PDA

Zobacz pełną wersję : liscie debu a kompost



JoShi
31-03-2004, 13:14
Co roku o tej porze moja dzialka uslana jest liscmi debu. Poza tym, ze trzeba je zgrabic rodzi sie pytanie. Co z nimi dalej zrobic. Slyszalam, ze liscie debu nie nadaja sie na kompost. A moze jest jednak jakis sposob.

jatoja
31-03-2004, 18:11
Co roku o tej porze moja dzialka uslana jest liscmi debu. Poza tym, ze trzeba je zgrabic rodzi sie pytanie. Co z nimi dalej zrobic. Slyszalam, ze liscie debu nie nadaja sie na kompost. A moze jest jednak jakis sposob.

Nadają ...nie nadają ???
Może dlatego tak się sądzi bo liście dębu rozkładają sie powoli - 2-3 lata i domieszane do innych liści czy traw w kompoście sa nieprzerobione gdy kompost z pozostałych resztek roślinnych jest już gotowy. Przyjżyjmy sie ziemi w lesie gdzie dominuje dąb - przecieżna ziemi nie leżą latami liście lecz powoli rozkładają sie zamieniają w kompost , odrzywiają dorosłe dęby i następuje obrót substancji organicznej...;)

_weynrob_
31-03-2004, 18:11
A czemu niby się nie nadają?

ziaba
31-03-2004, 18:39
A bo posiadaja olejki eteryczne ponoć zbliżone w swoim działaniu do liści orzecha włoskiego.. :lol:

JoShi
01-04-2004, 16:11
Ponoc za duzo garbnikow i sie nie rozkladaja...

oleniek
18-01-2008, 21:49
Podciągam temat.
Czy liście dębu, orzecha dołożone do kompostownika , po tym jak W KOŃCU się rozłożą , zostaną jako kompost podsypane pod roślinki to im zaszkodzą?

hanka55
19-01-2008, 09:46
liściówka dębowo-lipowa :D
Pryzma i frakcje.
http://images32.fotosik.pl/112/b921f1ed29bfa8b8.jpg (www.fotosik.pl)

DPS
19-01-2008, 09:56
Wg mojej wiedzy to jest tak, że garbniki zawarte w liściach dębowych nawet po rozłożeniu się liścia bardzo utrudniają lub wręcz uniemożliwiają roślinom innym niż dąb pobranie z gleby składników pokarmowych. Czyli: gleba dobra, ale tylko dla dębów. W ten sposób zdobywają przestrzeń dla siebie. Mam u siebie też dęby i ich liście po zgrabieniu palę - wychodzi pokaźna pryzma popiołu, który jest znakomitym dodatkiem do kompostu, bo garbniki nie przetrwały spalania.