PDA

Zobacz pełną wersję : Parkiet a wodne ogrzewanie podłogowe



Budd
29-03-2004, 20:56
Chciałbym prosić o opinie na temat zastosowania wykładzin z drewna przy ogrzewaniu podłogowym. Wiem, że najlepszym rozwiązaniem przy podłogówce są płytki ceramiczne i taki był też pierwotny zamysł przy podejmowaniu decyzji o rodzaju ogrzewania na parterze. Na całej powierzchni parteru miała być położona terakota. Jednak ostatnio, pod wpływem opinii znajomych, zacząłem myśleć o położeniu w części salonu parkietu. Czy to ma jakikolwiek sens i czy deszczułki się nie rozsychają tworząc śliczne szpary? Proszę poradźcie.

Senser
29-03-2004, 23:26
Sorki, może nie ułatwie ci sprawy....
Ja niejako teoretycznie się zastanawiałem nad takim rozwiązaniem...ale naprawde mocno mi się to nie podoba...

Raz, faktycznie drewno będzie mocno schło...a w lecie łyknie na pewno wilgoci...
Dwa, nie ma chyba lepszego izolatora dla ciepła jak właśnie drewno....Nie wiem o jakiej podłodze myślisz, jeśli panele (cienkie) to może jak cie mogę...
Nie wiem, ja bym się mocno zastanowił...bo może takie ogrzewanie być bardzo obciążone, aby "przebić" się przez izolator jakim jest drzewo...

Nie wiem, popytaj i się zastanów czy warta skórka wyprawki :-)

JOSEPH
30-03-2004, 10:03
miałem taki sam dylemat i zrezygnowałem na rzecz płytek. gdzieś na tym forum jest link od strony właśnie na ten temat(ja spróbuję znaeźć w domu to może ci podam) ogólnie z tego co wiem to się da ale jest to robota dla perfekcjonisty!!!!! długa i kosztowna

Senser
30-03-2004, 10:18
miałem taki sam dylemat i zrezygnowałem na rzecz płytek. gdzieś na tym forum jest link od strony właśnie na ten temat(ja spróbuję znaeźć w domu to może ci podam) ogólnie z tego co wiem to się da ale jest to robota dla perfekcjonisty!!!!! długa i kosztowna

Wcale nie jest "Bóg wie co"...
Ja mam w bloku podłogę łączoną terakta z podłogą klejoną...wiem że dużo to prostsze rozwiązanie (bez ogrzew. podł. i bez desek na legarach)...Ale przecież wszystko kwestią zaplanowania warstw i po kłopocie... Mój kolega ma właśnie coś takiego (Terakota z ogrzewaniem podłogowym, połączona z dechami na legarach w Salonie), wyszło to mu (jego specom...) wprost perfekcyjne....A to że trzeba do tego perfekcji...no cóż, trzeba znaleźć fachowca a nie partacza...okna też musisz zamówić precyzyjnie a nie że fabryka zrobi ci okna a ty pod nie postawisz chcałupę z odp. otworami :-)

Ale wrócę do tego kolegi...Nikt ani on sam nie narzekał, ba po prostu zrobili i tyle....Przecież na dzisiejsze czasy takie rozwiązanie (moda) to żadne "ach, ech"...
Nie ma z tym problemu, jak się chcę to można..

JOSEPH
30-03-2004, 13:11
nikomu nie odradzam ani nie polecam powiedziałem tylko swoje zdanie na ten temat - po prostu nie zaryzykuję niemałych pieniędzy na to żeby za pół roku okazało się że muszę się pasjonować rysami na podłodze :wink:

Senser
30-03-2004, 13:20
nikomu nie odradzam ani nie polecam powiedziałem tylko swoje zdanie na ten temat - po prostu nie zaryzykuję niemałych pieniędzy na to żeby za pół roku okazało się że muszę się pasjonować rysami na podłodze :wink:


A to tyż prawda, ale to chyba już odrębna sprawa...

Budd
03-04-2004, 21:10
Ok, dzięki, chyba jednak pozostanę przy terakocie. Jak widać zbyt dużo jest do stracenia.

torian
04-04-2004, 18:51
Ja osobiście położe parkiet na podłogówke ale troche inny niż zwykły nazywa się to finishparkiet jest to klepka coś 11 cm grubości i już gotowa polakierowana na gotowo a niejest to panel kładzie się to jak parkiet na klej.
Moje zdanie jest takie że tak cieńki parkiet tłumi naprawde bardzo niewiele wydostające się ciepło 11 cm , jest on już suchy wilgotność poniżej 9% można cyklinować i to chyba z 3,4 razy także na lata, co do pracy tego parkietu to uważam że mniej będzie pracował jak na tradycyjnej posadce bo w zime jest on podrzewany do temp. około 30- 35 stopni bo taka jest gdzieś przy podłodze a w lato jest on znowu w podobnej temp. 20 30 stopni a jak świeci słońce przez szyby to przy podłodze będzie i z 40 stopni także wyprubuje na własnej skurce i rozwieje te polemiki uważam że mam racje zobaczymy .pozdrawiam

Pikumar97
05-04-2004, 07:39
Będę maiał w całym domu ogrzewanie podlogowe. Piwnice - płytki, Parter - gres + część salonu w drewnie, Piętro - wykładziny.
Nie ma problemu z zastosowaniem drewna na ogrzewanie podłogowe ale:
drewno musi być bardzo twarde (większa przewodność cieplna) i mało wrażliwe na zmiany wilgotności.
Najlepiej do tego nadają się gatunki egzotyczne. Drewno nie powinno zbyt grube nie więcej niż 15mm. Ja kupiłem deskę barlinecką - merbau w cenie 100zł/m^2. Mozna ją położyć na posadzkę z ogrzewaniem podlogowym albo jako podłogę pływającą (tylko na twardej 2mm tekturze - pełna w przekroju), albo kleić elastycznym klejem do podłoża.
To Drugie rozwiązanie jest zdecydowanie droższe ze wzgl. na cenę kleju.
U siebie nie mam jeszcze położonej podlogi, lecz kolegi z którym kupiliśmy razem całą paletę deski barlineckiej (on ma ok 80m^2) po pierwszym sezonie grzewczym podloga w idealnym stanie, bez żadnych szpar, a temp w pomieszczeniach miał 25st przy temp posadzki 28st., tak że musiał obniżyć krzywą grzewczą na kotle bo było za ciepło.

JerryCool
05-04-2004, 09:18
Miałem podobne dylematy, na początku miała być na całej kondygnacji terakota a ostatecznie w salonie położyłem dębowy parkiet (głównie z tego powodu że miałem go za darmo ;)) Parkiet to może za dużo powiedziane klepka o wymiarach 250x60x10 położona na klej 5 10 15 . Po pierwszym sezonie grzewczym ja widzę pojedyńcze minimalne szpary niewidoczne dla oka bez dokładnego przyjżenia się podłodze.