PDA

Zobacz pełną wersję : czesc jakie odwierty?



pawel_bobas24
06-07-2011, 10:34
czesc buduje dom , zdecydwalem sie na pompe ciepla o mocy 10kw , prosze doradzcie jakie odwierty ? czy dwa a dłuzsze 2x100? czy wiecej i krotsze? teren podmokly gliniasty wysoki poziom wod gruntowych , powierzchni grzewczej 180m2 , warto wszedzie ogrzewanie podłogowe? wiem ze temat juz byl ale sie denerwuje bo inwestycja dosc droga

rydzadam
06-07-2011, 11:46
Wałkowane już trochę, ale proszę bardzo, w skrócie:

- lepiej dwa-trzy dłuższe niż więcej krótszych, ale najlepiej dwa
- podłogówka wszędzie plus ewentualnie dodatkowo drabinki w łazienkach

sledz98
06-07-2011, 13:41
A dlaczego odwierty? Masz małą działkę?

pawel_bobas24
06-07-2011, 19:33
działka 1000m2 , hydrulik i brat architekt mowia ze niby najbardziej wydajne odwierty choc wiem ze najdrozsze, czy warto ile metrów odwiertów 2x100???? lepiej pare metrow wiecej zostawic , wiem ze poziomy kolektor polowe tanszy, mysle w calym domu podłogówke ukladana co 10cm , dom w miare zaizolowany 15cm styropian, dach 25 wełny budowany z ceramiki

asolt
06-07-2011, 20:27
Najlepiej zacząć od obliczenia projektowego obciążenia cieplnego budynku. Gdy mamy obliczoną tę wartość dobieramy moc pompy ciepła.
Aby obliczyć długość odwiertów musimy znać rodzaj gruntu. W zależności od rodzaju gruntu przyjmujemy moc z mb odwiertu i przeliczamy na długość.
Trzeba pamiętać o cwu, jeżeli mamy grzać pompą ciepła to musimy dodać moc potrzebną na ogrzanie cwu i skorygować długość odwiertów.

sledz98
06-07-2011, 23:06
Przy działce 1000m chyba da radę zmieści kolektor poziomy. Masz wtedy do wyboru pompy glikolowe (pośredniego parowania) i pompy bezpośredniego parowania. Ja mam ten drugi rodzaj, jeśli chcesz się dowiedzieć co i jak to na priva mogę Ci podać nr telefonu, odpowiem na pytania.

rydzadam
07-07-2011, 06:48
Jest też osobny wątek na naszym forum: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?182109-Pompy-ciep%C5%82a-z-bezpo%C5%9Brednim-parowaniem

W zasadzie przy stosunkowo niewielkiej działce jak Twoja rozsądnie jest rozważyć bezpośrednie parowanie (do 300 m2 działki) lub odwierty. Oczywiście kolektor poziomy (ok. 600 m2) też zmieścisz, ale jak doliczysz dom z "otuliną", zostanie ci może z 200 m2 działki, której powierzchnia nie będzie w pewnym stopniu "zajęta" instalacjami.

wihajster
16-07-2011, 19:19
Przy takich warunkach jak piszesz, jeżeli nie ma istotnych przeciwwskazań, to powiem Ci wprost: wybór odwiertów jest ekonomiczną głupotą.
Przepraszam moich Kolegów "po fachu" za ostre słowa ale proponowanie odwiertów tutaj to zwykłe naciągactwo.

Liwko
20-07-2011, 20:36
Przy takich warunkach jak piszesz, jeżeli nie ma istotnych przeciwwskazań, to powiem Ci wprost: wybór odwiertów jest ekonomiczną głupotą.
Przepraszam moich Kolegów "po fachu" za ostre słowa ale proponowanie odwiertów tutaj to zwykłe naciągactwo.

Choć sam mam odwierty, całkowicie się z tym zgadzam.

ekorietka
24-07-2011, 22:25
Dziwi mnie wydawanie opinii dot. odwiertów jeżeli nie znamy budowy podłoża geologicznego. ok 10-20 m ale co dalej? Decyzja o odwiertach powinna być poprzedzona takim badaniem, firma która zleci wykonanie odwiertów powinna posiadać taki dokument -chociaż nawet on nie gwarantuje ( w niektórych przypadkach) osiągnięcia celu - p. skala i po co się wtedy męczyć? wydajność niska więc lepiej więcej odwiertów. A i jeszcze jedno wybór pompy powinien być poprzedzony dokładnymi obliczeniami zapotrzebowania na ciepło, strat ciepła przez przegrody cz obciążenia cieplne żeby urządzenie nie było przewymiarowane. ;)
a co do ogrzewania podłogowego mam mieszane zdanie na temat umieszczania jego w garażach, ( nie lepiej wyprowadzenie do niskotemperaturowych poziomych grzejników? - taniej a 20st. w garażu to chyba przesada?) ale to już moje własne zdanie. :)

rydzadam
02-08-2011, 06:08
Dziwi mnie wydawanie opinii dot. odwiertów jeżeli nie znamy budowy podłoża geologicznego. ok 10-20 m ale co dalej? Decyzja o odwiertach powinna być poprzedzona takim badaniem, firma która zleci wykonanie odwiertów powinna posiadać taki dokument -chociaż nawet on nie gwarantuje ( w niektórych przypadkach) osiągnięcia celu - p. skala i po co się wtedy męczyć? wydajność niska więc lepiej więcej odwiertów. A i jeszcze jedno wybór pompy powinien być poprzedzony dokładnymi obliczeniami zapotrzebowania na ciepło, strat ciepła przez przegrody cz obciążenia cieplne żeby urządzenie nie było przewymiarowane. ;)
a co do ogrzewania podłogowego mam mieszane zdanie na temat umieszczania jego w garażach, ( nie lepiej wyprowadzenie do niskotemperaturowych poziomych grzejników? - taniej a 20st. w garażu to chyba przesada?) ale to już moje własne zdanie. :)

1. Skała to świetny "materiał" na odwierty. Wydajność odwiertu w wapieniu, czy granicie jest rewelacyjna i można dzięki temu skrócić odwierty.
2. Rozłożenie podłogówki w garażu nie będzie droższe od grzejników. W garażu wystarczy zatopić rurki np. co 20 cm. Grzejnik zawsze będzie "przeszkadzaczem", co w garażu ma duże znaczenie. Jak już się decydować na ogrzewanie garażu czy piwnicy - najlepiej również podłogówką.

hydraulik_
02-08-2011, 06:56
1. Skała to świetny "materiał" na odwierty. Wydajność odwiertu w wapieniu, czy granicie jest rewelacyjna i można dzięki temu skrócić odwierty.
2. Rozłożenie podłogówki w garażu nie będzie droższe od grzejników. W garażu wystarczy zatopić rurki np. co 20 cm. Grzejnik zawsze będzie "przeszkadzaczem", co w garażu ma duże znaczenie. Jak już się decydować na ogrzewanie garażu czy piwnicy - najlepiej również podłogówką.
Czy na pewno granit to takie dobre DZ .Brak wody- jak się regeneruje.???

rydzadam
02-08-2011, 07:27
Czy na pewno granit to takie dobre DZ .Brak wody- jak się regeneruje.???

Ma dużą przewodność, regeneruje się dobrze. To samo dotyczy np. skał wapiennych.

clarnet
03-08-2011, 13:57
Rzeczywiście granit to dobry materiał do DZ. Tylko nie do wiercenia.
By uniknąć niespodzianek, zweryfikuj u wiertnika ile będzie kosztował 1mb.
Ceny potrafią skoczyć dwukrotnie, a i firm z takim sprzętem jest nie wiele.