PDA

Zobacz pełną wersję : Rura spalinowa spiro



spalony
21-06-2011, 21:24
Witam,

Nie spotkaliście sie może z takimi rurami do kominków? Kupiłem taką rurę ale wydaje mi się że posiada błędnie oznaczony kierunek przepływu spalin. Moje wątpliwości wynikają z tego że w sklepie 2 takie same rury miały inne oznaczenie kierunku. Wnętrze rury jest gładkie ale zastosowane są tam zakładki : coś w tym stylu:
/ \
/ \
/ \

Pytanie jak taka rura powinna być ukierunkowana bo wg. oznaczeń na mojej powinna być ustawiona odwrotnie niż narysowałem, a logicznie wydaje mi sie ze powinno byc tak.

Dzięki:)

Forest-Natura
21-06-2011, 22:55
Witam.
Powinna być tak skierowana aby ewentualne skropliny nie wypływały na zewnątrz. To w teorii, którą stosuje się ... w kominach, gdzie długość takiej rury jest znaczna a i temperatura spalin o wiele niższa.
To co powiem będzie herezją dla wielu - na odcinku 1-1,5 mb między wylotem paleniska kominka a wlotem do komina nie ma żadnego znaczenia w którą stronę taką rurę ustawisz :)
Pozdrawiam.
PS. Oczywiście powinno się namalowanymi strzałkami w górę ...

M***ki
22-06-2011, 05:05
Takie rury "trzeszczą" podczas nagrzewania i stygnięcia .. nie wszyscy to lubią ! Rury spiro można naginać ale nie przeginać !

QBELEK
22-06-2011, 08:07
Rury spiro można naginać ale nie przeginać ! A zaginać? Jaka jest różnica po między tymi trzema czynnościami w cechu zduńskim?

Kominki.fm
22-06-2011, 11:13
Prawdopodobnie chodzi o rury typu POLYFLEX. Jest to rozwiązanie obarczone kilkoma wadami np. wspomniane powyżej trzeszczenie, nawet tendencja do wypadania z króćców przyłączeniowych. Bardzo ważny jest jednak kierunek usytuowania rury. Dym w tym przypadku musi iść POD WŁOS!!! Według producentów zapewnia to samoczyszczenie się tej rury z produktów spalania drewna. Innymi słowy - sadza wbija się pod paski (skrzydełka) rury i spada. Na bazie własnych doświadczeń, mam spore wątpliwości co do funkcjonalności takich rur. Preferuję przyłącza dymowe z kominków wykonane z blachy o grubości 2mm (najczęściej malowane na czarno). Pozdrawiam.

bajanadjembe
22-06-2011, 11:30
Czy ta rura to nadaje się do dowolnie długich odległości wylot-wlot? Czy w przypadku odcinków np. 30 cm lepiej stosować sztywną czarną.
"Trzeszczenie" rzeczywiście przykre. U mnie to było raczej trzaskanie.

Kominki.fm
22-06-2011, 11:35
Rura nadaje się, choć zdecydowanie polecam tzw. "czarną stal".

eniu
22-06-2011, 12:07
Czy ta rura to nadaje się do dowolnie długich odległości wylot-wlot? Czy w przypadku odcinków np. 30 cm lepiej stosować sztywną czarną.
"Trzeszczenie" rzeczywiście przykre. U mnie to było raczej trzaskanie.

Trzeszczenie po zabudowaniu słyszalne jest tylko jak włożysz
ucho do obudowy...(np przez kratkę)

eniu
22-06-2011, 12:08
"Na bazie własnych doświadczeń, mam spore wątpliwości co do funkcjonalności takich rur. Preferuję przyłącza dymowe z kominków wykonane z blachy o grubości 2mm (najczęściej malowane na czarno). Pozdrawiam. "


Daniel - co to za doświadczenia ?

spalony
22-06-2011, 12:51
..Bardzo ważny jest jednak kierunek usytuowania rury. Dym w tym przypadku musi iść POD WŁOS!!! Według producentów zapewnia to samoczyszczenie się tej rury z produktów spalania drewna...

O to stwierdzenie mi chodzilo - Dzięki:)

Forest-Natura
22-06-2011, 17:35
Witam.
Tyle że jak się ją da "z włosem" to nie ma się co oczyszczać ... bo się nic nie osadza ... :)
To tak z praktyki ...
Pozdrawiam.

eniu
22-06-2011, 20:24
"To co powiem będzie herezją dla wielu - na odcinku 1-1,5 mb między wylotem paleniska kominka a wlotem do komina nie ma żadnego znaczenia w którą stronę taką rurę ustawisz "


Tam jest taki "hajc" - ciągle albo systematycznie często ,że gadanie
o brudzeniu bym sobie darował . Najważniejsze to zginanie rury w
promieniu określonym przez producenta (nie przeginać jak pisał M.).
Druga ważna "mantra" to delikatne obchodzenie się z rurą. Jest
delikatna, i tradycyjne praktyki "brutali" montażystów czy zdunów,
należy ukrócić, by nie dopuścić do uszkodzeń. Rura jest bardzo delikatna,
łatwo ją wgnieść . Takie wgniecenia to miejsca ,które mogą (nie muszą)
się szybciej przepalić.
Poza tym , rura jest doskonała. Harmonijkowa konstrukcja powoduje
rozkładanie się naprężeń na karbach (trzeszczenie). Rura jest elastyczna,
dzięki temu nie grozi rozszczelnieniem podczas eksploatacji , czy w miejscu
wklejenia ,nawet w dość prymitywny sposób w kominie.

QBELEK
23-06-2011, 08:43
W temacie powinno być spiro czy flex?
Może najlepiej by było zaproponować podwójną flex?

Kominki Piotr Batura
23-06-2011, 11:13
W temacie powinno być spiro czy flex?
Może najlepiej by było zaproponować podwójną flex?


Przyjęły się obie nazwy. Podwójna bezwzględnie, gdyż pojedyncza
służy do gazu (ma dużo mniej molibdenu - chyba ), i do paliwa stałego
się nie nadaje.