PDA

Zobacz pełną wersję : Nowy komin w starym domu - lepiej w ?rodku czy na zewnatrz??



Gagata
29-03-2004, 14:28
Domek (poniemiecki) ma drewniane stropy. Poziomy - piwnica pod całością , parter, piętro i poddasze użytkowe. Zakładamy (teraz) ogrzewanie gazowe i nie zostanie już wolnego kanału w kominie (gaz, wentylacja i wentylacja kuchni).
Aby trochę oszczędzić na gazie, ale też ze względów estetycznych (kominek - super sprawa:-)) dogrzewającym żródłem ma być właśnie kominek.
Ale co z kominem??????
Kominiarz (taki wiecie-w czapce, cały czarny, na szczęście itp...;-)) powiedział, że najlepiej komin na zewnątrz dobudować i on nam to w ogóle zrobi. Ceramiczny albo stalowy. I że żaden problem....
Powiedział,że można też przebijać się przez stropy, to nie taki wielki problem (drewniane) byle we właściwym miejscu (!) i kasowo to mniej więcej na jedno wyjdzie.
Komin mam w centrum domu i to byłoby najfaniejsze miejsce na kominek... choć przy ścianie zewnętrzne też ma plusy.
Ale znów znajomy budowlaniec straszy nas - komin na zewnątrz, długo się rozgrzewa zimą, przemarza i tp... Mogą dziąc się straszne rzeczy.......??
A poza tym domek jest ocieplony (styropian) i jak tu wyprowadzić i umocować komin żeby nie zniszczyć izolacji domu????
CO ROBIĆ??? Kogo słuchać???
Sprawa bardzo PILNA! Pomóżcie......
... a możę wentylację kuchni (paretr )zrobić dodatkowo a w wolny wówczas kanał podpiąć kominek? Ale czy przekrój będzie wystarczający... a jaki POWINIEN być?

Slawek :)
31-03-2004, 23:03
Gagata, a nie możesz wentylacji w kuchni wyrzucić bezpośrednio na zewnątrz?
Tak bym chyba próbował - z okapem nie ma problemu, wystarczy założyć kratkę zapobiegającą wwiewaniu zimnego powietrza, a grawitacyjną można poprowadzić kawałek rurą, albo założyć kratkę o regulaowanym prześwicie...
Mnie byłoby żal ciepełka z komina...
Pozdrowienia

pitbull
01-04-2004, 08:27
A moze zrobic komin ale od stropu poddasza - oparty na dodatkowej konstrukcji pomiedzy legarami drewnianymi poddasza. OD dolu do niego podlaczony komin kominka. Ale dobrzy by bylo aby komin byl przy jakiejs scianie wewnetrznej konstrukcyjnej.