PDA

Zobacz pełną wersję : krzyżowanie się przewodów WN i alarmowych



Okiren
07-07-2011, 19:54
Równoległe prowadzenie przewodów alarmowych (np od czujek) blisko przewodów pod napięciem 230V nie jest wskazane.
A czy stanie się coś złego gdy te przewody będą się krzyżować?
Choćbym stawał na uszach, to w wielu miejscach inaczej się nie da.

Jarek.P
07-07-2011, 20:26
Nic się nie stanie, zresztą nie wyobrażam sobie instalacji, w której dałoby się tego uniknąć.

Równoległego prowadzenia instalacji zresztą też nie ma co demonizować. Oczywiście błędem będzie bezstresowe prowadzenie wszystkiego razem, ale na niewielkich odcinkach - czemu nie.

J.

Okiren
08-07-2011, 07:49
dziękuję :) o to mi chodziło!

Okiren
20-07-2011, 19:06
Jeszcze coś mi przyszło do głowy.
A co myślisz Jarku o równoległym (ok. 10m) prowadzeniu przewodów alarmowych i przewodu do internetu (szerokopasmowy ADSL)?

Jarek.P
20-07-2011, 19:53
Moim zdaniem nie ma żadnego problemu. ADSL to linia symetryczna, nie siejąca w jakiś szczególnie istotny sposób zakłóceniami.

J.

szymon321
14-10-2011, 14:33
Oficjalnie każdy producenci systemów okablowania sieciowego i telefonicznego oraz BMS i alarmowego zalecają oddalenie przewodów 230V i przewodów sygnałowych maksymalnie jak się da. W praktyce jest to niewykonalne, trzeba by robić dwie bruzdy w ścianach na kable, a sprzedawca ma zawsze dupochron że to wina okablowania. Z praktyki wiem na kablach położonych blisko sieci zasilającej indukują się napięcia rzędu mV ale na kable sygnałowe od czujników (np w standardzie 2EOL od alarmu) to nie wpływa, nie wspominając nawet o magistralach różnicowych RS485. Spodziewałbym się większych problemów w przypadku czujników analogowych od dużej rozdzielczości zamontowanych na końcu długich kabli wtedy te drobne zmiany napięcia mogą grać rolę. Ja osobiście widzę dwa ryzyka przy bliskim prowadzeniu kabli. Po pierwsze na wypadek zadziałania ochronników przeciwprzepięciowych prądu zwarcia w przewodach zasilających i podłączeniu do uziemienia jest znaczny i taki impuls może się przenieść na inne kable niszcząc przy okazji inne urządzenia. Druga sytuacja która może być krytyczna, to urządzenia dużej mocy i moment załączania ich oraz kiepskiej jakości urządzenia impulsowe.

Co do ADSL to ja bym się bardziej bał że tą drogą przywleczesz do domu jakieś przepięcie po burzy niż że kable elektryczne zakłócą działanie ADSL.

PS 230V to wcale nie jest Wysokie Napięcie.

adam_mk
06-12-2011, 21:40
Wpływ na linie 2 x 2EOL był spory to się z tego wycofano....
Trochę takich central jeszcze jest i tu bym uważał...
Adam M.