PDA

Zobacz pełną wersję : Rbr Ekouniwersal



Strony : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114

ferdek77
15-06-2011, 16:49
Witam,
wiem że to nie sezon, ale zakładam nowy temat, aby użytkownicy kotlów Rbr z firmy Instalco, mieli gdzie, dzielić się uwagami z zakresu szeroko rozumianej obsługi i wrażeń z użytkowania
http://forum.muratordom.pl/images/icons/icon6.png
Od siebie pragnę zwrócić uwagę na wszechogarniający nas marketing, który nie omieszkał ominąć branży kotlarskiej, również firmy Instalco?
Do czego zmierzam, ano jako osoba nie będąca w temacie palenia, kotłów itp.(pierwszy kocioł) przed zakupem postanowiłem poszukać informacji.
I tak trafiłem na parę interesujących tematów na tym forum. Między innymi o palniku Brucer, jego następcy Burner-s i sterowniku eCoal.
Szukając połączenia Burener-s + eCoal trafiłem na stronę producenta, który informuje cyt.
"Od 1 kwietnia kotły
RBR-EKOUNIWERSAL
o mocach 17 i 23 kW
są dostępne z najnowszym
palnikiem żeliwnym
BURNER-S.
Jest to udoskonalony
następca palnika Brucer"

Po upewnieniu się że piecyk się zmieści w mojej kotołowni, zdecydowałem się na zakup.
Jakież było moje zdziwienie gdy kocioł do mnie dojechał, otóż okazało się że palnik Burner-s jest dostepny za dopłatą, a w standardzie montowany jest palnik Ekoenergia. Gdybym został poinformowany o tym wcześniej, miałbym prawo wyboru, a tak zostałem postawiony przed faktem dokonanym.
Czując się "lekko" zdegustowany zaistniałą sytuacją, postanowiłem uprzedzić o tym, zainteresowanych kupnem tegoż kotła.
Koledzy dzwońcie, pytajcie , upewniajcie się przed zakupem , aby nie być później zdziwionym jak ja , bo dla mnie było oczywiste ze kupuje kocioł z palnikiem Burner-s.

Pozdrawiam

Jarecki79
15-06-2011, 17:13
Chyba coś pokręciłeś....

Raczej masz wcześniejszy palnik brucer a nie ekoenergię.

Fakt, jakiś czas temu Cetrozap założył firmę Centroekoenergia i sprzedaje palnik Brucer. Nieco mylące, ale nadal mamy do czynienia z brucerem...

Ekoenergię od brucera odróżnia fakt demontażu w połowie, inne mocowanie dmuchawy (w trójkącie, pod kątem), nieco inny wymiar niecki paleniska (mniejsza od pierwszego brucera, ale też trochę większa od poprawionego brucera) ślimak odlany w jednej całości z żeliwa sferoidalnego.

p.Zawijan raczej zgody na sprzedaż Ekoenergii z eCoalem nie wydał.

karoka65
15-06-2011, 17:44
Napisz może jeśli się orientujesz ile żądają sobie dopłaty do Burnera.

ferdek77
15-06-2011, 17:57
Z tego co mi wiadomo ok.700 pln

mi to wygląda na ekoenergie61281

Jarecki79
15-06-2011, 19:47
Z tego zdjęcia to nic nie wnioskuję :P

Zrób fotkę na odcinku między koszem a kotłem :)
Możliwe,że to mała ekoenergia, nie twierdzę,że nie...

Swoją drogą byłaby to ciekawostka przyrodnicza eCoal + ekoenergia ??
Is it possible ??

ps. nie zapytałem jaki masz ster....

ferdek77
15-06-2011, 20:16
Nie potrzebuje robić więcej fotek, mam dokumentacje techniczno-rozruchową :p

eCoal of cors

S76
16-06-2011, 07:54
Kolega ferdek77 nic nie pokręcił - ja także jestem posiadaczem kotła RBR Ekouniwersal z palnikiem Ekoenergia i sterownikiem eCoal. I podobnie jak kolega nie byłem poinformowany o możliwości zakupu kotła w wersji tańszej (z Ekoenergią) i droższej (z Burnerem-s). Swój kocioł zamawiałem w marcu i w tym czasie na stronie Instalco była ogólna informacja, że kocioł jest wyposażony w "palnik retortowy 2 generacji". Składając zamówienie zakładałem, że otrzymam kocioł z palnikiem Brucer, w związku z czym nie czuję się w żaden sposób pokrzywdzony czy oszukany. Jednakże fakt, że nie zostałem poinformowany o możliwości zamówienia kotła z droższym Burnerem-S, pozostawił pewien niesmak. Wiedząc o możliwości wyboru być może zdecydowałbym się dopłacić do Burnera-S.
O tym, że możliwe było zamówienie kotła z Burnerem-S dowiedziałem się w dość śmiesznych okolicznościach. Kocioł dostarczył mi osobiście syn właściciela firmy Instalco przy okazji wyjazdu biznesowego na Śląsk. W samochodzie oprócz mojego kotła był także inny egzemplarz o mocy 17 kW. Otóż, jak widać na dołączonym zdjęciu, w moim kotle brakuje osłony zawleczki ślimaka. Na pytanie, dlaczego nie ma tej osłony usłyszałem, że w związku z ponadstandardową długością części ślimaka w palniku Ekoenergia, wystającą od strony zawleczki, nie ma możliwości zamontowania typowej osłony. Zapewniono mnie jednak, że ma być przygotowana "tuleja przedłużająca" dzięki której możliwe będzie zamontowanie osłony i obiecano jej dosłanie (do dziś nie dotarła). Na moje kolejne pytanie, dlaczego w tym drugim kotle jest taka osłona usłyszałem mniej więcej taką odpowiedź:
"bo klient dopłacił i w tym kotle jest palnik Burner-S"

Poniżej kilka fotek specjalnie dla Jareckiego79 :-) Swoją drogą dlaczego połączenie eCoal'a z Ekoenergią to "ciekawostka przyrodnicza"? Czyż Ekoenergia nie jest nieco ulepszoną wersją Brucera?

ferdek77
16-06-2011, 21:52
taka ciekawostka
"286 paragraf 1 Kodeksu Karnego. Brzmi on następująco: Art. 286. § 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8."

Wszystkich producentów reklam i marketingowców powinni pozamykać, albo przynajmniej dozór kuratora.

Pozdrawiam
ZORRO
P.S.nie mylić z kapitanem ZERRO

Jarecki79
17-06-2011, 13:43
Czy wypowiedź zawijana też się mieści w tej definicji?

Jak pokopiecie w wątku z rankingiem, to coś koło 50 może więcej stron wcześniej stwierdził, że wkrótce eCoala będzie można spokojnie kupować z brucerem.
Zapytałem wówczas, czy możliwe jest jego łączenie z ekoenergią. Odpowiedź bardzo dosadna brzmiała NIE, niech sobie.... itd.

Więc czytając, co tu napisaliście o połączeniu eCoala z Ekoenergią jestem zdziwiony.
Trzeba zatem komuś non stop palec trzymać ....., aby móc robić co się chce.

:)
To tylko tak humorystycznie. Pozdrawiam i już się więcej nie wtrącam ;)

zawijan
17-06-2011, 14:18
Czy wypowiedź zawijana też się mieści w tej definicji?

Jak pokopiecie w wątku z rankingiem, to coś koło 50 może więcej stron wcześniej stwierdził, że wkrótce eCoala będzie można spokojnie kupować z brucerem.
Zapytałem wówczas, czy możliwe jest jego łączenie z ekoenergią. Odpowiedź bardzo dosadna brzmiała NIE, niech sobie.... itd.

Więc czytając, co tu napisaliście o połączeniu eCoala z Ekoenergią jestem zdziwiony.
Trzeba zatem komuś non stop palec trzymać ....., aby móc robić co się chce.

:)
To tylko tak humorystycznie. Pozdrawiam i już się więcej nie wtrącam ;)

Nie da się kupić palnika Ekoenergia z eCoalem.
Można natomiast kupić eCoala z kotłem RBR Ekouniwersal (z palnikiem Burner-S, Brucer, lub Ekoenergia - według wyboru f-my Instalco).

ferdek77
17-06-2011, 15:08
Na jedno w sumie wychodzi, ale mniejsza z tym.
Przy okazji zapytam Pana ZawiJana, były przeprowadzane jakieś testy pracy, kotła Rbr ekouniwersal w zestawie, palnik Ekoenergia z eCoal-em, lub eCoal z Ekoenergią?

Jak powinien być ustawiony sterownik w takim połączeniu?
na Ogniwo eko 15 czy Ogniwo eko plus 16,

zawijan
17-06-2011, 15:46
Na jedno w sumie wychodzi, ale mniejsza z tym.
Przy okazji zapytam Pana ZawiJana, były przeprowadzane jakieś testy pracy, kotła Rbr ekouniwersal w zestawie, palnik Ekoenergia z eCoal-em, lub eCoal z Ekoenergią?

Jak powinien być ustawiony sterownik w takim połączeniu?
na Ogniwo eko 15 czy Ogniwo eko plus 16,

Nie. Nie wychodzi na jedno.

Nie było testów pracy zestawu Ekoenergia + eCoal.

Nie wiem, jak powinien być ustawiony sterownik w takim połączeniu. Trzeba spytać Instalco, lub wypróbować samemu.

andrew01
17-06-2011, 16:00
Swoją drogą to dość interesujące, że jedne firmy dostają "pozwolenie" na montaż ekoenergii + ecoal, lub chociaż brucer + ecoal, a innym odmawia sie nawet ecoal'a do montażu z brucerem. Osobiście, to na początku bardzo mocno przyciągnął moją uwagę nowoczesny interfejs ecoal'a, nawet myślałem aby do SKAM-P'a wsadzić brucera z ecoal'em, no ale z niewiadomych (albo i wiadomych) przyczyn nic z tego nie wyszło... ech... jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o $$$...

Pozdrawiam
Andrzej

ferdek77
17-06-2011, 16:04
Czyli jak wyjdą jakieś kwiatki, to nie będzie wiadomo po której stronie jest problem, sterownik - palnik, czy współpraca obu?

Ok. dzięki, coś czuje że w okresie zimowym będę miał mnóstwo pytań ;)

zawijan
17-06-2011, 17:07
Czyli jak wyjdą jakieś kwiatki, to nie będzie wiadomo po której stronie jest problem, sterownik - palnik, czy współpraca obu?


Jeśli wyjdą jakieś problemy - adresatem jest zawsze sprzedawca (jak w każdej dziedzinie).

zawijan
17-06-2011, 17:11
Swoją drogą to dość interesujące, że jedne firmy dostają "pozwolenie" na montaż ekoenergii + ecoal, lub chociaż brucer + ecoal, a innym odmawia sie nawet ecoal'a do montażu z brucerem.

Nie ma żadnych "pozwoleń" na montaż "ekoenergii + ecoal" lub "brucer + eCoal".
Nie ma takiego "mocnego", który mógłby producentowi wyrobu nakazywać lub zabraniać sprzedaży tego wyrobu, komu on zechce.

ferdek77
17-06-2011, 17:18
Wiem, tak tylko chciałem dopytać, jako że jest Pan obeznany w temacie

andrew01
17-06-2011, 18:20
Nie ma żadnych "pozwoleń" na montaż "ekoenergii + ecoal" lub "brucer + eCoal".
Nie ma takiego "mocnego", który mógłby producentowi wyrobu nakazywać lub zabraniać sprzedaży tego wyrobu, komu on zechce.

Teoretycznie tak, praktycznie okazało się niemożliwym kupić kocioł Skam-P z brucerem i ecoal'em. Nie wiem jakie tak naprawdę były tego powody, mało mnie to już interesuje, ale jednak jakieś były.

karoka65
17-06-2011, 23:32
Nie wiem już czy mi się śniło, czy gdzieś słyszałem że podobno użytkownicy którzy posiadają kocioł z palnikiem Brucer mogą do niego dokupić eCoala.
Zawijan czy możesz potwierdzić bądź zaprzeczyć ? Masz może jakieś informacje na ten temat ?

minertu
26-06-2011, 13:27
Nie wiem już czy mi się śniło, czy gdzieś słyszałem że podobno użytkownicy którzy posiadają kocioł z palnikiem Brucer mogą do niego dokupić eCoala.
Zawijan czy możesz potwierdzić bądź zaprzeczyć ? Masz może jakieś informacje na ten temat ?
Jest taka możliwość ale jest warunek, musi być on (sterownik) zamontowany przez uprawnioną do tego osobę,która stwierdzi,że w danym kotle jest palnik II generacji .

marek43
27-06-2011, 19:50
Czy palnik Ekoenergia zaliczany jest do palników II generacji?

zawijan
27-06-2011, 20:08
Czy palnik Ekoenergia zaliczany jest do palników II generacji?

Jest zaliczany.

marek43
27-06-2011, 20:38
Dzięki za odpowiedż miło mi zapytam jeszcze czy RBRekouniwersal 17kw bo taki mnie interesuje z uwagi na wylot spalin do mego komina był badany u ciebie, z palnikiem brucer lub burner s na wykazie go niema natomiast innej mocy są z Instalko

zawijan
28-06-2011, 05:58
...zapytam jeszcze czy RBRekouniwersal 17kw bo taki mnie interesuje z uwagi na wylot spalin do mego komina był badany u ciebie...

Nie był.

minertu
28-06-2011, 08:49
Witam,
wiem że to nie sezon, ale zakładam nowy temat, aby użytkownicy kotlów Rbr z firmy Instalco, mieli gdzie, dzielić się uwagami z zakresu szeroko rozumianej obsługi i wrażeń z użytkowania
http://forum.muratordom.pl/images/icons/icon6.png
Od siebie pragnę zwrócić uwagę na wszechogarniający nas marketing, który nie omieszkał ominąć branży kotlarskiej, również firmy Instalco?
Do czego zmierzam, ano jako osoba nie będąca w temacie palenia, kotłów itp.(pierwszy kocioł) przed zakupem postanowiłem poszukać informacji.
I tak trafiłem na parę interesujących tematów na tym forum. Między innymi o palniku Brucer, jego następcy Burner-s i sterowniku eCoal.
Szukając połączenia Burener-s + eCoal trafiłem na stronę producenta, który informuje cyt.
"Od 1 kwietnia kotły
RBR-EKOUNIWERSAL
o mocach 17 i 23 kW
są dostępne z najnowszym
palnikiem żeliwnym
BURNER-S.
Jest to udoskonalony
następca palnika Brucer"

Po upewnieniu się że piecyk się zmieści w mojej kotołowni, zdecydowałem się na zakup.
Jakież było moje zdziwienie gdy kocioł do mnie dojechał, otóż okazało się że palnik Burner-s jest dostepny za dopłatą, a w standardzie montowany jest palnik Ekoenergia. Gdybym został poinformowany o tym wcześniej, miałbym prawo wyboru, a tak zostałem postawiony przed faktem dokonanym.
Czując się "lekko" zdegustowany zaistniałą sytuacją, postanowiłem uprzedzić o tym, zainteresowanych kupnem tegoż kotła.
Koledzy dzwońcie, pytajcie , upewniajcie się przed zakupem , aby nie być później zdziwionym jak ja , bo dla mnie było oczywiste ze kupuje kocioł z palnikiem Burner-s.

Pozdrawiam
Jeżeli mogę sobie pozwolić na sprostowanie Twojej wypowiedzi to prawie wszystko się zgadza to co piszesz ale zapomniałeś dodać jednego.
Fajnie,że wkleiłeś informację ale nie pełną a pełne info wygląda tak.
Od 1 kwietnia kotły
RBR-EKOUNIWERSAL
o mocach 17 i 23 kW
są dostępne z najnowszym
palnikiem żeliwnym
BURNER-S.
Jest to udoskonalony
następca palnika Brucer

Informacje pod numerem
84 66 11 659

lub e-mail
[email protected]

Sam się trochę dziwię,że nie zapytałeś producenta o to i nie poinformowałeś go z jakim palnikiem sobie życzysz kocioł.
Piszesz

Gdybym został poinformowany o tym wcześniej, miałbym prawo wyboru, a tak zostałem postawiony przed faktem dokonanym.Natomiast wystarczyło zadzwonić i dopytać. :)

I jeszcze poczytaj to bez jakiejś złośliwości z mojej strony :)
http://www.firmainstalco.pl/index.php?art=32

ferdek77
28-06-2011, 16:46
He, no tak nie dopytałem to fakt, ale jak kupuje jagodziankę to też nie pytam czy aby na pewno jest z jagodami :)

Poza tym to dzwoniłem i się dowiadywałem się co i jak, ale żeby pytać o palnik, nie przyszło mi do głowy (błąd nowicjusza?)
,po prostu zasugerowałem się właśnie ww. cytatem.
w moim rozumowaniu wygląda to tak, kotły były dostępne z palnikiem brucer, a od 1 kwietnia z palnikiem burner-s

Pozdrawiam

Edit; Producent zamieścił info dotyczące palników na swojej stronie
http://firmainstalco.pl/index.php?art=13
oraz skontaktował się ze mną, co Mu się wielce chwali :yes:

minertu
29-06-2011, 08:43
He, no tak nie dopytałem to fakt, ale jak kupuje jagodziankę to też nie pytam czy aby na pewno jest z jagodami :)

Poza tym to dzwoniłem i się dowiadywałem się co i jak, ale żeby pytać o palnik, nie przyszło mi do głowy (błąd nowicjusza?)
,po prostu zasugerowałem się właśnie ww. cytatem.
w moim rozumowaniu wygląda to tak, kotły były dostępne z palnikiem brucer, a od 1 kwietnia z palnikiem burner-s

Pozdrawiam

Edit; Producent zamieścił info dotyczące palników na swojej stronie
http://firmainstalco.pl/index.php?art=13
oraz skontaktował się ze mną, co Mu się wielce chwali :yes:
Wszystko było by jasne gdybyś kliknął w zakładkę RBR EKOUNIWERSAL
A pro po jakiej mocy masz kocioł,tak z ciekawości pytam i jak się Tobie kociołek podoba?

minertu
29-06-2011, 08:53
Czyli jak wyjdą jakieś kwiatki, to nie będzie wiadomo po której stronie jest problem, sterownik - palnik, czy współpraca obu?

Ok. dzięki, coś czuje że w okresie zimowym będę miał mnóstwo pytań ;)
Jeśli wyjdą jakieś kwiatki (a wiem,że nie wyjdą) to służę pomocą :)

ferdek77
29-06-2011, 09:04
Mam 17kw na 150 m ,więc myslę że starczy ,a kociołek mi się bardzo podoba , wręcz "cieszy oko" gdy zejdę do kotłowni. Moja Teściowa gdy przyjadą do niej goście, wszystkich zaraz prowadzi na domek żeby pochwalić się na jakim etapie jestem( pracuje za granicą i tylko podczas urlopów kończę dom) a i tak wszyscy zainteresowani są tylko kotłem :)

dziękuję na pewno skorzystam

minertu
29-06-2011, 09:57
Mam 17kw na 150 m ,więc myslę że starczy ,a kociołek mi się bardzo podoba , wręcz "cieszy oko" gdy zejdę do kotłowni. Moja Teściowa gdy przyjadą do niej goście, wszystkich zaraz prowadzi na domek żeby pochwalić się na jakim etapie jestem( pracuje za granicą i tylko podczas urlopów kończę dom) a i tak wszyscy zainteresowani są tylko kotłem :)

dziękuję na pewno skorzystam
Ten palnik dla 17kw jest idealny ,sterownik ustaw na 15kw. :)

marek43
30-06-2011, 08:03
Czy w przypadku palenia na ruszcie awaryjnym sterownik zarządza podawaniem powietrza?

fi***o
30-06-2011, 10:11
Czy w przypadku palenia na ruszcie awaryjnym sterownik zarządza podawaniem powietrza?

Witam!
Jest taka możliwość . W tym celu najeży odłączyć podajnik i ustawić sterownik w trybie auto. Istnieje jednak pewne ryzyko przy bardzo suchym i drobnym drewnie , że temperatura spalin przekroczy wartość 500 st. wtedy może dojść do uszkodzenia czujnika spalin.
Z reguły to się nie zdarza ale takie ryzyko istnieje.

Pozdrawiam
Daniel B.

S76
30-06-2011, 13:02
Czy w przypadku palenia na ruszcie awaryjnym sterownik zarządza podawaniem powietrza?

Witam!

Potwierdzam słowa Pana Daniela, spaliłem na ruszcie awaryjnym około 20 kg drewna i kocioł świetnie pracował w trybie automatycznym (z odłączonym podajnikiem).

Pozdrawiam

marek43
30-06-2011, 13:50
super-dziękuje, korzystając z obecności na forum producenta proszę o wyjaśnienie dlaczego palnik stosowany ekoenergia w 17kw ma tylko nacięcia pionowe-dysze wew. korony palnika.Przeglądając palniki też ekoenergi II generacji zauważyłem dodatkowe otwory nadmuchowe okrągłe, czy to nowsze czy starsze rozwiązanie mające na celu lepsze dopalanie lub rezygnacja na rzecz poprawy spalania.Zapytam jeszcze czy w przypadku stosowania palnika ekoenergia w 17kw ilość tychże nacięć jest dopasowana do mocy kotła oraz kto jest producentem tego palnika-może już wystarczy na teraz, pozdrawiam

Jarecki79
30-06-2011, 14:14
super-dziękuje, korzystając z obecności na forum producenta proszę o wyjaśnienie dlaczego palnik stosowany ekoenergia w 17kw ma tylko nacięcia pionowe-dysze wew. korony palnika.Przeglądając palniki też ekoenergi II generacji zauważyłem dodatkowe otwory nadmuchowe okrągłe, czy to nowsze czy starsze rozwiązanie mające na celu lepsze dopalanie lub rezygnacja na rzecz poprawy spalania.Zapytam jeszcze czy w przypadku stosowania palnika ekoenergia w 17kw ilość tychże nacięć jest dopasowana do mocy kotła oraz kto jest producentem tego palnika-może już wystarczy na teraz, pozdrawiam

Jeżeli można...

Jak nazwa wskazuje producentem palnika Ekoenergia jest firma Ekoenergia.

Mały palnik Ekoenergia ma mniejszą dziurę, którą opał wydostaje się do strefy spalania, ilość nacięć jest dobrana przez producenta do mniejszej głowicy spalającej. Max. moc dużej Ekoenergii to 35-40kW, mała ekoenergia na ekogroszku osiąga do 20-25kW.

Co do otworków, to już producent kotła musi Ci odpowiedzieć. ...

marek43
30-06-2011, 14:26
Można -można dzięki za szybką fachową odpowiedż, kolej na producenta z tymi dziurkami wokół to mnie jeszcze drąży

fi***o
30-06-2011, 14:30
super-dziękuje, korzystając z obecności na forum producenta proszę o wyjaśnienie dlaczego palnik stosowany ekoenergia w 17kw ma tylko nacięcia pionowe-dysze wew. korony palnika.Przeglądając palniki też ekoenergi II generacji zauważyłem dodatkowe otwory nadmuchowe okrągłe, czy to nowsze czy starsze rozwiązanie mające na celu lepsze dopalanie lub rezygnacja na rzecz poprawy spalania.Zapytam jeszcze czy w przypadku stosowania palnika ekoenergia w 17kw ilość tychże nacięć jest dopasowana do mocy kotła oraz kto jest producentem tego palnika-może już wystarczy na teraz, pozdrawiam

Odpisałem Ci na priva>

minertu
30-06-2011, 15:53
Odpisałem Ci na priva>
Paląc na ruszcie awaryjnym zawsze odłączamy lub wyjmujemy czujnik temperatury spalin !!!

minertu
30-06-2011, 15:54
Można -można dzięki za szybką fachową odpowiedż, kolej na producenta z tymi dziurkami wokół to mnie jeszcze drąży
Kwestie z dziurkami już wyjaśniliśmy. :)

marek43
01-07-2011, 09:30
sprawdż priva

minertu
01-07-2011, 10:36
sprawdż priva
Sprawdziłem :)

minertu
08-07-2011, 21:54
Jakoś na tym wątku ucichło.Grono użytkowników kotła RBR EKOUNIWERSAL (na tym forum) niby małe ale nie wierzę,że nie ma czego opisywać.
No chyba,że jest tak dobrze ,że nie ma o czym pisać :)

ferdek77
09-07-2011, 21:51
Ja testowałem kociołek przez noc,nastawiłem c.o na 65, temp. w prog.pok. na 25, regulacja termostaty i poszło od 22 do 6 rano, 20 kg eko przy temp.zewn. około 18 , chyba trochę dużo

minertu
09-07-2011, 22:25
Ja testowałem kociołek przez noc,nastawiłem c.o na 65, temp. w prog.pok. na 25, regulacja termostaty i poszło od 22 do 6 rano, 20 kg eko przy temp.zewn. około 18 , chyba trochę dużo
No sporo,u mnie tyle to w zimę mroźną idzie.Też mam termostaty, i być może cała przyczyna dużego spalania leży po ich stronie.

keteimj
09-07-2011, 23:38
Witam użytkowników RBR EKOUNIWERSAL

Panowie mam prośbę napiszcie coś więcej tym urządzeniu ile to spala i czego w normalnej eksploatacji, oglądałem ten kocioł ale widzę że producenta trzeba ciągnąć za język na temat danych o tym piecu.
Z tego forum się dowiaduję, że jest jakiś ruszt awaryjny i można spalać drewno chyba że coś źle zrozumiałem.
Jak jest z pracą kotła na mniejszych mocach ? bo te 17 kW to trochę dla mnie za dużo na ok 100m2

Pytanie do producenta
- o co chodzi z tymi palnikami, jakie są możliwości doboru palnika? w końcu co i w jakiej cenie dostanę czy nie prościej zamiescić cennik na konkretny zestaw?
- podobno kocioł posiada certyfikat i odpowiednie badania - tylko w jakim zestawieniu z którym palnikiem ? - jeżeli to nie tajemnica
-

marek43
10-07-2011, 09:59
No sporo,u mnie tyle to w zimę mroźną idzie.Też mam termostaty, i być może cała przyczyna dużego spalania leży po ich stronie.
Witam, proszę rozwiń tę myśl co do termostatów tak potężne spalanie to jakieś nieporozumienie...

minertu
10-07-2011, 19:49
A już wyjaśniam.20kg na dobę w mroźne dni to nie jest wcale dużo.Natomiast jeśli chodzi o termostaty to mam ich 6szt na 22 grzejniki.Z tego wynika,że nie są wszędzie.Jeżeli termostat się zamknie to w grzejniku woda się wychłodzi i gdy ponownie się otworzy puści zimna wodę do pieca więc go trochę wychłodzi.

marek43
10-07-2011, 20:01
Ferdek 77 testował teraz w lipcu i te 20kg do niego się odnosi dalej nie pojmuje jak przy zew.tem. 18 stopni takie spalanie no i te termostaty o których piszesz,że one mogą być coś nie tak drogi Minertu tak napisaleś

minertu
10-07-2011, 20:13
Witam użytkowników RBR EKOUNIWERSAL

Panowie mam prośbę napiszcie coś więcej tym urządzeniu ile to spala i czego w normalnej eksploatacji, oglądałem ten kocioł ale widzę że producenta trzeba ciągnąć za język na temat danych o tym piecu.
Z tego forum się dowiaduję, że jest jakiś ruszt awaryjny i można spalać drewno chyba że coś źle zrozumiałem.
Jak jest z pracą kotła na mniejszych mocach ? bo te 17 kW to trochę dla mnie za dużo na ok 100m2

Pytanie do producenta
- o co chodzi z tymi palnikami, jakie są możliwości doboru palnika? w końcu co i w jakiej cenie dostanę czy nie prościej zamiescić cennik na konkretny zestaw?
- podobno kocioł posiada certyfikat i odpowiednie badania - tylko w jakim zestawieniu z którym palnikiem ? - jeżeli to nie tajemnica
-
Każdy piec spala wg zapotrzebowania i tutaj nie ma wyjątku.Jeśli nowy dom to trochę potrwa zanim się wygrzeje wtedy też zużycie będzie większe.Jakie? Nie wiem.To również a przede wszystkim zależy od opału,jego kaloryczności.
Piec jest wyposażony w rusz awaryjny do okresowego spalania węgla,drewna itp.
Sterowanie kotła (sterownik eCoal) sam się ustawi wg zapotrzebowania na ciepło i dostosuje parametry pracy do zapotrzebowania na ciepło.
Jeśli chodzi o palniki to jest napisane ,że standardowo jest wyposażony w Brucera lub Ekoenergię,do Burnera-S jest dopłatą 600zł.

minertu
10-07-2011, 20:27
Ferdek 77 testował teraz w lipcu i te 20kg do niego się odnosi dalej nie pojmuje jak przy zew.tem. 18 stopni takie spalanie no i te termostaty o których piszesz,że one mogą być coś nie tak drogi Minertu tak napisaleś
Tak napisałem.Napisałem,ze mogą być ale nie muszą,u mnie są dlatego,że czujnik wewnętrzny mam na dole gdzie ja przebywam i mi w zimie wystarczy 25stC ale u góry mieszkają dziadkowie a oni 25stC maja za mało.
Wiec albo musiał bym pociągnąć kabel i czujnik do góry (tylko jak go zamaskować?),zadać temp wewn 26stC ,termostatami regulować na dole temp 25stC.
Czujnik na dole,nastawione 26stC tam gdzie przebywam a reszta tam gdzie mam termostaty nastawiam ok 25stC.
Nie za dobrze wpływa na prace kotła regulacja temp w pokojach termostatami,co juz napisałem ,ze zamykając grzejnik wychłodzi się w nim woda i taka wychłodzona dostaję sie do kotła po otwarciu termostatu i ta chłodna woda destabilizuje pracę kotła ale wg mnie i to jest moje zdanie.Nie da się wyregulować temp wewnętrznej inaczej jak tylko przez termostaty lub zawory.Dla mnie 26stC jest za dużo ale dla dziadków akurat.Gdybym mieszkał bez nich nie było by u mnie problemu bo wszędzie bym miał 25stC :)

minertu
10-07-2011, 20:29
Przy jednej temp wewnętrznej termostaty są zbyteczne,wystarczy obniżyć temp na kotle i to wszystko.

minertu
10-07-2011, 20:34
A dlaczego ferdek spalił 20kg ? Niech sam opisze jak wyglądało pierwsze odpalenie kotła.Ile razy go otwierał aby sprawdzić czy i jak się pali,jak sterownik był ustawiony,z tego co wiem to dom jeszcze w budowie nie skończony więc wygrzać się musi i te 18stC na zewnątrz nie miało wpływu na to jak ten kocioł pracował.
Mój kocioł spalał w pierwszy tydzień 33kg/24h :)

marek43
10-07-2011, 21:13
Tak teraz rozumie nie mamy parametrów ferdek postaraj się opisać bo jeśli minertu- zakłada tak jak to opisał to niewątpliwie ma dużo racji troszkę poczytałem na forach

minertu
10-07-2011, 21:26
Tak teraz rozumie nie mamy parametrów ferdek postaraj się opisać bo jeśli minertu- zakłada tak jak to opisał to niewątpliwie ma dużo racji troszkę poczytałem na forach
No to jest podstawa.
Jeśli nie będziemy znali jak sterownik był ustawiony to nie będziemy wiedzieli dlaczego tyle spalił.
Ja przypuszczam dlaczego.Niech ferdek napisze jak to było :)
Spokojnej nocy.Rano trzeba wstać popracować :)

marek43
10-07-2011, 21:45
wzajemnie dobranoc:yes:

fi***o
11-07-2011, 15:26
Ja testowałem kociołek przez noc,nastawiłem c.o na 65, temp. w prog.pok. na 25, regulacja termostaty i poszło od 22 do 6 rano, 20 kg eko przy temp.zewn. około 18 , chyba trochę dużo

Witam!
Zużycie opały w tym przypadku nie jest takie wielkie jak by się mogło wydawać wychodzi na to że spalał jakieś 2.5 kg na godzinę, rozgrzewała się zimna instalacja i podłogówki, a sam proces rozpalania też wymaga sporej ilości paliwa. Ile kocioł spala na prawdę okaże się dopiero kiedy popracuje jakiś okres czasu. Tego tupu test przypomina ostrą jazdę samochodem po mieście nawet bardzo oszczędne auto potrafi pochłonąć ogromne ilości paliwa, a na trasie już będzie zupełnie co innego podobnie jest w tym przypadku.

fi***o
11-07-2011, 15:29
No to jest podstawa.
Jeśli nie będziemy znali jak sterownik był ustawiony to nie będziemy wiedzieli dlaczego tyle spalił.
Ja przypuszczam dlaczego.Niech ferdek napisze jak to było :)
Spokojnej nocy.Rano trzeba wstać popracować :)

Sterownik u Ferdka jest ustawiony na 15 kW .

fi***o
11-07-2011, 15:39
Tak napisałem.Napisałem,ze mogą być ale nie muszą,u mnie są dlatego,że czujnik wewnętrzny mam na dole gdzie ja przebywam i mi w zimie wystarczy 25stC ale u góry mieszkają dziadkowie a oni 25stC maja za mało.
Wiec albo musiał bym pociągnąć kabel i czujnik do góry (tylko jak go zamaskować?),zadać temp wewn 26stC ,termostatami regulować na dole temp 25stC.
Czujnik na dole,nastawione 26stC tam gdzie przebywam a reszta tam gdzie mam termostaty nastawiam ok 25stC.
Nie za dobrze wpływa na prace kotła regulacja temp w pokojach termostatami,co juz napisałem ,ze zamykając grzejnik wychłodzi się w nim woda i taka wychłodzona dostaję sie do kotła po otwarciu termostatu i ta chłodna woda destabilizuje pracę kotła ale wg mnie i to jest moje zdanie.Nie da się wyregulować temp wewnętrznej inaczej jak tylko przez termostaty lub zawory.Dla mnie 26stC jest za dużo ale dla dziadków akurat.Gdybym mieszkał bez nich nie było by u mnie problemu bo wszędzie bym miał 25stC :)

Jeżeli instalacja jest wyposażona w termostaty to może całkiem dobrze pracować beż czujnika wewnętrznego. a w Twoim przypadku najlepiej by było gdyby pomiar był jednak na górze tam gdzie jest potrzebna wyższa temperatura a dół należało by skręcić termostatami. idealnie by było gdyby to były dwa niezależne obwody. Żeby nie było zabawy z kablami można zastosować termostat radiowy efekt jest bardzo podobny do działania czujnika wewnętrznego.

minertu
11-07-2011, 16:15
Jeżeli instalacja jest wyposażona w termostaty to może całkiem dobrze pracować beż czujnika wewnętrznego. a w Twoim przypadku najlepiej by było gdyby pomiar był jednak na górze tam gdzie jest potrzebna wyższa temperatura a dół należało by skręcić termostatami. idealnie by było gdyby to były dwa niezależne obwody. Żeby nie było zabawy z kablami można zastosować termostat radiowy efekt jest bardzo podobny do działania czujnika wewnętrznego.
Ja o tym doskonale wiem :),niestety nie mam dwóch osobnych układów a szkoda.

ferdek77
11-07-2011, 18:37
Hej, przypuszczam że było tak jak pisze firmainstalco, piec ustawiłem j.w.
wyłączyłem czujnik temp.zew.
i zadałem 25 st.
c.o. na 65
obniżone o 10
tylko na dwóch grzejnikach termostaty otwarte na maxa
reszta ustawiona fabrycznie
chciałem go trochę "przegonić" ,chociaż z drugiej strony, ile by spalił, jak by na zewnątrz było np.-15

minertu
11-07-2011, 19:46
Hej, przypuszczam że było tak jak pisze firmainstalco, piec ustawiłem j.w.
wyłączyłem czujnik temp.zew.
i zadałem 25 st.
c.o. na 65
obniżone o 10
tylko na dwóch grzejnikach termostaty otwarte na maxa
reszta ustawiona fabrycznie
chciałem go trochę "przegonić" ,chociaż z drugiej strony, ile by spalił, jak by na zewnątrz było np.-15
Jeszcze trochę węgla spalisz zanim wygrzejesz domek,jeśli chcesz jesienią zamieszkać to lepiej jak go będziesz już wygrzewał.
No i wietrzył co wilgoć wyjdzie.Przy wygrzewaniu otwórz wszystkie termostaty.

S76
12-07-2011, 11:32
U mnie podczas wygrzewania wylewek, przy temperaturze wody puszczanej w rurki 32 - 35 stopni C, kocioł 17 kW zużywał około 20-25 kg węgla na dobę. Powierzchnia ogrzewanej podłogi to około 180 m2. Dalsze podnoszenie temperatury wody ponad 35 stopni C powodowało wyraźny wzrost zużycia węgla. Maksymalne osiągnięte zużycie węgla to 4 worki (80 kg) na dobę przy temp. wody na rurki 48 stopni C (w domu było prawie jak w saunie - powietrze gorące i wilgotne). Zużycie byłoby z pewnością niższe, gdyby nie nieszczelność pomiędzy koroną palnika a korpusem (w popiele był niedopalony węgiel).

Pozdrawiam

minertu
12-07-2011, 12:16
U mnie podczas wygrzewania wylewek, przy temperaturze wody puszczanej w rurki 32 - 35 stopni C, kocioł 17 kW zużywał około 20-25 kg węgla na dobę. Powierzchnia ogrzewanej podłogi to około 180 m2. Dalsze podnoszenie temperatury wody ponad 35 stopni C powodowało wyraźny wzrost zużycia węgla. Maksymalne osiągnięte zużycie węgla to 4 worki (80 kg) na dobę przy temp. wody na rurki 48 stopni C (w domu było prawie jak w saunie - powietrze gorące i wilgotne). Zużycie byłoby z pewnością niższe, gdyby nie nieszczelność pomiędzy koroną palnika a korpusem (w popiele był niedopalony węgiel).

Pozdrawiam
Napisałeś jak było napisz jeszcze jak jest teraz.

S76
12-07-2011, 13:11
Napisałeś jak było napisz jeszcze jak jest teraz.

Niestety nie mogę porównać tego co było z tym co jest teraz gdyż skończyłem wygrzewanie wylewek. Po uszczelnieniu korony palnika testowałem piec przez kilka dni. Najważniejsze jest chyba to, że w popiele nie ma już niedopalonego węgla. Jako ciekawostkę dodam, że przeprowadziłem 2-dobowy test pracy kotła w trybie "Lato", podczas którego kocioł ogrzewał wodę w 400 L buforze. W czasie próby nie było poboru ciepłej wody z bufora, tak więc realne zapotrzebowanie na ciepło było niewielkie, wynikające ze strat ciepła przez niezaizolowane rury pomiędzy kotłem a buforem oraz izolację bufora. Przy temperaturze 53-57 st. C na zasilaniu (wartość zadana to 50 st. C) i 43-45 st. C na powrocie, zużycie groszku wynosiło około 2,5 kg/dobę. Istotne dla mnie jest to, że przy tak małym odbiorze ciepła kocioł nie wygasł - jest to dla mnie zwiastun bezproblemowej pracy w okresie letnim.

minertu
12-07-2011, 16:00
Będzie jeszcze lepsza praca w okresie letnim,ale trzeba cierpliwie poczekać.

minertu
12-07-2011, 16:06
S76 możesz podać link do Twojego stera?Tak w ogóle to 2,5kg na dobę z 400l zbiornikiem to naprawdę mało.

RobertAn
12-07-2011, 18:36
Witam.
Noszę się z zamiarem zakupu pieca RBR Ekouniwersal 17 kW. Z tego co widzę nie jest on zbyt popularny i nie mogę znaleźć opinii użytkowników. Mam trudny wybór ze względu na małą i specyficznie ukształtowaną kotłownię. Podajnik musi być z prawej strony, czopuch od góry i piec dość płytki (do 80-90 cm).
Chciałby się dowiedzieć czy RBR Ekouniwersal to generalnie dobry wybór i który z palników wybrać Ekoenergię czy Burnera-S? Jak radzi sobie sterownik e-coal? Czy po zamontowaniu rusztu awaryjnego jest dosyć miejsca na paliwo typu węgiel, drewno? Jak jest ze starannością wykonania kotła?
Sprawa jest dosyć pilna ze względu na konieczność urządzania kotłowni w najbliższym czasie. Z góry dziękuję za ewentualne wskazówki w temacie.

minertu
12-07-2011, 21:36
Witam.
Noszę się z zamiarem zakupu pieca RBR Ekouniwersal 17 kW. Z tego co widzę nie jest on zbyt popularny i nie mogę znaleźć opinii użytkowników. Mam trudny wybór ze względu na małą i specyficznie ukształtowaną kotłownię. Podajnik musi być z prawej strony, czopuch od góry i piec dość płytki (do 80-90 cm).
Chciałby się dowiedzieć czy RBR Ekouniwersal to generalnie dobry wybór i który z palników wybrać Ekoenergię czy Burnera-S? Jak radzi sobie sterownik e-coal? Czy po zamontowaniu rusztu awaryjnego jest dosyć miejsca na paliwo typu węgiel, drewno? Jak jest ze starannością wykonania kotła?
Sprawa jest dosyć pilna ze względu na konieczność urządzania kotłowni w najbliższym czasie. Z góry dziękuję za ewentualne wskazówki w temacie.
Odbierz priva.

S76
13-07-2011, 06:19
Minertu niestety nie mogę podać linka do sterownika gdyż nie mam jeszcze internetu na budowie :-). Co do zużycia węgla na poziomie 2,5 kg wydaje mi się, że jest OK. Mój kolega w okresie letnim zużywa 20 kg groszku na tydzień (~3 kg/dobę) - ogrzewany jest 140 L zbiornik a z ciepłej wody korzysta 4 osobowa rodzina.

minertu
13-07-2011, 13:26
Minertu niestety nie mogę podać linka do sterownika gdyż nie mam jeszcze internetu na budowie :-). Co do zużycia węgla na poziomie 2,5 kg wydaje mi się, że jest OK. Mój kolega w okresie letnim zużywa 20 kg groszku na tydzień (~3 kg/dobę) - ogrzewany jest 140 L zbiornik a z ciepłej wody korzysta 4 osobowa rodzina.
Zużycie i tak będzie zależało głównie od kaloryczności opału.U mnie spalanie też jest na poziomie 2,5-3kg/24h w zależności od zużycia wody.A idzie jej nie mało :)

S76
14-07-2011, 06:21
Zużycie i tak będzie zależało głównie od kaloryczności opału.U mnie spalanie też jest na poziomie 2,5-3kg/24h w zależności od zużycia wody.A idzie jej nie mało :)

Zużycie 2,5-3 kg/dobę to przy jakiej kaloryczności paliwa osiągasz?
BTW - co sądzisz o ekogroszku "Retopal" - mam możliwość nabycia takowego w cenie 630 zł/t (luzem).

minertu
14-07-2011, 19:00
Zużycie 2,5-3 kg/dobę to przy jakiej kaloryczności paliwa osiągasz?
BTW - co sądzisz o ekogroszku "Retopal" - mam możliwość nabycia takowego w cenie 630 zł/t (luzem).
Nie paliłem retopalem,palę groszkiem średnim z KWK CHWAŁOWICE.

bynio2
14-07-2011, 19:01
Odbierz priva.

Witam
Mam teką samą prośbę co "RobertAn":yes:
Byłbym bardzo wdzięczny za info na priva
Pozdrawiam:D

minertu
14-07-2011, 20:11
Witam
Mam teką samą prośbę co "RobertAn":yes:
Byłbym bardzo wdzięczny za info na priva
Pozdrawiam:D
Info poszło na priva :)

keteimj
18-07-2011, 13:52
Do minertu

Dawaj to info o RBR Ekouniwersal 17 kW i do mnie jeśli to nie problem.



z góry diękuję

j23titus
19-07-2011, 06:43
Do mnie również info na priva jeżeli nie można na forum ogólnym o RBR 17KW

minertu
19-07-2011, 07:43
Panowie,taka prośba aby nie zaśmiecać forum ,jeżeli ktoś chce info na priv to proszę się z tym zwracać na priv.

Gelo_26
27-07-2011, 08:37
Czy W RBR 23KW wężownica do CWU jest w standardzie czy za dopłatą?
A jeśli trzeba dopłacić to czy jest w ogóle sens zamawiać ją?

minertu
27-07-2011, 13:45
Czy W RBR 23KW wężownica do CWU jest w standardzie czy za dopłatą?
A jeśli trzeba dopłacić to czy jest w ogóle sens zamawiać ją?
Jest za dopłatą,jakiś sens ma bo po coś była robiona,np gdy nie ma w budynku miejsca na bojler,można podłączyć dodatkowy prysznic w piwnicy,nie korzystając z bojlera.Pomysłów na jej wykorzystanie może być wiele.

Gelo_26
27-07-2011, 13:46
no właśnie hydraulik mi sugerował że można jej użyć jako wewnętrznej wężownicy schładzającej ale przy tej dopłacie co jest to średnio to się opłaca

minertu
27-07-2011, 14:06
Ja powiem tak,ster nie doprowadzi do tego aby woda się zagotowała,max temp jaką możesz na nim ustawić to 80stC ,sterownik dopuści do temp 90stC jak ja przekroczy wyłącza się dmuchawa,podajnik a uruchamiają pompy.
Ja mam zwykły zawór bezpieczeństwa na spuście wody z kotła,w razie czego się otworzy i woda wylatując wychłodzi kocioł wodą z powrotu ,to tyle na ten temat.

minertu
27-07-2011, 14:26
Poza tym można jej użyć i do tego i do tego,grunt aby był odbiór wody.

ast2000
06-08-2011, 15:53
witam,
czy ktoś użytkuje ten kocioł w wersji dwufunkcyjnej, z podgżewaniem cwu? spotkałem się z opinią, że takie rozwiązanie w kotłach poniżej 23 kw nie zdaje egzaminu.

minertu
07-08-2011, 19:42
Dla wężownicy 17kW jest trochę za słabe.

ast2000
08-08-2011, 07:57
jakie rozwiązanie wobec tego będzie lepsze, z czysto praktycznego punktu wiedzenia:
- 17 kw + bojler,
- 23 kw z wężownicą.
budynek nowy, ściany suporek 24 + 15 cm styropian, powierzchnia użytkowa ok. 150 mkw.

minertu
08-08-2011, 12:49
Jeżeli nie masz miejsca w kotłowni to 23kW jeżeli miejsce się znajdzie na bojler to 17kW + bojler.

Gelo_26
10-08-2011, 08:00
Od wczoraj jestem posiadaczem RBR Ekouniwersal 23KW
Moje pierwsze spostrzeżenia
+ zamontowany zawór schładzający przez Instalco
+ dobrze zabezpieczony piec na palecie
+ piec ogólnie wygląda na solidny
+ nawet spora komora do palenia awaryjnego ( zaznaczam że nie mam porównania z innymi )
pierwszy efekt psują
- resztki elektrod i luźne odpryski po spawach w popielniku i komorze
- pobrudzony sterownik
- dodatki w pudełku prosto ze spawalni
- nie przepłukany dobrze piec, okruchy spawalnicze w otworze na zawór spustowy

Szkoda że firmy nie zwracają uwagi na takie drobiazgi
a wystarczyło poświęcić 15min aby sprawdzić, wyczyścić kocioł, dodatki umieścić w ładnym czystym pudełku...
Bo potem klient przy odbiorze jest trochę zawiedziony w końcu wydaje trochę kasy na zakup.

Za tydzień prawdopodobnie uruchomienie a od września chyba zacznę już sezon grzewczy i wtedy zobaczymy czy będę zadowolony
z tego kociołka i duetu ecoal+burner-s

No i być może rozpowszechnię ten kocioł u mnie w okolicy bo spodobał się wczoraj moim znajomym którzy też planują zakup kotła, a byli zdecydowani już na sasa

trammel
19-08-2011, 22:55
Witam,

widziałem ten kocioł w hurtowni , oglądałem też Skamp-a premium. Moce te same, jednak skamp sprawia wrażenie dużo masywniejszego. Ciekawe czy oba mają faktycznie te 17 kw w praktyce, czy też tylko na papierze. Paleniska awaryjne w obu kotłach małe i nieporęczne. Sterowanie Skampa podobno ma możliwość ręcznych korekcji, w RBR - ecoal na pełnym automacie. Ciekawe które rozwiązanie bardziej się sprawdza.

Do zakupu kotła mam jeszcze jakiś miesiąc - dwa, zastanawiam się też nad Sztokerem. Może ktoś coś podpowie.

Pozdrawiam

Jarecki79
20-08-2011, 09:45
Witam,

widziałem ten kocioł w hurtowni , oglądałem też Skamp-a premium. Moce te same, jednak skamp sprawia wrażenie dużo masywniejszego. Ciekawe czy oba mają faktycznie te 17 kw w praktyce, czy też tylko na papierze. Paleniska awaryjne w obu kotłach małe i nieporęczne. Sterowanie Skampa podobno ma możliwość ręcznych korekcji, w RBR - ecoal na pełnym automacie. Ciekawe które rozwiązanie bardziej się sprawdza.

Do zakupu kotła mam jeszcze jakiś miesiąc - dwa, zastanawiam się też nad Sztokerem. Może ktoś coś podpowie.

Pozdrawiam

W sprawie tego postu i konstrukcji Skam-P odpowiedzi udzieliłem w tym miejscu:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?169888-kocio%C5%82-SKAM-P-i-sterownik-Puma&p=4863857&viewfull=1#post4863857

minertu
21-08-2011, 10:01
Jeżeli chodzi o RBR to 17kW jest dla powierzchni od 70-200m2,sprawność kotła powyżej 88%.To ,że mały nie znaczy ,że nie jest sprawny nie ujmując nic kotłowi Skamp-P.
Na jesień nastawy ręczne będą również w eCoal.

Gelo_26
21-08-2011, 10:50
Ja wczoraj w końcu za pomocą paleciaka i dwóch osób ustawiłem kocioł na miejscu ( "pierońsko" ciężki ). Pod koniec tygodnia uzbrojenie kotłowni a w tym tygodniu szukam węgla. Planuje zakup 2t eko boberka, 1t miału i 1t jakiegos taniego eko

emisb
21-08-2011, 12:15
Gelo_26 a czemu nie wybrałeś 17 kW?
Mam ten sam domek co ty i cały czas wydawało mi się że ten powinien być idealny.

Gelo_26
21-08-2011, 17:59
Też cały czas myślałem nad 17KW bo to tylko niby 170 użytkowej ( dodatkowo doszło do użytkowej pomieszczenie nad garażem )
ale w sumie wyszło niecałe 180m2 podłogówki + grzejniki + ogrzewany garażu i składzik + 220l cwu.
Rozmawiałem też z jedna osobą która ma kocioł 17KW i podobnej wielkości dom oraz podobny układ hydrauliki i
mówiła że czasami w zimę to było trochę za mało te 17KW.
Ja planuje też palenie gorszej jakości opałem więc suma sumarum zdecydowałem się na te 23KW mam nadzieje że nie będę żałował.

minertu
03-09-2011, 03:42
Chciałbym uczulić przyszłych nabywców kotłów z sterownikiem eCoal (nie tylko Ogniwo) aby uświadomili instalatorów o tym ,że czujnik powrotu ma być zainstalowany na końcu wszystkich powrotów,wystarczy ok 15cm rurki przed wlotem do kotła aby na niej umiejscowić czujnik powrotu.Właśnie dziś wróciłem od nabywcy Ogniwa eko +
i muszę stwierdzić,że instalatorzy nie wiedzą do czego służy czujnik powrotu i gdzie ma być zamontowany.Co najgorsze na przeróbki mało kto się decyduje a ma to wpływ na odczyt temperatur i pracę sterownika.

Gelo_26
10-09-2011, 17:10
Dziś minęło 48h od czasu odpalenia mojego RBR-ka
Przez pierwsze 8h chodziła podłogówka i grzejniki
potem już sama podłogówka . w tym czasie piecyk spalił mi ok 50kg ekogroszku Pieklorz
i 30kg miału. Wyrzuciłem półtorej szuflady popiołu. W popiele znajdowało się trochę spieków
Obecnie zasypałem 100kg i nadal trwa wygrzewanie podłogówki
W domu sauna :)
Na każdym z obiegów przepływ 1,5l/s
Piecyk nigdzie nie dymi jedynie przy wsypywaniu miału troszkę dymu uchodzi z zasobnika.

minertu
10-09-2011, 18:36
Dziś minęło 48h od czasu odpalenia mojego RBR-ka
Przez pierwsze 8h chodziła podłogówka i grzejniki
potem już sama podłogówka . w tym czasie piecyk spalił mi ok 50kg ekogroszku Pieklorz
i 30kg miału. Wyrzuciłem półtorej szuflady popiołu. W popiele znajdowało się trochę spieków
Obecnie zasypałem 100kg i nadal trwa wygrzewanie podłogówki
W domu sauna :)
Na każdym z obiegów przepływ 1,5l/s
Piecyk nigdzie nie dymi jedynie przy wsypywaniu miału troszkę dymu uchodzi z zasobnika.
Fajnie,że ktoś w końcu cokolwiek pisze.
Spieki to nie efekt spalania lecz jakość spalanego węgla.
To nie dym lecz drobniutki pył unoszący się przy zasypywaniu kotła.
Napisz proszę jakim miałem palisz i jakie wrażenia z pracy kotła.Wiem, sezon jeszcze się nie zaczął :)
Opinie są ważne czy to dobre,czy też złe.

Gelo_26
13-09-2011, 07:51
Miał to podobno z kopalni boberek, ponoć wysokokaloryczny 25KJ i pali się nim ok.
Ale jak miałem ustawioną podłogówkę na 50C to łyknęło mi 90kg miału w 24h :) ale wiadomo wszystko
się musi wygrzać. Popiołu miałem z tego dwie szuflady i łopatę
Na razie ciężko coś więcej napisać bo to tylko wygrzewanie podłogówki i nijak to się ma do późniejszego
grzania ale na razie jestem zadowolony z tego pieca
Ale wku...wia mnie jedna rzecz otóż ma on na wierzchy pokrycie z blachy polerowanej która była zabezpieczona folią
i w firmie instalco jak przyklejali poglądowy schemat instalacji to ktoś nożykiem wyciął tą folię i teraz mam takie piękne rysy w kształcie prostokąta na tej świecącej blasze :) - wiem kotłownia to nie salon :)

minertu
14-09-2011, 09:38
Też to zauważyłem,myślę,że producent zmieni miejsce do jej naklejenia i nie będzie tam nic wycinane.
Tak to nie salon,z czasem o ryskach zapomnisz :)

Gelo_26
14-09-2011, 10:09
Szczególnie jak się zakurzy :))
W poniedziałek do prawie pustego zasobnika wsypałem 25kg ekogroszku i zmniejszyłem temperaturę do 45C
i kocioł jeszcze na tym węgielku sobie popala :)

minertu
14-09-2011, 14:31
Szczególnie jak się zakurzy :))
W poniedziałek do prawie pustego zasobnika wsypałem 25kg ekogroszku i zmniejszyłem temperaturę do 45C
i kocioł jeszcze na tym węgielku sobie popala :)
Ale wygrzewasz czy tylko ciepła woda?

Gelo_26
14-09-2011, 21:18
Wygrzewam :) Ciepłej jeszcze nie uruchomiłem.

SUMO
21-09-2011, 20:14
Witajcie
Ja stoję przed dylematem dom w miarę ocieplony podpiwniczony 1040 mm x 1060 mm (Marzanna 11 lat) ogrzewam tylko parter + piętro, piwnica nie jest ogrzewana i posiada nieocieplone drzwi garażowe. Który lepszy dla tego domu RBR 17 kw czy 23kw? Mam zamiar ogrzewać tez CWU przez cały rok proszę o doradę.
Dzieki i pozdrawiam

minertu
22-09-2011, 06:09
Witajcie
Ja stoję przed dylematem dom w miarę ocieplony podpiwniczony 1040 mm x 1060 mm (Marzanna 11 lat) ogrzewam tylko parter + piętro, piwnica nie jest ogrzewana i posiada nieocieplone drzwi garażowe. Który lepszy dla tego domu RBR 17 kw czy 23kw? Mam zamiar ogrzewać tez CWU przez cały rok proszę o doradę.
Dzieki i pozdrawiam
Jak patrzę na "mm" to ten domek nie jest za duży :)
Teraz poważnie.
Proponuję zakupić RBR 23kW , RBR 17kW byłby tutaj na styk.
Zima tuż tuż a na kociołki już trzeba czekać 2 tyg.

SUMO
26-09-2011, 16:24
Dziękuję bardzo kupuje 23 kw.
pozdrawiam

minertu
28-09-2011, 21:05
Dziękuję bardzo kupuje 23 kw.
pozdrawiam
To kiedy planowany zakup?

sipus31
21-10-2011, 19:00
Dzis dostarczono mi moj nowy kociolek Rbr ekouniwersal 17 kw,kupilem go po recenzjach i opiniach kilku zyczliwych osob ;) ,moje pierwsze spostrzezenia sa takie bo odpale go dopiero za miesiac, kociolek naprawde solidnie wykonany,nie ma do czego sie doczepic,latwy dostep do czyszczenia,ciekawie rozwiazane dodatkowe czyszczenie kanalow pionowych oraz w razie palenia awaryjnego zamkniecie czesciowe obiegu spalin,kociolek jest bardzo zgrabny i naprawde robi wrazenie,bylem od pol roku nastawiony na eko plusa, w ostatniej chwili zmienilem wybor i nie zaluje,wkoncu maja przeciez ten sam sterownik(ecoal),i b.podobny palnik(ekoenergia) a gwarancje ma rok dluzsza ( 5lat) wykonany z grubszej blachy i wylot spalin do gory dzieki czemu zajmuje mniej miejsca w kotlowni, to wszystko zawazylo na moim wyborze. Mam nadzieje ze w akcji rowniez da mi powody do zadowolenia -) .Dziekuje pewnym osobom za uswiadomienie mi ze taki kociolek jest na rynku bo wczesniej o nim nie slyszalem(nie ma takiej reklamy jak ogniwo) ale moze zacytyje ""firma Instalco robi ich mniej ale z wieksza starannoscia"

minertu
21-10-2011, 21:22
Dzis dostarczono mi moj nowy kociolek Rbr ekouniwersal 17 kw,kupilem go po recenzjach i opiniach kilku zyczliwych osob ;) ,moje pierwsze spostrzezenia sa takie bo odpale go dopiero za miesiac, kociolek naprawde solidnie wykonany,nie ma do czego sie doczepic,latwy dostep do czyszczenia,ciekawie rozwiazane dodatkowe czyszczenie kanalow pionowych oraz w razie palenia awaryjnego zamkniecie czesciowe obiegu spalin,kociolek jest bardzo zgrabny i naprawde robi wrazenie,bylem od pol roku nastawiony na eko plusa, w ostatniej chwili zmienilem wybor i nie zaluje,wkoncu maja przeciez ten sam sterownik(ecoal),i b.podobny palnik(ekoenergia) a gwarancje ma rok dluzsza ( 5lat) wykonany z grubszej blachy i wylot spalin do gory dzieki czemu zajmuje mniej miejsca w kotlowni, to wszystko zawazylo na moim wyborze. Mam nadzieje ze w akcji rowniez da mi powody do zadowolenia -) .Dziekuje pewnym osobom za uswiadomienie mi ze taki kociolek jest na rynku bo wczesniej o nim nie slyszalem(nie ma takiej reklamy jak ogniwo) ale moze zacytyje ""firma Instalco robi ich mniej ale z wieksza starannoscia"
Z niecierpliwością czekamy na opinie podczas eksploatacji.

sipus31
22-10-2011, 21:18
ale czemu tu tak cicho na tym forum, uzytkownicy Rbr-ka odezwijcie sie ,u was juz pewnie piecyk pracuje,jakie wasze pierwsze spostrzezenia i opinie?

Piotrek42
22-10-2011, 21:31
Bo mało jest użytkowników tego kotła :) jak dobrze chodzi to o czym mają ludzie pisac???? tu królują 2 opcje kotłów :)

zawijan
22-10-2011, 21:39
ale czemu tu tak cicho na tym forum, uzytkownicy Rbr-ka odezwijcie sie ,u was juz pewnie piecyk pracuje,jakie wasze pierwsze spostrzezenia i opinie?

Trochę chyba pisali tutaj
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?149321-Palnik-BRUCER-sterownik-eCoal

karoka65
22-10-2011, 22:23
Trochę chyba pisali tutaj
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?149321-Palnik-BRUCER-sterownik-eCoal
No chyba nie najlepszy przykład bo tam można poczytać o brucerze a nie RBRze i trochę o eCoalu i dopowiem że od tego czasu wiele się zmieniło z pierwotnych założeń.

sipus31
22-10-2011, 22:26
Bo mało jest użytkowników tego kotła :) jak dobrze chodzi to o czym mają ludzie pisac???? tu królują 2 opcje kotłów :)

no to moze by chociaz innym polecili ze to trafny wybor,no ale tak skoro maja dobrze to pewnie juz o kotle nie mysla a nwet o nim zapomnieli :)
w sumie nic tylko sie cieszyc ze nabylo sie taki kociolek.

minertu
23-10-2011, 12:03
no to moze by chociaz innym polecili ze to trafny wybor,no ale tak skoro maja dobrze to pewnie juz o kotle nie mysla a nwet o nim zapomnieli :)
w sumie nic tylko sie cieszyc ze nabylo sie taki kociolek.
Jak by nie było wątek należy również dla Ciebie :)

sipus31
23-10-2011, 13:15
Jak by nie było wątek należy również dla Ciebie :)

I w razie potrzeby nie zawaham sie go uzyc :D

marcinraven
23-10-2011, 15:04
Witam
Planuję zakup kotła RBR Ekouniwersal lub Ogniwo Eko Plus i tu mam pytanko ,jeśli dobrze widzę to RBR ma na górze osobno zasilanie Instalacji CO i CWU natomiast Ogniwo tylko jedno .Dodatkowo w instrukcji RBR na stronie 13 widzę schemat podłączenia ciepłej wody z tyłu kotła? Mam ogromną prośbę do urzytkowników RBR o {oświecenie mnie} jak mają podłączony kocioł i o ewentualne zalety i wady tych dwóch rozwiązań (eko i rbr).
Na str.2 instrukcji RBR jest zamieszczony schemat instalacji CO i CWU .Czy można (należy) między zasilanie CO a powrót wpiąć pompę mieszającą?
Z góry dziękuję za pomoc
Marcin

karoka65
23-10-2011, 16:43
Te dwa wyjścia wydają mi się lepszym rozwiązaniem bo jedna pompka nie podkrada drugiej wody.
Te wyjścia z tyłu to opcja dodatkowa, rbr może być wyposażony w wężownicę podgrzewającą ciepłą wodę i nie ma potrzeby montowania bojlera.
Jest to bardzo solidny i zgrabny kociołek.

minertu
23-10-2011, 16:45
Witam
Planuję zakup kotła RBR Ekouniwersal lub Ogniwo Eko Plus i tu mam pytanko ,jeśli dobrze widzę to RBR ma na górze osobno zasilanie Instalacji CO i CWU natomiast Ogniwo tylko jedno .Dodatkowo w instrukcji RBR na stronie 13 widzę schemat podłączenia ciepłej wody z tyłu kotła? Mam ogromną prośbę do urzytkowników RBR o {oświecenie mnie} jak mają podłączony kocioł i o ewentualne zalety i wady tych dwóch rozwiązań (eko i rbr).
Na str.2 instrukcji RBR jest zamieszczony schemat instalacji CO i CWU .Czy można (należy) między zasilanie CO a powrót wpiąć pompę mieszającą?
Z góry dziękuję za pomoc
Marcin
Wszystkie Twoje wątpliwości rozwieje dokładniejsze prześledzenie DTR tego kotła.
Jest ono zamieszczone na mojej stronie www.
Ma dwa wyjścia ale nie koniecznie musisz z nich korzystać na raz , co nie znaczy ,że jest to bardzo wygodne robisz sobie od razu dwa osobne zasilania dla CWU i CO ,w praktyce wychodzi to taniej.
Schemat cieplej wody jest dla kotła z podgrzewaczem (opcjonalnie).
Co do pompy mieszającej nie jest ona wymagana ,można ja zastąpić zaworem 3D.
Zaletą czy wada jest to,że nie trzeba montować trójnika do rozprowadzenia odrębnego zasilania dla CWU i CO.

Gelo_26
24-10-2011, 12:47
Ja ma u góry 4 króćce do jednego mam podłączony zawór schładzający, do drugiego zasilanie c.o., trzeci to c.w.u czwarty zaślepiony.
Z tyłu mam dwa wejścia do jednego mam podłączony powrót c.o. a do drugiego c.w.u.
Chłopaki z forum zalecają aby powroty c.w.u i c.o. były połączone razem. Szerzej o tym pisał minertu

minertu
24-10-2011, 16:24
Ja ma u góry 4 króćce do jednego mam podłączony zawór schładzający, do drugiego zasilanie c.o., trzeci to c.w.u czwarty zaślepiony.
Z tyłu mam dwa wejścia do jednego mam podłączony powrót c.o. a do drugiego c.w.u.
Chłopaki z forum zalecają aby powroty c.w.u i c.o. były połączone razem. Szerzej o tym pisał minertu
Tak lepiej jak są razem.Ale wtedy gdy chcemy użyć pompy CWU+mieszająca.

kumpex
24-10-2011, 19:22
Te dwa wyjścia wydają mi się lepszym rozwiązaniem bo jedna pompka nie podkrada drugiej wody.
Te wyjścia z tyłu to opcja dodatkowa, rbr może być wyposażony w wężownicę podgrzewającą ciepłą wodę i nie ma potrzeby montowania bojlera.
Jest to bardzo solidny i zgrabny kociołek.
Potwierdzam dwa wyjścia z pieca to dobre rozwiązanie,nie trzeba zakładać zaworów zwrotnych aby pompy nie podbierały sobie wody.

sipus31
27-10-2011, 11:20
8146081462814598145881461Na prosbe zamieszczam kilka fotek live

sipus31
27-10-2011, 11:29
Zdjecia moze nie najlepszej jakosci ale zawsze jakis podglad jest co nie?,na drzwiczkach i gornej obudowie jeszcze jest folia.

marcinraven
27-10-2011, 12:39
8146081462814598145881461Na prosbe zamieszczam kilka fotek live
Super fotki ,bardzo się przydadzą bo producent jakoś o tym nie pomyślał ,a szkoda .Masz może jakąś fotkę deflektora? Z czego on jest zrobiony i jak to wogóle wygląda?
Na zdjęciu nr 2 widzę 4 wyjścia po prawej zasilanie CO i mufa zaworu bezp. po lewej pierwszy zasilanie CWU ,a ta mufa w głębi ? co to za wyjście?
Niestety nie ma nic o nim w instrukcji .

minertu
27-10-2011, 21:30
Deflektor jest na trzecim zdjęciu,niestety nie widoczny.Jest to płyta żeliwna.

sipus31
28-10-2011, 21:45
81837

tu go widac

karoka65
28-10-2011, 22:03
Jak mi się skończy mój "badziewiaczek" to też taki sobie sprawię ale chyba z wężownicą bo już mam dość wymieniania bojlerów co kilka lat. Przeważnie zaraz po zakończeniu gwarancji zaczynają ciec.
Producenci opanowali już chyba do perfekcji dobór materiału do długości gwarancji.
Miałem już z czarnej blachy, 3 sztuki z ocynkowanej i jeden emaliowany a co ciekawe to najdłużej wytrzymał ten z czarnej blachy a najkrócej emaliowany.
Ten emaliowany zaczął cieknąć jeszcze w okresie gwarancji tylko żona gdzieś kartę przegwizdała.
Teraz mam Kospela 140L z podwójnym płaszczem i 4 lata gwarancji dają na niego, zobaczymy jak długo wytrzyma. Co mogę powiedzieć na razie dobrego o nim to to że szybko woda się nagrzewa i powoli stygnie tak że ocieplenie jest bardzo dobre.

Piotrek42
28-10-2011, 22:09
Fajny deflektorek a że jest z zeliwa to również odda ciepło :)

Piotrek42
28-10-2011, 22:10
karoka65 kup sobie zasobnik z nierdzewki :D

sipus31
28-10-2011, 22:15
Karoka nie strasz,ja kupilem wolnostojacego galmeta 140l,ma 5 lat gwarancji,ale licze ze da rade wiecej hehe,teraz jeszcze wybor pomp mnie czeka,chyba postawie na wilo.zastanawiam sie czy do c.o. wilo rs czy smart (energooszczedna) doradzisz cos?

karoka65
28-10-2011, 22:16
No jak ostatnio zaglądałem na ceny to chyba coś około 2,5 tysia trzeba wybulić, to już wolę wężownicę za 600 i też jest z nierdzewki.

karoka65
28-10-2011, 22:30
Ja tam jestem zwolennikiem prostych rozwiązań im mniej cudactwa tym mniej problemów.
Zwykły Grundfos śmiga już chyba ze 12 lat na CO.
Obstawisz się czujnikami eCoala i będzie dobrze i tanio.
Czujnik CWU będzie pilnował ci temp. na bojlerze, zamontować 4D na zasilaniu CO i będzie ci pilnować grzejników żebyś się w domku nie dusił a 3D na podłogówkę jak będziesz miał.
W obwodzie masz jeszcze czujnik zewnętrzny i wewnętrzny eCoala.
Można rozważyć jeszcze instalację z wymiennikiem, coś takiego miał Bobek_Budowniczy i chwalił sobie.
Myślę że pisał prawdę bo wydaje się to zasadne rozwiązanie, instalacja powinna być bardziej stabilna.
Mniejsze skoki temperatury na kotle bo woda krąży kocioł-wymiennik a cała reszta zasilana jest z wymiennika.

Piotrek42
28-10-2011, 22:31
sipus31 Nie kupuj energooszednych pomp do instalacji, niby producent nie zabrania ich stosować ale wiem ze są z nimi problemy w rozbudowanych układach grzewczych,ponoć jako jedna pompka do CO sprawiają się ok ale do wiekszej instalacji( wielopompowej) lubią namieszac.ew mozna zakupić wilo do cyrkulacji

karoka65
28-10-2011, 22:39
Tą cyrkulację też bym sobie odpuścił, chyba że odległość bojlera od kuchni i łazienki jest bardzo duża, ale im ta odległość jest dłuższa to trzeba się liczyć również z tym że i cyrkulacja będzie generowała także większe straty.
O wygodzie też trzeba wspomnieć bo po odkręceniu kranu mamy od ręki cieplutką wodę.
Sam musisz zdecydować co dla ciebie jest ważniejsze.

sipus31
28-10-2011, 22:46
Tą cyrkulację też bym sobie odpuścił, chyba że odległość bojlera od kuchni i łazienki jest bardzo duża, ale im ta odległość jest dłuższa to trzeba się liczyć również z tym że i cyrkulacja będzie generowała także większe straty.
O wygodzie też trzeba wspomnieć bo po odkręceniu kranu mamy od ręki cieplutką wodę.
Sam musisz zdecydować co dla ciebie jest ważniejsze.

no mi to w sumie ryba hehe,ino zona by chciala od razu ciepla hehe.do lazienki mam z 8m,do kuchni z 7m

karoka65
28-10-2011, 22:53
To posłuchaj żony żeby mieć później święty spokój. Kupisz jakiś programatorek żeby nie śmigała cały czas.
Wilk będzie syty i owca cała.

sipus31
28-10-2011, 22:57
To posłuchaj żony żeby mieć później święty spokój. Kupisz jakiś programatorek żeby nie śmigała cały czas.
Wilk będzie syty i owca cała.

no wlasnie trzeba znalezc kompromis a z "babami'" lepiej nie zadzierac hehe

minertu
28-10-2011, 23:46
WILO poszło w górę z cenami,hurtownie je kupują w EURO i cena skacze różnie.

Problem z pompą adaptacyjną już chyba jest rozwiązany.Nie ma problemu.

SUMO
29-10-2011, 15:06
Dziękuję wszystkim za porady a w szczególności Minaretu który to pomógł mi się zdecydować na rbr. Kociołek jest pierwsza klasa - dobry wybór. Jestem bardzo zadowolony (0) problemów (0) regulacji, maszyna gada jak trzeba. REWELACJA jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.

minertu
29-10-2011, 15:26
Dziękuję wszystkim za porady a w szczególności Minaretu który to pomógł mi się zdecydować na rbr. Kociołek jest pierwsza klasa - dobry wybór. Jestem bardzo zadowolony (0) problemów (0) regulacji, maszyna gada jak trzeba. REWELACJA jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.
Pozwolę sobie coś sprostować otóż nie MINARETU ale minertu.
Jak kocioł się podoba to tylko się cieszyć.
Kiedy odpalanie?

sipus31
29-10-2011, 17:24
Dziękuję wszystkim za porady a w szczególności Minaretu który to pomógł mi się zdecydować na rbr. Kociołek jest pierwsza klasa - dobry wybór. Jestem bardzo zadowolony (0) problemów (0) regulacji, maszyna gada jak trzeba. REWELACJA jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.

witaj w klubie

karoka65
29-10-2011, 17:34
sipus widzę że chyba już nie możesz doczekać. hehe.

sipus31
29-10-2011, 17:45
sipus widzę że chyba już nie możesz doczekać. hehe.

Chodzi Ci o odpalenie kociolka? no pewnie ze nie moge,ale jeszcze 2 tygodnie wyczekiwania na instalatora hehe,poki co kafelkuje sobie kotlownie.

SUMO
07-11-2011, 21:52
Chodzi Ci o odpalenie kociolka? no pewnie ze nie moge,ale jeszcze 2 tygodnie wyczekiwania na instalatora hehe,poki co kafelkuje sobie kotlownie.

Ja już dawno odpaliłem i testuje czeskie groszki po 668 z dostawą do domu. Kociołek rewelacja .
Czy macie zdanie o groszkach ? Jaki jest najlepszy? Może jakiś miał ale, producent odradzał ze względu na nie wielką oszczędność a dużą zawartość popiołu. Ale zobaczymy lubię kombinować. Zabawa trwa..

ps.Sorry Minertu za przekręt ale byłem ostatnio w Egerze i wlazłem na minaret...

minertu
08-11-2011, 15:05
Ja testuje obecnie Tani Opał 8399984000
Jak na razie idzie w miarę dobrze od wczoraj.Dziś wsypałem drugi worek.Podobno się nie nadaje :)
ale eCoal dobrze sobie z nim radzi :)

minertu
08-11-2011, 15:35
Tutaj trochę więcej
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?164725-Ranking-paliwa-typu-ekogroszek./page40

karoka65
08-11-2011, 17:13
Ja testuje obecnie Tani Opał 8399984000
Jak na razie idzie w miarę dobrze od wczoraj.Dziś wsypałem drugi worek.Podobno się nie nadaje :)
ale eCoal dobrze sobie z nim radzi :)
To nie jest tak że się nie nadaje, wszystko co się w ogóle pali można spalić.
Tak jak ten z Komoran pali się dobrze i dobrze wypala ale spala się go bardzo dużo a jego kaloryczność wg. tego co zaobserwowałem u siebie jest co najmniej o połowę niższa niż tego z Komoran.
Śmiem twierdzić że będą poważne problemy z uzyskaniem temp. zadanej gdy tylko zrobi się zimno.
Nie jest to żadna zasługa eCoala bo na Bruli również dobrze się palił problemem jest wilgotność i mizerna kaloryczność tego paliwa.

sipus31
09-11-2011, 18:49
Wielkimi krokami zbliza sie montaz pieca i dokonczenie instalacji,poki co ta zime bede ogrzewal tylko budowe,mysle by utrzymywac tam temp 17-19 st. ,
poradzcie prosze co sobie dopilnowac,co sobie kazac zrobic przy instalcji w kotlowni itd. a na co uwazac by instalator nie popelnil gafy.

Druga sprawa kupilem luzem Retopal z Piasta,poworkowalem go ale jest potwornie mokry co mnie martwi,jak go teraz chociaz troszke osuszyc? A jaki to wogole bedzie mialo wplyw na kociolek jesli bede musial palic takim mokrym te n sezon?

karoka65
09-11-2011, 22:29
Druga sprawa kupilem luzem Retopal z Piasta,poworkowalem go ale jest potwornie mokry co mnie martwi,jak go teraz chociaz troszke osuszyc?

Taka ładna pogoda była ostatnio to po co ładowałeś taki mokry do worków ?
Trzeba był zostawić parę dni na słońcu i byłby dawno suchutki.
Ale ty tam nie mieszkasz chyba jeszcze to mógł się ze suszyć na nic :)
Jak masz trochę miejsca w kotłowni to zawsze wkładaj sobie ze 4 czy 5 worków na następny zasyp gdzieś koło kotła. Rozwiąż je i niech parują na stojaka. Jak worki foliowe to możesz dźgnąć kilka razy śrubokrętem w worki szybciej odparuje wilgoć.
To że węgiel jest mokry pierwsze zobaczysz wewnątrz zasobnika po sezonie.

sipus31
09-11-2011, 22:35
Taka ładna pogoda była ostatnio to po co ładowałeś taki mokry do worków ?
Trzeba był zostawić parę dni na słońcu i byłby dawno suchutki.
Ale ty tam nie mieszkasz chyba jeszcze to mógł się ze suszyć na nic :)
Jak masz trochę miejsca w kotłowni to zawsze wkładaj sobie ze 4 czy 5 worków na następny zasyp gdzieś koło kotła. Rozwiąż je i niech parują na stojaka. Jak worki foliowe to możesz dźgnąć kilka razy śrubokrętem w worki szybciej odparuje wilgoć.
To że węgiel jest mokry pierwsze zobaczysz wewnątrz zasobnika po sezonie.

No wlasnie chcac nie chcac musialem go schowac do srodka,no dokladnie tak zrobilem ,czesc jest rozsypana w kotlowni,by sobie schnelo ale jak to mowia szału nie ma hehe.

bynio2
17-11-2011, 20:33
Witam serdecznie.
Dawno tu nie zaglądałem,i widzę że dyskusja trwa:)
sipus 31 mam do ciebie pytanko.Moja żonka ma kuzynkę tam gdzie mieszkasz:)
Ja jestem z Polkowic,to nie daleko,może były by możliwość podczas odwiedzin kuzynki,
podejść do Ciebie i obejrzeć kociołek??:cool:
Obecnie kończę budowe,(daleko bo aż w Małopolsce)i bardzo jestem ciekaw
jak ten kociołek spisuje się na żywca.
Jeśli to nie problem to proszę o adres na priva:))
Pozdrawiam.

sipus31
18-11-2011, 18:59
Witam serdecznie.
Dawno tu nie zaglądałem,i widzę że dyskusja trwa:)
sipus 31 mam do ciebie pytanko.Moja żonka ma kuzynkę tam gdzie mieszkasz:)
Ja jestem z Polkowic,to nie daleko,może były by możliwość podczas odwiedzin kuzynki,
podejść do Ciebie i obejrzeć kociołek??:cool:
Obecnie kończę budowe,(daleko bo aż w Małopolsce)i bardzo jestem ciekaw
jak ten kociołek spisuje się na żywca.
Jeśli to nie problem to proszę o adres na priva:))
Pozdrawiam.

poslalem na priv

karoka65
18-11-2011, 19:03
No tylko żebyście wyszli z tej kotłowni o własnych siłach hehe.
Jak wybiorę się następnym razem w góry to też wpraszam się do sipusa.

sipus31
18-11-2011, 19:10
No tylko żebyście wyszli z tej kotłowni o własnych siłach hehe.
Jak wybiorę się następnym razem w góry to też wpraszam się do sipusa.

zapraszam hehe

sipus31
18-11-2011, 19:16
:yes:A tak na marginesie jutro pierwsze odpalenie,takze na pewno sie podziele pierwszymi uwagami

karoka65
18-11-2011, 19:49
Ciekawe ile będzie pożerał na początek zanim chatka się nagrzeje.

sipus31
18-11-2011, 19:57
Ciekawe ile będzie pożerał na początek zanim chatka się nagrzeje.

Na placu (oprocz wegla) mam chyba z 4 kubiki pocietego suchego drzewa tylko przydalby sie ktos by je caly czas dokladal do paleniska :D,chyba zatrudnie zone do tego :cool:
a tak na serio licze sie z wiekszym spalaniem bo dzis na budowie mialem 3 st. przy zerowej na dworze,dom ocieplony styro 15,sciana porotherm 25,a wlasnie koncze docieplac poddasze 15+ 10 cm , mysle ze jak sie unormuje i wygrzeje nie bedzie najgorzej.:yes:

Piotrek42
18-11-2011, 20:13
Przy tej temp zewnętrznej i temp w domu, stawiam na 40-50kg/doba

Ps a pierwszy sezon jak zejdzie ponizej 25kg/doba to będzie sukces :D

sipus31
18-11-2011, 20:18
Przy tej temp zewnętrznej i temp w domu, stawiam na 40-50kg/doba

Ps a pierwszy sezon jak zejdzie ponizej 25kg/doba to będzie sukces :D

Wyniki i tak nie beda miarodajne bo bede grzal max do 19 st.wewnatrz,wiecej nie potrzebuje do prac wykonczeniowych :)

karoka65
18-11-2011, 20:49
Przy tej temp zewnętrznej i temp w domu, stawiam na 40-50kg/doba


Eeee tyle chyba nie zeżre. Może pierwsze ze 3 do 4 dni.
Zobaczymy.

karoka65
18-11-2011, 21:41
sipus skrzynkę oczyść trochę bo już wiadomości nie przyjmuje :)

S76
18-11-2011, 21:41
U mnie aktualnie schodzi 18-20 kg Retopala na dobę, tak więc Panowie nie straszcie kolegi :-)

P.S. Sipus31 - wyczyść sobie skrzynkę bo nie mogę Ci wysłać priva

karoka65
19-11-2011, 07:33
S76 ale pewnie już trochę grzejesz a sipus mówi że w domu ma teraz +3 i nigdy nie palone to w pierwszych dniach na pewno więcej mu pociągnie zanim to się wszystko trochę ogrzeje.

sipus31
19-11-2011, 17:24
No i doczekalem sie :cool: kociol podlaczony i odpalony,hmm nawet nie ma za bardzo co opisywac poszlo jak burza,pare min.rozpalenia potem ustawilismy 60 na c.o. i tyle kociol zaczal pracowac i robic swoje,troszke zajelo zanim osiagnal temp, ale mial troche do rozgrzania :yes:w miedzyczasie instalator ustawil podlogowke ,podpial bojler,pompki zaczely chodzic i wszystko fajnie zaczelo grac, a z komina unosil sie malutki dymek.Bardzo szybko powietrze zlamalo sie w domku i zrobilo sie b.przyjemnie.Na wieczor obmizylem temp.zad.do 45 st. teraz chcialbym podpiac czujniki temp. no i zalatwic dostep do neta na budowie :D. No co do spalania nie wiem dokladnie ile kg, poszlo na start ale 1 worek zniknal bardzo szybko z podajnika hehe.

karoka65
19-11-2011, 17:51
No napełnić podajnik i palnik to już ponad połowę worka chyba trzeba.

karoka65
19-11-2011, 18:21
sipus wyłaź z tej kotłowni bo co chwila będziesz lukał, drzwiczki otwierał i problemy będą.
Chciałeś automata to asio z kotłowni, nie masz tam nic do szukania hehe

sipus31
19-11-2011, 18:33
sipus wyłaź z tej kotłowni bo co chwila będziesz lukał, drzwiczki otwierał i problemy będą.
Chciałeś automata to asio z kotłowni, nie masz tam nic do szukania hehe

No nie ukrywam ze z ciekawosci sie zerknelo jak sie pali hehe,nigdy wczesniej nie widzialem slimaka w akcji,szczerze to jestem pelen podziwu ze to tak fajnie wszystko chodzi,duza zasluga tu ecoala ,ustawiam 60, osiaga 60 i utrzymuje 60 (+/-) sterownik opanowuje sie w kilka sekund.

karoka65
19-11-2011, 18:48
Trzeba było go zostawić ze dwa dni na 60 niech się wypoci i wypali farba trochę.
Nie żałuj mu.
Później mu odejmiesz trochę jak nie ma potrzeby tyle grzać.

minertu
19-11-2011, 21:34
Trzeba było go zostawić ze dwa dni na 60 niech się wypoci i wypali farba trochę.
Nie żałuj mu.
Później mu odejmiesz trochę jak nie ma potrzeby tyle grzać.
Dokładnie,zostaw go na 2 dzionki niech sobie hula bo później jak mu śrubkę dokręcisz już tak hulał sobie nie będzie.

brandman
20-11-2011, 11:37
Witam .
No i czas na mnie .
Mój RBR 17 Hulllla już jakieś trzy tygodnie. Przy temp. 5-6 w dzień -2 do -5 w nocy źre wyngla około 25 kg.
Zasobnik na wode 300 L , 1400 mb rurek podłogowych jako 7 obiegów dół 5 obiegów góra, pow grzania 120 mkw.
CO na piecu ustawione na 55st CWU 40st , do tego zawór czterodrogowy i do niego sterownik na którym podłogówka zadaną temp. ma 24st.
No i tu sie zaczynają kłopoty , wydaje mnie się że jest tu za dużo automatyki i sterowników sterownik do siłownika zaworu czterodr.... może się kopać z eCoalem.
Jeżeli macie jakieś doświadczenia z taką kombinacją to proszę o jakieś info .
Dziękuję.

marcinraven
20-11-2011, 14:21
Poszukuję użytkowników RBR z okolic Puław woj lubelskie.

Piotrek42
20-11-2011, 14:52
brandman przeciez sterowników ecoalo-a nie musisz wykorzystywac ( lub nie wykorzystać swoich sterowników domowych ) skąd instalator mogł wiedzieć że kupisz kocioł tak zaawansowany technologicznie :)

sipus31
20-11-2011, 15:11
A tu tak na goraco fotki mojej kotlowni,na 1 planie oczywiscie Rbr,na drugim bojler 140l Galmet.:)
fotka 3 to rozdzielka do podlogowki na parterze,u gory w lazience zawor regulujacy.


861228612186120

karoka65
20-11-2011, 20:02
Prezentuje się, prezentuje i oby tak działał dalej jak działa albo chociaż stosownie do wyglądu to już będzie dobrze hehe.

minertu
20-11-2011, 20:14
Śmiało powiem,że działa lepiej niż wygląda.

karoka65
20-11-2011, 20:18
A źle wygląda ? mi się bardzo podoba, zgrabny i solidny kociołek.

minertu
20-11-2011, 20:22
Heh,skoro napisałem,że lepiej działa niż wygląda a wygląda dobrze no to jak może działać?
Sprawność mówi sama za siebie.

dino49
20-11-2011, 20:25
O kurcze sipus ! pięknie się reprezentuje...brawo http://emotikona.pl/emotikony/pic/oklaski.gif (http://emotikona.pl/emotikony/)

sipus31
20-11-2011, 20:29
No to ja tylko dopowiem ze mi podoba sie jak dziala i jak wyglada :yes::yes::D:D:lol2::lol2:

minertu
20-11-2011, 20:40
O kurcze sipus ! pięknie się reprezentuje...brawo http://emotikona.pl/emotikony/pic/oklaski.gif (http://emotikona.pl/emotikony/)
Sipus czy kocioł ?

dino49
20-11-2011, 20:43
Sipus czy kocioł ?

Kocioł i kotłownia :D

Piotrek42
20-11-2011, 20:43
No to ja tylko dopowiem ze mi podoba sie jak dziala i jak wyglada :yes::yes::D:D:lol2::lol2:

Tylko nie śpij z tego szęścia w kotłowni ;) fakt wygląda bardzo dobrze :)

sipus31
20-11-2011, 20:44
Sipus czy kocioł ?

hahaha,Minertu to nie facebook :D

sipus31
20-11-2011, 20:47
Tylko nie śpij z tego szęścia w kotłowni ;) fakt wygląda bardzo dobrze :)

A moja zona juz mi to dzis zaproponowala :D

minertu
20-11-2011, 20:52
A moja zona juz mi to dzis zaproponowala :D
Tylko nie gadaj do niego bo cię ż:lol2:ona nakryje hehe :)

sipus31
20-11-2011, 20:56
Ciesze sie ze dostarczam wam troszke radosci na tym forum hehe.:)

dino49
20-11-2011, 21:02
Kurde http://emotikona.pl/emotikony/pic/0zlosc.gif (http://emotikona.pl/emotikony/), muszę mieć taką kotłownię! :D

minertu
20-11-2011, 21:04
Kurde http://emotikona.pl/emotikony/pic/0zlosc.gif (http://emotikona.pl/emotikony/), muszę mieć taką kotłownię! :D
No sipus sam kafelkował .

karoka65
20-11-2011, 21:07
Kurde http://emotikona.pl/emotikony/pic/0zlosc.gif (http://emotikona.pl/emotikony/), muszę mieć taką kotłownię! :D
A co ci po takiej kotłowni bez takiego kociołka :)

dino49
20-11-2011, 21:08
Potrafię kafelkować :P http://emotikona.pl/emotikony/pic/0dance3.gif (http://emotikona.pl/emotikony/)

karoka65
20-11-2011, 21:11
Potrafię kafelkować :P http://emotikona.pl/emotikony/pic/0dance3.gif (http://emotikona.pl/emotikony/)
To w razie czego wiem gdzie uderzyć, masz do mnie nie całą setkę :)

dino49
20-11-2011, 21:15
A co ci po takiej kotłowni bez takiego kociołka :)

Spoko, wszystko będzie co potrzeba.... zaprezentuję kiedyś wam, elitom :D

dino49
20-11-2011, 21:24
To w razie czego wiem gdzie uderzyć, masz do mnie nie całą setkę :)

No jasne! dokładnie 97 km :yes: :D

Gelo_26
21-11-2011, 09:10
Witam .
No i czas na mnie .
Mój RBR 17 Hulllla już jakieś trzy tygodnie. Przy temp. 5-6 w dzień -2 do -5 w nocy źre wyngla około 25 kg.
Zasobnik na wode 300 L , 1400 mb rurek podłogowych jako 7 obiegów dół 5 obiegów góra, pow grzania 120 mkw.
CO na piecu ustawione na 55st CWU 40st , do tego zawór czterodrogowy i do niego sterownik na którym podłogówka zadaną temp. ma 24st.
No i tu sie zaczynają kłopoty , wydaje mnie się że jest tu za dużo automatyki i sterowników sterownik do siłownika zaworu czterodr.... może się kopać z eCoalem.
Jeżeli macie jakieś doświadczenia z taką kombinacją to proszę o jakieś info .
Dziękuję.

Ja mam podobnie :) tylko w sumie 180m2 ogrzewanych po podłodze
i żadnych kłopotów nie mam (tfu tfu...)
Kociołek hula, 1 worek miału 33kg na około dwa dni ( w domu 20C, czterodrożny na poł 3, w podłogówkę 26C, na kotle 50 ).
Przy puszczeniu 30C w podłogówkę i ustawieniu czterodrożnego na 5 spal worek miału na ok 30-36h ).
Tylko kurde przy miale muszę wyrzucać min raz dziennie popiół :(

lewgt
21-11-2011, 19:52
Witam również stałem się użytkownikiem RBRa 17 kW, kociołek naprawdę hula fajnie - mam tylko jedno pytanko, a mianowicie interesuje mnie CWU w trybie priorytet - jaką funkcję ten tryb pełni, czy ktoś korzysta z tego trybu i jakie są zalety. Pozdrawiam RBRowców :D

minertu
21-11-2011, 20:56
Witam również stałem się użytkownikiem RBRa 17 kW, kociołek naprawdę hula fajnie - mam tylko jedno pytanko, a mianowicie interesuje mnie CWU w trybie priorytet - jaką funkcję ten tryb pełni, czy ktoś korzysta z tego trybu i jakie są zalety. Pozdrawiam RBRowców :D
Priorytet to nic innego jak wyłączenie pompy CO gdy spadnie temp CWU aby ją jak najszybciej zagrzać.Jak mamy CWU blisko kotła nie warto korzystać z tej opcji.

lewgt
21-11-2011, 22:29
Priorytet to nic innego jak wyłączenie pompy CO gdy spadnie temp CWU aby ją jak najszybciej zagrzać.Jak mamy CWU blisko kotła nie warto korzystać z tej opcji.

Szybko, krótko i zrozumiale :) dziękuję

S76
22-11-2011, 11:43
Witam wszystkich RBR-owców!

Swojego Ekouniwersala 17 kW eksploatuję w sposób ciągły od połowy października. W budynku mam tylko ogrzewanie podłogowe - jakieś 180 m2. Parter i poddasze na osobnych rozdzielaczach i z osobnymi pompami. Kocioł sprzęgnąłem z niewielkim buforem, będącym jednocześnie zasobnikiem cwu (Elektromet WGJ-B Multi 400/120), z którego następnie gorąca woda pompowana jest do rurek. Obieg wody pomiędzy kotłem a buforem wymusza pompa, która aktualnie pracuje w sposób ciągły.
Pompa parteru jest podpięta pod wyjście pompy CO a pompa poddasza pod wyjście pompy mieszającej/cyrkulacyjnej/podłogowej. Czujniki temperatury powietrza mam zainstalowane w salonie oraz w jednej z sypialni na poddaszu. Na obu programatorach tzn. pokojowym oraz podłogowym ustawiłem temperaturę 21 st. C z histerezą 0,2 st. C. Dla pompy CO (podłogówka parteru) dodatkowo uaktywniłem tryb pracy cyklicznej 10 min pracy / 30 min postoju po osiągnięciu zadanej temperatury.
Kocioł od początku pracuje na Retopalu z KWK Piast. Największe dobowe zużycie węgla przy pracy w warunkach ustalonych to jak dotychczas 20 kg (przy warunkach noc: -3 do -5 st. C, dzień: 0 do +2 st. C). Przy takim zużyciu węgla popiół wybieram codziennie (powstaje jakieś 3/4 szuflady).
Od soboty w ramach prywatno - służbowego eksperymentu kocioł zasilam mieszaniną Retopalu (75% wagowych) i zgranulowanej biomasy (25% wagowych). Efekty są bardzo wyraźne - znacznie mniej popiołu (pełna szuflada po spaleniu 50 kg paliwa), mniejsza ilość (a także rozmiary) spieków, bardziej płynna praca kotła (mniejsza kaloryczność paliwa). Zużycie takiej mieszanki za ostatnią dobę to około 17 kg.
W dalszych planach testy spalania mieszanin o większym udziale biomasy (35 oraz 50% wagowych) oraz samej biomasy.

Pozdrawiam

Gelo_26
22-11-2011, 13:29
a ta biomasa to..... ?

dino49
22-11-2011, 13:52
a ta biomasa to..... ?
Pellet !?

S76
22-11-2011, 14:50
a ta biomasa to..... ?

W tej chwili to granulowane otręby pszenne, dalsze próby obejmą granulowaną łuskę słonecznika oraz typowy pelet drzewny

mirek.cieply
24-11-2011, 20:58
Panowie jestem nowy na tym forum proszę o wyjaśnienie jaka technologiczna różnica i jakie idą za tym oszczędności lub korzyści w sposobie palenia różnymi paliwami między palnikiem Burner-s lub palnikam Brucer a montowanym w standardzie palnikiem Ekoenergia.

karoka65
24-11-2011, 21:41
Różnice w budowie samego palnika, duże różnice w cenie a w paleniu śmiem twierdzić żadna.
Ale to moje zdanie i nie wszyscy muszą się z nim zgodzić.

fabio197812
24-11-2011, 23:16
Witam wszystkich, od soboty (5 listopada) jestem szczęśliwym posiadaczem pracującego rbra 17kw. Do kotłowni wpasował się idealnie, jak tylko będę miał trochę czasu to podeślę kilka fotek jak to wszystko wygląda. Dom ma powierzchnię podłóg ok 180m2, wykonany jest z porotermu 24 i ocieplony styropianem 15, poddasze ocieplone jest wełną 15+10 o współczynniku przenikalności 0,032, bojler kospela 140l. Nie będę się wypowiadał o konstrukcji pieca bo nie za bardzo mam z czym porównywać, po zatym nie jestem konstruktorem więc głupot nie będę pisał. Jeżeli chodzi o wykonanie ( materiały uzyte do wykończeń, jakość spawów) osobiście nie mam większych zastrzeżeń, wizualnie wygląda pięknie, efekt psuje (wg mnie) ogradowanie tej nierdzewki... taka trochę manufaktura. Zastanawia mnie też czy czujnik temp wody nie jest umieszczony zbyt blisko wyjścia czopucha( przy paleniu ekogroszkiem to nie ma z tym problemów ale jak na ruszcie awaryjnym zacznę palić i temp spalin będzie wyższa to nie wiem czy ta plastikowa osłonka się nie stopi) Ale to na razie tylko moje gdybanie. Na chwilę obecną testuje kociołek w przeróżnych kombinacjach ( na razie nie grzeje wody w bojlerze) zarówno opałowych jak i tych związanych z regulatorami w ecoalu. Od razu zostałem pozytywnie zaskoczony ponieważ piecyk początkowo spalał ok 30k -40k eko z marketu obi, później ustabilizowało się spalanie na poziomie 25kg/24h a teraz gdy wyciepliłem 2/3 poddasza i odciąłem pozostałą nieocieploną część spalanie spadło do 15kg/24h. Początkowo temp miałem ustawioną na 18,5 stopnia (grzała tylko podłogówka), teraz uruchomiłem kaloryfery i temp na regulatorze podłogówki ustawiłem na 17 stopni... działa wszystko rewelacyjnie dodam że testuję cały czas różne mieszanki a to trochę miału z peletem a to trochę eko czeskiego wymieszanego z polskim. Dzisiaj firma kurierska dostarczyła mi tonę "ekogroszku nr 1 w Polsce" podobno 0 spiekalności, 3% popiołu i 29kj wartości opałowej. Sprawdzę go i napiszę co jest wart:)

S76
25-11-2011, 07:13
Mam pytanie do doświadczonych "palaczy kotłowych". Wczoraj o godzinie 8:20 w moim rejonie odcięto energię elektryczną. Przerwa w dostawie prądu trwała do godziny 16:00. Po godzinie 16 udałem się do kotłowni z myślą o ponownym rozpaleniu pieca, otwieram kocioł i ze zdumieniem patrzę, że w kotle się najnormalniej w świecie pali. Normalnie cuda jakieś. Nie zdziwiłbym się, gdyby piec "wstał" po 1, 2 lub nawet 3 godzinach. Ale tu przerwa trwała blisko 8 godzin! Dodam, że w tym czasie spalałem mieszaninę Retopalu (75%) z biomasą (25%).
Panowie - czy spotkaliście się kiedyś z taką sytuacją?

Pozdrawiam

karoka65
25-11-2011, 15:02
Jest dużo zależności co do utrzymania się ognia i było o tym dużo pisane, w innych tematach także. Kto jest ciekawy niech sobie poszuka a nie pyta gdzie bo nie mam zamiaru tutaj leniwych wyręczać bo sam do nich czasami należę.
Pisał ktoś że nawet po 12 godzinach kocioł potrafi "ożyć".
Także nie jest to jakiś cud jak piszesz.
Warunki sprzyjały, tak powiem. Innym razem może zdechnąć po 2 godzinach i też nie będzie to dziwne.
Na zimę i tak proponuję zaopatrzyć się w UPSa, przydał się już nie raz.

karoka65
25-11-2011, 15:36
Dzisiaj firma kurierska dostarczyła mi tonę "ekogroszku nr 1 w Polsce" podobno 0 spiekalności, 3% popiołu i 29kj wartości opałowej. Sprawdzę go i napiszę co jest wart:)
To mi się tylko z jedną firmą kojarzy. Kiedyś pisali dwa wiadra popiołu po spaleniu 1 tony węgla.
Ale widać że są jeszcze tacy co w to wierzą.
Zasyp 100kg, spal i zważ popiół, powinno być 3kg.
Jak do nich zadzwonisz i powiesz że masz 10 czy 12kg to usłyszysz że masz złe nastawy na sterowniku :)

sipus31
26-11-2011, 20:55
Krok po kroku i juz jestem na esterownik :D:D:D

fi***o
26-11-2011, 23:24
Krok po kroku i juz jestem na esterownik :D:D:D

Witam!
Całkiem Fajnie idzie .
Pozdrawiam Użytkownika

fi***o
26-11-2011, 23:43
A tu tak na goraco fotki mojej kotlowni,na 1 planie oczywiscie Rbr,na drugim bojler 140l Galmet.:)
fotka 3 to rozdzielka do podlogowki na parterze,u gory w lazience zawor regulujacy.


861228612186120

Witam!

Bardzo ładna i prosta kotłownia bez niepotrzebnych udziwnień, ale jedna sprawa w jakim celu jest zawór czterodrogowy ?
NICZEGO TU NIE WNOSI! Jeżeli już koniecznie chcemy mieć podmieszanie to spokojnie wystarczy zawór trzydrogowy .
Kocioł RBR-EKOUNIWERSAL NIE WYMAGA PODNOSZENIA TEMPERATURY POWROTU.
Pozdrawiam
Daniel Bałka

fi***o
26-11-2011, 23:51
Witam .
No i czas na mnie .
Mój RBR 17 Hulllla już jakieś trzy tygodnie. Przy temp. 5-6 w dzień -2 do -5 w nocy źre wyngla około 25 kg.
Zasobnik na wode 300 L , 1400 mb rurek podłogowych jako 7 obiegów dół 5 obiegów góra, pow grzania 120 mkw.
CO na piecu ustawione na 55st CWU 40st , do tego zawór czterodrogowy i do niego sterownik na którym podłogówka zadaną temp. ma 24st.
No i tu sie zaczynają kłopoty , wydaje mnie się że jest tu za dużo automatyki i sterowników sterownik do siłownika zaworu czterodr.... może się kopać z eCoalem.
Jeżeli macie jakieś doświadczenia z taką kombinacją to proszę o jakieś info .
Dziękuję.

Witam!
Zrób kilka fotek swojej kotłowni i wrzuć do mnie na priva albo na ogólny to odpowiem na Twoje pytania.
Pozdrawiam
Daniel B.

fi***o
27-11-2011, 00:26
sipus31 Nie kupuj energooszednych pomp do instalacji, niby producent nie zabrania ich stosować ale wiem ze są z nimi problemy w rozbudowanych układach grzewczych,ponoć jako jedna pompka do CO sprawiają się ok ale do wiekszej instalacji( wielopompowej) lubią namieszac.ew mozna zakupić wilo do cyrkulacji

Witam !
A niby dlaczego nie stosować w3 układach c.o. pomp energooszczędnych????
Rodzaj stosowanej pompy nie ma najmniejszego znaczenia , oczywiście jej wydajność musi być dobrana do typu instalacji.
Z czystym sercem polecamy pompy grundfos alpha , lub wilo stratos w dłuższej perspektywie czasu takie pompy przyniosą pewne oszczędności .

Pozdrawiam
Daniel B

sipus31
27-11-2011, 08:17
Witam!
Całkiem Fajnie idzie .
Pozdrawiam Użytkownika

Dziekuje,rowniez pozdrawiam.
Kociołek naprawde w pelni spelnia moje oczekiwania.
A czyszczenie jego rewelacja.

minertu
27-11-2011, 08:50
Dziekuje,rowniez pozdrawiam.
Kociołek naprawde w pelni spelnia moje oczekiwania.
A czyszczenie jego rewelacja.
Tylko rozejrzyj się za lepszym opałem,tych spieków dużo w taczce było.
Kociołek śmiga ładnie :)

minertu
27-11-2011, 09:03
Zaktualizuj sobie ster do wersji testowej 0.2.9.9 jest tam korekta dmuchawy obniż o 2% może coś pomoże na te spieki.
http://ecoal.pl/download/NightlyBuilds/eCoalUpdater_0.2.9.9.exe

karoka65
27-11-2011, 10:32
Bardzo ładna i prosta kotłownia bez niepotrzebnych udziwnień,
I tak ja też radzę żeby instalacja była w miarę prosta ale sterowalna.
Sipusowi trafił się instalator który nie bardzo chciał go słuchać :)
Dobrze że zrobił szybko tak jak zaplanował, wszystko działa i inwestor zadowolony ze swojego wyboru.
Widać że nie żałuje zmiany decyzji praktycznie już na ostatni gwizdek

karoka65
27-11-2011, 10:39
Zaktualizuj sobie ster do wersji testowej 0.2.9.9 jest tam korekta dmuchawy obniż o 2% może coś pomoże na te spieki.
http://ecoal.pl/download/NightlyBuilds/eCoalUpdater_0.2.9.9.exe
Jak już nie raz pisałem nie jestem zwolennikiem wrzucania wszystkiego co się tylko pojawia w sieci.
Radzę zaczekać na wersję stabilną. Może zabrzmi to cwaniacko ale niech inni sobie potestują a ja wolę wgrać coś już sprawdzonego.
Sipus jeszcze nie zamieszkuje nowego domu z tego co wiem.
A jeśli jeszcze trzeba coś poprawić i nie jest wszystko ok w tej wersji ?
Coś nowego lepiej mieć na oku.

minertu
27-11-2011, 13:00
Jak już nie raz pisałem nie jestem zwolennikiem wrzucania wszystkiego co się tylko pojawia w sieci.
Radzę zaczekać na wersję stabilną. Może zabrzmi to cwaniacko ale niech inni sobie potestują a ja wolę wgrać coś już sprawdzonego.
Sipus jeszcze nie zamieszkuje nowego domu z tego co wiem.
A jeśli jeszcze trzeba coś poprawić i nie jest wszystko ok w tej wersji ?
Coś nowego lepiej mieć na oku.
Gdybym nie sprawdził to bym nie polecił.Byłem wczoraj u niego i nie podoba mi się popiół.
Obniżenie mocy dmuchawy mogło by zapobiec powstawaniu szlaki w takich ilościach.
sipus cyknij tylko fotkę tego czegoś co masz w taczce i pokaż.

karoka65
27-11-2011, 13:09
Pisałem już nie jednokrotnie że przy retopalu pozostaje trochę szlaki ale nigdy się nie spiekał.
Chyba że retopal sipusa to nie bardzo retopal.
Obniżenie mocy dmuchawy może pomóc to prawda.
Za kilka dni pewnie wersja ukaże się jako stabilna, tyle można zaczekać.

minertu
27-11-2011, 13:56
Chodzi mi o to,że kolega tez może przyczynić się i z opiniować wersje testową.

sipus31
27-11-2011, 15:59
Pisałem już nie jednokrotnie że przy retopalu pozostaje trochę szlaki ale nigdy się nie spiekał.
Chyba że retopal sipusa to nie bardzo retopal.
Obniżenie mocy dmuchawy może pomóc to prawda.
Za kilka dni pewnie wersja ukaże się jako stabilna, tyle można zaczekać.

Retopal mam prosto z kopalni Piast takze bez posrednikow,druga sprawa to to ,ze bedzie nie za bardzo suchy choc w porownaniu z tym co jest w workach to jest zdecydowanie lepszy(bardziej suchy)poki co na biezaco susze go w kotlowni skad po paru dniach wedruje spowrotem do wora.Moj znajomy co tez kiedys palil retopalem mowil mi ,ze pozostawia po sobie sporo popiolu i szlaki ale ogolnie dobrze sie pali.

sipus31
27-11-2011, 16:00
Gdybym nie sprawdził to bym nie polecił.Byłem wczoraj u niego i nie podoba mi się popiół.
Obniżenie mocy dmuchawy mogło by zapobiec powstawaniu szlaki w takich ilościach.
sipus cyknij tylko fotkę tego czegoś co masz w taczce i pokaż.

ok.zrobie fotke jutro

minertu
28-11-2011, 20:58
ok.zrobie fotke jutro
Baterie ładujesz w aparacie?

sipus31
28-11-2011, 21:25
Baterie ładujesz w aparacie?

Hehe.Kurcze zagoniony bylem caly dzien,postaram sie szybko nadrobic zaleglosci.

sipus31
29-11-2011, 16:21
87685
Tak wyglada popiol.

Piotrek42
29-11-2011, 17:31
Ale masz paskudny eko....

czp01
29-11-2011, 17:42
Wygląda jak lawa wulkaniczna :)

S76
29-11-2011, 20:04
Sipus31,
sugeruję sprawdzenie poprawności osadzenia korony palnika. U mnie podczas wygrzewania wylewek tworzyły się podobne spieki i to nie na Retopalu ale na lepszym groszku "Iskra". Okazało się, że w korpusie palnika był niewielki żeliwny nadlew, który uniemożliwiał poprawne osadzenie korony. Tłumacząc obrazowo - korona wchodziła o ~1 cm za płytko i nawet bardzo gruba warstwa silikonu nie była w stanie tego uszczelnić. Nadlewu prawdopodobnie nigdy bym nie wykrył gdyby nie to, że po osadzeniu korony na sucho wyczułem jej lekkie "kołysanie". Po usunięciu tego nadlewu i poprawnym osadzeniu korony na silikonie jest o niebo lepiej, choć spieków całkowicie nie udało mi się wyeliminować.
Ja także palę retopalem z Piasta kupionym u pośrednika (jak się później okazało złodzieja i kombinatora), tak więc jeżeli kupowałeś bezpośrednio, Twój retopal nie powinien być gorszy od mojego.

fabio197812
03-12-2011, 20:32
Testy groszku zrobione... karoka miałeś rację, wielkie gówno strasznie duże spieki koksowe powstają. Tak na marginesie... ile kosztuje analiza takiego groszku w instytucie w Zabrzu?? Czy ktoś kiedyś sądził się o tonę ekogroszku?

karoka65
03-12-2011, 21:06
Testy groszku zrobione... karoka miałeś rację, wielkie gówno strasznie duże spieki koksowe powstają. Tak na marginesie... ile kosztuje analiza takiego groszku w instytucie w Zabrzu?? Czy ktoś kiedyś sądził się o tonę ekogroszku?
Drogo, sprawa nie warta zachodu. Najlepiej kupić ze 2 worki i sprawdzić przed zakupem większej ilości.
Najbezpieczniejszy sposób żeby nie wpakować się w jakieś wiecie co :)

marcinraven
04-12-2011, 00:50
Mój RBR pewnie już się spawa niestety muszę poczekać do maja ,zazdroszczę wszystkim użytkownikom RBR i życzę Wesołych Swiąt

sipus31
06-12-2011, 19:53
No ja dzis testowalem system powiadomien sms,dosypalem sobie wegla wczoraj ale nie zmienialem ustawien czasu pracy podajnika,teoretyczny zasyp zasobnika mial byc dzis o godz 19:41 i ku mojej radosci dokladnie o tej godzinie przyszedl sms ze sobnik pusty :D ,takze system dziala,szczytem marzen byloby jeszcze powiadomienie o zerwanej zawleczce (zaraz po fakcie) bo juz 2 razy dotknela mnie ta przypadlosc,
Druga sprawa wgralem uaktualnienie,zmniejszylem moc dmuchawy o 1 % , i ustawilem kociol jako 17 kw ,(wczesniej byl chyba 25 nie wiem czemu) i ku mojemu zdziwieniu po otwarciu drzwiczek :lol2::rolleyes: widac tylko male spieki,nie chce zapeszac bo kociolek idzie teraz na minimalnych ustawieniach,zawor 4d mocno skrecony ale chyba jest spora poprawa.

Piotrek42
06-12-2011, 19:56
taaa a sms- o schłodzonym piwie w zasobniku ustawiłes????:rotfl:

sipus31
06-12-2011, 19:59
taaa a sms- o schłodzonym piwie w zasobniku ustawiłes????:rotfl:

Tak ale po pierwsze lepiej w lodowce a po drugie to bylby sms od zony hehe ;)

karoka65
06-12-2011, 19:59
Hej sipus, tylko cię zabrakło na chwilę i temat zamarł.
Chyba jest tak dobrze że użytkownicy RBRka nie mają o czym pisać.

sipus31
06-12-2011, 20:04
Hej sipus, tylko cię zabrakło na chwilę i temat zamarł.
Chyba jest tak dobrze że użytkownicy RBRka nie mają o czym pisać.

Chyba tak. Jak co to jest jeszcze bratnie forum i chyba duzo osob z niego korzysta z samego faktu sterownika ecoal.

keteimj
09-12-2011, 19:20
Witam wszystkich użytkowników RBR-ów

Jestem posiadaczem od początku września RBR 17kW dwufunkcyjny z produkcją ciepłej wody.
Mój domek to około 100m2 ocieplony syropian 15cm frez oganika platinum strop teriva ocieplenie 10cm.
Instalcja 60 żeberek z termoregulatorami + łazienka oraz na w ponad połowie powierzchni podłogówka 4pętle w części dublująca kaloryfery
Od początku zakładałem, że będę palił peletem i inną biomasą. Piec montowany przez firmę INSTALCO
Powiem tak od początku przetestowałem kilka rodzajów ekogroszku różnej maści ten po 17zł z groszem za worek z CASTORAMY i ten po 26zł oraz inne ale powiem tak pomimo znacznej różnicy cen to aż tak wielkiej różnicy nie widziałem w ilości popiołu i spiekach ale nie będę sie w tej kwestii autorytatywnie wypowiadał bo były to nieduże ilości spalonego węgla ok 50 do 100kg przy tym jak to na początku majstrowanie przy ustawieniach.
Najlepiej szło jak miałem mieszankę pellet 8mm z groszkiem.
No i zakupiłem 3T pelletu 6mm 730zł tona + transport =800zł/T.
Sam pellet pali się bardzo dobrze po spaleniu pozostaje pyłek jak mąka można go odkurzyć odkurzaczem i nie powiem że o tym od początku nie myślałem natomiast co do kaloryczności tego paliwa to już gorzej bo piec żeby złapać odpowiednią temperaturę musi nieźle powalczyć no i przedmuchać trochę tego towaru w okresie gdzie paliłem samym pelletem szło ok 20-40kg /doba oczywiście tego zużycia u mnie nie można brać dokładnie bo był czas jakiś zanim zamknąłem klatkę schodową na strych później założyłem uszczelki do drzwi wejściowych no i wiadomo zużycie ciepłej wody.
Przy piecu dwufunkcyjnym użycie ciepłej wody w większej ilości kąpiel – wanna powoduje dość szybki spadek temperatury CO i teraz żeby to piec odrobił to trzeba żeby trochę powalczył na samym pelecie ciężko się podnosi i tak jak dla mnie to te 17kW jest tak na styk wszystko zależy od korzystania, ale na razie jeszcze temperatur -20*nie było.
Poza tym kilka razy przy paleniu pelletem miałem zerwaną zawleczkę, a to dlatego że gwałtownie rosła temperatura podajnika i zamontowany strażak zalewał pellet w ślimaku który pęczniał i blokował ślimak.
W tej chwili strażak mam zamknięty zgodnie z zaleceniem instalatora –tylko raz był alarm zapłon paliwa ale nie było tak źle byłem w pobliżu pieca i szybko zagadnienie opanowane.
Obecnie od miesiąca palę Pellety + odpady fasoli i to jest to pomimo że tworzą się spieki to tym się nie przejmuję bo piec pracuje stabilniej nie ma skoków temperatury podajnika , po dwóch tygodniach palenia oczyściłem piec i popielnik było wszystkiego dwie szuflady z popielnika razem z tym co wymiotłem z pieca i z czystym sumieniem mogłem rozsypać to na działce.
Jutro jadę po fasolę bo mi się skończyła ma być po 250zł/T wcześniej miałem 200kg za free.
Dwa dni idzie sam Pellet i znów są skoki temperatury podajnika powyżej 60* nie wiem dlaczego tylko się domyślam.
Na zdjęciach moja kotłownia i piec w czasie pracy przed czyszczeniem i paliwo.

Pozdrowienia dla Pana Daniela B - i delikatnie przypominam o sobie

Jak na początek to tyle bo zraz jakas nowela wyjdzie

https://esterownik.pl/remote/631

fabio197812
09-12-2011, 23:08
Hej sipus, tylko cię zabrakło na chwilę i temat zamarł.
Chyba jest tak dobrze że użytkownicy RBRka nie mają o czym pisać.

Mają, mają tylko nie potrafią się zebrać:) Dziwną rzecz zaobserwowałem, mianowicie przy paleniu "ekogroszkiem nr1 w Polsce" firmy Prestige ( pisałem już wcześniej że wielkie gó..... 0% spiekalności, 29kj wartość opałowa, 3% popiołu) uzyskuję bardzo niskie temp spalin 45-60stopni, groszek strasznie się koksuje (mógłbym produkcję koksu otworzyć i to całkiem dobrego:) i jakoś z tym bym się pogodził, tylko że strasznie dużo skroplin wytrąca mi się w kanale wylotowym i tam gdzie się kończy kolano regulowane od pieca po prostu sobie kapie na śliczną nierdzewkę:( Wcale nie jest tego mało mam tam podstawiony pojemnik z którego skropliny przelewam sobie do butelki ... po 4 dniach jest tego z 200ml. Po zasypaniu podajnika groszkiem "marketowym" ( spiekalność nie podana, 26kj wartość spalania?, 6-9% popiołu) temp spalin oscyluje w granicach 55-78stopni skroplin zero... nawet jednej malutkiej kropelki nie ma. Oczywiście ustawienia pieca i uruchomione kaloryfery są porównywalne. Dodam jeszcze że wilgotność opału również jest porównywalna.. raczej suchy. Czy to że na "ekogroszku nr 1" robi się koks i jest niska temp spalin może świadczyć o jego wysokiej energetyczności??
Ps. Witam serdecznie kolegę keteimj.

karoka65
10-12-2011, 07:28
Te skropliny są powodem niskiej temp. spalin.
fabio z racji tego czym się obecnie zajmuję nie przystoi mi wypowiadać się na temat firmy Prestige.
Chwalą się tym że sprzedają eko z K.J i jest on numerem 1 ale którym numerem on jest to ci nie powiem bo nie wiem. Mogę ci powiedzieć że jeśli jest to faktycznie eko z K.J. to powinien być to dobry węgiel bo miałem taki, nawet jeszcze mam chyba kilka worków.
Ładnie się wypala, nie tworzy żadnych spieków kaloryczność średnia bo bliżej mu do 24 jak do 29MJ/kg.
Koledzy już pisali jaka jest historia powstania tej firmy i jak poszperasz w innych pokrewnych tematach to kiedyś się natkniesz na takie info.

fabio197812
12-12-2011, 21:25
No więc chyba będę musiał odszczekać to co napisałem o eko nr1... po wgraniu softu 0.2.9.9 i ustawieniu korekty dmuchawy w grzaniu na +5% spieki koksowe całkowicie zniknęły:) sadzy nie ma prawie wcale, popiołu też niewiele:) pojawiły się za to spieki żużlowe, ale nie jest ich za dużo. W porównaniu do tego co było to słoneczny dzień do najczarniejszej nocy:) Szczerze mówiąc to sam już nie wiem czy trafiłem na kilka worków jakiegoś syfu czy to zasługa korekty dmuchawy. Czas pokaże. Dzisiaj zmniejszyłem korektę na +3% i będę testował dalej:) W tej chwili jestem ogromnie zdziwiony że taki mały banał +/-5% sprawił tak ogromną różnicę. Chylę czoła przed całą ekipą zaangażowaną w projekt ecoal bo robi kawał dobrej roboty.

S76
13-12-2011, 07:19
Witaj keteimj!

Bardzo fajnie, że opisujesz swoje doświadczenia ze spalania biomasy. Ja także zakupiłem RBR-a z myślą o docelowym spalaniu biomasym jednakże na pierwszy sezon grzewczy zakupiłem 3,5 tony węgla. Obecnie testuję współspalanie węgla ze zgranulowanymi otrębami pszennymi.
U mnie także, nawet na czystym groszku, występują skoki temperatury podajnika o 10 - 20 stopni C. Temperatura podajnika wzrasta zawsze w momencie "odstawienia" kotła. Z tym, że przy groszku raczej nie grozi to zapłonem paliwa w zasobniku. Przypuszczam, że przy spalaniu czystej biomasy bezpieczniej byłoby zaktualizować soft do wersji co najmniej 0.2.9.1 i zdecydowanie zmniejszyć czas postoju podajnika w podtrzymaniu (10 - 15 minut ?).
Bardzo ciekawe jest to, że dodając odpady z fasoli ustabilizowałeś temperaturę podajnika, Jedyne wytłumaczenie, które przychodzi mi na myśl, jest takie, że ślimak kruszy fasolę na drobne kawałki, które wypełniają puste przestrzenie pomiędzy granulami pelletu i w ten sposób "uszczelniają" porcję paliwa w podajniku.
Czy w okresie letnim także planujesz spalać czystą biomasę?

Pozdrawiam

minertu
14-12-2011, 19:41
Wczoraj zainstalowaliśmy kolejnego RBR-a 23kW,wpięty w starą instalację,na razie bez czujników wewn i zewn.
Bardzo szybko uzyskana temp 55deg,grzejniki żeliwne,po 1h zeszliśmy z temp na 45deg.
Powierzchnia grzewcza 240m2 nieocieplony budynek w domu 24deg.Jak na razie kolega bardzo zadowolony.

sipus31
15-12-2011, 05:43
Minertu zapros kolege na forum,bedzie nas tu wiecej :wiggle:

minertu
15-12-2011, 06:47
Minertu zapros kolege na forum,bedzie nas tu wiecej :wiggle:
Dziś albo jutro podpinamy pod internet.Reszta zależy od kolegi.

zbigmaz01
15-12-2011, 07:48
Powitać.
Właśnie podłączyłem swój kocioł. Teraz tylko ustawiać i obserwować.
Wczoraj pierwsze rozpalenie i działa . Jak działa to pytanie do was jako do specjalistów. Doradzajcie bo ja w te klocki jestem zielony. Tylko proszę doradzać jak całkowitemu nowicjuszowi, czyli prowadzenie za rączkę. Dzisiaj rano na palniku miałem wielkiego spieka na pół komory, czyli coś jest nie tak.
Obniżyłem rano trochę krzywą grzania bo była troszkę za wysoka temperatura na buforze i na razie czekam.
Czekam na wskazówki. Co można poprawić.
https://esterownik.pl/remote/3909 (https://device.esterownik.pl/device/3909/)

minertu
15-12-2011, 08:16
Powitać.
Właśnie podłączyłem swój kocioł. Teraz tylko ustawiać i obserwować.
Wczoraj pierwsze rozpalenie i działa . Jak działa to pytanie do was jako do specjalistów. Doradzajcie bo ja w te klocki jestem zielony. Tylko proszę doradzać jak całkowitemu nowicjuszowi, czyli prowadzenie za rączkę. Dzisiaj rano na palniku miałem wielkiego spieka na pół komory, czyli coś jest nie tak.
Obniżyłem rano trochę krzywą grzania bo była troszkę za wysoka temperatura na buforze i na razie czekam.
Czekam na wskazówki. Co można poprawić.
https://esterownik.pl/remote/1062
Aktywuj sobie czujnik wewnętrzny.Krzywą grzania nie pozbędziesz się spieków.
Wrzuć jakieś fotki instalacji.

zbigmaz01
15-12-2011, 08:33
Czujnik wewnętrzny będzie u mnie trochę niezręczny. Układ który grzeję to bufor 1000L a i niego jest ogrzewane dwa mieszkania (drugie córki, podzieliłem dom na pół :wiggle:). W jednym tylko grzejniki i mała podłogówka (16m2) a w drugim podłogówka około 90m2 i grzejniki. Wszystkie układy mają swoje własne pompy i sterowanie (Auraton) i one łapią temperaturę wewnątrz. Wcześniej gdy było grzane 3/4 budynku to wcześniejszy piec dawał rade ale gdy zostało oddane resztę to okazał się za mały i trzeba było zmienić. I teraz mam Rbr Ekouniwersal 17kW. Zdjęcia zrobię to zamieszczę :lol2:
Gzieś na forum czytałem że można zmniejszyć o 5% wentylator ale teraz nie mogę na ten wątek trafić, chyba coś było o aktualizacji sterownika. Szukam :sick:
Jak się ten sterownik aktualizuje? :mad:
Szukam:p

Gelo_26
15-12-2011, 08:34
A ja w końcu wypaliłem miał i teraz pale groszkiem i prawie zapomniałem że mam kotłownie :) co 3-4 dni wysypywanie popiołku :) a zasobnik starcza na tydzień palenia. Muszę tylko jeszcze w końcu podłączyć czujnik zewnętrzny, oraz wewnętrzny

Gelo_26
15-12-2011, 08:42
Sterownik aktualizuje się prościutko pobierasz odpowiednie oprogramowanie z http://ecoal.pl/?pd=wsparcie
Instalujesz uruchamiasz podłączasz sterownik do kompa i wgrywasz nowe oprogramowanie.

zbigmaz01
15-12-2011, 08:48
Okazuje się że na tej stronie jest taki sam 0.2.8.1. jaki zgłasza mi się w trakcie włączenia sterownika, czyli aktualny. Ale nadal szukam jak można obniżyć moc wentylatora np. o 2%. Nie wiem gdzie tego szukać.

Gelo_26
15-12-2011, 08:53
Bo musisz pobrać wersje testowe z http://esterownik.pl/forum/posty,33/-oprogramowanie-wersje-testowe- i aby móc ustawić korektę dmuchamy musisz mieć soft o numerze min 0.2.9.9

Ale poczekaj trochę z tymi ustawieniami korekty niech sobie piec pochodzi jeszcze kilka dni daj mu się "oswoić" z instalacją :)