PDA

Zobacz pełną wersję : ocieplenie pod?ogi w domku letniskowym - jakie folie?



kuniek
30-03-2004, 14:55
Witam
potrzebuje porady
Będe budował domek letniskowy (szkieletowy) na tzw poduszkach, moje pytanie dotyczy podłogi, jak mają wyglądać warstwy od ziemi
grunt
pustka ok. 20cm
podwalina, na której leżą legary w środku między nimi ma być wełna, leżąca na płycie OSB lub innej.
Co ma być pod legarem jaka folia, a co na legarze??
Czy folie ... mam układać pod legarami czy wykładać wewnątrz nich (w kształcie UUU czy U'U'U połączona na legarze lub w całości) a na foli wełna
wyczytałem żeby stosować wiatroizolacje mocowaną odwrotnie czyli ma tak jak na dachu tylko że dach będzie podłogą?
z góry dziękuje za pomoc i porade

Wojciech Nitka
30-03-2004, 19:18
Prawidłowo winno wyglądać to tak:
- grunt,
- pustka powietrzna,
- folia wiatroizolacyjna od spodu stropu, (stroną zewnątrzną do dołu),
- konstrukcja stropu wypełniona izolacją cieplną (min. 15 cm),
- folia opóźniacza pary (paroizolacja), (możesz nie dawać opóźniacza pary jeżeli jako płyty poszycia dasz płyty OSB/3 łączone na pióro i wspust, a łączenia dodatkowo uszczelisz np. akrylem lub latexem)
- płyty poszycia podłogi,

kuniek
30-03-2004, 20:18
jeszcze jedno pytanie
legar jest na 15 cm wysoki, na to idzi odrazu deska podłogowa
czy wełna może być na styk czyli dotykac wiatroizolacji i paroizolacji, czy winna być jakaś pustka i jak mocować wełne ja myślałem że kłaść ją na płycie między legarami, czy jest jakaś jeszcze inna znana metoda

Wojciech Nitka
30-03-2004, 20:33
Wełnę możesz położyć na wcześniej rozłożonej folii wiatroizolacyjnej lub siatce np. plastikowej.
Wełna może dotykać folie.

kuniek
30-03-2004, 21:25
wracając jeszcze do tej wiatroizolacji i którą stroną ma być ułożona
wiatroizolacja z jednej strony chroni od wiatru i wody a drugą strona pozwala przepuszczać pare, więc od gruntu ma być ułożona stroną chroniącą od wiatru i wilgoci a z wnętrza wypuszczać pare, czy dobrze rozumiem
technika taka sama jak przy ścianie i dachu
A jak wygląda sprawa , jeśli położe siatke lub nie, z gryzoniami (mysz) czy może w Pańskim doświadczeniu były przypadki że gryzonie załatwiły ocieplenie
Czy wiatroizolacje lepiej stosować wysokoparaprzepuszczalną? czy może być o mniejszej paraprzepuszczalności i czy tak ze ścianami, bo na dach chce o wysokiejparaprzepuszalności

Wojciech Nitka
30-03-2004, 21:34
Dobrze rozumujesz.
Z doświadczenia wiadomo iż myszy nie bardzo lubią wełny szklanej, gorzej ze styropianem.
Co do wiatroizolacji czy też paroizolacji polecam - http://szkielet.com.pl/katalog2004/112.php

kuniek
30-03-2004, 21:39
Dobrze rozumujesz.
Z doświadczenia wiadomo iż myszy nie bardzo lubią wełny szklanej, gorzej ze styropianem.
Co do wiatroizolacji czy też paroizolacji polecam - http://szkielet.com.pl/katalog2004/112.php

A przypadkiem nieorientujesz się jaka jest cena za m2 wiatro i paroizolacji?

Wojciech Nitka
30-03-2004, 21:47
Wiatroizolacja - coś ok. 3,00 złotych za metr kwadratowy. Ceny paroizolacji - nie znam. Proponuję - zadzwoń i spytaj.

kuniek
30-03-2004, 21:54
Wiatroizolacja - coś ok. 3,00 złotych za metr kwadratowy. Ceny paroizolacji - nie znam. Proponuję - zadzwoń i spytaj.

dziękuje bardzo za udzielenie informacji odnośnie mojej niepewności co do podłogi do Otrębus będe musiał podjechać może jeszcze coś ciekawe się dowiem przed budowaniem domku narazie przestudiowałem Pana materiał ze strony www i jeszcze Domowego fachowca, a może jest jeszcze coś wartego uwagi

Wojciech Nitka
30-03-2004, 22:10
Będąc w Otrębusach, poproś, powołując się na mnie, o wersję ksiązkową "Katalogu Budownictwa Drewnianego '2004". Tam też dostaniesz inne, wydawane przez nas publikacje.
Powodzenia.

Ryszard1
30-03-2004, 23:03
Czy trzeba, a jezeli tak to jak duze musza byc okienka do przewietrzania przestrezni pod podloga ?
Czytalem gdzies, ze dobrze na podloze z piasku, te pod drewniana podloga polozyc nieprzepuszczalna folje. Czy stosuje sie takie rozwiazanie i czy ono w czyms pomaga ?

Wojciech Nitka
30-03-2004, 23:10
Proponuję - http://szkielet.com.pl/wymagania/15.php