PDA

Zobacz pełną wersję : Jak ze stalą?



Jacekde
30-03-2004, 08:19
Czy wiecie jak sie bedzie zachowywac stal w najbliższym czasie? Ponoć złom staniał radykelnie. Czy za tym pójdzie obniżka stali. Ponoć hurtownicy muszą wyprzedać stal, którą kupili po wysokich cenach i dopiero potem obniżą. Czy to prawd? Czy ktoś coś wie na ten temat?

echo
30-03-2004, 08:29
mnie informują, że będzie cena będzie jeszcze wyższa...
czy blefują nie wiem, ale ja stal kupuje dzisiaj, niestety o 3 miesiące za późno :evil:

Jacekde
30-03-2004, 10:24
PONAWIAM PYTANIE

Senser
30-03-2004, 10:41
Ja jak echo...kupiłem już ze 2 tyg. temu...też niestwty za późno...
Biorąc pod uwagę zapotrzebowanie na stal w Chinach, oraz rychłem wejście Poslki do UE, to raczej szanse na to że może będzie taniej oceniam marnie...ale mogę się mylić...

McLim
30-03-2004, 11:14
Trudno prognozować co będzie dalej. Perspektywa rychłego wejścia do unii (i mozliwych podwyżek z tego tytułu) bardzo nakręciła rynek - a szczególnie budowlany. Nagły boom w popycie musiał zaowocować wzrostem cen - takie prawa rynku.
Moim skromnym zdaniem (choć ekonomistą nie jestem i daleko mi) to ceny mogą spaść na przełomie maja i czerwca, kiedy to okaże się, że ci co chcieli zdążyć przed majem to już pobudowali, a ci co nie zaczęli to pewnie nie zaczną w tym roku (no bo dlaczego zaczynać po podwyżce zamiast przed, skoro wiadomo że będzie). Zatem popyt powinien gwałtownie spaść. Mam nadzieję, że będzie to oznaczało obniżki i powrót do cen z jesieni (może wyrównanych do większego VATu, a może i nie...)

darek

MEDYK
30-03-2004, 11:26
Ja sądzę że ceny tak łatwo nie pójdą w dół. Jeśli chodzi o ceny złomu to inna bajka bo przecież Stalownie mają ograniczone przez kochaną UE możliwości produkcyjne, więc dlaczego miałyby płacić dużo więcej za złom którego i tak nie mogą przetworzyć i stąd są te obniżki. Natomiast jeśli chodzi o ceny wyrobów to zapotrzebowanie na rynkach światowych jest bardzo duże i dlatego te ceny mogą się utrzymywać. Możemy mieć tylko nadzieję że stalownie w innych częściach świata zwiększą produkcję a tym samym większa ilość stali pojawi się na rynkach światowych i wówczas ceny na pewno spadną. Tak do końca to się nie da przewidzieć co z tymi cenami, dla mnie to rosyjska ruletka. Druga sprawa że w Polsce obecnie praktycznie mamy monopol na produkcję stali i jak przyzwyczają się do wyższych zysków to tak łatwo nie zrezygnują i nie będą znacznie obniżać cen. To moje zdanie ale mam nadzieję że się mylę, bo inaczej to klapa.
pzdr

echo
30-03-2004, 11:43
podobnie jak moi przedmówcy...
uważam, że ceny mat. budowlanych moga spaść w okresie letnim pod wpływem obniżki popytu, jednak z drugiel strony to hurtownie i producenci tak nakręcili swoje zyski w obecnej chwili, że na jesień może im tak bardzo nie zależeć na obniżkasz (narastająco i tak sprzedaż w 2004 roku beda mieli wyższą niż w latach ubiegłych) - to tylko spekulacje, ale prawdopodobne.
Ze stalą natomiast jest inaczej. Pisano juz o tym wiele. Słyszałem, że niektóre skałdy nawet nie chą przyjmowac zamówień, gdyż brakuje stali i nie widać końca zapotrzebowania z Chin!!! (tak, to oni nas tak....)
Nie wydaje mi się aby w krótkim okresie stal poszła w dół - ja kupuje stal dzisiaj (jak pisałem wczesniej o 3 miesiące za óźno)!!! :(

Jacekde
30-03-2004, 12:19
Po ile w takim razie kupujecie. Ja mam okazje po 2,85 i nie wiem czy brac czy czekac

damis
30-03-2004, 12:23
kupiłem w sobotę
fi 12 - 2300 PLN/tona
fi 6 - 1900 PLN/tona

Jacekde
30-03-2004, 12:27
czyle ronica w cenach diametralna. Gdzie kupiles i czy bylo okazyjnie

damis
30-03-2004, 12:32
W Mysłowicach. MARK-BUD. Prz kupnie mówiła już coś o podwyżce od poniedziałku (nowa dostawa).

Jacekde
30-03-2004, 12:33
Czyli trzeba pjezdzic, zawsze mozna gdzies taniej wyszarpnac.

damis
30-03-2004, 12:35
Zgodza się, choć wcale się nie targowałem. W piątek jak dzowoniłem po hurtowniach to albo nie było albo były fi12 po 2800 - 2900 PLN/tona

echo
30-03-2004, 12:37
ja myślę, że trzeba kupować
mnie oferują np. 10, 12 za 2,78 brutto

Gdzię Wy macie tak tanio???

Senser
30-03-2004, 13:04
Jak to gdzie!!
Zobacz skąd oni są... :-)
Tam huta na hucie!!!

echo
30-03-2004, 13:10
no tak, :evil: ale z huty prosto biora Chińczyki - wszystko jak leci, niech to...

echo
30-03-2004, 17:32
właśnie kupiłem stal na cały dom (1800 kg) - zrobiłem to dzisiaj gdyż od jutra.... :o znów podwyżka!!!! :evil:

Jacekde
30-03-2004, 18:05
Po ile kupiłeś?

ryby
30-03-2004, 18:28
Ja będę brał w tym tygodniu fakturę na całość potrzebną do fundamentów, słupów i wieńca. Ale na razie odbiorę tylko do fundamentów aby nie dać zarobić zbieraczom złomu.
Nie wierzę w to, że ceny stali spadną. A już na pewno nie przed czerwcem.Moim zdaniem jeszcze pójdą w górę. :(

echo
31-03-2004, 06:46
kupiłem po 2,78 do 2,90 w zależności od rodzaju
dodatkowo wyszarpnąłem 4% rabatu i darmowe przechowanie na kilka miesięcy...
monitorowałem to przek kilka ostatnich dni, troche rozmawiałem na ten temat i nie wygląda żeby miało być lepiej :wink:

Cezarr
01-04-2004, 07:19
a może ktos wie, czy stal oferowana jest w róznych gatunkach, klasach. Pewien hurtownik oferuje mi stal sporo taniej. Czy może być ona gorszego gatunku?

pitbull
01-04-2004, 09:02
Oczywiscie, ze sa rozne rodzaje stali. Kup taka jaka masz na oznaczeniu w projekcie konstrukcji.

Cezarr
01-04-2004, 09:13
owszem mam w projekci A0 i AIII- co oznaczają te symbole? Chodzi mi o to, że facet ma tańszy towar, jest to troche podejrzane, bo wszyscy wiedzą po ile jest dziś stal (on również), ja natomiast nie wiem, czy to że jest tańsza nie oznacza gorszej gatunkowo, mniej wytrzymałej itp. Czy wogóle istnieje problem złej jakości stali???

echo
01-04-2004, 09:24
najogólniej
A0 - to pręty gładkie
AIII - żebrowane

echo
05-04-2004, 07:01
[quote="echo"]kupiłem po 2,78 do 2,90 w zależności od rodzaju
dodatkowo wyszarpnąłem 4% rabatu i darmowe przechowanie na kilka miesięcy...
monitorowałem to przek kilka ostatnich dni, troche rozmawiałem na ten temat i nie wygląda żeby miało być lepiej :wink:[/quote
Niestety stal ciągle idzie w górę!!! :evil:
Dzisiaj sprawdzałem i ppodano mi następujace ceny netto:
fi 8 AIII - 3,23 zł/kg
fi 10-12 AIII - 2,95

dobrze, że kupiłem wczesniej (szkoda, że nie 3 miesiące wcześniej) :(

Marcin Czyczerski
05-04-2004, 08:32
Ja sądzę że ceny tak łatwo nie pójdą w dół. Jeśli chodzi o ceny złomu to inna bajka bo przecież Stalownie mają ograniczone przez kochaną UE możliwości produkcyjne, więc dlaczego miałyby płacić dużo więcej za złom którego i tak nie mogą przetworzyć i stąd są te obniżki.

Niezgodzę się z Tobą...

Na studiach uczono mnie o kilku "antycypatorach" przyszłych cen i tak np. dwa koronne przykłady to:
-ropa - dolar
-złom - stal

Ruch ceny pierwszego czynnika w jedną stronę wyprzedza zawsze ruch ceny drugiego i pokazuje jego przyszły trend (ceny ich są skorelowane)

W przypadku ropy i dolara sprawdza się w 100% przy tak zwanym ceteris paribus...

W przypadku złomu i stali w ostatnim przypadku wzrostu też się to potwierdziło... Zaczęło się od stali... Ci /mityczni już wręcz/ Chińczycy z początku podbili tak wysoko cenę złomu... gdyz jest to mądry naród... Złom jest później wykorzystywany w procesie produkcyjnym stali i jest czynnikiem, który zmniejsza koszty /jest relatywnie tańszy niż ruda/. Dopiero brak złomu spowodował ruch samej stali w górę... Tu nałożyło się jeszcze klika dodatkowych czynników...

Więc jeżeli teraz złomu jest dużo... A jak mijam składy złomu, to po raz pierwszy od dwóch miesięcy widzę jakieś stany, to może to znaczyć, że będzie pozytywnie...

Ja już dostałem cenę lepszą niż miałem tydzień temu, ale nie wiem na ile jest to kwestia rynku, a a na ile skorzystania ze "znajomości"...
Na razie za mało danych, żeby jednoznacznie wskazać jakiś trend... a za to jest też trochę czynników psychologicznych, które mogą spowodować, że on się nie narodzi... (np. szalone rzucenie się na 3 tygodnie przed europejskim błogosławieństwem na stal, bo jej cena spadnie, np. o 20% - chociaż to nie powinno być aż tak ważne, bo ostatnie wzrosty cen nie mają charakreu lokalnego, lecz globalny)

Pozdrawiam

pitbull
05-04-2004, 15:34
Ciekawe prognozy.

Leszko
05-04-2004, 18:20
Słyszałem że w trójmieście 3,2-3,5 za kg

Gostek
05-04-2004, 20:29
Kupiłem dzisiaj walcówke po 3150 tona, pręty fi 10 po 2830 tona

Jacekde
06-04-2004, 07:24
A ja wczoraj kupilem po 2,85 i juz przestaje mnie to tak bardzo pasjonowac

gosciu01
07-04-2004, 22:12
a ja płaciłem za zbrojenie po 1,35 !!! no ale to było prawie rok temu.

teraz widzę, że będa nici zamiast ogrodzenia kutego :( :( :(

Cz.

ryby
07-04-2004, 22:21
Byłem dzisiaj w punkcie skupu złomu i okazało się, że u nich ceny już spadają. Pytanie tylko czy na długo.

gosciu01
07-04-2004, 22:31
Byłem dzisiaj w punkcie skupu złomu i okazało się, że u nich ceny już spadają. Pytanie tylko czy na długo.

może jak wszyscy oddalibyśmy po parę kilo złomu,

( a przecież u każdego coś się znajdzie )

to jednak stać mnie byłoby na to ogrodzenie kute. Please !!!

:wink:


Cz.

Marcin Czyczerski
08-04-2004, 15:26
A ja mam cenę 1.80 brutto!
:D :D :D


Z dostawą...

Ale nic więcej nie powiem...

.... szukajcie a znajdziecie ....

Jacekde
08-04-2004, 15:35
Wiec albo kradziona albo niepelnowartosciowa. Wiec ani pierwsze ani drugie radoscia cie nie powinno napawac.

Wakmen
08-04-2004, 17:53
A w Trójmieście ceny już spadają. Były nawet po 3,17 a już jest 1,95. Według nieoficjalnych wiadomości ceny powoli wracają do normy. Spoko wszystko będzie dobrze. Z jakieś 3 tygodnie temu kupiłem stal po 2,27 i 2,33 a teraz zalecili mi w hurtowni poczeka aż się unormuje.

kastel
08-04-2004, 18:39
nie wiem czy mam rację ale widzę tylko tyle że to jakaś nowa forma marketingu. puszczenie wiarygodnie brzmiącej ploty bądź nagłaśnianie, że coś gwałtownie pójdzie w górę bo albo to konieczny europejski vat albo przeogromny popyt w chinach czy gdziekolwiek indziej a już wariują z cenami. tak czy siak wygląda mi to na bardzo grubymi nićmi szyte!

Marcin Czyczerski
09-04-2004, 07:35
Wiec albo kradziona albo niepelnowartosciowa. Wiec ani pierwsze ani drugie radoscia cie nie powinno napawac.

No ani to ani to

;-) a radością mnie napawa...

Pare tysięcy zostanie w portfelu...

Jalokim
09-04-2004, 12:52
Jakie są aktualne cenyw waszych miastach. Zastanawiam sie czy brać teraz czy poczekać ?

aleksik
10-04-2004, 20:37
ja ryzykuję i poczekam , na tę piep.. Unię i zobaczymy.

Wakmen
13-04-2004, 15:11
W tej chwili cen nie mogę podać ale w Trójmieście powoli, powoli tanieje a i złom na złomowiskach już się pojawił a to tylko dobre rzeczy może wróżyć.

Jalokim
15-04-2004, 12:56
to jak z cenami ostatnio?
Ja widziałem pdo 3,5