PDA

Zobacz pełną wersję : moc przyłącza prądu przy pompie?



tomo21
11-07-2011, 14:38
U mnie wychodzi, że będę potrzebował pompę 6-7kW. W tym przedziale są zarówno na 1 jak i na 3 fazy.
Nie wiem jakie brać przyłącze, ile faz, ile mocy?
Chłop z ZE proponuje 14kW 3 fazy?

piwopijca
11-07-2011, 17:04
Ja podlaczylem 3 fazy poniewaz oprocz PCi mam jeszcze plyte indukcyjna i ta rowniez wymaga zasilania 400V -chociaz mozna pokombinowac i na 230V, jednak wole rozlozyc obciazenie sieci (przewodu) na kilka zyl.
Pomysl czy nie bedziesz tez w najblizszej przyszlsoci potrzebowal zasilania 400V.
Mnie to nie robilo istotnej roznicy kwotowej przylacza jak rowniez II taryfy.
Roznica pewnie byla znikoma -nie pamietam juz nawet jaka.
Zawsze mozna skorzystac z dodatkowej fazy gdyby cos walnelo etc... ale to juz lektryk powinien Ci podlaczyc odpowiednio do roznych faz zeby nie bylo niespodzianek.

Pzdr.

tomo21
11-07-2011, 17:23
Wiem że przy przyłączu 14kW/ 3fazy ZE zakłada zabezpieczenie 25A. Czy to wystarczy na pompę, płytę indukcyjną?

andriuss
11-07-2011, 22:59
moc grzewcza pompy = znamionowa x COP w raczej optymalnych warunkach. W praktyce sprężarka pompy o mocy grzewczej 7 kW jest napędzana sprężarką o mocy 2 kW i siłą rzeczy więcej nie weźmie (nie licząc pompek obiegowych, elektroniki, itp.). To trzy razy mniej niż płyta elektryczna, oczywiście w pełni obciążona, co się w domu raczej nie zdarza. 25A owszem, ale na jedną fazę. W rezultacie wzór z podstawówki: napięcie x natężenie = moc da te wartości które podajesz. Z różnych przyczyn jeśli można wybrać pomiędzy urządzeniem prądożernym na 400V i na 230V (jeśli niczym innym się nie różnią), należy wybierać to pierwsze.

rydzadam
12-07-2011, 05:52
Na każdej fazie powinno pociągnąć 6 kW przy zabezpieczeniu 25A. Razem wychodzi 18 kW pod warunkiem, że równomiernie obciążymy wszystkie fazy. Powiedzmy, że 10-12 dajemy na kuchnię - czajnik, płyta, piekarnik, zmywarka, itp., 3 na "kotłownię" z PC, reszta zostaje na pralkę i wszystkie inne urządzenia i oświetlenie. Przyłącze z 14 kW powinno wystarczyć, bo mamy wtedy właśnie 3 x 25A. Jak chcemy pompę z grzałką elektryczną, np. powietrze-woda + 9kW grzałki, wtedy trzeba zwiększyć zabezpieczenie na 3 x 32 A, co daje około 22 kW. Jak coś pokręciłem, proszę mnie skorygować.

niedowiarek
12-07-2011, 09:32
Na każdej fazie powinno pociągnąć 6 kW przy zabezpieczeniu 25A.

Z tym, że nie na pewno. Przy prądzie przemiennym w grę wchodzi jeszcze tzw. współczynnik mocy (cos fi). Dla grzałek i żarówek wynosi on 1, ale dla silników już trochę mniej. Poza tym przy starcie (przez krótką chwilę) silniki pobierają większy prąd niż znamionowy i zabezpieczenie musi to zdzierżyć. Maksymalna teoretyczna moc (trójfazowa dla odbiorników czysto rezystancyjnych) dla zabezpieczenia 25A wynosi 17,32 kW. W praktyce 14 kW jest ciężkie do osiągnięcia. Zawsze musi być jakiś rozsądny zapas, co nie oznacza, że 25A będzie na pewno za mało. Trza trochę porachować. Może i 20A styknie. Na pewno warto zastosować sofstart przy większych silnikach - ograniczy się prąd rozruchowy.

rydzadam
12-07-2011, 11:13
Dokładnie, jak mamy mocy na styk, softstart się przyda. Z drugiej strony bezpieczniki spokojnie wytrzymają krótkotrwałe przeciążenie, które powoduje startująca sprężarka. Dopiero po czasie, jak się bezpiecznik "nagrzeje", rozłącza się.
Zdecydowana większość urządzeń w domu jest rezystancyjna, za wyjątkiem właśnie PC, czy np. odkurzacza, reszta silników to drobnica jeśli chodzi o prądożerność :)

rwxw
12-07-2011, 20:32
ile faz, ile mocy?
Koniecznie 3 fazy. Co do mocy, to sprężarka na 6kW mocy grzewczej pobiera pi razy drzwi tyle co czajnik elektryczny, więc nie trzeba jakichś specjalnie dużych mocy.

kazjan
12-07-2011, 21:44
Koniecznie 3 fazy. Co do mocy, to sprężarka na 6kW mocy grzewczej pobiera pi razy drzwi tyle co czajnik elektryczny, więc nie trzeba jakichś specjalnie dużych mocy.

http://forum.muratordom.pl/newattachment.php?do=assetmanager&values[t]=182727&contenttypeid=1&poststarttime=1310502455&posthash=1b31cacf85381fdee47ee5768cda6636&insertin

http://Album 2011.07.12
Próbowałem wkleić grafikę pokazującą ile mocy elektrycznej potrzebuje PCi=8,5 KW przy T=+2C na DZ i T=+40C na GZ pobiera około 2,2 KW Energi elektrycznej.
Kazjan

rume
13-07-2011, 13:57
14kW w zupełności wystarczy w przypadku pompy gruntowej. Miałbym obawy co do pompy powietrznej gdyż tutaj jest wkalkulowana praca na grzałkach. Należy zobaczyć jak wygląda sprawa z grzałkami, jakiej są mocy. Jeżeli odpalimy jeszcze płytę indukcyjną (oczywiście wszystkie palniki), pralkę to musimy mieć świadomość że może nam zabezpieczenie wywalić