PDA

Zobacz pełną wersję : więźba dachowa



alaa23
14-07-2011, 08:42
Witam
Mam pytanie czy to na tartaku więźba jest docina dokładnie na takie długości jak w projekcie? Czy może cieśle stawiając ją docinają jeszcze dokładnie.

I jeszcze jedno pytanie czy robi jakąś różne to jeśli krokwia poza mury domu będzie wystawać zamiast 50cm np. 35cm

pionan
14-07-2011, 11:27
Witam
Mam pytanie czy to na tartaku więźba jest docina dokładnie na takie długości jak w projekcie? Czy może cieśle stawiając ją docinają jeszcze dokładnie.

I jeszcze jedno pytanie czy robi jakąś różne to jeśli krokwia poza mury domu będzie wystawać zamiast 50cm np. 35cm

tartak dotnie Ci poszczególne elementy więżby na taką długość, jaką sobie zażyczysz. Ja do kazdego elementu dodałem 20cm.
Jesli chodzi o długość krokwi poza murem, to rób tak jak masz w projekcie.

alaa23
14-07-2011, 16:27
Ja do kazdego elementu dodałem 20cm.


Do jakich elementów dodałeś te 20 cm i w jakim celu?

pionan
14-07-2011, 16:49
Do jakich elementów dodałeś te 20 cm i w jakim celu?

do kazdego elementu konstrukcyjnego wieżby dołożyliśmy dodatkowo po 20cm na długości.
Praktycznie w każdym projekcie masz napisane "przed zamówieniem drewna należy sprawdzic wymiary budynku w naturze". Po to właśnie te 20cm naddatku.

antech
14-07-2011, 17:04
Zanim zamówisz więźbe to najpierw porozmawiaj z ciesla, oraz musisz juz mieć dom zrobiony, bo jak zamówisz to możesz zmarnowwac cały materiał. Niekiedy a w praktyce często długości wychodzą inne, dochodzą inne elementy, manipulujesz wielkoscia okapu, dochodzą zmiany w konstrukcji dachu.
Ja dodaje zawsze od 0,3 do 0,5, oraz nowe elementy nie ujete w projekcie..musisz najpierw mieć ciesle.

pionan
14-07-2011, 17:31
Zanim zamówisz więźbe to najpierw porozmawiaj z ciesla, oraz musisz juz mieć dom zrobiony, bo jak zamówisz to możesz zmarnowwac cały materiał. Niekiedy a w praktyce często długości wychodzą inne, dochodzą inne elementy, manipulujesz wielkoscia okapu, dochodzą zmiany w konstrukcji dachu.
Ja dodaje zawsze od 0,3 do 0,5, oraz nowe elementy nie ujete w projekcie..musisz najpierw mieć ciesle.

nic dodać nic ujać. My dołożyliśmy 20cm na długosci, a okazało się, ze zwymiarowanie więżby w projekcie już było z naddatkiem. razem wyszło około 40cm naddatku na każdym z elementów.

antech
14-07-2011, 18:45
nic dodać nic ujać. My dołożyliśmy 20cm na długosci, a okazało się, ze zwymiarowanie więżby w projekcie już było z naddatkiem. razem wyszło około 40cm naddatku na każdym z elementów.
Więźbę każę zamawiaqć jak sam pomierzę w rzeczywistości jakie są długosci faktyczne, dane z projektu biire tylko do wyceny. Czasami wychodzi różnica w katach, aby zachowac wysokość dachu, zmieniaja sie okapy, zanim nie ma się ciesli nic nie nalezy zamawiac.

pionan
14-07-2011, 19:15
masz rację. U nas jedna ekipa robi cały SSO, więc tego problemu nie było. Poza tym prosty, dwuspadowy dach.

pmgruch
14-07-2011, 20:55
lepiej żeby Ci zostało te kilka centymetrów ścinków niż sztukować coś ale zamawiać cały nowy element. Ja osobiście zamówiłem krokwie, murłaty, jętki po 30cm dłuższe, natomiast krokwie koszowe i narożne 50cm dłuższe niż w załączonym do projektu zestawieniu.

powodzenia

DACxxxAZ
16-07-2011, 18:20
Najczęściej zestawienia są wykonywane na styk, do tego trzeba doliczyć w zależności od elementu na zacięcie. W zestawieniach często spotykam błędy kilku centymetrów a czasami elementy za długie lub za krótkie nawet w okolicach 1m. Warto więc przeliczyć.