PDA

Zobacz pełną wersję : Kiedy system nawadniający?



Rethman
30-03-2004, 20:31
Na jakim etapie budowy najlepiej zaplanować i zrealizować ( może etapami) system nawadniający w ogrodzie? Czy jest to możliwe do samodzielnego montażu , czy też wymaga zatrudnienia specjalistycznej ekipy ?

Rethman
02-04-2004, 22:08
Nie macie takowego systemu czy nie planujecie? To KTO lub CO polewa Wam ogród? 8) Chyba nie świstak?

izat
04-04-2004, 10:46
My planujemy system nawadniania, ale raczej będzie to robić jakiś znawca. Nie mam o tym zielonego pojęcia.
Na pewno będzie to w pełni automatyczne, w razie potrzeb będzie wychodził sobie świstak z trawki i zraszał ogród.
Na pewno trzeba to podzielić na jakieś sekcje.
Zamierzamy to zrobić po wybudowaniu domu, w fazie zakładania ogrodu.

Rethman
04-04-2004, 11:26
Dziękuję za odpowiedz ! Czy nie należy ustalić jakiś przewodów w fazie zakładania elektryki ? Przepraszam , ale jestem w tym temacie zieleńsza niż wiosenna trawa :oops: , jakieś linki, porady?

izat
04-04-2004, 11:38
Zasilanie elektryczne musisz miec wyprowadzone, jasna sprawa. Nie tylko do pompy ale też np. do podświetlenia ogrodu.
Niestety nie mam w zanadrzu żadnych linków.
Wrzuć w wyszukiwarkę, coś się na pewno znajdzie.

jatoja
04-04-2004, 14:01
Elektrykę dobrze jest mieć blisko kranu do ktorego bedziemy podłączać (nie pompę ale skrzynkę z zaworami... :wink: )
Niektóre systemy np: Gardeny można łatwo zainstalować samodzielnie.
Z rozkładaniem rur czy lini w ogrodzie wstrzymaj sie do momentu gdy bedzie juz mieć zaprojektowany ogród i przemyslane nasadzenia bo innego rodzaju podlewania i zastosowania innych zraszaczy wymagają przestrzenie otwarte ( trawniki lub niskie okrywowe) a innego rabaty z bylinami czy roślinami jednorocznymi

Luśka
06-04-2004, 21:48
Mamy system Rainbow. Można układać samodzielnie, ale troszkę trzeba wcześniej poczytać, no i mądrze rozplanować rozmieszczenie i typy spryskiwaczy. U nas był zakładany na etapie robienia ogrodu, z tym że elektryka tzn. wyprowadzenia gniazd zewnętrznych, kabelków do skrzynki z elektrozaworami, a także do oświetlenia ogrodu - w trakcie robienia instalacji elektrycznej domu. Szczerze powiem, że firma która to robiła skóry z nas nie zdarła, a jest zrobione profesjonalnie. Przy prawie 1000m2 ogrodu trochę trzeba było tych rowów porobić. Kilku facetów w ciągu 3 dni skończyło całość. Bardzo nam zależało, żeby pobojowisko po budowie jak najszybciej zmieniło się w ogród (wprowadziliśmy się w czerwcu), no i do tego potrzebne było nawadnianie i to solidne. Stąd taka decyzja.

peterka
07-04-2004, 11:12
Możesz podać przykładowe ceny???

izat
07-04-2004, 11:32
Dołączam się do powyższego pytania.
Jaki jest orientacyjny koszt R i M na ogród dajmy na to ok. 1000 m2?

Benicio
08-04-2004, 08:08
Witam

Zainteresowałem się ostatnio systemami nawadniającymi. Dostałem nawet ofertę od jednej z firm:
System nawadniania do ogrodu o powierzchni około 650 m2 (cała działka niecałe 900 m2) wyniósł w samych materiałach ponad 2.600 zł! Jest to cena ze sterowaniem manualnym, a nie za pomoca programowalnego sterownika. Muszę przyznać, że półka mi lekko opadła, bo takiej kwoty się nie spodziewałem.
Co zrobiłem? Zacząłem się wgryzać w temat i zrobiłem swój projekt, który na oko wyniesie około 1.400 zł. Musze jeszcze popytać o pare rzeczy i upewnić się czy dobrze rozumiem niektóre zagadnienia.
Kilka cen jendostkowych:
Zraszacz + dysza = 19 zł
Odwadniak (jeden na sekcje) = 28,50 zł
Rura PE 32 mm = 2,20 zł/mb
Linia kroplująca 1,80 zł/mb
Powyższe ceny brutto.

W moim projekcie:
15 x zraszacz + dysza
4 x odwadniaki
około 150 mb rury PE 32 mm
około 150 mb lini kroplującej
pozostałe akcesoria (kolana, trójniki, ...)

Nie znam cen robocizny. Mam nadzieje, że dam sobie sam rade.

Pozdrowienia B.

izat
08-04-2004, 10:57
A co myślicie o kwocie 50 000 PLN za założenie pełnego ogrodu, począwszy od projektu, poprzez nawadnianie automatyczne, nasadzenia. Cena obejmuje M+R. Aha, powierzchnia ogrodu 1000 m2.

jatoja
08-04-2004, 11:26
A co myślicie o kwocie 50 000 PLN za założenie pełnego ogrodu, począwszy od projektu, poprzez nawadnianie automatyczne, nasadzenia. Cena obejmuje M+R. Aha, powierzchnia ogrodu 1000 m2.

Wszystko zależy od tego jaki ten ogród ...Jezeli materiały kosztują ok. 30000, projekt ok. 3000 to 15000 - 17000 za wykonanie jest ceną do przyjęcia zwłaszcza gdy masz np: nawierzchnie z kostki granitowej, duże rośliny które moga kosztować po kilka tysięcy i których sadzenie jest pracochłonne, albo gdy w ogrodzie jest konieczność częściowej wymiany gleby...

izat
08-04-2004, 12:01
Co sądzicie o ogrodach japońskich?
Bardzo mi się podobają. Jakie rośliny mozna zastosować do naszych warunków klimatycznych, żeby długo cieszyły nas swoim pięknem.
Gdzie mozna kupić bonsai do ogrodu i czy przetrwa nasze zimy?

Luśka
10-04-2004, 22:14
Izat, cena jest do przyjęcia, ale się jeszcze potarguj - nic to nie kosztuje. U nas wyniosło mniej więcej podobnie przy tej samej powierzchni ogrodu. A jaki system nawadniający? Gardena jest trochę tańsza, ale były trochę krytyczne uwagi, że jest nieco gorsza. Nie znałam wcześniej żadnego, ale ponieważ systemu nie zmienia się raczej, więc zdecydowaliśmy się na Rainbow.

jatoja
10-04-2004, 23:25
Izat, cena jest do przyjęcia, ale się jeszcze potarguj - nic to nie kosztuje. U nas wyniosło mniej więcej podobnie przy tej samej powierzchni ogrodu. A jaki system nawadniający? Gardena jest trochę tańsza, ale były trochę krytyczne uwagi, że jest nieco gorsza. Nie znałam wcześniej żadnego, ale ponieważ systemu nie zmienia się raczej, więc zdecydowaliśmy się na Rainbow.

Luśka a ten system to był przypadkiem Rainbird a nie Rainbow...;)
Co do Gardeny - to faktycznie najczęstsze okreslenie jakie słyszę to "tandeta"

Luśka
13-04-2004, 12:20
No jasne, że ptaszek a nie tęcza!!!! :oops: :oops: :oops: Chyba się przemęczyłam za badzo przy porządkach światecznych :lol:

Rethman
16-04-2004, 20:27
a możecie rozwinąć wątpliwości dotyczące systemu Gardeny? a może ktoś ma i użytkuje ?