PDA

Zobacz pełną wersję : Bloczki fundamentowe pe?ne czy pustaki



marketleader
30-03-2004, 23:16
Jak w temacie. Czy bloczki do murowania fundamentów powinny być pełne (monolityczne) czy mogą być np. typu ALFA szczelinowe lub AmerBlock. Spotkałem się z dwoma sprzecznymi opiniami:
1. To co pod ziemią, to nie powinno mieć pustych przestrzeni, bo może nabrać i utrzymywać wodę.
2. Jak się dobrze zaizoluje i dodatkowo wypełni otwory w dolnych wastwach, to woda nie ma szans na wniknięcie. A za to fundament będzie lżejszy i tańszy, a nie mniej wytrzymały.

Proszę o opinię czy fundamenty można murować z bloczków pustakowych.

maciejon
31-03-2004, 07:29
Rozważałem ostatnio ten sam temat i zdecydowało kryterium cenowe :)

Oprócz pustaków Alfa i bloczków brałem pod uwage pustaki szalunkowe do zalewania betonem. Wszystkie te technologie dla domu jednorodzinnego są dopuszczalne ze względu na wytrzymałośc czy wnikanie wody.

Najdrozej wyszły mi pustaki szalunkowe, nastepnie - ALfa i najtaniej bloczki fundamentowe. Zrezygnowałem z fundamentów monolitycznych ze względu na ich dosć skomplikowany kształt i potrzebę szalunków.

Zamówiłem bloczki, które mają być produkowane w takiej technologii jak kostka brukowa.

vardo
31-03-2004, 08:54
..

mik99
31-03-2004, 16:51
Postawiłem na murowanie ścian fundamentowych z bloczków betonowych.
Kierowałem się jakością finalną wymurowanej ściany, ceną i szybkością prac.

polecam :wink:

marketleader
31-03-2004, 21:06
Mnie cenowo najtaniej wychodzi Alfa (czyli szczelinowy bez zalewania) a najdrożej bloczek pełny.
A co powiecie na argument, że fundament z bloczków pełnych będzie ciężki i mniej wygodnie będzie się go murować (trzeba taszczyć cięzkie bloki ważące ok. 50 kg sztuka).

mik99
31-03-2004, 21:08
No coż ja w projekcie mam te zwykłe i raczej nie będę ich zmieniać, nie ja też będę z nich murować.

jamles
31-03-2004, 21:13
Mnie cenowo najtaniej wychodzi Alfa (czyli szczelinowy bez zalewania) a najdrożej bloczek pełny.
A co powiecie na argument, że fundament z bloczków pełnych będzie ciężki i mniej wygodnie będzie się go murować (trzeba taszczyć cięzkie bloki ważące ok. 50 kg sztuka).
bloczek 38x24x14 waży ok 32kg