PDA

Zobacz pełną wersję : Ogrzewanie gazem



Mala :)
30-03-2004, 14:08
POMOCY!!! :cry:
w grudniu udalo mi sie wprowadzic do swojego wymarzonego domku (160m2), wlaczyc ogrzewanie i klapa :(
Piec ciagnie gaz jak oszalaly, na licznik litrow spogladam z przerazeniem. Blagam pomozcie wspolbracia i siostry budujacy!
Detale domu: cegla Porotherm 44, spoina "ciepla', dachowka ceramiczna, tynki tylko wewnetrzne, zamierzam klasc parkiet i gresy, piec Vitogas 100, gaz propan, ostatnie wskazania licznika mowia ze ten :evil: "super" piec ciagnie 12l/dobe !!!! :cry:
W jednym z Muratorkow czytalam jak ktos mial robione badanie termowizyjne.
Czy moge prosic o porade. Fachowiec od Viessmana zaproponowal swoja usluge za 600zl (200zl/h za dojazd - mieszkam 50km od w-wy + 200 za usluge).
Zrozpaczona i wyplukana z kasy czekam na ratunek.

ArtMedia
30-03-2004, 14:38
Właściwie, to już "musztarda po obiedzie". Trzeba było budowac mniejszy dom. A tak poważniej, to nie wspominasz nic o ociepleniu? Pewnie ściana jednowarstwowa? To wiele wyjaśnia. Porotherm 44, czyli w najlepszym wypadku R=3,2, a raczej średnio mniej niż 3 podczas gdy inne typy ścian mają opór 4 lub większy.
Druga sprawa, to "szczelność". Możesz mieć zbyt "dobrą" wentylację, przez jakieś niedokończone elementy, np. zabudowę na poddaszu, może jakieś przejście do garażu bez drzwi itp.
Jeśli wszystko jest o.k. to przez pierwszy tydzień, dwa zużycie jest wyższe od przeciętnego, bo budynek się ogrzewa i kocioł niemal ciągle pracuje, ale jeżeli to wynik średni za kilka miesięcy, to... wróć do punktu pierwszego.
Tak właściwie to kamera termowizyjna nie jest konieczna. Wystarczy pirometr. Tylko przy obecnych temperaturach na zewnątrz, ani jedno ani drugie nie będzie wskazywać "wyraźnie", chyba, że nagrzejesz wnętrze do wysokiej temperatury.
Powodzenia!

Doki
30-03-2004, 21:12
wskazania licznika mowia ze ten :evil: "super" piec ciagnie 12l/dobe !!!! :cry:


Chyba 12 mł na dobe? No to przeciez nie tak duzo... a ciepla woda tez z gazu? A na czym gotujesz?

damis
30-03-2004, 22:13
Doki, propan jest gazem płynnym i odmierza się go w litrach a nie w m3.

31-03-2004, 08:14
Doki, propan jest gazem płynnym i odmierza się go w litrach a nie w m3.

12l daje ok 3m3 gazu więc jak dla mnie spalanie rewelacyjne i nie ma co marudzić!! Jeśli ociepli domek to wiadomo co sie z tym będzie wiązać.

ArtMedia
31-03-2004, 08:19
Nie odworotnie? Ostatnio na forum kilku fachowców twierdziło, że 3l. gazu daje 10m3?!? Ale, cóż ja jestem tylko kompletnym laikiem i amatorem.

31-03-2004, 08:24
Nie odworotnie? Ostatnio na forum kilku fachowców twierdziło, że 3l. gazu daje 10m3?!? Ale, cóż ja jestem tylko kompletnym laikiem i amatorem.

w tym układzie propan byłby najtańszym paliwem :D

Zbigniew Rudnicki
31-03-2004, 08:35
Też mam Porotherm 44 otynkowany tylko od wnętrza i jestem po pierwszym sezonie grzewczym.
Ale na jesieni za 200zł kazałem zaszpachlować z zewnątrz pionowe fugi pustaków. Ściana z Porothermu 44 nie ma pionowych spoin, wiec zimne powietrze zewnętrzne przenika aż do tynku wewnętrznego.
Teraz na wiosnę już nie warto szpachlować spoin.
Otynkować budynek przed zimą.
Grzałem od grudnia. Temperatura była na całym parterze 15 stopni. Gaz kosztował 1600zł.

Mala :)
31-03-2004, 08:50
Bardzo Dziekuje za szybkie odpowiedzi.
Zbyszek dom ogrzewam rowniez od grudnia. Mam grzejniki + wspomaganie podlogowka na parterze. Strych jest nieocieplony ale zamkniety ocieplonym stropem.Garaz lekko ogrzewany ale fakt nie mam szczelnych drzwi do garazu.
Pierwszy zbiornik (a mam 4000l) skonczyl sie w lutym :o Rozumiem, ze zima, brak tynkow, ale ja tam w zasadzie tylko nocuje bo bez podlog w tym tynku dookola jesc ?? Widzialam jak to robili moi robotnicy i poczekam na wykonczenie. :)
Jakis expert od Viessmana telefonicznie kazal nam zmieniac krzywe to bedzie miejsze zuzycie. Dzisiaj z licznika wyszlo 11l przez ostatnia dobe.

Czy naprawde sadzicie, ze nie bede musiala go ocieplac i to jest w normie?

pozdrawiam Wszystkich pomocnych.

tom soyer
31-03-2004, 09:51
Doki, propan jest gazem płynnym i odmierza się go w litrach a nie w m3.

12l daje ok 3m3 gazu więc jak dla mnie spalanie rewelacyjne i nie ma co marudzić!! Jeśli ociepli domek to wiadomo co sie z tym będzie wiązać.

wg wartosci energetycznej 1l PB = 1.35mł gazu ziemnego
zuzycie PB powinno byc mniejsze o okolo 30% w porownaniu z gazem ziemnym

12l PB daje rownowartosc energetyczna okolo 16mł gazu ziemnego.

31-03-2004, 09:55
Doki, propan jest gazem płynnym i odmierza się go w litrach a nie w m3.

12l daje ok 3m3 gazu więc jak dla mnie spalanie rewelacyjne i nie ma co marudzić!! Jeśli ociepli domek to wiadomo co sie z tym będzie wiązać.

wg wartosci energetycznej 1l PB = 1.35mł gazu ziemnego
zuzycie PB powinno byc mniejsze o okolo 30% w porownaniu z gazem ziemnym

12l PB daje rownowartosc energetyczna okolo 16mł gazu ziemnego.

to wkoncu gdzie lezy prawda
no ale skoro tak mowisz to dla mnie tylko powod do zadowolenia :)

jeszcze niedawno wszyscy mowili ze na 1m3 wchodzi ok 4l PB??
ja juz zgłupiałem

a moze chodzi Ci o to ze wartość energetyczna 1m3 PB to 1.35m3 gazu ziemnego
a to juz zasadnicza roznica

viola
31-03-2004, 10:06
a ja musze sie przyznac do glupoty wlasnej. WIec zrobilam tak na poczatku - jak jeszcze nie mieszkalam. Ustawilam sobie temp. 18 stopni, kocial grzal i grzal i grzal.... grzal. problem polegal na tym, ze skrecilam termostaty na kaloryferach na 1,2. (bo chcialam pooszczedzac na gazie) Wspaniale ogrzaly sie rurki od centralnego ale na cieplo w pomieszczeniu nie mialo to zadnego wpywu, natomiast na rachunek niesamowity.
I tak sie nauczylam postawowej obslugi, jak dostalam rachunek.

Mala :)
31-03-2004, 10:38
Kaloryfery sa przyjemnie cieple ale dzieki za uwage bo jak wroce sprawdze podlogowke. Ostatnio moi "kochani" hydraulicy-wykonczeniowcy cos sie tam krecili i przestawiali.
Mimo wszystko czy te zuzycie (jak juz uda sie ustalic przelicznik L na m3) przy obecnym stanie mojej chalupki jest mozliwe aby bylo OK :o .

Nie wierze zeby wszyscy Ci ludzie co maja te wspaniale domki na gaz wydawali tysiace zl. na to nienajdrozsze w koncu paliwo.
:(
A ja tam nawet jeszcze nie mieszkam tzw. pelna geba. Nie gotuje, nie zmywam...

Co ja mam sobie teraz koze postawic? :wink:

Heliodor
31-03-2004, 11:35
Hej . ale to pierwszy sezon grzewczy .Może jest tak,ze po prostu wychodzi jeszcze woda ze ścian?Kolega , który ma poro 25wełna i poro pierwszą zimę zemdlał jak widział ,że w poowie stycznia się kończy gaz w baniaczku, a teraz wychodzi mu miesięcznie do 200zł za powierzchnię 330m2.H

Mala :)
31-03-2004, 11:48
Instalator gazu BP powiedzial, ze 1l PB odpowiada srednio 0,27m3. Przy moim wykorzystaniu mowia, ze to i tak sporo za duzo te 12l/dobe.

tom soyer
31-03-2004, 12:14
a moze chodzi Ci o to ze wartość energetyczna 1m3 PB to 1.35m3 gazu ziemnego
a to juz zasadnicza roznica
o to mi chodzi ale nie wiem do czego odnosisz ta zasadnicza roznice :roll:

31-03-2004, 12:16
a moze chodzi Ci o to ze wartość energetyczna 1m3 PB to 1.35m3 gazu ziemnego
a to juz zasadnicza roznica
o to mi chodzi ale nie wiem do czego odnosisz ta zasadnicza roznice :roll:

no chyba tylko do tego ze 1l nie jest rowny 1m3
potem sa rozne koszty

Mala :)
31-03-2004, 12:48
sprostuje moje dane zeby nie wprowadzic zamieszania - podalam rownowartosc objetosci a nie wartosci energetycznej.

Mala :)
01-04-2004, 09:11
jak myslicie czy powinnam ocieplic te moje 44 czy moze jak poloze tynk to problem bede miala zglowy?
Jaki tynk byscie poradzili na taka sciane? silikatowy, akrylowy czy moze jakis inny?

tom soyer
01-04-2004, 09:17
jak myslicie czy powinnam ocieplic te moje 44 czy moze jak poloze tynk to problem bede miala zglowy?
Jaki tynk byscie poradzili na taka sciane? silikatowy, akrylowy czy moze jakis inny?

koszty ogrzewania twojego nowego domu powinny spasc w nastepnym sezonie grzewczym. oczywiscie ocieplenie nie zaszkodzi ale jesli masz inne priorytety to poczekaj z ocieplaniem i tynkowaniem do nastepnej wiosny. jesli masz np kominek zawsze mozesz tez w ten sposob obnizyc koszty ogrzewania gdyby sie okazalo ze twoje CO potrzebuje zbyt duzo gazu. poszukaj oszczednosci takze w prawidlowym ustwawieniu CO i rozsadnym z niego korzystaniu.
ja mam kilkunastoletni kociol (ktory wymieniam w tym roku), kilkudziesiecioletni dom ocieplony 10 styropianem, ponad 400mł kubatury i place za ogrzewanie nie wiecej 700PLN za dwa miesiace (przed ociepleniem i wymiana okien potrafilo to byc i 1200PLN).

Marzyciel
01-04-2004, 09:33
Dla tego ja chcę mieć ogrzewanie piecem węglowym (lub na koks albo flot). Moja siostra takim piecem ogrzewa dom o ogromniej kubaturze (powierzchnia do ogrzania to około 300 m2) i kosztuje ją to jakieś 2.400,- na rok.
J mam mieszkanie w kamienicy, 60m2 sąsiadów co mnie grzeją ze wszystkich stron, i za ogrzewanie zapłacę w sumie prawie tyle samo co moja siostra, a zima była w tym roku słaba.

Tak to jest z tym gazem. Fajna sprawa, nie kurzy, się czyściutko, naciskasz tylko guziczek i nic nie musisz robić (tylko za kieszeń się trzymać :( )

Mala :)
01-04-2004, 09:50
to fakt, ze obsluga to jak praca z laptopem. Z tym kurzem to narazie zaprzeczam bo nie mam podlog a ogrzewanie podlogowe dziala. W sumie efektem jest warstwa kurzu juz po 24h. nie moge sobie pozwolic nawet na jeden dzien spoznienia ze zdjeciem prania z suszarki bo zaraz pojawia sie na nim Przyjemna warstewka. Ale podobno kurz i ogrzewanie podlogowe to nierozlaczna para.

Rodzice i znajomi maja piece weglowe i jednak nie moge sie przekonac. Nie dolozysz to masz zimno. Poza tym gorsza sprawa to skladowanie opalu.

Zaluje, ze niezdecydowalam sie na rozprowadzenie rur do ogrzewania kominkiem.

Wczoraj po wielu juz przejsciach z budowaniem doszlam do wniosku (powiedzenie lepiej pozno niz wcale nic tu juz nie pomoze :wink: ), ze jednak moglismy z mezem postawic 120 a nie 160m2. Zawsze to 2 pokoje mniej do sprzatania, ogrzewania, meblowania, itd.

Wiedzialam, ze nieunikne bledow mimo czytania mnostwa poradnikow, muratora i pochodnych czasopism ale nie wiedzialam, ze bedzie to taka ilosc. :(

alexsoft
01-04-2004, 14:34
4000l??? - to NIEMOŻLIWE!

ja w ciągu styczeń-luty w domu 210m2/800m3 spaliłem 2400l propanu (grzanie maksymalną mocą pieca, mróz na zewnątrz do -10C, w środku ok. 18C, okna otwarte w dzień)... (U220/styropian 15cm + 26cm wełny w dachu) i w domu były mokre wylewki i tynki.....

tom soyer
01-04-2004, 14:42
POMOCY!!! :cry:
w grudniu udalo mi sie wprowadzic do swojego wymarzonego domku (160m2), wlaczyc ogrzewanie i klapa :(
Piec ciagnie gaz jak oszalaly, na licznik litrow spogladam z przerazeniem. Blagam pomozcie wspolbracia i siostry budujacy!
Detale domu: cegla Porotherm 44, spoina "ciepla', dachowka ceramiczna, tynki tylko wewnetrzne, zamierzam klasc parkiet i gresy, piec Vitogas 100, gaz propan, ostatnie wskazania licznika mowia ze ten :evil: "super" piec ciagnie 12l/dobe !!!! :cry:
W jednym z Muratorkow czytalam jak ktos mial robione badanie termowizyjne.
Czy moge prosic o porade. Fachowiec od Viessmana zaproponowal swoja usluge za 600zl (200zl/h za dojazd - mieszkam 50km od w-wy + 200 za usluge).
Zrozpaczona i wyplukana z kasy czekam na ratunek.


mala
ile cie wyniosl ten vitogas? czy zasobnik tez masz Viessmanna? jakie masz sterowanie?

Mala :)
01-04-2004, 15:35
pelen zestaw wraz z zasobnikiem 200 i pogodynka. Oddzielne sterowanie woda i ogrzewaniem (nigdy chyba nie naucze sie czy to jest dwufunkcyjny czy jedno- :oops: ), piec i komputer w jednym.
To byla podobno oferta nie do przebicia :lol: ...tak twierdzi moja druga polowka.
wg mnie poza estetycznym wygladem nie widze tego porazajacego przebicia nad innymi (rozwazalam Buderusa ale mialam slaba sile przebicia :wink: )

tom soyer
01-04-2004, 15:54
pelen zestaw wraz z zasobnikiem 200 i pogodynka. Oddzielne sterowanie woda i ogrzewaniem (nigdy chyba nie naucze sie czy to jest dwufunkcyjny czy jedno- :oops: ), piec i komputer w jednym.
To byla podobno oferta nie do przebicia :lol: ...tak twierdzi moja druga polowka.
wg mnie poza estetycznym wygladem nie widze tego porazajacego przebicia nad innymi (rozwazalam Buderusa ale mialam slaba sile przebicia :wink: )

ile wydaliscie za to cudo?
:D

Lukins
01-04-2004, 16:00
pelen zestaw wraz z zasobnikiem 200 i pogodynka. Oddzielne sterowanie woda i ogrzewaniem (nigdy chyba nie naucze sie czy to jest dwufunkcyjny czy jedno- :oops: ), piec i komputer w jednym.
To byla podobno oferta nie do przebicia :lol: ...tak twierdzi moja druga polowka.
wg mnie poza estetycznym wygladem nie widze tego porazajacego przebicia nad innymi (rozwazalam Buderusa ale mialam slaba sile przebicia :wink: )

Wiem, że polecą gromy, ale Burdelusa z Vieśmanem bym nie porównywał (na korzyść tego ostatniego). Jeśli dom mokry, to na pewno duże zużycie będzie - wiem to po sobie. No i KAŻDA SZPARA w domu (nie chodzi bynajmniej o kobiety 8) ) to ciągłę nawiewanie zimna. Miałem nieszczelne drzwi do garażu. Zimno i zimno w tym korytarzu. Na szybko zapchałem wełną i... rewelacja! A tylko drobne szczelinki były.

Mala :)
02-04-2004, 09:46
Piec Vitogas 100 , Vitocell H100 (tu poprawiam swoja pomylke mowiac, ze mam zasobnik 200 - mam 160l :oops: ), sterowanie Vitotronic KW2200
Razem=14.000,00 PLN :o + oczywiscie inne bajery: odrzelazniacz, pompa, hydrofor, itd.

Na poczatku jak juz kotlownia byla gotowa (lacznie z drzwiami) to mialam ochote tam spac - :wink: bo moze komus spodobaloby sie to bardziej niz mi :roll:

Proboje caly czas znalezc cos o tynkach zewnetrznych. Czy ktos moze cos polecic dobrego dla mnie? Moze macie jakies konretne namiary na posty na ten temat?

Mala :)
02-04-2004, 13:04
Musze sie Wam o tym pochwalic choc to rewelacja nie jest.
Codziennie spisuje ile gazu ciagnie piecyk i oto wyniki;
w strefie nocnej (tej kiedy nie grzeje) zuzywa sladowe ilosci gazu ok.0,2m3 czyli nie caly litr ! :D
w strefie dziennej czyli u mnie noc kiedy jest wlaczone ogrzewanie (woda +CO) pociagnal 11l. Temp. piec +15 - na termometrze pokojowym mam +16,5.

Zuzycie sie zmniejsza ale nadal mnie nie zadowala (zaokraglajac 10l= ~2,7m3 daje 510zl miesiecznie !).

Dzieki Wam przeanalizowalam jednak Wszystko i ma to naprawde sens jesli spojrze na swoj domek przez lupke.
-kontakty, gniazdka (otwarte puszki)
-nie wykonczona skrzynka elektryczna.
-garaz z kiepskimi drzwiami (w projekcie sa 2 pary drzwi a ja mam jedna prowizorke)
-brak listew wykonczeniowych w oknach (niby nie wieje, ale napewno to spora strata)
-brak parapetow zewnetrznych (dlaczego wczesniej tego nie widzialam?? :oops: )
-w garazu odplyw sciekow (rura jest wyprowadzona na zewnatrz)

Chyba mam juz odpowiedz na swoj problem.

Bardzo Bardzo Wszystkim Dziekuje i Serdecznie Pozdrawiam.

Czasami naprawde trzeba 'swiezego' :wink: spojrzenia na problem zeby zrozumiec banalne rzeczy.

neuron
07-04-2004, 07:28
Te 12 l na dobe daje srednia moc kotla 6,5 kW.
Wynik ten nie wskazuje na istnienie nieprawidlowosci.
Moze to drobiazg ale przy innych inwestycjach i pracach warto
pomyslec o kominku. w koncu taka moc dosc latwo z niego uzyskac
(kazdy model da rade)
Nie wiem ile kosztuje gaz ze zbiornika, ale mam sugestie.
Sa kraje np Szwecja gdzie wielu kozysta z oleju opalowego
ale uwaga W DZIEN. W nocy bardziej oplaca sie grzac pradem
i maja w kotle grzalke z termostatem lub kociol elektryczny zamontowany obok. Mowia na to kombi.
1 kWh pradu noca kosztuje mniej niz 20 gr.
Co do szczelnosci tynkow etc. Ma to ogromne znaczenie.
Silny wiatr i deszcz moga zwiekszyc zapotrzebowanie na moc o 20 %.
A co dopiero nieszczelna sciana.
Jesli jestes przed tynkowaniem to przeanalizuj koszt dodatkowego ocieplenia i otynkowania.
Jesli decydujesz sie na sam tynk to zwroc uwage na jego nasiakliwosc
Trzeba chronic mur przed woda z zewnatrz bo to pogarsza izolacyjnosc.
I jeszcze jedno jak sa prowadzone rury co. A jesli w podlodze
to czy na parterze (rozumiem ze nie masz piwnic) maja izolacje?
Jesli nie wiesz jest na to eksperyment:
Znajdz w domu najmniejszy grzejnik.
Otworz na nim zawor tak na max
Wszystkie inne i podlogowke zakrec. I obserwuj zuzycie
jesli grzejnik ma moc np 2000 W a zuzycie jest 12 l na dobe
czyli tak jakby 6500 W to grzejesz ziemie.
Ile izolacji jest pod podlogowka?
[/i]

NOTO
25-05-2004, 19:39
Sa kraje np Szwecja gdzie wielu kozysta z oleju opalowego
ale uwaga W DZIEN. W nocy bardziej oplaca sie grzac pradem
i maja w kotle grzalke z termostatem lub kociol elektryczny zamontowany obok. Mowia na to kombi.
[/i]

Czy te piece połaczone są równolegle czy szeregowo ?
Jak jest wyłączany wtedy piec olejowy jeśli szeregowo przed nim jest piec elektryczny podający wodę o wysokiej temperaturze ?

neuron
25-05-2004, 22:08
Grzalka zanuzona jest w zladzie (wodzie kotla). Grzalka ma swoj termostat i zegar sterujacy (taryfa) lub korzysta z wyjscia sterujacego zlicznikow taryfowych. Ponadto jest logika (wystarcza przekazniki) odlaczjaca palnik olejowy. (grzalka jest pojeciem umownym jest to zazwyczaj kilka grzalek tak by mozna bylo stopniowac moc np 2,3,6 kW
Innym roziwazaniem jest wpiecie grzalki na powrocie kotla.
Kociol dostajac goraca wode nie zalacza palnika.