PDA

Zobacz pełną wersję : G??boko?? wyj?cia kanalizacji z domu...



Senser
30-03-2004, 00:00
No właśnie...
Będe miał szambo tradycyjne, betonowe w lini prostej ok. 10 m od miejsca w którym w fundamencie będzie wychodzić rura kanalizacyjna.
Ktoś mi powiedział, że nie może ona zbyt głęboko wychodzić, bo wtedy szambo będzie musiało być głęboko "wpuszczone"... i ktoś mi mówił, aby przy fundamencie rura ta była na gł. ok 15 cm po ziemią!!!
No mnie to co nieco zszokowało!!! Toż to jak byk będzie zamarzać!!!
Czy też normalnie to po prostu tak wygląda??? Wydaje mi się to co nieco dziwne...
Lub z innej strony, czy może warto się zastanowić nad ociepleniem rury kanalizacyjnej w gruncie nawet jeśli ona będzie jakie 80 cm pod ziemią??

Powiedzicie mi jakie myślenie w tym temacie będzie właściwe ???
Jakie standardowo powinienen być spadek w kanalizacji na działce a jaki zalecany (tylko może te procenty pozamieniajcie na stopnie nachylenia :-) bo ja do dziś nie wiem o co chodzi z tą pochyłością w % :-) )

kaltam
30-03-2004, 06:14
W zależności od strefy przemarzania. Są tacy co twierdzą że może być płytko np. 15 cm bo "zrzuty" są ciepłe i nie zamarzną. Wybór należy do ciebie. Pogadaj z sąsiadami jak mają.

Zbigniew Rudnicki
30-03-2004, 07:49
Wyprowadzenie rury z fundamentu 20 cm (górny poziom ruru) poniżej poziomu gruntu, i o dziwo, przy ciągłym zamieszkaniu nie zamarza.
Na pewno warto taką rurę ocieplić od góry kawałkami styropianu, keramzytem lub nawet żużlem.
Starannie trzeba potraktować studzienkę kontrolną (jeśli jest), zwłaszcza pokrywę żeliwną.
Największe niebezpieczeństwo występuje jeśli nie ma nas w domu przez 2 tygodnie podczas silnych mrozów i następnie spuścimy niewielkie ilości ścieków.

AdieuAnd
30-03-2004, 08:16
w związku że mieszkasz troszkę na wschodzie nie ryzykoawłbym przykrycia mniej niż 50cm... zawsze lepiej troche więcej pokopać niż w środku zimy kuć kilofem.... :D

tam
30-03-2004, 08:48
Witam,
Mam 30-40cm od powierzchni i nigdy nie było kłopotów - bo to nie jest czysta woda :) ścieki są ciepłe :o , a czas przepływu jest krótki - spadek wynosi 2-3%, co oznacza, że na 1 metrze rury różnica poziomów wynosi 2-3 cm. Ten sposób podawania spadków jest o niebo praktyczniejszy niż w kątach :D :D

leo668
30-03-2004, 08:51
Witam!
Od kilkunastu lat prowadzimy firmę związaną z budownictwem wodnym, czyszczeniem sieci kan. deszczowej i sanitarnej i monitoringiem tych sieci i jeszcze nigdy nie zdarzyło nam się spotkać zamarzniętego przyłącza sanitarnego. Na Twoim miejscu nie przejmował bym się tą głębokością posadowienia przyłącza, ale jeżeli Cię to uspokoi to można tą rurę czymś ocieplic np: otulinami do rur C.O. oczywiście o w miare dużej średnicy 2 - 3 szt i okleić taśmą aby się razem trzymały, tam gdzie rura będzie na gł. ok 80 cm nie warto niczym ocieplac daje głowe ze ścieki nie zamarzną.
Pozdrawiam