PDA

Zobacz pełną wersję : Fundament i sciany przy rozbudowie



Zbyszek_S
31-03-2004, 15:58
Stoję przed decyzją o rozbudowie starego domu. Wstępny projekt mam gotowy - dobudowana zostanie część od frontu (parter i pietro), taras na słupach oraz garaż na poziomie parteru.

Pytania właśnie o te dobudowywane części:

1. jak prawidłowo wykonać fundamenty, łączyć je ze starym budynkiem?,

2. jak łączyć ściany - czy łączyć ściany nowego i starego? jak to robić?

Dodatkowo rozbudowa na terenie objętym szkodami górniczymi.

Pytałem o to 2 projektantów i otrzmałem skrajnie rózne odpowiedzi !!! jeden że absolutnie nie wolno łaczyć starego i nowego ("wykonać dylatację"), drugi że mozna spokonie je połaczyć.

Pomożecie ???

pitbull
01-04-2004, 08:32
1. fundament zdylatowany od starej czesci chyba ze projekt "mowi" inaczej
2. dylatacja jest ciagla chyba ze w projekcie jest brak dylatacji
3. Na szkodach gorniczych moim zdaniem powinna byc dylatacja - ale OD TEGO JEST PROJEKTANT.

Zbyszek_S
01-04-2004, 08:41
Dzięki Pitbull,

ale czy dylatacja nie spowoduje, że budynek z czasem będzie sie "rozjeżdżał"? Tzn nowa częśc nie będzie się odsuwać od starej? Widziałem u nas w okolicy wiele takich przypadków.
Jak temu zapobiec?

Nie wiem czy czytałeś ostani numer muratora - jest tam artykuł z wizji na jedenj z budów, gdzie wykonywano rozbudowę istniejacego budynku.
Tam na przykład nowe mury z bloczków fundamentowych łaczono ze starymi murami fundamentów za pomocą prętów zbrojeniowych.
Jak jest prawidłowo wg "sztuki budowlanej"?

Pozdr.
Zbyszek

pitbull
01-04-2004, 08:56
dylatacja powoduje ze budynki niezaleznie "pracuja" od siebie - w zwiazku z tym moga byc "ruchy" tych dwoch czesci ale nie moze to byc rozjechanie sie budynkow - jesli zachodzi taka mozliwosc spowodowana np zlym posadowieniem to projekt konstrukcji musi to przewidziec. Jesli polaczysz budynki to bardzo prawdopodobne jest pekanie muru na łączeniach, a co dopiero konstrukcji obydwu budynkow. Nowa czesc moze sie odsunac ale nie w sposob znaczacy. Bardzo istotne jest tu okreslenie konstrukcji budynku oraz sposobu jego posadowienia a zarazem rozpoznania warstw gruntu czyli np. jakas odkrywka geologiczna w miejscach posadowienia z okresleniem nosnosci gruntu.
Przeczytam ten artykul. pamietaj tylko, ze kazda sytuacja rozbudowy jest indywidualana i tak tez musi byc rozpatrywana.

Zbyszek_S
01-04-2004, 09:30
jeszcze raz dzięki Pitbull,

Oczywiście że zdaje sobie sprawę z "indywidualności" każdej budowy (a rozbudowy tym bardziej). Dlatego chce jak najwiecej wiedzieć, żeby nie popełnić błędu. No i dlatego pytam :wink:

Jakoś rozwiazanie z dylatacja nie przemawiało do mnie - teraz po Twoich wyjaśnieniach rozumiem w czym rzecz.

Kolejne moje wątpliwości:

1. czy w takim razie (przy dylatacji) bezpieczne jest wykonanie jednego dachu nad obiema częściami (nowa i stara) czy raczej powinny byc to dwa dachy o rozdzielnej konstrukcji?

2. na jakiej głębokości mogą być nowe fundamenty jeśli stary budynek jest podpiwniczony (nowa część nie) i ma ławe na głebokości 2,5 m. Czy nowy też tak musi mieć. Zakładamy, że grunt jest nośny juz na gł 1,5 m.

3. pomijając watpliwości z pkt. 2, czy zabezpieczeniem przed wzajemnymi "ruchami" obu części może być wykonanie podbitki starego fundamentu od strony rozbudowy i połaczenie tej podbitki (i tylko tej podbitki) z nowym fundamentem. Czy to będzie "działać" no i czy jest "zgodne ze sztuką"?


Pozdr.
ZS

pitbull
01-04-2004, 09:49
1. dach (konstrukcja) powinna byc rowniez zdylatowana.

2. nowa czesc nie powinna byc ponizej starych istniejacych fundamentow. Najlepiej na tym samym poziomie posadowienia, ew. wyzej ale to zalezy od wielkosci dobudowywanej czesci, nosnosci podloza i rozwiazania konstrukcyjnego.

3. czasami tez tak sie robi ale nie moge Ci napisac ze tak powinienes zrobic. To musi okreslic konstruktor i projektant.

Zbyszek_S
01-04-2004, 09:54
kolejne dzięki pitbull,

czyzbyś tylko Ty miał w tym temacie doświadczenie i wiedzę?
Jesli ktoś z czytających ten wątek ma jakies doświadczenia w temacie to b. proszę o wypowiedzi. Każda uwaga jest dla mnie (podajrzewam że dla innych też) b. cenna.

pozdr.
Zbyszek

viktoria23
09-07-2004, 10:45
Witam .. bardzo zaciekawił mnie ten tamat .. gdyż właśnie będę rozbudowyć kostę parterową ... o kilka metrów po gruncie i o poddasze użytkowe .... czyli jeden dach nad całościa .... czy tak sie da. budynek istniejący, bez piwnicy ...

pitbull
09-07-2004, 11:10
Tak sie da.

viktoria23
09-07-2004, 12:57
dzięki Pit :D :D bull ....

viktoria23
09-07-2004, 13:12
do Pittbull:

pytanko .. czy w sytaucji kiedy budynek istniejący nie był oficjanie oddany ... oczywiście .. norma jak na lata 60te ... czy ja złoże w urzedzie papierki opozwolenie na rozbudowe ..... czy zakładając optymistycznie ... czy zgodza się rozbudowywać coś .. czego niby nie ma ... znaczy sie .. niewiem jeszcze jak to jest bo .. na mapach geodezyjnych, budynek jest, poprzednia włascicielka płaciła podatek od gruntu zabudowanego, wypis z rejestru gruntów - mówi ze teren zabudowany, zagospodarowanie terenu - ze pod jednorodzinna niską .......

Kto mi powie czy budynek ten był oddany oficjalnie kiedykolwiek czy nie?, poprzednia właścicielka .. nie ma zadnego projektu, nic odnośnie przyłączą gazowego które jest .. w domu ... ale którędy idzie .. tego niewie nikt.

Czy teraz .. zanim jeszcze kupiłam ten domek , czy moge juz teraz sie dowiedziec .. czy czasem nie bedzie problemów związanych właśnie przy wystąpieniu o pozwolenie na rozbudowe ...

pozdr.

ivona