PDA

Zobacz pełną wersję : Kolektor pionowy



ferrit
13-06-2011, 14:52
Kto sam wykonywał lub dopiero przymierza się do kolektora pionowego ? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

photos
13-06-2011, 14:58
Heh chyba mało takich osób jest Jeżeli w ogóle ktoś był w stanie sam wykonać odwiert. No chyba że właściciele firm świadczących usługi, ale chyba nie o taki opinie chodzi.

redcode
13-06-2011, 16:04
Popieram przedmówce, cieżkie strasznie do wykonania samemu.

niedowiarek
13-06-2011, 16:12
Gdzieś kiedyś czytałem o próbach wykonania kolektora metodą "na płuczkę". Gość miał piasek w okolicy i dojście do pompy strażackiej i wykonał próbę wpłukiwania rury podobnie jak się to robi montując igłofiltry. Nie wiem czy montaż doszedł do skutku. Pomysł tyle ciekawy co karkołomny - raczej nierealny w praktyce.

ferrit
13-06-2011, 21:59
Sporo ludzi zachwala tylko i wyłącznie pionowe odwierty na głębokość 60..120m. Spotkałem w necie innego rodzaju odwietry np. całe kosze o wysokości 2m. ( http://www.multitherm.de/pdf/multitherm-spiralkollektoren.pdf )Wiadomo nitki łączące poszczególne odwierty prowadzi się na głębokości 1.2..1.5m (tak jak kolektor poziomy). Jaka jest wada kolektora, którego odwierty są na głębokości 10,15 lub 20m ale jest ich odpowiednio dużo ? Rozumiem, że 2x60..120m to fakt super sprawa, ale ... kilka płytszych. Weźmy np. kolektor gwiaździsty - też ma kilka ukośnych odwiertów i wcale nie bardzo głębokich. Ważne, aby nie przesadzić z długością jednej sekcji oraz nie mieć zbyt małego łącznie DZ.

piwopijca
14-06-2011, 08:35
Wada moze byc powierzchnia dzialki, to co zazwyczaj przesadza o doborze DZ.
W moim przypadki tak bylo, musialem robic odwierty bo dzialeczka, taka mala - tzw. miejska.
Jesli mowa o duzej ilosci plytkich odwiertow (nie w gwiazde) to odstep pomiedzy poszczegolnymi odwiertami powinien wynosic ok. 5m, policz ile na Twojej dzialce ich sie zmiesci i czy nie lepiej zrobic poziomy?
Nie wiem jak faktycznie bedzie to w przypadku tzw. gwiazdy.

Pzdr.

photos
14-06-2011, 12:38
Sporo ludzi zachwala tylko i wyłącznie pionowe odwierty na głębokość 60..120m. Spotkałem w necie innego rodzaju odwietry np. całe kosze o wysokości 2m. ( http://www.multitherm.de/pdf/multitherm-spiralkollektoren.pdf )Wiadomo nitki łączące poszczególne odwierty prowadzi się na głębokości 1.2..1.5m (tak jak kolektor poziomy). Jaka jest wada kolektora, którego odwierty są na głębokości 10,15 lub 20m ale jest ich odpowiednio dużo ? Rozumiem, że 2x60..120m to fakt super sprawa, ale ... kilka płytszych. Weźmy np. kolektor gwiaździsty - też ma kilka ukośnych odwiertów i wcale nie bardzo głębokich. Ważne, aby nie przesadzić z długością jednej sekcji oraz nie mieć zbyt małego łącznie DZ.

Ale tez sporo osób zachwala poziome. A wyjaśnienie jest taki ze każdy chwali to co ma. Ale tu przynajmniej jest to uzasadnione i wynika to z tego że oba sposoby są dobre. Poziomy ma mniejszą wydajność więc potrzeba więcej metrów. Pionowy mniej metrów ale wykonanie droższe. Pytasz jaka jest wada kolektora z krótkimi odwiertami. tak jak Piwopijca napisał tej działki będzie tez trochę potrzeba, gdyż odstępy między nimi muszą być zachowany. Do tego koszt rozdzielaczy a tu kilka lub naście będzie potrzeba, studzienka zbiorcza, której cena też mała nie jest, a jej montaż tez kosztuje. No i pierwsze kilka metrów odwiertów ma słabszą wydajność, porównywalną do kolektora poziomego. Tak więc im więcej tych nitek pionowych zechcesz zrobić tym więcej "Strat" na początkach będziesz miał. Oczywiście to nie są straty ale robiąc ten kolektor tej samej długości ale np w dwóch odwiertach będzie on miał większą wydajność. Nie znam się na tych obliczeniach ale oby nie okazało się, że kolektor którego nitki maja około 20 mb długości wcale nie ma lepszej wydajności niż kolektor poziomy i wcale nie zdziwiłbym się jakby tak było.

ferrit
14-06-2011, 14:21
Ośmielę się zacytować innych, że pierwsze 10m pionowego nie daje żadnych korzyści. Czy to samo 10m leżące w poziomie na gł. 1,5m daje wiecej korzyści od tych w pionie ? Znaczy to, że między 1,5m a 30m głębokości jest martwa warstwa - nie dająca żadnych korzyści (tak wynika z niektórych cytatów). Powyżej 1,5m to warstwa ogrzewana przez słońce i wody opadowe wsiąkające a poniżej 30m to resztki ciepła z wnętrza ziemii. Ciekaw jestem, czy mając 100mb zakopanej w 1 sekcji w poziomie na 1,5m głębokości czy zakopane w 3 odwiertach po 10m głębokości (20+5+20+5+20+10 do rozdzielacza), która będzie lepsza dla PC. Gdyby to wykonać w 4 sekcjach (w sumie 400mb). Przy spiralnym koszu w zagęszczenie rur w 1m3 jest większe niż w płaskim lub pojedyńczym odwiercie.

niedowiarek
14-06-2011, 17:50
Znaczy to, że między 1,5m a 30m głębokości jest martwa warstwa - nie dająca żadnych korzyści (tak wynika z niektórych cytatów). Powyżej 1,5m to warstwa ogrzewana przez słońce i wody opadowe wsiąkające a poniżej 30m to resztki ciepła z wnętrza ziemii.

A gdzie można więcej na ten temat? Zakopałem poziomy sporo poniżej 2 m i jakoś działa (chociaż mogłoby być lepiej).

ferrit
14-06-2011, 21:01
niedowiarek do tego zmierzam, że każdy będzie działał, jeżeli będzie jego odpowiednia (nie za mała) długość. Jeżeli ktoś nie ma warunków na poziomy (zbyt mała działka), głębinowy zbyt drogi, to kombinuje ze spiralnym lub kosze lub odwierty na 10 lub 20m. Zresztą tak też kombinują firmy wykonujące kolektory. Tylko pamiętajmy - aby nie był za krótki.

niedowiarek
14-06-2011, 21:46
Ale ja się naprawdę mocno zastanawiam, czy nie lepiej było zakopać kolektora płycej, coby łatwiej dotarło do niego słonko i deszczyk. Pewnie już tego nie zmienię, ale warto wiedzieć. Choćby po to żeby komuś doradzić jak zapyta.