PDA

Zobacz pełną wersję : Czym nawozić brzozy?



voytas80
20-06-2011, 12:41
Jak w temacie :) Mam pytanie czym sugerujecie nawizić brzozy? :)
Wiem, że to u nas powszechne drzewo i nie potrzebuje za bardzo wsparcia ;)

agalind
20-06-2011, 12:47
My mamy brzozy samosiejki i rosną całkowicie bez dopalaczy. Najstarsze mają już ok, 3-4 lat i wyglądają zdrowo.

voytas80
20-06-2011, 12:50
Moje też wygladają zdrowo, ale chiałbym im pomóc troche szybciej rosnąć :)

Elfir
20-06-2011, 17:59
brzozy sa gatunkiem ruderalnym, rosnącym na najgorszych glebach, dadzą sobie same radę.
Jeśli chciałbyś dac im kopa, to wczesną wiosną zasil azotem (najlepiej dolistnie, jeśli sa małe), teraz zakończyły przyrosty.

voytas80
21-06-2011, 07:07
Dolistnie rozumiem spryskać? :)
Wczesna wiosna to marzec?
Może Elfir zapodasz jakąś sugestie nawozu do spryskania :)
Z góry dzięki :)

magnolia
21-06-2011, 08:04
ja ze swoim skrzywem w stronę produktów naturalnych polecam Ci obornik granulowany, np. kurzak. Do końca czerwca spokojnie możesz go użyć. Sypnij go wokół korony, on z wodą przeniknie głębiej.

Basiaw
21-06-2011, 09:38
ja ze swoim skrzywem w stronę produktów naturalnych polecam Ci obornik granulowany, np. kurzak. Do końca czerwca spokojnie możesz go użyć. Sypnij go wokół korony, on z wodą przeniknie głębiej.

Ostatnio dowiedziałam się takich rzeczy o granulowanych "obornikach", że mi się niedobrze zrobiło... przestawiam się na kompost i florowit.

pozdrawiam
Basia

colour
21-06-2011, 09:40
voytas, nie spryskać, drzewa, zresztą jak i inne rośliny składniki odżywcze przyjmują korzeniami, należy je podlewać roztworem nawozu, lub posypywać nawozem w granulacie w okół drzewa, a z wodą deszczową nawóz stopniowo będzie przenikał do ziemi i jest to najlepsza metoda. Drzewa spryskujemy tylko po to żeby pozbyć się chorób lub pasożytów.
Żeby lepiej rosły możesz je też zwyczajnie podlewać kładąc szlauch z wodą na kilka min. pod drzewkiem szczególnie w upalne dni, dodatkowo brzozy lubią kwaśną glebę, dlatego dobrze jest wysypać w okół drzewek grubą warstwę kory sosnowej, będzie ona też zatrzymywała dłużej wilgoć w glebie.

Elfir
21-06-2011, 11:53
colour - rozumiem, że jesteś specem od hartowanego szkła, a nie ogrodnictwa, więc ci wyjaśnię, że rośliny, w tym drzewa, pobierają składniki pokarmowe przez liście również. Nawożenie dolistne jest najszybciej działające, bo eliminuje się transport składników pokarmowych od korzenia do tkanki liścia. Niestety, jest również drogie.
Do nawożenia dolistnego można stosować np. florowit.

Jesli chodzi o odczyn gleby to brzoza zwyczajna woli raczej obojętne do lekko zasadowych a nie kwaśne. Kwaśne woli brzoza omszona (rośnie na torfowiskach), papierowa, karłowa.
Kora sosny, zwłaszcza nie przekompostowana, właściwie będzie hamować wzrost roślin, gdyż posiada bardo mało azotu (a to azot przyspiesza rozwój częsci zielonych) za to dużo garbników i żywic.

colour
22-06-2011, 07:56
Ok. Elfir, trochę się zapędziłam, więcej nie będę Ci wchodzić w paradę, ale co do gleby to się nie zgodzę, aż nawet sprawdziłam w atlasie roślin i jednak wychodzi, że brzoza brodawkowata czyli ta najbardziej popularna woli glebę lekko kwaśną, więc jak to w końcu jest z tymi brzozami?

Elfir
22-06-2011, 13:41
Nie wiem jaki masz atlas, ale w podręczniku dendrologii Senety, oraz na IBRO brzoza pospolita nie jest wymieniana wśród roślin kwaśnolubnych. Owszem, toleruje takie gleby, ale w przypadku, kiedy chcemy by rosła jak najszybciej, powinniśmy zapewnić optymalne warunki wzrostu. Kwaśne gleby często hamują pobieranie niektórych pierwiastków przez rośliny.