PDA

Zobacz pełną wersję : Budowa ogrodzenia – kolejność prac



facy1
02-07-2011, 16:13
Witam,
Czy ktoś może mi podpowiedzieć właśnie planuje budowę ogrodzenia i jeden z wykonawców przedstawił mi swój plan prac:
- zabetonowanie słupków
- odczekanie około dwóch tygodni, aby beton trzymający słupki mocno związał
- szalowanie i betonowanie podmurówki
Pytanie moje dotyczy czasu, jaki trzeba odczekać pomiędzy betonowaniem słupków a betonowaniem podmurówki, czy musi to być aż dwa tygodnie, czy dzień dwa dni nie wystarczą ?

Piterek_Wołomin
02-07-2011, 16:31
Teoria mówi, że beton wiąże 28 dni.

autorus
02-07-2011, 17:58
U mnie było zabetonowanie słupków, konkretnie to zabetonowanie i wypozycjonowanie niwelatorem każdego słupka. Potem było odczekanie ok tydzień. Ja miałem zakładane panele a podmurówkę gotową, wszystko widać na moim blogu.

Pawlo111
02-07-2011, 18:11
Teoria mówi, że beton wiąże 28 dni.

Teoria tak tylko po co czekać przecież nie napina drótów ani siatki tylko chce zaszalować i wylać beton między słupkami.
Nie widzę żadnego powodu by robić miesiąc przerwy.

Piterek_Wołomin
02-07-2011, 18:15
Teoria tak tylko po co czekać przecież nie napina drótów ani siatki tylko chce zaszalować i wylać beton między słupkami.
Nie widzę żadnego powodu by robić miesiąc przerwy.

Ja nie mówiłem, że ma tyle czekać. Ja nie czekałem miesiąc aż mi strop zwiąże tylko po tygodniu zaczęliśmy murowanie poddasza.

Pawlo111
02-07-2011, 18:30
Nie twierdze że kazałeś czekać miesiąc.
Jeśli ma czas to napewno nie zaszkodzi.
Wazne by odpowiednio głęboko betonować słupki,
zwłaszcza na gruntach gliniastych.

facy1
02-07-2011, 19:36
Dzięki serdeczne za odpowiedzi,
Wracając co wątku to rzeczywiście planuje na razie obsadzić słupki (na głębokości 60 cm), połączyć to podmurówką i dowiązać starą siatkę leśna, którą mam obecnie, ale kolejne pytanie czy słupki od furtki powinny być tak długie jak te wspierające ogrodzenie.

antech
02-07-2011, 20:54
Czas prac jest rózny, prawdopodobnie wykonawca ma inną robotę i dlatego powiedział 2 tygodnie, w praktyce mozna szalować i zalewać po dobie, 60 cm na słupki to mało, mija się z celem bo ile zalejesz podmurówki? Tylko nad gruntem? Czy wkopiesz się w ziemie? A jak się wkopiesz to ile? 40 cm? Bo wyjdzie żę musisz prawie odkopać te zabetonowane słupki przy zalewaniu podmurówki.
Najpierw kopiesz jamke pod podmurówke, potem w tej jamce kopiesz dołki pod słupki przegłebiając je o 0,5 m od poziomu wykopu i wtedy szalujesz i zalewasz podmurówke.
Słupki narozne , przy bramie, bramce czy do naciągów pośrednie powinny być dłuższe i o wiekszym przekroju z zastrzałami.

Blechert
03-07-2011, 12:27
Wydaje mi się, że kolega chce osadzić słupki a potem podmurówkę wylać z betonu jak przęsła mostu na fundamentach słupków. Jeśli tak, to słupki na głębokość przemarzania. Przeważnie 1 metr. A do podmurówki dużo drutów, co by trzymały te "przęsła" w kupie:)
Miesiąc poczekać i naciągnąć siatkę.

facy1
03-07-2011, 19:31
Ok ale
Jeżeli chciałbym z podmurówką wejść załóżmy na 40 cm w ziemie to w takim razie jamki na słupki powinny być o 0,5 m głębiej czyli 0,9 m w ziemie, załóżmy że słupek ma wystawać 1,8 m nad ziemię to w sumie długość słupka wychodzi 2,7 m, a przeglądając rozmiary słupków jest to raczej wysokość mocno nie standardowa, chyba że nie jest konieczne aby słupek dochodził do dna jamki a jedynie do np połowy jej wysokość a resztę stanowił lity beton powiązany z tym przy słupku (może tak być)?

Drugie pytanie jeżeli chciałbym zrobić także słupki np z cegły klinkierowej (narożne) to w jaki sposób zrobić fundament pod taki słupek i połączyć go z podmurówką ?

smigloxxx
11-07-2011, 06:38
Ok ale


Drugie pytanie jeżeli chciałbym zrobić także słupki np z cegły klinkierowej (narożne) to w jaki sposób zrobić fundament pod taki słupek i połączyć go z podmurówką ?

Na narożnikach ogrodzenia tam gdzie będzie słupek klinkierowy musisz podmurówkę poszerzyć coś w rodzaju stopy fundamentowej wymiar słupka z reguły wynosi 38 cm zrób na 40 i będziesz miał prawidłowo. Pozdrawiam

Balto
12-07-2011, 20:46
Heh... jest rozwiązanie nieco prostsze... Kopiesz sziury pod słupki, i je betonujesz - acz troszkę więcej niż 60 cm [na 1,2m - żeby ci ich nie wywaliło do góry w czasie zimy, poniżej poziomu zamarzania], zalewasz betonem i robisz na górze tzw. podmurówkę plywającą. Słupki co 2,5 m, plus minus. Nakladasz na slupka takie elemncik przelotowy [literka H lub narożny nieco L przypomina] i czekasz aż zwiąże że będzie jako tabilny. w puste miejsca wstawiasz deske i po za3wdoach - zero szalowania zero betonowania. Jedno przęsło w zależności od wymiarów to wydatek od ok 47 zł wzwyż.. koszt 100 mb to 40 x 47 czyli niecałe 2000 zł..

pijo23
22-07-2011, 19:02
Bez przesady jeżeli beton jest z betoniarni to można to zrobić na nazajutrz a jak z betoniarki to za 2 dni to nie jest strop!

jestemsoba
12-09-2012, 15:31
dokładnie tak jak pisze pan powyzej, beton z betoniarni daje rade nawet na next dzien ...



---------------------------
Kute ogrodzenia (http://almet.com.pl)

Blechert
13-09-2012, 06:38
Jesienią każdy beton wiąże bardzo powoli. Nawet z takim z betoniarni kiedyś miałem problem. Zastanawiałem się wtedy czy on w ogóle zwiąże. Może coś dosypali. Nie wiem.

panfotograf
13-09-2012, 14:16
Po 21 dniach beton (zazwyczaj) powinien uzyskać swoją "nominalną twardość". Oczywiście musi być w miarę ciepło i nie może wyschnąć (tzn. potrzebna mu jest woda w tym procesie). A potem jeszcze twardnieje miesiącami.
Słupki to trzeba betonować na głębokość 80 - 100 cm, żeby mróz ich nie podsadzał.

kwiatek6324
18-10-2012, 13:35
Po 21 dniach beton (zazwyczaj) powinien uzyskać swoją "nominalną twardość". Oczywiście musi być w miarę ciepło i nie może wyschnąć (tzn. potrzebna mu jest woda w tym procesie). A potem jeszcze twardnieje miesiącami.
Słupki to trzeba betonować na głębokość 80 - 100 cm, żeby mróz ich nie podsadzał.



To ja sie podepne pod ten watek zeby nie tworzyc kolejnego, a informacji nie znalazlem.
Zabieram sie za ogrodzenie z siatki z podmurówką wylewaną.

W pierwszym etapie chce posadowic slupki a potem wylac podmurówke,

I teraz czy osadzajac slupki zrobic szalunek na slupki tak zeby mialy docelowy ksztalt i wylewac do doceclowej wysokosci
(zaleta to automatyczna dylatacja pomiedzy slupkami a podmurówką - ale i widoczne odciecie), czy tez
zalewac slupki tylko do wysokosci ok 40cm ponizej poziomu gruntu (spod podmurówki) a potem wylac jednym ciagiem
podmurowke rowniez dookola slupkow robiac tylko naciecia w betonie jako dylatacje ?

Pozdrawiam
AK