PDA

Zobacz pełną wersję : co posadzić na granicy działki ??



amazonka22
21-06-2011, 17:16
witam
Mam takie pytanie:
Mamy dość długą i szeroką działkę i nie grodzimy jej po całej długości. za płotem chciałabym mieć warzywniak ewentualnie jakieś drzewka owocowe. za końcem tej działki jest działka około 2,5 h należąca do moich rodziców. Oni ta działkę za kilka lat (5-7 ) będą chcieli sprzedać, wiec na skraju swojej działki chciałam posadzić drzewa by tworzyły taka barierę ;) chciała bym by drzewa jesienią tworzyły kolorowy dla oczu obraz. by jedne nie zasłaniały drugich. i tak myślałam żeby ostatnimi drzewami były brzozy , ale nie wiem co posadzić przed nimi by to się ładnie komponowało. Prosze o jakies pomysły :)
Z góry dziękuje.

Elfir
21-06-2011, 21:29
w którą stronę te brzozy będą rzucać cień?
Na waszą działkę czy na częśc rodziców?

E***in
21-06-2011, 21:30
Witam,
Większość drzew - w tym Brzozy - nie stworzy bariery wzrokowej z racji wysoko ukształtowanej korony (powyżej ludzkiego wzroku). Proponowałbym więc posadzenie w tle grup brzóz po parę szt obok siebie i poprzerywanie ich drzewem iglastym nisko rozgałęzionym (np. Świerk serbski). Przed brzozami proponuję posadzić wyższe krzewy np. Perukowiec podolski, Leszczyna 'Purpurea', Jaśminowiec, Kalina.
Pozdrawiam, Wojtek
Ekspert Leroy Merlin

amazonka22
22-06-2011, 19:28
w którą stronę te brzozy będą rzucać cień?
Na waszą działkę czy na częśc rodziców?

niby na nasza ale nas nie siegną bo to spory kawałek.

ja myslałam zeby posadzic 6 brzózek obok siebie na długosci 30 metrów bo taką szerokosc w tym miejscu ma działka. ale nie wiem czy nie zarzadko albo za gęsto. i kiedy najlepiej sadzic tego tupu drzewa. na tym odcinku rosnie rodzicom jeszcze zborze które w na początku sierpnia ma być skoszone.

E***in
22-06-2011, 19:46
Sadzenie Brzóz w odległości co 6 m spowoduje , że granica nie będzie wyraźnie zaznaczona. Brzozy mają rzadkie korony i często sadzimy je w dość gęstych grupach by razem tworzyły ''zagajnik'' (odległość co 3 m jest optymalna). Drzewka zakupione w pojemnikach możemy sadzić przez cały okres wegetacyjny. Należy jedynie pamiętać o obfitym podlaniu rośliny.
Pozdrawiam, Wojtek
Ekspert Leroy Merlin

ewalm
22-06-2011, 20:29
brzozy posadzone nieregularnie, w grupach, ładniej by wyglądały, niż w regularnych odstępach.

Elfir
22-06-2011, 20:50
Problem z brzozami polega też na tym, że mają płytki a rozległy system korzeniowy, odbierający innym roślinom dostęp do wody.
Dlatego pytałam jak układa się cień. Większość sucholubnych krzewów, które mogłyby rosnąc pod brzozami (sosny, żarnowce, janowce, szczodrzeńce, perukowce, tawuły szare) lubi pełne nasłonecznienie. A tu od waszej strony brzozy będą rzucać cień i trzeba wymyślić rośliny rosnące w takich warunkach.
Z wyższych krzewów pasowałaby świdośliwa Lamarcka - znosi susze i częściowy cień, szybko wypuszcza liście wiosną, kwitnie wiosną na biało i ma mnóstwo owoców, które przyciągną ptaki. Poza tym można posadzić głogi i złotokapy.
Z krzewów niższych w takich warunkach urosną: suchodrzew tatarski, śnieguliczka, berberys pospolity,

Popieram przedmówców, by nie sadzić roślin w różnych odstępach i rzędach. Dla koloru miedzy brzozy dodałabym klony tatarskie (przebarwiają się na jesień na czerwono), jesionolistne (mają odmiany o liściach żółtych i pstrych), jarząby mączne, topole osiki.

Od zewnętrznej strony, tam gdzie słońce jest cały czas, można zrobić żywopłot obronny z dzikich róż

E***in
23-06-2011, 11:18
Brzozy nie dadzą nigdy pełnego cienia - jedynie półcień - tak więc tawuły czy perukowce dadzą sobie radę na takim stanowisku. Dobrym krzewem dla dodania ''kontrastu'' byłaby wspomniana już przeze mnie wcześniej Leszczyna odm. 'Purpurea'. Jako drzewa sadzone rzędowo lepiej sprawdziłyby się np. Klony polne lub większe - klony zwyczajne.
Pozdrawiam, Wojtek
Ekspert Leroy Merlin

amazonka22
23-06-2011, 12:05
dziękuje Wam bardzo. Na pewno skorzystam z państwa rad.
wszystko skrzętnie notuje ;)
Pozdrawiam serdecznie.
Paula
aha jeszcze dodam. tam na tej drugiej działce nigdy nie powstanie dom. tam jest pole uprawne , wiec mi tez zależny żeby w czasie jakis prac polowych zasłonic sie od kurzu. po bokach mam dwa sady sąsiadów .

Bardzo mi sie podobaja państwa rady i pomysły :)

to jest działka - stan z zeszłego roku. granice widac miedzy dwoma słupami taki wbity palik. tam po lewo na wzniesieniu jest dąb wokół niego rośnie bez. czesc tego wzniesienia jest nasza.

http://img857.imageshack.us/img857/683/p1240202.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/857/p1240202.jpg/)

Elfir
23-06-2011, 20:03
tylko, że prace rolnicze najczęsciej wykonywane są poza okresem wegetacyjnym - jesienią i wczesną wiosną. Może więc jednak jakies iglaki?

ewalm
24-06-2011, 17:21
albo jedno z drugim, brzozy pięknie komponują się z iglastymi (sosnami, świerkami). Może ze świerkami, jak radził Wojtek?
Tylko, że wtedy zacienienie pod drzewami, po Waszej stronie, będzie większe, niż w przypadku samych brzóz.

amazonka22
25-06-2011, 13:16
zaciemnienie mi nie będzie przeszkadzać. Bo działkę to my zaraz za tą kupa piachu grodzimy-jakieś 15 metrów dalej. . po prostu za dużo by tego było.
myślę ze iglaki i brzozy to będzie fajne połączenie. a na pozostałym kawałku ziemi - coś się wymyśli może jakieś krzaczki owocowe ;)
Dziękuje za zainteresowanie tematem.

ewalm
25-06-2011, 14:47
fakt, kawał ziemi tam macie - to powodzenia :)

Darek Rz
27-06-2011, 09:35
Witam

Tak dla ścisłości dla tych co twierdzą że cyt. Brzozy mają rzadką koronę i nigdy nie dadzą cienia oraz mają wysoko umiejscowiona koronę .......

Moje brzozy cięte co roku od góry i z boków wyglądają tak. Nie pozwalam im rosnąć w górę obcinajac co roku w tym samym miejscu.

http://img651.imageshack.us/img651/8808/brzozy.jpg

pozdrawiam

amazonka22
28-06-2011, 10:55
a ile wysokości mają Twoje brzozy?
Bardzo fajnie to wygląda :)

Darek Rz
28-06-2011, 14:05
Witam

Około 6 metrów.