PDA

Zobacz pełną wersję : Deski na podbitkę.



krakauer
29-03-2004, 16:44
Jakie deski dać na podbitkę:
- grubość?
- szerokość?
- inne ważne kwestie?

Krakauer

mik99
29-03-2004, 17:56
Jakie deski dać na podbitkę:
- grubość?
- szerokość?
- inne ważne kwestie?

Krakauer
W moim projekcie mam zaproponowane: 2,5/12cm.

Rethman
29-03-2004, 19:24
Doklejam sie do tematu : a jak marzą mi się białe, to warto dać je drewniane czy też skorzystać z gotowych listew sztucznych , typu siding lub inne (plastykowe szkaradztwo :oops: ? Jak ma sie sprawa z utrzymaniem czystości , np po zimie i konserwacją? Dodam, że w podbitce mamy zaplanowane światełka - nie mylić z UFO :wink:

mik99
29-03-2004, 19:41
Zdecydowałem się na podbitkę drewnianą, ponieważ wiele elementów w elewacji domu mam drewnianych po za tym w parterowym (czyli nisko) nie będzie potem problemu z konserwacją (malowanie).

Marcin Czyczerski
29-03-2004, 20:03
Oooo!

Myślę, że mi pomożecie...

Czy przybicie desek okapowych to to samo, co montaż podbitki?

W mojej wycenie wykonawce podał to pierwsze pojęcie, a drugiego nie...

O co chodzi?!

Pzdr

MEDYK
29-03-2004, 20:20
Oooo!

Myślę, że mi pomożecie...

Czy przybicie desek okapowych to to samo, co montaż podbitki?

W mojej wycenie wykonawce podał to pierwsze pojęcie, a drugiego nie...

O co chodzi?!

Pzdr

Według mojego stanu wiedzy to nie to samo, ale mogę się mylić :-? . Deska okapowa to ta którą nabija się jakby do czoła krokwi a później do niej mocuje się orynnowanie, natomiast podbitkę przybija się od doły krokwi i jest to ta część która pokrywa od dołu część dachu wystającą poza obrys domu.
pzdr

krakauer
29-03-2004, 20:41
No, dobrze, a co z wykończeniem (obiciem) zewnętrznych krokwi szczytowych. Deska, czy też siding?

Pikuś
29-03-2004, 21:16
Skończyłem podbitkę kilka dni temu-drewno 19/120 mm malowanie 2x drewnochronem i jeszcze raz po ułożeniu. Wyszło super.Pozdrawiam Pikuś. PS plastik jest dla mnie trochę "za gładki" i nienaturalny.

echo
30-03-2004, 06:46
zgadzam sie z Medykiem...
na zewnętrzne krokwie szczytowe tez dałbym drewno (w moim przypadku, gdyż będę miał dużo drewna)

Pikumar97
30-03-2004, 07:54
Grupość podbitki zależy w głównej mierze od szerokości deski. U mnie na podbitkę dawałem deski o szer 9cm i gr 1.5cm, natomiast na elewację szer 18cm, gr 2.0cm.
Ważne aby deski się nie krzywiły (pod wpływem zmiennej temp. i wilgotności )jest to by z drugiej strony posiadały dwa lub trzy przefrezowania.
Poza tym oczywiście impregnacja i zabezpieczenie lakierem ( u mnie półmat Sadolin w kolorze teak)

ARETE
30-03-2004, 19:57
Ważne aby deski się nie krzywiły (pod wpływem zmiennej temp. i wilgotności )jest to by z drugiej strony posiadały dwa lub trzy przefrezowania.


Gdzie te przefrezowania się robi i jak? Wzdłuż, w poprzek? Na jaką głębokość? Nie słyszałem o tym - proszę o szczegóły, bo niedługo będę zamawiał dechy na szczyty.

robak131
30-03-2004, 20:14
Mnie frezy na deskach zrobili w tartaku w którym zamawiałem podbitkę i ta usługa była wliczona w cenę.Za m.kw. płaciłem 18 PLN z transportem na budowę ok 40km.

MEDYK
30-03-2004, 20:46
Mam pytanko bo dzisiaj moja żona stwierdziła że jej plastik na podbitkę się nie podoba. :evil: A mianowicie chodzi mi o to jak zapewnić w drewnianej podbitce otwory aby móc wentylować wełnę na poddaszu bo będę miał dechy i papę na dachu, a dopiero na to dachówka. Bo tak sobie myślę zę jak nawierci się otwory wiertarką to będzie nie bardzo :oops: . Jak coś takiego rozwiązaliście u siebie? I jeszcze czym ją pomalować aby przez parę ładnych lat mieć problem z głowy bo kalenica u nas będzie na wysokości ponad 9 metrów :-? i nie uśmiecha mi się łażenie i malowanie tego dlatego byłem bardziej skłonny do plastiku.
pzdr

ArtMedia
31-03-2004, 09:32
zgadzam sie z Medykiem...
na zewnętrzne krokwie szczytowe tez dałbym drewno (w moim przypadku, gdyż będę miał dużo drewna)
Jak to wygląda można zobaczyć na mojej stronce, adres w stopce, w galerii z zeszłego roku.

Lukins
31-03-2004, 16:07
To ja wam powiem coś.

Podbitkę robiłem z boazerii, kupowanej w Leroy Merlin. W Castoramie była droższa, w OBi juz w ogóle poza konkursem. Dlaczego boazeria? Ma dość głębokie pióra, które wchodząc we wpust następnego swobodnie pracują podczs upałów i mrozów. Nie ma żadnego łódeczkowania ani takich tam. Boazeria firmy VOX, 25,90 zł/m.kw. Długość dechy 2,60 (były jeszcze 2,9, ale za duże odpady po cięciu). Malowane raz od wewnątrz (przed cięciem) i dwa razy od zewnętrznej strony w kolorze Teak. Powinienem jeszcze raz machnąć po ułożeniu, ale na razie mi się nie chce. I tak jest bardzo dobrze, a stolarz twierdzi, że "robak nie wejdzie" :o . I dobrze, temu robakowi. Według widzimisę rozmieszczone oświetlenie - wycięte wiertarką (po ułożeniu!) z nakładką otwory pod oprawki, te z małym gwintem. Żarówki oczywiście energooszczędne (22 sztuki na obwodzie domu) ze zmierzchowym wyłącznikiem, zintegrowanym w skrzynce energ. Zarówki o mocy 5W, chciałem mocniejsze, ale teraz założyłbym chyba nawet 3, cieszę się, że nie założyłem 7 a nie daj Bóg 9!. Podbitka układana pod kątem prostym do ściany. Co tam jeszcze, co tam jeszcze... Aha, wygląda super! Widziałem kilka plastykowych i troszkę bieda. Generalnie z drewnianą można trochę poeksperymentować. Ja np. będę chciał pomalować na heban, i przetrzeć do mojego Teaka - wyjdzie klasyczna, stara decha. Z białą bym zrobił tak - zabejcował na biało, lekko przetarł (żeby wyszły słoje) i pomalował kilka razy lakierem perłowym albo bezbarwnym. Koniecznie mat! Generalnie zabawa na całego. Miałem dom niepomalowany i bez podbitki. Teraz ma podbitkę (nadal jest niepomalowny), ale wygląda, na oko, jakieś 30 razy lepiej.
Jeśli chodzi o wentylację - uważam, że jest zbędna. W przypadku podbitki ułożonej równolegle do ziemi (to chyba typ dominujący, choć widziałem też równolegle do dachu) jest tam tak duża poduszka powietrzna, a jednocześnie drewno ma tyle miejsc (choćby w oprawkach i szczelinach) do wentylacji, że raczej nie ma to sensu. Podbitka drewniana nie jest w końcu maksiszczelna, w odróżnieniu od plastikowej.

Krystian
31-03-2004, 16:52
Wczoraj zamówiłem podbitkę, ma być tak:
- gr. 18mm, szer. 100mm,
- pióro-wpust,
- sezonowane, suszone, heblowane,
- obróbka na specjalnych maszynach,
- malowane duluxem x2,
- cena 30zł/m2,
- montaż 25zł/m2.

Oczywiście PODBITKA i DESKA OKAPOWA to coś zupełnie innego,
MEDYK ma rację... :P

Tomek_J
01-04-2004, 06:49
- cena 30zł/m2,
- montaż 25zł/m2.


:o

U mnie j.w. ale drewno za pół Twojej ceny...

Marcin Czyczerski
01-04-2004, 22:36
Czy podbitkę można uznać za elewację?
Zawarłem tak umowę z wykonawcą, że ten dorzucił "gratis" do ceny stanu surowego elewację...

I teraz chciałbym uprzedzić ewentualne spory co, się pod tym pjęciem kryję...

Dlatego proszę o konsultacje...

Lukins
02-04-2004, 09:18
Czy podbitkę można uznać za elewację?
Zawarłem tak umowę z wykonawcą, że ten dorzucił "gratis" do ceny stanu surowego elewację...

I teraz chciałbym uprzedzić ewentualne spory co, się pod tym pjęciem kryję...

Dlatego proszę o konsultacje...

W życiu.











W życiu nie (jeśli są watpliwości co do mojego sformułowania).

Marcin Czyczerski
02-04-2004, 11:26
Czy podbitkę można uznać za elewację?
Zawarłem tak umowę z wykonawcą, że ten dorzucił "gratis" do ceny stanu surowego elewację...

I teraz chciałbym uprzedzić ewentualne spory co, się pod tym pjęciem kryję...

Dlatego proszę o konsultacje...

W życiu.

To tak po śląsku ;-) ? "W życiu"










W życiu nie (jeśli są watpliwości co do mojego sformułowania).

Krystian
02-04-2004, 13:50
U mnie j.w. ale drewno za pół Twojej ceny...

Wyjaśnię : 23zł/m2 drewno i 7zł/m2 farba,
Zapytaj czy na pewno jest to cena po heblowaniu i z transportem... :roll:

Lukins
02-04-2004, 16:14
Czy podbitkę można uznać za elewację?
Zawarłem tak umowę z wykonawcą, że ten dorzucił "gratis" do ceny stanu surowego elewację...

I teraz chciałbym uprzedzić ewentualne spory co, się pod tym pjęciem kryję...

Dlatego proszę o konsultacje...

W życiu.

To tak po śląsku ;-) ? "W życiu"










W życiu nie (jeśli są watpliwości co do mojego sformułowania).

Tak z Bydgoszczy do "ślunska" to trochę daleko, ale kto wie? Może powstanie nowa kraina śląsk pomorski? :lol:

gaga2
02-04-2004, 18:19
Krystian, skąd masz tych fachowców co zrobią podbitkę za 25/m2 ... czy to cena z malowaniem?
qrcze, u mnie jakoś strasznie drogo to wychodzi - myślę o robociźnie (zaczynam się do tego przyzwyczajać...)
deski mam modrzewione na pióro i wpust suszone komorowo, cena chyba 22 zł/m2 netto.
Może podasz mi namiary na swoją ekipę, możesz ich polecić ? Będę szczerze wdzięczna. :D
Pozdrawiam,
gaga2

Krystian
02-04-2004, 19:33
gaga2 - polecić to będę mógł ich najwcześniej w lipcu... :roll:
Robili dach u kolegi no i spodobał mi się bardzo.
Co do podbitki, to 25zł/m2 za robociznę, ale robią tylko ze swojego materiału, a to kosztuje 23zł/m2 + 7 zł/m2 za farbę(2xduluksem)
jeżeli chcesz namiary to daj znać na priva - pozdrawiam!!!

Lukins
02-04-2004, 19:38
Krystian, skąd masz tych fachowców co zrobią podbitkę za 25/m2 ... czy to cena z malowaniem?
qrcze, u mnie jakoś strasznie drogo to wychodzi - myślę o robociźnie (zaczynam się do tego przyzwyczajać...)
deski mam modrzewione na pióro i wpust suszone komorowo, cena chyba 22 zł/m2 netto.
Może podasz mi namiary na swoją ekipę, możesz ich polecić ? Będę szczerze wdzięczna. :D
Pozdrawiam,
gaga2

Szkoda że nie działasz w kuj-pomie, mam super gościa od podbitki - tak mi ładnie zrobił, że miałem zbyt dobre mniemanie o innych pracach na budowie. Niestety, tylko pan od podbitki był profesjonalistą... :(