PDA

Zobacz pełną wersję : Fundament lany czy z bloczków



13-11-2001, 16:46
Czy ktoś robił kalkulacje tych dwóch wariantów ściany fundamentowej?
W moim projekcie są chyba cztery różne grubości nośnych ścian fundamentowych. Bedę miał kłopot z doborem takich grubośc bloczków - poza tym jedna ze ścian jest łukowa. Wszystko to przemawiałoby za fundamentem lanym. Czy bać sie zwiekszonych kosztów?
Ławy i tak planuję zrobić lane w szalunku z desek, część z nich wykorzystałbym do oszalowania ścian.
I jeszcze jedno - czy na sciankę dociskową zdecydowalibyście sie dać pełne cegły silikatowe?
Podobno świetnie sprawdzaja sie w tym zastosowaniu.

bobiczek
13-11-2001, 21:02
Ja robiłem tak.
Do wykopu (60cm) powkładałem styropian (po 5cmm na każdą stronę z boku)
To był taki mój "szalunek" a przy okazji ocieplenie.
Do środka folia podwójna żeby nic nie wyciekło i nie wypłukiwało.
Przyjechał "szteter" i zaczął pompować.
Trzeba pompować pomalutku , bo styropiany jak spławiki mają ochotę wypływać, tak że trzeba je przyciskać do dołu.
Zalałem zbrojenie porządnym B-20 a potem murowałem.
Znaczenie dla mnie miało to że miałem znaczny spadek terenu i górne 0 oznaczało na dole prawie 1.80m wysokości.
Zrobiłem sobie kawałek fajnej piwnicy, ale takiej z zejścia z salonu(barek, sala TV, + gabinet który zlikwidowałem u góry żeby zrobić przejście do tej właśnie niby piwnicy.
Gdybym chciał to wszystko zalać z "gruchy" zapłaciłbym majątek.
A tak porządnie uwibrowane bloczki wynegocjowałem po 2.40sztuka i oszczędziłem na deskowaniu.
Wyszło dobrze i niedrogo.

baba
13-11-2001, 21:18
buduję bliżniaka czyli jak by nie patrzył murów od metra.Liczyliśmy wszystko i taniej wychodzi porządny fundament z bloczków (ława zbrojona-lana).Łatwiej go też zaizolować>Dobra ekipa poradzi sobie z łukiem, na wszelki wypadek można przygotować szablon łuku z desek.Bloczki po 2.20 z transportem i rozładunkiem.baba

gmx
26-11-2001, 07:14
Można prosić o namiary na producenta bloczków fundamentowych ewentualnie miejsce zakupu.

bede wdzieczny - ja tez będę stawiał fundamenty z bloczków.

Wojtek M.
26-11-2001, 10:20
Bloczek też jest przecież wykonany z betonu. Do produkcji bloczka idzie co prawda mniej betonu niż na fundament lany (bo bloczek ma kanały), ale za to potrzebne są formy, wibratory, pracownicy, itd. Nie wierzę, aby zwykły fundament z bloczków był tańszy od wylewanego. Chyba, że ściana piwnicy ma być wysoka na 2 metry i konieczne są specjalne szalunki. Zwykłe deskowania na pewno zostaną wykorzystane na budowie. U mnie deski szalunkowe z fundamentów przydały się na szlowanie monolitycznego wylewanego stropu pietra, potem stropu poddasza, potem na łaty i kontrłaty pod blachodachówkę, a na koniec wszystkie odpadki przeszły przez kominek.

baba
27-11-2001, 19:09
[quote]
On 2001-11-26 08:14, gmx wrote:
Można prosić o namiary na producenta bloczków fundamentowych ewentualnie miejsce zakupu.

bede wdzieczny - ja tez będę stawiał fundamenty z bloczków.
wysłałam priv. z błędem. Bloczek kosztował 2zł+vat.kupowałam w cegielni w Pęgowie (na trasie Wrocław-Oborniki).Uwaga: mają naprawdę ciężki transport,u mnie musieli rozładowywać przez płot bo nie dali rady wjechać.baba

28-11-2001, 11:21
Ja kupowałem bloczki po 2,20 (38x12x24) i 2,40 (38x14x24).
Kupiłem je w Psarach k. Tarnowskich Gór firma nazywa się BetoHurt.
Cena jest z fakturą, przywozem i rozładunkiem

Agnicha1704
28-11-2001, 13:34
W Jaczkowicach (trasa z Oławy na Brzeg skręca się w Godzikowicach) można było w ubiegłym roku kupić bloczki betonowe z 2 zł sztuka (transport we własnym zakresie).
Pozdrowienia
Agnicha

lullabysta
28-11-2001, 21:42
witam forumistów:smile:).A co sądzicie o takim wykonaniu fundamentów:Lawy w gruncie,następnie narożniki z bloczków i między nimi fundament wylewany. Miałem mało desek i stąd taka technologia, mogłem ten fundament wylać na kilka razy(rozszalować i zaszalować inny odcinek między załamaniami)Po prostu dostawiałem deski z boku do bloczków i....gotowe:smile:.
Pozdrawiam
Artur

29-11-2001, 23:25
1m3 betonu B15 z "gruchy" z transportem w obrębie miasta (do 10 km) to koszt 115 zł. 1m3 betonu w bloczkach to ok. 90 szt. x 2,2 zł = ok. 200 zł. 200-115= 85zł. Ja lałem ściany fundamentowe z "gruchy". Jakim cudem bloczkami wyszło taniej?

30-11-2001, 08:14
U mnie za m3 betonu B-15 wołali 200 zł!!!

Daniel
30-11-2001, 08:20
Witam !
We Wrocławiu B15 też kosztuje, niestety, około 200 PLN (brutto) + oczywiście transport około 30÷50 PLN za m3 (+ 22% VAT)+ jeżeli chce się z pompą około 300 PLN/h (+ 22% VAT)

bobiczek
30-11-2001, 15:43
B-15 186zł m3 do tego pompa. Transport w cenie betonu.
Gdzie leją beton za 100zł z gruchy?
No chyba że bez atestu i sam piach.

budowlaniec
30-11-2001, 23:51
Super cena - 115,oo zł/m3 to nawet nie cena B-7,5 (ok. 145,00 zł/m3). Gdzie tak dają może warto na tym zrobić interes?

02-12-2001, 01:21
W Siedlcach woj. mazowieckie w lipcu 2001 r. + pompa 100 zł/h + VAT.

04-12-2001, 20:40
Z ceną może przesada (ja płaciłem za B17,5 185 ZŁ Z POMPĄ), ale przecież lany fundament jest o wiele wiele solidniejszy. Nie warto nawet trochę dołożyć i mieć coś porządnego. Co jak co ale te korzenie domu są najważniejszą jego częścią. Jak karoseria auta. Można ją wyposażyć w super silnik, klimę i inne bajery ale włożone do Forda kartona "czytaj Trabanta" nie mają sensu. Nie uważacie?

07-12-2001, 12:05
Uwaga na tanie bloczki - potem wychodzi mnóstwo chemii aby je dobrze zaizolować. Dobry bloczek musi kosztować ze 2,20-2,30 (z VAT, transportem i rozładunkiem). B-15 pod Warszawą to ok. 170 zł. Wrocław to jednak drogie miasto!

Metal
03-01-2002, 13:11
Zgadzam się z Anonimem powyżej. Ja kupiłem bloczki (rok temu, w hurtowni po cenie niższej niż w składzie fabrycznym) z firmy Kaczmarek (ok. Wrocławia, a może i nie tylko) trochę droższe jeżeli chodzi o cenę jednostkową, ale o wysokości 14 a nie 12cm, przez co potrzebowałem ich o jedną warstwę mniej. Jak je przywieźli (transport i rozładunek oczywiście w cenie) to ludzie pytali co będę robił z tych puzli. O kanty można przeciąć palec. Izolacje położyłem bezpośrednio na bloczki, bez tynkowania w odróżnieniu od sąsiada, który kupił bloczki po niecałe 2zł/szt.
A co do głównego tematu dyskusji i porównań motoryzacyjnych to fundament porównałbym raczej do zawieszenia, a nie karoserii. I zadałbym pytanie czy budując nieduży dom parterowy na maksymalnie masywnych fundamentach nie próbujemy zamontować "super silnika, klimy i innych bajerów" z Porsche 911 na zawieszeniu od Jelcza, bo chyba nikt nie wątpi, że jest ono bardziej wytrzymałe.

03-01-2002, 14:13
Czy możesz powiedzieć na jaką zaprawę murowałeś te bloczki i jak je zaizolowałeś? (dysperbit czy coś innego)?
Alek

Metal
03-01-2002, 22:37
Na tradycyjną grubą, cementową. Ale zrobiłem z nich też słup w garażu na klej. Zaizolowałem dysperbitem: pierwszy raz rozrzedzonym jako grunt i 2 lub 3 razy pełną (gęstą) warstwą, oczywiście od zewnątrz i wewnątrz.

eva
04-01-2002, 11:26
a czy fundamentu nie powinni sie dostosowac do podloza. u mnie jest piach. wiec czy nie lepiej aby to byl lany beton w deskowanie (aby nie rozlazl sie na boki?)

Jacek_O
04-01-2002, 12:44
Z moich obliczeń wynika, że różnica kosztów na korzyść lub niekorzyść fundamentów lanych wynika z konstrukcji domu. W moim przypadku dom bez podpiwniczenia, więc ściany lane do najniższego poziomu ziemi szalunkiem był wykop a dalej do "0" ok. 50 cm cegła. Po rozważeniu wielu możliwości-szybko i najtaniej (w moim przypadku).

04-01-2002, 13:50
Czytam wypowiedzi odnośnie ceny bloczków betonowych i jestem zdziwiony ich ceną w innych rejonach Polski Ja dowiadywałem sie w Prefabecie w Niemcach koło Lublina o bloczko betonowe to cena tam wynosi około 4zł brutto Może ktoś jest w stanie podać mi innych wytwórców w okolicach Lubartowa,Kocka,Lublina,Radzynia Podlaskiego ktorzy mają ceny zbliżone do 2-3 zł za szt.
pozdrawiam Michal

bobiczek
04-01-2002, 21:16
4zł za bloczek betonowy? Ktoś ogłupiał, chyba że ma wymiary podwójne i jakiś styropian w środku (może jakaś nowa technologia betonu?)Ha ha ha.

08-01-2002, 10:14
Posiadam uprawnienia do pełnienia samodzielnych funkcji w budownictwie., budowałem dom dla siebie.Najtaniej wychodzi w/g mnie wykop wąskoprzestrzenny i zalanie go betonem kręconym na miejscu.Beton z gruszki to B-150 -na strop. Na fundament treba B-100+ gruz ,kamień.Uzyskasz go stosując betoniarkę 250 l i jeden worek cementu[50kg]. Betoniarka 150l jest za mała.Zaoszczędzisz do 40%.
Pozdrawiam -STAN.

08-01-2002, 11:07
No dobrze, tylko jak zaizolować taką ścianę cieplnie???

Krzych B.
05-02-2002, 19:11
Robiłem u siebie kalkulacje (gr.25cm i 30cm ) i polecam bloczki. JAk Ci równo wymurują to jest klasa (ale szukaj doberog producenta. Pomimo, że mój producent miał wymiar 25x15x38 to ścianę 30 murując na 38 wychodziło mi trochę taniej niż przy wylewaniu (beton oczywiście z wytwórni - polecam).

05-02-2002, 23:05
Dlaczego niektórzy upierają się izolować fundamenty( nadmiar kasy czy za dużo przeczytanych artykółów?)
Fundament ma izolować ponad metrowa warstwa ziemi, wewnątrz izolowana jest posadzka (niektórzy stosują nawet 10 cm)
W budynkach wykonanych 20, 30 lat temu z bloczków betonowych nie izolowanych niczym typowe są piwnice i nawet przy największych spadkach temperatur nie przemarzają tam ziemiopłody - chroni je tylko warstwa ziemi i "zimny" pustak lub beton
Stan

Frankai
06-02-2002, 11:40
Oprócz ceny bloczków ważna też jest odległość od producenta, bo przewieźć taką masę nie jest wcale tak tanio. U mnie też beton z gruchy był niezbyt tani (B-15: 164PLN/m3), a zabawa z szalowaniem też kosztuje, bo nie mam zbyt dużo czasu i muszę płacić fachhowcom. Budując z bloczków mamy plus, że w trakcie murowania można jeszcze zmienić decyzję: jedna wartwa mniej lub więcej. Jak będzie z gruchy, to możemy dokupić jedną warstwę bloczków, ale napewno nie obetniemy go.
Zdecydowanie nie polecam betioniarki - fachowcy sypną za dużo piasku, lub wleją za dużo wody, a traci się też zaletę monolityczności.

Marcin Nocun
12-02-2002, 23:46
Uważam że przy budynku bez piwnic lany fundament to b.dobre rozwiązanie, a bloczki dam tylko nad ziemię (3 może 4 warstwy). Jeżeli chodzi o porównania do samochodów to Metal ma chyba rację. A w sprawie betonu z betoniarki to jest tak: zalewanie trwa cały dzień, trzeba ludzi do wożenia betonu w taczkach-którym trzeba zapłacić solidną dniówkę, jedna betoniarka nie wystarcza- jest za wolno, i jeszcze dozowanie „na oko”. A tak przyjeżdża grucha i mamy beton jak należy, w 3h zalane fundamenty, w dwie osoby –Warto to przeliczyć!!!

Anula
14-02-2002, 07:47
czesc i czolem
nam kierownik budowy poradzil zrobic tak: z dwoch stron warstwa bloczków, w srodku wlac w to koryto beton, oczywiscie bloczki ustawiac najwezszym wymiarem. Mialo to te zalete ze po wyjsciu nad ziemie zamiast bloczka dalismy od razu cegle klinkierowa i mamy z glowy cokol. Ponadto zaizolowalismy na najwyzszym 50 cm odcinku styropianem wkladanym do srodka, tuz za zewnetrzny bloczek. Co o tym myslicie?

RafaelS
14-02-2002, 08:32
On 2002-02-14 08:47, Anula wrote:
nam kierownik budowy poradzil zrobic tak: z dwoch stron warstwa bloczków, w srodku wlac w to koryto beton, oczywiscie bloczki ustawiac najwezszym wymiarem.

A czy zmiescilaby sie w srodku warstwa styropianu? Moze wtedy trzebaby zakotwic bloczki po obu stronach?

Anula
14-02-2002, 09:50
zmiescila sie warstwa styropianu, bloczki byly polaczone kotwami z drutu niestety nie pamietam o jakiej grubosci. To jest oczywiscie rozwiazanie na fundamenty a nie na sciany piwnicy - nie wiem czy mialyby odpowiednia wytrzymalosc.

RafaelS
14-02-2002, 16:32
On 2002-02-14 10:50, Anula wrote:
To jest oczywiscie rozwiazanie na fundamenty a nie na sciany piwnicy.

Ja mam zamiar zrobic podobnie: bloczek silikatowy + styropian + bloczek silikatowy. Co o tym sadzicie?

15-02-2002, 09:28
Czy jesteś pewien, że silikaty wolno stosować do bezpośredniej styczności z gruntem?
O ile mi wiadomo, to ze względu na znaczną nasiąkliwość silikaty nie były dopuszczone do konstrukcji ścian fundamentowych.
Pozdrawiam - Alek

RafaelS
15-02-2002, 09:40
On 2002-02-15 10:28, Anonymous wrote:
O ile mi wiadomo, to ze względu na znaczną nasiąkliwość silikaty nie były dopuszczone do konstrukcji ścian fundamentowych.

Pozdrawiam - Alek

A czy mozesz podac zrodlo tej informacji? Widzialem artykul w magazynie polskich producentow ceramiki i silikatow o dopuszczeniu silikatow do wznoszenia scian piwnic. Moge zeskanowac i wyslac na priva.

15-02-2002, 10:24
Hmm, tu zabiłeś mi klina.
Informacja pochodzi od mojego murarza, ale skąd ją wziął nie mam pojęcia - postaram sie dowiedzieć. Jeżeli te dopuszczenia widziałeś na piśmie to znaczy że są. Choć z drugiej strony nie widziałem jeszcze domu ze ścianami fundamentowymi z silikatów...
Alek

RafaelS
15-02-2002, 10:39
On 2002-02-15 11:24, Anonymous wrote:
Choć zd rugiej strony nie widziałem jeszcze domu ze ścianami fundamentowymi z silikatów...

Alek

Niestety ja tez nie...

06-03-2003, 13:10
A kiedy można zacząć kopać? Jakie muszą być warunki atmosferyczne? Brak przymrozków?

ADAMOS48
06-03-2003, 23:08
Chciałbym podzielić sie doświadczeniem jak wykonałem i zaizolowałem fundamenty na 30 stopniowej skarpie.Najpierw mur oporowy 16m długi i 4 m wysoki o szerości stopy 1.2m .Potem zrobiłem półkę na której zrobiona została stopa ,i na tej stopie zabrojono całość jak dekę z wypustami zbrojenia aż na parter.Następnym etapem były pustaki szalunkowe zalewane betonem i zbrojone do deki na parterze.Ściana została zaizolowana zajzajerem {nie wiem jak się to nazywa}ipołożona folia plastikowa z kubeczkami ,nie ważne jak się to nazywa.Od góry położono 10cm styropianu esxtrudowanego.W srodku pozostawiłem odstęp około 120cm i wymurowałem ściankę oddzielając ścianę nośną fundamentową od pomieszczeń gospodarczych.I tak mam dostęp do ściany fundamentowej i niezłą piwniczkę na piwo ,oraz możliwość ingerencji wrazie jakich kolwiek problemów z wodą.Polecam to rozwiązanie bo naprawdę jest sprawdzone.

ppp.j
07-03-2003, 20:40
Mój majster gdy wstępnie omawialiśmy jak zrobić fundamenty zaproponował by na lany fundament położyć dwie warstwy pełnych cegieł i dopiero BK. Tłumaczył ze BK lepiej współpracuje z cegłą niż z betonem. Ocywiście nad i pod cegłą izolacja pozioma.
PJ

ppp.j
07-03-2003, 20:41
Mój majster gdy wstępnie omawialiśmy jak zrobić fundamenty zaproponował by na lany fundament położyć dwie warstwy pełnych cegieł i dopiero BK. Tłumaczył ze BK lepiej współpracuje z cegłą niż z betonem. Ocywiście nad i pod cegłą izolacja pozioma.
PJ

pawcio
17-03-2003, 01:08
Włąśnie planuję budowę. CZy ktoś brał pod uwagę pustaki betonowe (nie bloczki). Liczyłem i nawet jeśli by zalać wszystkie otwory a nie tylko w narożach cena 1m2 ściany fundamentowej wychodzi 62,15zł (narazie bez negocjacji z cennika)

pawcio
17-03-2003, 01:11
Zapomniałem podać grubość - 30cm

Teska
17-03-2003, 07:32
ja mam fundament lany monolityczny z uszczelniaczem..znaczy nie bioracym wody..:smile:

ADAMOS48
17-03-2003, 19:02
Ja musiałem zastosować pustaki szalunkowe ze względu na mocne zbrojenie ścian fundamentowych.

Gosc123
17-03-2003, 23:23
2,20 zł za bloczki + transport. B15 164 zł, B20 174. Gmina Goleniów, woj. zachodniopomorskie. W Szczecinie bloczki są za 2,40-2,50.
A moze ktos cos wie na temat http://pw-comfort.com.pl/piwnice.html ??? Dobre takie cos?