PDA

Zobacz pełną wersję : Jak obrobić otwór po futrynie?



hendrix
06-07-2011, 15:27
Witam Szanownych forumowiczów. Obecnie remontuje mieszkanie w bloku z wielkiej płyty. W związku z powyższym postanowiłem pozbyć się szpetnej futryny(zrezygnowałem z drzwi). Usunąłem stara ościeżnice stalową w której kiedyś były drzwi.Mam teraz nieregularny otwór z którym muszę obrobić.W tym miejscu mam pytanie jak się do tego zabrać? Osiecznica była osadzona w gipsowej ściance działowej.Z jak i z czego wykonać nadproże? Dziękuje za odpowiedzi...::

http://i283.photobucket.com/albums/kk312/alherm/Remont/futryna.jpg


Jak obrobić otwór po futrynie?

robert.k
07-07-2011, 07:39
W ścianie g-k nie potrzebujesz specjalnego nadproża. Wystarczy po obwodzie otworu wkręcić profile stalowe (drewniane), przyciąć regips do równego i na koniec przykręcić do profili płytę tak aby je ukryć. Potem narożniki, szpachlowanie, szlifowanie i farba. Tu zobaczysz jak taka ściana wygląda http://www.youtube.com/watch?v=Rbe0UmerPi0&feature=related

edde
07-07-2011, 08:06
W ścianie g-k nie potrzebujesz specjalnego nadproża. Wystarczy po obwodzie otworu wkręcić profile stalowe (drewniane), przyciąć regips do równego i na koniec przykręcić do profili płytę tak aby je ukryć. Potem narożniki, szpachlowanie, szlifowanie i farba. Tu zobaczysz jak taka ściana wygląda http://www.youtube.com/watch?v=Rbe0UmerPi0&feature=related
kolega nie ma ściany z gk tylko sciankę gipsowa w bloku z wielkiej płyty, jakaś promonta czy coś tego typu, i jeżeli nad otworem wiszą teraz gołe bloczki gipsowe to wypadałoby czymś ten otwór wzmocnić bo zaraz popęka na łączeniach, spinach bloczków

dudi82
07-07-2011, 12:28
Nie chcę Cię martwić, ale jeśli bloczki nad drzwiami opierały się o ościeżnicę (były na niej kładzione w trakcie budowy) to teraz po wyrzuceniu ościeżnicy i tak te bloczki siadły i nawet jeśli teraz pęknięć brak pojawią się pewnie w przyszłości. Zobacz czy te bloczki nie są szerokości otworu. Jeśli tak to je wyrzuć, obrób otwór i dopiero później wypełnij przestrzeń nad otworem lekką zabudową g/k. Albo zostaw otwór aż do sufitu (kwestia gustu).
Miałem u siebie podobny problem. Wymieniałem drzwi z ościeżnicami i w kuchni okazało się, że ościeżnice zamontowali a dopiero później przestrzeń nad nią wymurowali cegłą. Dobrze, że to odkryłem przed wyrwaniem ościeżnicy bo cegły by mi na łeb spadły. Zacząłem więc od wyrzucenia cegieł i dopiero później wyrwałem ościeżnicę. Po osadzeniu nowej otwór nad nią zabudowałem bloczkami i przy okazji przeniosłem tam rozdzielnicę.

ryhu82
09-07-2011, 13:36
Naciąć przestrzeń po bokach otworu po 15cm z prawej i z lewej strony otworu (w górnej części) z obu stron (szlifierką) na głębokość około 35mm i wstawić 2x profil stalowy L (2mm) 30x30mm obustronnie wciskając na zaprawie (profile dłuższe - szersze od otworu o 30cm), zaprawę wyrównać. Po wyschnięciu obciągnąć profile siatką stalową w kierunku: jedna ściana i pod nadprożem i wywinąć na drugą stronę ściany, obrzucić masą tynkarską i zacierać na gładko z trzech stron. Przy obróbce gipsem trzeba zabezpieczyć profil (po osadzeniu) przed korozją bo kwiatki po szasie mogą się pojawić.

hendrix
13-07-2011, 10:50
Naciąć przestrzeń po bokach otworu po 15cm z prawej i z lewej strony otworu (w górnej części) z obu stron (szlifierką) na głębokość około 35mm i wstawić 2x profil stalowy L (2mm) 30x30mm obustronnie wciskając na zaprawie (profile dłuższe - szersze od otworu o 30cm), zaprawę wyrównać. Po wyschnięciu obciągnąć profile siatką stalową w kierunku: jedna ściana i pod nadprożem i wywinąć na drugą stronę ściany, obrzucić masą tynkarską i zacierać na gładko z trzech stron. Przy obróbce gipsem trzeba zabezpieczyć profil (po osadzeniu) przed korozją bo kwiatki po szasie mogą się pojawić.

Tak właśnie zrobiłem wyciąłem po bokach w górnej części otwory z tym ze zamiast profilu stalowego planowałem umieścić drewniana belkę o grubości odpowiadającej grubości ściany. Mocowaną kątownikami montażowymi w górnej części do ściany.Jako wykończenie po obwodzie od wewnątrz płyty GK narożniki... Tylko się zastanawiam jak się uporać z obrzuceniem tej drewnianej belki. Pozostaje tam różnica około 2 mm na stronę do zrównania ze ściana.Może jakaś sugestia z wykorzystaniem belki.Narożniki aluminiowe z siatką, masa gipsowa na drzewo chyba nie specjalnie będzie trzymać.Dziękuje Wszystkim za zainteresowanie tematem.