PDA

Zobacz pełną wersję : Najlepsze ocieplenie podłogi na gruncie



Strony : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9

Tomek B..
08-07-2011, 19:05
Witam. Czy ktoś z was może doradzić, co będzie najlepszym materiałem do ocieplenia podłogi na gruncie? Co najlepiej ochroni nasz dom przed ucieczką ciepła poprzez podłogę na gruncie? Mile widziane wszelkie propozycje, sposoby oraz uwagi.

jan_z_wolna
08-07-2011, 19:07
optymalnie
20 cm styro na chudziaku z papą i folią

z wypasem
50 cm keramzytu impregnowanego pod chudziakiem

Tomek B..
08-07-2011, 19:28
optymalnie
20 cm styro na chudziaku z papą i folią

z wypasem
50 cm keramzytu impregnowanego pod chudziakiem
Są jeszcze płyty poliuretanowe z współczynnikiem przenikania o połowę niższym.

adam_mk
08-07-2011, 20:02
Gdziekolwiek byś nie budował - i tak budujesz w hydrosferze.
Woda jest wszędzie.
Wszelkie wilgotne materiały przewodzą ciepło znacznie lepiej jak suche.
Pierwszym więc problemem jest nie dopuszczenie do tego, aby chałupa zawilgła od gruntu.
Tu stosuje się hydroizolacje.
Często - nogami...
Najlepsza hydroizolacja, która sprawdza się od tysięcy lat - to bituminy. (smoła po prostu).
Ale....
Tak się składa, że do termoizolowania często próbuje się stosować styropian.
Styropian to spieniony styren. Piana styrenowa.
A w kontakcie ze smołą ta piana... gaśnie (styropian znika).
I w ten sposób dwa bardzo dobre materiały się zeżarły :lol:
Więc - albo smoła albo styropian.
A jak ktoś wsadzi i to i to - to z najlepszych materiałów dostanie najgorsze możliwe efekty.
Więc znalazło się masę "jajogłowych", którzy próbują godzić ten ogień z wodą...
Jakieś styropapy, folie separujące i podobne cuda wymyślają...

Nawet, jak pod ścianą na parterze już tę papę położyli i cała reszta to "pudrowanie trupa", żeby zdrowo wyglądał.
A jeszcze, jakby było mało, to w Unii jesteśmy!
I w ramach przepisów unijnych wywalono z użycia sporo naprawdę dobrych materiałów, zastępując je wodorozcieńczalnymi i ekologicznymi namiastkami!
Dobrych farb już, na ten przykład, nie ma i nie będzie...

Tak więc - pierwszym krokiem w dobrym ociepleniu podłogi musi być wykonanie skutecznej hydroizolacji.
Próba robienia tego folią to nieporozumienie, które bardzo łatwo zrozumieć, jak się zrobi kilka kroków po takiej folii rozłożonej na chudziaku i obejrzy ją pod światło - sito się widzi...
Kilka sposobów jednak jest.

To, czym się POTEM termoizoluje dom zależy od tego czym się go PRZEDTEM hydroizoluje.

Adam M.

jan_z_wolna
08-07-2011, 20:17
adamie nic dodać :-)
Z racji gliniastego gruntu, woda to mój wróg nr 1. Bardzo ciałem keramzyt, ale musiałby być impregnowany. I temat na wycenie się zakończył. Stąd styro. Pod folią jest papa termozgrzewalna 4mm z bardzo drobną posypką, która zresztą się podczas tynków ulotniła :-), starannie wyczyszczona przed położeniem folii. Folia 200g raczej kosmetyka u mnie. Nie sądzę, żeby się zbytnio popsuła.

adam_mk
08-07-2011, 20:40
Wystarczy, że tam jest ta papa - już styropianu tam nie wkładaj!
Zresztą, TERAZ dobrze się tego zrobić NIE DA!!!
Cobyś nie wykombinował - spieprzysz!
Zmień podejście.
Ta folia to niepotrzebny wydatek i robota...
Adam M.

jan_z_wolna
08-07-2011, 20:40
A w kontakcie ze smołą ta piana... gaśnie (styropian znika).
I w ten sposób dwa bardzo dobre materiały się zeżarły :lol:


Papy asfaltowe termozgrzewalne nie oddziaływują w żaden sposób na EPS. Dodatkowo modyfikacja SBS papy na włóknie poliestrowym ratuje dupę jak chudziak popęka, bo jest duża szansa, że papa się nie zerwie.

Ogólnie fajny przepis na hydroizolację jest tutaj:
http://forum.budujemydom.pl/lofiversion/index.php/t10956.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fforum.budujemydom. pl%2Flofiversion%2Findex.php%2Ft10956.html)

jan_z_wolna
08-07-2011, 20:44
Wystarczy, że tam jest ta papa - już styropianu tam nie wkładaj!
Zresztą, TERAZ dobrze się tego zrobić NIE DA!!!
Cobyś nie wykombinował - spieprzysz! Zmień podejście.
Nie łapię :-(
Rozwiń proszę jak masz chwilę


Ta folia to niepotrzebny wydatek i robota...
Jakoś tak czyściej jest, docięcie styro to jest robota :-)

adam_mk
08-07-2011, 20:50
Dobrym rozwiązaniem jest.... UCIECZKA od tego problemu!
Robi się, po prostu, płytę!
Układa się ją na jakim XPS w przemyślany sposób (dobrze dobrany poziom "0").
Ten XPS wypuszcza się poza obrys budynku i łączy z ociepleniem ściany.
Wtedy mamy i termoizolację i hydroizolację i wszelkie potrzebne dla maksymalnej energooszczędności zabiegi w jednym kroku.

Wiem, ze znakomita większość architektów twierdzi, że płyta to "na specjalne warunki terenowe" jest...
Szczerze mówiąc - gówno prawda! Pieprzą jak potłuczeni, bo tylko jednego podejścia do fundamentowania ich uczono.
Niewielu umie, może i chce projektować na płycie...
Przy tym trzeba mocniej MYŚLEĆ!
Myślenie nie boli, ale niektórych wyraźnie - męczy!
OBECNIE ZNAKOMITA WIĘKSZOŚĆ budynków jednorodzinnych na zachodzie jest stawiana na płycie...
(z powodów podanych powyżej - oszczędności kasy = energii)

Adam M.

adam_mk
08-07-2011, 21:05
Wodorozpuszczalna smoła dla mnie jest do... (no, takie niedomówienie!!!)
Przecież WYRAŹNIE NAPISAŁEM - WYELIMINOWANO dobre rozwiązania!
Wprowadzono całe systemy do kupienia w jedynie słusznym miejscu (upust dadzą, płytkę z instruktarzem, dowiozą, a jak da dupy - udowodnią Ci winę niewiedzy - jak się ich cud-produktem posłużyć).

Ucieranie dupy szkłem i mydlenie oczu za jednym zamachem!
Bo?
Bo papy to pokrycia dachowe!
PO TO są specjalizowane i doskonalone!
Nie boją się UV, wielkich zmian temperatur, dają się ślicznie termozgrzewać...
Fakt!
MOŻNA je stosować tam, gdzie nigdy UV nie było i nie bedzie4 a całoroczna temperatura jest stała i około 7-10stC.
Ciekawe CO w takich warunkach odparowuje zwykła smoła?
Do tego - głęboko zakopana w warstwach leżących nad nią...

Link fajny...
Tak fajny, że PRAWIE przekonujący...
- Tylko ILE TO KOSZTUJE?
(bo darmo przecież TAKIEGO CUD-PRODUKTU nie dają!!!)

Jak nie wiadomo o co chodzi - to chodzi o kasę, tylko, że czasem o tym się jakoś zapomina, jak się czyta takie teksty...

PYTAM:!
KTO Z WAS ZAKŁADA SPIER.. BUDOWY TAK, ŻE MU SIĘ BĘDZIE ROZŁAZIŁA I DLATEGO ZASTOSUJE SUPERELASTYCZNE SBS_PAPY ?!!!

Jak się coś robi to wypadałoby wiedzieć - jak!

Adam M.

jan_z_wolna
08-07-2011, 21:07
Projekt z płytą był poza moim zasięgiem. Płyty sam bym nie wykonał. Tradycyjny fundament tak. Mam wilgotny, ciężki grunt. Wolę mieć stopę pod poziomem przemarzania. Myślę, że ta moja papa da radę. Jest starannie zrobiona z dużymi zakładami. A ze stratami na styku ściany (16cm styro) i fundamentu (10cm) się pogodzę. Trudno. Będę o tym myślał przy kominku z akumulacją ciepła dopalanym CO na olej opałowy i płakał.

Są nowe piękne technologie, zazwyczaj drogie, nie do wykonania przez takiego amatora jak ja. Dlatego staram się szukać jakiegoś optymalnego rozwiązania na miarę umiejętności i środków.

Tomek B..
08-07-2011, 21:08
Papy w domu to bym nigdy nie położył, chociażby i dlatego, że to produkt pośredni obróbki ropy naftowej, podobnie ładnie to się nazywa w kosmetykach - olej mineralny ( frakcja ropy naftowej ). Wracając do podłogi, zrywałem kiedyś podłogę w bloku z lat 80. Po skuciu wylewki była tam taka płyta pilśniowa a pod nią papa, na tej papie było tyle smoły, że ta płyta była w niej zatopiona, smoła cały czas miała konsystencję kleju. Co ciekawe, po skuciu wylewki, czuć było cały czas zapachy węglowodorów aromatycznych, które wydzielały się z tej smoły. Dłuższe przebywanie w pomieszczeniu skutkowało zawrotami głowy i gorszym samopoczuciem.

jan_z_wolna
08-07-2011, 21:10
PYTAM:!
KTO Z WAS ZAKŁADA SPIER.. BUDOWY TAK, ŻE MU SIĘ BĘDZIE ROZŁAZIŁA I DLATEGO ZASTOSUJE SUPERELASTYCZNE SBS_PAPY ?!!!

Ja



Jak się coś robi to wypadałoby wiedzieć - jak!

Na wszystkim nie sposób, ale nie każdy to rozumie.

jozek131
08-07-2011, 21:11
Witam. Czy ktoś z was może doradzić, co będzie najlepszym materiałem do ocieplenia podłogi na gruncie? Co najlepiej ochroni nasz dom przed ucieczką ciepła poprzez podłogę na gruncie? Mile widziane wszelkie propozycje, sposoby oraz uwagi.

Zastosuj pianę poliuretanowa zamknięto komorowa i wtedy masz hydro izolację i termo izolację oraz szybkie :yes:

Tomek B..
08-07-2011, 21:13
Zastosuj pianę poliuretanowa zamknięto komorowa i wtedy masz hydro izolację i termo izolację oraz szybkie :yes:

Rozważam to właśnie.

klaudiusz_x
08-07-2011, 21:13
Kilka sposobów jednak jest.

To, czym się POTEM termoizoluje dom zależy od tego czym się go PRZEDTEM hydroizoluje.

Adam M.
Proszę o rozwinięcie.
Za 2 tygodnie chcę rozpocząć prace z hydroizolacją ścian piwnicy.
Na ławach mam 2x papa termozgrzewalna.
W tej chwili mam zakupiony tylko XPS do ocieplenia, niestety dalej nie wiem czym pokryć ściany (jaką izolację wykonać).
Temat trochę podobny.

Tomek B..
08-07-2011, 21:14
Rozważam także podłogę typu stropowego na gary acermana.

jan_z_wolna
08-07-2011, 21:14
Dłuższe przebywanie w pomieszczeniu skutkowało zawrotami głowy i gorszym samopoczuciem.
Nawet na tym forum były takie problemy opisywane, że komuś śmierdziało spod paneli. Przyczyna tkwiła w tym, że papa była na lepiku na zimno i podłogówka swoje zrobiła.

jan_z_wolna
08-07-2011, 21:20
Rozważam także podłogę typu stropowego na gary acermana.

Taki strop, to będzie w cenie 0,5m keramzytu, a i tak hydroizolację musisz dać.

adam_mk
08-07-2011, 21:38
"Wolę mieć stopę pod poziomem przemarzania."
Ty z przedszkola się urwałeś?!
WOLEĆ to se możesz... POTEM (jak już zbudujesz co - wewnątrz se możesz).
TAK MA BYĆ - bo to zgodne ze sztuką i tu dowolności nie ma!

"A ze stratami na styku ściany (16cm styro) i fundamentu (10cm) się pogodzę. Trudno."
Bardzo spłycasz temat, ale to TWOJE - to Ci wolno!
Przyjmuję, że się godzisz i płacisz te 50 latek (do generalnego remontu chałupy) a i potem - też!
Twoja wola!
(no coments)

"Dlatego staram się szukać jakiegoś optymalnego rozwiązania na miarę umiejętności i środków. "
Są odpowiednie technologie... Nawet szukać nie trzeba...
Tylko poczytać, zrozumieć, popraktykować i zastosować...


"Papy w domu to bym nigdy nie położył, chociażby i dlatego, że to produkt pośredni obróbki ropy naftowej,"
TWOJA decyzja, Twoja kasa...
Nie wczytuj się zbyt uważnie w etykietki na tym ,co do żarcia kupujesz, bo przy takim podejściu (jak gadasz serio i będziesz konsekwentny) to zdechniesz z głodu...
Co Ci ta ropa tak przeszkadza...
A komórkowca masz? Internet - też?
Do roboty jakim autkiem jeździsz?...
A to wszystko na ropie, z ropy i przy jej pomocy!

Nie przytaczaj tu przykładów fajansu odwalanego kiedyś i gdzieś...
Ja też wiem, że robiono ciekawe rzeczy w dobie hurra - budownictwa dla mas...
Teraz nie trzeba i nie ma nakazu...
Teraz WOLNO myśleć nad tym, co się robi! To (podobno) wolny kraj!

"
Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
Jak się coś robi to wypadałoby wiedzieć - jak!
Na wszystkim nie sposób, ale nie każdy to rozumie. "
WEŹ KOGOŚ CO SIĘ ZNA I NIE PARTOL ROBOTY!

"Rozważam także podłogę typu stropowego na gary acermana. "
Rozumiem! Rozważasz!
Nie rozumiem PO CO?
CO to zmieni?
Wyjaśnisz?

"Nawet na tym forum były takie problemy opisywane, że komuś śmierdziało spod paneli. Przyczyna tkwiła w tym, że papa była na lepiku na zimno i podłogówka swoje zrobiła. "
Też czytałem o różnych głupotach, jakie robiono.
Np. podłogówki grzane do 50stC...
Bo ogrzewanie przecież ma być CIEPŁE! :lol: :lol: :lol:

Adam M.

adam_mk
08-07-2011, 21:48
"Papy asfaltowe termozgrzewalne nie oddziaływują w żaden sposób na EPS."

To co to jest za asfalt?
Wodorozcieńczalny?!
Adam M.

adam_mk
08-07-2011, 22:00
"Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
Wystarczy, że tam jest ta papa - już styropianu tam nie wkładaj!
Zresztą, TERAZ dobrze się tego zrobić NIE DA!!!
Cobyś nie wykombinował - spieprzysz! Zmień podejście.
Nie łapię
Rozwiń proszę jak masz chwilę"

Weź płytę styropianu i rzuć na jaki kawałek chudziaka...
Podnieś ją po jakim dniu czy dwóch i zobacz co pod nią się robi...
DLATEGO!
Adam M.

adam_mk
08-07-2011, 22:02
Piana PUR pod podłogę na gruncie to chyba nie najlepszy sposób...
Ma wady.
Adam M.

jan_z_wolna
08-07-2011, 22:06
"Wolę mieć stopę pod poziomem przemarzania."
Ty z przedszkola się urwałeś?!
Tak



Przyjmuję, że się godzisz i płacisz te 50 latek (do generalnego remontu chałupy) a i potem - też!
Twoja wola!
Tak sobie to właśnie obmyśliłem.



Tylko poczytać, zrozumieć, popraktykować i zastosować...

Buduje w tradycyjnych technologiach, bo są relatywnie tanie i potrafię je wykonać.



A to wszystko na ropie, z ropy i przy jej pomocy!
Ale to nie znaczy, że nie warto dbać o zdrowie. Co się da, trzeba eliminować.




WEŹ KOGOŚ CO SIĘ ZNA I NIE PARTOL ROBOTY!

Silny argument.:P
Spartoliłem podłogę bo nie zrobiłem płyty:(
Smutek, nostalgia, żal... i nikt mnie nie na forum nie kocha :cry:



Bo ogrzewanie przecież ma być CIEPŁE! :lol: :lol: :lol:

Aj tam. Jak jest zima to musi być zimno!

jan_z_wolna
08-07-2011, 22:10
"Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
Wystarczy, że tam jest ta papa - już styropianu tam nie wkładaj!
Zresztą, TERAZ dobrze się tego zrobić NIE DA!!!
Cobyś nie wykombinował - spieprzysz! Zmień podejście.
Nie łapię
Rozwiń proszę jak masz chwilę"

Weź płytę styropianu i rzuć na jaki kawałek chudziaka...
Podnieś ją po jakim dniu czy dwóch i zobacz co pod nią się robi...
DLATEGO!
Adam M.

Nie leży mi w kontekście. A gdzie ja pisałem, że na chudziak stryo rzucam?
Ale ja już nie mam chudziaka bez papy. Napisz proszę, co się robi.

adam_mk
08-07-2011, 22:12
Nie atakuję!
Stosuję logikę!
Racz to zauważyć!

Czy nie jest prawdą, że wolno Ci w swoim nowobudowanym domu zrobić wiele z tego, co Ci szkodzi?

"Co się da, trzeba eliminować."
Anarchista czy islamista i dżihad?
Adam M.

adam_mk
08-07-2011, 22:15
"Napisz proszę, co się robi. "

Po raz stodwudziestyszósty?
Po co?
Przecież nie starasz się rozumieć tego, co tu wypisuję...
Adam M.

Podałem RECEPTĘ na zrozumienie co się dzieje, jak ....
Nawet nie zrozumiałeś o co chodzi...
A papa tu nie przeszkadza. rzuć na papę tę płytę...
A.M.

jan_z_wolna
08-07-2011, 22:22
Zamiast pisać jakieś bzdety o islamistach, zwyczajnie byś napisał co się dzieje pod taką płytą na chudziaku pokrytym papą. Być może jestem za głupi, żeby w lot zrozumieć twoje uwagi. Niech oświecona góra wybaczy, że prosty partacz raczył zapytać.

Tomek B..
08-07-2011, 22:22
Adam mam dużo założeń, rozważań, przypuszczeń, na pewno nie chciałbyś ich wszystkich poznać:lol2:. Podzielę się pewnie kilkoma z czasem. A wracając do podłogi to zmierzamy do odcięcia się od wilgoci, zrobimy to dobrze na gruncie, ale od tej wilgoci która znajduje się w powietrzu i bez której trudno byłoby nam normalnie funkcjonować, nie da się. Zmierzam do tego, że ta walka z każdym mg wody przenikającym do ścian to jak walka z wiatrakami. Odizolujemy sie świetnie od dołu ale nasz mur i tak wchłonie wilgoć z powietrza (chyba że to szkieletowy domek dla 3 świnek). Dom budowany na styropianie, nie wiem czy to dobry pomysł, w krajach sandynawskich być może tak ale nie u nas, szczególnie jeśli budujemy domy pokoleniowe. Nie wiem także dlaczego się tak upierasz z tym XPS-em, są dużo lepsze materiały o lepszych wspołczynnikach czy to przenikania ciepła czy nacisku na cm2.

jan_z_wolna
08-07-2011, 22:27
Adam,
Chodzi ci o wilgoć? Po jak chudziak był bez papy to się chyba nawet zdarzało jesienią jak okien nie było. Ale na papie po zamknięciu domu nie.

Tomek B..
08-07-2011, 22:30
Zamiast pisać jakieś bzdety o islamistach, zwyczajnie byś napisał co się dzieje pod taką płytą na chudziaku pokrytym papą. Być może jestem za głupi, żeby w lot zrozumieć twoje uwagi. Niech oświecona góra wybaczy, że prosty partacz raczył zapytać.
Styropian wchodzi w reakcję ze składnikami organicznymi papy i po prostu się utlenia. To tak jakbyś się bawił folią bąbelkową:lol2:. Styropian jest lekki, bo dużo w nim powietrza a powietrze z kolei wspomaga proces utleniania.

jan_z_wolna
08-07-2011, 22:32
Adam mam dużo założeń, rozważań, przypuszczeń, na pewno nie chciałbyś ich wszystkich poznać:lol2:. .
Tymczasem tylko te o podłogach na gruncie, ale ja prosty chłop jestem i nie potrafię czytać między wierszami. Do mnie trzeba prosto w ryj :-)

jan_z_wolna
08-07-2011, 22:33
Styropian wchodzi w reakcję ze składnikami organicznymi papy i po prostu się utlenia. Nie wierzę. ;-)
Ale Adam pisał, że coś się dzieje po 2 dniach. No chyba w 2 dni się nie utleni :-)

jan_z_wolna
08-07-2011, 22:36
Takież słowa do mnie skierował rzeczony powyżej :-)


Weź płytę styropianu i rzuć na jaki kawałek chudziaka...
Podnieś ją po jakim dniu czy dwóch i zobacz co pod nią się robi...

No i ni ... nie wiem o co chodzi:-(

adam_mk
08-07-2011, 22:36
Obaj krótko tu jesteście...
Obaj nie odrobiliście zadania domowego!

jan_z_wolna
JAK mam Ci wbić do łba wiedzę jednym zdaniem?
Szczerze? - TAK! JESZCZE JESTEŚ ZA GŁUPI!
Nie władasz odpowiednim zestawem pojęć. Nie rozumiesz tego, co tu piszą i nie starasz się tego zmienić.
Coraz bardziej jesteś "roszczeniowy".
Jeszcze chwila i dojdziesz do wniosku, że każdy co powie coś dl Ciebie to chce Ci dokopać!

Tomek B..
Jest tu kilka wątków po 200 stron, gdzie dogłębnie przeanalizowano WSZYSTKIE zastrzeżenia jakie zgłaszasz i te, o których nawet nie pomyślałeś!
"Stan powietrznie - suchy"
"wilgotność WZGLĘDNA"
"Szczelność powietrzna domu"

"Nie wiem także dlaczego się tak upierasz z tym XPS-em, są dużo lepsze materiały o lepszych współczynnikach czy to przenikania ciepła czy nacisku na cm2. "
Przekalkuluj je dla swojego domu.
Weź np. aerożele...
My tu staramy trzymać się ziemi...

Adam M.

adam_mk
08-07-2011, 22:40
CO Z TEGO, JAK WAM JAKI PRZYGŁUP CO NAPISZE?
Ale jak własną łapą zrobisz jaki mały eksperyment i kopara Ci opadnie, bo okaże się, że nie znasz się na tym, o czym myślałeś, że WIESZ wszystko od dziecka - to wtedy zwykle myślenie rusza...

Zrób ten eksperyment!
Adam M.

"Adam mam dużo założeń, rozważań, przypuszczeń, na pewno nie chciałbyś ich wszystkich poznać"
Za późno!
Zam je od dawna!
ILE domów budujesz/zbudowałeś?
(Ja co rok uczestniczę w kilkunastu budowach. Od lat).
A.M.

jan_z_wolna
08-07-2011, 22:44
Szczerze? - TAK! JESZCZE JESTEŚ ZA GŁUPI!
Nie władasz odpowiednim zestawem pojęć. Nie rozumiesz tego, co tu piszą i nie starasz się tego zmienić.
Coraz bardziej jesteś "roszczeniowy".

Może i jestem głupi, trudno. Matka natura poskąpiła.
Ale nie sądzę, żebym był roszczeniowy, tylko dlatego, że zapytałem cię grzecznie i całkiem poważnie o sprawę, którą sam poruszyłeś?

jan_z_wolna
08-07-2011, 22:48
Zrób ten eksperyment!
Ale ja nie mam chudziaka nie pokrytego papą! Czy taki chudziak z papą się nadaje? Czy efekt będzie taki sam? Przestawiałem dziś cały pokój styropianu (po paru dniach) w folii i bez i nic nie zauważyłem.

Tomek B..
08-07-2011, 22:49
Adamowi cały czas chodzi o wilgoć która będzie pod styropianem, szczególnie w porze roku którą mamy teraz. Dlatego poleca kłaść styropian wtedy, gdy temp. powietrza jest równa temp. gruntu. Jeśli juz pojawi nam się ten punkt rosy to wilgoć zostanie tam już na zawsze.

jan_z_wolna
08-07-2011, 22:51
"Adam mam dużo założeń, rozważań, przypuszczeń, na pewno nie chciałbyś ich wszystkich poznać"
Za późno! Zam je od dawna!
Ale ten całkiem sympatyczny żart był do mnie. Pewnie kolega czytał wątki z GWC a tam ciśniesz taką wiedzą, że hej :-)

jan_z_wolna
08-07-2011, 22:54
Adamowi cały czas chodzi o wilgoć która będzie pod styropianem, szczególnie w porze roku którą mamy teraz. Dlatego poleca kłaść styropian wtedy, gdy temp. powietrza jest równa temp. gruntu. Jeśli juz pojawi nam się ten punkt rosy to wilgoć zostanie tam już na zawsze.
Ale ja nic takiego nie zauważyłem. W niedzielę zobaczę czy coś pod styro na folii się zalęgło. Poza tym, przecież wilgoć jest też w samej wylewce i jakoś z niej się ulatnia chyba? Czy też zostaje na wieki wieków? (Amen)

A poza tym, piękna teoria. Pewnie nie mała wilgotność powietrza by była potrzebna do skroplenia się pary wodnej, która uwięziona została pod suchymi płytami styro nakładanymi na suchą folię, nałożoną na suchy i dość ciepły mimo wszystko chudziak, w suchy dzień w domu z lekkim przeciągiem.

Tomek B..
08-07-2011, 22:54
Ale ten całkiem sympatyczny żart był do mnie. Pewnie kolega czytał wątki z GWC a tam ciśniesz taką wiedzą, że hej :-)
Dla Adama i tak wszystko jest be i nigdy nie powie aby moc była z nami:lol2:.

Tomek B..
08-07-2011, 22:57
Ale ja nic takiego nie zauważyłem. W niedzielę zobaczę czy coś pod styro na folii się zalęgło. Poza tym, przecież wilgoć jest też w samej wylewce i jakoś z niej się ulatnia chyba? Czy też zostaje na wieki wieków? (Amen)
Ulatnia się właśnie przez to sito w folii do styro a mokry styro to kiepski opór cieplny.

adam_mk
08-07-2011, 22:59
POWOLI!
JA WIEM, że nieomal wszyscy, co zaczynają budować nic prawie nie rozumieją.
Ich dom składa się wyłącznie z "chciejstw".
Przyjmują zwykle najtrudniejsze i najkosztowniejsze rozwiązania, bo nie zdają sobie sprawy z tego, co chcą uruchomić.
Dopóki się nie nabiją boleśnie na jaki "hak" wydaje im się, że ci, co chcą im ten stan uświadomić - "zadzierają nosa".
WCALE mi na tym nie zależy!

Dom to bardzo wiele powiązanych mechanizmów.
Powiązanych prawami fizyki!
Fizyki, którą wszystkim tłukli na siłę do głowy...
Dlaczego tak trudno zrozumieć, że większość z tego, co robicie jest po prostu NIEWIDOCZNE - bo to sprawy przemian energetycznych?
Widziałeś kiedyś CIEPŁO?
A hydratację cementu?
- NIE! Co najwyżej SKUTKI.

Dom stoi.
Pod domem masz i mieć będziesz ZAWSZE wilgotny grunt (glina, zdaje się).
TERAZ ten dom jest w budowie, ale nie jest to stan WIECZNY.
BĘDZIE INACZEJ niż jest dziś - i to przez 50 następnych lat!
Jaką temperaturę ma ta glina, jak dom jest ssz? (stan surowy zamknięty).
CO zrobisz (w sensie doświadczenia fizycznego) jak taką płytę styropianu na takim miejscu położysz?
JAKIE mechanizmy uruchomisz?
JAKIE będą skutki?
-Bo będą zaskakujące Cię!

Adam M.

Tomek B..
08-07-2011, 23:03
POWOLI!
JA WIEM, że nieomal wszyscy, co zaczynają budować nic prawie nie rozumieją.
Ich dom składa się wyłącznie z "chciejstw".
Przyjmują zwykle najtrudniejsze i najkosztowniejsze rozwiązania, bo nie zdają sobie sprawy z tego, co chcą uruchomić.
Dopóki się nie nabiją boleśnie na jaki "hak" wydaje im się, że ci, co chcą im ten stan uświadomić - "zadzierają nosa".
WCALE mi na tym nie zależy!

Dom to bardzo wiele powiązanych mechanizmów.
Powiązanych prawami fizyki!
Fizyki, którą wszystkim tłukli na siłę do głowy...
Dlaczego tak trudno zrozumieć, że większość z tego, co robicie jest po prostu NIEWIDOCZNE - bo to sprawy przemian energetycznych?
Widziałeś kiedyś CIEPŁO?
A hydratację cementu?
- NIE! Co najwyżej SKUTKI.

Dom stoi.
Pod domem masz i mieć będziesz ZAWSZE wilgotny grunt (glina, zdaje się).
TERAZ ten dom jest w budowie, ale nie jest to stan WIECZNY.
BĘDZIE INACZEJ niż jest dziś - i to przez 50 następnych lat!
Jaką temperaturę ma ta glina, jak dom jest ssz? (stan surowy zamknięty).
CO zrobisz (w sensie doświadczenia fizycznego) jak taką płytę styropianu na takim miejscu położysz?
JAKIE mechanizmy uruchomisz?
JAKIE będą skutki?
-Bo będą zaskakujące Cię!

Adam M.

Adam u HenoKa glina ma 15 stopni, sam osobiście mierzył w.....glinie.

adam_mk
08-07-2011, 23:03
"Ale ja nic takiego nie zauważyłem. W niedzielę zobaczę czy coś pod styro na folii się zalęgło. Poza tym, przecież wilgoć jest też w samej wylewce i jakoś z niej się ulatnia chyba? Czy też zostaje na wieki wieków? (Amen)

Mniemanologia?

ZOSTAJE NA WIEKI!!!
Adam M.

adam_mk
08-07-2011, 23:06
"Adam u HenoKa glina ma 15 stopni, sam osobiście mierzył w.....glinie. "
Zobacz temperaturę jutro w południe.
Znajdź tabelę nasycenia dla wody w zależności od temperatury. _dostaniesz ilość wody zawieszoną w powietrzu.
Znajdź tabele punktu rosy.
Policz ILE z tej wody w tych +15stC zostanie pod płytą, która sobie tam rzucisz...
Adam M.

jan_z_wolna
08-07-2011, 23:11
JAKIE będą skutki? Bo będą zaskakujące Cię!
To będzie ciekawie. Te skutki pewnie ma 90% nowowybudowanych. Pewnie jakaś malutka część tu trafi. A może jakiś jeszcze mniejszy odsetek będzie równie głupi jak ja (pocieszam się) :-) Szkoda, że nie jesteś w stanie zejść na mój padół i zwyczajnie, bez robienia wykładu mi odpowiedzieć.

jan_z_wolna
08-07-2011, 23:14
"Ale ja nic takiego nie zauważyłem. W niedzielę zobaczę czy coś pod styro na folii się zalęgło. Poza tym, przecież wilgoć jest też w samej wylewce i jakoś z niej się ulatnia chyba? Czy też zostaje na wieki wieków? (Amen)
ZOSTAJE NA WIEKI!!!

Łe :-) To trochę tej pary z powietrza nie zaszkodzi. Będzie zimno i wilgotno :-)

Tomek B..
08-07-2011, 23:15
Dlatego pewnie najlepiej zrobić warstwę wyrównującą na keramzycie i bez folii położyć na to wodoodporne płyty jako ocieplenie.

jan_z_wolna
08-07-2011, 23:17
Policz ILE z tej wody w tych +15stC zostanie pod płytą, która sobie tam rzucisz...

Sorry. Ale nie opowiadaj takich rzeczy, że da się wyliczyć ile wody zostanie w Pradolinie w płycie czwartej od lewej przy zachodniej ścianie, drugiej warstwy, tuż pod parapetem :-)

adam_mk
08-07-2011, 23:21
ZNOWU mniemanologia?
Zacznij kiedyś budować!
(Zacznij kiedyś WIEDZIEĆ)
To proste przeliczenia...
Adam M.

Tomek B..
08-07-2011, 23:21
janie z wolna równy z Ciebie gość:lol2:.

Tomek B..
08-07-2011, 23:25
Cały czas twierdzę, że dobrym lekarstwem na tę przypadłość matki ziemi będzie odcięcie się całkowite na poziomie podeszwy chudziaka za pomocą szkła wodnego.

adam_mk
08-07-2011, 23:30
Bierzemy kawałek styropianu i wiadro z wodą.
Wsadzamy styropian do wiadra i obciążamy jaka cegłą.
Zostawiamy na kilka dni.
Wyjmujemy cegłę i okazuje się, ze styropian zatonął na dobre....

Styropian "bierze" nie więcej jak 4% wody... jest nienasiąkliwy... (dane katalogowe).

Wyciągamy ten utopiony styropian i...
OPOWIEDZCIE MI O JEGO WSPÓŁCZYNNIKU PRZENIKANIA CIEPŁA!
Tylko nie o tym, co na paczce napisali w ulotce, bo to znam...
Adam M.

adam_mk
08-07-2011, 23:31
"Cały czas twierdzę, że dobrym lekarstwem na tę przypadłość matki ziemi będzie odcięcie się całkowite na poziomie podeszwy chudziaka za pomocą szkła wodnego. "
Pogorszysz sprawę!
:lol:
Mniemanologię uprawiasz!
:lol:
ZRÓB TO!
Opisz co wyszło!
(robili wiele razy przed Tobą...)
Adam M.

adam_mk
08-07-2011, 23:34
"Szkło wodne - roztwór wodny krzemianów sodu lub potasu. Powstaje w wyniku reakcji wodnego roztworu wodorotlenku sodu lub wodorotlenku potasu z krzemionką wzór Na2SiO3.
Szkło wodne jest cieczą, której lepkość rośnie gwałtownie wraz ze wzrostem stężenia krzemianów w wodzie. Po odparowaniu wody, ze szkła wodnego powstaje półprzezroczysta masa, o strukturze zbliżonej do szkła, nie posiadająca jednak typowych cech użytkowych szkła, ze względu na zbyt duży udział jonów metali w mieszaninie."

TYM chcesz powstrzymać przemiany termiczne?
:lol:
Adam M.

jan_z_wolna
08-07-2011, 23:35
Nie wiem. Nie znam się. Ja dałem papę, folię, styro a w poniedziałek wyleję posadzki (bez folii na sturo). Kumpel obok ma tak zrobione identycznie od roku. Kładzione latem. Wczoraj rozpieprzaliśmy podłogę do rury kanalizacyjnej i jak pieprz. I tyle teorii. Życzę Tomek udanego wyboru. Jakby było mnie stać waliłbym keramzyt z pół metra i już.

jan_z_wolna
08-07-2011, 23:40
Bierzemy kawałek styropianu i wiadro z wodą.

Ale o czym Ty do mnie rozmawiasz? To mam sobie teraz basen w Pradolinie zrobić w domku moim najukochańszym, żeby Ci się parametry doświadczenia zgadzały. To znaczy, że w tym przyjachanym od producenta styropianie jest teraz milion litrów wody i nie będzie izolował?
W dupę. Jadę jutro w Pradolinę zburzyć to dziadostwo w dupę i już. W szuflandii będę mieszkał! Do teatru bliżej przynajmniej i do błyskoteki :-)

Tomek B..
08-07-2011, 23:40
No dobrze Adam powiedzmy, że zrobimy tak jak polecasz, ale jak zrobić na tym ogrzewanie podłogowe.

jan_z_wolna
08-07-2011, 23:45
Przy takiej podłodze to już Ci ogrzewanie nie będzie potrzebne. Bo zanim zrobisz taką podłogę to Adam Ci poleci GWC co samo zupełnie grzeje i nic nie kosztuje.

adam_mk
08-07-2011, 23:46
POPRAWNIE!
:lol:
Ruszasz kolejny temat-rzekę...
Zwykle robią szybko i do du...
Takimi śmiesznymi klipsami w kształcie "U" przypinają te rurki...
Potem się czyta, jaka ta podłogówka jest mało wspaniała...
:lol:

Na podłodze na gruncie powinna być solidna hydroizolacja i termoizolacja np. perlitowa.
Przy okazji załatwia problem "cyrkulacji - wora bez dna!", CWU, i kilka innych.
Łącznie z ogrzewaniem podłogowym i układaniem drewna na nim.
Adam M.

Tomek B..
08-07-2011, 23:47
"Szkło wodne - roztwór wodny krzemianów sodu lub potasu. Powstaje w wyniku reakcji wodnego roztworu wodorotlenku sodu lub wodorotlenku potasu z krzemionką wzór Na2SiO3.
Szkło wodne jest cieczą, której lepkość rośnie gwałtownie wraz ze wzrostem stężenia krzemianów w wodzie. Po odparowaniu wody, ze szkła wodnego powstaje półprzezroczysta masa, o strukturze zbliżonej do szkła, nie posiadająca jednak typowych cech użytkowych szkła, ze względu na zbyt duży udział jonów metali w mieszaninie."

TYM chcesz powstrzymać przemiany termiczne?
:lol:
Adam M.

Adam przemiany termiczne będą wtedy zachodziły na poziomie chudziaka, co prawda nie da się tego zrobić w 100% ale to zawsze coś.

Tomek B..
08-07-2011, 23:52
POPRAWNIE!
:lol:
Ruszasz kolejny temat-rzekę...
Zwykle robią szybko i do du...
Takimi śmiesznymi klipsami w kształcie "U" przypinają te rurki...
Potem się czyta, jaka ta podłogówka jest mało wspaniała...
:lol:

Na podłodze na gruncie powinna być solidna hydroizolacja i termoizolacja np. perlitowa.
Przy okazji załatwia problem "cyrkulacji - wora bez dna!", CWU, i kilka innych.
Łącznie z ogrzewaniem podłogowym i układaniem drewna na nim.
Adam M.

Nawet fajnie się składa, perlit produkują niedaleko mnie w Bełchatowie.

adam_mk
08-07-2011, 23:52
To już kompletne nieporozumienie, albo ja nie rozumiem.
POD tym styropianem temperatura całorocznie będzie stała + 10stC.
Nad tym styropianem ma być płyta podłogówki.
Byłoby dobrze, jakby ten styropian był suchy...
Adam M.

Tomek B..
09-07-2011, 00:00
[QUOTE=adam_mk;4804430]To już kompletne nieporozumienie, albo ja nie rozumiem.
POD tym styropianem temperatura całorocznie będzie stała + 10stC.
Nad tym styropianem ma być płyta podłogówki.
Byłoby dobrze, jakby ten styropian był suchy...
Adam M.
Od początku mam zaplanowane płyty Knauf do podłogówki. Wtedy musiałbym zrobić warstwę chudziaka z perlitu, na to płyty Knauf a wylewka może już być zwykła.

adam_mk
09-07-2011, 00:08
Ciekawy eksperyment, jeżeli masz na uwadze płyty g-k z włóknem szklanym...

A co to jest chudziak z perlitu?
Adam M.

Tomek B..
09-07-2011, 00:10
Ciekawy eksperyment, jeżeli masz na uwadze płyty g-k z włóknem szklanym...

A co to jest chudziak z perlitu?
Adam M.
Chudziak jak wiemy to potoczna nazwa podkładu wyrównującego pod ocieplenie. Tutaj perlit zastępuje i warstwę wyrównującą i ocieplenie więc to takie 2 w 1 jak oniegdyś słynny szampon.

adam_mk
09-07-2011, 00:14
Mowę mi odjęło na czas jakiś...
WIDZIAŁEŚ kiedyś ten perlit?
Wiesz co on może a czego nie umie?
Adam M.

Tomek B..
09-07-2011, 00:18
Mowę mi odjęło na czas jakiś...
WIDZIAŁEŚ kiedyś ten perlit?
Wiesz co on może a czego nie umie?
Adam M.
Powiem po górolsku, perlit to pioch tylko taki niezwykły i ciepły.

adam_mk
09-07-2011, 00:21
No!
Pusty w środku...
Robiłeś coś z niego?
Adam M.

Tomek B..
09-07-2011, 00:26
No!
Pusty w środku...
Robiłeś coś z niego?
Adam M.
Coś mi sie kojarzy z szamotem ale pewnie się mylę bo już późno.
Ale powiedz jeszcze....rezygnując z tych płyt, jak przymocować alupexy?

adam_mk
09-07-2011, 00:29
Dobra!
Mam dość!
A ze srajtaśmą szarokremową nie?
Kolor bardziej podobny do oryginału... no i waga - też...
Adam M.

Tomek B..
09-07-2011, 00:33
Dobra!
Mam dość!
A ze srajtaśmą szarokremową nie?
Kolor bardziej podobny do oryginału... no i waga - też...
Adam M.
Pamiętam jak kiedyś parę lat temu pracowałem w hucie i coś tam zamawialiśmy co było na bazie perlitu, jakieś płyty okładzinowe do pieców, tylko widzisz ja już nie wiem czy to szło do wewnątrz czy na zewnątrz.

adam_mk
09-07-2011, 00:45
Cholera...
Zaś tę samą bajkę trzeba....

Dawno, dawno temu, tak dawno, ze nawet najstarszego górala na świecie jeszcze nie było - był sobie wulkan!
Ale nie był taki zwyczajny!
Był - PODWODNY!
- I zwyczajem wszystkich wulkanów - czasem wybuchał!
I jak już sobie wybuchł - to wylewał LAWĘ!
A że był podwodny - to pod wodą to robił!
Walka Bogów, Pluton a Posejdonem....
(na Discovery czasem pokazywali...)
I ta lawa sobie pod tą wodą zastygała...

Teraz kopie się ją (w Czechach) i mieli na mąkę.
I jak się tę mąkę wrzuci do pieca, jak się ją przypiecze - to ona zachowuje się jak POPCORN!
WYBUCHA!
I robią się takie mikrobombki choinkowe...
A jak się je zobaczy pod mikroskopem - to widzi się wystawę jubilerską!
SZNURY PEREŁ! - Dlatego perlit!

Generalnie - szkło wulkaniczne puste w środku.
Banieczki w pełni zamknięte.
Ma atest od -200stC do +800stC i masę nasypową 1m3 równą od 60 do 90kg

A nie istnieje lepsza termoizolacja w przyrodzie jak powietrze pozostające W BEZRUCHU.

Ot - i cała tajemnica.

Adam M.

adam_mk
09-07-2011, 00:47
Idę poleżeć...
Jutro napiszę Ci co się z tym robi...
Adam M.

Tomek B..
09-07-2011, 00:50
Cholera...
Zaś tę samą bajkę trzeba....

Dawno, dawno temu, tak dawno, ze nawet najstarszego górala na świecie jeszcze nie było - był sobie wulkan!
Ale nie był taki zwyczajny!
Był - PODWODNY!
- I zwyczajem wszystkich wulkanów - czasem wybuchał!
I jak już sobie wybuchł - to wylewał LAWĘ!
A że był podwodny - to pod wodą to robił!
Walka Bogów, Pluton a Posejdonem....
(na Discovery czasem pokazywali...)
I ta lawa sobie pod tą wodą zastygała...

Teraz kopie się ją (w Czechach) i mieli na mąkę.
I jak się tę mąkę wrzuci do pieca, jak się ją przypiecze - to ona zachowuje się jak POPCORN!
WYBUCHA!
I robią się takie mikrobombki choinkowe...
A jak się je zobaczy pod mikroskopem - to widzi się wystawę jubilerską!
SZNURY PEREŁ! - Dlatego perlit!

Generalnie - szkło wulkaniczne puste w środku.
Banieczki w pełni zamknięte.
Ma atest od -200stC do +800stC i masę nasypową 1m3 równą od 60 do 90kg

A nie istnieje lepsza termoizolacja w przyrodzie jak powietrze pozostające W BEZRUCHU.

Ot - i cała tajemnica.

Adam M.
Dzięki wielka księgo:lol2:.

Tomek B..
09-07-2011, 00:53
Tak więc zamiast zwykłego piasku perlit. Chcę na tym zrobić podłogówkę, choć pewnie powiesz, że już wcale niepotrzebne bo już na wulkanie śpię:lol2:.

Tomek B..
09-07-2011, 01:09
Ok do jutra. Dzięki za wsparcie.

adam_mk
09-07-2011, 08:28
Perlit jako termoizolacja pod podłogówkę sprawdza się wręcz idealnie.
Ma właściwie same zalety i tylko jedną drobną wadę - nie ma go w lokalnej hurtowni (zazwyczaj).
Kosztuje tyle, co dobrej klasy styropian.

Jak masz zrobioną solidną wannę z papy i jakiej smoły to dopiero POTEM zaczynasz myśleć o instalacjach.
Rozprowadzasz wodę, CWU, kable, odkurzacze centralne (na pietrze - wentylację mechaniczną, kanały), telewizję, sieć bramofon i sterowanie bramy i co Ci do głowy przyjdzie.
Kabelkom leżenie na tej papie na chudziaku nie przeszkadza.
Rurkom - bardzo!
Instalatorzy bardzo solidnie mocują je zwykle do chudziaka i nakładają na nie taką piankę o grubości budzącej politowanie.
Pewnie dla uspokojenia inwestora... (bo uzasadnienia technicznego - NIE MA!)
W efekcie - te rurki leżą tam, gdzie ZAWSZE będzie te 10stC i gdzie (jak pod styropianem) jest sporo wody.
Powstaje "złodziej ciepła".
Ciekawie powstaje!
Wszystko , czego inwestor może dotknąć, pomacać, jest solidne, suche i ciepłe.
Potem się to zakrywa I WTEDY robi się tam zimno i mokro, ale tego już nie widać....
No, chyba tylko jak się rachunek za energię dostanie....
Polataj po forum i poczytaj, jakie cuda ludziska z cyrkulacją CWU uprawiają!
Sterowania jak w spejsszatlu do niej dorabiają, bo im ciągle ciepło kradnie!

Te wszystkie rurki powinny być położone luzem na jakich podpórkach (klockach) tak W POŁOWIE WYSOKOŚCI planowanego ocieplenia.
Nie robi się tak, bo wygląda to niesolidnie i "partacko", chociaż jest najwłaściwsze.
Inwestor instalatorowi za taką robotę nie zapłaci, bo chce mieć "SOLIDNIE" zbudowany dom.
A że zwykle się kompletnie na tym nie zna - to błąd jest powielany praktycznie w każdej chałupie...

Termoizolacja:
Potrzebny jest perlit, gips budowlany, łopata, gar do gotowania bielizny (po przodkach), inwestor, jaki sześciolatek i jego młodsza siostra oraz jaka łata.

W standardowy sposób wytyczamy poziom/spad/upad czy jak nam potrzeba w danym pomieszczeniu.
Jakie rurki czy listwy traktujemy jak prowadnice, co nam przyszły poziom wyznaczają i mocujemy je poziomując wcześniej odrobiną gipsu do podstawy.
Dobrze by było na prostkach perlitowych lub wcześniej sprefabrykowanych klockach z perlitu zakupionego.
Potem wysypujemy na jaki pusty kawałek podłogi worek perlitu. Robimy w tym kopczyku, co powstał nieckę w samym centrum jednym ruchem ręki.
Wsypujemy w nią worek gipsu budowlanego. Bierzemy łopatę w dłoń i zwyczajem rzetelnych fachowców z epoki przedbetoniarkowej obiegamy trzy razy w koło ten kopiec, łopatą przewracając, mieszając, ten materiał do uzyskania jednolitej konsystencji i odcienia.
Ładujemy w gar po bieliźnie do pełna i gnamy sześciolatka z siostrą do zaniesienia tego na właściwe miejsce sami szykując kolejną porcję.
Dzieciaki mają ubaw, bo taki gar nic nie waży. Wygląda ten proceder tak - ze tylko zdjęcia robić!
:lol:
Jak mamy już tyle, że starczy na wypełnienie jakiego pomieszczenia do właściwej grubości warstwy, to łatą po tych prowadnicach starannie ściągamy nadmiary zostawiając idealnie prostą i gładką powierzchnię.
Bierzemy węża z wodą (na każdej budowie jest) i przez dyszę (taka do podlewania ogródka) kierujemy mgłę wodną na ten wysypany perlit.
Lejemy TAK DŁUGO, PUKI NIE ZOBACZYMY KAŁUŻY NA WIERZCHU!
(wody wejdzie sporo!)
Wtedy przestajemy.
Po kilku chwilach kałuża zostanie wssana w podłoże.
Zabieramy się za kolejne pomieszczenie.
Jak gdzieś trafia nam się jakie rurki na klockach, to sukcesywnie, zasypując pomieszczenie, usuwamy te podpórki.
Rura zalegnie dokładnie w połowie tego ocieplenia idealnie nim otulona.
Dodatkowo - niwelujemy wszelkie braki poziomu chudziaka, nierówności na nim, nie myślimy o jakimkolwiek dopasowywaniu izolacji do rur, kanalizy czy kabli co tam leżą, bo samo się robi i to idealnie! Wysypka klawiszować nie będzie!
Po uczciwej dniówce zabieramy pomocników na lody!
Wieczorem mamy spokój, bo ruch na świerzym powietrzu sprawi, że pomocnicy (jak nigdy) zaraz po dobranocce dadzą nam spokój!

Następnego dnia lecimy poogladać efekty.
Zastajemy równiutką warstwę ocieplenia o twardości dość solidnego styropianu.
Dokonujemy w jakim kącie badania niszczącego!
Spokojnie to robimy, bo i tak trzeba pousuwać listwy/rurki wyznaczające poziom i uzupełnić miejsca po nich z jakiego wiaderka jaka pacą.
Co znajdujemy?
Załóżmy, że warstwa miała być z 10cm (podłoga na gruncie).
Okaże się, że około 5cm od góry - to perlit związany, zestalony tym gipsem.
Głębiej jest wszystko suche i sypkie!!!
TAK MA BYĆ!!!

KAŻDY ŚLAD WODY/WILGOCI BUDOWLANEJ/TECHNOLOGICZNEJ, KTÓRY SIĘ TAM DOSTANIE BĘDZIE NATYCHMIAST WIĄZANY I NADAL BĘDZIE TAM SUCHO!!!
RURKI BĘDĄ MIAŁY TERMOIZOLACJĘ NAJWYŻSZEJ KLASY O GRUBOŚCI OKOŁO 5cm.

Jesteśmy gotowi do układania płyty grzewczej podłogówki wodnej....

Adam M.

Tomek B..
09-07-2011, 11:34
Świetnie to opisałeś Adam. Myślę też, że nie ma się co ociągać i betoniarkę do tego mieszania uruchomić, a zamiast gipsu może być cement prawda?
A jeśli chodzi o perlit, to rozumiem, że ten z najmniejszą masą objętościową będzie najlepszy - 300kg/m3, mieszanka 15kg perlitu i około 15 kg gipsu lub cementu. A jeśli chodzi o grubość uziarnienia perlitu to ten najgrubszy będzie najlepszy, dobrze myślę?

malux20
09-07-2011, 12:06
ja mam trochę fioła na punkcie wilgoci
stawiamy dom bez piwnicy raczej piasek minimalnie glinu na poziomie ław.
raczej będzie ogrzewanie podłogowe.
25-30 cm ocieplenia na chudziaku.
.
zastosowalem bloczki isomura na wszystkich ścianach.
no tak mi wychodzi że najlepiej byłoby założyć papę sbs[co ze smrodem?]
na to folię i dać z 5 cm xps[może trochę ochroni przed wilgocią ewentualną]
i dopiero posadzkowy eps.
warstwy Panowie bezsensowne?

Tomek B..
09-07-2011, 12:40
ja mam trochę fioła na punkcie wilgoci
stawiamy dom bez piwnicy raczej piasek minimalnie glinu na poziomie ław.
raczej będzie ogrzewanie podłogowe.
25-30 cm ocieplenia na chudziaku.
.
zastosowalem bloczki isomura na wszystkich ścianach.
no tak mi wychodzi że najlepiej byłoby założyć papę sbs[co ze smrodem?]
na to folię i dać z 5 cm xps[może trochę ochroni przed wilgocią ewentualną]
i dopiero posadzkowy eps.
warstwy Panowie bezsensowne?

Choćby nie wiem ile i jaką tę papę i folię dał to punkt rosy będzie się pojawiał i przenikał do warstwy ocieplenia i tak jak opisał Adam, opór cieplny tego styropianu będzie wielokrotnie niższy niż myślimy. Duża wilgotność to bardzo dobre przewodnictwo cieplne, w takim wypadku w dół, to właśnie ten niewidzialny złodziej ciepła.
Tak więc chudziak, na to masa perlitowa z utwardzoną powierzchnią, a na tym ogrzewanie podłogowe. Wilgoć będzie zatrzymywana na dolnej warstiwie perlitu i nie będzie nam kradła ciepła z pływającej płyty ogrzewania podłogowego.

malux20
09-07-2011, 13:27
a jak z kosztami tego perlitu.?

Tomek B..
09-07-2011, 14:22
a jak z kosztami tego perlitu.?
Niedaleko mnie jest producent, najlepszy perlit (największe uziarnienie) około 300zł/m3.

adam_mk
09-07-2011, 14:33
Weź "oko w rękę" i raz jeszcze po tekście przesuń!
Masa nasypowa 1m3 perlitu to od 60 do 90kg
Koszt 1m3 perlitu EP150 lub EP180 (ekspandowany perlit o gradacji 1,5 lub 1,8mm) jest jak 1m3 dobrego styropianu.
Spotykałem, w zależności od źródła i sezonu, od 130 do 190zł/m3
Ale...
Słyszałem też , że komuś udało się wynegocjować stawki niższe...
Tyle, że brał TIRa na raz, bo chałupa najokazalsza w okolicy była...

Co do tego : gips czy cement...
Raczej gips! BUDOWLANY SZYBKOWIĄŻĄCY.
Nie łapać się za szpachlowy!
Na swardnienie cementu czeka się całymi tygodniami!!!
Wychodzi nieco "twardziej", ale w tym miejscu - nie potrzeba. Strata czasu się robi.
Za to...
Perlitobeton pod drzwi wejściowe czy tarasowe - TAK!!!

malux20
To ja się tu strzępię godzinami a Ty od nowa te herezje zaczynasz?!
To zrób se tym najsuchszym XPSem na bagienko, jak lubisz!
Albo - poczekaj do zimy i WTEDY go rozkładaj!

Adam M.

adam_mk
09-07-2011, 14:41
"Myślę też, że nie ma się co ociągać i betoniarkę do tego mieszania uruchomić, "

Co ja z Tobą mam?!
TEGO ŻADEN ŻYD NIE MA!!!

SPRÓBUJ!!!

Może raz w końcu zaczniesz czytać ze zrozumieniem tekstu....
:lol: :lol: :lol:

Potem KONIECZNIE nam tu opisz jak poszło...

Adam M.

Tomek B..
09-07-2011, 14:45
Weź "oko w rękę" i raz jeszcze po tekście przesuń!
Masa nasypowa 1m3 perlitu to od 60 do 90kg
Koszt 1m3 perlitu EP150 lub EP180 (ekspandowany perlit o gradacji 1,5 lub 1,8mm) jest jak 1m3 dobrego styropianu.
Spotykałem, w zależności od źródła i sezonu, od 130 do 190zł/m3
Ale...
Słyszałem też , że komuś udało się wynegocjować stawki niższe...
Tyle, że brał TIRa na raz, bo chałupa najokazalsza w okolicy była...

Co do tego : gips czy cement...
Raczej gips! BUDOWLANY SZYBKOWIĄŻĄCY.
Nie łapać się za szpachlowy!
Na swardnienie cementu czeka się całymi tygodniami!!!
Wychodzi nieco "twardziej", ale w tym miejscu - nie potrzeba. Strata czasu się robi.
Za to...
Perlitobeton pod drzwi wejściowe czy tarasowe - TAK!!!

malux20
To ja się tu strzępię godzinami a Ty od nowa te herezje zaczynasz?!
To zrób se tym najsuchszym XPSem na bagienko, jak lubisz!
Albo - poczekaj do zimy i WTEDY go rozkładaj!

Adam M.
Adam podałem już masę mieszanki perlitu z cementem, bo jakoś to idzie worek perlitu i worek cementu, co prawda z gipsem będzie lżejszy. Tak w tej cenie 190zł/m3 też jest. Pytanie: Ten najcięższy perlit jest najdroższy a ten najlżejszy najtańszy, więc którego zastosować? Wychodzi na to, że ten cięższy jest na większe obciążenia, dlatego jest droższy. Za to ten najlżejszy najtańszy i najcieplejszy.

ziuta62
09-07-2011, 14:51
Witam! Ucze się przy was i znalazłam takie coś
http://www.zebiec.com.pl/pliki/perlbet.pdf

U mnie będzie podłogowe tylko w kuchni, łazience i wiatrołapie. Ale dalej nie łapię, w której z tych warstw ułożyć podłogówkę no i w ktorej warstwie reszta kabelków i innych instalacji.
Ma być zagęszczony piach, chudziak, warstwa przeciw wilgoci 5mm/tylko co?/ perlitobeton 120-145mm i na to wylewka i deski lub płytki/zależnie od pomieszczenia/
Adaś! Cierpliwości!!!

adam_mk
09-07-2011, 14:56
"Wilgoć będzie zatrzymywana na dolnej warstiwie perlitu i nie będzie nam kradła ciepła z pływającej płyty ogrzewania podłogowego. "

Podobnie, ale nieco inaczej.
TAM wcale nie będzie wilgoci!
Wanna nie pozwoli na kapilarne podciąganie.
A nawet jakby jaka dziura w niej gdzie była - to co to za podciaganie wody ... powietrzem?
Takiego zjawiska fizyka nie zna...

Przy takim sposobie postępowania, jaki opisałem, nie ma możliwości wykraplania się wody w tej warstwie, choćby ta ziemia pod wanną z papy miała nie 7 ale -7stC.
Ciekawe czy wiecie - czemu?
Problem podobny do źle wykonanego ocieplenia ścian płytami styropianowymi, gdzie się zdarza, że grzyb pod nimi rośnie!
Adam M.

Tomek B..
09-07-2011, 15:04
"Wilgoć będzie zatrzymywana na dolnej warstiwie perlitu i nie będzie nam kradła ciepła z pływającej płyty ogrzewania podłogowego. "

Podobnie, ale nieco inaczej.
TAM wcale nie będzie wilgoci!
Wanna nie pozwoli na kapilarne podciąganie.
A nawet jakby jaka dziura w niej gdzie była - to co to za podciaganie wody ... powietrzem?
Takiego zjawiska fizyka nie zna...

Przy takim sposobie postępowania, jaki opisałem, nie ma możliwości wykraplania się wody w tej warstwie, choćby ta ziemia pod wanną z papy miała nie 7 ale -7stC.
Ciekawe czy wiecie - czemu?
Problem podobny do źle wykonanego ocieplenia ścian płytami styropianowymi, gdzie się zdarza, że grzyb pod nimi rośnie!
Adam M.
Te pory w perlicie zatrzymują wodę.

adam_mk
09-07-2011, 15:04
ziuta62
Rusz narządem do myślenia!
Kiepską budę chcesz postawić czy wygodny dom dla siebie?
:lol:
Stronka dobra i sam ją często podaję!
Ale to receptury betonów lekkich!
BARDZO przydatne w wielu miejscach.
Pod podłogówkę da się lepiej i szybciej (jak opisałem).

Perlit brać NAJTAŃSZY!!!
Bo?
Bo i tak, to, co z niego zrobicie będzie jak najtwardszy EPS.
A każdy EPS sobie w tych warunkach (nacisku rozłożonego) radzi dobrze!
Adam M.

adam_mk
09-07-2011, 15:08
Tomek B..
Z Bełchatowa do mnie jedzie się jakie 1,5 godziny.
ZAINWESTUJ ten czas i wpadnij do mnie do Sosnowca!

"Te pory w perlicie zatrzymują wodę. "

O czym piszesz?!
Bo nie kumam...
Pokażę Ci co i jak!
Dla uczczenia Cię weźmiemy perlit z Bełchatowa a nie z Zębca czy Cieszyna...
:lol:
Mam co pokazać i jest grupa forumowiczów, co im było "po drodze" to sobie poogladali...
Adam M.

ziuta62
09-07-2011, 15:15
Podejscie 2. Chudziak 5cm, perlit z gipsem budowlanym szybkowiążącym 5cm i na to bezpośrednio podłogówka i reszta, a tam gdzie nie ma podłogówki reszta. Wylewka i podłoga czyli. OK?

Tomek B..
09-07-2011, 15:19
Tomek B..
Z Bełchatowa do mnie jedzie się jakie 1,5 godziny.
ZAINWESTUJ ten czas i wpadnij do mnie do Sosnowca!

"Te pory w perlicie zatrzymują wodę. "

O czym piszesz?!
Bo nie kumam...
Pokażę Ci co i jak!
Dla uczczenia Cię weźmiemy perlit z Bełchatowa a nie z Zębca czy Cieszyna...
:lol:
Mam co pokazać i jest grupa forumowiczów, co im było "po drodze" to sobie poogladali...
Adam M.
Na pewno przyjadę bo takie ocieplenie podłogi to mi się nawet nigdy nie śniło ale na pewno marzyło.

Tomek B..
09-07-2011, 15:22
Podejscie 2. Chudziak 5cm, perlit z gipsem budowlanym szybkowiążącym 5cm i na to bezpośrednio podłogówka i reszta, a tam gdzie nie ma podłogówki reszta. Wylewka i podłoga czyli. OK?

Tak tylko nie zapominajmy o izolacji przeciwwilgociowej pod warstwą perlitobetonu. Robimy wszystko tak samo tylko zamiast różnorakich płyt wylewamy warstwę z perlitu.

adam_mk
09-07-2011, 15:23
Nie ok!!

Patrząc od środka ziemi...
Chudziak.
Hydroizolacja (papa i bituminy).
Termoizolacja. (tyle ile przewidzieli a przewidują minimum 10cm a widziałem 35cm)
Płyta ogrzewania podłogowego. (jakie 5-12cm)
Pokrycie podłogi (deski 15mm, panele, kafle czy wykładzina)

Adam M.

Tomek B..
09-07-2011, 15:24
Te pory w perlicie zatrzymują wodę.
Miałem na myśli, że te pory i zawarte w nich powietrze nie pozwalają na przenikanie pary wodnej

adam_mk
09-07-2011, 15:30
Przyjeżdżaj!
Może nareszcie zaczniesz gadać jak budowlaniec a nie językiem potocznym...
JAKA PARA wym miejscu?
SKĄD?

(myślę, że rozumiem co myślisz i masz rację)
Adam M.

Tomek B..
09-07-2011, 15:33
"Myślę też, że nie ma się co ociągać i betoniarkę do tego mieszania uruchomić, "

Co ja z Tobą mam?!
TEGO ŻADEN ŻYD NIE MA!!!

SPRÓBUJ!!!

Może raz w końcu zaczniesz czytać ze zrozumieniem tekstu....
:lol: :lol: :lol:

Potem KONIECZNIE nam tu opisz jak poszło...

Adam M.
Miałem na myśli mieszanie na sucho.

ziuta62
09-07-2011, 15:37
Dzięki Adam!!! Czy w tych pomieszczeniach gdzie nie będzie podłogówki mogę dać grubiej niż 10cm termoizolacji i wtedy wylewka pod podłogi drewniane będzie cieńsza? Tak bym rozłożyła prace , najpierw tam gdzie ogrzewanie podłogowe, a potem reszta żeby sie pozimy zgodziły. Zawsze to chyba lepiej troche cieplejsza podłoga pod deskami?
Tak czy nie?

ziuta62
09-07-2011, 15:39
HlashBack u mnie będzie isomur, czy o to chodzi?

ziuta62
09-07-2011, 15:40
:DAle ci napisałam! Sorki FlashBack!!!!!!

Tomek B..
09-07-2011, 15:40
Przyjeżdżaj!
Może nareszcie zaczniesz gadać jak budowlaniec a nie językiem potocznym...
JAKA PARA wym miejscu?
SKĄD?

(myślę, że rozumiem co myślisz i masz rację)
Adam M.

Taki ze mnie budowlaniec jak z matki teresy kierowca rajdowy.

malux20
09-07-2011, 17:08
Adamie no ja już wolę głupoty napisać niż udawać że się znam.
tylko się nie denerwujcie

pojęcie wanny -ło co chodzi?
czy 25 cm perlitu odpowiada grubości 25 cm styropianu?

jesli chodzi o wilgotność no właśnie wróciłem z córą z plaży mam mokre gacie i jakos mi tak zimno w tyłek.
na to jak kalesony ubiorę to nie będzie m i cieplej.
ja postaram się nagrać roboty.

kófa mać pomóżcie przy cokole ocieplenia na ścianie będzie okolo 25 cm -pozostaje mi tylko dać 20 cm xpsa żeby mały uskok wyszedł

autorus
09-07-2011, 18:00
Ale fajny wątek znalazłem :)

Próbuje nadążać za Adamem, ponieważ styropianu miałem dawać 30cm rozumiem ze teraz należałoby dać taką samą warstwę perlitu. Zero problemu. U mnie ogrzanie podłogowe elektryczne czyli kable grzejne.

I teraz moje pytanie : jakie kolejne warstwy kładziemy na tym perlicie?

1) mocujemy zbrojenie, do niego kable grzejne, zalewamy posadzką i koniec?
2) jak się mylę to opieprzcie ale powiedzcie jak :)

malux20
09-07-2011, 18:13
oglądałem stronę producenta perlitu z bełchatowa może przy 40 metrów wyjdzie sensowna cena.

autorus
09-07-2011, 18:22
A jakiej granulacji? Kurcze jak m3 perlitu + wapno przełożyć na m2 posadzki o grubości 30cm?

Aj sie człowiek myślenia oduczył.
Mamy 1m3 perlitu i do tego 1/10m3 wapna co daje prawie 4m2 posadzki o grubości 30cm.
Przy założeniu ze mam ok 300m2 posadzki potrzeba mi 75m3 perlitu granulacji 150 w cenie 220zł bez transportu ale także bez bonusu ja ilość czyli jakieś 16500zł.

A miałem dać 30cm styropianu 2x eps 100 + 1eps 200 to wychodzi dokładne na to samo.
Bo eps 100 jest po 150zł/m3 a eps200 jest po 250zł/m3

Tomek B..
09-07-2011, 18:59
A jakiej granulacji? Kurcze jak m3 perlitu + wapno przełożyć na m2 posadzki o grubości 30cm?

Aj sie człowiek myślenia oduczył.
Mamy 1m3 perlitu i do tego 1/10m3 wapna co daje prawie 4m2 posadzki o grubości 30cm.
Przy założeniu ze mam ok 300m2 posadzki potrzeba mi 75m3 perlitu granulacji 150 w cenie 220zł bez transportu ale także bez bonusu ja ilość czyli jakieś 16500zł.

A miałem dać 30cm styropianu 2x eps 100 + 1eps 200 to wychodzi dokładne na to samo.
Bo eps 100 jest po 150zł/m3 a eps200 jest po 250zł/m3
Tak cenowo wychodzi na to samo, ale... perlit gwarantuje ten opór cieplny. Możesz spokojnie dać 15 lub 20 cm perlitu i to wystarczy.

Tomek B..
09-07-2011, 19:03
Ale fajny wątek znalazłem :)

Próbuje nadążać za Adamem, ponieważ styropianu miałem dawać 30cm rozumiem ze teraz należałoby dać taką samą warstwę perlitu. Zero problemu. U mnie ogrzanie podłogowe elektryczne czyli kable grzejne.

I teraz moje pytanie : jakie kolejne warstwy kładziemy na tym perlicie?

1) mocujemy zbrojenie, do niego kable grzejne, zalewamy posadzką i koniec?
2) jak się mylę to opieprzcie ale powiedzcie jak :)

Perlit zastępuje styropian i inne płytopodobne składane badziewia. Pamiętaj tylko, że płytę grzejną musisz zrobić pływającą, więc dylatacja niezbędna. Poza tym nic się nie zmienia.

autorus
09-07-2011, 19:17
Mógłby kolega rozwinąć tą "pływającą płytę"?

U mnie na posadzkę ma być wylewany beton B25 bo posadzka będzie szlifowana i to już będzie koniec. Wykonawca mi od razu powiedział ze trzeba będzie rozbić dylatacje aby nie popękał. Czy one już wystarczą?

Tomek B..
09-07-2011, 19:28
Mógłby kolega rozwinąć tą "pływającą płytę"?

U mnie na posadzkę ma być wylewany beton B25 bo posadzka będzie szlifowana i to już będzie koniec. Wykonawca mi od razu powiedział ze trzeba będzie rozbić dylatacje aby nie popękał. Czy one już wystarczą?
Pływającą płytę wykonuje się, jeśli mamy ogrzewanie podłogowe. Dookoła ścian i progów stosuje się miękkie dylatacje, ponieważ podczas zmian temperatur płyta rozszerza się i kurczy, jeśli nie będzie dylatacji to popęka. Jeśli płyta nie ma ogrzewania podłogowego, to trzeba ją podzielić na mniejsze części np. listwami drewnianymi aby nie miała więcej niż 5m2.

autorus
09-07-2011, 19:39
Dzieki za wytłumaczenie.

malux20
09-07-2011, 19:47
cenowo to żle nie wyjdzie chyba.
kwestia robocizny -tragedii nie będzie

Tomek B..
09-07-2011, 19:54
cenowo to żle nie wyjdzie chyba.
kwestia robocizny -tragedii nie będzie
Cenowo wyjdzie tyle co styropian ale co jest wart styropian zanurzony w jeziorze z lambdą zwykłej cegły.

Tomek B..
09-07-2011, 20:02
Jeśli już kładziemy te płyty styropianowe to musimy to robić przy najmniejszej wilgotności powietrza. Styropian chłonie wilgoć z powietrza, jest zamknięta w tych bąbelkach, kiedy rzucimy to na chudziaka o temp. 10 stopni to nam coś wylezie:lol2:, a jak zalejemy to betonem to zostanie tam na zawsze. Ta wilgoć będzie pośrednikiem w transporcie ciepła z płyty grzejnej w kierunku gruntu.

malux20
09-07-2011, 20:12
perlit to inaczej keramzyton.
?

powiedzćcie a nie zapadnie się podłoga nad tym?

Tomek B..
09-07-2011, 20:24
perlit to inaczej keramzyton.
?

powiedzćcie a nie zapadnie się podłoga nad tym?
Perlit nie ma nic wspólnego z keramzytem czy też keramzytonem jak nazwałeś. W zależności od obciążenia dobiera się mieszankę perlitu i masy wiążącej. Adam poleca gips i także już jestem za tym. Sposób przedstawiony przez Adama to najcieplejszy podkład, o wytrzymałości najtwardszego styropianu, więc nie rozumiem o co tutaj obawy?

adam_mk
09-07-2011, 20:45
Przez jedną chwilkę samych Was zostawić nie można!!!
Jak dzieci!
Tylko się kto odwróci - zaraz wszystko poprzewracają i wymieszają!

Chyba trzeba będzie raz jeszcze ŁOPATĄ, P O W O L I i DRUKOWANYMI...
Poczekajcie chwilkę, bo klepanie trwa.
Ja tego nie mam na "kopiuj-wklej".
Adam M.

jan_z_wolna
09-07-2011, 20:47
Tak sobie znalazłem na innym forum
http://forum.muratordom.pl/archive/index.php/t-54546.html?

"Podam wam współczynnik przewodzenia ciepła lambda dla styropianu w zaleźności od tego ile jest w nim wody (styropian fs15) w 1m3:
0 kg wody - 0,04
10 kg - 0,04
20 kg - 0,04
50 kg - 0,042
100 kg - 0,049
200 kg - 0,071
300 kg - 0,1
400 kg - 0,14
500 kg - 0,18
600 kg - 0,24
700 kg - 0,31
800 kg - 0,4
900 kg - 0,52
950 kg - 0,6

Typowa zawartość wilgoci technologicznej to 1 kg/m3"

#1
Czy zatem jeżeli nawet w porach styro jest zamknięta woda atmosferyczna, to czy aż tak znacząco wpływa na pogorszenie parametrów. W końcu ilość tej wody jest ograniczona. Podłoga odcięta od wilgoci gruntu to nie wiadro z wodą.

#2
Skoro w styro jest woda, to przecież kładzenie zimą nic nie da. I tak przyjdzie pora roku kiedy wylezie ona i zaatakuje znienacka. No chyba, że styro jest suchutki z fabryki (ale latem też może być) albo kładziemy go na biegunie z małą prężnością pary.

Tak czy siak. Jutro jadę w Pradolinę i wyrzucę położony dwa dni temu styro i folię i zobaczymy jak to wygląda. Chata nie była wietrzona przez ten czas. Bardzo jestem ciekawy czy te rozważania mają w moim przypadku jakieś odzwierciedlenie w rzeczywistości.

adam_mk
09-07-2011, 20:53
Miałem na myśli mieszanie na sucho.

JA TEŻ!!!
SPRÓBUJ!!!

(Ja to już raz widziałem!!! Magazyn młynarza trafiony tornadem to "drobny pikuś" w porównaniu...)
Kup falownik za kupę kasy i WTEDY kręć tę betoniarkę tak na 1/10 nominalnych obrotów...
Można, tylko PO CO?
Adam M.

Tomek B..
09-07-2011, 21:17
JA TEŻ!!!
SPRÓBUJ!!!

(Ja to już raz widziałem!!! Magazyn młynarza trafiony tornadem to "drobny pikuś" w porównaniu...)
Kup falownik za kupę kasy i WTEDY kręć tę betoniarkę tak na 1/10 nominalnych obrotów...
Można, tylko PO CO?
Adam M.
Jak byłem mały to razem z dziadkiem domieszki nawozów robiliśmy łopatką, a wcześniej napisałeś abym nie przytaczał niczego z krainy demoludów a tu proszę Adam ręcznie łopatką zaleca.

adam_mk
09-07-2011, 21:19
Staram się jak umiem poprawną w miarę polszczyzną wyłożyć myśli, co mi po głowie się pętają...
Czego bym nie zrobił - to czytam takie coś, że włosy dęba by mi stawały, gdybym nie był łysy!

Rzucam nie po kolei, chaotycznie, to, co mi się w oczka wgryzło!

Perlit to nie keramzyt! To szkło wulkaniczne. Szkło robi się z piasku. Topi się ten piasek i jest szkło! Tutaj ten piasek jest PUSTY w środku!
Są zaprawy budowlane. Zwykle piasek, woda i SPOIWO. Spoiwa twardnieją poprzez hydratację. Hydratacja to przyłączenie cząsteczki wody. Perlit, ten pusty w środku piasek, nadaje się na zaprawy, jak KAŻDY piasek. Zaprawy ze spoiwem gipsowym twardnieją "w oczach". Zaprawy ze spoiwem cementowym twardnieją MOCNIEJ, ale po 28 dniach! MOŻNA dać warstwę pelitowego docieplenia DOWOLNEJ grubości. To piasek (no, to co-że pusty w środku?). Na pustyni bywa i 200m piasku a bywa i 400m piasku i da się po tym chodzić! Sami wsypujecie warstwami i ubijacie piasek w fundamenty!!! SPORO!

CZEGO z wymienionych nie wiedzieliście?!

Adam M.

Tomek B..
09-07-2011, 21:24
Tak sobie znalazłem na innym forum
http://forum.muratordom.pl/archive/index.php/t-54546.html?

"Podam wam współczynnik przewodzenia ciepła lambda dla styropianu w zaleźności od tego ile jest w nim wody (styropian fs15) w 1m3:
0 kg wody - 0,04
10 kg - 0,04
20 kg - 0,04
50 kg - 0,042
100 kg - 0,049
200 kg - 0,071
300 kg - 0,1
400 kg - 0,14
500 kg - 0,18
600 kg - 0,24
700 kg - 0,31
800 kg - 0,4
900 kg - 0,52
950 kg - 0,6

Typowa zawartość wilgoci technologicznej to 1 kg/m3"

#1
Czy zatem jeżeli nawet w porach styro jest zamknięta woda atmosferyczna, to czy aż tak znacząco wpływa na pogorszenie parametrów. W końcu ilość tej wody jest ograniczona. Podłoga odcięta od wilgoci gruntu to nie wiadro z wodą.

#2
Skoro w styro jest woda, to przecież kładzenie zimą nic nie da. I tak przyjdzie pora roku kiedy wylezie ona i zaatakuje znienacka. No chyba, że styro jest suchutki z fabryki (ale latem też może być) albo kładziemy go na biegunie z małą prężnością pary.

Tak czy siak. Jutro jadę w Pradolinę i wyrzucę położony dwa dni temu styro i folię i zobaczymy jak to wygląda. Chata nie była wietrzona przez ten czas. Bardzo jestem ciekawy czy te rozważania mają w moim przypadku jakieś odzwierciedlenie w rzeczywistości.

Janie ale ta wilgoć jest potem mostem transportującym energię pomiędzy płytą grzejną i chudziakiem.... i głębiej.
Janie 1m3 wody waży 1000kg i prawie tyle udało Ci się wcisnąć w 1m3 styropianu i nadal ma cudną lambdę:lol2:.

malux20
09-07-2011, 21:30
perlit w razie jakiejś nieszczelności folii , papy jest w stanie się o wiele bardziej obronić niż nawet xps-dobrze to rozumiem?

Tomek B..
09-07-2011, 21:31
perlit w razie jakiejś nieszczelności folii , papy jest w stanie się o wiele bardziej obronić niż nawet xps-dobrze to rozumiem?
Tak. Zawiera bardzo dużo tlenków wapnia, magnezu itd.

adam_mk
09-07-2011, 21:33
"Dzięki Adam!!! Czy w tych pomieszczeniach gdzie nie będzie podłogówki mogę dać grubiej niż 10cm termoizolacji i wtedy wylewka pod podłogi drewniane będzie cieńsza?

ziuta62
Po co Ci termoizolacja pod podłogą budy na grabie?
:lol:
I po co tam chcesz dawać dechy, jak w domu?
Przewidujesz, że chłop Cię wygna i trzeba będzie gdzieś dotrwać do rana?

W nowobudowanym domu podłogowe to podstawa energooszczedności.
Mity o niemożliwości kładzenia drewna na podłogówce wsadź w ... (takie niedomówienie) temu głąbowi, co je szerzy!
No, bo nie uwierzę, że boisz się tych gówniarzy, co Ci się pod nogami pętają i za kieckę trzymają...
To TY to budujesz!
TOBIE ma być tanio i wygodnie!
WNUKI niech se te dechy 15mm wymienią jak na wycyklinowanie im nie starczy!!!!!!!!!!
Najlepiej - wydziedzicz bandę!
Jeszcze nie zbudowałaś a już naciski - żeby wnusiom, spadkobiercom, starczyło!
Adam M.

malux20
09-07-2011, 21:36
to może oprócz isomura pierwszą warstwę ceramiki zasypać perlitem[mam w domu przedszkolaka-nie będzie się nudzil]

jan_z_wolna
09-07-2011, 21:38
Janie ale ta wilgoć jest potem mostem transportującym energię pomiędzy płytą grzejną i chudziakiem.... i głębiej.
Rozumiem ten proces. Ale ile transportuje? Dużo, mało? Ile podnosi koszty?
(nie planuję ogrzewania podłogowego)


Janie 1m3 wody waży 1000kg i prawie tyle udało Ci się wcisnąć w 1m3 styropianu i nadal ma cudną lambdę:lol2:.
Te obliczenia są raczej teoretyczne. Nie przyglądałem się tej części tabelki.

malux20
09-07-2011, 21:40
no to jeszcze gorzej a jak będę córa za 15 lat przyprowadzi zięcia - który będzie mi przesmradzał?

adam_mk
09-07-2011, 21:41
"Adamie no ja już wolę głupoty napisać niż udawać że się znam.
tylko się nie denerwujcie

pojęcie wanny -ło co chodzi?
czy 25 cm perlitu odpowiada grubości 25 cm styropianu?"

Wkleić Ci grafikę pt"wanna" czy sam pogooglujesz?
:lol:
No, to wyobraź sobie takie urządzenie w całym domu. Od ściany do ściany i zrobione z papy i smoły...
ZADZIAŁA TAK SAMO!!!

Generalnie 25cm styropianu to jak 25cm perlitu, ale...
POITRAFISZ w opisywanych warunkach umieścić SUCHYstyropian pod podłogą?
- GRATULUJĘ!!! (bo ja nie wiem, jak to zrobić TERAZ)
25cm przemoczonego styropianu to jak 25cm wilgotnej gleby...
25cm suchego perlitu to bardzo dobra termoizolacja...
Adam M.

jan_z_wolna
09-07-2011, 21:46
25cm przemoczonego styropianu to jak 25cm wilgotnej gleby...

Ale jak mocno przemoczonego? Ocieka z niego? Zalałem go wodą w wannie każdą płytę z osobna?

Tomek B..
09-07-2011, 21:48
Rozumiem ten proces. Ale ile transportuje? Dużo, mało? Ile podnosi koszty?
(nie planuję ogrzewania podłogowego)


Te obliczenia są raczej teoretyczne. Nie przyglądałem się tej części tabelki.
Podnosi te koszty na tyle, że cała ta praca i kasa włożona w styropian to jak wrzucona w błoto dosłownie. Potem trzeba grzać.

Tomek B..
09-07-2011, 21:55
Ale jak mocno przemoczonego? Ocieka z niego? Zalałem go wodą w wannie każdą płytę z osobna?
Nie trzeba go wcale zalewać, ta woda już tam jest.

adam_mk
09-07-2011, 22:03
I gówno to daje!
"Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
25cm przemoczonego styropianu to jak 25cm wilgotnej gleby...
Ale jak mocno przemoczonego? Ocieka z niego? Zalałem go wodą w wannie każdą płytę z osobna? "
TERAZ o NIE!
POTEM-TAK!!!

Jak wielokrotnie widziałem to:
Zrobisz sobie dywanik z folii, po której całe tabuny budowlańców będą łaziły, zanim ja czym zalejesz.
Będzie z niej sito... (co jest Twoim ratunkiem!)
Rozłożysz styropianowe płyty. Starannie... Kilka dni to zajmie... docinanie, pasowanie, zakładki...
Odetniesz w ten sposób ciepło od chudziaka i sprowadzisz go do 7stC.
Gorące i wilgotne powietrze, jak pod niego wlezie, to przekroczy punkt rosy i zrzuci sporo wody.
Potem przykryjesz to folią. Im szczelniejszą tym gorzej!
Na folii wylejesz wylewkę (umiesz wylać taką BEZ wody robioną?).
A jak masz tam podłogówkę - to w setkach miejsc ta folia jest podziurawiona takimi ślicznymi spinkami, co rurki trzymają...
Jak by nie patrzał - wprowadzisz tam, skąd wyjścia nie ma, sporo wody...
Dziesięcioleciami tam będzie tkwiła...
Chyba, że ta folia to sito i sporo, ale nie wszystka, odpłynie grawitacyjnie w chudziak...
I będzie tak, jak maja prawie wszyscy! - NORMALNIE (a nie energooszczędnie).

Adam M.

ziuta62
09-07-2011, 22:04
Adamie dzięki za cierpliwość! Moj dom będzie pełen sprzecznosci, ale tam gdzie można chcę zrobić wszystko jak najlepiej. Dom na Podhalu i dużo tradycyjnych elementów w środku jak np. strop drewniany, pustka nad salonem i stąd te deski na podlogach.
Poniekąd spełnienie marzeń górą czasem nad rozsądkiem. Całe zycie marzen o takim miejscu i takim domku-88 metrów żeby się nacieszyć. Dzialka w końcu jest a architekt przeżywa naloty pomyslów. Już wyczail, że Murator tu miesza palce.Dzięki jeszcze raz!!!

adam_mk
09-07-2011, 22:09
Tyześ swojacka cy z ceprów?
Przeca tyn dom mo prawo być dobry!
Adam M.

adam_mk
09-07-2011, 22:18
autorus
Jakoś na okrągło kojarzę Cię z "połową piłki".
:lol:
Tyle tu się dzieje, ze czasu nie starcza na dedykowaną odpowiedź...
Na litość!
Scalanie perlitu wapnem potrwa miesiące!!! (jest, oczywiście, możliwe!)
Tu trzeba gipsu szybkowiążącego!
Daj ile trzeba tej wysypki.
Jak masz mieć podkład pod czołg (ten szlifowany beton B25) to chyba zbroić go trzeba...
Są siatki - gotowce.
Czemu tak? Nie lubisz drewna pod nogami?
Sporo znosi i ładnie przewodzi ciepełko...
Adam M.

jan_z_wolna
09-07-2011, 22:25
Zrobisz sobie dywanik z folii, po której całe tabuny budowlańców będą łaziły, zanim ja czym zalejesz.
Będzie z niej sito... (co jest Twoim ratunkiem!)mam papę, wysuszoną i ładnie wyczyszczoną, po niej nikt nie łazi
Niby jak ta woda ze styro ma się przedostać do jeszcze bardziej wilgotnej gleby. A jak mam odciąć podsiąk z tej wilgotnej gleby?


Rozłożysz styropianowe płyty. Starannie... Kilka dni to zajmie... docinanie, pasowanie, zakładki...
Odetniesz w ten sposób ciepło od chudziaka i sprowadzisz go do 7stC.Tak robiłem. Temperaturę panującą pod styro jutro sprawdzę.


Gorące i wilgotne powietrze, jak pod niego wlezie, to przekroczy punkt rosy i zrzuci sporo wody.Ale czy na tyle dużo, że te 16 cm styro gówno będzie warte?


Potem przykryjesz to folią. Im szczelniejszą tym gorzej!Raczej nie, choć jeszcze nie zdecydowałem.


Na folii wylejesz wylewkę (umiesz wylać taką BEZ wody robioną?).Nie nie umiem. Nie będzie to lany beton. Ma to postać taką raczej półsuchą. Trochę wody zwiąże tężejący beton.


A jak masz tam podłogówkę - to w setkach miejsc ta folia jest podziurawiona takimi ślicznymi spinkami, co rurki trzymają...Nie mam.


Jak by nie patrzał - wprowadzisz tam, skąd wyjścia nie ma, sporo wody...Ale konkretnie ile? Czy na tyle dużo, że te 16 cm styro gówno będzie warte?


Chyba, że ta folia to sito i sporo, ale nie wszystka, odpłynie grawitacyjnie w chudziak...A chudziak odda ją do wilgotnej pod nim gleby?


I będzie tak, jak maja prawie wszyscy! - NORMALNIE (a nie energooszczędnie).Jak w normie, to nie jest tak źle jak myślałem.

autorus
09-07-2011, 22:35
Myślałem gips, napisałem wapno. Z prędkości :)

malux20
09-07-2011, 22:39
mnie najbardziej zastanawiały rysunki -styropian położony na piasek pod chudziakiem.

Tomek B..
09-07-2011, 22:42
mnie najbardziej zastanawiały rysunki -styropian położony na piasek pod chudziakiem.
Latający dywan?

ziuta62
09-07-2011, 22:42
Ceper jestem z domieszką zwardońskiej krwi. A moja córka mieszka od niedawna w Sosnowcu czyli twoją sąsiadką jest. Nie każdemu było dane urodzić się tam gdzie powinien. W moim przypadku nastąpiła pomyłka tego w niebiesiech. Ale co ma wisieć nie utonie. Chyba, że to podłoga na styropianie:P

adam_mk
09-07-2011, 22:53
Toześ wielkik gór niezwycajna...
Znaczy - możesz zrobić tę robotę dobrze!
Daj podłogówkę w całym domu.
No i drewno na nią...Dechy pięknie wyglądają (sam tak planuję zrobić).
Córcia Zagłębiaczka jest...

Adam M.

ziuta62
09-07-2011, 23:03
Zięć Zagłębiak. Zwycajna jestem może i bardziej niż górale. Jeszcze nam Rysy zostały, ale to na specjalną okazję trzymamy.
Wszyscy u których mieszkaliśmy mówili a kto by tam chodził i po co? No właśnie. Za to ich kocham, gdyby wiedzieli co mają ja nie miałabym działki.

ziuta62
09-07-2011, 23:17
Czyl ipodłoga drewniana jak najbardziej na podlogówkę. To chyba nawet lepiej szczególnie w salonie gdzie będzie pustka. No i mam nowy pomysł. Kominek z rozprowadzeniem ciepła od stropu też będzie więc bez dekoracji grzejnikowych wyjdzie ładniej. A jeszcze pytanie! Pod niewielką częścia domu piwnica. Można tak samo zastosować na tym perlit? /nad piwnicą/ Pozdrawiam!!!!!

adam_mk
09-07-2011, 23:23
A!
No bo mondre som! "a kto by tam chodził i po co?"
Górale zawsze byli bardzo praktyczni.
Dopiero Chałbiński im we łbach pomieszał...to sie za turystykę wzieni zamiast owiec pilnować...
Adam M.

adam_mk
09-07-2011, 23:25
Można. nad piwnica i nad wszystkim, nad czym chcesz.
To tylko piasek i do tego - pusty w środku...
Adam M.

Tomek B..
09-07-2011, 23:28
Jeśli chodzi o wierzchnią warstwę podłogi, czy to panele czy deski, to zamiast tej maty amortyzującej, która jest jednocześnie izolatorem trzeba dać zwykłą tekturę.
Ogrzewanie domu tylko podłogowe, wskazany jeden grzejnik w łazience na ręczniki.

ziuta62
09-07-2011, 23:49
Oglądałam wlaśnie filmik niemiecki o perlicie. Dawali sam perlit na starą podłogę/beton/, na to tekturę i dechy. Widać, że też szukaja lepszych rozwiązań
Co powiecie o zakupie perlitu w Czechach. Będzie jakieś 10 km od granicy ?

ziuta62
09-07-2011, 23:52
A owce sie pasą jakies 100m od mojej działeczki. Będą na podglądzie.

Tomek B..
10-07-2011, 00:04
Kiedy stracą wełnę przyjdą poleżeć na perlicie.

adam_mk
10-07-2011, 06:10
"Co powiecie o zakupie perlitu w Czechach. Będzie jakieś 10 km od granicy ? "
A cóż mam powiedzieć?
Nie wiem na ten temat za wiele...
Chyba tylko tyle, że powinno być taniej.
Perlit mają, bo tam się go kopie.
Trzeba by chyba sprawę odbadać.
Siecią?
Adam M.

autorus
10-07-2011, 06:15
Napisałem do swojego architekta odnośnie perlitu i dostałem takowa odpowiedz:

"Witam. Podoba mi się taka zamiana i napewno z korzyścią dla zdrowia. arch .F.W.Sergiel. "

No to będzie perlit :)

A co z garażem nieogrzewanym? Jest izolacja w ścianach. Co z podłogą?

adam_mk
10-07-2011, 07:19
Podepnij się pod ciepło Ziemi.
Zrób podłogowe grzane tym ciepłem.
To domek dla autka i najlepiej mu będzie, jak tam będzie zawsze niewielki plus (Celsiusa).
Ułóż jakie styro pasem pod ścianą zewnętrzną - aby tamtędy nie przemarzało.
Zrób wylewkę normalną. Będzie Ci stabilizowała temperaturę w garażu na niewielkim plusie. Będzie miała temperaturę "studzienną" (5-7stC) a to wystarczy.
Adam M.

autorus
10-07-2011, 07:29
Czyli chudziak, na to wylewka właściwa posadzkowa i koniec?

Odnośnie ścian to dom jest izolowany od garażu. W planach wełną 30cm, natomiast reszta ścian ma być ocieplona oczywiście ale nie wiem jeszcze jak.
Wstępnie od środka. I tez wełna. I sufit chyba jak w domu 50cm wełny.

Autorus

adam_mk
10-07-2011, 07:40
Odbierz PW.
Nie ocieplaj ściany od strony domu.
Będzie ogrzewanie ścienne.
Wiele ciepła tamtędy nie stracisz a temperaturka w garażu będzie rzędu 12stC.
Adam M.

malux20
10-07-2011, 08:01
Panowie ja jutro wymacam koszty perlitu w bełchatowie , jakby co jakaś spedycja załatwi problem perlitu.
Adamie no nie ma to jak w niedzielę wkur... o poranku
betoniarką tego nie mieszamy.
?
przynieść na budowę starą wanną i w tym mieszać?
mi ta wilgoć w izolacjach na tyle przeszkadza że strop ocieplę wełną drzewną albo ekofiberem.

adam_mk
10-07-2011, 08:14
Teraz jadę się potrudzić.
Ja wrócę to napiszę Ci jak paskudny błąd chcesz popełnić...
Wróć kilka stron i poczytaj, jak najlepiej to pomieszać.
Wstawiłem dokładny opis...
Starą wannę podstaw pod rynnę. Będzie destylatka w której da się co opłukać czy łapy umyć...
Adam M.

HenoK
10-07-2011, 08:18
mnie najbardziej zastanawiały rysunki -styropian położony na piasek pod chudziakiem.
Wbrew pozorom jest to bardzo dobre rozwiązanie pod warunkiem niskiego poziomu wody gruntowej. Z tym, że raczej nie piasek, a grubsze frakcje kruszywa - żwir, pospółka. Podciąganie kapilarne tych materiałów jest niewielkie, a wilgoć, która może zebrać się pod styropianem (dlaczego się zbierze opisywał to Adam) po prostu wsiąka w podłoże gruntowe.
Oprócz piasku można wykonać też podkład z chudego betonu. Natomiast hydroizolacja na chudym betonie w takiej sytuacji rodzi problemy, o których pisał Adam.
Mimo wszystko mam wątpliwości, czy zastąpienie styropianu mieszanką perlitu z gipsem rozwiąże ten problem.
Perlit ma pewne właściwości wiązania wody. Gips także. Jednak zdolności wchłaniania wody są tu ograniczone.
Ze strony : http://www.zebiec.com.pl/pl/oferta/produkcja-przerobcza/perlit-ekspandowany wynika, że :

Nasiąkliwość objętościowa [%] 30÷15
Przy takiej maksymalnej nasiąkliwości izolacyjność perlitu będzie podobna do izolacyjności styropianu o podobnej wilgotności, czyli zgodnie z wyliczanką :
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?182626-Najlepsze-ocieplenie-pod%C5%82ogi-na-gruncie&p=4805104&viewfull=1#post4805104
0,06-0,10W/(mK), tj. ok. 50% gorsza niż suchego perlitu.
W podobnych warunkach takiej samej ilości wody można będzie spodziewać się w izolacji styropianowej.
Fakt, że styropian może chłonąć wodę dalej, aż do całkowitego wypełnienia porów, a perlit na tych 15-30% objętości się zatrzyma.
Tak, czy inaczej w obu przypadkach należałoby ograniczyć ilość wody wnikającej do warstw izolacji podposadzkowej (poprzez wykonanie paroizolacji) lub umożliwić jej odpływ do gruntu (co nie zawsze jest możliwe).
Na wychłodzenie rur położonych pod posadzką jest też sposób. Przy izolacji styropianem zastosować co najmniej dwie warstwy izolacji (moim zdaniem min. 2x10cm). Instalację ułożyć na dolnej warstwie izolacji.

malux20
10-07-2011, 08:35
łeb mnie boli.
czyli pod tego perlita dać bardzo dobrą izolacije przeciw wodną.?
dać coć w stylu paby icopala szybki fundament i na to perlit .?

ziuta62
10-07-2011, 09:04
Adam napisał papa, bituminy. Myślę, ze Icopal byłby dobry. W ogóle to strach pytać bo nie chodzi mi o wydawanie pieniędzy za markę i prestiż, ale czy jest coś równie dobrego na fundamenty i wszelkie hydroizalacje niż Icopal? Bo się spotykam z sarkazmem jak tylko rzucę słowo Icopal. Oszczędzać to można na meblach i kafelkach bo to się szybko wyrzuca i likwiduje.

HenoK
10-07-2011, 10:47
łeb mnie boli.
czyli pod tego perlita dać bardzo dobrą izolacije przeciw wodną.?
dać coć w stylu paby icopala szybki fundament i na to perlit .?
Jeżeli jest wysoki poziom wody gruntowej lub grunt o właściwościach podciągania kapilarnego, np. glina, to rzeczywiście szczelna wanna z izolacji jest konieczna.
Jak chcesz mieć 100% pewności, że izolacja cieplna będzie sucha (styropian, czy perlit), to daj chudy beton ze spadkiem do studzienki kontrolnej. Całość oczywiście bardzo dobrze zaizoluj, a do studzienki zostaw dostęp, normalnie szczelnie zamknięty. Jeżeli pod izolacją pojawi się woda (pochodząca z dyfuzji pary wodnej przez posadzkę lub z nieszczelności hydroizolacji), to będziesz o tym wiedział (chociaż niektórzy pewnie woleli by nie wiedzieć), ale też możesz w prosty sposób ją usunąć. W takiej sytuacji wilgotność izolacji będzie na niskim poziomie, i nie będzie miała większego wpływu na jej opór cieplny.

autorus
10-07-2011, 10:55
U mnie piach do 4m, a woda na 1.7m :)

HenoK
10-07-2011, 10:59
U mnie piach do 4m, a woda na 1.7m :)
Na wszelki wypadek daj drenaż opaskowy, np. na poziomie 1m pod powierzchnia terenu (poziom wody gruntowej może ulec zmianie).
Na piasku chudy beton i dalej perlit, wg receptury Adama (jeśli Ci się spodobał :) ) lub styropian i posadzka (z podłogówką lub bez niej).

autorus
10-07-2011, 11:59
Mam pytanie w którym miesiącu stan wód powierzchniowych jest najwyższy? Poza tym na działce mam studnię która już robi za osuszacz terenu. Ale nad tym drenażem pogadam z architektem. Ponieważ mam jajo woda będzie się lała w kółko dosłownie, a przecież żadnej rynny nie przewiduję :)

autorus
10-07-2011, 12:20
Jakby ktoś bym zainteresowany perlitem to znalazłem aukcję na allegro. Ja to niestety dopiero za rok :(

http://allegro.pl/perlit-na-wylewki-podlogowe-i1697259670.html

czyli Cena Ep180 - 159zł ,Ep200 - 219zł

Autorus

ziuta62
10-07-2011, 13:55
FlashBack jak wielu tu w tym wątku planuję budowę i robię własny kosztorys, aby zaplanować na co mnie będzie stać w pierwszym etapie i jak daleko go pociągnę. Chcę porównać "standardowe" wyliczenia z tymi, które ja wolałabym wykorzystać. Jak narazie perlit wychodzi w tej samej cenie co dobry styropian więc tu pytań więcej nie mam /no może + gips/. Jeszcze sprawdzę jak będzie bliżej wykonania ceny w Czechach bo mam blisko.

malux20
10-07-2011, 15:56
faktycznie cenowo to nie problem z tym perlitem.
ja mam trochę inny problem - majster wyjechał w narożnikach bloczkami do poziomu zero , będę musiał zrzucić z 7 bloczków fundamentowych, muszę 11,3 cm wysokości isomura zmieścić w wysokości ocieplenia .
duchowo byłem nastowiony że izolacja przeciwwilgociowa na chudziaku będzie na tym samym poziomie jak ta sama izolacja przeciwilgociowa na fundamentach.
dla mnie 20 cm perlitu to mus.
tak naprawdę minmum to 25 cm.
może niepotrzebnie martwię się wywijaniem folii czy papy z chudziaka żeby polączyć ją z izol fundamentu..
rozumiem że jeżeli podniosę 0 10-12 cm wysokość podłogi to przy okazji to będzie na plus w obronie przeciw podciąganiu wilgoci?

ziuta62
10-07-2011, 20:21
Pod 1/3 domu będzie piwnica więc trochę kombinacji, ale wytrzymamy. Kopanie będzie ciekawe bo tam kamień, skała i trochę gliny. czyli system odwadniający niezbędny. Właśnie co do kosztorysów to zgadzam się dlatego staram się to okiełznać i nie wychodzi tak żle jak to malują. Zliczam różnice. Pozdrawiam!

malux20
10-07-2011, 20:42
daliśmy za kosztorys parę złoty - w sumie przydaję sięprzy liczeniu materialu

klaudiusz_x
10-07-2011, 21:53
perlit w razie jakiejś nieszczelności folii , papy jest w stanie się o wiele bardziej obronić niż nawet xps-dobrze to rozumiem?


Tak. Zawiera bardzo dużo tlenków wapnia, magnezu itd.


Czy można pokusić się o zastąpienie xps-a na ścianach piwnicy perlitem?
Jest to materiał bardzo lekki, nie będzie problemu z wykonaniem szałunku i codziennym dolewaniem kolejnej warstwy na zewnętrznych ścianach piwnicy.
Przy tym rozwiązaniu wystąpi problem z wiązaniem do muru przy założeniu że ściana została uprzednio zabezpieczona dysperbitem lub papą. Można to rozwiązać poprzez zasypywanie powstającej izolacji.

Czy to zda egzamin?

jan_z_wolna
10-07-2011, 22:04
Adam miał rację. Dziś po 4 dniach od położenia styro 2x8cm na folii na chudziaku po jego zdjęciu było wilgotno. Nie pływało. Ale wilgoć była wyraźna.
Zakładając, że:
1. Dostawa wilgoci skończy się z chwilą wylania i wysuszenia posadzki. W końcu pod panelami będzie folia albo będą kafle.
2. Nie mogę jej odprowadzić niżej, bo mam fatalny grunt i na chudziaku jest papa termo.
3. Nie oddam styro, bo pocięty i rozłożony

Wyjściem, które się nasuwa to umieszczenie pod styro materiału który zwiąże tę "chwilową" wilgoć. Wymyśliłem wapno lub gips.
Zasypałem wapnem :-) Nie mam pojęcia ile zwiąże tej wody. Czy całą. Zobaczymy jutro. Już pod koniec dnia było widać, że wapno jest inne.
Adam zejdź proszę jeszcze raz na mój padół i napisz słowo (albo kilka, bo jeszcze weźmiesz to na serio).

Tomek B..
10-07-2011, 23:34
Czy można pokusić się o zastąpienie xps-a na ścianach piwnicy perlitem?
Jest to materiał bardzo lekki, nie będzie problemu z wykonaniem szałunku i codziennym dolewaniem kolejnej warstwy na zewnętrznych ścianach piwnicy.
Przy tym rozwiązaniu wystąpi problem z wiązaniem do muru przy założeniu że ściana została uprzednio zabezpieczona dysperbitem lub papą. Można to rozwiązać poprzez zasypywanie powstającej izolacji.

Czy to zda egzamin?
Tak będę ocieplał fundament od środka.

Tomek B..
10-07-2011, 23:36
Adam miał rację. Dziś po 4 dniach od położenia styro 2x8cm na folii na chudziaku po jego zdjęciu było wilgotno. Nie pływało. Ale wilgoć była wyraźna.
Zakładając, że:
1. Dostawa wilgoci skończy się z chwilą wylania i wysuszenia posadzki. W końcu pod panelami będzie folia albo będą kafle.
2. Nie mogę jej odprowadzić niżej, bo mam fatalny grunt i na chudziaku jest papa termo.
3. Nie oddam styro, bo pocięty i rozłożony

Wyjściem, które się nasuwa to umieszczenie pod styro materiału który zwiąże tę "chwilową" wilgoć. Wymyśliłem wapno lub gips.
Zasypałem wapnem :-) Nie mam pojęcia ile zwiąże tej wody. Czy całą. Zobaczymy jutro. Już pod koniec dnia było widać, że wapno jest inne.
Adam zejdź proszę jeszcze raz na mój padół i napisz słowo (albo kilka, bo jeszcze weźmiesz to na serio).
Janie było widać, że wapno jest inne.... dałeś to gaszone?

adam_mk
11-07-2011, 09:24
Dokładnie tak
Stosowanie izolacji przeciwwilgociowej, co nie zatrzymuje wilgoci to jakaś paranoja.
Robimy wannę z papy na lepiku.
Szczelną. Do tej wanny wsypujemy ten pelit z gipsem.
Tam nie ma miejsca na odrobinę powietrza wilgotnego, coby chciało penetrować tę zasypkę.
Robimy na zsypce twardą "skórkę", żeby się dało po tym chodzić i wykonywać dalsze prace.
WTEDY jest zrobione dobrze i na sucho.
Adam M.

adam_mk
11-07-2011, 09:34
Poprzednią wypowiedź wkleiło "na churra"..
Ni w pięć ni w dziewięć...

jan_z_wolna
Co Ty kombinujesz?
Twoim (i nie tylko) problemem jest to, że chudziak ma te 7st a powietrze ze 30.
ZMIEŃ ten stan!
Daj tam z 5cm perlitu (na sucho i nawet bez gipsu!!!)
Odetniesz te niskie temperatury od dolnej powierzchni styro i proces ustanie!
Styro nie będzie klawiszował...
Roboty na dniówkę.
A do tego następnego domu, co go zbudujesz - to już będziesz wiedział!

Wapno zostaw tam w diabły!
Zrobiłeś wściekle solidną barierę na mikre życie. (jak przodkowie robili)
Niech zostanie, bo nie przeszkadza. Piasek, nawet pusty w środku, z wapnem się nie pogryzie...
Adam M.

Przemek-
11-07-2011, 10:59
witam
nie zauważyłem by było wcześniej - perlit można także kupić w firmie CERTECH (http://certech.com.pl) - jak kupowałem do zasypywania "pierwszej warstwy", mieli najtaniej, ponadto uzyskałem dużo interesujących informacji.

Mam także pytanie, jaka jest wydajność owej mieszanki perlitu z gipsem? Czy jeśli z obliczeń, wyjdzie mi, że potrzebuję np 30m3 izolacji, to mam się zaopatrzyć w 15m3 perlitu, 15m3 gipsu? Czy też np, podczas mieszania, z powodu różnic w granulacji objętość się zmniejszy? Lub przy zraszaniu wodą nie opada nieco poziom?

Tomek B..
11-07-2011, 11:04
Słuchaj Adam, czy można zrobić chudziaka w postaci perlitobetonu? Chyba nie ma żadnych przeszkód?

Aga i Krzysiu
11-07-2011, 11:28
Jestem właśnie przed układaniem izolacji na podłodze. Jak styropian zamienię na perlit, to jak do niego mocować rurki ogrzewania podłogowego? Na siatce stalowej? podobno to nie jest dobre rozwiązanie.

PS: Czy pod rurki dawać folię? Wylewkę planuje anhydrytową.

Tomek B..
11-07-2011, 12:31
Na ocieplenie z perlitu trzeba położyć folię do ogrzewania podłogowego, lub gotowe płyty do podłogówki, inaczej wylewka pływająca przyklei się do warstwy ocieplenia z perlitu.

autorus
11-07-2011, 12:38
witam
nie zauważyłem by było wcześniej - perlit można także kupić w firmie CERTECH (http://certech.com.pl) - jak kupowałem do zasypywania "pierwszej warstwy", mieli najtaniej, ponadto uzyskałem dużo interesujących informacji.

Mam także pytanie, jaka jest wydajność owej mieszanki perlitu z gipsem? Czy jeśli z obliczeń, wyjdzie mi, że potrzebuję np 30m3 izolacji, to mam się zaopatrzyć w 15m3 perlitu, 15m3 gipsu? Czy też np, podczas mieszania, z powodu różnic w granulacji objętość się zmniejszy? Lub przy zraszaniu wodą nie opada nieco poziom?

Adam wyraźnie napisał 10/1 :) Więc teoretycznie gdyby wszystko miało ten sam granulat wyszłoby +_ 27m3 perlitu i 3m3 gipsu. W przybliżeniu oczywiście.

Przemek-
11-07-2011, 14:03
Adam wyraźnie napisał 10/1 :) Więc teoretycznie gdyby wszystko miało ten sam granulat wyszłoby +_ 27m3 perlitu i 3m3 gipsu. W przybliżeniu oczywiście.

Kurcze, przejrzałem wątek i nie widziałem by Adam tak pisał. Podałbyś gdzie to znaleźć, bo chciałbym jeszcze raz przeczytać ze zrozumieniem. Ja odnośnie proporcji, to dostrzegłem tylko "worek" perlitu i "worek" gipsu:D

autorus
11-07-2011, 14:48
Oj kolego chyba jednak to mnie skleroza dopadła. Faktycznie wychodzi ze po połowie. Może się jeszcze Adam wypowie.

farmi
11-07-2011, 14:59
tak to szło...652996530065301

autorus
11-07-2011, 15:13
Nie miałem doczynienia z pur ale sie tak zastanawiam, po co zalewać podłogówkę pur? Wydaje mi sie ze to ocieplenie. Myślałem ze powinno sie położyć folię , potem podłogówkę i to zalać betonem.

Tomek B..
11-07-2011, 17:15
Do tego izolacja przeciwwilgociowa powinna być pod pianą pur. Rurki pex z kolei powinny znajdować się w centrum płyty grzejnej.
Nie rozumię także pozostawionej przestrzeni bez ocieplenia, to pewnie pod kominek, ale dlaczego bez ocieplenia, tym bardziej, że piana pur może przyjmować bardzo duże obciążenia. Ta pozostawiona przestrzeń to po prostu mostek termiczny. Sposób ocieplenia dobry i kosztowny ale bardzo niedopracowany w szczegółach.

adam_mk
11-07-2011, 20:34
Jak piszę wołami i drukowanymi - pretensje!
Jak skracam myśl - brednie!
Co mam wybrać?

Worek - DEFINICJA!!!
Pojemnik wykonany z wiotkiego materiału o wielkości odpowiedniej dla workowanych substancji.
Taki, który pusty da się ławo przenosić, magazynować i użyć.
Taki co nie zabiera (pusty) zbyt wiele miejsca. (składanie worków, zwijanie, rolowanie...
PRZYKŁAD:
Worki na śmieci!
Występują w wielkości od 20 do 200 litrów, ale bywają też mniejsze i większe!

ODPOWIEDNIA WIELKOŚĆ WORKA
Taka wielkość, gdzie po napełnieniu substancją workowaną, waga worka nie przekracza 30kg.
Bo?
BO TYLE WOLNO CHŁOPU SPORADYCZNIE PODNOSIĆ W PRACY!!!
Inaczej - robota na kilku jednocześnie!
Do noszenia ciągłego dla chłopa - 25kg
Dla baby - do 20kg
TAKIE są wszelkie materiały budowlane!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Inaczej byłby to kryminał dla parszywca/wyzyskiwacza/poganiacza niewolników/INWESTORA!

Pisałem worek na worek.
Perlit - 125 litrów na worek.
Gips 20 do 25kg na worek.
Jeden worek jest jak 10 sztuk tego drugiego...
(domyślcie się który jaki!)
:lol:

Adam M.

jozek131
11-07-2011, 20:40
Piany PUR nie potrzeba dodatkowo izolować bo ona ma właściwości hydro izolacji i termo izolacji , 10 cm piany PUR zastępuje około 18 cm styropianu


Przewodnictwo cieplne piany poliuretanowej o gęstości 35 kg/m3 w porównaniu do wełny mineralnej i styropianu liczone wg PN-EN ISO 6946. Współczynnik przewodnictwa cieplnego
λ = 0,020-0,023 W/mK (λ = współczynnik przewodnictwa cieplnego, wartość przeliczeniowa).


:yes:

jan_z_wolna
11-07-2011, 20:41
Dzięki Adam. Właśnie stąd to wapno, żeby i wilgoć zmniejszyć i grzybka odciąć. Na perlit już za późno. Styro nie oddam, wyżej posadzki nie podniosę bo drzwi tarasu i wejściowe :-). Ale zjawisko dla mnie chyba jedno z najciekawszych do tej pory na budowie. I w dupę banalne. Dziś jak sprawdzałem pod płytami (po24h) to suchość była nieporównywalna do wilgoci, która panowała wcześniej. Więc co nieco to wapno daje. Ale jak bym robił 2 raz pomyślałbym nad tym perlitem baaaardzo poważnie. Szkoda, że nie trafiłem na takie pomysły z 2 miechy temu.

autorus
11-07-2011, 20:48
Czyli takiej zupełnej sklerozy nie doświadczyłem.

"Jeden worek jest jak 10 sztuk tego drugiego...
(domyślcie się który jaki!)"

adam_mk
11-07-2011, 21:06
Chudziak - czyli na huj to komu...

Piszę tak, licząc, że dotrze do świadomości...
Dom się POSADAWIA.
Robi się to (no, powinno się robić!) zgodnie ze sztuką!
Tak, żeby stał 100 lat i nie miał ochoty pękać, zsuwać się czy rozpełzać po okolicy.
DLATEGO trzeba solidnie ZAKOTWIĆ dom. Robi się to budując fundament.
Fundament stawia się na CALIŹNIE nośnej. Takiej ziemi, której ŻADNĄ ŁOPATĄ NIKT NIE DOTKNĄŁ OD TRZECIORZĘDU!!!
Do tego w naszym klimacie - tak, aby stopa fundamentu była poniżej punktu przemarzania gruntu.

Ale takich miejsc prawie już nie ma albo są droższe od domów, jakie budujecie...
Są grunty słabonośne, podmokłe, nasypowe....
Na nich też DA SIĘ dobrze budować.
Wtedy zwykle stosowało się (ZE WZGLĘDÓW KONSTRUKCYJNO-MECHNICZNYCH) płytę fundamentową...

Teraz stosuje się ją ze względów termoizolacyjności na wszelkich gruntach i przy jej NORMALNYCH zaletach (mechanicznych).

Żyjemy w hydrosferze. Woda jest wszędzie. Czasem nawet za dużo.
TRZEBA więc starannie odciąć dom od tej wody gruntowej/opadowej/roztopowej i uniemożliwić jej penetrację kapilarną ścian/podłóg/piwnic itp.
DLATEGO wkłada się papę (folie) pod ściany parteru a na fundament.
A co z podłogą?
Ma być trwała w czasie i mocna (nie uginać się i nie osiadać) i oczywiście - sucha!
Pomiędzy ściany fundamentowe, często dość wysokie, wsypujemy więc.... TO CO DO ŁBA WPADNIE!!!
Glinę, glebę jak leci, pospółkę (jak kto bardziej kumaty) lub piach (jak burżuj).
Zagęszczamy to tak, jak umiemy. (zwykle na odpierdol i niestarannie).
Stosowanie piasków żwirowych i żwirów (co powszechnie praktykowały wcześniejsze pokolenia) często jest bez sensu, jak się na bagnie buduje.
I TAK WODA PODLEZIE!!
Nawet łatwiej będzie miała...
A że bardzo trudno robi się szczelną "wannę przeciwwodną" za psi grosz "w powietrzu" to trzeba by jej dać solidne podparcie.
DLATEGO utwardza się to, co w fundament się wrzuciło tworząc podstawę dla tej wspomnianej wanny (papowo-bitumicznej) wylewając tam warstwę słabego betonu - CHUDZIAKA.
A że to chudziak (beton że pożal się Boże) to jak nie zagęścili pod niego należycie - osiada sobie radośnie i podłogi pękają...poziomy się rozłażą i "wanna" zaczyna mieć dziury!
Stosuje się też różne "wspomagacze" choćby w postaci drenażu opaskowego, jeżeli JEST GDZIE odprowadzić grawitacyjnie wodę z takiego odsączu.
A jak nie ma gdzie?
Zostaje pompka i płacenie!!! (więc czasem - po co?)
Żeby coś zrobić dobrze to wypada wiedzieć CO się robi i PO CO.

Tyle o chudziaku.

O poziomie wody podtrawnikowej....
We wrześniu są najniżej.
W marcu-kwietniu najwyżej (bo i opadowe i roztopowe naraz).

Adam M.

farmi
11-07-2011, 21:17
Do tego izolacja przeciwwilgociowa powinna być pod pianą pur. Rurki pex z kolei powinny znajdować się w centrum płyty grzejnej.
Nie rozumię także pozostawionej przestrzeni bez ocieplenia, to pewnie pod kominek, ale dlaczego bez ocieplenia, tym bardziej, że piana pur może przyjmować bardzo duże obciążenia. Ta pozostawiona przestrzeń to po prostu mostek termiczny. Sposób ocieplenia dobry i kosztowny ale bardzo niedopracowany w szczegółach.

pod twardą pianę nie daje się żadnej izolacji - jest zamkniętokomórkowa i nienasiąkliwa- co do przestrzeni to faktycznie jest przeznaczona pod kominek i choć piana może przenieść b. duże obciążenia to łatwiej będzie ustawić cały kominek ze stelażem na podbetonie a potem nic nie stoi na przeszkodzie doizolować....np styrodurem
co masz na myśli pod pojęciem niedopracowany w szczegółach??

adam_mk
11-07-2011, 21:18
Aga i Krzysiu
Tomek B..

Nie wiem, skąd czerpiecie wiedzę o ogrzewaniu podłogowym...
Z magla, gdzie jedna baba drugiej babie powiedziała, że najlepiej jest.... i nigdy nie należy....
???

CO TO JEST folia do ogrzewania podłogowego?
CZEMU nie wolno na siatce tych rurek układać?

WIECIE CO TO JEST OGRZEWANIE PODŁOGOWE WODNE?!!!
CO budujecie?
CZEMU?

Adam M.

michal_mlody
11-07-2011, 21:37
Adamie dziękuję za twoją wiedzę:)
Zastanawiałem się nad perlitem do ocieplenia podłogi na gruncie tylko nie wiedziałem jak to gryźć. Fajne rozwiązanie.
Kupie jutro perlit/gips i zrobię sobie próbkę 1m2. Ciekawy jestem jak to wygląda na żywo:)

A co do ogrzewania podłogowego wodnego. To na na ten perlit folia + rurki na spinkach czy jakieś inne rozwiązanie?

Przemek-
11-07-2011, 21:38
Jak piszę wołami i drukowanymi - pretensje!

Pisałem worek na worek.
Perlit - 125 litrów na worek.
Gips 20 do 25kg na worek.
Jeden worek jest jak 10 sztuk tego drugiego...
(domyślcie się który jaki!)
:lol:

Adam M.

Wiedziałem Autorus, że Adam będzie Cię faworyzował... choćby za to, że budujesz dom "inny" niż wszyscy:D (oczywiście żart i niech nie będzie powodem do dysputy); chociaż też nie wyjdzie 1:10, bo to zależy, czy porównywać wagę czy objętość itp:)
Szkoda czasu na głupie i zaśmiecające dywagacje, jak już wiadomo o co chodzi.

Co do proporcji, to szanujemy Adam Twoją cierpliwość (tu na forum jak i u Ciebie w Twierdzy:-), natomiast teraz jest jaśniej, bo być może niektórzy snuliby domysły, czy właściwy worek pojemnościowo kupują:-)

malux20
11-07-2011, 22:01
no dziś dzwoniłem do bełchatowa-są skorzy do rabatów, niestety facet twierdził że ten perlit ciągnie wilgoć jak inne materiały.
i coś pierniczył omieszaniu z cementem/

adam_mk
11-07-2011, 22:02
Zdaje się, że autorus robi nas i siebie w jajo, no prawie, bo w półjajo...
Dobrze by było, aby robił to dobrze...
:lol:
Lubię ciekawe wyzwania...
To rozwija.
Adam M.

adam_mk
11-07-2011, 22:06
malux20
Gadałeś z technologiem czy z marketingowcem?
:lol:
Często obaj nie wiedzą co można z tego zrobić...
Oni to tylko produkują i sprzedają...
Stosujemy - my! (jak wiemy jak)
:lol:
Adam M.

Tomek B..
11-07-2011, 22:35
Piany PUR nie potrzeba dodatkowo izolować bo ona ma właściwości hydro izolacji i termo izolacji , 10 cm piany PUR zastępuje około 18 cm styropianu


Przewodnictwo cieplne piany poliuretanowej o gęstości 35 kg/m3 w porównaniu do wełny mineralnej i styropianu liczone wg PN-EN ISO 6946. Współczynnik przewodnictwa cieplnego
λ = 0,020-0,023 W/mK (λ = współczynnik przewodnictwa cieplnego, wartość przeliczeniowa).


:yes:

Piana poliuretanowa chłonie wilgoć, nawet ta zamkniętokomórkowa.
Dlatego powinna być ta wanna.

Tomek B..
11-07-2011, 22:38
Dzięki Adam. Właśnie stąd to wapno, żeby i wilgoć zmniejszyć i grzybka odciąć. Na perlit już za późno. Styro nie oddam, wyżej posadzki nie podniosę bo drzwi tarasu i wejściowe :-). Ale zjawisko dla mnie chyba jedno z najciekawszych do tej pory na budowie. I w dupę banalne. Dziś jak sprawdzałem pod płytami (po24h) to suchość była nieporównywalna do wilgoci, która panowała wcześniej. Więc co nieco to wapno daje. Ale jak bym robił 2 raz pomyślałbym nad tym perlitem baaaardzo poważnie. Szkoda, że nie trafiłem na takie pomysły z 2 miechy temu.

Tak to już jest Janie, że czasami najpierw budujemy a potem myślimy.

Tomek B..
11-07-2011, 22:51
pod twardą pianę nie daje się żadnej izolacji - jest zamkniętokomórkowa i nienasiąkliwa- co do przestrzeni to faktycznie jest przeznaczona pod kominek i choć piana może przenieść b. duże obciążenia to łatwiej będzie ustawić cały kominek ze stelażem na podbetonie a potem nic nie stoi na przeszkodzie doizolować....np styrodurem
co masz na myśli pod pojęciem niedopracowany w szczegółach??
Napisałem że niedopracowany w szczegółach. Uwierzyliście że piana PUR zamkniętokomórkowa nie chłonie wilgoci a to nie jest prawdą, moim zdaniem tylko w okresie letnim będzie miała swoje parametry, a przez to podciąganie wody od dołu to izolatorem raczej nie będzie.
Przykładem są płyty poliuretanowe, które miałem zamawiać na podłogę, producent jednoznacznie stwierdził, że muszą być rozkładane na izolacji przeciwwilgociowej.

Tomek B..
11-07-2011, 22:55
Adam będę jeszcze cienką posypkę z samego gipsu robił na samym wierzchu przed deszczykiem, co by skorupka była twardawa.
Gar już mam.
A co do chudziaka z ... perlitobetonu, to na worek perlitu idzie worek cementu i z tego ma być taka półsucha masa, po wyschnięciu twardy beton, tyle że lżejszy i cieplejszy.
Może zamiast tej zimnej i lichej chudziny coś cieplejszego.

Aga i Krzysiu
12-07-2011, 06:57
Aga i Krzysiu
Tomek B..

Nie wiem, skąd czerpiecie wiedzę o ogrzewaniu podłogowym...
Z magla, gdzie jedna baba drugiej babie powiedziała, że najlepiej jest.... i nigdy nie należy....
???

Wiedzę czerpię z forum muratora :) Wiadomo, opinii i sposobów 1000 sprzecznych ze sobą. Próbuję odsiać ziarno od plew, ale ciężko, jak pół roku temu nie miało się o tym zielonego pojęcia, a obecnie jedynie pojęcie mgliste...

Już przekonałam męża do podłogówki w całym domu, teraz walczę o perlit, ale wiadomo jak to jest żeby chłop baby posłuchał...


CO TO JEST folia do ogrzewania podłogowego?

Żeby wylewka "pływała" i woda z betonu nie dostała się do styropianu, dodatkowo jak ładnie pokratkowana to łatwiej rurki układać, tylko jak się te rurki przybije spinkami to chyba raczej już wylewka pływać nie będzie, a i woda przepłynie...

CZEMU nie wolno na siatce tych rurek układać?

Adam M.
Niektórzy forumowicze napisali, że siatka bedzie pracować i mogą się rurki przetrzeć. Inni twierdzą, że siatka z rurkami zalana betonem tworzy monolit i nic nie ma prawa pracować. I bądź tu mądra :(
Dodatkowo walczę z mężem o wylewki - ja chcę anhydrytowe - on z betoniarki (sam będzie kręcił).
Poradź Adamie: jak powinno się NAJLEPIEJ zrobić to ogrzewanie podłogowe????

pozdrowienia, Agnieszka

autorus
12-07-2011, 07:27
Adam będę jeszcze cienką posypkę z samego gipsu robił na samym wierzchu przed deszczykiem, co by skorupka była twardawa.
Gar już mam.
A co do chudziaka z ... perlitobetonu, to na worek perlitu idzie worek cementu i z tego ma być taka półsucha masa, po wyschnięciu twardy beton, tyle że lżejszy i cieplejszy.
Może zamiast tej zimnej i lichej chudziny coś cieplejszego.

Z tego co zrozumiałem to najważniejsze jest ustabilizowanie gruntu pod samych chudziakiem. Tzn żeby nie osiadał. I najlepszym sposobem jest zagęścić a potem zostawić niech poleży. Ja zostawię tak na całą zimę. Przed pracami letnimi znów zagęszczę. Czy taka zagęszczarka powierzchnia jak do kostki brukowej wystarczy? Akurat sąsiad ma takową.

A chudziak myślałem aby wylać z gruchy. A nie wiem czy jakaś betoniarnia mi by chciała to mieszać z perlitem. Ale gdyby to nie mam nic naprzeciwko ;)

Szczególnie ze doczytałem ze 1cm perlitu ma izolacyjność równą 0,5 cm styropianu a ni jak nie mogę dać 60cm perlitu.

Chociaż czytałem ze perli można do betonu dołożyć zamiast kruszywa.

adam_mk
12-07-2011, 09:08
Zrób eksperyment.
Jest "po sezonie" to będzie łatwiej.

Zbierz wszystkie bąbki choinkowe z domu i od rodziny.
Wrzuć do betoniarki.
Dosyp łopatę żwiru, łopatę piasku, dodaj pół wiaderka wody i załącz....
CO dostaniesz?
To eksperyment w skali makro. NICZYM się nie różni od tego w skalo mikro (bąbki szklane, perlitowe).

Perlit to materiał termo i dźwięko izolacyjny. Wypełnieniowy.
NIE konstrukcyjny!!!
Sam perlit z wodą i cementem miesza się w betoniarce ze 2 minuty... NIE DŁUŻEJ!

Aga i Krzysiu
Widzę, że myślisz!
Jest dokładnie tak, jak piszesz.
JEDYNY atut tej folii przy takim zastosowaniu to te kratki.
Rozszerzalność płyty podłogówki w skali salonu to jakie po 3mm na brzegach.
I to jest naprawdę dużo!
Gdyby nie było dylatacji pianką, styropianem od ścian to ruch nieściśliwego betonu na tych 3mm ścinałby ścianę u podstawy.
Ale...
CO TO ZA PŁYWANIE?
Tu jest o ociepleniach...

Aga
michal_mlody
Może zróbcie jaki temat i dajcie linkę to ruszymy tą podłogówkę?
Bo robota jest prosta.
Adam M.

autorus
12-07-2011, 09:53
Kolego Adamie. Myślałeś może nad napisaniem książki? Mówię poważnie. Bo to się całkiem fajnie czyta :)

Mam już nawet tytuł "Buduj z głową "

michal_mlody
12-07-2011, 13:24
Adamie za twoją radą nowy temat o podłogówce pływającej
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?182769-Pod%C5%82og%C3%B3wka-p%C5%82ywaj%C4%85ca-z-g%C5%82ow%C4%85

Zapraszam wszystkich chętnych.

A teraz lecę po perlit i zrobię sobie próbkę

michal_mlody
12-07-2011, 14:01
Mam co pokazać i jest grupa forumowiczów, co im było "po drodze" to sobie poogladali...
Adam M.

Kurcze wybrałbym się na taką wycieczkę:D

adam_mk
12-07-2011, 16:21
Zapraszam!
Telefon podesłałem, to dogadamy termin, bo czasem co montuję "na wyjeździe"...
Na wątek o podłogówce zaraz zajrzę.

Materiał na książkę cały czas gromadzę.
:lol:
Tyle, że to chyba cykl będzie bo mi jakaś "telefoniczna" w objętości wychodzi...
Zadziwiające, jaki ja jestem gadatliwy....
Adam M.

michal_mlody
12-07-2011, 19:24
próbki perlito-gipsu zrobione. po paru godzinach twarde jak cholera.
Zastanawiam się teraz ile takie coś powinno schnąc. Trochę tej wody weszło:) Czy dawać folie pod wylewkę, czy ta folia nie zablokuje wilgoci która poszła z gipsem i perlitem?

adam_mk
12-07-2011, 21:26
Nie doczytałeś receptury i technologii?
Tam było o "odkrywce"....
Przy dnie powinno być suche jak pieprz!

Na perlit folii bym nie dawał. Dużego sensu nie ma poza atawizmami.
Zablokuje tą szczątkową wilgoć, która tam jednak będzie i uniemożliwi jej ulotnienie się lub bardzo utrudni pogarszając to, co udało się osiągnąć.
Perlit to kuleczki.
Mało ważą i są delikatne. Tam raczej (jeżeli perlit rozłożony równiuteńko) nie będzie żadnych przeszkód w "pracowaniu" wylewki płyty grzewczej.
Płyta w ramach dogrzewania wygoni resztki wody i będzie jak być miało! - trwale SUCHO.
Adam M.

jozek131
12-07-2011, 21:32
Piana poliuretanowa chłonie wilgoć, nawet ta zamkniętokomórkowa.
Dlatego powinna być ta wanna.

Oczywiście że chłonie wilgoć tak samo jak inne materiały , tylko ze w pianie zamknięto komorowej o gęstości 35 kl wody wchłonie około 2 % , to w całości ocieplenia nie ma znaczenia . My stosujemy pianę zamknięto komorową o gęstości powyżej 50 kl. do izolacji cieplnej i wodnej ław piwnicznych , jest to technologia droga ale nie zawodna . :yes:

malux20
12-07-2011, 21:50
no ciągnie mnie zabezpieczenie chudziaka dodatkowo jakąś masą,
chodzi o dodatkowe zabezpieczenie na wypadek jakby ten perlit jednak zawiódł.
dzisiaj szukałem jakiejś masy na fundamenty
izoham wm wychodzi drogo, zachęcają mnię do ceresita w44[czy jakoś tak]

Tomek B..
12-07-2011, 22:01
Oczywiście że chłonie wilgoć tak samo jak inne materiały , tylko ze w pianie zamknięto komorowej o gęstości 35 kl wody wchłonie około 2 % , to w całości ocieplenia nie ma znaczenia . My stosujemy pianę zamknięto komorową o gęstości powyżej 50 kl. do izolacji cieplnej i wodnej ław piwnicznych , jest to technologia droga ale nie zawodna . :yes:
Pianą PUR zamkniętokomórkową będę ocieplał pokój na poddaszu i pomieszczenie techniczne. Krokwie 14cm chcę ocieplić 20 cm. Dostałem wycenę na 85zł/m2 o grubości 20cm.

autorus
12-07-2011, 22:43
no ciągnie mnie zabezpieczenie chudziaka dodatkowo jakąś masą,
chodzi o dodatkowe zabezpieczenie na wypadek jakby ten perlit jednak zawiódł.
dzisiaj szukałem jakiejś masy na fundamenty
izoham wm wychodzi drogo, zachęcają mnię do ceresita w44[czy jakoś tak]

Po co chcesz sobie życie utrudniać? Proste rozwiązania sa najbardziej skuteczne.

jan_z_wolna
13-07-2011, 07:50
Ten post Adama co powyżej (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?182626-Najlepsze-ocieplenie-pod%C5%82ogi-na-gruncie&p=4807618&viewfull=1#post4807618), to każdy rejestrujący się na forum zamiast regulaminu powinien zaakceptować:rotfl:

Brygada RR
13-07-2011, 13:24
Witam

Pytanko, czy można pomieszać i zrobić np 5 cm warstwy perlitu a na to styropian ????

owp
13-07-2011, 14:02
Skoro można płytę to chyba styropian też :)
Ja mam takie pytanie, jako że wątek nie jest tylko o perlicie:
czy problem wilgoci nie rozwiązałby xps - np. pierwsza warstwa 5cm xps, a na to już zwykły styropian ?
Zakładając, że xps faktycznie zachowuje właściwości izolujące nawet zawilgocony...

PS. Wiem, że jak chcę drożej i do d... to mi wolno, ale... ;-)

qubic
13-07-2011, 15:12
Witam

Pytanko, czy można pomieszać i zrobić np 5 cm warstwy perlitu a na to styropian ????

zawsze można pomieszać :lol2: ale osobiście uważam że to nikczemna ;) warstwa niegodna takiego budowniczego

qubic
13-07-2011, 15:19
Chudziak - czyli na huj to komu...

Piszę tak, licząc, że dotrze do świadomości...
Dom się POSADAWIA.
Robi się to (no, powinno się robić!) zgodnie ze sztuką!
Tak, żeby stał 100 lat i nie miał ochoty pękać, zsuwać się czy rozpełzać po okolicy.
DLATEGO trzeba solidnie ZAKOTWIĆ dom. Robi się to budując fundament.
Fundament stawia się na CALIŹNIE nośnej. Takiej ziemi, której ŻADNĄ ŁOPATĄ NIKT NIE DOTKNĄŁ OD TRZECIORZĘDU!!!
Do tego w naszym klimacie - tak, aby stopa fundamentu była poniżej punktu przemarzania gruntu.

Ale takich miejsc prawie już nie ma albo są droższe od domów, jakie budujecie...
Są grunty słabonośne, podmokłe, nasypowe....
Na nich też DA SIĘ dobrze budować.
Wtedy zwykle stosowało się (ZE WZGLĘDÓW KONSTRUKCYJNO-MECHNICZNYCH) płytę fundamentową...

Teraz stosuje się ją ze względów termoizolacyjności na wszelkich gruntach i przy jej NORMALNYCH zaletach (mechanicznych).

Żyjemy w hydrosferze. Woda jest wszędzie. Czasem nawet za dużo.
TRZEBA więc starannie odciąć dom od tej wody gruntowej/opadowej/roztopowej i uniemożliwić jej penetrację kapilarną ścian/podłóg/piwnic itp.
DLATEGO wkłada się papę (folie) pod ściany parteru a na fundament.
A co z podłogą?
Ma być trwała w czasie i mocna (nie uginać się i nie osiadać) i oczywiście - sucha!
Pomiędzy ściany fundamentowe, często dość wysokie, wsypujemy więc.... TO CO DO ŁBA WPADNIE!!!
Glinę, glebę jak leci, pospółkę (jak kto bardziej kumaty) lub piach (jak burżuj).
Zagęszczamy to tak, jak umiemy. (zwykle na odpierdol i niestarannie).
Stosowanie piasków żwirowych i żwirów (co powszechnie praktykowały wcześniejsze pokolenia) często jest bez sensu, jak się na bagnie buduje.
I TAK WODA PODLEZIE!!
Nawet łatwiej będzie miała...
A że bardzo trudno robi się szczelną "wannę przeciwwodną" za psi grosz "w powietrzu" to trzeba by jej dać solidne podparcie.
DLATEGO utwardza się to, co w fundament się wrzuciło tworząc podstawę dla tej wspomnianej wanny (papowo-bitumicznej) wylewając tam warstwę słabego betonu - CHUDZIAKA.
A że to chudziak (beton że pożal się Boże) to jak nie zagęścili pod niego należycie - osiada sobie radośnie i podłogi pękają...poziomy się rozłażą i "wanna" zaczyna mieć dziury!
Stosuje się też różne "wspomagacze" choćby w postaci drenażu opaskowego, jeżeli JEST GDZIE odprowadzić grawitacyjnie wodę z takiego odsączu.
A jak nie ma gdzie?
Zostaje pompka i płacenie!!! (więc czasem - po co?)
Żeby coś zrobić dobrze to wypada wiedzieć CO się robi i PO CO.

Tyle o chudziaku.

O poziomie wody podtrawnikowej....
We wrześniu są najniżej.
W marcu-kwietniu najwyżej (bo i opadowe i roztopowe naraz).

Adam M.

Adam a jaką papę można bezpiecznie zastosować aby zrobić taką szczelną wannę - czy te modyfikowane SBS nadają się?

adam_mk
13-07-2011, 15:19
owp
Zacznij czytać od początku, ale ZE ZROZUMIENIEM TEKSTU!!!
Umknęło Ci, że nie liczy się tu TREŚĆ tylko FORMA tego XPSa.
Sam materiał jest ok,
Układany w płytach na chudziaku daje bagno!
Bo?
BO W PŁYTACH!!!

Chcesz drożej i kompletnie do dupy to wolno!
(podobno)
Podobno to wolny kraj.

Można te 5cm perlitu, który rozwiąże problem wyrzucania wody pod styropianem na chudziaku, ale...
Trzeba to tam wsypać, raczej utrwalić a potem dopiero, po wysuszeniu na kość, wsadzać ten styropian.
Będzie zwłoka zależna od pogody.
A rozwiązanie jest mniej doskonałe jak perlit w całej warstwie.
Cenowo to samo więc PO CO?

Masz już część styro?
:lol:
Adam M.

adam_mk
13-07-2011, 15:22
SBS będą elastyczne nawet w -20stC.
Świetnie zniosą UV całymi latami...

(Sam sobie odpowiedz jakie warunki są w okolicy chudziaka)

Tak. Taka papa też się nadaje.
Adam M.

qubic
13-07-2011, 15:26
SBS będą elastyczne nawet w -20stC.
Świetnie zniosą UV całymi latami...

(Sam sobie odpowiedz jakie warunki są w okolicy chudziaka)

Tak. Taka papa też się nadaje.
Adam M.

wiem że papy są na osnowach tekturowych i np.na włóknie szklanym i podejrzewam te drugie lepsze?

adam_mk
13-07-2011, 15:38
I tak i nie.
Lepsze - do czego?
Jak (zgodnie z tym, co często opisują) chudziak Ci osiądzie i spęka to taka szklana podobno się podrze a tekturowa tylko naciągnie.
Budujesz tak dupiato, że nie zagęszczasz, choć nakazują?
Weź taką najelestyczniejszą!
Adam M.

autorus
13-07-2011, 15:42
Po mojemu szkoda kasy, tam będzie na plus temperatura :)

qubic
13-07-2011, 15:54
I tak i nie.
Lepsze - do czego?
Jak (zgodnie z tym, co często opisują) chudziak Ci osiądzie i spęka to taka szklana podobno się podrze a tekturowa tylko naciągnie.
Budujesz tak dupiato, że nie zagęszczasz, choć nakazują?
Weź taką najelestyczniejszą!
Adam M.

ok to rozumiem że do chudziaka lepiej jej nie zgrzewać tylko zgrzać zakłady?

michal_mlody
13-07-2011, 20:12
Nie doczytałeś receptury i technologii?
Tam było o "odkrywce"....
Przy dnie powinno być suche jak pieprz!

Na perlit folii bym nie dawał. Dużego sensu nie ma poza atawizmami.
Zablokuje tą szczątkową wilgoć, która tam jednak będzie i uniemożliwi jej ulotnienie się lub bardzo utrudni pogarszając to, co udało się osiągnąć.
Perlit to kuleczki.
Mało ważą i są delikatne. Tam raczej (jeżeli perlit rozłożony równiuteńko) nie będzie żadnych przeszkód w "pracowaniu" wylewki płyty grzewczej.
Płyta w ramach dogrzewania wygoni resztki wody i będzie jak być miało! - trwale SUCHO.
Adam M.

Doczytałem.
Tylko zastanawiałem się nad tą folią czy dawać. Też myślałem aby nie dawać, niech ta wilgoć sobie ucieka:) chciałem się tylko upewnić:D

Co do pływania podłogówki bez folii. Wydaje mi się, że będzie pływać. NA 100% wylewka nie zwiąże się z termoizolacją z perlitu. Zachować trzeba wszelkie dylatacje brzegowe i progowe. Takie moje zdanie.
Ktoś to potwierdzi???

owp
13-07-2011, 21:29
Umknęło Ci, że nie liczy się tu TREŚĆ tylko FORMA tego XPSa.
Sam materiał jest ok,
Układany w płytach na chudziaku daje bagno!
Bo? BO W PŁYTACH!!!

Rozumiem to - będzie bagno. Tylko czy na wysokość 5 cm ? I czy xps traci właściwości izolacyjne w tym bagnie ?
Może i Twój perlit jest lepszym rozwiązaniem, ale boję się, że jak sam go zrobię, to mi się podłoga zawali :)

jozek131
13-07-2011, 22:18
Pianą PUR zamkniętokomórkową będę ocieplał pokój na poddaszu i pomieszczenie techniczne. Krokwie 14cm chcę ocieplić 20 cm. Dostałem wycenę na 85zł/m2 o grubości 20cm.

Tylko niech wykonawca ci poda dokładne parametry piany bo piany PUR o gęstości 35 kl. za 85zł to jest cena zaledwie materiału , w tej cenie można wykonać przy gr. 20 cm tylko piana PUR o gęstości 10-;-12 kg . :yes:

Tomek B..
14-07-2011, 16:17
Tylko niech wykonawca ci poda dokładne parametry piany bo piany PUR o gęstości 35 kl. za 85zł to jest cena zaledwie materiału , w tej cenie można wykonać przy gr. 20 cm tylko piana PUR o gęstości 10-;-12 kg . :yes:
Prodex system - Ekoprodur S0329
Piana zamkniętokomórkowa o gęstości 32kg/m3
Deklarowana wartość lambda 0.023W/mK
Grubość ocieplenia 20cm
R=0,2/0,023=8,70m²K/W; U=1/8,70=0,11W/m²K
Panie jozek to nieźle Pan drzesz i do tego nie wiesz nawet czy z vatem i już się Pan drzesz.
Miałem i wycenę za 180zł ale nie takie czołgi.

adam_mk
14-07-2011, 18:01
"...ale boję się, że jak sam go zrobię, to ..."
To rzuć to budowanie w diabły.
Albo zleć takim, co umieją i zapłać ile będą chcieli.

To brak wiedzy powoduje powstawanie lęków.
A tam gdzie nie ma wiedzy - budzą się demony...

Napiszę wprost!
DZIWNY jesteś.
Masz podane na tacy co i jak.
Aby WIEDZIEĆ także praktycznie i osobiście to trzeba zainwestować jaką stówę i ze dwa dni czasu.
A Ty - się boisz...
To ja się boję, że tak budowany dom długo nie postoi, bo się będzie trząsł...

Adam M.

adam_mk
14-07-2011, 18:03
michal_mlody

Ja potwierdzam!
Adam M.

jozek131
14-07-2011, 22:34
Prodex system - Ekoprodur S0329
Piana zamkniętokomórkowa o gęstości 32kg/m3
Deklarowana wartość lambda 0.023W/mK
Grubość ocieplenia 20cm
R=0,2/0,023=8,70m²K/W; U=1/8,70=0,11W/m²K
Panie jozek to nieźle Pan drzesz i do tego nie wiesz nawet czy z vatem i już się Pan drzesz.
Miałem i wycenę za 180zł ale nie takie czołgi.

Ja się nie drzę ja na tej pianie też pracuję i to jest dziwne że ktoś ci to sprzeda po kosztach zakupu lub poniżej ( JEST TO DZIWNE, KOSZTY WATU NIC NIE MAJĄ DO TEGO ) :yes:

adam_mk
14-07-2011, 22:58
Co to za badziew?
Odpad jakiś czy przegrzana?
32kg/m3 ?!!!

Adam M.

Tomek B..
15-07-2011, 00:17
Co to za badziew?
Odpad jakiś czy przegrzana?
32kg/m3 ?!!!

Adam M.
Chłopaki chłopaki, piany natryskowe mają różne gęstości, a niższa gęstość wcale nie oznacza, że to jakiś badziew. Gęstość jest odpowiedzialna za ostateczną twardość pianki, po suficie nie mam zamiaru chodzić. Najważniejsze, że poliuretan zamkniętokomórkowy.
32kg/m3 - wytrzymałość na ściskanie 150KPa - lambda - 0.023
50kg/m3 - wytrzymałość na ściskanie 200KPa - lambda - 0.024
Na podłogi, stropy, stropodachy stosuje się właśnie tę gęstszą, ponieważ niejednokrotnie zalewane jest to jeszcze betonem.

adam_mk
15-07-2011, 06:44
To się zdziwiłem, bo znam te systemy z 15 lat.
Zamknięta była raczej ciężka.
Ale taka miała być, żeby była trwała i zamknięta...
Adam M.

malux20
16-07-2011, 16:40
FUNDAMENTY izoluję gruntem icopala i ich preimerem.
na zewnątrz x2 wewnątrz x1.
w poziomie dałeem icopala fundament papa na to bloczek isomura który ma na dole jakąś wlókninę przeciwwilgociową-podobno pod te bloczki nie trzeba stosować pap .
czy na te isomury warto położyć jakąś folię budowlaną?
czy przy zastosowaniu perlitu trzeba dawać na chudziaka papę?

autorus
16-07-2011, 17:23
czy przy zastosowaniu perlitu trzeba dawać na chudziaka papę?

Skoro mamy zrobić czarną wannę to raczej tak :)

Tomek B..
16-07-2011, 18:58
Wanna musi być do suchej kąpieli dla perlitu.

malux20
16-07-2011, 21:33
no to wyjdzie z 4000 zł dodatkowe na izolacje [akurat z tym się liczyłem-może jakąś inną papę niż icopala]
rozumiem to tak
chudziak papa wywinięta na bloczki na to perlit z 30 cm .
a co dalej?

zorba-
16-07-2011, 22:01
mam pytanie: współczynnik lambda dla wylewki perlitowej to 0,15 , a dla steropianu 0,035, to jak perlitowe ocieplenie jest lepsze?

malux20
16-07-2011, 22:17
teraz sobie myślę że skoro zrobię wannę z papy termozgrzewalnej to jak izolacja posadzkowa ma ciągnąć izolację?
z góry z wylewek?

Tomek B..
16-07-2011, 23:09
teraz sobie myślę że skoro zrobię wannę z papy termozgrzewalnej to jak izolacja posadzkowa ma ciągnąć izolację?
z góry z wylewek?
Izolacja ciągnie izolację, a co to krówka mleczna?

Tomek B..
16-07-2011, 23:12
mam pytanie: współczynnik lambda dla wylewki perlitowej to 0,15 , a dla steropianu 0,035, to jak perlitowe ocieplenie jest lepsze?

Perlit ma porównywalną lambdę do najgorszego styropianu, ale zachowuje ten współczynnik pomimo bagna, do którego zostaje wrzucony.

autorus
17-07-2011, 06:34
Perlit ma porównywalną lambdę do najgorszego styropianu, ale zachowuje ten współczynnik pomimo bagna, do którego zostaje wrzucony.

Dokładnie bo co komu po napisie na pudełku skoro styro bedzie leżał w błotku.

malux20
17-07-2011, 06:52
Izolacja ciągnie izolację, a co to krówka mleczna?

chodziło o wilgoć

michal_mlody
17-07-2011, 08:11
Wylewka perlitowa to raczej nie to samo co izolacja termiczna z perlitu

malux20
17-07-2011, 09:21
Mchał oglądałem twoje fundamenty-solidne.
jak zastosowałem isomury to perlit w pierwszej warstwie raczej odpuszczę -choć widzę że to jest proste rozwiązanie, może też ochroni przed ewentualnym podciaganiem wilgoci przy kiepskiej izolacji na fund.
ocieplenie podłogi będziesz robił perlitem?

michal_mlody
17-07-2011, 20:45
izolacja perlitem to raczej izolacja termiczna a nie przeciwwilgociowa, co do zasypywania - prosta i przyjemna praca pod warunkiem że nie wieje

raczej perlitem ale to dopiero w przyszłym roku