PDA

Zobacz pełną wersję : A może jednak nie będzie 22% VAT-u



dociak
31-03-2004, 08:50
W dzisiejszej Rzeczpospolitej jest taki artykuł:

GRAŻYNA J. LEŚNIAK

Zakwalifikowanie całego budownictwa mieszkaniowego jako budownictwa społecznego, co ma umożliwić bezterminowe stosowanie obniżonej stawki VAT, oraz wprowadzenie możliwości odliczania tego podatku zawartego w cenie paliw silnikowych kupowanych do samochodów osobowych to tylko niektóre propozycje zmian w nowej ustawie o VAT.


Prezydent Aleksander Kwaśniewski dopiero co podpisał ustawę o podatku od towarów i usług (VAT), która ma zacząć obowiązywać z dniem przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, a w przygotowaniu jest już projekt jej nowelizacji. Jak udało się nam ustalić, lada moment wpłynie on do laski marszałkowskiej jako inicjatywa poselska, a jednym z reprezentantów ustawodawców będzie poseł Marek Zagórski (SKL). Pytany przez nas, czy projekt ma szanse na poparcie w parlamencie, poseł Zagórski stwierdził: - Tak jak każdy rozsądny projekt.

Preferencje w budownictwie

"Rzeczpospolita" dotarła do projektu nowelizacji, który - jak wynika z naszych informacji - powstaje przy wsparciu Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych. Jego podstawowym celem jest uporządkowanie ustawy i poprawienie przepisów w najistotniejszych kwestiach. Jego autorzy liczą, że uda się uchwalić projekt jeszcze przed 1 maja 2004 r.

Jedną z kwestii, które uznano za kluczowe, jest sprawa budownictwa mieszkaniowego. W wersji roboczej projektu zaproponowano zakwalifikowanie całego budownictwa mieszkaniowego (razem z remontami) jako "budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym", co umożliwiłoby stosowanie obniżonej stawki VAT. To, jaka będzie jej wysokość i jak długo będzie stosowana, zależeć ma wyłącznie od woli polskich władz ustawodawczych. Autorzy nie przesądzają tego w swym projekcie.

Istotne jest też, że stosowanie tej obniżonej stawki miałoby być uzależnione od złożenia przez nabywcę oświadczenia o przeznaczeniu zakupionych towarów i usług na budownictwo społeczne. Złożenie niezgodnego z prawdą oświadczenia zagrożone byłoby karą grzywny do stukrotności należnego podatku obliczonego ze stawką 22 proc. Jeżeli zatem korzyść nabywcy wyniosłaby 500 zł (z tytułu różnicy między VAT liczonym przy stawce 22 proc. a wyliczonym przy stawce 7 proc.), to grzywna mogłaby sięgnąć nawet 50 tys. zł.

Do handlu oświadczeniami ma również zniechęcić nieuczciwych podatników wprowadzenie wymogu przechowywania faktur dokumentujących zakup materiałów budowlanych. W ten sposób fiskus mógłby sprawdzać, czy wynikająca z dokumentacji wielkość zapotrzebowania na materiały znajduje potwierdzenie w posiadanych fakturach.

Może jeszcze nie wszystko stracone ??? :) :) :)

Tomek_J
31-03-2004, 08:52
http://wiadomosci.wp.pl/wiadomosc.html?wid=5097760

Mniej VAT-u w budownictwie?

Całe budownictwo mieszkaniowe będzie zakwalifikowane jako budownictwe społeczne, co ma umożliwić bezterminowe stosowanie obniżonej stawki VAT - wynika z poselskiego projektu nowelizacji ustawy o podatku VAT. Projekt, do którego dotarła "Rzeczpospolita", ma zostać oficjalnie zaprezentowany w Sejmie w środę.

Innym udogodnieniem przewidzianym w projekcie jest wprowadzenie możliwości odliczania podatku VAT zawartego w cenie paliw silnikowych kupowanych do samochodów osobowych.

Według informacji dziennika, projekt ma lada moment wpłynąć do laski marszałkowskiej jako inicjatywa poselska. Powstaje przy wsparciu Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych. Jego autorzy chcą poprawić nową ustawę o VAT, która ma zacząć obowiązywać od 1 maja. Pomysłodawcy liczą, że uda się uchwalić projekt jeszcze przed wejściem Polski do Unii.

Jedną z kwestii, które uznano za kluczowe, jest sprawa budownictwa mieszkaniowego. W wersji roboczej projektu zaproponowano zakwalifikowanie całego budownictwa mieszkaniowego (razem z remontami) jako "budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym", co umożliwiłoby stosowanie obniżonej stawki VAT. To, jaka będzie jej wysokość i jak długo będzie stosowana, zależeć ma wyłącznie od woli polskich władz ustawodawczych.

W projekcie nowej ustawy znajdzie się również propozycja wprowadzenia możliwości odliczania podatku VAT zapłaconego w cenie paliw silnikowych kupowanych dla aut osobowych użytkowanych przez firmy. Pojawią się też zmienione zasady odliczania VAT przy kupnie samochodów osobowych przez firmy. Pozostanie wprawdzie prawo do odliczenia połowy VAT, ale za to bez ograniczeń kwotowych. (IAR)

anekri
31-03-2004, 08:58
Wszystko to ładnie i pięknie. Też natknęłam się na te artykuły.
Ale oczywiście nic jeszcze nie wiadomo :evil: to po pierwsze, a po drugie kto zatrzyma tą całą rozpędzoną machinę, która nazywa się UCIECZKĄ PRZED VAT-em.
Sprzedawcy zachęcają do kupowania - bo będzie drożej, ludzie szaleją i wykupują co się da na zapas, a działa tu prawo popytu i podaży, no i ceny ... oczywiście poszły do góry. Czy sprzedawcy obniżą je po wejściu ustawy w życie?? Nie sądzę.
Trochę późno rząd się obudził (jeżeli oczywiście ustawę przyjmie), bo i tak już jesteśmy w tej sztucznie rozmuchanej sytuacji stratni :-?

Agawa
31-03-2004, 09:06
Trochę późno rząd się obudził (jeżeli oczywiście ustawę przyjmie), bo i tak już jesteśmy w tej sztucznie rozmuchanej sytuacji stratni :-?

Dokładnie ceny sa wyzsze juz od jakiegos czasu ale pozostaje miec nadzieje, że obniżyc nie obnizą ale maja większe pole manewru do jakis promocji póxniej jak cały boom ucichnie.

anekri
31-03-2004, 09:10
Trochę późno rząd się obudził (jeżeli oczywiście ustawę przyjmie), bo i tak już jesteśmy w tej sztucznie rozmuchanej sytuacji stratni :-?

Dokładnie ceny sa wyzsze juz od jakiegos czasu ale pozostaje miec nadzieje, że obniżyc nie obnizą ale maja większe pole manewru do jakis promocji póxniej jak cały boom ucichnie.

:D No. Ale z tymi promocjami to dziwna sprawa. Trzeba stale uważać czy to faktycznie okazja czy tylko "nalepka". Ale lepszy rydz niż nic i bardzo bym chciała, :cry: żeby ustawę przyjęli, zabrali nam już w końcu wszystko- ulgi, odliczenia itp itp

Agawa
31-03-2004, 09:17
:D No. Ale z tymi promocjami to dziwna sprawa. Trzeba stale uważać czy to faktycznie okazja czy tylko "nalepka". Ale lepszy rydz niż nic i bardzo bym chciała, :cry: żeby ustawę przyjęli, zabrali nam już w końcu wszystko- ulgi, odliczenia itp itp

Dokładnie wszystko pozabierali ale sami mieszkań ludziom nie daja a jak człowiek chce sie budować to ulgi do kosza i dowala 22%vat :-?

piotr.nowy
31-03-2004, 12:01
No ciekawe jak to będzie. Ceny faktycznie już poszły do góry. Sprzedawcy na pewno nie zjadą z nimi w dół, ale przynajmniej nie mieli by pretekstu dalej podnosić. :o

Jacekde
31-03-2004, 12:05
Ludzie, tp dopiero projekt poselski, nie wiadomo kto go popiera, czy przejdzie, czy prezydent podpisze. Chyba nie wierzycie, że państwo odda 15% Vatu

rafałek
31-03-2004, 13:12
Niestety. Ja też jestem sceptykiem. Nasze państwo do oddawania nigdy się nie kwapi, a czasy idą coraz cięższe.

jArti2
31-03-2004, 17:43
i dlaczego nie mam siły w to wierzyć?

anekri
01-04-2004, 09:06
Przydałby się strajk generalny. Nie zarabiamy, nie płacimy podatków, ZUS-u (choć i tak bezpłatna służba zdrowia to klejna fikcja i farsa) nie kupujemy na faktury. Szara strefa kwitnie. :wink:
Jak pomyślę ile zabierają mi na te podatki, to krew mnie zalewa, a za wszystko i tak musimy płacić dodatkowo !! :evil:

pirat
01-04-2004, 09:59
Niestety. Ja też jestem sceptykiem. Nasze państwo do oddawania nigdy się nie kwapi, a czasy idą coraz cięższe.
Popieram i dodam ze nie tylko do oddawania ONI coraz wiecej zabierają ... kawałek art z dzisiejszej wyborczej Od maja litr autogazu będzie droższy o 10-12 groszy. Fiskus uznał bowiem, że kupujemy za dużo ekologicznego paliwa, które jest nisko opodatkowane, i postanowił prawie o 40 proc. podnieść akcyzę na autogaz. ... i czemu bo za dobrze by ludzie mieli !!! a co tanio mają to im dowalić a co niech płacą !!!
Owszem ktoś powie ze 12gr to niewiele ale jak np ja w miesiacu robie około 3,5 tys km to spalam około 300 litrów GAZU to wychodzi 36 pln wiecej moze niedużo no ale zawsze... i tak z każdej strony zwykłym obywatelom zawsze wiatr prosto w oczy

AnetaS
01-04-2004, 11:13
Pirat Dziś jest 1 kwietnia i to co piszą gazety nie musi być prawdą. :P

pirat
01-04-2004, 12:36
ano pierwszy ale pewnie wiadomosc o podwyżkach to nie prima aprilis ... o jak by mnie dyrektor dziś wezwał i powiedział ze mi daje podwyzke to by był prima aprilis :lol:

Pooh
01-04-2004, 14:16
Zabrali ulgę - 19%, ale za to podniosą VAT (oby nie) o 15 % to już razem 34 do tyłu. Nawet nie chce mi sie o tym myśleć, bo zaraz się wkurzam. :x

rafałek
02-04-2004, 06:21
Polityka prorodzinna, polityka prospołeczna i promieszkaniowa....
Może lepiej byłoby nam pod zaborami... Nasze Państwo bardziej nas wykańcza niż restrykcje zaborców - nie ma dzieci, nie ma gdzie mieszkać. Jak Państwo nie ma pieniędzy to domaga się większej daniny, a co będzie jak krowa zdechnie?

anekri
02-04-2004, 07:24
rafałek :lol: Co do tej krowy to masz całkowitą rację. Jest już na wykończeniu :wink: i dawać nie ma z czego :(

rafałek
02-04-2004, 07:42
Ciekawe co zrobi GÓRA jak krowa zdechnie? Bogaci doić się nie dają, przeraża mnie ta krótkowzroczność, udupić nas o po nich choćby potop. I najgorsze jest to, że kto by nie był u steru zachowuje się jak wampir.

A może my - Budujący - założymy jakąś partię a potem to choćby potop...

Pozdrawiam

KrzysiekSw
02-04-2004, 09:25
Dlaczego twierdzicie, że ceny nie spadną?
Jak kończyły się ulgi budowlane, też był ruch, a potem wszystko spadło.
Ja kupuję, co muszę, a z resztą zakupów czekam do jesieni, mimo, że VAT rośnie, stawiam na 30%-owe obniżki.

mik99
02-04-2004, 18:30
Tak trzymać!
Nie dajmy się psychozie!
Ja konkretnie: zamówiłem tylko to co będzie mi potrzebne i zdołam wykorzystać w pierwszym etapie budowy (6tygodni, bo i tak bym zaraz kupował), a całą wykończeniówkę: 150'000 pewnie pójdzie, kupować będę w zimie.

pozdrawiam :wink:

ara
02-04-2004, 18:48
Na razie nie kupiłam nic, bo budowa u nas jeszcze z zimy się nie obudziła.

A psychoza ? W kolejce po cukier - tam dopiero widać, co lęgnie się w głowach ludzi.. Smutny powiew lat 80-tych, niestety... : :wink:

mik99
02-04-2004, 18:50
Na razie nie kupiłam nic, bo budowa u nas jeszcze z zimy się nie obudziła.

A psychoza ? W kolejce po cukier - tam dopiero widać, co lęgnie się w głowach ludzi.. Smutny powiew lat 80-tych, niestety... : :wink:
Zgadza się mam blisko do Macro i co widzę to... ŚLEPY OWCZY PĘD :-?

mik99
02-04-2004, 18:53
:lol: http://wiem.onet.pl/wiem/bmp/69554-736.jpg
:wink:

Maciej Jutrzenka
02-04-2004, 18:58
... i czy nie lepiej by było żeby podstawowa stwka VAT była np 15% a nie 22 - taka podwyżkę wszyscy by przyjęli bez większych nażekań i kombinowania jak ominąć nowy (od 1 maja) podatek.

Mimo zwiększonego popytu, w momej branzy nie zauwarzyłem, podnoszenia cen, chociaż przy innych materiałach budowlanych......owszem. :cry: