PDA

Zobacz pełną wersję : co to opaska?



logard
01-04-2004, 07:18
Witam wszystkich! piszę tu pierwszy raz więc wszystkich serdecznie chciałbym pozdrowić.
:D oswajam sie z myślą o budowie własnego domu. z budowaniem mam tylko tyle wspólnego, ile pomagam mojemu 6 letniemu synowi przy klockach lego. Na początek trzeba kupić działkę, nie ma wielkiego wyboru u nas, ale znalazłem nawet fajną(1200 m), pod miastem, ale z jednej strony są pagórki a z drugiej jakieś kilkaset metrów Wisła. (droga Puławy Kazimierz Dolny-może ktoś kojarzy). i mam pytanie znajomy geodeta powiedział mi , że w takim przypadku należy zrobić do fundamentów opaskę :o !!. może ktoś mi łopatologicznie wytłumaczy co to ta opaska i o ile podwyższy koszty. i w ogóle może ktoś ma uwagi pomocne przy podjęciu decyzji.

pozdrufka

MaPa
01-04-2004, 08:14
Przypuszczam, że chodzi o drenaż budynku (fundamentów).
Łopatologicznie mówiąc jest to "opasanie" domu dookoła rurą drenującą. Specjalna rura z nacięciami, obsypana żwirkiem, mająca za zadanie odprowadzenie wody z okolic fundamentów do studni.

Lukins
01-04-2004, 15:49
Przypuszczam, że chodzi o drenaż budynku (fundamentów).
Łopatologicznie mówiąc jest to "opasanie" domu dookoła rurą drenującą. Specjalna rura z nacięciami, obsypana żwirkiem, mająca za zadanie odprowadzenie wody z okolic fundamentów do studni.

No to dopowiem, że koszt (do inwestycji) raczej niewielki, a jak własna łopata i ręce, to tylko rurka. No też niezbyt droga ogólnie rzecz ujmując. Nie bagatelizuję problemu, ale nowemu by trzeba było rozświetlić obraz, żeby na początku nie padł z wrażenia. Żwirek zaś na budowę do murowania i tak będzie musiał przyjechać.

nowicjusz
01-04-2004, 18:23
Dodam jeszcze (tradycyjnie), że korzystne będzie ukształtowanie terenu wokół budynku, a szczególnie od strony owych pagórków tak, aby woda opadowa spływając ku Wiśle omijała Twój dom w odległości min. 2 m od obrysu zewnętrznego. :lol: