PDA

Zobacz pełną wersję : Wiata - jaki dach płaski, jednospadowy czy dwuspadowy?



mrTomo
01-07-2011, 21:31
Chcę zbudować wiatę na dwa samochody. Wymiar (dł. x szer) 5 x 5 z niewielkimi przedłużeniami dachu.
Zastanawiam się nad samą budową dachu. Pierwotnie chciałem budować dach dwuspadowy o konstrukcji krokwiowej (bez jętek) opartej na 6-ciu zakotwionych słupach 14x14cm i dwóch murłatach 12x14cm. Krokwie chciałem dać 7x14cm co 80cm. Słupy usztywnione mieczami i dodatkowo wiązarami z przodu i tyłu wiaty (po dwie łaty skręcone z sobą poprzez słup). Kąt dachu 30°, wiatrownice.
Trafiłem jednak na zdjęcie wiaty, o konstrukcji mniej więcej (na oko) 5x5m 4 słupy
14x14 połączone belkami tej samej grubości (dwie murłaty i dwa wiązary), 8 mieczy i na to wszytko krokwie co około 50cm, dach zupełnie płaski. Konstrukcja prosta jak budowa cepa i wygląda bardzo solidnie.
Strasznie się podpaliłem (bo to mniej pracy i materiału) ale zaczynam mieć wątpliwości. Może zatem dach jednospadowy z 15° spadem? A może taki spad jest wart tyle samo co nic i nie warto go robić? Macie wiatki o takich rozmiarach z płaskimi lub jednospadowymi dachami?
--
Postanowiłem zbudować z dachem jednospadowym. Naszkicowałem kilka rysunków jak mniej więcej sobie to wyobrażam. Czy może się ktoś wypowiedzieć co do konstrukcji?
Mam nadzieję, że rysunki są wystarczająco czytelne - wszelkie uwagi mile widziane.

st_x
04-07-2011, 17:17
Witam

Zanim pojawi się kilka wypowiedzi typu: "a projekt jest" i "niech ci to konstruktor policzy" ..... :)

1. Wiata z zadaszeniem jedno i dwu + spadowym to zasadniczo tyle samo materiau.
2. Zadaszenie jednospadowe przemawia do mnie tylko w przypadkach....
a) dobudowania czegoś do ściany
b) budowania w granicy

3. Pochylenie nawet 15sto stopniowe ladniej wzglada niz dach plaski
4. Dla dachu jednospadowego - dalbym wyzsze krokwie (20 cm).
5. Dla dachu dwuspadowego - kazda para slupow 'wiazana' kleszczami, dodatkowa belka w kalenicy podparta na tych kleszczach i na niej wsparte krokwie.

Pozdrawiam

Chcę zbudować wiatę na dwa samochody. Wymiar (dł. x szer) 5 x 5 z niewielkimi przedłużeniami dachu.
Zastanawiam się nad samą budową dachu. Pierwotnie chciałem budować dach dwuspadowy o konstrukcji krokwiowej (bez jętek) opartej na 6-ciu zakotwionych słupach 14x14cm i dwóch murłatach 12x14cm. Krokwie chciałem dać 7x14cm co 80cm. Słupy usztywnione mieczami i dodatkowo wiązarami z przodu i tyłu wiaty (po dwie łaty skręcone z sobą poprzez słup). Kąt dachu 30°, wiatrownice.
Trafiłem jednak na zdjęcie wiaty, o konstrukcji mniej więcej (na oko) 5x5m 4 słupy
14x14 połączone belkami tej samej grubości (dwie murłaty i dwa wiązary), 8 mieczy i na to wszytko krokwie co około 50cm, dach zupełnie płaski. Konstrukcja prosta jak budowa cepa i wygląda bardzo solidnie.
Strasznie się podpaliłem (bo to mniej pracy i materiału) ale zaczynam mieć wątpliwości. Może zatem dach jednospadowy z 15° spadem? A może taki spad jest wart tyle samo co nic i nie warto go robić? Macie wiatki o takich rozmiarach z płaskimi lub jednospadowymi dachami?
--
Postanowiłem zbudować z dachem jednospadowym. Naszkicowałem kilka rysunków jak mniej więcej sobie to wyobrażam. Czy może się ktoś wypowiedzieć co do konstrukcji?
Mam nadzieję, że rysunki są wystarczająco czytelne - wszelkie uwagi mile widziane.

mrTomo
04-07-2011, 20:21
Dziękuję za odpowiedź.
Po przemyśleniach (i wizycie w gminie) zdecydowałem się jednak na dach dwuspadowy (strefa IV opadów śniegu i wymagania min. 35° spadu.
Rysunek dałem do dachu jednospadowego. Co do wiązania kleszczami wszystkich słupów - moje przeoczenie.
Przy dwuspadowym uwzględniam również wiatrownice. Przyznam, ze nie myślałem o belce w kalenicy - jaki przekrój?
Zastanawiam się również na mniejszym przekrojem krokiew przy spadku 35° (60x120?)

st_x
04-07-2011, 22:04
Witam

Przy 35 stopniach i 5m pomiędzy "murłatami" to będzie c.a. 3,7 metra krokwi (w zależności od szerokości okapu) tak więc :
1. Dużo to nie jest
2. Wolałbym 5x15, 6x18 (a kupowałbym takie, które "na oko" byłby najładniejsze;) ).
3. Przy 35 stopniach NIE DAWAŁBYM belki pod kalenicą i nie podpierałbym jej na kleszczach (bo nie będzie ładnie :) )
4. Jak ostatnia krokiew jest "w krawędzi dachu" to zamiast wiatrownic wystarczy to obrobić zgrabnie blachą (tania jest w arkuszach a przy odrobinie pomyślunku jej gięcie też jest banalne....

Pozdrawiam




Dziękuję za odpowiedź.
Po przemyśleniach (i wizycie w gminie) zdecydowałem się jednak na dach dwuspadowy (strefa IV opadów śniegu i wymagania min. 35° spadu.
Rysunek dałem do dachu jednospadowego. Co do wiązania kleszczami wszystkich słupów - moje przeoczenie.
Przy dwuspadowym uwzględniam również wiatrownice. Przyznam, ze nie myślałem o belce w kalenicy - jaki przekrój?
Zastanawiam się również na mniejszym przekrojem krokiew przy spadku 35° (60x120?)

mrTomo
05-07-2011, 08:18
Wymyśliłem jeszcze, że zepnę te słupy belkami z góry (na murłacie z zacięciem) zamiast kleszczami bocznymi. W ten sposób obniżę wysokość słupów (wiaty) o 20cm. Czy w takim układzie konieczne będę dodatkowe miecze?
Pozdrawiam,

st_x
05-07-2011, 09:08
Wymyśliłem jeszcze, że zepnę te słupy belkami z góry (na murłacie z zacięciem) zamiast kleszczami bocznymi. W ten sposób obniżę wysokość słupów (wiaty) o 20cm. Czy w takim układzie konieczne będę dodatkowe miecze?
Pozdrawiam,

Witam

Gdzie miałyby być te dodatkowe miecze?? (w stosunku do pierwotnego rozwiązania).
Brakuje usztywnienia konstrukcji w płaszczyźnie prostopadłej do wjazdu ("na boki") - ale tak było "od początku".
Miecze w świetle wjazdu nie sa najlepszym rozwiazniem, ale wskazanym (nawet jak te kleszcze miałby by być mocowane tak jak poprzednio - pod "murłatami" - do słupów).

Jeżeli kleszcze bedą na belce to poza zacięciem można je mocować równiez do krokwi i wtedy ich liczba nie jest zdeterminowana liczbą słupów. (np dobieramy rozstaw krokwi tak aby było ich nieparzyście i dajemy "kleszcze" co drugą.

Pozdrawiam

mrTomo
05-07-2011, 10:51
Dziękuję bardzo - i wszystko już jasne.
W wolnej chwili dokończę rzut pionowy wg. poprawek i zamieszczę na forum. Może komuś
kiedyś się przyda aczkolwiek uprzedzam - to mój pierwszy projekt - na potrzeby własne.
Rysunki nie są "fachowe".
Pozdrawiam i jeszcze raz dzięki za cenne uwagi!

Barthelemy
23-03-2012, 17:15
Możesz wysłać jakieś zdjęcia tej wiaty?

mrTomo
31-12-2014, 09:46
Możesz wysłać jakieś zdjęcia tej wiaty?

Wysłałbym, gdybym dostał pocztę z tego wątku ... ?
Dziwne.

Jak odszukam to wstawię. Ewentualnie zrobię nowe jeśli komuś to potrzebne.
Powinienem mieć też gdzieś poprawione rysunki.
O dziwo były bardzo przydatne do zgłoszenia w starostwie.
Teoretycznie miał wystarczyć szkic a zachodu miałem z tym co nie miara.
Zupełnie jakbym o pozwolenie budowlane prosił.