PDA

Zobacz pełną wersję : samowola budowlana



madzieniam
16-06-2011, 13:28
Witam,

Odziedziczylam po tacie dzialke (1000m) z domem murowanym. Jest to dzialka lesna a dom zostal wybudowany w latach 80-tych bez zezwolenia (podobnie jak czesc domow w okolicy). Tata zglosil dom do gminy lata temu i placimy podatek czyli formalnie gmina jest poinformowana o istnieniu domu od lat. Nie wiem ile dokladnie dom ma metrow (na oko ok. 150 m) ale od lat zgloszone jest 50m.

Po pierwsze, chcialabym wymierzyc dom i zglosic poprawny metraz do gminy.
Po drugie, chcialabym przeksztalcic ten dom w dom caloroczny z prawem do zameldowania (adresu).

Jak mam sie do tego zabrac? Obecnie gmina nie ma planu zagospodarowania przestrzennego. Od lat sie do tego przymierza i teren na ktorym jest ta dzialka ma byc przeznaczony na budowe jednorodzinna. Jednak o planie zagospodarowania juz slyszymy od 20 lat i boje sie ze tego nie dozyje :-). Jakie jest wyjscie z tej sytuacji?

Dziekuje

Marzena

zibik_eng
17-06-2011, 12:25
Odziedziczylam po tacie dzialke (1000m) z domem murowanym. Jest to dzialka lesna a dom zostal wybudowany w latach 80-tych bez zezwolenia (podobnie jak czesc domow w okolicy). Tata zglosil dom do gminy lata temu i placimy podatek czyli formalnie gmina jest poinformowana o istnieniu domu od lat. Nie wiem ile dokladnie dom ma metrow (na oko ok. 150 m) ale od lat zgloszone jest 50m.

Po pierwsze, chcialabym wymierzyc dom i zglosic poprawny metraz do gminy.

Po pierwsze wymierzyć możesz sobie kawałek płótna na firanki... to co chcesz zrobić nazywa się inwentaryzacją budowlaną i taką usługę wykonuje wiele firm - osoba opracowująca musi mieć uprawnienia projektowe.

http://www.google.pl/#hl=pl&source=hp&q=inwentaryzacje+budowlane&oq=inwentaryzacje+budowlane&aq=f&aqi=g5&aql=&gs_sm=e&gs_upl=1030l4158l0l24l20l0l12l12l0l276l1038l5.2.1l 8&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.&fp=f67eecb9de9144bf&biw=1446&bih=1117



Po drugie, chcialabym przeksztalcic ten dom w dom caloroczny z prawem do zameldowania (adresu).

Jak mam sie do tego zabrac? Obecnie gmina nie ma planu zagospodarowania przestrzennego. Od lat sie do tego przymierza i teren na ktorym jest ta dzialka ma byc przeznaczony na budowe jednorodzinna. Jednak o planie zagospodarowania juz slyszymy od 20 lat i boje sie ze tego nie dozyje :-). Jakie jest wyjscie z tej sytuacji?


Po drugie patrz wyżej - do legalizacji samowoli niezbędne jest posiadanie inwentaryzacji budowlanej opracowanej przez uprawnionego projektanta oraz opinia techniczna/ekspertyza co do stanu konstrukcji... legalizacja nie jest ani prosta ani tania.

PIOTRPINB
17-06-2011, 22:03
zgłoś się do nadzoru budowlanego i sprawź przepisy jakie obowiązywały w czasie gdy ten budynek był budowlany .a tak nawiasem mówiąc to niech ci wytłumaczą urzędnicy jak to masz załatwiać . za to biorą pieniądze

madzieniam
19-06-2011, 13:06
Chodzi o to ze nie wiem gdzie zaczac. Przede wszystkim dom stoi na dzialce lesnej a nie budowlanej. Wiec czy moge zaczac od domu jesli nie jest on postawiony na dzialce budowlanej?

zibik_eng
20-06-2011, 07:18
Chodzi o to ze nie wiem gdzie zaczac. Przede wszystkim dom stoi na dzialce lesnej a nie budowlanej. Wiec czy moge zaczac od domu jesli nie jest on postawiony na dzialce budowlanej?

a to co innego... rozbiórka i po problemie

Benta
24-06-2011, 19:43
A to się kolega wysilił z tą radą.

madzia_07
18-01-2016, 17:33
witam
mam podobny problem....budowa w latach 90 tych dobudowy blizniaka (z pozwoleniem ....ale dokonano zmiany istotnej dotyczącej zmiany kształty dachu i frontu domu). CZy ktoś wie czym grozi legalizacja takiej budowy ? i jak sie do tego zabrac?pozdrawiam