PDA

Zobacz pełną wersję : Pompy ciepła z bezpośrednim parowaniem



Strony : [1] 2

rydzadam
30-06-2011, 08:34
Proszę o wymianę doświadczeń o wszystkim, co dotyczy PC z bezpośrednim parowaniem. Mocno zainteresowałem się tematem po Waszym ostatnim wychwalaniu tego rodzaju instalacji.
Proszę o podanie na początek w skrócie opisu swoich instalacji, orientacyjnych cen, itp. i jednocześnie nie zaśmiecanie wątku przekomarzaniem się, co jest lepsze, czy odwierty, czy kolektor poziomy, czy może jeszcze grzanie "czystym" prądem, bo wątek straci swoją wartość informacyjną.
Wiem, że to wszystko już gdzieś się przewijało w wątku ogólnym, ale znaleźć coś w ponad 800 wpisach to nie lada gratka.

sSiwy12
30-06-2011, 09:38
Na dobry początek: http://www.thermogolv.pl .

I dla jasności – nie sprzedaję PCi, nie jestem ani przedstawicielem tej firmy, ani nie mam nic z nią wspólnego.

sledz98
30-06-2011, 10:46
A ja mam dużo z nią wspólnego i mam ją zamontowaną. Koszty instalacji - dla mnie wyszyły 35500 PLN w 2010 roku (pompa była kupiona w 2009). Koszty uzytkowania - niecałe 2300 PLN za okres od 30 sierpnia 2010 do 31 maja 2011. Problemy - zero, CWU - na biezaco za pomoca podgrzewania przeplywowego.
Wazne dla mnie bylo, ze do swojego domu musialem zakopac tylko 210m biezacych rury!

rydzadam
30-06-2011, 10:52
Właśnie - jaką powierzchnię działki rzeczywiście zajmuje kolektor dla M2-9 ?

sSiwy12
30-06-2011, 11:43
Wazne dla mnie bylo, ze do swojego domu musialem zakopac tylko 210m biezacych rury!

I dodaj, że na głębokość mniej niż 1m, a nie ponad (okolo) 2m jak wymagają glikolowe – a to też koszty.

210mb = 420m2 „aktywności” kolektora.

sledz98
30-06-2011, 12:16
Właśnie - jaką powierzchnię działki rzeczywiście zajmuje kolektor dla M2-9 ?

Szczerze mówiąc - to nie wiem. Ze względu na to, że musiałem zostawić na działce miejsce na budynek gospodarczy, to nie rozdrabniałem się nad tym ile m2. Można to łatwo policzyć. 3 pętle po 70m w odstępie co 90 cm od siebie plus po 1,5m od rur skrajnych. Wychodzi mi na oko: 260m2.

kazjan
01-07-2011, 22:24
Szczerze mówiąc - to nie wiem. Ze względu na to, że musiałem zostawić na działce miejsce na budynek gospodarczy, to nie rozdrabniałem się nad tym ile m2. Można to łatwo policzyć. 3 pętle po 70m w odstępie co 90 cm od siebie plus po 1,5m od rur skrajnych. Wychodzi mi na oko: 260m2.

A możesz napisać jaką rurę zakopałeś do bezpośredniego odparowania, rodzaj i średnicę grubość ścianki - bo miedziana jest bardzo droga!
Kazjan :o

sledz98
02-07-2011, 08:34
Rura była w komplecie z PC. Średnica chyba 15mm. Ile ma ścianka - nie wiem. Sama rura na fakturze kosztowała coś koło 6000 PLN.

rydzadam
02-07-2011, 10:46
A ja mam dużo z nią wspólnego i mam ją zamontowaną. Koszty instalacji - dla mnie wyszyły 35500 PLN w 2010 roku (pompa była kupiona w 2009).

Co wchodzi w te 35500 zł ?
1. Pompa
2. Miedź
3. Bufor z wężownicami

ale czy też cała robocizna, zakopanie rury, pompy obiegowe, wpięcie w podłogówkę, sterownik, itp. ?

Chciałbym porównać sobie koszt M2-9 do przykładowego Ecopol-a 9-10 kW z dwoma odwiertami i całą resztą.

rydzadam
02-07-2011, 10:51
Jeszcze jedno - jak byście porównali średni COP PC z bezpośrednim parowaniem do typowej PC glikolowej z DZ z odwiertów (DZ ok. +5 st.C). Co jest bardziej ekonomiczne w użytkowaniu (subiektywnie) ? Może nie ma zauważalnej różnicy w COP = te same koszty ogrzewania CO i CWU ?

sledz98
02-07-2011, 11:29
Ja w 2009/2010 roku za 35500 miałem: PC + bufor + kolektor + dzien pracy koparki + podlaczenie calosci z podlogowka i CWU. Kolektor robilem sam, zajelo to 8h pracy mojej i mojego szwagra. Zadna wielka filozofia, podstawa to dobrze sobie rozrysowac wczesniej i nie jesc na partyzanta z taka praca.

kazjan
08-07-2011, 20:23
Ja w 2009/2010 roku za 35500 miałem: PC + bufor + kolektor + dzien pracy koparki + podlaczenie calosci z podlogowka i CWU. Kolektor robilem sam, zajelo to 8h pracy mojej i mojego szwagra. Zadna wielka filozofia, podstawa to dobrze sobie rozrysowac wczesniej i nie jesc na partyzanta z taka praca.

To podaj szczegóły: długość kolektora i ilość nitek, średnica rur, ilość czynnika, i ewentualne szczegóły podłogówki z ilością płynu grzewczego i średnica rurek??? W jeden dzień kolektor to super szybko! :yes:
Kazjan

puzondm
09-07-2011, 10:48
moc grzewcza mojej PC zirius m2-9 to 9,62 kW, w układzie znajduje się 3,5kg czynnika roboczego R 407, kolektor DZ z rury miedzianej w tellurze, 3pętle x 60m każda o średnicy 1 cm, jeśli chodzi o podłogówkę to mam 200 m2 podłogi i rura jest co 10 cm o średnicy 1 cm, więc wewnętrzna ma 0,8? x 2000m

kazjan
09-07-2011, 22:31
moc grzewcza mojej PC zirius m2-9 to 9,62 kW, w układzie znajduje się 3,5kg czynnika roboczego R 407, kolektor DZ z rury miedzianej w tellurze, 3pętle x 60m każda o średnicy 1 cm, jeśli chodzi o podłogówkę to mam 200 m2 podłogi i rura jest co 10 cm o średnicy 1 cm, więc wewnętrzna ma 0,8? x 2000m

Według moich przeliczeń to objętość rurociągów jest kilka razy większa niż 3,5 litra bo można przyjąć że 1 litr objętości=0,95 kg być może się mylę, ale czynnika powinno być zdecydowanie więcej, ale jeżeli tak podaje producent to tak jest ... Aha czy w GZ pod podłoga też jest R407 czy glikol i jaka jest temperatura GZ i czy cwu jest zasilana też z pompy? Kazjan:bye:

sledz98
10-07-2011, 09:54
Jest dokładnie 3,5kg czynnika roboczego. Należy pamętać, że to jest gaz, nie woda, nie glikol. Wystarczy. Odnośnie GZ - masz normalną podłogówkę, żadnego gazu, tylko wodoa. CWU jest grzana przez bufor, przepływowo. Na brak CWU nie można narzekać.

rydzadam
11-07-2011, 08:37
Jest dokładnie 3,5kg czynnika roboczego. Należy pamętać, że to jest gaz, nie woda, nie glikol. Wystarczy. Odnośnie GZ - masz normalną podłogówkę, żadnego gazu, tylko wodoa. CWU jest grzana przez bufor, przepływowo. Na brak CWU nie można narzekać.

1. Jak jest rozwiązana cyrkulacja w tym przepływowym systemie ?
2. Rozumiem, że woda w całej objętości bufora ma podobną temperaturę, czy też u góry jest cieplejsza ?
3. Można w prosty sposób podpiąć ciepło z solarów do tego bufora ?
4. Zirius ma możliwość chłodzenia pasywnego i jego sterowanie, czy trzeba pokombinować samemu ?
Ad.4. Chyba częściowo sam sobie odpowiem - DZ to przecież nie glikol, tylko 407.

sledz98
11-07-2011, 08:46
ad 1. ja cyrkulacji nie mam i szczerze mówiąc, nawet nie mam pomysłu jak ją wykonać. Pewnie trzebaby było dodać dodatkowy zbiornik na CWU i z jego pomocą zrobić cyrkulację.
ad 2. Woda jest rozwarstwiona jeśli chodzi o temperaturę. Na dole bufora jest najchłodniejsza, a im wyżej tym cieplej. Ja mam na środku ustawioną temperaturę 42 stopni, co daje na "wyjściu" CWU około 50 stopni wodę.
ad 3. Ma możliwość chłodzenia, coś tam trzeba dokupić za 3000 PLN, dokładnie nie interesowałem się tym tematem.

puzondm
11-07-2011, 11:51
1. Jak jest rozwiązana cyrkulacja w tym przepływowym systemie ?
cyrkulacje masz po lewej stronie białego zbiornika, idąc od dołu, zasilanie woda zimna, środek pompka cyrkulacyjna i powrót z cyrkulacji,
góra wyście gorącej wody do cyrkulacji,
a tu zdjęcie
http://www.megaparty.pl/upload/Zirius_M2-9.jpg


2. Rozumiem, że woda w całej objętości bufora ma podobną temperaturę, czy też u góry jest cieplejsza ?
woda jest rozwarstwiona, dzięki temu w wodzie kotłowej mieszacz może zadawać sobie temperaturę raz mniejsza a raz większa zależnie od zapotrzebowania i zdjęcie poglądowe jak to wygląda, po lewej jest CWU, po prawej wejście na R407, na środku od góry wejście dla mieszacza:

http://www.megaparty.pl/upload/pompa_ciepla_m2.jpg

3. Można w prosty sposób podpiąć ciepło z solarów do tego bufora ?

tak dochodzi od góry do zbiornika jeszcze jedna spirala montowana fabrycznie koszt cos około 2600 brutto, wtedy
dedykowany jest większy zbiornik 700l na stronie internetowej thermogolv masz napisanie ile kosztuje powiększenie zbiornika do 700l,

4. Zirius ma możliwość chłodzenia pasywnego i jego sterowanie, czy trzeba pokombinować samemu ?

nie ma bo stracisz CWU, jest tylko jeden bufor, coś za coś.

rydzadam
11-07-2011, 13:34
Dzięki Wam obu za wyczerpujące odpowiedzi.

puzondm
21-07-2011, 13:14
pojawiła się na rynku nowa koncepcja, bezpośrednie parowanie bez wymiennika w kotłowni, gaz po skropleniu jest bezpośrednio wprowadzany w miedzianą podłogówkę czyli temperatura gazu na wyjściu z podłogówki ma np 25C, w przypadku układu układu z wymiennikiem temp. na wyjściu z wymiennika od 33C w sezonie grzewczym - do 45C latem. Minusem nowatorskiego układu jest niwelacja GZ w stosunku do poziomu sprężarki, zbyt wysoko umiejscowione GZ może doprowadzić do skrócenia żywotności sprężarki im wyżej tym wolniej gaz się przemieszcza tym samym większa praca sprężarki, graniczne ciśnienia przy rozprężaniu 2bary przy skraplaniu 14 bar, trzeba policzyć na jaka wysokość max można pompować gaz przy założeniu średnicy wew rurki w podłodze 8mm i długości pętli 100mb. Kto chętny?:P

niedowiarek
21-07-2011, 13:49
pojawiła się na rynku nowa koncepcja, bezpośrednie parowanie bez wymiennika w kotłowni, gaz po skropleniu jest bezpośrednio wprowadzany w miedzianą podłogówkę czyli temperatura gazu na wyjściu z podłogówki ma np 25C, w przypadku układu układu z wymiennikiem temp. na wyjściu z wymiennika od 33C w sezonie grzewczym - do 45C latem. Minusem nowatorskiego układu jest niwelacja GZ w stosunku do poziomu sprężarki, zbyt wysoko umiejscowione GZ może doprowadzić do skrócenia żywotności sprężarki im wyżej tym wolniej gaz się przemieszcza tym samym większa praca sprężarki, graniczne ciśnienia przy rozprężaniu 2bary przy skraplaniu 14 bar, trzeba policzyć na jaka wysokość max można pompować gaz przy założeniu średnicy wew rurki w podłodze 8mm i długości pętli 100mb. Kto chętny?:P

Albo mi się wydaje, albo właścieciel firmy Thermogolv (dystrybutor Ziriusów) zastosował takie rozwiązanie jako pierwsze w swojej karierze i to u siebie w firmie. Czyli - wnioskuję - jest to rozwiązanie wcale nie nowinkowe, a być może nzarzucone :p.

Iza i Konrad
26-09-2011, 10:00
Witam! Czy ktoś z was zna firmę Sofath oferującą PC bezpośredniego skraplania i parowania ???????????????. Za kompletny system jak dla naszego domu 112 m2 tzn.wykonanie kolektora poziomego, wykonanie podłogówki, montaż pompy, zasobnika CWU i sterowania chcą 40 000 zł brutto.

puzondm
27-09-2011, 13:26
Witam! Czy ktoś z was zna firmę Sofath oferującą PC bezpośredniego skraplania i parowania ???????????????. Za kompletny system jak dla naszego domu 112 m2 tzn.wykonanie kolektora poziomego, wykonanie podłogówki, montaż pompy, zasobnika CWU i sterowania chcą 40 000 zł brutto.

nie znam ich, niech wam dadzą listę klientów do obdzwonienia, odwiedzenia w najbliższej lokalizacji, bez tego nie ma co się pchać w nieznane firmy bo to duże ryzyko.

wihajster
27-09-2011, 20:59
@ puzondm
Mi to wygląda na reklamę, już odpowiadałem w tym temacie w innym wątku i zero dyskusji ;)

puzondm
27-09-2011, 21:50
nie widziałem a chciałem pomóc nawet wlazłem do nich na stronę

Iza i Konrad
28-09-2011, 17:26
My dziś byliśmy jeszcze raz u gościa, który ma pompy z tej firmy i którą nam gorąco poleca, ma też inne pompy np. Danfoss, ITV i jeszcze inne. Wszystko nam się podoba jeśli chodzi o tą pompę. I okazuje się, że nawet spora grupka w naszym rejonie ma taką właśnie pompę , dał numery do tych ludzi... Ponoć sprawdza sie bardzo dobrze...Firma robi cały projekt i wszystko od A do Z :). Nie wiem jak to będzie w naszym przypadku ale decydujemy się właśnie na ta pompę Sofath natea, myślę, że też sie nie zawiedziemy :)

puzondm
28-09-2011, 19:50
to faktycznie troll

Iza i Konrad
28-09-2011, 21:43
jaki troll?????

tomek131
29-09-2011, 09:19
Chyba mieli na myśli takiego ,który w głupi sposób nagania na dane rozwiązanie/firmę

Iza i Konrad
29-09-2011, 10:34
Z czym przesadzamy????

puzondm
29-09-2011, 10:57
Z czym przesadzamy????

to było do mnie,
zanim podejmiesz decyzję jaka pompa a tym bardziej jaki instalator
musisz obejrzeć ze 3 kotłownie w jego wykonaniu,
najlepiej nie jakieś świeże tylko kilku letnie,
dowiesz się wtedy czy są jakieś wady w użytkowaniu jak jest z serwisem ile to kosztuje,
ja zanim wydałem swoje 42 tys to byłem na 4 inwestycjach i obdzwoniłem ponad 20 użytkowników którzy mieli PC po okresie gwarancji,
inaczej nie mógłbym spać spokojnie,
na tym forum jest masę wpisów sfrustrowanych klientów którzy zakupili PC nie przykładając się do sprawdzenia firm pod tym względem.
A potem ci ludzie chodzą i gadają że PC jest BE psując rynek wielu dobrym firmom.

Iza i Konrad
29-09-2011, 12:19
właśnie tak robimy sprawdzamy ta firmę, dzwoniliśmy już do osob ktore maja owy sprzęt od tego własnie Pana i sa zadowoleni i zero zastrzezen . Firma w polsce dziala od 2006 roku i zostala wykupiona przez de detriech.Wydaje mi sie ze facet nie jest jakims naciagaczem bo jesli by byl to pewnie nie polecil by nam takiej pompy za 45000 tylko danfosa za 20 000 drożej , on sam buduje dom i tez zaklada pompe sofath .

puzondm
29-09-2011, 13:44
no i minusem tego rozwiązania jest to że GZ w podłodze jest na stałe do tego typu PC, jak wam się coś za np 10 lat spitoli to nawet nie będzie możliwości zamiany PC, ja bym sobie takiej podłogówki nie zrobił bo mi zamyka możliwości na przyszłość, ciekawi mnie też dlaczego francuzom nie szła sprzedaż tej pompy dopóki nie wykupił ich dietrich, nie jestem też przekonany do rozwiązania DZ pionowego przy bezpośrednim parowaniu, podobnie rozwiązuje to polskie Fonko, argumentują tu że regulacja na przepływie gazu wystarcza by olej wracał do sprężarki, jak dla mnie to taka sprężarka będzie pracować o wiele krócej niż w układzie poziomym DZ, ale do końca nikt tego nie wie, Ziriusy działają od 20 lat, fonko chyba od 6 lat te francuskie też krótko, za 10 lat będziemy wiedzieć kto dał dupy.

Iza i Konrad
29-09-2011, 16:46
Więc tak ProStaś u nas tez beda dwie PC i to bedzie kosztowalo nas 48 tys i tak w porównaniu do innych jest to dobra cena, aj esli chodzi o DZ to u nas poziomy będzie.A to czy mi sie ona spitoli za 10 lat czy nie tego nie wiem i jesli kupilbym jakas inna pompę tez nie bylbym w 100% pewny że bedzie mi działać dożywotnio ;)

wihajster
29-09-2011, 19:16
Więc tak ProStaś u nas tez beda dwie PC i to bedzie kosztowalo nas 48 tys i tak w porównaniu do innych jest to dobra cena, aj esli chodzi o DZ to u nas poziomy będzie.A to czy mi sie ona spitoli za 10 lat czy nie tego nie wiem i jesli kupilbym jakas inna pompę tez nie bylbym w 100% pewny że bedzie mi działać dożywotnio ;)

Jest to jedno z najgorszych rozwiązań jakie mogą przyjść mi do głowy. Pompa gruntowa nagrzewa dom i powietrze w kotłowni, aby pompa do cwu schładzała kotłownię. Zapłacisz za część ciepła podwójnie, jakby nie mówić. Idiotyzm.

Jeszcze gorsze rozwiązanie to pionowe DZ na bezp. odparowaniu. W instalacjach chłodniczych nawet przy niewielkich różnicach poziomów robi się syfony aby "zmusić olej do powrotu, przy wspomnianym Fonko to chyba była kiedyś mowa o 30(!!!) metrach.
Nigdy w życiu bym takiego rozwiązania nie "sprzedał"!!!

Iza i Konrad
29-09-2011, 19:32
Jeśli Cię dobrze zrozumiałem to myślisz ze pompa do CWU jest pompą powietrzną ,jednak się mylisz bo druga pompa jest także z wymiennikiem gruntowym z oddzielnią pętlą niż ta do ogrzewania domu poza tym w zimę pracuje tylko jedna pompa i pompa głowna nagrzewa wodę i dom a w porze wiosenno-letniej do ogrzewania wody sluzy druga mala pompa z odzielnym DZ

wihajster
29-09-2011, 19:35
To jeszcze bardziej idiotyczne rozwiązanie.
Po co dublowanie sprężarki, wymienników i tak dalej.
Ja nie rozumiem, za chińskiego boga nie wiem jaki w tym sens...

malux20
29-09-2011, 20:14
jeszcze się odezwę do wroclawia

Iza i Konrad
29-09-2011, 23:56
Wiesz po tym co tu piszesz i niewiadomo jak bardzo się wymądrzasz wnioskuje, że musisz być przeszkolonym fachowcem w dziedzinie pomp bezposredniego parowania i skraplania, za pomoca jednej takiej pompy niemozliwe jest grzanie wody bez ogrzewania domu dlatego potrzebna jeszt druga mala pompa a jej koszt jest relatywnie nieduży.

wihajster
30-09-2011, 01:03
(.....)się wymądrzasz wnioskuje, że musisz być przeszkolonym fachowcem w dziedzinie pomp (....)
Wyobraź sobie że nie jestem "przeszkolonym fachowcem" jak przypuszczasz, robię dużo więcej w temacie pomp ciepła niż "przeszkolony fachowiec".
Buduję i montuję (m. in.) SWOJE pompy nie tylko do ogrzewania domów i jeszcze nie wpadłem na taki głupi pomysł żeby robić dwa kolektory i dwie pompy ciepła gruntowe do jednego domku z podziałem jedna do c.o./druga do c.w.u..... MOŻE ma to jakiś bliżej nie określony cel ideowy, ale ekonomicznie nie ma żadnego sensu.
Owszem robi się po kilka(czasem -naście) pomp w kaskadzie ale to z innych względów i przy mocach -dziesiąt/-set kilowatów...

Iza i Konrad
30-09-2011, 09:40
Czyli masz firmę która się pompami zajmuje i montuje tak????Jeśli tak To może zaproponujesz coś od siebie jesli chodzi o nasz domek????

puzondm
30-09-2011, 12:55
jeszcze jedno mnie martwi w tej koncepcji ogrzewania z bezpośrednim skraplaniem, ile macie metrów przewodu podłogowego do położenia w domu?, chyba jesteście świadomi że nie jesteście w stanie zarządzać temperaturą pomieszczeń, co za tym idzie jak sobie firma radzi z przegrzewaniem przewodów podłogowych?
przecież temperatury na skraplaniu są od 45C do 95C taka temperatura w podłogówce??

Iza i Konrad
30-09-2011, 22:07
Dom podzielony jest na dwie strefy dzienną i nocną z dwoma termostatami. Pompa pracuje w cyklach utrzymując rządana temperaturę w danych strefach a na wyjściu na podłogówkę znajduje sie specjalny moduł wychładzający czynnik do 35 stopni

rydzadam
01-10-2011, 07:46
Napiszę tak - lepiej korzystać ze sprawdzonych, 100 procentowych rozwiązań. Nie warto w domu, który ma nam służyć x lat stosować skomplikowanych układów i to droższych od standardu, nawet jakby to miało być trochę bardziej efektywne. To tak jak z francuskimi autami jeszcze z 10 lat temu napakowanymi gadżetami. Teraz wszystko przestaje działać, elektronika itp. po prostu sypie się na potęgę. Podobnie z tak chwalonymi nowoczesnymi dieslami, nawet najlepszych firm. Mam obawy, że podobnie może być w Waszym planowanym układzie. Jest strasznie skomplikowany, dużo możliwych "źródeł awarii", których naprawa może kosztować kupę kasy. Pomyślcie jednak nad prostą pompą gruntową glikol-woda, jakich wiele na rynku, albo nad Ziriusem M2 z bezpośrednim parowaniem, który z powodzeniem grzeje również CWU.

ferrit
03-10-2011, 10:19
Dla powierzchni domu 130m2 mając pompę 8..9KW jaki duży kolektor poziomy z rurek miedzianych trzebaby zastosować ? Zirius dla wersji M2-9 podaje 3x70 lub 4x60 mb. Co myślicie ?

Liwko
03-10-2011, 10:59
Jeśli Cię dobrze zrozumiałem to myślisz ze pompa do CWU jest pompą powietrzną ,jednak się mylisz bo druga pompa jest także z wymiennikiem gruntowym z oddzielnią pętlą niż ta do ogrzewania domu poza tym w zimę pracuje tylko jedna pompa i pompa głowna nagrzewa wodę i dom a w porze wiosenno-letniej do ogrzewania wody sluzy druga mala pompa z odzielnym DZ

A niby po co? Nie może tego robić ta sama PC co do CO? Może chodzi o regenerację DZ? Jeżeli tak, to PC na potrzeby CWU w moim przypadku pracuje po kilka, kilkanaście minut (około 1h dziennie). W tym czasie niemal wystarczy jej glikol znajdujący się w pomieszczeniu z PC. No może ciut wyciągnie z ziemi, ale nie ma kompletnie mowy o wychładzaniu DZ.

Liwko
03-10-2011, 11:00
Dla powierzchni domu 130m2 mając pompę 8..9KW jaki duży kolektor poziomy z rurek miedzianych trzebaby zastosować ? Zirius dla wersji M2-9 podaje 3x70 lub 4x60 mb. Co myślicie ?

Nie za duża ta PC?

ferrit
03-10-2011, 11:21
130m2 grzanych podłóg, 180 m2 cały dom.

Liwko
03-10-2011, 11:37
Ok. Będziesz miał jednak moim zdaniem PC przewymioarowaną, ale moim zdaniem to dobrze. Lepiej wykorzystasz tanią taryfę.

ferrit
03-10-2011, 11:46
Dzięki Liwko, ale pytaniem była wielkość kolektora z bezpośrednim parowaniem. Wzorując się na Ziriusie, to powinien być OK. Czy ma ktoś inne zdanie ?

puzondm
03-10-2011, 15:59
Dla powierzchni domu 130m2 mając pompę 8..9KW jaki duży kolektor poziomy z rurek miedzianych trzebaby zastosować ? Zirius dla wersji M2-9 podaje 3x70 lub 4x60 mb. Co myślicie ?

to zależy od bardzo wielu rzeczy, ale idąc na skróty jeśli masz odpowiednio dobraną moc PC, to w Ziriusie wspomniany przez ciebie zestaw nr2 - czyli 4x60 używasz wtedy gdy masz suchy grunt np piach, suchy ił,lub masz dom na wywyższeniu gdzie mocno wieje, masz to napisane na stronie thermogolva, co nie znaczy że nie możesz sobie wsiąść 4X60 na życzenie, kosztuje to nieznacznie więcej a masz wieksze DZ -koszt miedzi to 3860 SEK netto razy 4 no i plus 23% niestety.

ferrit
03-10-2011, 21:50
Do puzondm Nie wiem ale raczej mam 60cm gliny i pod nią suchy piach :( Jest jedno ale: teren z kolektorem będzie w najniższym punkcie działki, więc cała woda opadowa z nieba i z rynien domu będzie kierowana w to miejsce więc będzie ostro podlewać kolektor wsiąkając :)

ferrit
20-10-2011, 13:56
Czy zamiast rur miedzianych 4x60mb (suma 240mb) zastosować 3x80mb (suma 240mb) albo 3x100mb (suma 300mb), to mocno wzrosną opory dla tłoczonego czynnika ? Jakie to ma wady i zalety ?

puzondm
21-10-2011, 23:05
Czy zamiast rur miedzianych 4x60mb (suma 240mb) zastosować 3x80mb (suma 240mb) albo 3x100mb (suma 300mb), to mocno wzrosną opory dla tłoczonego czynnika ? Jakie to ma wady i zalety ?

da się na pewno, skutek taki sam jak z podłogówką, większe obciążenie sprężarki, w ziriusie się nie da tego zmienić bez utraty gwaranci na pc

ferrit
22-10-2011, 04:35
Nie wiem z jakiej średnicy rurek robi Zirius, ale można wykonać za rozsądne pieniądze kolektor z rurki fi-8 grub. ścianki 0,8mm 5x50mb = 250mb. Myślę, że taka średnica to nie jest zbyt duży opór dla sprężarki.

puzondm
22-10-2011, 09:29
Nie wiem z jakiej średnicy rurek robi Zirius, ale można wykonać za rozsądne pieniądze kolektor z rurki fi-8 grub. ścianki 0,8mm 5x50mb = 250mb. Myślę, że taka średnica to nie jest zbyt duży opór dla sprężarki.

pewnie że można kiedy jest się świadomym tego co się robi, tylko trzeba się liczyć utratą gwarancji, Zirius daje miedziane przewody kryte tellurem który ma zapobiedz wchodzeniu w reakcję miedzi ze związkami aktywnymi znajdującymi sie w ziemi.

urgot
22-10-2011, 18:10
Z tego co pamiętam to sumaryczne długości poszczególnych kolektorów muszą być zbliżone, raczej nie głębsze niż 30m. Powrót oleju do sprężarki reguluje się na poszczególnym kolektorze oddzielnie. Średnice rurek muszą być dwie czyli np 8mm na dole kolektora wygięta w U i dalej 6mm. Co do pokrywania miedzi różnymi materiałami to raczej działa na minus bo jest to dodatkowa izolacja a jeśli chodzi o ochronne to przecież miedź najwyżej się utleni - może ktoś znalazł kiedyś np kopiejkę albo widział zabytkowy zielony dach - materiał raczej długowieczny.

puzondm
23-10-2011, 09:45
wrzuć tą monetę do szklanki dodaj trochę soli i dolej 3 krople wody utlenionej

ferrit
23-10-2011, 18:48
Ja cały czas mam na myśli kolektor poziomy.

puzondm
24-10-2011, 09:48
a co brakuje ci miejsca na działce że tak kombinujesz?

HenoK
24-10-2011, 09:59
Z Twojej stopki :)

Pierwszy sezon grzewczy w temp. 23C od 7.10.2010- 7.05.2011 - 5140kWh. CWU - 5 osób.
Z jakim zużyciem energii na CO i CWU zamknął Ci się cały rok?

puzondm
24-10-2011, 11:31
Z Twojej stopki :)

Z jakim zużyciem energii na CO i CWU zamknął Ci się cały rok?

do 7.10.2011 - 5716,20 kWh - pierwszy sezon grzewczy

Liwko
24-10-2011, 11:45
do 7.10.2011 - 5716,20 kWh - pierwszy sezon grzewczy

Pierwszy sezon to i trochę dużo. A jak z taryfami?

puzondm
25-10-2011, 12:02
najpierw do grudnia miałem budowlany, potem, g11,a od sierpnia mam g12, więc już będzie tylko lepiej, teraz CWU i CO ustawiłem tylko na 2 taryfe, CWU przy moim buforze 500 l mam za dużo, zobaczymy co będzie jak temperatura spadnie poniżej -10C czy dam rade z CO tylko na 2 taryfie, ustawiłem na 2 T 24C a na IT 22 ciekawy jestem czy na krzywej zero się obronię:D podczas silnych mrozów, stosunek startów do czasu pracy mam po restarcie z 7.10.2011 86h na 120 startów, podbicie CWU na 5C, hist 5C, delta CO 5 C, dyskomfortu na tych ustawieniach nie odczuwam w domu temp waha się od 23,6C do 23,3C. tyle z aktualności:D

ferrit
28-10-2011, 09:16
a co brakuje ci miejsca na działce że tak kombinujesz? "Miejsca u mnie dostatek" (1200m2) Kombinuję czy DZ wykonać glikolowe czy może z miedzi do bezpośredniego parowania. Tak porównując to sumarycznie 600mb PE40 lub PE32+glikol lub 300mb CU8+czynnik. Przy wersji CU8 jest mniej kopania, tańszy nośnik ciepła ale za to miedź droższa.

puzondm
28-10-2011, 10:14
na BP osiągniesz większa sprawność i nie straszne ci będzie tzw wyziębienie DZ, bo mrozić będziesz mógł do -15C

ferrit
28-10-2011, 10:34
Czy do wykonania DZ przy BP nadawałaby się rurka miedziana od instalacji LPG w samochodach ? Są tam stosowane średnice 6,8 rzadziej 10,12. Chodzi mi o otulinę z PCV ? W jakim zakresie temperatur powinien być czynnik w DZ ?

puzondm
29-10-2011, 10:06
średnicę znajdziesz gdzieś w moich postach, wstawiłem tam zdjęcie przekrojowe takiej rurki, co do temperatur to bez znaczenia dla dla miedzi bo zakres od -50 do 50 w którym się mieści temp czynnika w dolnym źródle nie ma wpływu na nią.

ferrit
15-12-2011, 10:47
Użytkownicy PC z BP: Czy pamiętacie jakie temp DZ: we i wy uzyskiwaliście w okresie wiosna-lato-jesień ?

puzondm
15-12-2011, 11:23
obecnie mam 15c a miałem grubo powyżej 20+, 26,24,22, od tych wartości należy odjąć około 6C tyle przechodzi mi z "rury na rurę" bo mam zawór rozprężny na zewnątrz budynku.

ferrit
15-12-2011, 12:08
A gdzie Ty Puzondm mierzysz tą temp ? Czy rury doprowadzenia między PC a zaworem rozprężnym są przy sobie blisko ? Czy są każda osobno izolowana i nie stykają sie ze sobą ?

puzondm
15-12-2011, 13:27
A gdzie Ty Puzondm mierzysz tą temp ? Czy rury doprowadzenia między PC a zaworem rozprężnym są przy sobie blisko ? Czy są każda osobno izolowana i nie stykają sie ze sobą ?

są razem zaizolowane na długości 15 metrów,
czujnik mam na powrocie z DZ

ferrit
15-12-2011, 13:46
są razem zaizolowane na długości 15 metrów Rozumiem, ale czy gołe rurki bez izolacji dotykają się i potem na nich obu jest izolacja, czy każda osobno jest w izolacji i gołe rurki się nie dotykają ? Ten czujnik jest na rurze powrotnej z DZ ale przy PC a nie 15m dalej w studzience ?

puzondm
15-12-2011, 14:41
Rozumiem, ale czy gołe rurki bez izolacji dotykają się i potem na nich obu jest izolacja, czy każda osobno jest w izolacji i gołe rurki się nie dotykają ? Ten czujnik jest na rurze powrotnej z DZ ale przy PC a nie 15m dalej w studzience ?

rury się stykają ze sobą bo z jednej na drugą musi przechodzić ciepło to bardzo podnosi sprawność pc, obie rury są zaizolowane razem i zakopane na głębokosci 1m, czujnik się znajduje pod izolacją na rurze powracającej z DZ, weź tylko pod uwagę że te informacje mogą być nieprawdziwe bo jestem sprzedawcą pomp ciepła:D

ferrit
15-12-2011, 14:51
weź tylko pod uwagę że te informacje mogą być nieprawdziwe bo jestem sprzedawcą pomp ciepła:D Jak chcesz podawać nieprawdziwe informacje, to lepiej nic nie pisz :)

photos
15-12-2011, 14:56
rury się stykają ze sobą bo z jednej na drugą musi przechodzić ciepło to bardzo podnosi sprawność pc, obie rury są zaizolowane razem i zakopane na głębokosci 1m, czujnik się znajduje pod izolacją na rurze powracającej z DZ, weź tylko pod uwagę że te informacje mogą być nieprawdziwe bo jestem sprzedawcą pomp ciepła:D
Puzondm nikt sie do Ciebie nie czepia o informacje czysto techniczne, ale jak wychwalasz pod niebiosa Ziriusa z bezpośrednim parowaniem, okrzykując jej wyższość nad innymi, a później sie okazuje ze jesteś sprzedawcą Ziriusa to co ma sobie taki czytelnik pomyśleć. Wcale sie nie dziwie że jest z tego halo

Liwko
15-12-2011, 15:05
moim zdaniem są prawdziwe, ale zdaniem innym mogą nie być, bo zachwalając rozwiązania zachwalam markę:D, ja dzięki temu rozwiązaniu mam bardzo ładne uzyski ciepła.

Chyba nie tylko ciepła. Szkoda tylko, że nie zapłaciłeś Muratorowi za reklamę, którą ewidentnie uprawiasz.

puzondm
15-12-2011, 15:06
trzeba z tym też uważać żeby nie przegiąć, to wszystko zależy od wydajności sprężarki, jak zrobisz to mocnej wydajnej sprężarce to doprowadzisz do tego że temp. czynnika po skropleniu może osiągnąć nawet 125C lub więcej a to już nie jest wskazane.

ferrit
16-12-2011, 09:02
Do puzondm: nie mogę znaleźć Twojego postu ze zdjęciem tej odkopanej rurki miedzianej z ziemii.

puzondm
16-12-2011, 15:14
Do puzondm: nie mogę znaleźć Twojego postu ze zdjęciem tej odkopanej rurki miedzianej z ziemii.

znalazłem
http://www.megaparty.pl/upload/rurka_1_cm_wew_0,8_cm.png
http://www.megaparty.pl/upload/rurka_z_boku.JPG

mam jeszcze foto pióra ze skrzydła anioła Gabriela i foto ostatniego szczebla z drabiny Jakubowej :D

Liwko
16-12-2011, 15:41
Ja też to znalazłem


Dostałem od firmy Thermogolv, od Tomasza Kołodzieja, dystrybutora pc Zirius dwudziestoletnią rurkę miedzianą z DZ, została wykopana tydzień temu z jednej z pierwszych instalacji w Polsce na bezpośrednie parowanie, po wymianie instalacji po powodzi w Jaśle, przed zakupem PC jakiś sprzedawca glikolówki straszył mnie abym nie kupował ziriusa na bezpośrednie parowanie bo rurki z DZ korodują:D (co za noob tak miedzy wierszami) więc męczyło mnie to jakiś czas co miał na myśli dlatego dla wszystkich którzy się lękają toksyczności miedzi i jej "korozji" załączam zdjęcia by spało się lepiej :D nic nie koroduje. Podziękowania dla p. T. Kołodzieja z Thermogolv za rurkę:D
http://www.megaparty.pl/upload/rurka_1_cm_wew_0,8_cm.png
http://www.megaparty.pl/upload/rurka_z_boku.JPG

Ech... Ciekawe co myśli teraz sobie Pan Kołodziej?

puzondm
16-12-2011, 19:40
Ja też to znalazłem



Ech... Ciekawe co myśli teraz sobie Pan Kołodziej?

nic wtedy jeszcze nie współpracowałem z firmą Thermogolv, wyobraź sobie Liwko, że najpierw byłem szczęśliwym posiadaczem Ziriusa a dopiero potem partnerem tej firmy, nie mówiąc już że więcej czasu spędziłem tu na tym forum jako użytkownik ich pompy niż jako ich partner biznesowy.

Liwko
16-12-2011, 19:48
A wiesz, tak nawet mogło być, dało to się w pewnym momencie odczuć.

ferrit
16-12-2011, 19:51
puzondm dziękuję za zdjęcia. Liwko dla Ciebie też podziękowania.

ferrit
20-12-2011, 13:34
W przypadku stosowania dochładzacza w PC nie jest konieczne stosowanie zbliżonych (razem zaizolowanych) do siebie rur doprowadzenia do studzienki z zaworem rozprężnym. W ziriusie nie ma dochładzacza, więc rury doprowadzające spełniają to zadanie ?

puzondm
20-12-2011, 20:22
dochładzacz - brzmi dobrze, pytanie na ile spełnia swoje zadanie tzn na ile zwiększa sprawność układu, czy jest czy go nie ma to zależy do pc, co do Ziriusa to i tak już "za dużo" o tym napisałem.

andriuss
21-12-2011, 14:27
pojawiła się na rynku nowa koncepcja, bezpośrednie parowanie bez wymiennika w kotłowni, gaz po skropleniu jest bezpośrednio wprowadzany w miedzianą podłogówkę czyli temperatura gazu na wyjściu z podłogówki ma np 25C, w przypadku układu układu z wymiennikiem temp. na wyjściu z wymiennika od 33C w sezonie grzewczym - do 45C latem. Minusem nowatorskiego układu jest niwelacja GZ w stosunku do poziomu sprężarki, zbyt wysoko umiejscowione GZ może doprowadzić do skrócenia żywotności sprężarki im wyżej tym wolniej gaz się przemieszcza tym samym większa praca sprężarki, graniczne ciśnienia przy rozprężaniu 2bary przy skraplaniu 14 bar, trzeba policzyć na jaka wysokość max można pompować gaz przy założeniu średnicy wew rurki w podłodze 8mm i długości pętli 100mb. Kto chętny?:P

@puzondm, trochę czasu upłynęło, gdzieniegdzie jakiś minusowe temperatury się pojawiły - możesz pociągnąć pryncypała za język i opowiedzieć jak to wygląda? Ile trzeba podłogówki względem wodnej, jaki to koszt, czy miedź da się czymś zastąpić, czy trzeba zaworów na pętle, czy trzeba to pędzić do takiego ciśnienia (R134 np. ma kilka barów przy 30*) itd., itp., no i, oczywiście, jakie COP-y uzyskujecie, bo mniemam, że wyższe niż w klasycznych układach.

puzondm
11-01-2012, 15:41
@puzondm, trochę czasu upłynęło, gdzieniegdzie jakiś minusowe temperatury się pojawiły - możesz pociągnąć pryncypała za język i opowiedzieć jak to wygląda? Ile trzeba podłogówki względem wodnej, jaki to koszt, czy miedź da się czymś zastąpić, czy trzeba zaworów na pętle, czy trzeba to pędzić do takiego ciśnienia (R134 np. ma kilka barów przy 30*) itd., itp., no i, oczywiście, jakie COP-y uzyskujecie, bo mniemam, że wyższe niż w klasycznych układach.

mylisz układ BP Ziriusa z układem De Dietrich

bigi_bigi
25-01-2012, 09:32
Tez mnie czeka chyba PC z BP. Mam pytanie, jak wyglada sprawa kolektorow pionowych - nie chce ograniczac sobie w pozniejszych czasach dzialki i dlatego pytam od razu. Sprawdza sie to rozwiazanie w praktyce ?
I jeszcze jedno pytanie, czy pompe z BP da sie zamontowac z poglogowka wodna ? czy te systemy pracuja tylko na gazie ??

puzondm
25-01-2012, 11:40
tak pc z BP jak najbardziej da się połączyć z podłogówką, to jest moim zdaniem najlepsze rozwiązanie bo daje możliwość kompilowania różnych mediów na jeden zbiornik buforowy jeśli jest taka potrzeba, w układach z gazem w podłogówce jest ograniczająca i zmusza do stosowania 2 rodzajów sprężarek w jednym układzie grzewczym (osobna sprężarka na CO i osobna na CWU, sprężarki te pracują na różnych stopniach sprężania). Jeśli jest potrzeba to ofertę na BP z Ziriusem proszę na prv.

maciek1000000
26-01-2012, 18:26
czy moze mi ktos napisac o doswiadczeniach z pompami:
http://www.sofath.pl/natea/ - konkretniej pompa o mocy 7,2KW

otrzymalem wycene na wykonanie kolektora poziomego , do tego cala podlogowka wraz z materialem ( natomiast bez styropianu i foli) , do tego pompa ciepla , zasobnik na 300 litrow CWU oraz podlaczenie i regulacja calego systemu dla domu o powierzchni okolo 110 metrow w cenie okolo 9500 euro

czy to dobra cena i czy sama pompa z bezposednim odparowaniem ma racje bytu w takiej cenie i konfiguracji????

puzondm
26-01-2012, 21:49
teraz to "de dietrich",
wady:
- podłogówka kładziona w dużych odstępach na miedzi, większa bezwładność, większy udział 1 taryfy,
- dwie sprężarki na CO i na CWU co daje mniejszą sprawność systemu,
- także pionowe odwierty w BP, co za tym idzie pisałem już nie raz,
- zakup wiąże na zawsze z firmą przez tą podłogóką,

ZALETY
-Ładna obudowa,
- atrakcyjna cena dla domów 100 m+,

PYTANIA:
- jakie modele konkretnie sprężarek i jakiej firmy,
- czy można w tej cenie podłogówkę na gazie co 10 cm:D

fotohobby
26-01-2012, 22:20
Część wad może odpaść, kiedy wybierze się system Caliane.

puzondm
26-01-2012, 23:33
tak pozy tym sprzedają jakieś absurdalne ilości pc 20 tys+ na miesiąc w europie, tylko coś się nie chwalą jakie dają sprężarki

maciek1000000
26-01-2012, 23:57
no tak ale mnie chodzilo o konkretnie ten jeden model, co do sprezarek z tego co sie dowiedzialem sa dwie opcje , albo jedna sprezarka na CO i CWU z boilerem na 300 litrow ktory sie grzeje razem z grzaniem sie podlogi a w lecie grzeje sie na grzalce 3KW , albo ewentualnie osobny system do CO i osobny do CWU ktory jest mniej wiecej drozszy o jakies 10%, chodz mi konkretnie czy ktos to juz montowal i jak to dziala no i czy cena jest adekwatna do jakosci urzadzenia

maciek1000000
26-01-2012, 23:59
a co do Caliane to niestety ceny sa juz sporo wyzsze

wihajster
27-01-2012, 00:04
(....)a w lecie grzeje sie na grzalce 3KW(....)
Jeżeli tak jest rzeczywiście to ja nie wróżę sukcesów temu "patentowi". Pomijając wiele innych wad bezp. skraplania.
Musiałbym być "zdrowy inaczej" żeby zainwestować w pompę ciepła i grzać cwu ordynarną grzałką...

ferrit
27-01-2012, 07:40
Musiałbym być "zdrowy inaczej" żeby zainwestować w pompę ciepła i grzać cwu ordynarną grzałką... Faktycznie co to za poraniony pomysł.

maciek1000000
27-01-2012, 09:21
juz tlumacze , mnie to wyjasniono w ten sposob

mamy kolektor poziomy ktory grzeje w zimie nam dom i przy okazji grzania domu ogrzewa tez boiler z woda ten na 300 litrow, w momencie jak wode wykorzystamy to nowa sie nagrzeje dopiero wtedy gdy sprezarka znow sie wlaczy czyli jak zacznie grzac sobie dodatkowo dom a w lecie w momencie gdy domu nie grzejemy ogrzewamy wode grzalka 3 KW

opcja dwa , zbiornik jakis tam 3W , ktory oprocz tego sie sie grzeje w zimie od PC, to w lecie mozna go podlaczyc rowniez pod solary ale to tez bez sensu bo trzeba dokupic solary albo grzalka3 KW , koszt + okolo 200 EURO

opcja 3 , niezalezne grzanie domu + niezalezne grzanie wody CWU poniewaz i ogrzewanie domu i CWU maja osobne kolektory poziome, tzn , dla domu jest to w stosunku 1:1 powierzchni kolektora i domu , a dla wodu czyli zbiornika 300 litrow jest osobny kolektor poziomy ktory ma okolo 30 metrow kwadratowych i wtedy woda sie grzeje niezaleznie od ogrzewania przez caly rok i tutaj to wersji standard jest doplata okolo 1000euro

z uwagi na to ze ja w tym temacie jestem zielony to zadalem pytanie czy ktos to cos juz mial i jak to dziala i ewentualnie o jakies sugestie co do plusow i minusow takiej instalacji

bo plusem na pewno jest jego prostota , dziala to na zasadzie zwyklej najzwyklejszej klimatyzacji tyle ze zamiast jednostki zewnetrznej mamy kolektor poziomy i tak defacto to w takim czyms nie ma co sie zepsuc (pozostaje tylko ile wytrzyma sprezarka)

Kamila i Marcin
27-01-2012, 09:36
no tak ale mnie chodzilo o konkretnie ten jeden model, co do sprezarek z tego co sie dowiedzialem sa dwie opcje , albo jedna sprezarka na CO i CWU z boilerem na 300 litrow ktory sie grzeje razem z grzaniem sie podlogi a w lecie grzeje sie na grzalce 3KW , albo ewentualnie osobny system do CO i osobny do CWU ktory jest mniej wiecej drozszy o jakies 10%, chodz mi konkretnie czy ktos to juz montowal i jak to dziala no i czy cena jest adekwatna do jakosci urzadzenia

mamy juz zainstalowany kolektor poziomy tej pompy (natea) a podłogówkę będziemy montować gdzieś w okolicach końca marca/początku kwietnia i zapewne potem pompę, jak już tylko będzie cały układ podpięty to pewnie wypróbujemy i włączymy.. no chyba, że na zewnątrz będzie +20st

mamy osobny obieg dla CWU i osobny dla CO, tyle tylko, że my mamy 9,1kW i więcej metrów po podłodze, bo w sumie jakieś 200m2

zarówno w podłodze jak i w ziemi będzie gaz..

puzondm
27-01-2012, 10:14
mamy juz zainstalowany kolektor poziomy tej pompy (natea) a podłogówkę będziemy montować gdzieś w okolicach końca marca/początku kwietnia i zapewne potem pompę, jak już tylko będzie cały układ podpięty to pewnie wypróbujemy i włączymy.. no chyba, że na zewnątrz będzie +20st

mamy osobny obieg dla CWU i osobny dla CO, tyle tylko, że my mamy 9,1kW i więcej metrów po podłodze, bo w sumie jakieś 200m2

zarówno w podłodze jak i w ziemi będzie gaz..

co ile cm będą wam kłaść na podłodze rurę? zróbcie trochę zdjęć z waszej inwestycji przyda się na ten wątek,
zapytajcie też o parametr temp gazu wchodzącego w wylewkę czy jest możliwa regulacja jego temperatury

Kamila i Marcin
27-01-2012, 10:21
Zdjęcia kolektora poziomego mam (w razie potrzeby moge zamieścić), jeśli chodzi o podłogówkę, to wiem, że jest robiomy projekt (lub też juz jest zrobiony), ale zapewne otrzymam go dopiero bezpośrednio przed instalacją.. i nie wiem co ile będą rurki
zdjęcia na bank będziemy robić

adamzzz
27-01-2012, 17:00
witam. Sam interesuje sie tym systemem z racji ceny i kompleksowej usługi z gwarancją że nawet przy -20 bedziemy mieli stałą temp w domu ponad 20 st.
Z tego co sie dowiedziałem to rurki z podlogówki dają nawet co 40 cm (jeśli tak wyjdzie z zapotrzebowania danego pomieszczenia) Trochę mnie to martwi ale z drugiej strony to oni dają chyba 5 lat gwarancji na prawidlowe dzialanie calego systemu.

maciek1000000
27-01-2012, 17:00
Zdjęcia kolektora poziomego mam (w razie potrzeby moge zamieścić), jeśli chodzi o podłogówkę, to wiem, że jest robiomy projekt (lub też juz jest zrobiony), ale zapewne otrzymam go dopiero bezpośrednio przed instalacją.. i nie wiem co ile będą rurki
zdjęcia na bank będziemy robić

a jaka jest kwota calej inwestycji i jaka jest powierzchnia waszego domu?????

adamzzz
27-01-2012, 17:08
ja za kompletny system bez cwu dostalem wycene na ok 36 tys brutto.
Dom 130 m2 pompa 7,2kw

Kamila i Marcin
27-01-2012, 18:18
a jaka jest kwota calej inwestycji i jaka jest powierzchnia waszego domu?????

kwota całej inwestycji to 13 232 euro (umowę podpisywaliśmy w trzeciej dekadzie listopada)

pompa 9,1kW plus druga do ciepłej wody
powierzchni grzanej po podłogach będzie 189m2
powierzchni grzanej (użytkowej - po odliczeniu skosów itd) - 162m2
powierzchnia całego domu to: 233m2 (206m2)

puzondm
27-01-2012, 23:02
witam. Sam interesuje sie tym systemem z racji ceny i kompleksowej usługi z gwarancją że nawet przy -20 bedziemy mieli stałą temp w domu ponad 20 st.

jak dla mnie nic specjalnego, musiałbym chodzić w swetrze, dlaczego nie gwarantowane 24C lub więcej? tak jak np w układzie Ziriusa,

Z tego co sie dowiedziałem to rurki z podlogówki dają nawet co 40 cm

bieda bieda bieda, położyłbyś se normalną podłogówkę co 40 cm w domu z wodą? przecież i tak możesz maxymalnie w podłogę walić 35C, no chyba że nie będzie ci przeszkadzać 40C w podłodze, ale trzeba po tym chodzić w butach o grubej podeszwie, nie mówiąc już o bezwałdności wylewki pzry takim rozstawie, zapomnij o systemie grzania prądem dwu taryfowym.

(jeśli tak wyjdzie z zapotrzebowania danego pomieszczenia)
wychodzi dla tego co kładzie miedź tak żeby położyć jak najmniej
Trochę mnie to martwi ale z drugiej strony to oni dają chyba 5 lat gwarancji na prawidlowe dzialanie calego systemu.
prawidłowe to tez takie że pc chodzi non stop

wihajster
27-01-2012, 23:35
>>>puzondm
Obaj jesteśmy "w branży" ale chyba trochę przeginasz z tymi atakami...
Firma jak firma, ma swoje rozwiązanie, inne niż powszechnie stosowane, ale jeśli są pewni że będzie działać i kogoś przekonają do tego rozwiązania to "niech se klient ryzykuje". Czyż nie?
Według mnie to bardzo ryzykowne rozwiązanie, przede wszystkim całkowity brak kontroli nad rozkładem temperatury w poszczególnych pomieszczeniach, jedyny moment kiedy można to próbować ustalić to etap projektu. A co jeśli projektant "się rypnie" albo obliczy prawidłowo ale za to na podstawie błędnych danych wejściowych??? Zostawię bez komentarza.

A stwierdzenia typu "zirius nagrzeje do 24C a to pewnie nie" też są nie na miejscu.
To nie system (bezp. parowanie, "glikol" czy inny) daje temperaturę możliwą do uzyskania w domu lecz zapas mocy (nadmiar!!) w stosunku do zapotrzebowania obliczeniowego!!!

maciek1000000
28-01-2012, 02:46
ja z branzy nie jestem wiec przekazuje tylko informacje jakie mam, obliczenia co do temperatury sa takie ze standardowo jest temperatura X , a w lazienkach jest X+2-3 stopnie , dodatkowo mozna sobie zrobic kilka termostatow i to dodatkowy koszt okolo 1200 za sztuke i wtedy mozemy sobie regulowac , pisze o pompie de detrich czy jak to sie tam pisze


co do ziriusa to na podstawie tych samych danych otrzymalem oferte na pompe slabsza o 2 KW , a kolektor poziowy wiekszy o okolo 40% w stosunku do de tricha, jesli chodzi o koszty takie wstepne to na ta chwile zirius jest drozszy, przynajmniej w cenie ofertowej

co do pomylenia sie przy obliczeniach to jak najbardziej jest to mozliwe ale kazdy kto projektuje moze sie pomylic w jednej jak i drugiej firmie a w obu przypadkach usluge mozna przeciez reklamowac, gwarancja 5 lat tu i tu daje taka mozliwosc , wkoncu nie po to wydaje sie 40-50 tys zeby sie potem jeszcze o to martwic ze nie bedzie dzialac jak nalezy

maciek1000000
28-01-2012, 02:49
i co do rurek, tzn ich rozstawu, widzialem przykladowy projekt , i mniej wiecej w pokojach rozstaw rurek byl projektowany tak mniej wiecej na okolo 27 cm rozstawu , byly rzeczywiscie miejsca gdzie rozstaw byl 40 cm i byl to np wiatrolap ale byly tez miejsca gdzie bylo to 22 cm, nie znam sie , nie wiem tylko pisze co mi ktos powiedzial w jednej i drugiej firmie


i moze mi ktos wyjasnic fachowo o co kaman z ta bezwladnoscia wylewki????

puzondm
28-01-2012, 18:47
>>>puzondm
Obaj jesteśmy "w branży" ale chyba trochę przeginasz z tymi atakami...
Firma jak firma, ma swoje rozwiązanie, inne niż powszechnie stosowane, ale jeśli są pewni że będzie działać i kogoś przekonają do tego rozwiązania to "niech se klient ryzykuje". Czyż nie?
Według mnie to bardzo ryzykowne rozwiązanie, przede wszystkim całkowity brak kontroli nad rozkładem temperatury w poszczególnych pomieszczeniach, jedyny moment kiedy można to próbować ustalić to etap projektu. A co jeśli projektant "się rypnie" albo obliczy prawidłowo ale za to na podstawie błędnych danych wejściowych??? Zostawię bez komentarza.

A stwierdzenia typu "zirius nagrzeje do 24C a to pewnie nie" też są nie na miejscu.
To nie system (bezp. parowanie, "glikol" czy inny) daje temperaturę możliwą do uzyskania w domu lecz zapas mocy (nadmiar!!) w stosunku do zapotrzebowania obliczeniowego!!!

no przyznaję że czasami mnie ponosi z wizją świata gdzie wszędzie widzę zamontowane Ziriusy:D

wihajster
28-01-2012, 21:11
Mnie też ponosi, czasem też nie udaje mi się zamknąć ryja :)

adamzzz
02-02-2012, 17:54
jak Wam się sprawują te pompy przy obecnych mrozach??

puzondm
02-02-2012, 22:44
u mnie wzorowo, zresztą ta zima jest na razie słabiutka w porównaniu z poprzednią, DZ 12C, dopiero co zacząłem rżnąć pierwszą taryfę:D, niech mrozi robale pozdychają:D

Kamila i Marcin
03-02-2012, 10:55
Dostałam rozstaw i długości pętli ogrzewania podłogowego..

Kuchnia salon i hol: rozstaw 24cm
pokój: 31cm
wiatrołap: 9cm
wc: 20 cm

góra
pokój wschodnio-południowy: 37cm
pokój południowo zachodni: 42cm
pokój zachodni: 42cm
pokój nad garażem: 46cm
łazienka: 20cm

na górze dlatego takie rozstawy ze względu, że ciepło z dołu będzie siłą rzeczy szło do góry i grzejąc dół góra też będzie grzana..

puzondm
03-02-2012, 11:21
Dostałam rozstaw i długości pętli ogrzewania podłogowego..

Kuchnia salon i hol: rozstaw 24cm
pokój: 31cm
wiatrołap: 9cm
wc: 20 cm

góra
pokój wschodnio-południowy: 37cm
pokój południowo zachodni: 42cm
pokój zachodni: 42cm
pokój nad garażem: 46cm
łazienka: 20cm

na górze dlatego takie rozstawy ze względu, że ciepło z dołu będzie siłą rzeczy szło do góry i grzejąc dół góra też będzie grzana..

zastanów się co byś zrobił instalatorowi który by ci położył podłogówkę na parterze na 25-30, no chyba że będzie grzał większa temperaturą niż 35C, ale ja jestem z konkurenci popytaj obiektywnie chłopaków

Kamila i Marcin
03-02-2012, 11:31
Temeratura grzania to 35st, wszystko jest robione pod OZC i zapotrzebowanie poszczególnych pokoi.. jeśli w innych domach to się sprawdza, to czemu u mnie nie miałoby sie sprawdzać?

Pozdrawiam
Kamila

sledz98
03-02-2012, 15:17
Kamila i Marcin, nie wierzę w taki rozstaw rurek. Sorry, mi OZC też mówiło co 30-40cm rozstaw, niemniej dałem co 15 cm i jedyne co reguluję przy naprawdę dużych mrozach to temp. zasilania podnoszę np do 35 stopni. W cieplejsze dni, zmniejszam tę temperaturę. Zrobicie jak uważacie, ale te rozstawy są zbyt duże. Jak w każdej dziedzinie, teoria swoje, praktyka swoje.

adamzzz
03-02-2012, 15:32
ale ta firma daje gwarancje na rownomierny rozklad temperatur w domu więc jakby co to oni odpowiadają.

Liwko
03-02-2012, 15:48
ale ta firma daje gwarancje na rownomierny rozklad temperatur w domu więc jakby co to oni odpowiadają.

To nie telewizor, że ci wymienią:)

puzondm
03-02-2012, 16:01
:D

maciek1000000
03-02-2012, 16:53
hmm czy poza krytyka konkurencji ma ktos jakies doswiadczenia dobre albo zle z tymi pompami????? bo jak sadze konkurencja grzeje na swoich wiec tych o ktorych tutaj pisano nie ma i nie wie jak dzialaja w praktyce??? chyba ze sie myle i konkurencja dziala na tych a ze sa zle to sprzedaja inne pompy co by bylo dla mnie komiczne?

puzondm
04-02-2012, 12:44
hmm czy poza krytyka konkurencji ma ktos jakies doswiadczenia dobre albo zle z tymi pompami????? bo jak sadze konkurencja grzeje na swoich wiec tych o ktorych tutaj pisano nie ma i nie wie jak dzialaja w praktyce??? chyba ze sie myle i konkurencja dziala na tych a ze sa zle to sprzedaja inne pompy co by bylo dla mnie komiczne?

pisałem o tym ostatnio że szkoda że ich tu nie ma, może Pan ich zagadnąć żeby się poodnosili do uwag na forum, da to większy ogląd i poszerzy wątek o BP

Liwko
04-02-2012, 12:47
pisałem o tym ostatnio że szkoda że ich tu nie ma, może Pan ich zagadnąć żeby się poodnosili do uwag na forum, da to większy ogląd i poszerzy wątek o BP

A może są, tylko się ukrywają;)

Kamila i Marcin
04-02-2012, 13:04
Rozmawiałam z instalatowem o tych rozstawach.. ma się kontaktować z tym co robił projekt itd, pytaliśmy też czy dałoby radę dorzucić dodatkową pętlę na górze, aby te rozstawy były mniejższe niżeli co 40 pare cm.. w poniedziałek mamy mieć więcej informacji..

Nie wiem dokładnie co WY macie (na ziriusach) w podłogówce, ale u nas ma być gaz.. więc może dlatego takie rozstawy..

edit:
tak przy okazji znalazłam zdjęcia z realizacji sofath (natea)
http://www.sztuka-ogrzewania.pl/images/galeria5/b4.JPG

http://www.sztuka-ogrzewania.pl/images/galeria2/nw5.jpg

więcej tu:
http://www.sztuka-ogrzewania.pl/realizacje.html#

puzondm
04-02-2012, 13:22
bez względu na to co płynie w rurach to jeśli ma grzać max 35C to im mniej rury tym wolniej nagrzewa się wylewka, także bledną szanse na opłacalność grzania w systemie dwutaryfowym

maciek1000000
04-02-2012, 15:05
pisałem o tym ostatnio że szkoda że ich tu nie ma, może Pan ich zagadnąć żeby się poodnosili do uwag na forum, da to większy ogląd i poszerzy wątek o BP

nigdy w zyciu bym nie chcial aby wypowiadali sie sprzedawcy , bo kazdy z nich i po czesci was chwali swoje i tylko swoje , moje dobre a inne zle, moje lepsze a tamto gorsze i tak w kolko, mnie chodzi wylacznie o informacje od osob ktore ewentualnie maja takie cos a nie o nieoptwierdzone fakty sprzedawcow czy tez konkurencji

tez mi sie to wydaje dziwne ze rozklad rurek jest co 40 cm ale to jest taka spiewka , bo wedlug kamili i marcina rozklad w projekcie na dole maja juz co jakies 27 a to spora roznica w porownaniu do 40 cm
do tego (pisze tutaj jako laik) jedni twierdza ze lepiej rozlozyc rurki co 10 cm a inni ze co 30 cm bo po pierwsze wchodzi mniej materialu, po drugie petle sa mniejsze a co za tym idzie na koncu petli jest wyzsza efektywnosc grzania niz w przypadku dluzszych petli gdzie na koncu petli jest chlodniej

po kolejne ziriusy grzeja woda a sofath`y grzeja czynnikiem chlodniczym i kazdy twierdzi ze jego rozwiazanie jest lepsze ale nie pisze dlaczego , a argument bo woda to woda albo bo tak nie jest chyba powazny

do tego na dobra sprawe jak zaczolem sobie to wszystko liczyc to chyba podziekuje jednej i drugiej firmie bo jak przeliczam te wszystkie brednie ktore opowiadaja obie firmy (tzn ich przedstawiciele) to dochodze do wniosku ze to sie nigdy nie zwroci w przypadku mojego malego domu

argument 1: dzieki PC nie buduje pan komina , gowno prawda, i tak trzeba budowac komin wentylacyjny czyli koszt nizszy ale jednak jest wiec na samym kominie dymowym mozna zaoszczedzic jakies 3 tys
argument 2: pompy ciepla grzeja za darmo (w reklamie) ale jednak skad sie bierze ten rachunek za prad i mimo ze jest to powiedzmy 25-30% tego co pompa oddaje to nie jest to i tak malo
argument 3: z roznych symulacji i obliczen wyszlo mi juz bez znaczenia ktory to producent systemu ze ciepla woda wyjdzie mi jakies 30-40 zl z pompy ciepla na miesiac czyli jakies 400-450zl rocznie, piecyk gazowy to koszt rocznie 600-700zl
argument 4: po roznych przeliczeniach zawsze mi wychodzi ze pompa mi w ciagu roku pociagnie pradu za okolo 1300 zl za grzanie domu a w przypadku gazu bedzie to koszt niech bedzie na okolo 3 tys w przypadku pieca kondesacyjnego , tak wiec 1700 zl rocznie w przapadku instalacji PC zwroci mi sie za jakies15-20 lat, wiec coraz bardziej sie zastanawiam czy jest sens pakowac 40-50 tys w pompe skoro mam gaz pod nosem i koszt przylacza , kotla, podlogowki , komina to jakies powiedzmy maks 22-25 tys

puzondm
04-02-2012, 18:09
nigdy w zyciu bym nie chcial aby wypowiadali sie sprzedawcy , bo kazdy z nich i po czesci was chwali swoje i tylko swoje , moje dobre a inne zle, moje lepsze a tamto gorsze i tak w kolko, mnie chodzi wylacznie o informacje od osob ktore ewentualnie maja takie cos a nie o nieoptwierdzone fakty sprzedawcow czy tez konkurencji

tez mi sie to wydaje dziwne ze rozklad rurek jest co 40 cm ale to jest taka spiewka , bo wedlug kamili i marcina rozklad w projekcie na dole maja juz co jakies 27 a to spora roznica w porownaniu do 40 cm
do tego (pisze tutaj jako laik) jedni twierdza ze lepiej rozlozyc rurki co 10 cm a inni ze co 30 cm bo po pierwsze wchodzi mniej materialu, po drugie petle sa mniejsze a co za tym idzie na koncu petli jest wyzsza efektywnosc grzania niz w przypadku dluzszych petli gdzie na koncu petli jest chlodniej

po kolejne ziriusy grzeja woda a sofath`y grzeja czynnikiem chlodniczym i kazdy twierdzi ze jego rozwiazanie jest lepsze ale nie pisze dlaczego , a argument bo woda to woda albo bo tak nie jest chyba powazny

do tego na dobra sprawe jak zaczolem sobie to wszystko liczyc to chyba podziekuje jednej i drugiej firmie bo jak przeliczam te wszystkie brednie ktore opowiadaja obie firmy (tzn ich przedstawiciele) to dochodze do wniosku ze to sie nigdy nie zwroci w przypadku mojego malego domu

argument 1: dzieki PC nie buduje pan komina , gowno prawda, i tak trzeba budowac komin wentylacyjny czyli koszt nizszy ale jednak jest wiec na samym kominie dymowym mozna zaoszczedzic jakies 3 tys
argument 2: pompy ciepla grzeja za darmo (w reklamie) ale jednak skad sie bierze ten rachunek za prad i mimo ze jest to powiedzmy 25-30% tego co pompa oddaje to nie jest to i tak malo
argument 3: z roznych symulacji i obliczen wyszlo mi juz bez znaczenia ktory to producent systemu ze ciepla woda wyjdzie mi jakies 30-40 zl z pompy ciepla na miesiac czyli jakies 400-450zl rocznie, piecyk gazowy to koszt rocznie 600-700zl
argument 4: po roznych przeliczeniach zawsze mi wychodzi ze pompa mi w ciagu roku pociagnie pradu za okolo 1300 zl za grzanie domu a w przypadku gazu bedzie to koszt niech bedzie na okolo 3 tys w przypadku pieca kondesacyjnego , tak wiec 1700 zl rocznie w przapadku instalacji PC zwroci mi sie za jakies15-20 lat, wiec coraz bardziej sie zastanawiam czy jest sens pakowac 40-50 tys w pompe skoro mam gaz pod nosem i koszt przylacza , kotla, podlogowki , komina to jakies powiedzmy maks 22-25 tys

proszę pójść w więc w gaz im większy dom tym większa różnica, mój teść ma mieszkanie 80 metrów i zużywa rocznie gazu za 3,5 tys, więc jeśli będzie miał Pan 150 metrów domu, poniżej 6 tys rocznie pan nie zejdzie przy temp 20+, zresztą trzeba popytać tych co palą gazem:D i jest po dyskusji wtedy.

tomek131
04-02-2012, 19:32
Pierdzielisz głupoty.A czemuż to ma płacić 6tys za gaz i nie zejdzie niżej? Jak ociepli to może zejść i do tysiąca.Chłopie masz gaz to ociepl chałupę i dawaj a nie pakuj się w te wynalazki po 50tys,bo na końcu się dowiesz,że dobrze mieć piec na gaz w największe mrozy ,bo pompa może nie poradzić i się zdziwisz

maciek1000000
04-02-2012, 22:15
momento:

po pierwsze planuje budowe domu 115 metrow po podlogach, 105 uzytkowych
po drugie jako alternatywe mam kominek
po trzecie znajomi budowali praktycznie ten sam dom i za gaz placa max 3 tys za rok razem z CWU , oczywiscie na gazie
po kolejne w planach mam ocieplenie 20cm z austotermu o lambdzie 0,032-0,033 i pasywne okna (przenikalnosc calego okna jakies 0,09 , a na poddaszu 25 cm welny wiec raczej trudnobylo by mi placic za gaz 6 tys,

nawet wpisujac w najprosty kalkulator energetyczny ktory jest na stronach firm montujacych pompy ciepla wychodzi mi przy takich parametrach grzanie gazem za 3000-3500 na rok a pompa ciepla 1700-1900

ja nie szukam tekstow typu TO WEZ SE PAN ZALOZ GAZ , to nie o to chodzi, ja szukam argumentow na plus ktore mnie przekonaja ze pompa sie oplaca, ze z czasem wyjdzie ze bedzie taniej jako cala inwestycja i ze wyrobi na grzanie calej chatki

miki121
04-02-2012, 22:30
momento:

po pierwsze planuje budowe domu 115 metrow po podlogach, 105 uzytkowych
po drugie jako alternatywe mam kominek
po trzecie znajomi budowali praktycznie ten sam dom i za gaz placa max 3 tys za rok razem z CWU , oczywiscie na gazie
po kolejne w planach mam ocieplenie 20cm z austotermu o lambdzie 0,032-0,033 i pasywne okna (przenikalnosc calego okna jakies 0,09 , a na poddaszu 25 cm welny wiec raczej trudnobylo by mi placic za gaz 6 tys,

nawet wpisujac w najprosty kalkulator energetyczny ktory jest na stronach firm montujacych pompy ciepla wychodzi mi przy takich parametrach grzanie gazem za 3000-3500 na rok a pompa ciepla 1700-1900

ja nie szukam tekstow typu TO WEZ SE PAN ZALOZ GAZ , to nie o to chodzi, ja szukam argumentow na plus ktore mnie przekonaja ze pompa sie oplaca, ze z czasem wyjdzie ze bedzie taniej jako cala inwestycja i ze wyrobi na grzanie calej chatki

To i WM będzie musiało też być w takim dom :)

Kasia & Krzysiek
04-02-2012, 22:58
ja też się nie znam, jestem użytkownik nowicjusz pomp, ale na chłopski rozum co 40 to jakoś nie widzę.

Maciek... nie denerwuj sie, weź poczytaj co piszą ci ludzie (fakt niektóre to typowe polaki) i się zastanów, przepytaj wykonawcę:tak mu powiedz: co 40??? panie taka małą rurka, a dlaczego nie co 25,20,15,10 - ile więcej za ten materiał a jakie straty... ciśnij wykonawce

adamzzz
05-02-2012, 09:37
rozmawiałem z gościem na temat tych rozstawów i on tłumaczył że robią ozc kadego pomieszczenia osobno i robia rurki wedlug wyliczeń. Sam zaprasza do obejrzenia działających instalacji i wyczucia gdzie w podłodze są rurki. Dodatkowo jak sam twierdzi na sprawne działanie calosci dają gwarancję. Robią tak więc możliwe że to działa. Sam biorę tą firme pod uwagę bo za taką cenę mamy kompletną inst co z pompą ciepła a w innych firmach to samo dz i pompa jest za tą kase.
Mam karte katalogową tego systemu i tam do każdej mocy pomp jest konkretna ilość rur dz i konkretna ilość i dlugość ogrzewania podłogowego. Podłogówka nie jest wodna tylko w niej płynie ten sam czynnik co w dz. Stąd pewnie wychodzą te duże rozstawy bo więcej poprostu rury nie ma i być może nie potrzeba. Temperatura na podłogę idzie 35 st.
To że rurki w podłodze są mniejsze bo chyba 10 czy 11 mm może być problemem jak się coś spitoli i bedziemy chcieli inne źródło energii zastosować. Wtedy trzeba by bylo chyba rozdzielacze przerobić bo są tam jakieś dziwaczne systemowe.
Generalnie to jest cołościowo jakiś system konkretnie zaprojektowany (dz, pompa, podlogówka). Rurki są w fabryce napełnione czynnikiem i zaplombowane.
W systemie nie ma żadnych dodatkowych grzałek, na plus to że nie ma też zadnych pomp obiegowych.

miki121
05-02-2012, 12:00
OZC dla każdego pomieszczenia osobno? a ja zawsze myślałem, że OZC się robi dla budynku jako całości...wybacz, ale to co napisałeś w moich oczach dyskwalifikuję tę firmę...

A może im chodziło że obliczają zapotrzebowanie na ciepło dla poszczególnych pomieszczeń w celu dobrania ilości rur do podłogówki w każdym pomieszczeniu???
Ja sam robię OZC dla budynku a potem jeszcze zapotrzebowanie poszczególnych pomieszczeń i uważam że to jest poprawne..
Projektując podłogówkę muszę wiedzieć jakie jest zapotrzebowanie na ciepło, czy występują duże powierzchnie szkła???
Dzięki temu mogę rozrysować podłogówkę dokładnie co do metra i ilości pętli :)
Więc czy to źle???
Może handlowiec czy instalator z firmy X nie wytłumaczył tych szczegółów???
Pozdrawiam

adamzzz
05-02-2012, 13:04
OZC dla każdego pomieszczenia osobno? a ja zawsze myślałem, że OZC się robi dla budynku jako całości...wybacz, ale to co napisałeś w moich oczach dyskwalifikuję tę firmę...
czepiasz sie słówek.Chodzi o to że licza zapotrzebowanie kazdego pomieszczenia z osobna i na tej podstawie projektują podłogówkę. Powiedz ile firm sie wogole bawi w liczenie a nie daje standardowo co 15 cm?

hydraulik_
05-02-2012, 13:08
Obliczenia pozwalają zaoszczędzić materiał

adamzzz
05-02-2012, 13:10
może ujmę to inaczej - nawet jakby mi wyszło zapotrzebowane na ciepło w domu w rozstawie co 25cm, to i tak dałbym co 15cm - bo koszt dodatkowy niewielki - a wręcz jest to lepiej, bo można wtedy grzać podłogę niższą temperaturą. A jak się fachowcy pomylili w obliczeniach i źle ci to dobrali to kaplica...co ci wtedy da gwaranca? - po lekturze forum nie byłbym w tej kwestii optymistą....a dodaj sobie do tego fakt, że na pewno będziesz mieć w domu mostki termiczne których nie uwzględniają obliczenia...
co innego gdyby to dotyczyło części gospodarczej...ale w części mieszkalnej nie dałbym nigdzie rzadziej niż co 15cm
mam w piwnicy rozstaw co 20cm i wiem że trochę czasu trzeba żeby nagrzać pomieszczenia, mimo że piwnica jest częściowo zagłebiona w ziemi...


pracuje w szwecji i mogę powiedzieć że tam nikt nie liczy zadnego zapotrzebowania tylko dają standardowo co 20 cm. Nie spotkałem się żebyna jakiejkolwiek budowie dawali inaczej. Są specjalne plyty osb frezowane dokladnie pod taki rozstaw.
I co działa!

sledz98
05-02-2012, 13:48
Maciek, możesz napisać czy budujesz dom na kredyt czy za gotówkę? Wbrew wszystkiemu to ważna informacja i może pomóc przy wyborze źródła ciepła.

maciek1000000
05-02-2012, 14:00
ale piszesz o ogrzewaniu podlogowym zasilanym woda czy czynnikiem???

mnie to tlumaczyli tak ze na podlogowce wodnej mozna sobie podregulowac osobno pomieszczenia a na podlogowce w ktorej jest czynnik ten co w DZ to temperatura zawsze jest wszedzie taka sama i regulowac sie tego nie da, dla jednych to minus bo lubia sobie pokrecic dla innych plus bo nie maja czego spierniczyc

maciek1000000
05-02-2012, 14:03
hmm to jest tak, buduje za gotowke, ale jesli sie zdecyduje na PC to na bank na ile to mozliwe wezme kredyt w BOŚ na tyle na ile dadza

sledz98
05-02-2012, 14:15
Jesli budujesz za gotowke, to zrob sobie gaz. Ja mam gaz 7m od domu, w ulicy. Niemniej zdecydowalem sie na PC bo zbudowalem dom na kredyt i koszt kredytu traktuje jako koszt eksploatacyjny domu. Postanowilem zmniejszyc inne koszt eksploatacyjne (czyli ogrzewanie), tak aby w razie problemow nie dozynac sie kosztami ogrzewania. Moglem zrobic piec na drewno, ale interesowalo mnie tylko bezpobslugowe zrodlo, bo duzo pracuje i nie bardzo usmiechalo mi sie po pracy ladowanie do pieca.

photos
05-02-2012, 14:22
Maciek, możesz napisać czy budujesz dom na kredyt czy za gotówkę? Wbrew wszystkiemu to ważna informacja i może pomóc przy wyborze źródła ciepła.
Moim zdaniem nie masz racji. Załózmy dwie wersje. 2 identyczne domy. Oba sa budowane na kredyt za kwote powiedzmy 300 tys zł. w jednym domu sa parkiety i drogie płytki, w drugim panele i standardowe płytki. Jasna rzecza jest ze w tym drugim została spora suma i montujemy w nim pompe...w sumie oba domy sa gotowe do zamieszkania, oba kosztowały 300 tys zł, oba sa na kredyt. Czy Twoim zdaniem w tym przypadku pompa nadal jest droższa od pierwszego systemu grzewczego ?? załóżmy nawet prądu, gdzie w gruncie rzeczy przeliczajac nakład na instalację ogrzewania prądem i pompę ciepła, dodajac odsetki, prąd wyjdzie taniej.
Taki przykład reprezentuje właśnie ja sam. Czyli miałem do wyboru dwie opcje. obie z kredytem na pewna sumę, nie na całośc. Pierwsza opcja była taka, że dom budują mi fachowcy, do niczego sie nie dotykam, ogrzewanie groszkiem badz cos podobnego. Druga opcja była taka że równiez biore kredyt w takiej samej ilosc PLNów ale sam buduje dom i co potrafie wykańczam, ale wówczas robie ogrzewanie pompa ciepła i wentylacje mechaniczna z rekuperacją. W obu wariantach pod uwagę brana była tylko podłogówka. Stanęło na drugiej opcji i jestem bardzo zadowolony że tak postanowiłem.
Ja bym nie bawił się na Twoim miejscu w takie doradzanie ze jak kredyt to wszystko jasne jakie ogrzewanie. Kazdy człowiek ma inne priorytety, jak napisałem wyzej jeden za takie same pieniądze zamontuje w domu jeszcze pompę drugiemu ledwie na elektryczne styknie, nie policzysz wówczas czy ten z pompa wybrał gorsza drogę
śledź nie wiem czy dobrze zrozumiałem Twoje intencje, chodziło mi o to iz coniektórzy próbuja udowodnic teże iz pompa kupowana na kredyt to najwieksze zło...doliczajac odsteki za instalacje wychodzi dużo więcej, co powyższym obalam definitywnie

maciek1000000
05-02-2012, 14:24
Jesli budujesz za gotowke, to zrob sobie gaz.


dla mnie jest to zupelnie nieistotne czy buduje za gotowke czy na kredyt, mam jakis zarys domu , buduje maly tani w budowie i tani w utrzymaniu dom, bez balkonow, zupelnie kwadratowy, dach dwuspadowy, b.dobrze docieplony i czy gotowka czy kredyt co za roznica???

tak czy tak te same pieniadze trzeba oddac w przypadku kredytu co zaplacic w przypadku gotowki

mnie chodzi o realne koszty utrzymania co jest lepsze, perspektywa 15-20 lat zwrotu do mnie nie przemawia, media ida w gore wszystkie solidarnie, gaz pojdzie w gore, na wegiel pewnie wrzuca zaraz jakis nowy podatek albo akcyze , prad tez pojdzie w gore i zlotego srodka chyba nie ma

tak jak pisalem w moim przypadku jak przeliczylem koszt gazu czyli kociol zasobnik przylacze instalacja wewnetrzna gazu komin dymowy papiery podlogowka to jakies max 25tys

pompa ciepla to powiedzmy 45 tys

roznice mam 20 tys czyli jakies 15 lat



i zupelnie z innej beczki, nie znam sie za bardzo na programach co do zapotrzebowania na cieplo, ale znalazlem prosty programik na stronie producenta styropianu austrotermu, wklepalem w niego wszystkie dane i wyszlo mi ze wedlug tego co bede robil a wklepalem wszystko dokladnie moje zapotrzebowanie na cieplo to 16 kW na metr szescienny , nie wiem dlaczego podaja w metrach szesciennych a nie kwadratowych ale czy ten program w ogole ma jakies realne odbicie w rzeczywistosci

ferrit
05-02-2012, 15:09
Panowie to jest temat o PC z BP

maciek1000000
05-02-2012, 15:19
dokladnie tak, przyznaje sie bez bicia ze to ja troche rozjechalem temat ale konkretow tutaj nie ma zadnych, zirius jest dobry, sofath jest zly , gaz kosztuje mnie 6 tys za rok wedlug niektorych wiec trudno tutaj o jakies konkrety od uzytkownikow takich pomp

Ania i Bartek
05-02-2012, 21:36
momento:

po pierwsze planuje budowe domu 115 metrow po podlogach, 105 uzytkowych
po drugie jako alternatywe mam kominek
po trzecie znajomi budowali praktycznie ten sam dom i za gaz placa max 3 tys za rok razem z CWU , oczywiscie na gazie
po kolejne w planach mam ocieplenie 20cm z austotermu o lambdzie 0,032-0,033 i pasywne okna (przenikalnosc calego okna jakies 0,09 , a na poddaszu 25 cm welny wiec raczej trudnobylo by mi placic za gaz 6 tys,

nawet wpisujac w najprosty kalkulator energetyczny ktory jest na stronach firm montujacych pompy ciepla wychodzi mi przy takich parametrach grzanie gazem za 3000-3500 na rok a pompa ciepla 1700-1900

ja nie szukam tekstow typu TO WEZ SE PAN ZALOZ GAZ , to nie o to chodzi, ja szukam argumentow na plus ktore mnie przekonaja ze pompa sie oplaca, ze z czasem wyjdzie ze bedzie taniej jako cala inwestycja i ze wyrobi na grzanie calej chatki

Myślę, że Pan problemu nie ma... biorąc pod uwagę fakt, że jest możliwość dociągnięcia gazu do nowego domu, to nie wydaje mi się sensowne, by inwestować w pompę ciepła. Ja mam od prawie dwóch lat ziriusa m2-5 i jestem bardzo zadowolony, ponad roczny koszt ogrzewania i CWU (01.09.2010 - 08.10.2011) zamknął się w 1800 zł z tego pompa wzięła 1350 zł, do tego spaliłem może ze 2/3 metry drzewa w kominku, powierzchnia podobna do Pana domku, u mnie nie było opcji gazu, bo go nie ma, więc ja nie miałem dylematu, co do kosztów - ja za pompe/podłogówke/kominek/plus wszelkiej maści media/przyłącza itp. zapłaciłem ok.55 tys.zł. Czy to się kiedyś zwróci??? Porównując z ogrzewaniem gazem -trudno rzec, jeśli chodzi o pozostałe nośniki energii, myślę że tak. Za gazem przemawia to, że Pan już go ma. Pozdrawiam Bartek

sledz98
05-02-2012, 22:57
Policzenie gazu dla mojego domu (gdybym go miał). W zeszłym roku od 30.08.2010 do 31.08.2011 zużyłem 5666kWh energii elektrycznej na potrzeby CO i CWU. Przy średniej cenie 0,45PLN/kWh daje to koszt 2549,9 (uwzględniając wszelkie opłaty i abonamenty). 1m3 gazu to 32,26MJ energii, zaś 1MJ to 0,27kWh. Przeliczając to z 1m3 gazu otrzymuję równowartość 8,7102 kWh. Przyjmując COP równy 3,8 (dane producenta, rzeczywiście może być wyższy ze względu na bardzo dobre warunki glebowe) moja PC wyprodukowała 19152kWh co po przeliczeniu na m3 daje wartość 2199m3.
Biorąc średnią cene 1m3 gazu 2,25 (ze wszelkimi opłatami) daje to kwotę 4947,4 PLN. Różnica to 2397,5 PLN. Za PC zapłaciłem 35500, za gaz zapłaciłbym około 12-15 tys (niech nitkt nie sugeruje, ze kociol gazowy kosztuje 2000, bo takiego za nic bym nie kupił), zatem różnica powiedzmy 20-23tys. Przy tych wyliczeniach czas zwrotu w stosunku do gazu to 10 lat. Dla mnie to była dobra inwestycja (zakładałem właśnie taki zwrot). Pierwsza wersja mojego ogrzewania to był gaz + kominek, zatem większe koszty (około 20-25 tys) zatem i różnica w cenie takiego zestawu a PC mniejsza, zatem czas zwrotu byłby szybszy.
------------------
Pytasz czy PC da radę. Obecnie w moim rejonie jest w nocy -23, -25 stopni. Moja strefa obliczeniowa przyjmuje temp. -16, więc to co jest teraz jest znacznie poniżej tych obliczeń, mimo to PC chodzi po 18-19 godzin (moc mojej sprężarki to 2,77kW; no i jest zapas) a na dole mam temp. 26 stopni, u góry mam 24 stopnie (co wynika z niechlujnego wykonania ocieplenia dachu w dwóch pokojach, co zostanie na wiosne poprawione). Moje rachunki za ogrzewanie jeszcze spadną.
Jakbyś chciał to zapraszam do polskiej stolicy frytek - Lęborka :D

ferrit
06-02-2012, 07:40
sledz98 dobrze radzisz. Ja też mam gaz 5m od granicy działki, ale też inwestuję w PC. Koszt podłączenia gazu wraz z kotłownią to: przyłącze koło ok 4 kzł, kocioł 8..12 kzł (chciałem Wolf) więc wychodzi 12..16 kzł. Jak rozmawiałem ze znajomymi, co się ostatnio budowali i mają gaz, to wszyscy stękają że drogo i bardzo oszczędzają na gazie, dogrzewając się kominkami prawie codziennie. Koszt PC obliczyłem na ok 20 kzł (DZ własnymi rękami), więc idę w PC. Dla ciekawostki podam, że jeden mój kolega podłączył sobie gaz za kwotę... 4 kzł i jak potem popytał ile ludzie płacą za gaz - powiedzieli że sporo, to... gaz podłączył do kuchenki gazowej a do CO/CWU kupił... piec na węgiel. Tak więc obiad gotuje na gazie za 4 kzł a grzeje węglem. Bez sensu.

Liwko
06-02-2012, 08:03
Znam lepszych. Mają gaz, kominek z płaszczem i śmieciucha. Zastanawiają się nad solarami. Mają drożej i gorzej.

ferrit
06-02-2012, 09:00
Znam jednego takiego, co najpierw miał gaz. Drogo mu było, więc przeszedł na ekogroszek. Eee tam znów coś mu nie pasiło więc teraz korzysta znów z gazu.
Do sledz98 i Ania i Bartek: Jakie macie temp czynnika na wyjściu z parownika ?

puzondm
06-02-2012, 13:59
u mnie w Ziriusie (9kw) parowanie 65C skraplanie 35C sprężarka Copeland ZH26 od 0C/40C 10,85 KW - 5,83 COP, zużycie 2,48 kW/h uśrednione.

Rafał_
06-02-2012, 14:27
u mnie w Ziriusie (9kw) parowanie 65C Chyba jakiś błąd, albo cud :-)

wihajster
06-02-2012, 15:12
Copeland ZH26 od 0C/40C 10,85 KW - 5,83 COP, zużycie 2,48 kW/h uśrednione.
Ojojojojjjjjjjjjjjjj.
Głowa mnie rozbolała :D

puzondm
06-02-2012, 15:18
Ojojojojjjjjjjjjjjjj.
Głowa mnie rozbolała :D

a dlaczego niby cie rozbolała:
http://www.alfaco.pl/promocje/663/sprezarki_zh_copeland_dostepne_z_magazynu.html
liczba zużycia energii podzielona przez godziny pracy pc

puzondm
06-02-2012, 15:23
Chyba jakiś błąd, albo cud :-)

co mam ci zrobić zdjęcie ze sterownika?

wihajster
06-02-2012, 15:23
Nie rozśmieszaj mnie proszę :D
Co ma TABELKA do rzeczywistych warunków? Teraz przy glikolowej z odwiertami nie ma odparowania 0C, a co dopiero bezpośrednie parowanie!!!
Nie tylko laicy to czytają więc dla swojego dobrego imienia nie pisz że masz u siebie takie parametry....

puzondm
06-02-2012, 15:38
nie rozumiem dlaczego rozprężanie nazywasz parowaniem

puzondm
06-02-2012, 15:45
Nie rozśmieszaj mnie proszę :D
Co ma TABELKA do rzeczywistych warunków? Teraz przy glikolowej z odwiertami nie ma odparowania 0C, a co dopiero bezpośrednie parowanie!!!
Nie tylko laicy to czytają więc dla swojego dobrego imienia nie pisz że masz u siebie takie parametry....

co do tabelki to własnie ta tabela podaje konkretny zakres konkretnych rzeczywistych warunków przy których są konkretne wydajności na sprężarce, nie rozumiem dlaczego producent miałby wprowadzać w błąd swoich klientów, natomiast rozumiem dlaczego niektórzy instalatorzy zwłaszcza ci nie sprzedający copelanda nie wierzą w "tabelki" przedstawiane przez producenta

sledz98
06-02-2012, 16:01
Ja mam stary sterownik i jedyne co mogę powiedzieć, że obecnie gaz wchodzący do pompy ma około 1 stopnia, a ten po sprężeniu wchodzący do zbiornika akumulacyjnego ma od 70 do 85 stopni. Przy wyjściu ze zbiornika temperatura gazu to między 20 a 25 stopni. Ile idzie dalej - nie mam pojęcia.

puzondm
06-02-2012, 16:12
http://www.megaparty.pl/upload/temp.jpg

od lewej góra: temp gazu powracającego z DZ,
prawy górny, temp gazu po sprężeniu,
prawy dolny temp gazu po przejściu przez wymiennik,
lewy dolny: temp gazu rozprężanego.

dla niedowiarków poświęciłem jeden start:D

sledz98
06-02-2012, 16:14
Po jakim czasie od startu masz takie parametry?

Rafał_
06-02-2012, 16:17
u mnie w Ziriusie (9kw) parowanie 65C skraplanie 35C sprężarka Copeland ZH26 od 0C/40C 10,85 KW - 5,83 COP, zużycie 2,48 kW/h uśrednione.
Poproszę o pokazanie i udowodnienie, że parametr parowanie 65stC nie jest cudem, bo instalator powinien wiedzieć co to jest parowanie i skraplanie oraz jakiego rzędu te temperatury powinny mieć wartość.

puzondm
06-02-2012, 16:22
Poproszę o pokazanie i udowodnienie, że parametr parowanie 65stC nie jest cudem, bo instalator powinien wiedzieć co to jest parowanie i skraplanie oraz jakiego rzędu te temperatury powinny mieć wartość.

zaraz zaczniemy się zastanawiać nad producentem czujników, wkleiłem własnie po to po to zdjęcie, co do terminów parowanie i skraplanie to szkoła podstawowa piata klasa - chemia, więc powinni raczej wiedzieć to wszyscy.

puzondm
06-02-2012, 16:24
Po jakim czasie od startu masz takie parametry?

35-40 min pc miała mały przestój po taniej taryfie dlatego odczekałem

Ania i Bartek
06-02-2012, 17:01
Znam jednego takiego, co najpierw miał gaz. Drogo mu było, więc przeszedł na ekogroszek. Eee tam znów coś mu nie pasiło więc teraz korzysta znów z gazu.
Do sledz98 i Ania i Bartek: Jakie macie temp czynnika na wyjściu z parownika ?
Temp gazu po rozprężeniu -1,5/ 0
temp gazu powracającego z DZ - OK.11.5/12.5
temp gazu po sprężeniu - ok. 88 c
temp po przejściu przez wymiennik - ok.38/40

sledz98
06-02-2012, 18:15
No to ja mam problem z PC. Bo tuż przed wejściem do PC termometr pokazuje mi temperatury od -4 do +2 stopni. Termometr elektroniczny. Ale jakim cudem to działa zatem? Muszę mieć coś skopane z instalacją, albo nie wiem co jest. Jak przestanie mrozić, to odkopię studnię i tam zamontuję termometry.

ferrit
06-02-2012, 19:16
Do puzondm i Ania i Bartek: Hm mając kolektor-parownik zakopany na 1..1,2m, teraz w tej temp na zewnątrz -15'C przy wyjściu z PC macie -3,5..0'C i czynnik ogrzewa się w ziemii, która ma w tej chwili pewnie koło 0'C do temp +12..13'C !!! ??? Jak to możliwe ? sledz98 ma podobną temp do mojego kolegi. Czy może mi to ktoś wytłumaczyć ? Oto parametry ZH26: http://www.elektronika-sa.com.pl/tcmodel.php?line=HCSSC-ZH-2009&model=ZH26K4E-TFD&RID=4&Tab=2

maciek1000000
06-02-2012, 20:19
Myślę, że Pan problemu nie ma... biorąc pod uwagę fakt, że jest możliwość dociągnięcia gazu do nowego domu, to nie wydaje mi się sensowne, by inwestować w pompę ciepła.

inwestowanie w pompe ciepla jest sensowne o ile sie to dobrze przeliczy , mnie chodzi o efekt ktory jest widoczny w portfelu wiec skoro pompa ciepla grzeje taniej i jest to widoczne w rachunkach to sens jest

maciek1000000
06-02-2012, 20:26
Policzenie gazu dla mojego domu (gdybym go miał). W zeszłym roku od 30.08.2010 do 31.08.2011 zużyłem 5666kWh energii elektrycznej na potrzeby CO i CWU. Przy średniej cenie 0,45PLN/kWh daje to koszt 2549,9

Biorąc średnią cene 1m3 gazu 2,25 (ze wszelkimi opłatami) daje to kwotę 4947,4 PLN. Różnica to 2397,5 PLN.

Za PC zapłaciłem 35500, za gaz zapłaciłbym około 12-15 tys (niech nitkt nie sugeruje, ze kociol gazowy kosztuje 2000, bo takiego za nic bym nie kupił), zatem różnica powiedzmy 20-23tys.


to jest juz dla mnie jakies konkretne przeliczenie i konkretna roznica....ale w tej cenie 35tys miales tylko PC z dolnym zrodlem czy cos wiecej???? bo ja takiej oferty na oczy nie widzialem aby w tej cenie byla cala instalacja o takiej mocy???

do tego przy gabarytach twojego domu za ogrzewanie placic 2500 za rok, u mnie przy domu o 40% mniejszym trudno bedzie zejsc z kosztami pradu o 40% i do tego jeszcze z kosztem instalacji PC

Ania i Bartek
06-02-2012, 21:03
inwestowanie w pompe ciepla jest sensowne o ile sie to dobrze przeliczy , mnie chodzi o efekt ktory jest widoczny w portfelu wiec skoro pompa ciepla grzeje taniej i jest to widoczne w rachunkach to sens jest
To że pompa będzie tańsza i rachunki będą niższe niż grzanie gazem nie podlega dyskusji, dyskutować można o tym czy zysk z niższych rachunków za pompe zrekompensuje dużo większy nakład finansowy niż w przypadku ogrzewania gazowego.... tutaj decyduje wiele niezależnych czynników, kolega sledz98 wyliczył na podstawie swojego domu 10 lat, ponieważ Pana domek jest mniejszy, a nakład podobny czas zwrotu się wydłuży, teraz pytanie czy piec gazowy będzie służył 10 lat czy nie , podobnie rzecz się ma do pompy ciepła, na stronie coopelanda można wyczytać, że sprężarki powinny wytrwać ok. 50000 tys. startów, przy moim użytkowaniu daje to wynik ok. 30 lat, a firma montująca daje gwarancję na pięć lat, a co potem??? nikt realnie nie jest w stanie wyliczyć ile faktycznie zostanie w portfelu po 10 latach użytkowania pompy ciepła...

sledz98
06-02-2012, 21:18
to jest juz dla mnie jakies konkretne przeliczenie i konkretna roznica....ale w tej cenie 35tys miales tylko PC z dolnym zrodlem czy cos wiecej???? bo ja takiej oferty na oczy nie widzialem aby w tej cenie byla cala instalacja o takiej mocy???

Za 35tys miałem: pompę M2-9 + zbiornik akumulacyjny + rury kolektora + montaż pompy + ułożenie kolektora (tymi ręcyma!). Podłogówkę robiłem sam (no i jak widać działa). Mogłem mieć za 35tys polską PC + podłogówkę ale warunek był jeden - bardzo duża działka (moja niestety ma tylko 696m2). W tym momencie plan legł w gruzach bo różnica między polską PC + odwierty był niewiele niższy niż szwedzki Zirius + własna robota związana z zakopaniem kolektora.


do tego przy gabarytach twojego domu za ogrzewanie placic 2500 za rok, u mnie przy domu o 40% mniejszym trudno bedzie zejsc z kosztami pradu o 40% i do tego jeszcze z kosztem instalacji PC
Dlatego pytałem Cię o to czy budujesz na kredyt. U mnie pomijając kwestię zwrotu z inwestycji doszła kwestia kredytu, który dla mnie jest kosztem eksploatacyjnym domu. Dlatego postawiłem na PC, co przy szalejącym franku było strzałem w dziesiątkę. Na franka i tak nie mam wpływu, na koszty miałem. Dom musiałem wybudować taki jaki mam, mniejszego (choć bardzo chciałem) nie mogłem, bo mam bliźniak. Z geometrią domu też niewiele mogłem zrobić (zmniejszyłem wykusz w salonie, u sąsiada idzie on przez dwie kondygnacje i jest większy niż mój). Jedynie mogłem wybrać bezobsługowe (tylko takie wchodziło w grę) źródło ciepła.
Być może kiedyś wezmę się za budowę drugiego domu gdzieś na wsi, niedaleko mojego miasta i wtedy pewnie też zrobię PC, ale już raczej P-W bo zdecydowanie lepiej będę pilnował ocieplenia.

maciek1000000
06-02-2012, 21:24
sprezarka to jedno, dla mnie jest rowniez istotne ile wytrzyma sam kolektor w ziemi i rury w podlodze bo niby nic im nie grozi ale w przypadku rozszczelnienia instalacji mozna powiedziec ze jest po ptokach , wie ktos moze ile tak realnie powinny wytrzymac rury miedziane lutowane na twardo? ktore sobie leza w gruncie??? o podlodze nie wspomne bo kazdy remont ktory sie zdaza raz na powiedzmy 10 lat to tez troche wibrycji przy skuwaniu posadzek i calej reszty o to tez moze chyba takie rurki uszkodzic?

maciek1000000
06-02-2012, 21:27
Mogłem mieć za 35tys polską PC + podłogówkę ale warunek był jeden - bardzo duża działka

mozesz podeslac jakiegos linka na to polskie ustrojstwo??? dzialke mamna tyle duza wiec moze to jakas alternatywa bo poki co przy cenie 45 tys za CO i CWU jestem tak srednio ale na tak

sledz98
06-02-2012, 21:44
Nie bardzo jest co podawać. Masz do wyboru albo Ecopower albo Ecopol. Ja ugadywałem się z Ecopolem, ale to było 3 lata temu. Teraz pewnie będzie ciężko. Poza tym jeśli się nie boisz, to podłogówkę możesz wykonać sam, a pompę kupić od polskiego producenta (ani jeden, ani drugi nie robi z tym problemu). Kolektor w tym wypadku będzie glikolowy (co też wielką filozofią nie jest jeśli chodzi o ułożenie).

Aha, co do rury miedzianej puzondm pokazywał zdjęcie rurki bodajże 20letniej. Zużycia brak.

Liwko
06-02-2012, 21:47
http://ppcpompy.eu/ppc.php
http://www.ecopol-system.pl/
A tu znajdziesz wszelkie tematy związane z nimi i nie tylko
http://forum.muratordom.pl/forumdisplay.php?73-Pompy-ciep%C5%82a

maciek1000000
06-02-2012, 21:50
Aha, co do rury miedzianej puzondm pokazywał zdjęcie rurki bodajże 20letniej. Zużycia brak.

zuzycia brak, ale tu nie chodzi o zuzycie tylko o trwalosc polaczen, minimalne rozszczelnienie i jest po calej instalacji bo jakos sobie nie wyobrazam zeby znalesc jedna mala dziurke w gaszczu rurek, nie mowie juz o ich odkopaniu bo to w sumie nierealne

co do podlogowki to tez nie takie proste bo w moim przypadku czyli oferta sofath podlogowka tez jest gazowa




myslalem jeszcze o jednej mozliwosci, moze doradzicie , calkowity koszt to powiedzmy okolo 45 - 50 tys w zaleznosci od firmy i to dla mnie troche duzo
szczegolnie w przypadku ze glowny powod dla mnie aby kupic PC to tanie ogrzewanie , przepatrzylem oferte sofathu i wyglada to tak przynajmniej mniej wicej

plus minus - pompa , montaz , kolektor , ogrzewanie podlogowe = 30 tys

plus minus - CWU dzialajaca w momencie dzialania pompy a w lecie grzalka to okolo 10 tys
plus minus - niezalezne CWU okolo 15 tys ale dziala caly rok

srednio cena ogrzewania CWU to jakies max 20% wartosci ogrzewania calego domu

wiec czy nie byloby sensowne zalozyc sama pompe do ogrzewania domu za 30tys a nad CWU myslec w jakis inny sposob???????

fotohobby
06-02-2012, 22:23
co do podlogowki to tez nie takie proste bo w moim przypadku czyli oferta sofath podlogowka tez jest gazowa


A nad Caliane, zamiast Natea nie myślałeś ? BO cenowo chyba podobnie, a podłogówka nie skazuje Cie na TYLKO taką pompę...

wihajster
06-02-2012, 22:24
co do tabelki to własnie ta tabela podaje konkretny zakres konkretnych rzeczywistych warunków przy których są konkretne wydajności na sprężarce, nie rozumiem dlaczego producent miałby wprowadzać w błąd swoich klientów, natomiast rozumiem dlaczego niektórzy instalatorzy zwłaszcza ci nie sprzedający copelanda nie wierzą w "tabelki" przedstawiane przez producenta
Producent (tutaj Copeland) nie wprowadza klienta w błąd (no może trochę mija się z prawdą w swoim programie doborowym). Te warunki w tabelce z grubsza się zgadzają z rzeczywistością dla PARAMETRÓW W TABELCE (tutaj 0/40) ale nie mają nic wspólnego z warunkami panującymi zwłaszcza teraz w pompie ciepła z bezp. parowaniem!!!
A temperatura powracających par z ziemi ponad 10C? Tak ale w którym miejscu, może po podgrzaniu w kotłowni.

maciek1000000
06-02-2012, 22:31
A nad Caliane, zamiast Natea nie myślałeś ? BO cenowo chyba podobnie,

nie moja liga, cena pompy jest sporo wyzsza i z tego co sie dowiedzialem nie jest to kwestia tysiaca euro tylko wiecej

Ania i Bartek
06-02-2012, 23:02
Do puzondm i Ania i Bartek: Hm mając kolektor-parownik zakopany na 1..1,2m, teraz w tej temp na zewnątrz -15'C przy wyjściu z PC macie -3,5..0'C i czynnik ogrzewa się w ziemii, która ma w tej chwili pewnie koło 0'C do temp +12..13'C !!! ??? Jak to możliwe ? sledz98 ma podobną temp do mojego kolegi. Czy może mi to ktoś wytłumaczyć ? Oto parametry ZH26: http://www.elektronika-sa.com.pl/tcmodel.php?line=HCSSC-ZH-2009&model=ZH26K4E-TFD&RID=4&Tab=2
To są fotki sterownika - pierwsza zrobiona chwilę po starcie, temp gazu na wyjściu -3,3, powrót 7, na drugiej fotce po około 40 minutach temp. na wyjściu -0,6, temp. gaz na powrocie DZ 10,9, po sprężeniu 89,4, po przejściu przez wymiennik 39,3...
http://desmond.imageshack.us/Himg195/scaled.php?server=195&filename=dsc08839v.jpg&res=medium
http://desmond.imageshack.us/Himg51/scaled.php?server=51&filename=dsc08840l.jpg&res=medium

ferrit
07-02-2012, 07:34
Do Ania i Bartek, puzondm i sledz98: A gdzie są umieszczone czujniki temp na wyj i wej gazu z parownika ?

sledz98
07-02-2012, 08:45
U mnie czujnki (bo mam stary model sterownika do PC) mam umieszczony zaraz przed wejściem rury (tej już zbiorczej ze studni kolektorowej) do pompy ciepła. Drugi mam umieszczony na wejściu tego gorącego gazu do zbiornika z wodą. Trzeci mam na wyjściu ze zbiornika z wodą. Nie wiem czy tak powinno być, być może moje temp. na wejściu są wyższe, ale musiałbym się dobrać do studni, która jest teraz pod piaskownicą dzieci.

Te czujniki to zwykłe termometry elektroniczne, takie po 12 zł z alledrogo.

puzondm
07-02-2012, 09:36
Do puzondm i Ania i Bartek: Hm mając kolektor-parownik zakopany na 1..1,2m, teraz w tej temp na zewnątrz -15'C przy wyjściu z PC macie -3,5..0'C i czynnik ogrzewa się w ziemii, która ma w tej chwili pewnie koło 0'C do temp +12..13'C !!! ??? Jak to możliwe ? sledz98 ma podobną temp do mojego kolegi. Czy może mi to ktoś wytłumaczyć ? Oto parametry ZH26: http://www.elektronika-sa.com.pl/tcmodel.php?line=HCSSC-ZH-2009&model=ZH26K4E-TFD&RID=4&Tab=2

pisałem już o tym w tym temacie dlaczego jest taka temperatura DZ, w sumie to napisałem nawet o tym zadużo

puzondm
07-02-2012, 09:41
Producent (tutaj Copeland) nie wprowadza klienta w błąd (no może trochę mija się z prawdą w swoim programie doborowym). Te warunki w tabelce z grubsza się zgadzają z rzeczywistością dla PARAMETRÓW W TABELCE (tutaj 0/40) ale nie mają nic wspólnego z warunkami panującymi zwłaszcza teraz w pompie ciepła z bezp. parowaniem!!!
A temperatura powracających par z ziemi ponad 10C? Tak ale w którym miejscu, może po podgrzaniu w kotłowni.

pisałem już o tym dlaczego taka temp gazu z DZ, wynika to z przerzutu ciepła z dochładzacza,

co do '(tutaj 0/40) ale nie mają nic wspólnego z warunkami panującymi zwłaszcza teraz w pompie ciepła z bezp. parowaniem!!!"
to wynika że nie rozumiesz zależności temperatur i nie identyfikujesz ich z tymi które podałem na zdjęciu ze sterownika.
Źle to napisałem sory, chodziło mi o to że w glikolówce jak i na BP ta sama sprężarka pracuje tak samo, i analogicznie można odszukać na układzie BP te same zależności temperatur z tabeli co dla glikolówki

puzondm
07-02-2012, 09:43
Ja mam stary sterownik i jedyne co mogę powiedzieć, że obecnie gaz wchodzący do pompy ma około 1 stopnia, a ten po sprężeniu wchodzący do zbiornika akumulacyjnego ma od 70 do 85 stopni. Przy wyjściu ze zbiornika temperatura gazu to między 20 a 25 stopni. Ile idzie dalej - nie mam pojęcia.

czy masz zawór rozprężny na zewnątrz? ile masz pętli i jakie masz DZ mokre suche?

puzondm
07-02-2012, 09:48
w glikoluwce jest 1/3 połączeń na miedzi mniej i takie same ryzyko jak na BP, w ziemi nie ma żadnych połączeń, kładziemy całe rury długości 60-70m, jak nie ma urazów mechanicznych typu szpadel koparka to nic się nie dzieje

sledz98
07-02-2012, 10:31
Mam zawór na zewnątrz, grunt mokry jak diabli (3 rzeki w odległości do 150m od mojego domu) 3 pętle po 70m.

puzondm
07-02-2012, 11:26
Mam zawór na zewnątrz, grunt mokry jak diabli (3 rzeki w odległości do 150m od mojego domu) 3 pętle po 70m.

ile średnio na godzin hula pc na dobę? i jaki masz pobór prądu na dobę średni, w którym miejscu masz czujnik DZ i czy zaizolowany

sledz98
08-02-2012, 09:36
Ciężko mi powiedzieć ile godzin hula, bo ja robię odczyty podlicznika raz na parę dni. Jeśli policzyć zużycie paru dni / normatywną moc PC to wychodzi mi około 19-20h na dobę prze temperaturach poniżej -25 stopni. Czujnik mam w kotłowni, przed wejściem rury do PC, zaizolowany.

puzondm
08-02-2012, 18:27
Ciężko mi powiedzieć ile godzin hula, bo ja robię odczyty podlicznika raz na parę dni. Jeśli policzyć zużycie paru dni / normatywną moc PC to wychodzi mi około 19-20h na dobę prze temperaturach poniżej -25 stopni. Czujnik mam w kotłowni, przed wejściem rury do PC, zaizolowany.

jaką miałeś w poprzednim sezonie najniższą temperaturę DZ?

sledz98
08-02-2012, 20:19
Nie wiem, dopiero na ten sezon przygotowałem te termometry.

maciek1000000
08-02-2012, 21:06
hmm czy te termometry to jakas istotna sprawa dla dzialania PC???? pytam jako przyszly uzutkownik? czy warto je miec albo czy jest to w sumie obowiazek aby je zamontowac zeby to lepiej dzialalo? i czy mozna ewentualnie je domontowac pozniej??? i jaki to koszt. pytam uzytkownikow i sprzedawcow

Liwko
08-02-2012, 21:22
hmm czy te termometry to jakas istotna sprawa dla dzialania PC???? pytam jako przyszly uzutkownik? czy warto je miec albo czy jest to w sumie obowiazek aby je zamontowac zeby to lepiej dzialalo? i czy mozna ewentualnie je domontowac pozniej??? i jaki to koszt. pytam uzytkownikow i sprzedawcow

Nie są niezbędne ale warto je mieć. Ja oprócz danych ze sterownika posługuję się pirometrem.

sledz98
09-02-2012, 11:16
Maciek - ja mam je tylko i wyłącznie, bo moja PC ich nie miała fabrycznie. Nowe modele już mają wbudowane te wszystkie czujniki i pokazują na bieżąco dane. Ja zamontowałem z ciekawości, chciałem sobie popatrzeć jakiej temp. gaz idzie z ziemi, jakiej do bufora. Ot i wszystko.

maciek1000000
12-02-2012, 21:34
hmm moze to bedzie glupie pytanie ale czy np dzialalnosc kretow ma jakis wplyw na kolektory poziome???? jakies podkopki i tym podobne? czy moze to uszkodzic kolektory poziome czy nie?

ferrit
12-02-2012, 22:08
Oooo ciekawe spostrzeżenie z tymi kretami. Co mają znawcy do powiedzenia ?

sledz98
12-02-2012, 22:33
Ponoć, tam gdzie są kolektory od PC, kretów niet. Rzeczywiście, na wiosnę 2011 nie było u mnie ani jednego.

puzondm
13-02-2012, 16:38
krety odczuwają istotny spadek komfortu :D jest im zimno, grunt może być penetrowany ale nie blisko rury kolektora, no chyba że kret używa pasy Sensodyne:D

ferrit
13-02-2012, 21:12
Ha Ha Ha dobre z tą pastą dla kretów:wave:

mery26
14-02-2012, 08:11
czy np dzialalnosc kretow ma jakis wplyw na kolektory poziome???? jakies podkopki i tym podobne? czy moze to uszkodzic kolektory poziome czy nie?
Z obserwacji kilku lat kretów brak-wszystko dookoła zryte za płotem tylko tu gdzie kolektor grzebać im się nie chce :-)
Poza tym raczej nie będą się grzebać metr pod ziemią.

maciek1000000
14-02-2012, 21:19
ja tego nie stwierdzalem tylko pytalem tych madrzejszych, skoro kret na dobra sprawe jest w stanie przekopac sie na jakiejs tam glebokosci to pewnie moze tez przekopac rurke, argument ze jak dziala pompa z kolektorem to kret nie kopie jakos mnie nie utwierdza w tym ze tak jest, przeciez jak wylacze sobie pompe na lato i do jesieni jest wylaczona to wtedy juz kret pasty z powyzszego postu nie potrzebuje

sledz98
14-02-2012, 21:38
A dlaczego masz PC wyłączyć na lato? Czym CWU będziesz grzał?

maciek1000000
14-02-2012, 22:01
poki co to nie mam co wylaczac bo rozwazam 3 opcje grzania domu a jedna z nich to pompa SOFATH NATEA do ogrzewania ktora ogrzewa wode w zimie a w lecie dziala na grzalce elektrycznej bo to najtansza opcja - czyli w lecie ta pompa nie dziala , albo opcja nieco drozsza, pompa NATEA ta sama do CO i osobna pompa do CWU ktora ma swoj osobny kolektor i grzeje wode niezaleznie - czyli pompa od CO nie dziala w lecie i kolektor tez tylko lezy w ziemi a dziala caly rok tylko ten od CWU, nie jest to duzo drozsze a sporo daje bo jak mi wysiadzie ogrzewanie to mam i tak niezaleznie CWU a jak wysiadzie woda to ogrzewanie i tak grzeje

tak przy okazji macie jakies dane takie realne ile takie zbiorniki na CWU moga wytrzymac, tzn ile dzialaja zanim nie padna
konkretniej chodzi mi o ten :
http://www.sofath.pl/wymienniki_pomp_ciepla/
ale pewnie dzialaja one wszystkie podobnie

Kamila i Marcin
15-02-2012, 10:23
My zdecydowaliśmy się na opcje ogrzania CWU osobną pompą.. najpierw chcieliśmy z tej opcji zrezygnować, ale po negocjacjach dostaliśmy dobrą ofertę i wzięliśmy ją..
uruchomienie zapewne gdzieś w okolicach czerwca, więc troszkę musimy jeszcze poczekać..

mery26
15-02-2012, 13:14
jak wylacze sobie pompe na lato i do jesieni jest wylaczona to wtedy juz kret pasty z powyzszego postu nie potrzebuje
jeżeli obserwujesz w najblizszej okolicy szczególną działalność krecią a chcesz mieć spokój na lata generalnie z kretami to daj siatkę na działkę i bedzie spokój z trawnikiem tez

maciek1000000
18-02-2012, 00:45
a nie wiecie czy np ubezpieczenie nieruchomosci takie standardowe od ognia wody i innych "kataklizmow" obejmuje np takie cos jak czesc instalacji w sumie nie taniej zostanie uszkodzona przez kreta?? o ile uszkodzenie jest w ogole mozliwe , no ale to juz pytanie do ekspertow

puzondm
18-02-2012, 11:34
a nie wiecie czy np ubezpieczenie nieruchomosci takie standardowe od ognia wody i innych "kataklizmow" obejmuje np takie cos jak czesc instalacji w sumie nie taniej zostanie uszkodzona przez kreta?? o ile uszkodzenie jest w ogole mozliwe , no ale to juz pytanie do ekspertow

biorąc pod uwagę że od 20 lat w działalności firmy Thermogolv nie zdarzyło się by kret rozszczelnił instalację DZ, to sądzę że jak Pan powie o tym ubezpieczycielowi to z chęcią przyjmie od Pana składkę:D.

maciek1000000
19-02-2012, 15:31
biorąc pod uwagę że od 20 lat w działalności firmy Thermogolv nie zdarzyło się by kret rozszczelnił instalację DZ

tak jak juz pisalem, nie uszkodzil bo instalacja caly czas dziala, a co jak instalacje wylacze????
generalnie analizuje koszty i jakies swoje wyliczenia i argumenty za i przeciw juz mam, dlatego mi chodzi o to co sie moze stac z taka wylaczona instalacji w DZ

fotohobby
19-02-2012, 15:40
tak jak juz pisalem, nie uszkodzil bo instalacja caly czas dziala, a co jak instalacje wylacze????
generalnie analizuje koszty i jakies swoje wyliczenia i argumenty za i przeciw juz mam, dlatego mi chodzi o to co sie moze stac z taka wylaczona instalacji w DZ

A to uważasz,że jesteś pierwszym, który wyłączy na lato ? :))
Przecież puzondm napisał, że przez 20lat nic nikomu się stało....

rydzadam
20-02-2012, 10:21
W menu kreta raczej nie występuje miedź :)

aadamuss24
20-02-2012, 11:20
Ubezpieczyciel może zażądać polisy od kreta :)

kronos85
20-02-2012, 18:01
Witam Panowie znalazłem taką pompę na aledrogo :

http://allegro.pl/show_item.php?item=2153323537

Jak myślicie czy jest sens inwestować. w używana PC z bezpośrednim parowaniem ?

Cena w stosunku do mocy grzewczej jest kusząca i do tego koleś daje jeszcze Bojler ? bufor ?( nie wiem co to jest na zdjęciach gadałem z nim i sam tez nie wiedział dokładnie)

Czy w bezpośrednim parowaniu wchodzą w grę kolektory pionowe ? mam działkę tak z 8 arów i jakoś nie widzę zbytnio tych miedzianych rurek pod trawnikiem

Liwko
20-02-2012, 18:12
Za 6-letnią pompę 20tyś??? Chyba kogoś pogięło.

miki121
20-02-2012, 18:47
Witam Panowie znalazłem taką pompę na aledrogo :

http://allegro.pl/show_item.php?item=2153323537

Jak myślicie czy jest sens inwestować. w używana PC z bezpośrednim parowaniem ?

Cena w stosunku do mocy grzewczej jest kusząca i do tego koleś daje jeszcze Bojler ? bufor ?( nie wiem co to jest na zdjęciach gadałem z nim i sam tez nie wiedział dokładnie)

Czy w bezpośrednim parowaniu wchodzą w grę kolektory pionowe ? mam działkę tak z 8 arów i jakoś nie widzę zbytnio tych miedzianych rurek pod trawnikiem

Weź powietrzną pompę ciepła nową i na gwarancji dostaniesz za taką kasę a nawet możesz z zasobnikiem się zmieścić.
A ten 6 letni zabytek sobie zostaw :)
Poza tym znajdziesz kogoś kto ci to zamontuje ??

Liwko
20-02-2012, 19:05
Weź powietrzną pompę ciepła nową i na gwarancji dostaniesz za taką kasę a nawet możesz z zasobnikiem się zmieścić.
A ten 6 letni zabytek sobie zostaw :)
Poza tym znajdziesz kogoś kto ci to zamontuje ??

Może nawet mieć nową gruntową w tej cenie. Ja bym używki w takiej cenie nie kupił.

puzondm
21-02-2012, 01:04
Witam Panowie znalazłem taką pompę na aledrogo :

http://allegro.pl/show_item.php?item=2153323537

Jak myślicie czy jest sens inwestować. w używana PC z bezpośrednim parowaniem ?

Cena w stosunku do mocy grzewczej jest kusząca i do tego koleś daje jeszcze Bojler ? bufor ?( nie wiem co to jest na zdjęciach gadałem z nim i sam tez nie wiedział dokładnie)

Czy w bezpośrednim parowaniu wchodzą w grę kolektory pionowe ? mam działkę tak z 8 arów i jakoś nie widzę zbytnio tych miedzianych rurek pod trawnikiem

musiałbyś znać sprawę, może kupić od sąsiada, albo firmy ochsner która da ci następne 5 lat gwarancji, zbyt duże ryzyko, żeby zdemontować taką pc trzeba rozszczelnić układ, pytanie kto to robił, kto zabezpieczył sprężarkę przez zawilgoceniem, może mieszka już w niej pająk;D

puzondm
21-02-2012, 01:11
Czy w bezpośrednim parowaniu wchodzą w grę kolektory pionowe ?
nie polecam, poczytaj w tym wątku temat był juz klepany nieraz
mam działkę tak z 8 arów i jakoś nie widzę zbytnio tych miedzianych rurek pod trawnikiem
8 arów to masę ziemi wcisnął bym tam kolektorek że byś się nawet nie zoorientował:P

kronos85
21-02-2012, 19:49
Faktycznie panowie coś w tym jest.Bo na minę się wpakować to bardzo łatwo.A poza tym chciałem sam robić DZ pionowe glikol-woda już wszystko mam obmyślone a tutaj by trzeba kombinować z rurkami miedzianymi.
Czy ktoś z kolegów ma DZ pionowe na bezpośrednim parowaniu ?
Jak to w praktyce wygląda? Rurki miedziane pod trawnik potem ekipa nabija gazem, podłącza do pompy i uruchamia instalację ?

Za 12.000- 15.000 zł to może bym się i skusił bo 20000 to też jak dla mnie nie poważna suma.
Cholera bo przecież nawet jak coś padnie w takiej pompie to naprawa nie może kosztować z 5000zł ? Czy ktoś miał już takie niemiłe doświadczenia ?

Tak gdybam bo ojciec kupił używany bojler niemiecki do wody viessmanna z uwaga 1986 r ze stali nierdzewnej i i w środku był jak nowy zero korozji delikatny osad który po wypłukaniu szlauchem zszedł bezproblemowo jedynie wieczko skorodowało z zewnatrz(pewnie coś na kapało na bojler), no a przecież ta pompa tez niemiecka.

Ile takie sprężarki mają godz pracy ?
Może ktoś pomoże co to może być na fotce Bufor ? czy raczej Bojler ? mam do gościa 85km i nie wiem czy jest sens sobie głowę zawracać ?
Za rady będę wdzięczny

ferrit
21-02-2012, 20:32
Za taką cenę też nie kupiłbym tej PC.

wojtakx
21-02-2012, 22:57
Witam.Bardzo proszę o pomoc w sprawie wyboru pompy ciepła .Im wiecej czytam tym bardziej się waham i zaczynam mieć kwadratową głowę .Podobają mi się te rozwiazania z bezposrednim parowaniem ,dostałem ofertę sofath caliane kolektor poziomy 56000 zł z podlogowką ,mam około 160m2 do ogrzania chcę w miare solidnie ocieplic sciany podlogę strop (parterowka bez poddasza użytkowego garaż chcę odizolowac ,podłoga na gruncie) ,chcę tez zastosować rekuperacje .Trochę mnie cena zabija .Czy jest realne zejscie z ceny u jakiegos innego solidnego wykonawcy producenta co oferuje dobry produkt i uslugę .Jak to jest z przygotowaniem wody użytkowej w lecie przy takich instalacjach .Mam dużą działkę i miejsce na kolektor poziomy? Czy pionowy? co z pozwoleniami?

puzondm
22-02-2012, 08:52
mogę ofertę zrobić na Ziriusa M2 bezpośrednie parowanie - na prv

puzondm
23-02-2012, 13:33
Dobra wiadomość dla użytkowników pc Zirius M2 posiadających pc z nowym sterownikiem. Zostały uwzględnione poprawki do funkcjonalności oprogramowania zwiększające komfort użytkowania pc. Postaram się przybliżyć najważniejsze zmiany.

1. Zmiana dotyczy dodania 3 zakresu komfortowego dzięki czemu można opisać w pełni 2taryfę, do tej pory uciekało 2 godziny na dobę, nikt nie wpadł na to że dla Polaka tryb komfortowy to tryb kiedy płaci mniej, a nie kiedy chce mieć komfortowa temperaturę:D

http://www.megaparty.pl/upload/terminarz_CO.jpg

puzondm
23-02-2012, 13:39
2. Zmieniono także ostrość strojenia temp zadanej w pomieszczeniach do jednego miejsca po przecinku, dając do edycji także histerezę czujki pokojowej.
Do tej pory nastawy histerezy czujki pokojowej wynosiły 0,8stC, a nastawy temp ekonomicznej i komfortowej były tylko w pełnych stopniach.

http://www.megaparty.pl/upload/tryb_ekonomiczny_0,0C.jpg
http://www.megaparty.pl/upload/tryb_komfortowy_0,0C.jpg
http://www.megaparty.pl/upload/histereza_czujki_pokojowej.jpg

puzondm
23-02-2012, 13:42
3. Wprowadzono udogodnienie dla chcących wiedzieć ile płacą w jakich taryfach. Do tej pory był jeden licznik, teraz mamy do dyspozycji licznik 2 taryfowy.

http://www.megaparty.pl/upload/licznik_energii.jpg

puzondm
23-02-2012, 13:45
4. Zmiana dla tych co panel dotykowy maja zdala od kotłowni i pc, wprowadzono 2 diody informujące o pracy pc i pracy grzałki lub innego źródła ciepła.

http://www.megaparty.pl/upload/PC_diody_pc_i_grzalka.jpg

puzondm
23-02-2012, 13:49
5. Został wprowadzony tryb użytkownika pozwalający po wylogowaniu na zablokowanie wszelkich zmian w sterowniku, do tej pory często tak było że Panowie pracujący na budowie bawili się pompą szukając gdzie można podkręcić żeby było cieplej:D, teraz się nie da pobawić o ile user się wyloguje.

puzondm
23-02-2012, 13:53
co do możliwości zmiany oprogramowania zrobię w tej sprawie publikację w swoim czasie wymaga to jeszcze ustaleń z właścicielem marki Thermogolv, od marca planowana jest sprzedaż sterowników posiadających wspomniane wyżej zmiany.

sledz98
23-02-2012, 21:58
Poczułem się teraz jak ubogi krewny...

puzondm
24-02-2012, 09:45
Poczułem się teraz jak ubogi krewny...

serce to samo, copeland, pc żre tyle samo prądu co i tym co maja bajery.

maciek1000000
26-02-2012, 22:48
tak zupelnie z innej beczki bo nadal licze przeliczam i truje dupe roznym firmom odnosnie wycen itp itd i kazda firma zaprzecza kazdej innej firmie:

ostatnio dzwonilem do jednej firmy i mnie poinformowali ze bezposrednie parowanie to stara jak swiat zasada i ze nie uzywa sie juz tego od dawien dawna, ze czynniki chlodnicze sie czesto wymienia, ze uklady sa nieszcze itp itd i ze proponuja uklad na glikolu

inna firma znow twierdzi ze glikol jest do dupy bo trzeba go wymieniac , bo nie ma takiego COP jak miec powinien i obsluga jest droga

jeszcze inna firma twierdzi ze i bezposrednie parowanie i glikol jest do Dxxxxxxxx bo najlepsze sa instalacje oparte na alkoholu

jak to wkoncu jest bo co jedna firma to inne zdanie i wszyscy na okolo sa zli, rozumiem ze kto kto handluje swoim na inne bedzie narzekal ale bez jaj

miki121
26-02-2012, 22:50
Tak jest jak mówisz :)
Ja wolę glikol ale inni mówią że to jest złe :)
A tak naprawdę wybrał bym powietrzną i po problemie :)

ferrit
27-02-2012, 07:43
Każde rozwiązanie jest dobre pod warunkiem dobrego wykonania PC, z markowych części i dobrego, stabilnego, niewyczerpalnego i odpowiednich temperatur dolnego źródła ciepła.

maciek1000000
27-02-2012, 09:44
to juz nie chodzi o co kto woli tylko o to co jest tak naprawde lepsze, no ale tego nikt niestety ze sprzedajacych nie powie bo kazdy chwali tylko to co sprzedaje

puzondm
27-02-2012, 10:12
tak zupelnie z innej beczki bo nadal licze przeliczam i truje dupe roznym firmom odnosnie wycen itp itd i kazda firma zaprzecza kazdej innej firmie:

ostatnio dzwonilem do jednej firmy i mnie poinformowali ze bezposrednie parowanie to stara jak swiat zasada i ze nie uzywa sie juz tego od dawien dawna, ze czynniki chlodnicze sie czesto wymienia, ze uklady sa nieszcze itp itd i ze proponuja uklad na glikolu

inna firma znow twierdzi ze glikol jest do dupy bo trzeba go wymieniac , bo nie ma takiego COP jak miec powinien i obsluga jest droga

jeszcze inna firma twierdzi ze i bezposrednie parowanie i glikol jest do Dxxxxxxxx bo najlepsze sa instalacje oparte na alkoholu

jak to wkoncu jest bo co jedna firma to inne zdanie i wszyscy na okolo sa zli, rozumiem ze kto kto handluje swoim na inne bedzie narzekal ale bez jaj

wybór należy do ciebie, ale prawda jest jedna nie wiele, ja daję klientom min parędziesiąt kontaktów do klientów po okresie 5 letniej gwarancji, dzwonisz sobie i sam dochodzisz do prawdy i wtedy wiesz kto kłamie, debil który podaje informacje że BP się rozszczelnia nawet chyba nie wie że to samo BP ma w pompie glikolowej tylko że do wymiennika, a co wymiany glikolu to podzwoń do firmach i zapytaj jaki jest wymóg gwarancyjny to się dowiesz co ile się wymienia, dojście do prawdy kosztuje trochę wysiłku, i nie licz na to że ktoś zrobi to za ciebie, do tego zalecane jest używanie własnego rozumu i sukces jest gwarantowany.

niedowiarek
27-02-2012, 14:59
Mamy nawet jeden ciekawy kolektor poziomy w Bielsku-Białej, który nawet teraz, w czasie najzimniejszych dni, sprawdza się lepiej niż odwierty. Został jednak mocno przewymiarowany.


Jak mocno?

niedowiarek
27-02-2012, 15:03
200 dodatkowo? A jaka moc PCi i ile kolektora w sumie? Jaki grunt, poziom wód? Męczę bo się zastanawiam nad rozbudową dz.

maciek1000000
27-02-2012, 15:54
a jak to jest z dolnym zrodlem skoro pytanie juz padlo, bo to tez kolejna sprawa ktora podwaza generalnie wszystkie firmy instalacyjne, jedna firma twierdzi ze powierzchnia dzialki do powierzchni dolnego zrodla to 1:1 a np inna twierdzi ze minimum 1:3-4 bo inaczej jest to o dupe rozbic bo ziemia sie za szybko wychladza i nie ma czasu na powrotne nagrzanie?

jest ktos kompetenty, nie wazne czy sprzedawca czy uzytkownik czy tez ktos kto ma na ten temat wiedze jakas wieksza bo co artykul w necie, co rozmowa to inna opowiesc

plusfoto
27-02-2012, 16:03
Zarówno jedna jak i druga może mieć rację. Zależy jaka pompa z bezpośrednim parowaniem czy nie. Dla poziomego trzeba liczyć - metr rury to 15-30W i znów zależy od gruntu a dla odwiertów około 30-50 i też zależy co masz pod spodem.

puzondm
27-02-2012, 16:55
a jak to jest z dolnym zrodlem skoro pytanie juz padlo, bo to tez kolejna sprawa ktora podwaza generalnie wszystkie firmy instalacyjne, jedna firma twierdzi ze powierzchnia dzialki do powierzchni dolnego zrodla to 1:1 a np inna twierdzi ze minimum 1:3-4 bo inaczej jest to o dupe rozbic bo ziemia sie za szybko wychladza i nie ma czasu na powrotne nagrzanie?

jest ktos kompetenty, nie wazne czy sprzedawca czy uzytkownik czy tez ktos kto ma na ten temat wiedze jakas wieksza bo co artykul w necie, co rozmowa to inna opowiesc

tutaj znajdziesz wielkość DZ dla bezpośredniego parowania:
http://www.thermogolv.pl/oferta/zirius_m2/

maciek1000000
28-02-2012, 01:24
PUZONDN , nie zrozum mnie zle, ja tego nie neguje, czytalem to kilka razy ale..... co sprzedawca, co firma to inne teoria na temat niby tego samego systemu, tu odparowanie, tam odparowanie i kilka roznych wersji ktore sie zaprzeczaja, ja wiem ze kazdy chwali swoje bo chce to sprzedac ale przez to dla laika rynek pomp robi sie nieczytelny i malo profesjonalny gdy w jednym systemie sa az tak duze roznice w parametrach ofertowych

damianwlkp
07-06-2012, 12:44
witam co tak temat ucichl??? mam zamiar zainstalowac do konca roku PC u siebie w domu i tak szukam i wyczytuje mam niedaleko siebie przedstawiciela firmy sofath interesuje mnie bzposrenie parowanie ale moje pytanie brzmi . CZY KAZDA POMPA BP MUSI MIEC PODLOGOWKE W KTOREJ BEDZIE KRAZYL GAZ??? bo czytam forum i jakos nikt nic o tym nieopisal tylko cos wspominali ze moze byc wodna i czy z tej pompy mozna miec tez latem ciepla wode chce miec w domu kominek z plaszczem a gaz w podlodze eliminuje juz to. Niechodzi tu o pompe typowo sofath ma byc dobra i spelniac moje oczekiwania

plusfoto
07-06-2012, 12:57
A gdzie ty to wyczytałeś z tym gazem. Pierwsze słyszę o gazie w podłogówce.

fotohobby
07-06-2012, 12:58
W Sofath Caliane górnym źródłem może być typowa, wodna podłogówka. No a CWU każda może dostarczyć.

fotohobby
07-06-2012, 13:01
A gdzie ty to wyczytałeś z tym gazem. Pierwsze słyszę o gazie w podłogówce.

W Sofath Natea GZ to miedziane rurki w których krąży sobie czynnik. Wymaga dobrze policzonego projektu, bo to GZ jest praktycznie niesterowalne.

"Wypływający wciąż w postaci gazowej czynnik wpływa w pętle ogrzewania podłogowego gdzie oddaje zgromadzone w nim ciepło skraplając się jednocześnie. "

damianwlkp
07-06-2012, 13:10
wiec jedynie jak milo by byc ogrzewanie wodne a nie z czynnikiem to pompa caliane co zapewne jest drozszym rozwiazaniem. A czy inne firmy posiadaja tez pompy BP ale by moc polaczyc z wodna podlogowka??

fotohobby
07-06-2012, 13:15
A czy Ty w ogóle szukałeś odpowiedzi na Twoje pytania ?
http://www.thermogolv.pl/oferta/zirius_m2/

damianwlkp
07-06-2012, 13:28
jakos niedoczytalem bo bylem na tej stronie wiec to rozwiazanie jest takie jak bym oczekiwal da sie zrobic kominek z plaszczem bo podlogowka wodna musil bym poszukac przedstawiciela w moim rejonie i poprosic o wycene na moj dom. A czy kazdy grunt sie nadaje na taki kolektor u mnie jest zolty piach i woda gruntowa na okolo 1.5m czy taki kolektor ma wieksza efektywnosc jak byl by na zanuzony w wodzie gruntowej?

damianwlkp
07-06-2012, 14:58
?????? nikt nieodpowie???? albo czy ktos mogl by zrobic oferte tej pompy ja jestem z okolic poznania

puzondm
07-06-2012, 15:32
jakos niedoczytalem bo bylem na tej stronie wiec to rozwiazanie jest takie jak bym oczekiwal da sie zrobic kominek z plaszczem bo podlogowka wodna musil bym poszukac przedstawiciela w moim rejonie i poprosic o wycene na moj dom. A czy kazdy grunt sie nadaje na taki kolektor u mnie jest zolty piach i woda gruntowa na okolo 1.5m czy taki kolektor ma wieksza efektywnosc jak byl by na zanuzony w wodzie gruntowej?

ze względu na piach zaleca się przewymiarowanie kolektora DZ, czyli np dla pc Zirius m2-9 masz dedykowane pętle DZ 3x70m, to przewymiarowanie będzie 4x60m. Kolektor DZ zakopuje się maksymalnie na głębokości 1m, im głebiej tym wolniej się regeneruje po ziemie. Koszt wykonania kolektora od 2-2,5 tys zł zaleznie od ilości pętli. Praktycznie każdy roszaj gruntu nadaje się pod Ziriusa, poza skalistym oczywiście w tej cenie. Co do reszty wysłałem Ci na prv.

HeatPumps
13-06-2012, 12:03
jakos niedoczytalem bo bylem na tej stronie wiec to rozwiazanie jest takie jak bym oczekiwal da sie zrobic kominek z plaszczem bo podlogowka wodna musil bym poszukac przedstawiciela w moim rejonie i poprosic o wycene na moj dom. A czy kazdy grunt sie nadaje na taki kolektor u mnie jest zolty piach i woda gruntowa na okolo 1.5m czy taki kolektor ma wieksza efektywnosc jak byl by na zanuzony w wodzie gruntowej?

Ogólnie grunt piaszczysty niesie ze sobą mniejszy ładunek energetyczny, jednak jest gruntem b.dobrze przepuszczalnym, jeśli masz wodę na 1,5 to zakładając że podlega ona wymianie (płynie) możesz śmiało ładować wymiennik w tą wodę. Wówczas wymiennik odnawia się nie poprzez przepływ wody w płaszczyźnie pionowej (opady, roztopy) tylko dzięki wodzie płynącej wokół rurek.
Ps. Sofath ma rozwiązanie z BP i instalacją wodną ogrzewania (do 65C) - Caliane RT