PDA

Zobacz pełną wersję : Narzędzia dla ambitnego budowniczego - poradźcie w co się zaopatrzyć



grzeniu666
18-06-2011, 13:52
Za 2 tygodnie planuję ruszyć z budową. Dużo prac będziemy wykonywać samodzielnie, i pewnie potrzeba mi będzie się zaopatrzyć w zestaw narzędzi. Wolę na wstępnie zdecydować się na jakiś zestaw, aby od początku na siebie pracował. Niżej zebrałem "grubsze" roboty dla elektronarzędzi które mam w planie:
- murowanie silikatami (cięcie bloczków): ściany zewnętrzne i wewnętrzne, całkiem sporo, na dom 240m2
- podłogi: dechy (pewnie max 15x150x1500), płytki, panele - z grubsza po 80m2, plus listwy podłogowe
- płytki na ściany: łazienki sztuk 4 + trochę kuchnie sztuk 2 (to dwulokalowiec - dwa mieszkania pod dachem ze wspólną kotłownią)
- sufity K-G: jakieś 180m2
- deski elewacyjne: łącznie powierzchnia ca. 120m2 (minus okna), profil pewnie max 25x150 (raczej cieńszy, może 19mm), sporo cięć 45° (narożniki budynku + wnęki okienne i drzwiowe)
- trochę jakiś prostych mebli (z płyt meblowych ciętych na formatki w hurtowni)
- obróbka jakiś klamotów typu rury do kanalizy, profile na rekuperator "custom made" itp.

Wstępnie wydaje mi się uzasadniony zakup:
- kątówka na tarcze 230mm (do silikatów, choć myślę ża jakieś 80% cięć będę znał na wstępie, będzie tego z ze 300 cięć 18x22cm i ze 200 cięć 8x22cm, myślę je wykonać na dużej przecinarce do betonu z wypożyczalni)
- pilarka ręczna (choć nie wiem czy jakaś ukośnica nie byłaby lepsza/konieczna?)
- młotowiertarka
- wkręratka + 2 aku
- ręczna maszynka do płytek

Na stanie (gdzieś) mam:
- kątówkę (na małe tarcze ale stara i bez osłony)
- wiertarkę (wysłużona, bez udaru)
- dalmierz i poziomica laserowa
- sporo jakiś młotków, kluczy, ręcznych piłek, poziomice (ale krótkie max 80cm) itp. - ale to drobizna do uzupełniania na bieżąco

Na chwilę myślę wypożyczyć:
- bruzdownicę pod elektrykę
- piłę do silikatów (na starcie, jak pisałem)

Profi pomocników (ze jakimś sprzętem) będę miał do fumdamentów i murowania, styro na ściany, konstrukcja dachu montowana będzie prefabrykowana, pokrycie dachy blachą w całości przez ekipę, pewnie też "poważna" część instalacji.

Co o tym myślcie, coś dodać/ująć? Pomożecie?

kajmanxxl
18-06-2011, 21:27
Zależy jaką opcją chcesz iść jedna to profesjonalne drogie narzędzia które zrobią tą budowę i kilka innych, druga to tanie zabawki dla majsterkowiczów które mogą szybko wysiąść ale nie zawsze bo mam do dzisiaj kątówkę którą kupiłem z myślą że to na jedną robotę za marne grosze działa już 15lat a ja pracuję nią zawodowo, oczywiście na miarę jej możliwości, kto szanuje swoje narzędzia i używa z godnie z przeznaczeniem ma je długo, a kto używa ich bezmyślnie i po chamsku nawet profesjonalne narzędzie zajedzie

grzeniu666
19-06-2011, 10:08
kajmanxxl, bardziej się zastanawiam jakie funkcjonalnie narzędzia nabyć.

Szczególnie się zastanawiam pod kątem obróbki tych desek czy paneli (może też płytek?) - pilarka czy i/lub ukośnica. To drugie wydaje mi się (no ale nie mam pewności bom amator) dokładniejsze ale pewnie ma większe ograniczenia. Dlatego też napisałem jakie większe zadania mam do wykonania... Coś doradzisz?

"Markowość" to inna sprawa, co do wkrętarki aku to mam przeczucie że markowa będzie lepsza. Wiertarka coś mi się obiło że np niebieski Einhel jest całkiem ok. Ścisłowiec jestem chyba z głową na karku, raczej mam wyczucie na ile mocno można sprzęty eksploatować.
Po robocie albo opchnę za pół ceny, albo sobie zostanie, ale nie chcę szastać kasą bez namysłu bo dużo jej nie mam.

Dzięki!

bladyy78
19-06-2011, 10:56
zaczynasz budowę a ty już myślisz o mszyce do płytek hehe . Kup sobie na początku betoniarkę, młotowiertarkę, piłę spalinowa lub elektryczna do drzewa, jakas małą heblarkę ręczną, cyrkularkę, gumówkę małą mała masz wiec ci wystarczy, 2 tanie wkrętarki lub jedna markowa ja bym jednak kupił 2 tanie, bo markowe są cholernie drogie . Skoro masz wiertarkę bez udaru to nowa wiertarka ci zbędna dziury będziesz wiercił młotowiertarką, a w drewnie wkrętarkami spokojnie powiercisz jak nie będziesz chciał używać starej wiertarki. Młotowiertarkę kup sobie z adapterem główki wiertarki w komplecie, wtedy będziesz mógł wykorzystać tą młotowiertarke również jako mieszadło do mieszania kleju i zakładać do niej normalne wiertła.

kajmanxxl
19-06-2011, 15:22
co do piły do drewna to ja uważam że dobra pilarka tarczowa jest najbardziej pożyteczna taka z cięciem ukośnym dużą mocą i dużymi standardowymi tarczami, cyrkularkę bym sobie darował a za to kupił kilka ścisków stolarskich i długą poziomicę lub jakąś dobrą łatę by służyła za prowadnicę, ten sposób cięcia jest lepszy gdy pracujesz samemu niż cyrkularka bo duże elementy trudno na nią włożyć samemu, wiertarka na pewno uniwersalna czyli mogąca kuć wiercić z udarem i wiercić normalnie o jak największej mocy i by miała regulowane obroty w spuście to może wtedy służyć jako mocna wkrętarka do dużych wkrętów, możesz wtedy przyoszczędzić na wkrętarce z tego co ostatnio widziałem to profesjonalny sprzęt macie w Polsce bardzo drogi więc może jakaś tania wkrętarka nie będzie głupim pomysłem bo jak nawet padnie to wiertarką dokończysz i będzie ok no i gumówka duża i mocna, co do innych zabawek to owszem są potrzebne i ułatwiają pracę ale nie są niezbędne jak umiesz myśleć to dasz radę tymi trzema lub w trakcie zdecydujesz że jest coś jeszcze niezbędne, co do firm to zbyt kiepsko znam polskie ceny co się opłaca

grzeniu666
21-06-2011, 17:48
FlashBack, myślałem że chcesz mnie obrazić, ale chyba idzie o takecuś: http://www.bosch-do-it.pl/majsterkowicze/podstawymajsterkowania/leksykon/pi%C5%82a-lisi-ogon.shtml?alpha=80. W sumie pierwsze widze ;) Ale bloczków siliatkowych to tym nie podejdę...

bladyy, no myślę na przód, bo po co mam dusić złotówkę kombinować jak głupi, jak mi się potem okaże że i tak potrzeba lepszego sprzętu. Tyle że to choelwka do wszystkiego co innego dobre. Betoniarkę będzie miała drużyna SSO (może jak sobie pójdą już nie będzie potrzebna?), na heblarkę nie mam pomysłu po co ;) gumówka chyba trza większą, te cholerne bloczki silikatowe mają do 24cm...

kajman, pilarka raczej będzie ale czy da się taką z pochyłem uzyskać dokładność rzędu +-2mm? Tych desek na elewacji będę miał od groma do obskoczenia (ze 20 otworów okiennych i drzwiowych + naroża budynku na 45°). Inne kąty raczej nie będą mi potrzebne często.

Czyli narazie zakładam wariant wkrętarka aku (taki 1hell (http://allegro.pl/wkretarka-einhell-bt-cd-18-2b-torba-bity-2lgw-i1657074417.html) akurat w OBIku jest za 139), młotowiertajka (a obok w okienku taki (http://allegro.pl/mlot-udarowy-einhell-bt-rh-1500-nowy-fv-2l-gw-pl-i1669978812.html) za 319) i jakiś fleks 230mm (nie wiem jaki, na tej silce go pognębie troche). EDIT: No i pilarka (jeszcze nie wiem jaka)

A tak jeszcze z innej beczki - elektrykę będę kładł w dużej części sam. Będę robił bruzdy (funkcjonalnie to dwa mieszkanka po 120m2) plus do tego wcześniej w silikatach jakieś 150mb bruzd (1x1cm). Na zewnątrz też tak (ponoć nieznośnie) pyli? Pożyczać do tego bruzdownicę (~70zł/d)? z odkurzaczem (~70zł/d)? Czy może coś taniego z alejgro i odkurzacz na pył (pewnie miałby co robić na budowie)? Mury 18cm więc zupełnie na ślepo nie chcę masakrować młotem.

Do profili alu chyba podejdę z brzeszczotem w sumie z większych spraw to tylko centrala wentylacyjna (konstrukcja).

Pozdrawiam, dzięki Panowie!

kajmanxxl
21-06-2011, 20:48
da się uzyskać dokładność dużo większą ale to już musisz mieć porządną profesjonalną pilarkę są nawet takie do robienia mebli, ale nie próbuj nią wtedy docinać szalunków bo jak na gwoździa trafisz to szlak trafi dokładność

kajmanxxl
22-06-2011, 06:46
a jak chcesz bloczki ciąć to taka piła http://www.itslondon.co.uk/p2_PT_Power+Tools_RECIPSAWS_Reciprocating+Saws.htm i takie ostrze http://www.itslondon.co.uk/pd_BOS2608650355_2608650355_Bosch305mmReciprocatin gSawBladeBrickBlock.htm
i do tych pił są ostrza do drewna i stali oraz uniwersalne że deski z gwoździami będziesz ciął

dzabij
22-06-2011, 09:35
A tak jeszcze z innej beczki - elektrykę będę kładł w dużej części sam. Będę robił bruzdy (funkcjonalnie to dwa mieszkanka po 120m2) plus do tego wcześniej w silikatach jakieś 150mb bruzd (1x1cm). Na zewnątrz też tak (ponoć nieznośnie) pyli? Pożyczać do tego bruzdownicę (~70zł/d)? z odkurzaczem (~70zł/d)? Czy może coś taniego z alejgro i odkurzacz na pył (pewnie miałby co robić na budowie)? Mury 18cm więc zupełnie na ślepo nie chcę masakrować młotem.

Do profili alu chyba podejdę z brzeszczotem w sumie z większych spraw to tylko centrala wentylacyjna (konstrukcja).

Pozdrawiam, dzięki Panowie!

A po co robić bruzdy ? Chcesz tak równo wymurować że otynkujesz gładzią gipsową już na gotowo ? Bo jak dajesz normalny tynk (1-2 cm) to przewody spokojnie zmieszczą się pod nim bez bruzd. Oszczędzisz kilka dni na ich wycinanie.

Ja w trakcie budowy domu wzbogaciłem się o nastepujący park maszyn (według mojej subiektywnej skali przydatności i zadowolenia) :

- młotowiertarka Skill, kupiona z kompletem wierteł SDS na promo w jakimś hipermarkecie. Od momentu zakupu zapomniałem o udarowej Bosch; wiertła były gratis ale całkiem niezłe, spoko przewiercają pręty zbrojeniowe 6mm :-)
- ukośnica z posuwem einhell (a w zasadzie "DURO" ale podobno to Einhell, allegro, myślę że to powystawowa albo pogwarancyjna z niemiec). Genialny patent, można idealnie przycinać listwy, panele. Bardzo pomogła mi w podbitce, balustradzie itp. Po zmianie tarczy można ciąć cegłę klinkierową, stal (wiem że nie do tego służy ale daje radę).
- piła ręczna Kinzo - przy dobrym ustawieniu i dobrej prowadnicy można uzyskać bardzo precyzyjne i równe cięcie (przydatna długa poziomica / łata i ściski stolarskie)
- kątówka Agojama 500W 125 mm- zadziwiająco dużo roboty zrobiła (włącznie z czyszczeniem słupków ogrodzeniowych szczotką drucianą) a koszt 50-70 PLN
- wyrzynarka do drewna Agojama - dobra do szybkich cięć, ale mało precyzyjna
- frezarka górno-wrzecionowa Eurotec, dopiero ją poznaję ale ma spory potencjał
- spawarka inwertorowa Dedra - za te pieniądze genialna, nawet profesjonaliści którzy nią spawali byli pełni zachwytu
- młot udarowo - obrotowy Celma - sprzęt wiekowy, ciężki i głośny ale rozwala w pył każdy mur
- szlifierka oscylacyjna Topex albo cos podobnego z dolnej półki - za 30 PLN zrobiła ogromną robotę, szlifowanie gipsu, słupków ogrodzeniowych itp. Powoli pada ale za tą cenę ....
- wkretarka aku Kinzo 18V - ogólnie sprzęt genialny i bardzo uniwersalny ale problem stanowią akumulatory. Obecne padły. Teraz kombinuję aby złożyć ogniwo z akumulatorów o pojemności ok 2-3 ah.

Co by sie przydało :

- wkrętarka sieciowa z hamulcem
- piła lisi ogon do szybkich, mało precyzyjnych cięć
- poziomica - laser krzyzowy bosch
- szpadel fiskars

grzeniu666
22-06-2011, 12:16
A po co robić bruzdy ? Chcesz tak równo wymurować że otynkujesz gładzią gipsową już na gotowo


Zdecydowanie tak, też ze względu na ille moje dziwne pomysły. Temu silikat i temu tymirencami, co by było ultrarówniutko. Poza tym bruzdy na poziome pręty pod okna (albo murfory ~1200).
Dzięki za zestawienie. Ukośnica czad komando, też mi się b. podoba, tylko trochę kosztuje jakaś taka ładniejsza. Mówisz to Duro się sprawdza?

kajman, kurcze nie widzę tego lisa na silikaty (to tarczami do betonu się atakuje, tak ludzie mówi i producenci piszą w wytycznych), porotherma to i może. Jaką pilarkę byście poradzili? Nie planuję męczyć jej gwoździami. Brać coś w miare dokładnego, a może marketówkę a dokładniejsze podchodzić z tanią ukośnicą? Najszersze przekroje jakie sobie wyobrażam to 35x200, ale prawdopodobnie nie przekroczą 25x150.

kajmanxxl
22-06-2011, 19:27
ta lisica to tylko propozycja bo chciałeś nią ciąć wszystko, co do marki jaką powinieneś kupić to nie jestem kompetentny bo ja tylko tych narzędzi z górnej pułki używam, poza tą jedną gumówką

ev
23-06-2011, 14:28
i tak wszystko wyjdzie w praniu

JurekM
26-06-2011, 07:59
Witaj!
Tak się zastanawiam. Budowę dopiero rozpoczynasz, wiec wstrzymaj się z jakimikolwiek zakupami urządzeń.
Wszystko wyjdzie w praniu. Jeśli dojdziesz do wniosku, że jest to Ci niezbędne jedziesz do sklepu, lub patrzysz na Alledrogo i kupujesz.
Wiem, że najważniejszym sprzętem na budowie są łopaty o taczka od początku do zamieszkania i później.
pozdrawiam