajności dzieli kolektor próżniowy i płaski przy kącie padania 50 stopni.

TYM BARDZIEJ ŻE CENY INSTALACJI NA SOLARNYCH NA KOLEKTORACH PŁASKICH I TYCH NA KOLEKTORACH PRÓŻNIOWYCH (O TEJ SAMEJ POWIERZCHNI KOLEKTORÓW) FAKTYCZNIE SIĘ JUŻ WYRÓWNAŁY.

Normalnie już zaczynam słabnąć jak te bzdury czytam, albo kupiłem moje kolektory płaskie od NASA itp.
Jeszcze raz się pytam, jak to możliwe, że pomimo złych badań, ciągłego wiatru one mi grzeją jak głupie?

Dzisiaj z ciekawości zrobiłem sobie eksperyment - mam kolektory na konstrukcji wolnostojącej, więc wziąłem drabinkę co by sprawdzić czy przy przypadkiem w odpowietrzniku nie ma powietrza (pierwszy poważny sezon, więc się jeszcze uczę). Sterownik przy przepływie 4,5l/min pokazywał 71*C wychodzących z kolektora. Będąc u góry zrobiłem sobie test i dotknąłem moich płaskich kolektorów od spodu gołą ręką i co poczułem? Chłód!
Ale co tam, od spodu są izolowane przecież watą, więc przyłożyłem rękę do szyby i co? - lekko ciepła!!!
Nie ma cie pojęcia w jakim szoku byłem. Najpierw się naczytałem bzdur kolegi in*s*7 po czym poszedłem to zweryfikować. Przy przeszło 70*C tego ciepła prawie wcale nie czuć, za to trójnik z odpowietrznikiem oparzył...

Dziś moje kolektory zaczęły grzać po godzinie 8 z mocą ok 2500W, ponieważ woda w zbiorniku od wczoraj przekraczała 50*C, więc jak to możliwe skoro słońce świeciło z boku? Ok o godzinie 12 moc wzrasta do 4500W, ale wystarcza do spokojnego ogrzania zbiornika.

I na koniec proszę o ceny wybranych zestawów tego samego producenta kolektorów próżniowych i płaskich w tej samej cenie na metr powierzchni czynnej. Ja jeszcze takiego spotkałem. I proszę nie porównywać ceny płaskiego Vissmanna z próżniowym Chińskim copem.

Naprawdę ponosi mnie już, bo nie jestem obserwatorem a użytkownikiem bezpośrednim 2 instalacji solarnych na kolektorach płaskich i powiem, że działają i to bardzo dobrze. Nie czytałem naukowej literatury, nie robię żadnych matematycznych wyliczeń tylko patrzę i się cieszę, że to konkretnie grzeje tym bardziej, że wczoraj w radiu powiedzieli, iż błękitne paliwo zwane gazem zdrożeje o lekko ponad 10%. A CWU mam z kolektorów i Junkersa... więc inwestycja szybciej mi się zwróci niż planowałem, bo zakładałem 5% podwyżki w skali roku...

kolektor1
17-03-2012, 15:52
Normalnie już zaczynam słabnąć jak te bzdury czytam, albo kupiłem moje kolektory płaskie od NASA itp.
Jeszcze raz się pytam, jak to możliwe, że pomimo złych badań, ciągłego wiatru one mi grzeją jak głupie?...
Możliwe, powiem więcej normalne.


Nie ma cie pojęcia w jakim szoku byłem. Najpierw się naczytałem bzdur kolegi in*s*7 po czym poszedłem to zweryfikować. Przy przeszło 70*C tego ciepła prawie wcale nie czuć, za to trójnik z odpowietrznikiem oparzył.....
Co do tych bzdur to już w styczniu o tym pisałem, niestety mój szanowny adwersarz nie ma żadnego doświadczenia bo swoje opinie opiera jedynie na opinii swoich klientów stąd te klapy na oczach. I nawet mnie ten stan nie dziwi, ja też kiedyś zaczynałem od zera do wielu rzeczy dochodziłem sam. Natomiast dziwi mnie zaciekłość w prezentowaniu teorii jedynie słusznej.



Naprawdę ponosi mnie już, bo nie jestem obserwatorem a użytkownikiem bezpośrednim 2 instalacji solarnych na kolektorach płaskich i powiem, że działają i to bardzo dobrze. Nie czytałem naukowej literatury, nie robię żadnych matematycznych wyliczeń tylko patrzę i się cieszę, że to konkretnie grzeje tym bardziej, że wczoraj w radiu powiedzieli, iż błękitne paliwo zwane gazem zdrożeje o lekko ponad 10%. A CWU mam z kolektorów i Junkersa... więc inwestycja szybciej mi się zwróci niż planowałem, bo zakładałem 5% podwyżki w skali roku...
Eee.. yaiba nerwy to zły doradca, siłą są tu argumenty, które przytaczasz i ręczę Tobie, że szanowny Pan ins* nie ustosunkuje się do nich merytorycznie, jedynie odpyskuje w stylu:
"Pana błędy ortograficzne świadczą o Panu i Pana edukacji jednoznacznie."
pozdrawiam.
Witold

yaiba83
17-03-2012, 20:49
Mi nie chodzi o forumowe pyskówki czy pojechanie kogokolwiek. Nie wiem na ile te matematyczne wyliczenia są poprawne, choć jestem bardziej człowiekiem nauki niż wiary. Wiem, że zdarzają się buble jak w każdej dziedzinie ale też i dobre produkty. Mnie w domu chwalą za te kolektory, choć zanim podjąłem decyzję o ich zakupie to miałem w gaciach pełno, bo naczytałem się sporo na forach... Troszkę bardziej je kupowałem jako gadżet, lokata pieniędzy a tu miłe zaskoczenie - DZIAŁA!!! Póki co mamy marzec, jeszcze nie wiosna. Fakt że rok rokowi nie równy.

Pytanie mam do użytkowników najlepiej mocno doświadczonych - jak to jest z działaniem próżniówek z promieniowaniem rozproszonym? Na moje oko to z pustego i Salomon nie nasika. Nie ma słoneczka to nie grzeje (mam na myśli konkretne ogrzewanie a nie załączanie pompy na 2-3minuty i czekanie na zagrzanie cieczy w kolektorze)

red1980
17-03-2012, 22:12
yaiba83 - ja akurat zgadzam się z tobą w 100%. Obserwuję na bieżąco 2 instalacje na płaskich kolektorach i wszystko hula że aż miło. Instalacje nie są jakieś wielkie ale zapewniają w obu miejscach CWU wtedy, kiedy mają zapewniać, czyli w okresie pozagrzewczym. Dlatego słabi mnie jak czasami słyszę od ludzi, że próżniówka to nowoczesna technologia, co weszła do sprzedaży 2 lata temu i można nią wspomagać ogrzewanie a płaski jest przestarzały i nieefektywny. A potem taki ktoś założy sobie 24 rury do 300 litrowego zasobnika i się dziwi, że nie dość że mu nie wspomaga CO to jeszcze CWU nie ma z tego. Ale marketing robi swoje...
Coraz częściej widzę, że wokół pełno pseudofachowców a kazdy ma tylko jeden cel - wcisnąć klientowi to, na czym najlepiej się zarobi.

red1980
19-03-2012, 09:13
kolektor1 - co robisz z nadmiarem ciepła w lecie?

in*s*7
19-03-2012, 10:31
Cytat Napisał in*s*7 Zobacz post
A gdyby kolektory próżniowe miały 10 a jeszcze lepiej 15 lat gwarancji?

Nie ma takiej opcji.
http://heliosfera.pl/helio/artykul/Ile-lat-gwarancji-na-kolektory
Tan artykuł jest z 27-10-2010r. Od 2012r. jest już taka możliwość.

in*s*7
19-03-2012, 11:00
[QUOTE=yaiba83;5273929
Pytanie mam do użytkowników najlepiej mocno doświadczonych - jak to jest z działaniem próżniówek z promieniowaniem rozproszonym? Na moje oko to z pustego i Salomon nie nasika. Nie ma słoneczka to nie grzeje (mam na myśli konkretne ogrzewanie a nie załączanie pompy na 2-3minuty i czekanie na zagrzanie cieczy w kolektorze)[/QUOTE]
Opisane to było to już wcześniej:
9. Opracowania porównawcze oparte na pomiarach rzeczywistych potwierdzają zdecydowaną przewagę technologii próżniowej. Jednym z nich jest badanie przeprowadzone przez niezależną firmę BC Hydro w Kanadzie (British Columbia). Klimat, szerokość, długość geograficzna zbliżona do Polski. Poniżej przedstawiam dane z pomiarów rzeczywistych:
MIESIĄC, KOLEKTOR PRÓŻNIOWY MJ/m2, KOLEKTOR PŁASKI MJ/m2, STOSUNEK UZYSKU ENERGII PRÓŻNIOWY/PŁASKI
Styczeń 53 13 4,08
Luty 123 54 2,28
Marzec 223 116 1,92
Kwiecień 310 180 1,72
Maj 387 232 1,67
Czerwiec 393 243 1,62
Lipiec 437 267 1,64
Sierpień 357 223 1,6
Wrzesień 240 143 1,68
Październik 163 84 1,94
Listopad 67 23 2,91
Grudzień 47 10 4,7

yaiba83
19-03-2012, 22:12
A można poznać jakie modele kolektorów ze sobą porównano?

niktspecjalny
20-03-2012, 06:36
A można poznać jakie modele kolektorów ze sobą porównano?

On np. stąd czerpie tajemna wiedzę a potem wkleja na FM,tylko nie wiem dlaczego nie zaznacza ,że to cytat.Na początku myślałem ,że te obliczenia robił sam ale widać chyba się mylę.

http://www.energy-ok.eu/?p=Dokument&id=106

Tu masz też chyba odp. na zadane pytanie o modele kolektorów.

red1980
20-03-2012, 08:53
Ja tam dalej nie widzę jakie konkretnie modele kolektorów porównywano ze sobą. I jakie są też ich ceny.
Też mogę zrobić takie porównanie biorąc np do porównania najlepszego płaskiego i tandetną chińską rurkę.

yaiba83
20-03-2012, 09:01
No właśnie nigdzie się nie doczytałem jaki płaski zbadano.
Od razu widać, że artykuł jest napisany przez firmą produkującą lub dystrybuującą kolektory próżniowe. Dlatego też dane są zmanipulowane na korzyść próżniowych, że aż brzydko na to patrzeć. No ale oczywiście nie każdy nowy klient się na tym zna i da się nabrać na sztuczki marketingowe. Na stronie Viessmanna można nawet znaleźć wykresy gdzie udowadniają, że płaski kolektor Viessmann jest lepszy od próżniowego CPC.
I kto ma racje? Zależy jak na to spojrzeć bo mogą mieć jedni i drudzy. Tylko wkurza mnie naginanie pały w jedną stronę.

yaiba83
20-03-2012, 09:09
A tak swoją drogą zobaczcie jakie zestawy oferuje ta zajefajna firma.
Kolektory Heat-Pipe z podwójną ścianką...
powierzchnia 3,32m2 - zbiornik 200L
4,96m2 - 200L
4,96m2 - 300L
6,64m2 - 300L

Konkurencja Takimi powierzchniami to wodę gotuje. No chyba, że to powierzchnie kolektorów zajmowane na dachu a nie czynne, bo precyzyjnych danych brak.

niktspecjalny
20-03-2012, 09:13
a gdybyś chciał podejść do tego jeszcze stricte materialnie.......to które według ciebie zwrócą się szybciej ?

in*s*7
20-03-2012, 09:22
Ja tam dalej nie widzę jakie konkretnie modele kolektorów porównywano ze sobą. I jakie są też ich ceny.
Też mogę zrobić takie porównanie biorąc np do porównania najlepszego płaskiego i tandetną chińską rurkę.
Informuję iż porównano chyba nie najgorszy (na pewno nie tandetny) kolektor Thermodynamic z kolektorem próżniowym Thermomax. Kolektory Thermomax nie mają w wynikach badań w Szwajcarii oszałamiających uzysków energetycznych. Mimo to, jak widać są znacznie wydajniejsze energetycznie od kolektorów płaskich.

in*s*7
20-03-2012, 09:23
No właśnie nigdzie się nie doczytałem jaki płaski zbadano.
Od razu widać, że artykuł jest napisany przez firmą produkującą lub dystrybuującą kolektory próżniowe. Dlatego też dane są zmanipulowane na korzyść próżniowych, że aż brzydko na to patrzeć. No ale oczywiście nie każdy nowy klient się na tym zna i da się nabrać na sztuczki marketingowe. Na stronie Viessmanna można nawet znaleźć wykresy gdzie udowadniają, że płaski kolektor Viessmann jest lepszy od próżniowego CPC.
I kto ma racje? Zależy jak na to spojrzeć bo mogą mieć jedni i drudzy. Tylko wkurza mnie naginanie pały w jedną stronę.
Kto nagina pałę?
Informuję iż porównano chyba nie najgorszy (na pewno nie tandetny) kolektor Thermodynamic z kolektorem próżniowym Thermomax. Kolektory Thermomax nie mają w wynikach badań w Szwajcarii oszałamiających uzysków energetycznych. Mimo to, jak widać są znacznie wydajniejsze energetycznie od kolektorów płaskich.

niktspecjalny
20-03-2012, 09:48
in*s*7 jest zdecydowanie za próżniowymi
yaiba83 jest zdecydowanie za płaskimi
Może zapodajcie :D swoje powierzchnie kolektorów, pojemności grzanych ZCWU,jakie macie osiągnięcia temperaturowe oczywiście w jednym dniu i o tej samej godzinie.Wtedy może dojdziecie do konsensusu.

yaiba83
20-03-2012, 12:40
Uzyski wg raportu SPF:
Thermomax (http://solarthermal.com/wp-content/uploads/2010/02/Mazdon20-C601.pdf) - próżniowy
Hewalex (http://www.hewalex.pl/public/pliki/cert_scf825en.pdf) - płaski

Szczerze to naprawdę za dużych różnic nie ma. Może i te próżniowe mają lepsze parametry, ale na głowę to mi płaskich nie biją a już na pewno nie cenowo.

Mimo to, jak widać są znacznie wydajniejsze energetycznie od kolektorów płaskich.
Ja właśnie nie widzę tej znaczności... więc nie wiem jak można mówić, że pomimo badań szału nie ma to kolektory są o niebo lepsze od konkurencji.

yaiba83
20-03-2012, 12:42
in*s*7 jest zdecydowanie za próżniowymi
yaiba83 jest zdecydowanie za płaskimi
Może zapodajcie :D swoje powierzchnie kolektorów, pojemności grzanych ZCWU,jakie macie osiągnięcia temperaturowe oczywiście w jednym dniu i o tej samej godzinie.Wtedy może dojdziecie do konsensusu.

Nie dojdziemy - bo moja prywatna instalacja na Hewalexach jest oddalona o ok 10km od firmowej na Viessmannach i naprawdę jest trudno je porównać. Niby blisko siebie, a w jednej lokalizacji świeci słońce a już w drugiej jest lekka chmurka, albo są różne pobory wody.
Masakra żeby to tak porównać, a co dopiero z różnych części Polski...

in*s*7
20-03-2012, 15:01
Uzyski wg raportu SPF:
Thermomax (http://solarthermal.com/wp-content/uploads/2010/02/Mazdon20-C601.pdf) - próżniowy
Hewalex (http://www.hewalex.pl/public/pliki/cert_scf825en.pdf) - płaski
Szczerze to naprawdę za dużych różnic nie ma. Może i te próżniowe mają lepsze parametry, ale na głowę to mi płaskich nie biją a już na pewno nie cenowo.
Ja właśnie nie widzę tej znaczności... więc nie wiem jak można mówić, że pomimo badań szału nie ma to kolektory są o niebo lepsze od konkurencji.
Niewielkie różnice są tylko przy pełnym słońcu (1000 W/m2) 800W/m2 to delikatne zachmurzenie. 70% dnie w Polsce to jednak dni pochmurne o czym pisałem wcześniej. A tu zdecydowanie wygrywa kolektor próżniowy. Badania rzeczywiste przeprowadzane w Kanadzie potwierdzają tą zależność.
Co do cen, to to, że kolektory płaskie są tańsze nie znaczy, że zestawy solarne na tych kolektorach są tańsze niż zestawy solarne na kolektorach próżniowych. Ceny zestawów solarnych na tych dwóch rodzajach kolektorów są bardzo zbliżone do siebie.

yaiba83
20-03-2012, 19:35
A jaki jest średnioroczny uzysk w kW/h tych kolektorów?

kolektor1
21-03-2012, 00:41
[QUOTE=in*s*7;5279363] 70% dnie w Polsce to jednak dni pochmurne o czym pisałem wcześniej. A tu zdecydowanie wygrywa kolektor próżniowyQUOTE]

To co napiszę to pozostawię bez komentarza, jest to dla mnie jednak szokujące:
Otóż jeżeli przyjrzyjmy się jak wygląda spadek mocy kolektora wraz ze zmniejszeniem promieniowania to: zakładając dla typowego kolektora heat pipe.
Otóż kolektor przy promieniowaniu 1000W/m2 osiąga 1789W, przy promieniowaniu 700W/m2 osiąga 1252W a więc dokładnie o 30% mniej, natomiast przy promieniowaniu 400W/m2 osiąga 716W czyli mniej o 60%. Jeżeli wykreślimy wykres spadku promieniowania to będzie on liniowy, również liniowy i taki sam będzie wykres spadku mocy. Oznacza to , że wraz ze spadkiem mocy promieniowania podąża w ten sam sposób liniowy spadek uzysku kolektora. To wszystko przy zerowej różnicy temp. Przy kolektorze płaskim wraz ze spadkiem promieniowania również w sposób liniowy będzie spadek uzysku mocy.
Jeżeli teraz porównamy to samo przy różnicy temp. wynoszącej 30 stopni to dla naszego kolektora próżniowego przy promieniowaniu 1000W/m2 będzie on osiągał 1687W, przy promieniowaniu 700W/m2 osiąga 1141W (liniowo powinien osiągać 1174W), a przy promieniowaniu 400W/m2 osiąga 605W (liniowo powinien 671W).
Natomiast pry różnicy 50 stopni będzie to: 1000W.m2 osiąga 1550W przy 700W/m2 osiąga 1018W (przy liniowym 1080W) przy promieniowaniu 400W/m2 osiąga 482W ( przy liniowym powinien mieć 620W). Jak sobie wyrysujemy te dane w formie wykresu to wyraźnie widać, że zaczyna się on wyginać w parabolę, im większy spadek temp. tym gorsze wyniki. Natomiast jeżeli takie samo zestawienie przy różnej różnicy temp. zrobimy dla kolektora płaskiego to będzie wyraźnie widać, że te wyniki uzysku wraz ze zwiększającą się różnicą temp. będą o wiele gorsze.
Pokuszę się jednak o wniosek:
Jeżeli faktycznie przy kolektorze próżniowym i płaskim przy zerowej różnicy temp. spadek uzysku mocy jest proporcjonalny do spadku promieniowania i dla obu kolektorów jest ten sam to wpływ na lepszy uzysk kolektora próżniowego ma tylko różnica temperatur a nie wartość promieniowania.

yaiba83
21-03-2012, 07:03
Wreszcie rzeczowy komentarz do tej całej dyskusji.

niktspecjalny
22-03-2012, 06:41
Jeżeli faktycznie przy kolektorze próżniowym i płaskim przy zerowej różnicy temp. spadek uzysku mocy jest proporcjonalny do spadku promieniowania i dla obu kolektorów jest ten sam to wpływ na lepszy uzysk kolektora próżniowego ma tylko różnica temperatur a nie wartość promieniowania.

Czyli w sumie dobrze ,że mam próżniowo-rurowy nawet dla tej różnicy.

red1980
22-03-2012, 14:02
Czyli konkluzja jest taka, że kolektor rurowy ma tylko taką przewagę, że izoluje go próżnia i stąd ma niższe straty temp. do otoczenia. Więc opowieści o rzekomej przewadze próżniowych, które działają w świetle rozproszonym, jest tylko zabiegiem marketingowym?

kolektor1
22-03-2012, 15:29
Czyli konkluzja jest taka, że kolektor rurowy ma tylko taką przewagę, że izoluje go próżnia i stąd ma niższe straty temp. do otoczenia. Więc opowieści o rzekomej przewadze próżniowych, które działają w świetle rozproszonym, jest tylko zabiegiem marketingowym?

wskazują na to liczby.

RAPczyn
23-03-2012, 06:51
Porównanie kolektorów:
http://www.paradigma.de/Paradigma-Produkte/images/Kollektorvergleich.jpg

Kolektory płaskie - fotowoltaika - kolektory próżniowo rurowe CPC

http://www.paradigma.de/mediadb/10372835/10372836/Thermografie-Aufnahme-Solar.jpg

Miłego dnia.

yaiba83
24-03-2012, 07:44
Różnica w temperaturach kolektorów płaskich i próżniowych wg kamery termowizyjnej nie przekracza 10*C - teraz pytanie na ile to dużo a na ile mało?

Swoją drogą dziwi mnie żółty kolor paneli fotowoltaicznych, bo z tego co słyszałem na szkoleniu to nieźle się grzeją.
Sam robiłeś te zdjęcie czy pobrane jest z jakiejś strony?

kolektor1
24-03-2012, 19:16
Witam.
Grzeją się w lecie, jak na obrazku przyjmują temp. dachu co widać.

niktspecjalny
25-03-2012, 07:35
Witek czy ty żartujesz czy tak z przekory jezdeś nastawiony na współprace solarowo-dachową :D;)

kolektor1
25-03-2012, 10:26
Witam.
Grzeją się w lecie, jak na obrazku przyjmują temp. dachu co widać.
No tak idiotycznie to jakoś wyszło z mojej strony, to efekt robienia dwóch rzeczy na raz.
pozdraweiam
Witold

yaiba83
26-03-2012, 20:51
Swoją drogą tak se pomyślałem - próżniowe mają mniejsze straty albo większy uzysk w stosunku do płaskich przy rosnących różnicach temperatur glikolu i otoczenia.
Ale wg mnie typowa instalacja, przy normalnym użytkowaniu, załączanej cyrkulacji najczęściej będzie pracowała w okolicach 50-60*C. Moim skromnym zdaniem chyba nie ma co się zbytnio napalać, że próżniowe świetnie będą grzały również przy 80-90*C jak podczas normalnej pracy układu do tego nie dojdzie (chyba że kolektory przewymiarowane).
To że przy ujemnych będą lepiej pracowały to nie będę negował, choć swoje zdanie na temat ilości słońca w zimie też mam.

kolektor1
28-03-2012, 22:50
panie in*s*7
pisze Pan:
"Ponownie jest Pan w błędzie. „Ta różnica temperatur” z pewnością nie jest różnicą temperatury glikolu opuszczającego kolektor i temperaturą panującą na zewnątrz. W normie PN-EN 12795 -2 znajdzie Pan właściwą interpretację."


Witam.
No tak , na stronach PKN w cytowanej normie trudno doczytać się czegokolwiek o kolektorach, ta norma to: PN-EN 12975-2:2007 Słoneczne systemy grzewcze i ich elementy -- Kolektory słoneczne -- Część 2: Metody badań.
Ot literówka.
pozdrawiam.
Witold

in*s*7
06-05-2012, 15:37
Swoją drogą tak se pomyślałem - próżniowe mają mniejsze straty albo większy uzysk w stosunku do płaskich przy rosnących różnicach temperatur glikolu i otoczenia.
Ale wg mnie typowa instalacja, przy normalnym użytkowaniu, załączanej cyrkulacji najczęściej będzie pracowała w okolicach 50-60*C. Moim skromnym zdaniem chyba nie ma co się zbytnio napalać, że próżniowe świetnie będą grzały również przy 80-90*C jak podczas normalnej pracy układu do tego nie dojdzie (chyba że kolektory przewymiarowane).

O.K.Porównajmy pracę kolektora płaskiego i próżniowego przy różnicy temperatur pomiędzy otoczeniem a środkiem kolektora Tm-Ta= 50 *C.
a)promieniowanie 1000W/m2 (30% dni w roku)
- kolektor płaski TP AC Qkol=905,38W
- kolektor próżniowy SCH-20 Qkol=985,28W
b)promieniowanie 400W/m2 (70% dni w roku)
- kolektor płaski TP AC Qkol=140,28W
- kolektor próżniowy SCH-20 Qkol=261,61W

Z powyższego wynika że kolektor próżniowy o porównywalnej powierzchnie daje więcej energii w każdych warunkach, przy czym jego przewaga jest szczególnie duża w dni pochmurne.

yaiba83
06-05-2012, 19:49
O.K.Porównajmy pracę kolektora płaskiego i próżniowego przy różnicy temperatur pomiędzy otoczeniem a środkiem kolektora Tm-Ta= 50 *C.
a)promieniowanie 1000W/m2 (30% dni w roku)
- kolektor płaski TP AC Qkol=905,38W
- kolektor próżniowy SCH-20 Qkol=985,28W
b)promieniowanie 400W/m2 (70% dni w roku)
- kolektor płaski TP AC Qkol=140,28W
- kolektor próżniowy SCH-20 Qkol=261,61W

Z powyższego wynika że kolektor próżniowy o porównywalnej powierzchnie daje więcej energii w każdych warunkach, przy czym jego przewaga jest szczególnie duża w dni pochmurne.

Tyle że za te same pieniądze mam dużo więcej metrów kwadratowych kolektora płaskiego, który mi tę stratę niwelują z nadwyżką...
Czy płaskie zajmują więcej miejsca na dachu to też sprawa dyskusyjna (mówimy o powierzchni czynnej w stosunku do zajmowanej rzeczywistej powierzchni na dachu)

niktspecjalny
07-05-2012, 07:06
Czy płaskie zajmują więcej miejsca na dachu to też sprawa dyskusyjna (mówimy o powierzchni czynnej w stosunku do zajmowanej rzeczywistej powierzchni na dachu)
Na logikę by mieć takie uzyski na płaskim jakie ma próżniowo-rurowy to płaskie tak czy siak zajmą więcej miejsca a efekt cieplno-energetyczny będzie ten sam :D

yaiba83
08-05-2012, 06:37
Na logikę by mieć takie uzyski na płaskim jakie ma próżniowo-rurowy to płaskie tak czy siak zajmą więcej miejsca a efekt cieplno-energetyczny będzie ten sam :D

Ale są tańsze :)

hanko
25-05-2012, 12:08
A tak swoją drogą zobaczcie jakie zestawy oferuje ta zajefajna firma.
Kolektory Heat-Pipe z podwójną ścianką...
powierzchnia 3,32m2 - zbiornik 200L
4,96m2 - 200L
4,96m2 - 300L
6,64m2 - 300L

Konkurencja Takimi powierzchniami to wodę gotuje. No chyba, że to powierzchnie kolektorów zajmowane na dachu a nie czynne, bo precyzyjnych danych brak.Pytanie tylko, czy kolektorami Heat-Pipe można wodę zagotować ?
Podejrzewam, że nie. Wszystko zależy oczywiście od tego czym są wypełnione rurki ciepła i pod jakim ciśnieniem, ale jeżeli kolektor ma działać już od temperatury dwudziestu kilku stopni C, to raczej wątpliwe, aby udało się w nim uzyskać skraplanie w temperaturze rzędu 90 st. C.
Stąd nic dziwnego, że do tak dużych powierzchni stosuje się stosunkowo niewielkie zasobniki ciepłej wody. Taki zasobnik zostanie prawdopodobnie podgrzany do temperatury ok. 60 st. C zarówno przy stosunkowo słabym słońcu, jak i w największe upały latem.

Przykład tego podano tutaj : http://forum.muratordom.pl/showthread.php?166997-Wydajno%C5%9B%C4%87-solar%C3%B3w&p=5387313&viewfull=1#post5387313 :(.

kolektor1
26-05-2012, 22:44
Pytanie tylko, czy kolektorami Heat-Pipe można wodę zagotować ?:

Przy drastycznie niskim przepływie można

Podejrzewam, że nie. Wszystko zależy oczywiście od tego czym są wypełnione rurki ciepła i pod jakim ciśnieniem, ale jeżeli kolektor ma działać już od temperatury dwudziestu kilku stopni C, to raczej wątpliwe, aby udało się w nim uzyskać skraplanie w temperaturze rzędu 90 st. C.
Rurki wypełniane są acetonem przy ciśnieniu atmosferycznym.


Stąd nic dziwnego, że do tak dużych powierzchni stosuje się stosunkowo niewielkie zasobniki ciepłej wody.
Te powierzchnie dla próżniówek nie są takie duże. Jedna rura o fi 58 i dł 180cm ma powierzchnię apertury na poziomie 0,092m2. A to, że podają powierzchnie z kosmosu to już inna para kaloszy.
[/QUOTE]

zdyl
02-06-2012, 21:18
A propo kolektorów Heat-Pipe, jeżeli mam rozszczelnioną jedną z rur czy można taką rurę dokupić ? Jakie dane trzeba podać aby zamówić taka rurę przez internet ? O ile w ogóle ktoś tym handluje. Slyszałem, że sama wymiana też nie jest skomplikowana i nie wymaga opróżniania glikolu z układu. W sumie to wiadomo Polacy to zdolny naród więc pytanie czy trzeba od razu wzywać serwis, który na dzien dobry nieżle kasuje czy można sobie samemu z tym poradzić ? W sumie mam wrażenie, że rynek kolektorów jest dość hermetyczny, nie ma samodzielnych fachowców w tym temacie, firmy sprzedające kolektory obsługują swoje instalacje, nie za bardzo chcą sprzedawać części luzem stąd użytkownik z jakimiś tam zdolnościami technicznymi, samodzielnie nie może wiele zrobić i to jest minus całego tego biznesu.

kolektor1
02-06-2012, 21:40
A propo kolektorów Heat-Pipe, jeżeli mam rozszczelnioną jedną z rur czy można taką rurę dokupić ?
Można, wszystko można


Jakie dane trzeba podać aby zamówić taka rurę przez internet ? O ile w ogóle ktoś tym handluje. Slyszałem, że sama wymiana też nie jest skomplikowana i nie wymaga opróżniania glikolu z układu. W sumie to wiadomo Polacy to zdolny naród więc pytanie czy trzeba od razu wzywać serwis, który na dzien dobry nieżle kasuje czy można sobie samemu z tym poradzić ?.
Wysuń kolejną rurę i zmierz długość skraplacza, to ta grubsza częś miedzianej rury.


W sumie mam wrażenie, że rynek kolektorów jest dość hermetyczny, nie ma samodzielnych fachowców w tym temacie, firmy sprzedające kolektory obsługują swoje instalacje, nie za bardzo chcą sprzedawać części luzem stąd użytkownik z jakimiś tam zdolnościami technicznymi, samodzielnie nie może wiele zrobić i to jest minus całego tego biznesu.
To zależy od firmy. Ja bardzo lubię takich klientów, którzy zaopiekują się swoją instalacją i z byle powodu nie wzywają serwisu.
pozdrawiam.
Witold

yaiba83
03-06-2012, 09:02
To zależy od firmy. Ja bardzo lubię takich klientów, którzy zaopiekują się swoją instalacją i z byle powodu nie wzywają serwisu.
pozdrawiam.
Witold

Chłopie - tacy klienci to marzenie każdego instalatora i to nie tylko kolektorów słonecznych.
Niestety najczęściej (nie obrażając nikogo) klienci to ciemna masa, dla których montuje się urządzenie i ma po prostu działać, nie wnikając w szczegóły, nic nie grzebiąc, nie zgłębiając żadnych tajników wiedzy na ten temat.

AgaKuba
04-06-2012, 06:28
Chłopie - tacy klienci to marzenie każdego instalatora i to nie tylko kolektorów słonecznych.
Niestety najczęściej (nie obrażając nikogo) klienci to ciemna masa, dla których montuje się urządzenie i ma po prostu działać, nie wnikając w szczegóły, nic nie grzebiąc, nie zgłębiając żadnych tajników wiedzy na ten temat.
No wiesz za dobrze by było, gdyby się wszyscy na wszystkim znali co nie oznacza , że dobrze jest jak ktoś choć odrobinę chęci włoży w to aby się zaznajomić z urządzeniem. Mam sąsiada który sam przyznał, że nie interesowało go jak i gdzie zamontuje mu firma solary, ma chodzić. Sam nie chce przy nich nic grzebać bo się boi, że coś zrobi nie tak. No cóż....
Jestem zdania, że od nadmiaru wiedzy nikt nie umarł i choćby odrobinka każdemu zainteresowanemu tematem się przyda :)

firewall
04-06-2012, 06:40
A mnie interesuje jedno: czy rury próżniowe pracują zimą i jakie temperatury można uzyskać przy podgrzewaniu 100-140l? Jaką temperaturę uzyska się na kolektorze płaskim w tych samych warunkach?

red1980
04-06-2012, 08:38
A mnie interesuje jedno: czy rury próżniowe pracują zimą i jakie temperatury można uzyskać przy podgrzewaniu 100-140l? Jaką temperaturę uzyska się na kolektorze płaskim w tych samych warunkach?Jak jest słońce to pracują. Tak samo jak kolektor płaski. Z uwagi na lepszą izolację zapewne uzyskasz więcej z dobrej próżniówki - pod warunkiem, że nie będzie to jakiś chiński badziewny heat-pipe.

szczukot
11-06-2012, 07:13
Mam rurowce pierwszy sezon. Co do zimy : lipa. Fakt : jak jest slonce to grzeja. Ale tej zimy, slonce bylo moze z 2 dni - caly czas chmury.

Fantom

szczukot
11-06-2012, 07:23
Czy ktos wie, jak prawidlowo/ekonomicznie ustawic sterownik do solarow ?
No bo tak : mam "dwa biegi" : pompa moze pracowac na 100 % lub 50 % obrotow, w zaleznosci od delty temperatur na kolektorze i w zbiorniku. Powiedzmym, ze olewam juz te 50% i bede ustawial tylko na 100%. No i teraz jaka delte wybrac ? Kiedy jest sens, aby pompa pracowala ? Temperatura mierzona jest na kolektorze, i na dole zbiornika. Ale
1) na kolektorze, zawsze temp jest wieksza niz na wlocie do wezownicy. Bo glikol calej energii nie zbierze, a do tego na rurach po drodze sa straty. Zauwazylem, ze moze sie to bujac w granicach 2-4 stopnie.
2) a na dole zbiornika jest zawsze nizsza niz w "srodku" wezownicy. Bo wezownica leci przez pol wysokosci zbiornika, a pomiar jest na dolenym jej wlocie. Tu nie wiem jaka moze byc roznica, ale z 2 stopnie jak nic - gdy nie zuzywamy wody. Jak wode mocno pobieramy, roznica sie sporo zwiekszy.
Ten sezon mialem ustawione dt = 3stopnie. Ale to chyba bez sensu. Stawiam, ze pompa pracowala z 30 % czasu nic nie grzejac, a tylko zuzywajac prad. Teraz ustawilem 5 stopni, ale i tak mysle, ze to za malo. Moze sie okazac, ze z 1 stopien bede mial roznicy miedzy wezownica a zbiornikiem, i wiecej pradu pompa sciagnie niz sie podgrzeje w baniaku.
Jak to macie ustawione aby to mialo sens ? z 6-7 stopni ?

Fantom

yaiba83
11-06-2012, 20:49
Mógłbyś podać jakie i ile posiadasz kolektorów. Na tej podstawie trzeba oszacować jaki powinien być ustawiony optymalny przepływ na rotametrze. Wg producenta moich kolektorów powinienem mieć 4,5l/min. Taki przepływ uzyskują na najniższym biegu pompki, więc w moim przypadku nie ma sensu ustawiać najwyższego i potem sztucznie przydławiać.
Mógłbyś sprecyzować jeszcze o którą deltę ci chodzi - przy jakiej różnicy między kolektorami a zbiornikiem załączy się pompka czy też jak chodzi pompka to taką masz różnicę.
W pierwszym przypadku warto ustawić 8*C. W drugim przy pełnym słońcu, czyściutkim niebie różnica między kolektorami a powrotem ze zbiornika nie powinna przekraczać 20*C. Zazwyczaj kręci się w okolicach 15*C. Jeżeli masz drugi przypadek to masz ustawiony zbyt wysoki przepływ na rotametrze. Ten taki koreczek co się podnosi jak uruchomi się pompka.

Ja nie używam opcji zmiennych obrotów pompki, bo tylko niepotrzebnie buczy a efekt mizerny.

szczukot
11-06-2012, 21:03
Wg moich kolektorow mam miec przeplyw 1 l/m/szt. A mam 2 szt wiec ustawilem 2l/min.
Sterownik uzywa temperatry na kolektorze i na dole zbiornika. Taka wiec delta jest dla mnei wazna.
Ale widze, ze ma to byc faktycznie rzad 7-8 stopni.
Dzieki.

Fantom
ps. Mam troche chyba za slaby sterownik (stary t-sol), Moze pomysle o innym - z wiekszymi mozliwosciami.

yaiba83
13-06-2012, 09:10
Wg moich kolektorow mam miec przeplyw 1 l/m/szt. A mam 2 szt wiec ustawilem 2l/min.
Sterownik uzywa temperatry na kolektorze i na dole zbiornika. Taka wiec delta jest dla mnei wazna.
Ale widze, ze ma to byc faktycznie rzad 7-8 stopni.
Dzieki.

Fantom
ps. Mam troche chyba za slaby sterownik (stary t-sol), Moze pomysle o innym - z wiekszymi mozliwosciami.

Troszkę nie precyzyjnie napisałeś - 1 litr na kolektor czy na metr kwadratowy? Jakiej firmy posiadasz kolektory, płaskie czy próżniowe?

szczukot
13-06-2012, 09:16
Dwa kolektory prozniowe makroterma. W zestawie (na typowa rodzine 4 osobowa) daja trzy, ale wzialem o jeden mniej, bo nie czulem wiekszej potzreby. I jest w sam raz.
Ustawilem 1 litr/min/szt
W sumie to tez 1 litr/min/m2 bo jeden solar ma okolo 1m2 netto (1,5 mw brutto)

Fantom

in*s*7
19-08-2012, 21:21
Mam rurowce pierwszy sezon. Co do zimy : lipa. Fakt : jak jest slonce to grzeja. Ale tej zimy, slonce bylo moze z 2 dni - caly czas chmury.

Fantom

Oprócz zimy jest jeszcze wiosna i jesień, a tu zdecydowaną przewagę maja kolektory próżniowe. Poza tym w prasie zachodniej ostatnio pojawiło się sporo artykułów o szybkiej degradacji absorberów różnych rodzajów w kolektorach płaskich.

red1980
20-08-2012, 10:46
Oprócz zimy jest jeszcze wiosna i jesień, a tu zdecydowaną przewagę maja kolektory próżniowe. Poza tym w prasie zachodniej ostatnio pojawiło się sporo artykułów o szybkiej degradacji absorberów różnych rodzajów w kolektorach płaskich.
Podeślij linki bo ja pierwsze słyszę. Wiem za to że absorbery z czarnego chromu w kolektorach płaskich działają bez większych strat po 20 lat.
Wiosną i jesienią płaskie też zagrzeją jak będzie słońce. A jak niebo zachmurzone, to i najlepsze próżniowe nic nie zrobią.
Chociaż jako ciekawostkę podam, że wczoraj byłem na plenerowych targach. Postawiliśmy płaski kolektor Hewalexa w cieniu i o dziwo w ciągu kilku godzin czujnik temp. pokazał nam 50 stopni na kolektorze. A na absorber bezpośrednio nie padł żaden promień słońca. Więc chyba nie jest tak źle z płaskimi.

yaiba83
20-08-2012, 20:49
Pewnie że nie.

Tomasz54
22-08-2012, 01:18
Porównując te dwa typy kolektorów trzeba się zastanowić na czym Ci bardziej zależy. Ja mam próżniowo-rurowe Hoven, bo grzeją cały rok, na różnym poziomie wiadomo że w zimie dużo słabiej, ale średnio pokrywają 60% zapotrzebowania na ciepłą wodę. Jeśli chcesz grzać wodę tylko latem to kup sobie płaskie, jeśli chcesz mieć ciepłą wodę cały roku polecam jednak rurowe.

yaiba83
22-08-2012, 18:59
Porównując te dwa typy kolektorów trzeba się zastanowić na czym Ci bardziej zależy. Ja mam próżniowo-rurowe Hoven, bo grzeją cały rok, na różnym poziomie wiadomo że w zimie dużo słabiej, ale średnio pokrywają 60% zapotrzebowania na ciepłą wodę. Jeśli chcesz grzać wodę tylko latem to kup sobie płaskie, jeśli chcesz mieć ciepłą wodę cały roku polecam jednak rurowe.

Jak na próżniowe napada śnieg, to nawet przy najlepszym słońcu w środku zimy nie dadzą grama ciepła.
Płaskie w wiosnę i jesień radzą sobie bardzo dobrze. Jak wrócę z delegacji to muszę zamieścić obiecane zdjęcia z uzysków to zobaczycie sobie jak działa instalacja w poszczególnych miesiącach.

Stwierdzenie, że rurowe dają ciepłą wodę cały rok a płaskie nie jest jak najbardziej nieprawidłowe.

hydraulik_
26-08-2012, 19:19
a czym ogrzewasz dom?

hydraulik_
26-08-2012, 19:22
Oprócz zimy jest jeszcze wiosna i jesień, a tu zdecydowaną przewagę maja kolektory próżniowe. Poza tym w prasie zachodniej ostatnio pojawiło się sporo artykułów o szybkiej degradacji absorberów różnych rodzajów w kolektorach płaskich.

Artykuły sponsorowane?
Mam płaskie już 10 lat .Nie zauważyłem różnicy.
Ale PC są lepsze

red1980
26-08-2012, 20:06
Artykuły sponsorowane?
Mam płaskie już 10 lat .Nie zauważyłem różnicy.
Ale PC są lepszePewnie że PC są lepsze. Zwłaszcza jak się jest ich instalatorem :cool:

RAPczyn
27-08-2012, 12:54
Artykuły sponsorowane?
Mam płaskie już 10 lat .Nie zauważyłem różnicy.
Ale PC są lepsze


Lepsze czy gorsze... to dwa różne urządzenia i chyba nie należy ich porównywać tak wprost. Każde z nich ma swoje zalety i wady.

estifer
28-08-2012, 07:58
Jak na próżniowe napada śnieg, to nawet przy najlepszym słońcu w środku zimy nie dadzą grama ciepła.
Płaskie w wiosnę i jesień radzą sobie bardzo dobrze. Jak wrócę z delegacji to muszę zamieścić obiecane zdjęcia z uzysków to zobaczycie sobie jak działa instalacja w poszczególnych miesiącach.

Stwierdzenie, że rurowe dają ciepłą wodę cały rok a płaskie nie jest jak najbardziej nieprawidłowe.

Zgadza się w 100%. Poza obliczeniami strat ciepła dla różnych warunków, obserwowałem to sobie na swoim domu i okolicznych. Wykonałem sobie sporo zdjęć, a tej zimy, żeby było jak najbardziej wiarygodnie, wykonałem w mroźny słoneczny dzień serię zdjęć na około 20-tu budynkach, w tym samym czasie i tej samej okolicy. Na wszystkich prózniowych zalegał śnieg, mimo, że była godzina 12.00-12.30, a dzień był bardzo słoneczny. W tym samym czasie na płaskich nie było sniegu i przynajmniej u mnie pracowały, dogrzewając CWU do ponad 40 oC.
Nawet dokładne "uczelniane" badania jakie od lat prowadzono w Niemczech na przykład, wskazywały, że kolektor próżniowy pracuje krócej zimą od płaskiego i niestety często nie zdąży się w 1 dzień rozmrozić...
Dlatego też w Austri, Szwajcarii, Niemczech udział próżniowych w rynku do ok. 4-9%, podczas gdy w "bogatszej" Polsce oficjalnie niemal 30% (dane estif.org). W załączeniu moja fotka z domów w lutym 2012 (-10 oC, pełne nasłonecznienie, okolice Katowic)
133586

estifer
28-08-2012, 08:14
Oprócz zimy jest jeszcze wiosna i jesień, a tu zdecydowaną przewagę maja kolektory próżniowe. Poza tym w prasie zachodniej ostatnio pojawiło się sporo artykułów o szybkiej degradacji absorberów różnych rodzajów w kolektorach płaskich.

Nie spotkałem się z takimi artykułami, a śledzę prasę zachodnią. Są przedstawiane wyniki badań różnych absorberów w różnych warunkach, ale o szybkiej degradacji nie słyszałem... Może były przedstawiane wyniki badań np. 600-godzinnych w wysokiej temperaturze i w zasoleniu, na zasadzie przyspieszonego cyklu zużycia warstwy... Np. badania IZT Berlin z 2009 roku mówiły o trwałości warstw "niebieskich" na poziomie nawet ponad 40 lat, a czarnego chromu - bezterminowo. Zresztą czarny chrom jako jedyny w badaniach podwyższa swoje parametry, nieznacznie tylko zmniejsza się absorbcja i zmniejsza się emisja ciepła. Czarny chrom na dzisiaj ma już tylko chyba Hewalex w Polsce i raczej się z niego wycofa. Np. Viessmann dopóki miał, to zalecał długi czas kolektory z czarnym chromem do stosowania w trudnych warunkach pracy - w strefach nadmorskich, czy przy zanieczyszczonym powietrzu.

yaiba83
29-08-2012, 06:47
Ja mam czarny chrom i działają świetnie. Gdzieś w artykułach Hewalexa wyczytałem/wysnułem wnioski, że z czarnego chromu się wycofują bo są droższe w produkcji od forsowanych ostatnio z aluminiowym absorberem.

Tomasz54
31-08-2012, 06:39
134072
nie wiem skąd ten pomysł, że śnieg utrzymuje się na rurkach kolektorów próżniwoych. To nawet wbrew prawom fizyki. Wiadomo, że z okrągłęj powierzchni łatwiej się wszystko ześlizguje.Na to raczej nie trzeba przytaczać żadnych raportów. Rury magazynują w środku ciepło, więc nie muszą się nagrzewać. Wrzucam zdjęcie mojej instalacji w zimie. Chce od razu ukrucić komentarze, mówiące o tym że mam kolektor na stelarzu i dlatego nie ma śniegu. Przecież na na dachu koolektor też jest zamontowany pod kątem.

RAPczyn
31-08-2012, 08:30
... podczas gdy w "bogatszej" Polsce oficjalnie niemal 30% (dane estif.org).

Co gorsze, znaczna część z tych 30% to powietrze między rurami. 7m^2 powierzchni całkowitej a powierzchni czynnej tylko 4m^2.

Nakładanie czarnego chromu jest bardzo trujące i to może być przyczyną odejścia od niego. KS 2000 SP ma mniejsze uzyski energii niż KS 2000 TP ACR wg SPF

red1980
31-08-2012, 10:10
Dokładnie - wg mojej wiedzy produkcja kolektorów z czarnym chromem jest szkodliwa dla środowiska i dlatego wielu producentów się z niej wycofuje.
Natomiast co do samej żywotności to podobno czarny chrom jest na razie bardziej trwały od warstw typu Tinox - bo funkcjonuje na rynku dłużej i jest przez to bardziej sprawdzony.
Jeśli zaś chodzi o materiał absorbera to nie zauważyłem żeby Hewalex wycofywał się z miedzi. Raczej jest to kwestia wprowadzenia tańszej alternatywy w postaci aluminium lub łączenia obu materiałów. Zresztą kolektory aluminiowe w badaniach sprawdziły się nadspodziewanie dobrze.
A dla przeciętnego użytkownika to chyba nie będzie większej różnicy czy użytkuje solary z czarnym chromem, tinoxem, absorberem miedzianym czy miedziano-aluminiowym albo też z szybą pryzmatyczną, bo różnice w uzyskach są naprawdę małe.

in*s*7
31-08-2012, 23:18
Nie spotkałem się z takimi artykułami, a śledzę prasę zachodnią. Są przedstawiane wyniki badań różnych absorberów w różnych warunkach, ale o szybkiej degradacji nie słyszałem... Może były przedstawiane wyniki badań np. 600-godzinnych w wysokiej temperaturze i w zasoleniu, na zasadzie przyspieszonego cyklu zużycia warstwy... Np. badania IZT Berlin z 2009 roku mówiły o trwałości warstw "niebieskich" na poziomie nawet ponad 40 lat, a czarnego chromu - bezterminowo. Zresztą czarny chrom jako jedyny w badaniach podwyższa swoje parametry, nieznacznie tylko zmniejsza się absorbcja i zmniejsza się emisja ciepła. Czarny chrom na dzisiaj ma już tylko chyba Hewalex w Polsce i raczej się z niego wycofa. Np. Viessmann dopóki miał, to zalecał długi czas kolektory z czarnym chromem do stosowania w trudnych warunkach pracy - w strefach nadmorskich, czy przy zanieczyszczonym powietrzu.
Artykuł o degradacji absorberów w kolektorach płaskich ukazał się np. w czasopiśmie Sun&Wind Energy 6/2012 str 66-69

in*s*7
31-08-2012, 23:37
Wiosną i jesienią płaskie też zagrzeją jak będzie słońce. A jak niebo zachmurzone, to i najlepsze próżniowe nic nie zrobią.
Nie zgadzam się, dobre kolektory próżniowe nagrzewają wodę nawet przy pochmurnej pogodzie.

R&K
31-08-2012, 23:44
w odpowiedzi na pytanie zadane w tytule wątku - odpowiedz moja brzmi - żadne z tych 2 !!
ja mam u siebie kolektor powietrzny w połaci dachowej - do wykonania gdy ma się ocieplony dach - koszt max 1 tyś zł - nikt tego nie sprzedaje - do wykonania we własnym zakresie ... szczegóły w moim DB (jaśkowy wynalazek)

RAPczyn
01-09-2012, 09:09
Ciekawe rozwiązanie jest zaimplementowane w domach z NaturalnyDom.pl

R&K
01-09-2012, 09:40
ladna reklama - mod zapewne zaraz usunie wpis !

nydar
01-09-2012, 10:42
w odpowiedzi na pytanie zadane w tytule wątku - odpowiedz moja brzmi - żadne z tych 2 !!
ja mam u siebie kolektor powietrzny w połaci dachowej - do wykonania gdy ma się ocieplony dach - koszt max 1 tyś zł - nikt tego nie sprzedaje - do wykonania we własnym zakresie ... szczegóły w moim DB (jaśkowy wynalazek)
Podpisuję się pod twoim wnioskiem.Mój dachowiec z pexa w betonowym radiatorze dał do dzisiaj 1750kWh.Sterowanie włącz -wyłącz + pompka.Koszt podobny.

red1980
01-09-2012, 11:33
Nie zgadzam się, dobre kolektory próżniowe nagrzewają wodę nawet przy pochmurnej pogodzie.
Zaraz się okaże, że nagrzeją w nocy przy świetle księżyca ;)
Ok - nagrzeją wodę ale do jakiej temperatury? Bo jak do 30 stopni to nic to nie da.
Tak jak pisałem już wcześniej - ostatnio czujnik temp. w płaskim postawionym w cieniu w słoneczny dzień wskazał mi 50 stopni (po ok. 5 godzinach). Więc jest dobrze, ale nie aż tak, żebym wmawiał klientom że dom ogrzeją kolektorem (jak to czynią niektórzy instalatorzy).

yaiba83
01-09-2012, 21:34
Zaraz się okaże, że nagrzeją w nocy przy świetle księżyca ;)
Ok - nagrzeją wodę ale do jakiej temperatury? Bo jak do 30 stopni to nic to nie da.
Tak jak pisałem już wcześniej - ostatnio czujnik temp. w płaskim postawionym w cieniu w słoneczny dzień wskazał mi 50 stopni (po ok. 5 godzinach). Więc jest dobrze, ale nie aż tak, żebym wmawiał klientom że dom ogrzeją kolektorem (jak to czynią niektórzy instalatorzy).

Jeszcze trochę to ci wmówią, że tak samo sobie ciepłą wodę ogrzejesz w środku zimy...

RAPczyn
01-09-2012, 22:58
Dobry wieczór.
Dzisiejszy dzień w Warszawie był bardzo mizerny, co widać na załączonym obrazku. Dane ze stacji meteo w Ursusie.

Pole kolektorów o łącznej powierzchni 9m^2 wg automatyki dało uzysk 2kWh - instalacja była uruchomiona od ~10:30. Temperatura w zbiorniku pojemności 300l wzrosła o około 6-7stK. Maksymalna temperatura podczas pracy kolektora wyniosła ~67stC. Instalacja w okolicach Nieporętu.

Sprawność tego kolektora przy różnicy temperatur ~45stK wynosi ~45%.
Sprawność bardzo dobrego kolektora płaskiego kończy się w okolicach różnicy 40stK, 45% sprawności będzie miał przy różnicy ~18.5stK.

Różnica temperatur między średnią temperaturą kolektora a temperaturą otoczenia.

estifer
03-09-2012, 08:30
Ja mam czarny chrom i działają świetnie. Gdzieś w artykułach Hewalexa wyczytałem/wysnułem wnioski, że z czarnego chromu się wycofują bo są droższe w produkcji od forsowanych ostatnio z aluminiowym absorberem.
- wątpię, żeby się z tego wycofano, skoro potwierdzono w ostatnich latach wyjątkowe właściwości czarnego chromu, co do zachowania parametrów pracy i odporności na niekorzystne warunki pracy, jak np. w zasolonym lub zabrudzonym powietrzu.

estifer
03-09-2012, 09:05
134072
nie wiem skąd ten pomysł, że śnieg utrzymuje się na rurkach kolektorów próżniwoych. To nawet wbrew prawom fizyki. Wiadomo, że z okrągłęj powierzchni łatwiej się wszystko ześlizguje.Na to raczej nie trzeba przytaczać żadnych raportów. Rury magazynują w środku ciepło, więc nie muszą się nagrzewać. Wrzucam zdjęcie mojej instalacji w zimie. Chce od razu ukrucić komentarze, mówiące o tym że mam kolektor na stelarzu i dlatego nie ma śniegu. Przecież na na dachu koolektor też jest zamontowany pod kątem.
- na ten temat to już napisano wszystko, ale jak widać dla niektórych obowiązują inne prawa fizyki... Kolektory próżniowe pracują krócej w okresie zimowym właśnie przez zaleganie śniegu na ich powierzchni, dlatego muszą mieć wyższą sprawność od płaskich, aby ich zastosowanie miało sens.
- wystarczy tylko obserwować jak w tym samym czasie pracują kolektory płaskie i próżniowe.
134484

red1980
03-09-2012, 09:49
Dobry wieczór.
Dzisiejszy dzień w Warszawie był bardzo mizerny, co widać na załączonym obrazku. Dane ze stacji meteo w Ursusie.

Pole kolektorów o łącznej powierzchni 9m^2 wg automatyki dało uzysk 2kWh - instalacja była uruchomiona od ~10:30. Temperatura w zbiorniku pojemności 300l wzrosła o około 6-7stK. Maksymalna temperatura podczas pracy kolektora wyniosła ~67stC. Instalacja w okolicach Nieporętu.

Sprawność tego kolektora przy różnicy temperatur ~45stK wynosi ~45%.
Sprawność bardzo dobrego kolektora płaskiego kończy się w okolicach różnicy 40stK, 45% sprawności będzie miał przy różnicy ~18.5stK.

Różnica temperatur między średnią temperaturą kolektora a temperaturą otoczenia.
Klienta ostatecznie zainteresuje pewnie temp. wody w zbiorniku. Bo jeśli kolektor podniósł temp. wody z 20 do 27 stopni, to i tak na niewiele się to zdało.

yaiba83
03-09-2012, 11:21
- na ten temat to już napisano wszystko, ale jak widać dla niektórych obowiązują inne prawa fizyki... Kolektory próżniowe pracują krócej w okresie zimowym właśnie przez zaleganie śniegu na ich powierzchni, dlatego muszą mieć wyższą sprawność od płaskich, aby ich zastosowanie miało sens.
- wystarczy tylko obserwować jak w tym samym czasie pracują kolektory płaskie i próżniowe.
134484

Jeżeli próżniowe nie są wysmarowane "magicznym eliksirem" to nie ma szans by lepiej mróz i śnieg na nich lepiej się topił niż na płaskich. Jeżeli próżniowe mają lepszą izolację. W przeciwnym wypadku nie mają lepszej izolacji. Bo albo kolektor emituje część energii i rozmraża śnieg albo jest doskonałym izolatorem i nie ma co rozmrozić kolektora.

in*s*7
03-09-2012, 14:59
Jeszcze trochę to ci wmówią, że tak samo sobie ciepłą wodę ogrzejesz w środku zimy...
A nie wierzysz w to? Przy słonecznej pogodzie?

in*s*7
03-09-2012, 15:02
Jeżeli próżniowe nie są wysmarowane "magicznym eliksirem" to nie ma szans by lepiej mróz i śnieg na nich lepiej się topił niż na płaskich. Jeżeli próżniowe mają lepszą izolację. W przeciwnym wypadku nie mają lepszej izolacji. Bo albo kolektor emituje część energii i rozmraża śnieg albo jest doskonałym izolatorem i nie ma co rozmrozić kolektora.
Mam dla Was zadanie. Jak myślicie, przez ile dni w roku śnieg będzie zalegał na kolektorach próżniowych bez zwierciadeł ustawionych pod kątem 60 stopni?. Lokalizacja: środkowa Polska. Bez ,, magicznego eliksiru''

in*s*7
03-09-2012, 15:16
Zaraz się okaże, że nagrzeją w nocy przy świetle księżyca ;)
Ok - nagrzeją wodę ale do jakiej temperatury? Bo jak do 30 stopni to nic to nie da.
A czy podgrzanie wody o 20 stopni, do 40 stopni już coś da?

yaiba83
03-09-2012, 16:52
A nie wierzysz w to? Przy słonecznej pogodzie?

No właśnie nie wierzę. Dlaczego?
Czysty kolektor próżniowy dobrej jakości będzie grzał wodę bardzo dobrze, nie wątpię w to.
Niestety dobry kolektor próżniowy jest dobrze próżnią odizolowany od otoczenia, więc nie promieniuje ciepłem z wewnątrz na zewnątrz. Więc co z tego jak w środku zimy będzie piękne słonecznko a na kolektorze będzie śnieg? - Kicha!

yaiba83
03-09-2012, 16:53
Mam dla Was zadanie. Jak myślicie, przez ile dni w roku śnieg będzie zalegał na kolektorach próżniowych bez zwierciadeł ustawionych pod kątem 60 stopni?. Lokalizacja: środkowa Polska. Bez ,, magicznego eliksiru''

A przy kącie 60* w Polsce to na jaki uzysk liczymy?

R&K
03-09-2012, 17:06
kolektor w połaci dachu - powierzchnia ok 40m2 jeśli nie więcej - od południa zawsze śnieg z dachu szybko zlatuje - jak się uprę wystarczy że otworze okno dachowe i omiotę kilka m2 dookoła okna i już zaczyna pracować - podgrzewać się dach i roztapiać śnieg z pozostałej części dachu
ubiegłej zimy śniegu na dachu praktycznie nie miałem
dzięki taniej konstrukcji - rozeta, rura + wentylator i prosty sterownik zasysam powietrze z pod dachu
a) do domu
b) do ogrzewania wody
samo wstępne podgrzanie wody użytkowej z sieci do ok 20-22 stopni to roczna oszczędność ok 700 kWh
drugie tyle lub więcej - zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło w niecentralnym ogrzewaniu w domu

nie potrzebuje pod dachem czy na sterowniku oglądać wysokich temperatur - całość to układ niskotemperaturowy - pracując w sposób ciągły jest wstanie wycisnąć dużo kWh

edit: fotka zrobiona o 21:40
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=134624&d=1346702778
pod dachem nadal cieplej niż w czerpni północnej - WM czerpnie z połaci dachowej
o tej porze żaden inny kolektor nie będzie dostarczał energii do domu

estifer
04-09-2012, 08:14
Artykuł o degradacji absorberów w kolektorach płaskich ukazał się np. w czasopiśmie Sun&Wind Energy 6/2012 str 66-69

Czytałem i nie zauważyłem tam negacji dla kolektorów płaskich. Jest o badaniach na odporność na wysokie temperatury, czy też w warunkach kondensacji pary wodnej... Badania tzw. Task X mają być stosowane w nowszej procedurze badań wg EN12975 dla 3-ech warunków pracy, w tym dla kondensacji i tyle

solarinst
05-09-2012, 20:03
Witaj jako kobieta nie odpowiem Ci ściśle technicznie ale napisze jak jest. My zamontowaliśmy kolektory próżniowe marki Solar-Tech. Polski producent, od razu z projektem i montażem. Wyszło nas to korzystnie cenowo ale co ważne jesteśmy zadowoleni.?

Ważne jest zadowolenie, bo każdy może być zadowolony mając inny samochód jedni z " Dacia" inni z "Porsche".
Natomiast co do stwierdzenia że Solar-Tech są polskim produktem to nie bardzo ma się to do faktów. No chyba że przez producenta rozumiemy firmę która kupuje gotoey produkt w Chinach i sprzedaje go jako polski producent ( proszę zerknąć na jaką firmę widnieje certyfikat Solar-Keymark, jest tam napisana firma xxxx Republic of China.
Czyli taki certyfikat mówi iż firma polska co najwyżej kupiła gotowy produkt nie zadając sobie nawet trudu dogadując się z chińczykami aby wyprodukowali to dla nich i sami sobie załatwili certyfikat jako Solar-Tech.
A jaki to "projekt" trzeba wykonać w przypadku montażu takiego układu w domku.
Chyba tylko firma która nigdy nie montowała kolektorów potrzebuje projektu.
Korzystnie cenowo a konkretnie ile i za co, bo dla jednego korzystnie cenowo jest kopić starego Volkswagena za 5 tys a da innego audi za 100 000.

Pozdrawiam

in*s*7
06-09-2012, 17:51
No właśnie nie wierzę. Dlaczego?
Czysty kolektor próżniowy dobrej jakości będzie grzał wodę bardzo dobrze, nie wątpię w to.
Niestety dobry kolektor próżniowy jest dobrze próżnią odizolowany od otoczenia, więc nie promieniuje ciepłem z wewnątrz na zewnątrz. Więc co z tego jak w środku zimy będzie piękne słoneczko a na kolektorze będzie śnieg? - Kicha!
Zapytam a nawet jeśli kolektor próżniowy jest przykryty zimą gdy jest najmniej energii słonecznej przez kilka tygodni śniegiem, to co z tego? Przynajmniej znaczy to, że nie traci ciepła ze środka w normalnych warunkach pracy.

in*s*7
06-09-2012, 18:13
Czytałem i nie zauważyłem tam negacji dla kolektorów płaskich. Jest o badaniach na odporność na wysokie temperatury, czy też w warunkach kondensacji pary wodnej... Badania tzw. Task X mają być stosowane w nowszej procedurze badań wg EN12975 dla 3-ech warunków pracy, w tym dla kondensacji i tyle
Ja znalazłem na str 68 tekst:
,,S&WE: Which chemical process diminish the optical properties in absorber coatings?
Ruesch: Typical process are chemical reactions like oxidadion with oxygen from the air or the build-up of aluminium hydroxide on aluminium surfaces throught a reaction with condensation water. Particulary in very thin coatings, difusion process, the slow movement of single atoms into another layer, can also be responsible for the deterioration of the optical properties.''

in*s*7
06-09-2012, 18:20
Witaj jako kobieta nie odpowiem Ci ściśle technicznie ale napisze jak jest. My zamontowaliśmy kolektory próżniowe marki Solar-Tech. Polski producent, od razu z projektem i montażem. Wyszło nas to korzystnie cenowo ale co ważne jesteśmy zadowoleni.?

Ważne jest zadowolenie, bo każdy może być zadowolony mając inny samochód jedni z " Dacia" inni z "Porsche".
Natomiast co do stwierdzenia że Solar-Tech są polskim produktem to nie bardzo ma się to do faktów. No chyba że przez producenta rozumiemy firmę która kupuje gotoey produkt w Chinach i sprzedaje go jako polski producent ( proszę zerknąć na jaką firmę widnieje certyfikat Solar-Keymark, jest tam napisana firma xxxx Republic of China.
Czyli taki certyfikat mówi iż firma polska co najwyżej kupiła gotowy produkt nie zadając sobie nawet trudu dogadując się z chińczykami aby wyprodukowali to dla nich i sami sobie załatwili certyfikat jako Solar-Tech.
A jaki to "projekt" trzeba wykonać w przypadku montażu takiego układu w domku.
Chyba tylko firma która nigdy nie montowała kolektorów potrzebuje projektu.
Korzystnie cenowo a konkretnie ile i za co, bo dla jednego korzystnie cenowo jest kopić starego Volkswagena za 5 tys a da innego audi za 100 000.
Pozdrawiam
,,Projekty'' są wymagane na dotacje 45%.
Na stronie solar-tech.pl w dziale Opinie Klientów masz więcej szczegółów na temat działania systemów solarnych Solar-Tech (nie tylko teksty typu ,,jesteśmy zadowoleni'').. Są też tam informacje o tym, co klienci zauważyli dziwnego po zamontowaniu tych systemów.
Pozdrawiam

red1980
06-09-2012, 19:30
Nie dowiedziałem się do tej pory jak wygląda ta gwarancja satysfakcji w praktyce.

Tomasz54
14-09-2012, 07:24
Zapytam a nawet jeśli kolektor próżniowy jest przykryty zimą gdy jest najmniej energii słonecznej przez kilka tygodni śniegiem, to co z tego? Przynajmniej znaczy to, że nie traci ciepła ze środka w normalnych warunkach pracy.


Czy na kolektorach próżniowych które masz zalega ci w zimie śnieg? Ja mam swoje od stycznia, i nigdy tego nie zaobserwowałem, nawet jak napadało, to ten śnieg ześlizgiwał się z nich, i cała powierzchnia byłą raczej odkryta. No może gdzieś na styku z dachem było troche śniegu, no ale to tyle.

estifer
14-09-2012, 22:04
Czy na kolektorach próżniowych które masz zalega ci w zimie śnieg? Ja mam swoje od stycznia, i nigdy tego nie zaobserwowałem, nawet jak napadało, to ten śnieg ześlizgiwał się z nich, i cała powierzchnia byłą raczej odkryta. No może gdzieś na styku z dachem było troche śniegu, no ale to tyle.

No to są 2 wyjścia - albo izolacja jest do niczego = brak próżni i konwekcja podgrzewa od środka rury, albo w Twoim rejonie padający śnieg ma konsystencję piasku:-). Czyli szyb samochodowych też nie musisz skrobać rano? Moje obserwacje kilkunastu instalacji mówią co innego - przykład dnia w lutym 2012 - ok. 12.00-12.30 przy -10 st.C i pełnym słońcu od rana, pokazuje jak pracują kolektory...
136811

yaiba83
15-09-2012, 11:36
Jak próżniowe będą czyste to powalą na kolana wydajnością płaskie w takich warunkach. Niestety zima rządzi się swoimi prawami i mimo wszystko próżniowe przegrywają...

in*s*7
15-09-2012, 20:58
Jak próżniowe będą czyste to powalą na kolana wydajnością płaskie w takich warunkach. Niestety zima rządzi się swoimi prawami i mimo wszystko próżniowe przegrywają...
Niestety, płaskie przegrywają przez cały rok.... Dużo widzę na dachach ostatnio zaparowanych, a nawet niekiedy uszkodzonych kolektorów płaskich...

yaiba83
15-09-2012, 21:42
Zaparowane może i rano są, ale bardzo szybko odparowywują. Jakoś nie zauważyłem, żeby przez cały rok przegrywały z próżniowymi. Za to bardzo często na tym forum czytam, że np HeatPipe są nie wydajne, a to u-rurka się nie sprawdza, a to się rury rozszczelniają, a to po 4 latach nagle drastycznie tracą wydajność, a to rury pęknięte. Szczerze to jeszcze nie spotkałem się z pękniętą szybą w kolektorach płaskich. Natomiast próżniowe rury o zmienionych kolorach to już nie jest jakaś egzotyka.

RAPczyn
16-09-2012, 08:04
Co do wyższości kolektorów próżniowych czy płaskich.
Proponuję obejrzeć strony od 27 do 30 dokumentu (de) http://www.mall.info/fileadmin/Gewerblich/Aktuelles/Vortraege-Fachtagungen/GT_Waerme/Konzept_SonnenEnergieHaus.pdf

yaiba83
16-09-2012, 09:29
Już mi sił braknie, bo sam wszystkich nie przekrzyknę. Wy dalej ze swoimi mega badaniami. Co z tego, że np strona dalej porównyje CPC Azurro kolektory próżniowe i płaskie. Próżniowe mają ok 5*C a płaskie 15*C. Niby te drugie dużo gorsze, ale i tak zimą praktycznie wszystkie próżniowe nie istnieją.

Jeżeli macie inne zdanie to ok. Ja już wrzucam na luz. Tej zimy po raz kolejny przejdę się na spacerek, tym razem z aparatem. Zrobię małe porównanie prostego człowieka z badaniami potężnych instytutów...

estifer
16-09-2012, 10:50
Już mi sił braknie, bo sam wszystkich nie przekrzyknę. Wy dalej ze swoimi mega badaniami. Co z tego, że np strona dalej porównyje CPC Azurro kolektory próżniowe i płaskie. Próżniowe mają ok 5*C a płaskie 15*C. Niby te drugie dużo gorsze, ale i tak zimą praktycznie wszystkie próżniowe nie istnieją.

Jeżeli macie inne zdanie to ok. Ja już wrzucam na luz. Tej zimy po raz kolejny przejdę się na spacerek, tym razem z aparatem. Zrobię małe porównanie prostego człowieka z badaniami potężnych instytutów...
.. no to właśnie zrobiłem - przeszedłem się po okolicy, około 20 domów - mroźny słoneczny dzień w lutym br. - zamieściłem fotkę w tym temacie, parę wpisów wcześniej - spójrz na to. Zresztą "duże instytuty" dawno temu potwierdziły ten fakt i stąd w Niemczech, czy Austrii próżniowe stanowią 3-9% rynku, a nie jak w Polsce blisko 30%. Ale cóż, naród (no dobrze - część narodu) przyjmuje bajki takie, jakie głosi np. in*s*7

estifer
18-09-2012, 07:19
.. Dużo widzę na dachach ostatnio zaparowanych, a nawet niekiedy uszkodzonych kolektorów płaskich...
a propo's zaparowania, na tej fotce widać dokładnie, jak szybko para schodzi z szyby, gdy dociera do kolektora promieniowanie słoneczne (widać to na zacienionych i "odsłoniętych" już kolektorach).
137161

in*s*7
19-09-2012, 21:00
.. no to właśnie zrobiłem - przeszedłem się po okolicy, około 20 domów - mroźny słoneczny dzień w lutym br. - zamieściłem fotkę w tym temacie, parę wpisów wcześniej - spójrz na to. Zresztą "duże instytuty" dawno temu potwierdziły ten fakt i stąd w Niemczech, czy Austrii próżniowe stanowią 3-9% rynku, a nie jak w Polsce blisko 30%. Ale cóż, naród (no dobrze - część narodu) przyjmuje bajki takie, jakie głosi np. in*s*7
Kolego w Niemczech czy Austrii przypomnę ze kolektory słoneczne montowane są od kilkudziesięciu lat, a jeszcze kilka lat temu kolektory próżniowe były zdecydowanie droższe, stąd większość jest tam kolektorów płaskich .
Nie wiem czy zauważyłeś ale wszystkie firmy zachodnie maja już w ofercie kolektory próżniowe i ich sprzedaż z roku na rok dynamicznie rośnie. Czy to bajka, czy fakt?

in*s*7
19-09-2012, 21:04
Już mi sił braknie, bo sam wszystkich nie przekrzyknę. Wy dalej ze swoimi mega badaniami. Co z tego, że np strona dalej porównyje CPC Azurro kolektory próżniowe i płaskie. Próżniowe mają ok 5*C a płaskie 15*C. Niby te drugie dużo gorsze, ale i tak zimą praktycznie wszystkie próżniowe nie istnieją.
Jeżeli macie inne zdanie to ok. Ja już wrzucam na luz. Tej zimy po raz kolejny przejdę się na spacerek, tym razem z aparatem. Zrobię małe porównanie prostego człowieka z badaniami potężnych instytutów...
Też wrzucam na luz i również przejdę się zimą na spacer z aparatem i zrobię zdjęcia tych zaśnieżonych kolektorów płaskich, które ktoś zapomniał akurat odśnieżyć.

in*s*7
19-09-2012, 21:09
Zaparowane może i rano są, ale bardzo szybko odparowywują.
To ciekawe, bo ja widzę jak zaparowane są kolektory płaskie nawet nieraz po południu...

RAPczyn
26-09-2012, 13:47
137161

Ja pierdziu, kto to zaprojektował i do czego? Kolektory zasłaniają się wzajemnie.

in*s*7
26-09-2012, 20:52
Ja pierdziu, kto to zaprojektował i do czego? Kolektory zasłaniają się wzajemnie.
Dobre:D:D:D
Jak tak są projektowane instalacje na kolektorach które promuje estifer, to masakra.

in*s*7
26-09-2012, 20:56
Kilka zdjęć zaparowanych kolektorów płaskich:
138743138744138745


Czy chcecie mieć coś takiego na dachu?

estifer
27-09-2012, 06:48
Manipulacja i tyle...
- tak to może być tylko chwilo rano.

- jeszcze raz załączam zdjęcie, gdzie widać w jednym ujęciu jak długo trwa zaparowanie i to w dużej instalacji, gdzie temperatury robocze są niższe.
- kolektor płaski po wyjściu z cienia pod wpływem nasłonecznienia usuwa parę z szyby w krótkim czasie

Wszelkie wskaźniki ekonomiczne przemawiają za płaskimi i nic tego nie zmieni.
138768

yaiba83
27-09-2012, 08:53
Ja pierdziu, kto to zaprojektował i do czego? Kolektory zasłaniają się wzajemnie.

A potem się dziwić, że kolektory zaparowane.
Na razie mam jeszcze zapierdziel przy wykańczaniu w środku domu, ale mam nadzieję że niebawem trochę zdjęć ze swojej instalacji powrzucam.
Jak da radę to może nawet jakiś filmik, co by pokazać, że przy wietrze 10km/h kolektory płaskie grzeją i nie tracą 85% swojej mocy.

in*s*7
27-09-2012, 19:55
- jeszcze raz załączam zdjęcie, gdzie widać w jednym ujęciu jak długo trwa zaparowanie i to w dużej instalacji, gdzie temperatury robocze są niższe.
Mi to wygląda raczej na szron a nie na parę. Zauważcie że brzoza z tyłu nie ma liści.


- kolektor płaski po wyjściu z cienia pod wpływem nasłonecznienia usuwa parę z szyby w krótkim czasie
Baju, baju będziem w raju

in*s*7
27-09-2012, 20:09
Śnieg na kolektorach płaskich:
138982


Pewnie ktoś zapomniał je odśnieżyć.

in*s*7
27-09-2012, 20:20
Szczerze to jeszcze nie spotkałem się z pękniętą szybą w kolektorach płaskich.
Zwróćcie uwagę na ostatni kolektor po prawej.
138988

estifer
28-09-2012, 20:13
Śnieg na kolektorach płaskich:
138982


Pewnie ktoś zapomniał je odśnieżyć.

żałosne to i nędzne... jedno wybiórcze zdjęcie wykonane w określonych warunkach bez porównania do innych kolektorów...

- parę wpisów wcześniej jest zdjęcie wykonane na blisko 20 domach w tej samej okolicy i w tym samym czasie na płaskich i próżniowych... wtedy jest jednoznaczne porównanie i widać, że płaskie są pozbawione śniegu, pracując tym samym w dniu nasłonecznionym przy -10oC. Próżniowe w tym okresie (02.2012) przez parę dni leżały pod śniegiem/szronem

- - - - - - - - -
"Ślepota to sprawa osobista między człowiekiem a oczami, z którymi się urodził.”
José Saramago

in*s*7
29-09-2012, 18:54
żałosne to i nędzne... jedno wybiórcze zdjęcie wykonane w określonych warunkach bez porównania do innych kolektorów...
- parę wpisów wcześniej jest zdjęcie wykonane na blisko 20 domach w tej samej okolicy i w tym samym czasie na płaskich i próżniowych... wtedy jest jednoznaczne porównanie i widać, że płaskie są pozbawione śniegu, pracując tym samym w dniu nasłonecznionym przy -10oC. Próżniowe w tym okresie (02.2012) przez parę dni leżały pod śniegiem/szronem
Widzę, że prawda w oczy kole. Zimą prześlę więcej zdjęć z okolicy. Ciekawe jak zrobiłeś zdjęcia w tym samym czasie na 20 instalacjach? Masz sobowtórów czy klony?

red1980
29-09-2012, 20:55
Powiem tak - na każdej instalacji solarnej na kolektorach rurowych które widziałem, były problemy. Może to kwestia złego doboru instalacji, kiepskiej jakości rur hp lub braku umiejętności montera, ale faktem jest, że po 2-4 latach działa to kiepsko. Klienci coś próbują zmieniac, dokładać, serwisować, ale niewiele to daje. W skrajnym przypadku zdegustowany kiepskim działaniem instalacji klient kazał zdemontować 5-letnie rury i w to miejsce zamontować kolektory płaskie. Efekt był widoczny już na drugi dzień.
Za to instalacje na płaskich hulają że aż miło (w wolnej chwili wrzucę kilka fotek z odczytami sterowników).
Więc słabi mnie jak słyszę, że płaskie to stara i nieefektywna technologia a rura jest mega-super-hiper nowoczesna, a w rzeczywistości ściągnięta w kontenerze z Chin i wciskana niczego nieświadomemu klientowi jako szczyt techniki przez firmy, które z produkcją i solarami mają tyle wspólnego, że zamawiają jedynie w drukarni naklejki na listwy zbiorcze i sterowniki.

yaiba83
30-09-2012, 09:00
Ale te z solar-techu są inne...

estifer
30-09-2012, 09:09
Widzę, że prawda w oczy kole. Zimą prześlę więcej zdjęć z okolicy. Ciekawe jak zrobiłeś zdjęcia w tym samym czasie na 20 instalacjach? Masz sobowtórów czy klony?

Wykonanie 20 zdjęć w ciagu pół godziny w promieniu 2-3 km, to chyba nie problem??? Wystarczy chcieć

yaiba83
30-09-2012, 09:10
Ot taką ciekawostkę znalazłem , może komuś się przyda.

139353

Link do artykułu. (http://lubiehrubie.pl/wiadomosci/kolektory-plaskie-czy-prozniowe-roznice-istotne-dla-uzytkownika)
Troszkę naginają w drugą stronę, ale pewne problemy są przedstawione i nawet najlepszy producent im nie zaprzeczy.

estifer
01-10-2012, 06:18
Ot taką ciekawostkę znalazłem , może komuś się przyda.

139353

Link do artykułu. (http://lubiehrubie.pl/wiadomosci/kolektory-plaskie-czy-prozniowe-roznice-istotne-dla-uzytkownika)
Troszkę naginają w drugą stronę, ale pewne problemy są przedstawione i nawet najlepszy producent im nie zaprzeczy.

ha, ha! sam to zdjęcie wykonywałem, żeby pokazać opóźnienie w rozmrażaniu się próżniowych, przy czym warunki były korzystne, ponieważ temperatura powietrza rosła szybko powyżej 0oC i bardziej z tego powodu doszło do tak szybkiego rozmrożenia próżniowego. Na zdjęciach jakie wykonywałem przy -10oC już tak nie było pomimo nasłonecznienia - do końca dnia większość próżniowych w okolicy nie usunęła szronu (co dopiero o śniegu myśleć...)

PS. swoją drogą mogę pozwać twórcę artykułu o naruszenie praw autorskich, nie podali nawet źródła, nie mówiąc o pytaniu o zgodę na wykorzystanie zdjęcia.

in*s*7
01-10-2012, 20:30
Powiem tak - na każdej instalacji solarnej na kolektorach rurowych które widziałem, były problemy. Może to kwestia złego doboru instalacji, kiepskiej jakości rur hp lub braku umiejętności montera, ale faktem jest, że po 2-4 latach działa to kiepsko. Klienci coś próbują zmieniac, dokładać, serwisować, ale niewiele to daje. W skrajnym przypadku zdegustowany kiepskim działaniem instalacji klient kazał zdemontować 5-letnie rury i w to miejsce zamontować kolektory płaskie. Efekt był widoczny już na drugi dzień.
To ciekawe bo moi klienci wymieniają właśnie kolektory płaskie na próżniowe Solar-Tech. I od razu widzą różnicę, szczególnie rano, po południu, a także w pochurne i chłodne dni. Jeśli kolektory próżniowe po 2-4 latach działają kiepsko to kwalifikują się do reklamacji, albo do naprawy. Naprawy takich kolektorów wykonuje Solar-Tech (gdyby ktoś miał problemy z reklamacjami u swojego producenta/dystrybutora)

in*s*7
01-10-2012, 20:34
I jeszcze problemy z absorberem w kolektorach płaskich:

139647139648

red1980
02-10-2012, 00:16
Może ten SolarTech ma jakąś kosmiczną technologię? ;)
Klienci pewnie by reklamowali swoje kosmiczne rurki z Chin, tyle że instalatorzy bez kwalifikacji i pseudoproducenci mają ich głęboko w d...

estifer
02-10-2012, 07:23
I jeszcze problemy z absorberem w kolektorach płaskich:

139647139648

- człowieku, daj sobie spokój już z tą propagandą, można by rzec "jaki kolektor, taki fachowiec i poziom wypowiedzi".
- zdjęcia jakichś prehistorycznych kolektorów płaskich, które i tak prawdopodobnie pracują jeszcze, czego nie można by powiedzieć o tym chińskim badziewiu, gdzie co 10 lat trzeba regenerować (?!) rurki cieplnej. W MI był artykuł niedawno o suchych rurkach cieplnych w heat-pipe'ach
- uzyski ciepła jakie podaje się w badaniach (?) na poziomie 804 kWh/m2rok to już prawdziwe mistrzostwo

red1980
05-10-2012, 22:09
W załączeniu obiecane zdjęcia z dwóch instalacji.

Na początek pierwsza instalacja - dom jednorodzinny, zasobnik 300 litrów + 2 płaskie Hewalexy KS2000 TLP.
Wbrew niektórym opiniom wyniki niezłe (zwłaszcza, że instalacja jest niedowymiarowana, bo powinny być albo 3+300 albo 2+200).
Pierwsze zdjęcie jest z 24 lipca 2012 godz. 16:00 (był przestawiony zegar), drugie dzień później rano.
140606140607

red1980
05-10-2012, 22:13
Druga instalacja - tym razem więcej fotek. Zasobnik 400 litrów + 4 Hewalexy KS2000 TLP AC.
Wyniki jeszcze lepsze niż na poprzedniej instalacji.
Daty na sterownikach zgodne ze stanem faktycznym.
140608140609140610140611140612

in*s*7
05-10-2012, 22:30
Może ten SolarTech ma jakąś kosmiczną technologię? ;)
Sam się dziwię, że pierwsze kolektory od nich które montowałem w 2006 roku nadal działają jak na początku:)

Klienci pewnie by reklamowali swoje kosmiczne rurki z Chin, tyle że instalatorzy bez kwalifikacji i pseudoproducenci mają ich głęboko w d...
Kto ma tak naprawdę klientów w d... sam najlepiej wiesz.

in*s*7
05-10-2012, 22:36
Nowy rodzaj paneli fotowoltaicznych.
http://v3solar.com/technology/

Jak widać nawet w panelach PV odchodzi się powoli od płaskich kształtów.

in*s*7
05-10-2012, 22:38
estifer: twoje wypowiedzi są coraz bardziej żałosne. Wasza wspólna propaganda promocji na forach kolektorów płaskich Hewalexa również jest żałosna. Szkoda czasu na przepychanki. Za kilka lat okaże się kto tak naprawdę miał rację.

yaiba83
06-10-2012, 11:02
Żałosny to ty jesteś, bo ja oprócz kolektorów płaskich firmy Hewalex użytkuję w firmie także płaskie kolektory Viessmann i nie reklamuję tylko tych pierwszych jak ty swoje. Mało tego instalatorzy, którzy byli na szkoleniu Viessmanna w samej siedzibie dowiedzieli się od nich!!, że nie warto instalować próżniowych. Ja przy okazji też zamieszczę zdjęcia z uzysków swojej instalacji. Są wtedy namacalne dowody. A ty jakie masz????
Żadnych konkretów, tylko nic nie wnoszące merytorycznego rekomendacje...
Może zapodasz jakieś konkretne dane z uzysków swoich instalacji???

Prześledź sobie jak to działało na wykresach archiwalnych Sonergo. (http://sonergo.com.pl/strony/pomiary2.php)

red1980
06-10-2012, 20:25
estifer: twoje wypowiedzi są coraz bardziej żałosne. Wasza wspólna propaganda promocji na forach kolektorów płaskich Hewalexa również jest żałosna. Szkoda czasu na przepychanki. Za kilka lat okaże się kto tak naprawdę miał rację.
Ale po co ty się tak niezdrowo podniecasz? Nie reklamuję Hewalexa bo miałem też do czynienia z płaskim Viessmannem i też grzeje (chociaż ja bez wahania wybrałbym Hewalexy).
Nie wiem dlaczego ma coś się okazać za kilka lat - widziałem instalacje na płaskich kolektorach mające po 5-10 lat i wszystko hula aż miło. Widziałem też instalacje na rurach, które po 3 latach nie potrafią podgrzać wody do 40'C w słoneczny letni dzień...
Może twój SolarTech jest lepszy niż większość chińskiego szajsu na rynku - tego nie wiem.

yaiba83
07-10-2012, 16:22
Znalezione w internecie na temat kolektorów Heat-Pipe... (http://www.bachus.com.pl/wicia/index.php?site=publikacja7)

estifer
08-10-2012, 08:02
estifer: twoje wypowiedzi są coraz bardziej żałosne. Wasza wspólna propaganda promocji na forach kolektorów płaskich Hewalexa również jest żałosna. Szkoda czasu na przepychanki. Za kilka lat okaże się kto tak naprawdę miał rację..

Bez komentarza... Może Cię zadziwię, ale też użytkuję Vitosol 200-f, ale dzisiaj bym już nie kupił ich z jednego tylko powodu. W 2008 jak je kupowałem, to miały jeszcze całkowicie miedziane absorbery i normalną izolację z wełny mineralnej 50 mm. Sprawność była już niższa niż wersji poprzedniej z absorberem 2,5 m2 (wtedy jako Vitosol 100), ale jeszcze przyzwoita. Od 2009 roku absorbery są aluminiowo-miedziane, izolacja z pianki 15 mm falowanej, a sprawność poniżej przyzwoitego standardu rynkowego. Ewidentnie "jechanie na marce". Co do tańszego "markowego" Vitosol 100-f, to jest w ogóle pomyłka na naszym rynku, gdyż to jest kolektor na rynki południowej Europy.
... i to wszystko za niebotyczne pieniądze i z krótką gwarancją, ale przecież trzeba mieć na sponsorowanie niemieckich sportów zimowych...

panfotograf
08-10-2012, 08:19
Próżniowe czy płaskie???
Powtarzam się, ale z moich wyliczeń wynika że ani próżniowe, ani płaskie.

Gdy grzałem ciepłą wodę użytkową prądem (poza okresem grzewczym) miałem rachunki za prąd o jakieś 150 zł/miesiąc większe niż teraz. Teraz płacę ok 100 zł/miesiąc za pellety (kocioł jest w trybie podtrzymania żaru).
Licząc na okrągło 6 miesięcy razy 100 lub 150 zł = 600 lub 900 zł rocznie
Biorąc pod uwagę instalację za ok. 13 000zł wychodzi 15-20 lat oczekiwania na zwrot kosztów inwestycji.

To są obliczenia rzeczywiste - tyle wydaję na grzanie CWU dla 3 codziennie się myjących/kąpiacych osób .
Oczywiście są dopłaty do kredytów na solary i wtedy może wyjść nieco krócej, chyba że na "wkład własny "się bierze zwykły kredyt, to wtedy wychodzi jeszcze dłużej.

Już nie mówię że mamy kolejne urządzenie które zajmuje miejsce na dachu, plątaninę rurek w kotłowni i zastanawianie się czy coś nie zamarznie/przegrzeje się/pęknie/przecieknie czy zapcha się. ... - wiem wiem, są to urządzenia które się nie psują. ;)

estifer
08-10-2012, 08:32
Widziałem też instalacje na rurach, które po 3 latach nie potrafią podgrzać wody do 40'C w słoneczny letni dzień...
Może twój SolarTech jest lepszy niż większość chińskiego szajsu na rynku - tego nie wiem.

Jest duża szansa, że spadek wydajności na kolektorach typu heat pipe wynikać może z ich uszkodzeń, niewidocznych gołym okiem. Temat jest nowy, ale już nagłośniony dosyć znacznie w Niemczech. W niskich temperaturach rurki heat pipe mogą ulegać deformacji, a z czasem uszkodzeniom. TUV Rheinland od 2011 dodatkowo testuje kolektory heat-pipe na odporność na zamarzanie. W testach badawczych 5 na 6 kolektorów nie przechodziło tych badań. Wzięło się to stąd, że szczególnie po zimie 2009/2010 w Bawarii, zarejestrowano szereg zgłoszeń użytkowników o pęknięciach rurek. Producent, a raczej importer odrzucał uznanie gwarancji. Więcej informacji od konkretnych użytkowników na niemieckim forum haustechnikdialog.de. A na fotce materiał z TUV Rheinland (tuv.com/st).

- problem jest o tyle istotny, że większość użytkowników może sobie nie zdawać sprawy z uszkodzeń rurek heat pipe, ubytków glikolu z układu przecież nie będzie. Dopiero uszkodzenie kilku rurek może być zauważone latem, gdy obniżą się uzyski ciepła w porównaniu do poprzednich lat...
140903

yaiba83
08-10-2012, 08:38
I znów ten sam bezsensowny komentarz z durnymi wyliczeniami, na które konkretami ci odpisałem po wielokroć że są do niczego.

Jesteś tak uparty i głupi, że masakra. Chłopie ty już lecz nogi, bo na głowę już za późno!!!

Po raz n-ty mam znów pisać realne wyliczenia. Nic ino trolujesz forum. Nie stać cię i nera cię boli, bo tego nie masz i mieć nie będziesz...

panfotograf
08-10-2012, 13:29
Jesteś tak uparty i głupi, że masakra a kolega to kultury gdzie się uczył!?


Nie stać cię i nera cię boli, bo tego nie masz i mieć nie będziesz... ... głupi to bym był gdybym ten kolektor sobie założył :yes:

yaiba83
10-10-2012, 11:33
a kolega to kultury gdzie się uczył!?

... głupi to bym był gdybym ten kolektor sobie założył :yes:

Bo ileż możesz te same głupoty wypisywać??? Nawet jak ci ktoś napisze argumenty przeciw twoim tezom, 2 wątki dalej znów piszesz swoje i masz radochę, że inni się irytują. Ja mam znów skopiować moje wyliczenia i tak wątek za wątkiem?

Super, że nie założyłeś sobie kolektorów. Też się z tego powodu bardzo cieszę.

in*s*7
10-10-2012, 13:33
Jest duża szansa, że spadek wydajności na kolektorach typu heat pipe wynikać może z ich uszkodzeń, niewidocznych gołym okiem. Temat jest nowy, ale już nagłośniony dosyć znacznie w Niemczech. W niskich temperaturach rurki heat pipe mogą ulegać deformacji, a z czasem uszkodzeniom. TUV Rheinland od 2011 dodatkowo testuje kolektory heat-pipe na odporność na zamarzanie. W testach badawczych 5 na 6 kolektorów nie przechodziło tych badań. Wzięło się to stąd, że szczególnie po zimie 2009/2010 w Bawarii, zarejestrowano szereg zgłoszeń użytkowników o pęknięciach rurek. Producent, a raczej importer odrzucał uznanie gwarancji. Więcej informacji od konkretnych użytkowników na niemieckim forum haustechnikdialog.de. A na fotce materiał z TUV Rheinland (tuv.com/st).
- problem jest o tyle istotny, że większość użytkowników może sobie nie zdawać sprawy z uszkodzeń rurek heat pipe, ubytków glikolu z układu przecież nie będzie. Dopiero uszkodzenie kilku rurek może być zauważone latem, gdy obniżą się uzyski ciepła w porównaniu do poprzednich lat...
140903
Problem pękania rurek heat- pipe w niskich temperaturach jest mi znany od dobrych kilku lat. Wynika to z niewłaściwego płynu w rurkach ciepła, niedostosowanego do mrozów jakie panują w Polsce. Jeśli jakaś polska firma chce kupić jak najtańsze kolektory od Chińczyków, to oczywiście Chińczycy dadzą jej tani produkt, ale będzie on niedostosowany już do polskiego klimatu i będzie szybko się psuł.
Na szczęście takie uszkodzone rurki ciepła można naprawić lub w najgorszym wypadku wymienić na inne. Np. Solar-Tech naprawiał już kolektory ,,heat-pipe'' innych firm, np. kolektory U.....

in*s*7
10-10-2012, 13:41
Dlaczego zasłaniacie się Viessmannem?. Pewnie Hewalex jest od niego lepszy ;)
Pamiętajcie, że na rynku są jeszcze chińskie kolektory płaskie, sprzedawane, np. pod polskimi markami.:(