PDA

Zobacz pełną wersję : Mam ogród warzywny



darroo
12-06-2011, 15:39
Witam, potrzebuję rady. Czym mógłbym z powodzeniem obrabiać ziemię o powierzchni 2 arów, jest to ogród warzywny. Dotąd była możliwość dojazdu ciągnikiem teraz byłem zmuszony do wykonania ogrodzenia be możliwości wjazdu i dojazd ciężkim sprzętem odpada. Dziękuje za wszelkie porady.

jamles
12-06-2011, 16:25
dwa ary, szpadlem albo glebogryzarką

darroo
12-06-2011, 18:15
Właśnie zastanawiałem się nad glebogryzarką ale nie wiem czy to dobre rozwiązanie ,nigdy nie miałem styczności z takowym narzędziem, i nie wiem czy się nada?

Elfir
12-06-2011, 23:10
a co rozumiesz przez "obrabianie"?

Basiaw
13-06-2011, 07:38
Dlaczego możliwośc lub brak dojazdu ciągnika ma wpływ na rozważanie sensu uprawy takiej małej powierzchni? Co to są dwa ary? Przy wielu domach warzywniaki mają taką powierzchnię i nikt tam nie wjeżdża maszynami, tylko przekopuje grządki szpadlem.
Ja nawet nie wyobrażam sobie jak taką powierzchnię obrobic ciągnikiem, przecież on musi mieć miejsce do nawracania, musi mieć pole manewrowe do podnoszenia i spuszczania pługa czy innej brony, na same takie manewry potrzeba ze dwa ary;-)

darroo
13-06-2011, 09:01
a co rozumiesz przez "obrabianie"?

Właśnie chodzi o to, a żeby nie trzeba było machać szpadlem, zastąpić oranie po i przed posadzeniem ogrodu.

darroo
13-06-2011, 09:18
Dlaczego możliwośc lub brak dojazdu ciągnika ma wpływ na rozważanie sensu uprawy takiej małej powierzchni? Co to są dwa ary? Przy wielu domach warzywniaki mają taką powierzchnię i nikt tam nie wjeżdża maszynami, tylko przekopuje grządki szpadlem.
Ja nawet nie wyobrażam sobie jak taką powierzchnię obrobic ciągnikiem, przecież on musi mieć miejsce do nawracania, musi mieć pole manewrowe do podnoszenia i spuszczania pługa czy innej brony, na same takie manewry potrzeba ze dwa ary;-)
Wiem że to mały skrawek ziemi ,jednak ciągnikiem dawało radę tam wjechać ponieważ działka była (przelotowa) i ciągnik nie musiał się na niej zawracać. Na dzień dzisiejszy sąsiednie działki zmieniły właściciela i była konieczność wykonania ogrodzenia. Ogrodem zajmuje się żona ,ja niestety akurat w okresie wiosennym i jesiennym jestem poza domem (taka praca) ,przecież nie wręczę żonie szpadla i powiem przekop sobie te 2 ary, mógłbym nająć człowieka do tej pracy ale co rok po dwa razy kogoś najmować ?

popcarol
13-06-2011, 14:20
Glebogryzarka, wypozyczenie u nas to koszt ok 75 zl/dobe
ale i tak trzeba faceta do jej pchania, bo z wlasnym napedem w wypozyczalni nie bylo... spalinowa, o jak najwiekszej mocy, chyba ze masz piasek.
pozdrawiam

darroo
13-06-2011, 16:23
Glebogryzarka, wypozyczenie u nas to koszt ok 75 zl/dobe
ale i tak trzeba faceta do jej pchania, bo z wlasnym napedem w wypozyczalni nie bylo... spalinowa, o jak najwiekszej mocy, chyba ze masz piasek.
pozdrawiam

Nie piasku nie mam raczej czarnoziem, myślałem o takiej z własnym napędem 4,5/5km myślę że wystarczy?

Basiaw
13-06-2011, 16:24
Nie wiem jaka jest Twoja żona, czy drobna, słaba, bo dla, powiedzmy, średniej kobiety przekopanie grządek to żaden problem. Co innego, gdy trzeba walczyć na zarośniętym ugorze, wtedy rzeczywiście silny chłop potrzebny, ale jeśli ziemia jest uprawiana to przekopanie nie jest ciężkie, no chyba że gleba jakaś wyjątkowo trudna w uprawie.
Poza tym nie trzeba jej przekopywać dwa razy, wskazane jest przekopanie po zbiorach, zostawić w ostrej skibie i wiosną rozgrabić.
Miałam kiedyś możliwosc "popróbować" glebogryzarkę, wolę szpadel...
A właśnie, dobry, ostry, ergonomiczny szpadel to o połowę lżejsza praca.

pozdrawiam
Basia

tosia125
20-06-2011, 08:02
Ogrodem zajmuje się żona ,ja niestety akurat w okresie wiosennym i jesiennym jestem poza domem (taka praca) ,przecież nie wręczę żonie szpadla i powiem przekop sobie te 2 ary, ?


To wcale nie jest tak dużo... i jeszcze piszesz, że jest to obrabiane każdego roku i uprawiane było, więc nie jest źle...
ja przekopywałam 1,5 roku temu taki kawałek - kawałek po kawałku - widłami, bo szpadla się nie dało wbić, wybierałam perz i dałam radę... a najpierw musiałam wykarczować chwasty metrowe... bo chłopaki dom budowali, a ja chciałam ogródek.... w tym roku to już była łatwizna...
dla chcącego nic trudnego... :)

Elfir
20-06-2011, 18:57
w Biedronce jest glebogryzarka elektryczna teraz w ofercie. Nie jest droga, można kupić i zobaczyć, czy o taki efekt ci chodziło.

kokosanka85
22-07-2014, 10:05
@basiaw, zgadzam się. Ja jestem dość drobnej budowy, jednak sama przekopuję ogródek za pomocą szpadla :) Próbowałam kiedyś glebogryzarką - to o wiele bardziej wysiłkowa i upierdliwa robota.

psuja
24-07-2014, 19:23
Ja ''obrabiam'' warzywniak ......... mamusią.

Kincia
07-08-2014, 12:01
My zawsze sami przekopujemy. Do tego zawsze jakiś kompostownik się doda.
I nie ma problemu.
Nie wyobrażam sobie jeździć i pożyczac glebozgryzarkę

bartek-kuc
11-09-2014, 14:58
Co to się dzieje, że kobiety się za szpadle biorą?! ;) Ja bym swojej żonie nie pozwolił kopać 2 arów ogrodu, no ale co kto lubi ;)

grazynaa
16-09-2014, 13:01
My mamy glebogryzarkę, kupiliśmy ją już jakiś czas temu. Bardzo ułatwia pracę, szybko cała robota jest zrobiona.

iza111_
16-09-2014, 13:10
My zawsze zparaszamy sąsiada z traktorem, ręcznie to idzie paść, no zalezy jeszcze jaki ogródek

jackowacko
25-09-2014, 08:11
A jakie warzywa można jeszcze teraz na jesień posadzić? Bo przekopałem ogródek i zastanawiam się, czy można teraz coś zasiać...

Elfir
25-09-2014, 12:38
sałatę z rozsady, rzodkiewkę, szpinak

Pusia&Kssawery
24-10-2014, 11:02
My mamy glebogryzarkę, kupiliśmy ją już jakiś czas temu. Bardzo ułatwia pracę, szybko cała robota jest zrobiona.

My też kupiliśmy glebogryzarkę.
Trzeci sezon ją posiadamy i jest to jeden z lepszych zakupów "ogrodowych".
Przy dużym ogrodzie lub zakładaniu nowego - rzecz godna polecenia.

mikolajewiczka
07-01-2015, 18:16
Przydaje się też przy zakładaniu trawnika i ogrodu warzywnego. Jeśli planujemy zająć się ogrodem "na poważnie" to jak najbardziej warto kupić :)

ogrodolandia
12-01-2015, 21:00
Dwa ary to nie dwa hektary :) Uprawione - kobieta w ramach fitnessu da radę. Przynajmniej ja tak robię. Na wiosnę - ruszasz każdy mięsień w ogrodzie, bez dwóch zdań. Czasem potem ledwo łażę, ale mam satysfakcję, że sama dałam radę i mam jak chcę. Raz wynajęłam kogoś do skopania ogrodu i niestety, to była okrutna fuszerka...

piotrek0m
17-09-2015, 11:40
Zastanawiam się nad ogrodem warzywnym? Ziemi mam dosyć ... tylko czy w tych czasach ktoś takie ogródki utrzymuje, bo naprawdę nie widuję... wygodniej jest kupić warzywa i owoce niż się bawić w sadzenie, pielenie, podlewanie, kompostowanie i przekopywanie ...

Elfir
17-09-2015, 18:54
ja mam własne pomidory

piotrek0m
17-09-2015, 22:02
Oj tam... tylko pomidory, a jakaś sałatka do kanapek, albo ogóreczki, albo marchewkę do schrupania prosto z ziemi jak przed laty (wielu) bywało, fasolkę, bub, groch... no znajdzie się trochę produktów do wyhodowania...

Elfir
18-09-2015, 01:16
tylko pomidory mi sie chce.
No i zioła.

Pusia&Kssawery
18-09-2015, 08:02
.. wygodniej jest kupić warzywa i owoce niż się bawić w sadzenie, pielenie, podlewanie, kompostowanie i przekopywanie ...


Wygodniej - no ok, ale czy smaczniej??
Kupne nigdy tak nie smakują, zwłaszcza pomidory.

ŁukaszC4
18-09-2015, 21:16
Najwygodniej to jest uprawiać w warzywniaku buraki,kukurydze cukrowa,koperek,jakąś pietruszkę na natkę albo kolendrę,fasolka szparagowa jest bardzo łatwa w uprawie ale trzeba ja zebrać w odpowiednim terminie bo inaczej poprzerasta i stanie się łykowata.
Wszystko proste i mało wymagające.
Jak się wszystko dobrze rozplanuje to poza burakami nawet nie trzeba nic przekopywać.

Karol_Wa
21-09-2015, 13:23
Glebogryzarka to jest najbardziej odpowiednie rozwiazanie. Kumpel ostatnio kupil i w ogrodzie porobil wszystko bardzo szybko. Poza tym ja tez marze u siebie na chacie o ogrodzie warzywnym, gdzie wszystko bede mial od siebie, pare krzaczkow tego, troche tamtego - cos wspanialego ;) Szkoda tylko, ze nie mam az takiego zaciecia ogrodncizego jak moj ojciec na przyklad.

halinkoo
30-11-2015, 13:10
A podpowiedzcie mi co jest najłatwiej uprawiać?

zuczekpau
28-12-2015, 10:07
Po pierwsze jak duży masz ogród? A po drugie, wyszukaj w google jakie warzywa sadzić obok siebie.

Bepo
14-01-2016, 23:09
Planujemy tunel w ogrodzie na pomidory, chciałabym także paprykę. Podobno nie powinno ich się siać obok siebie, ale nie znalazłam nigdzie potwierdzenia takiej tezy. Słyszeliście coś na ten temat? To są moje dwa ulubione warzywa, a dwóch oddzielnych tuneli w ogrodzie nie postawię ;)

Przewas
01-03-2016, 13:32
Planujemy tunel w ogrodzie na pomidory, chciałabym także paprykę. Podobno nie powinno ich się siać obok siebie, ale nie znalazłam nigdzie potwierdzenia takiej tezy. Słyszeliście coś na ten temat? To są moje dwa ulubione warzywa, a dwóch oddzielnych tuneli w ogrodzie nie postawię ;)

Nie wiem, ale w tamtym roku miałem obok siebie w foli, a praktycznie to w siebie wrastały . Rosły jak szalone, zarówno pomidory, papryka i papryczka chili

Gregory67
15-05-2019, 12:51
Zastanawiam się nad ogrodem warzywnym? Ziemi mam dosyć ... tylko czy w tych czasach ktoś takie ogródki utrzymuje, bo naprawdę nie widuję... wygodniej jest kupić warzywa i owoce niż się bawić w sadzenie, pielenie, podlewanie, kompostowanie i przekopywanie ...

Ze swojego ogrodu masz bez nawozów sztucznych i bez oprysków chemicznych

zepp_jk
21-05-2019, 09:23
Ze swojego ogrodu masz bez nawozów sztucznych i bez oprysków chemicznych

Poczekaj, jak coś ci wyrośnie...
Też kiedyś tak myślałem, mam trochę krzewów i drzewek owocowych, i co chwilę albo mszyce wchodzą, albo rdza na gruszy czy inny grzyb, albo gąsienice zjadają listki, a zaraz owocówki śliwkóweczki ruszą i trzeba coś zrobić. Trawnik, też trzeba dosilać, więc bez chemii albo nie urośnie, albo sama natura zeżre/zniszczy. Tak wiem, są metody ekologiczne, ale i kłopotliwe, i nieskuteczne.

terry666
15-10-2020, 14:30
Radzę użyć kultywatora, chociaż jeśli obszar jest mały, możesz kopać łopatą. Moja babcia mieszkała na wsi i częściej po prostu kapała łopatą lub grabiami.

wincentyzet
19-04-2021, 13:59
Myślicie, że tunel folliowy albo PCV to dobry pomysł na warzywa? Planuje w tym roku
:spam:

Matiś
20-04-2021, 12:14
własny ogród (https://forum.muratordom.pl/)

kulibob
21-04-2021, 20:11
Myślicie, że tunel folliowy albo PCV to dobry pomysł na warzywa? Planuje w tym roku
:spam:

Tunel po 2latach sie rozp...

anDzika
25-06-2021, 22:41
Ja pomidory miałam kiedyś na balkonie w bloku, rosły jak szalone i owoce były nie najgorsze :)) A teraz sadzę krzaczki w ogrodzie i są oczywiście dużo większe. Polecam takie odmowe pomidorki, smakują słońcem i mają w sobie to coś wyjątkowego, czego nie ma kupiony pomidor - nasze serce ;)

clovi
29-09-2021, 09:49
W przyszłym roku ruszam. Mam nadzieję, że będzie się czym pochwalić.

michkob
09-03-2022, 12:02
My też planujemy ruszyć z pomidorkami. Oby się udało :)

casual
09-03-2022, 13:58
Przy cenach żywności w tym roku, każdemu polecam własny warzywniak.

ruzam
14-07-2023, 13:18
Spokojnie na takiej powierzchni poradzisz sobie bez dojazdy ciągnikiem. Możesz zainwestować w jakieś mniejsze narzędzia. Teren nie jest duży. Trzeba tylko włożyć w to nieco więcej pracy.

zbysiu97979797
29-07-2023, 16:52
zamiast siłowni to szpadel/łopata i dajesz!! :)

maryvirgin80
09-10-2023, 19:04
Oto kilka podstawowych narzędzi, które mogą być przydatne:

Motyka
Łopata ogrodowa
Grabie
Kosy lub nożyce do trawy
Łopatka ogrodowa
Widły ogrodowe
Narzędzia do sadzenia
Wózek ogrodowy