PDA

Zobacz pełną wersję : 3-warstwowo z BK?



aga_kraków
30-03-2004, 10:34
witam
tak mnie ostatnio naszło na ścianę 3W
postanowiłam policzyć sobie jakie ściany3W będą miały taki sam współczynnik przenikania ciepła jak(uprzednio wybrana)2W(24BK+15styr)

i wyszła mi np taka sciana:18cmBK+15cm styr+8cmBK
:) :(
co o niej sądzicie?domek z kart?
wiem,że teoretycznie możliwa, ale nie słyszałam ,żeby ktoś tak "cienko" budował...

mogłabym spytać architekta, ale boję się wygłupić...
proszę was o opinie
Aga

ArtMedia
30-03-2004, 11:19
Wystarczyłoby 18+10+6. Ściana nośna 18cm. jest dopuszczalna. Sam następnym razem tak pewnie budowałbym tyle, że z wełną. Może od wewnątrz ceramika poryzowana? Nigdy więcej dwuwarstwowej.

McLim
30-03-2004, 11:23
Nigdy więcej dwuwarstwowej.

Art,
możesz rozwinąć tę myśl? Co jest takiego 'be' w ścianie dwuwarstwowej?

Qgiel
30-03-2004, 11:25
Też jestem ciekaw ??

aga_kraków
30-03-2004, 11:54
...zapomniałam, chodzi o dom parterowy

ArtMedia dzięki za odpowiedź
tak grubo styr. bo chcę mieć b.b.ciepłą ścianę

może jeszcze ktoś?

Qgiel
30-03-2004, 12:12
Aga, sporo cieplejsza sciane mialabys murujac sciane nosna z silikatow 18cm, reszta bez zmian.

Qgiel
30-03-2004, 12:31
I chociaz ściana jako całość będzie miała gorszy wspólczynnik U, to ściana z silikatów, w takich samych temperaturach zewnętrznych i wewnętrznych będzie o kilka stopni cieplejsza.
Takie to jakoś do góry nogami wywrócone ;-)).

ArtMedia
30-03-2004, 14:51
możesz rozwinąć tę myśl? Co jest takiego 'be' w ścianie dwuwarstwowej?
Nietrwałość. Trzeba uważać i jeszcze innym kazać uważać. W przeciwnym wypadku rogi wczesniej czy później poobijane, nie licząc pomniejszych uszkodzeń. Jeżeli już to przynajmniej przy wejściach, wjazdach do garazu, naroznikach trzeba dać conajmniej jakieś płytki imitujące cegłę itp. lub po prostu fragment trójwarstwowy.
Kilka lat temu na tym forum broniłem ściany dwuwarstwowej a teraz publicznie odszczekuję. Bo mam swoją. 2W jest do d... Tylko 3W!

mdzalewscy
30-03-2004, 17:06
ja chciałem 2W, ale architekt (kobieta) powiedziała. "zrób pan pożądną ściane". I robię 3W na pustakach ceramicznych. W sumie będzie U-220 (25cm) + 2x4cm styropian + K-3(12cm). Na zewnątrz da się tynk mineralny + coś na wzmocnienie jego, od wewnątrz też mineralny. Myśle, że będzie O.K

aru
30-03-2004, 18:08
przy 3W ze styropianem uważajcie na gryzonie :D

ArtMedia
31-03-2004, 09:49
przy 3W ze styropianem uważajcie na gryzonie :D
Przy dwuwarstwowej też.

aga_kraków
31-03-2004, 10:21
I chociaz ściana jako całość będzie miała gorszy wspólczynnik U, to ściana z silikatów, w takich samych temperaturach zewnętrznych i wewnętrznych będzie o kilka stopni cieplejsza.
Takie to jakoś do góry nogami wywrócone ;-)).
Wybacz.....nie rozumiem
czy mógłbyś napisać jaśniej?
Aga

Qgiel
31-03-2004, 12:07
To bardzo proste Aga.
Silikat jest materiałem bardzo gęstym ( przez to równie ciezkim), który jest słabym izolatorem ciepła. Inaczej mówiąc szybko się nagrzewa, ale i szybko traci ciepło...........do momentu, kiedy nie pokryjemy go warstwą dobrego izolatora - styropian czy wełna - to wszystko jedno.
Co sie wtedy dzieje, ano ciepło które silikat wchłonie podczas ogrzewania, się w nim kumuluje, bo nie ma jak uciec.I tu dochodzimy do najważniejszej pozytywnej cechy silikatów, cegły pełnej i innych materiałów o dużej gęstości........otóż dobrze ocieplone działają jak akumulatory ciepła, wyrównując temperaturę w domu. Mało tego,, te materiały wchłaniaja dobrze parę wodną w momencie kiedy jest jej dużo, a oddaja do wnętrza, kiedy jest sucho, czyli najczęściej w sytuacji, kiedy dom jest ogrzewany, a powietrze bywa przesuszone.
BK, keramzyt czy ceramika poryzowana , np. porotherm, to całkiem inna filozofia. Materiały te mają w sobie dużo zamkniętego powietrza, zatem, odwrotnie niż silikaty baaardzo trudno przewodzą ciepło.Nie nagrzeja sie w całej masie, ale zastosowane w odpowiedniej grubości pozwalaja wybudować jednowarstwową ścianę, która wewnątrz też będzie ciepła i sucha.
I jeszcze jedna - dla wielu - dość istotna różnica. Zimą podczas duzych mrozów , tzw. punkt rosy wypada sporo poza sciana, jeśli idzie o dobrze ocieplone silikaty. Natomiast dla jednowarstwowych zawsze wypadnie gdzies w strukturze. Osobiscie twierdze, że nie ma to jakiegos znaczenia, materiały zostały przebadane i dopuszczone do eksploatacji. Tak jednak jest i było to podnoszone nie raz na forum, zatem i ja pozwalam sobie o tym przypomnieć.

ArtMedia
31-03-2004, 16:17
Nasza z gazobetonu ma temperaturę podczas największych mrozów taką samą jak powietrze wewnątrz. Zmierzone pirometrem. Sugerujesz, że z silikatów byłaby cieplejsza niż powietrze?!?

Tomasz M.
31-03-2004, 16:35
Sugerujesz, że z silikatów byłaby cieplejsza niż powietrze?!?

Pewnie, że tak! Sam widziałem kiedyś silikaty jadące z wytwórni na ciężarówce, z których ciepło aż buchało (tzn. w chłodny dzień unosiła się para) :lol: :lol: :wink:

Qgiel
31-03-2004, 21:40
Którą ścianę zmierzyłeś......wewnętrzną, czy zewnętrzna, tą od ocieplenia ?

Qgiel
31-03-2004, 21:42
Inaczej, zmierz swoją ścianę z gazobetonu po obu stronach

Qgiel
31-03-2004, 22:02
Poza tym gazobetony występują w r óżnych odmianach gęstości. Najcięższe nawet 1400 kg/m3, czyli niewiele mniej niż silikaty

aga_kraków
01-04-2004, 12:16
Dziękuję,Qgiel,teraz jasne
dopiszę sobie twoją ścianę do porządku obrad z architektem

niemniej myślę sobie, ze różne ściany dają różne korzysci
te które akumulują ciepło -bezwładność(też zaleta)
te które nie akumulują -sterowalność

dlatego, na wypadek gdyby ktoś się zagubił przypominam jeszcze moje pytanie i proszę o dalsze wypowiedzi
ściana 18BK+15 styropian+8BK - co sądzicie?
Aga

Cezarr
01-04-2004, 12:31
uważam, że jeśli BK o gr 18 cm spełnia normy wytrzymalościowe, to czemu nie. Zmieniłbym tylko styropian na wełnę (cena dziś niemal identyczna, a min akustycznie znacznie lepiej). W swoim projekcie także chciałem uniknąć grubej ściany 3w, dlatego mam maxa 18,8; 10 cm wełny i dz 8,8.
Zalety to:-
- zyks na powierzchni
- niższa cena mkw ściany
- cieńsza ściana=więcej światła słonecznego w pomieszczeniach
wady:
-nie widzę (choć zapewne jakieś są)

Qgiel
01-04-2004, 14:41
Sądzę, że powodów wyboru tego a nie innego materialu do budowy jest tyle ilu inwestorów. Każdy sobie jakoś uzasadnia swój wybór i ma rację.
Bo - piszę to co jakiś czas - najważniejsze jest przekonanie o słuszności swojego wyboru. Ten rynek jest na tyle różnorodny, że ścianę o zadanym wspólczynniku U można wymurować na wiele sposobów. Co jest ważne, to kupić materiał dobrej jakości i zadbać o prawidłową technologię budowy.
A co do Twojej ściany to zaproponuję jeszcze inne spojrzenie.
Może warto spojrzeć na licówkę od strony ekonomicznej i znaleźć coś
tańszego ?
Nie wiem czy ten punt widzenia ma sens, bo nie znam cen, ale
przy takim ociepleniu ściany nośnej to jest naprawdę wszystko jedno co będzie na zewnątrz.

ArtMedia
01-04-2004, 14:47
Którą ścianę zmierzyłeś......wewnętrzną, czy zewnętrzna, tą od ocieplenia ?
Zewnętrzną od wewnątrz.

Alupin
15-09-2004, 02:11
Ja mam ściany z BK:

BK24 +| pustka powietrza 5cm. + BK 12 CM + styropian 10 cm..

Ciekawe jaki to ma współczynnik przenikania ciepła

Jak ktoś wie jak to wyliczyć to pliss na priv..

Dzzięki

zibi2
15-09-2004, 09:12
Uważaj na nadproża i wieńce. Nawet sobie nie wyobrażałem jakie pomysły mogą mieć murarze ;))