PDA

Zobacz pełną wersję : Dostosowanie domu do energooszczędnego



klaudiusz_x
13-06-2011, 22:15
Buduję dom z piwnicą gdzie w standardowych projektach (taki posiadam) całkowicie została pominięta izolacja klatki schodowej od strony piwnicy.
Na razie chcę dopytać właśnie o tę kwestie.
Mój projekt tak w ogóle jest jakimś nieporozumieniem jeśli chodzi o kategorię domu energooszczędnego.
Dużo poprawiam, oczywiście wszystko uzgodnione z KB. Na dzień dzisiejszy wybrałbym całkiem inny projekt (to już inna historia).
Mój dom to radość (http://www.studioatrium.pl/projekty-domow/domy-z-wjazdem-od-poludnia/S-GL-346-Radosc,386,lustro.html) ze studia atrium, odbicie lustrzane.
Usytuowanie domu: drzwi z salonu na taras wychodzą na þółnocny zachód.
Zmiany:
-drzwi na taras zostały zmniejszone o jedno skrzydło
-zlikwidowane okna: po jednym z kuchni i salonu od strony południowo zachodniej, zastąpione po jednym szerszym na 150
-zlikwidowane jedno okno w ganku (wiatrołapie)
-zlikwidowane jedno okno dachowe
-zmniejszone okno w łazience
-dodatkowe okno na klatce schodowej na poddasze (60x60)
-dodatkowe drzwi do piwnicy pod wiatrołapem
-zlikwidowany komin biegnący przez łazienki
-dodatkowy kanał komina dymowego biegnącego przez kuchnie
-WM z GWC prawdopodobnie żwirowym
-styro na ścianach 20cm
-piwnica styro 10cm XPS Synthos
-styro na podłodze parteru 11cm
-pierwsza warstwa ścian na parterze z porotherm-u zasypana perlitem, później silikaty
-ścianka kolankowa podniesiona o 26cm w celu docieplenia dachu

Na razie mam problem z montażem okien w piwnicy, tz jak je montować. Czy wybierać cieplejsze, czy montować w styro. Potem drzwi garażu w piwnicy. Jak to rozwiązać.
Generalnie to chcę je zamontować na równo z licem ściany. Garaż, jak i cała piwnica nie będą ogrzewane.
Następnie klatka schodowa łącząca piwnicę z parterem.
W projekcie mam na ściance wewnętrznej 12cm muru bez ocieplenia. Jaki to ma sens?
Tu od piwnicy chcę dać 11cm (projekt 5cm) styro a ta ściana pomiędzy nieogrzewaną piwnicą ma dzielić zwykła ściana i to o grubości 12cm.
Chcę zmniejszyć grubość ściany do 8cm silikatu, docieplić szarym styro na ścianę oraz schody kosztem zmniejszenia klatki schodowej. Oczywiście pierwsza warstwa ściany będzie z porothermu. Niestety porotherm ma 11,5cm więc będę musiał tę warstwę przesunąć do łazienki by mur na klatce pozostał równy.
Rozważam zwiększenie grubości styro na ścianach þólnocno zachodniej oraz północno wschodniej do 24cm. Jedynie co mnie zniechęca do tego rozwiązania to konieczność kołkowania dla tej grubości (24cm).

Sprawa kominów.
Wiem, tędy ucieka dużo ciepła.
Stawiam 4 wentylacyjne do piwnicy, jeden przeznaczony ewentualnie na dymowy do pieca gazowego.
Dodatkowo będę murował jeden z cegły dymowy, razem 5 dziur w niebo.
Trochę tego dużo.
Jeśli będę wiedział czym grzeję to, niepotrzebny kanał mam zamiar zasypać perlitem w jego górnej części.

Jeśli zdecyduję się na gaz to, chcę zmieścić się w 1200 m3 na rok z ogrzewaniem, kuchenką gazową i CWU.
Taki plan minimum na 4 osoby.

Proszę o opinie i rady.

rafalmix
14-06-2011, 19:56
Według mnie to trochę mało styro na podłogę dajesz i nie rozumiem po co tyle wentylacyjnych kominków, postaw jeden dymowy uniwersalny i jeden wentylacyjny, jak będziesz miał reku to reszta Ci zbędna no i ja bym dobrze ocieplił ściane midzy garażem a domem. Sam buduję dom energooszczędny ale ja mam garaż osobno i bez piwnic.
Powodzenie w budowie.

klaudiusz_x
14-06-2011, 21:21
ja bym dobrze ocieplił ściane midzy garażem a domem. Sam buduję dom energooszczędny ale ja mam garaż osobno i bez piwnic.
Wentylacyjny do kotłowni. kolejny do garażu (podobno ma być) i trzeci dla reszty w piwnicy.
WM będzie w części mieszkalnej, piwnica nieogrzewana z grawitacyjną.
Garaż mam w piwnicy nad którym jest salon.

Orlando
15-06-2011, 15:28
1.Garaż.
Ocieplić ściany/sufit stykające się z pomieszczeniami ogrzewanymi.
W tym uwzględnić połączenie podłogi garażu ze ścianą ogrzewaną.
Okna oczywiście najlepiej w warstwie ocieplenia.

2.Jaki sposób wykonania balkonu?
Jakie połączenie ze stropem?
Balkon to olbrzymi mostek cieplny.
W domach pasywnych balkon to konstrukcja samonośna, jak rusztowanie.

3. Jakie ogrzewanie będzie ?
Gazowe- podłogówka i kocioł kondensacyjny czy też grzejniki, kominek itp. ?

4.Wentylacja.
Można przyjąć że garaż wymaga 4 wymian na godzinę.

klaudiusz_x
15-06-2011, 19:52
1.Garaż.
Ocieplić ściany/sufit stykające się z pomieszczeniami ogrzewanymi.
W tym uwzględnić połączenie podłogi garażu ze ścianą ogrzewaną.
Piwnicę mam pod domem. Idąc tym tokiem myślenia musiałbym wszystkie ściany docieplać+cały sufit.
Na razie z tym nie będę kombinował, pomyślę po wprowadzeniu.
Chce dać porotherm zasypany perlitem na pierwszą warstwę parteru by ograniczyć uciekanie ciepła do piwnicy.



2.Jaki sposób wykonania balkonu?
Jakie połączenie ze stropem?
Balkon to olbrzymi mostek cieplny.
W domach pasywnych balkon to konstrukcja samonośna, jak rusztowanie.

Tego jeszcze nie wiem.


3. Jakie ogrzewanie będzie ?
Gazowe- podłogówka i kocioł kondensacyjny czy też grzejniki, kominek itp. ?

Podłogówka w całym domu. Kominka brak. Nie wiem czym będę grzał. Na początek prawdopodobnie zwykłym piecem z buforem. Decyzje zostawiam na późniejszy okres.


4.Wentylacja.
Można przyjąć że garaż wymaga 4 wymian na godzinę.
W całej piwnicy wentylacja grawitacyjna ze względu na brak ogrzewania.
Dodatkowo na wejściu na schody wstawię drzwi (rozważam taką możliwość).