PDA

Zobacz pełną wersję : Olej opałowy



damis
01-04-2004, 10:12
Właśnie przeczytałem, że rafinerie podnoszą cenę oleju opałowego o 30 PLN na tysiącu litrów. Niby nie jest to wiele 3 gr/litr ale biorąc pod uwagę koniec sezonu, a także podwyżki cen ropy to nie jest ostatnia podwyżka.
Mój dylemat odnośnie wyboru ogrzewania (gaz czy olej) znów się powiększył (skłaniałem się w stronę oleju - konieczność budowy 70 m gazociągu). Co mam dalej robić ? Różnica w kosztach kotłowni VIESSMANA to 2,5 tyś na korzyść pieca kondensacyjnego gazowego.
Doradzcie ludzie proszę.

Feft
01-04-2004, 10:37
Jeśli jest możliwość posiadania ogrzewania gazowego, to inwestuj w gazowe. Jeśli Cię obecnie nie stać na ciągnięcie tych 70. metrów, to może opłaci się butla (tymczasem). Może później znajdzie się kolejny zainteresowany i uda się te koszty zmniejszyć? Gazowe jest dużo tańsze od olejowego (ja mam olej - brak możliwości podłączenia gazu z sieci).

damis
01-04-2004, 12:24
Przy olejowym wyliczono zużycie na poziomie 2000 - 2500 litrów tj. 3200 -4000 PLN. Natomiast ogrzewanie gazem (dane mam z domu wykonanego w tej samej technologi o innej powierzchni) ok 5000/rok. Jeżeli jestem w błędzie odnośnie ilości oleju to proszę skoryguj mnie. Powierzchnia domu 160 m2 + cwu (zasobnik 120 litrów), ściana YTONG 40cm, dach wełna 16+5 cm

Feft
01-04-2004, 12:34
Ja mam podobną wielkość domu, mi wyliczono ok. 2800 litrów. Ta cena gazu to na pewno z butli. Z sieci byłoby na pewno taniej od oleju. Jeśli nikt w najbliższej przyszłości nie będzie się starał o gaz w Twojej okolicy, żeby Ci ulżyć w tej inwestycji, to może szukaj kotła, który będzie łatwo i tanio przerobić z oleju na gaz. O ile wiem, da się przerobić każdy, ale pewnie za różne kwoty - nigdy nie szukałem takich informacji i nie wiem, jak to wygląda w praktyce. Z olejem jest jeszcze kilka problemów: musisz mieć wydzielone pomieszczenie na kotłownię, kratka nawiewowa ma być na innej wysokości niż w przypadku gazu (nie pamiętam na jakiej), nie może być kratki ściekowej na podłodze, miejce na zbiornik oleju. Na temat zużycia oleju i gazu był cały cykl w Muratorze (nie pamiętam w jakim numerze), jak nie zapomnę, to poszukam tych wyliczeń.

AnetaS
01-04-2004, 12:43
Damis 70 m to nie jest dużo, czy sprawdzałeś ile będzie kosztował taki przyłącz? :-?
Może nie warto myśleć o pośrednich rozwiązaniach.
Ja wraz z sąsiadami ciągniemy gaz ok 1 km (6 inwestorów) każdy z nas płaci 2500 zł. W cenie tej jest projekt sieci gazowej z przyłączami oraz wykonanie. Dodatkowo składaliśmy się po 250 zł na mapę do celów projektowych.

damis
01-04-2004, 12:44
Dane do gazu dotyczą gazu ziemnego. Piec Vaillant VU/VUW PL 200/2-5. Rachunek za styczeń 2004 opiewał na 410 PLN (powierzchnia ogrzewana 100m2) Specjalnych mrozów w dłuższym okresie (powyżej 10 dni, temp poniżej 10 stopni w dzień) tej zimy to niebyło.

Feft
01-04-2004, 13:00
Nie potrafię Ci odpowiedzieć, co z tym wyliczeniem. Wszystko, co do tej pory widziałem, mówiło, że gaz z sieci jest tańszy od oleju. A tu jakieś czary. :)
Albo raczej błąd.
Ja od października przez 5 miesięcy zużyłem 1000 litrów oleju, a grzałem słabo (12-15 st. - przy pracach wykończeniowych) i się zmartwiłem, że będzie tego dużo więcej przy normalnym grzaniu. Na szczęście mam jeszcze kominek. :) Jakbym miał grzać tylko olejem, to bym żył w dużym stresie.

damis
01-04-2004, 13:11
To są wyliczenia robione w oparciu o rzeczywiste zużycie ale w domach o innej powierzchni. (przeliczałem proporcjonalnie do powierzchni)

Lukins
01-04-2004, 15:41
Olej jest tańszy od gazu z butli, ale droższy niż gaz z nitki. Ja mam olej (Calorond 055 + 1230 c.w.u.), i kominek. Chcę jechać na kominku, bo to już w ogóle darmocha. 500 litórw oleju zjechałem od 23 stycznia do końca marca. Podłogówka + kaloryfery. Niemiarodajne, bo podłogówka chodziła tylko miesiąc (kalefiksy cały czas, choć nie do końca bo palę kominkiem). Zima zresztą letnia taka jakaś była. Dom 210 m.kw., 996 m. sześć kubatury).

Lukins
01-04-2004, 15:45
Z olejem jest jeszcze kilka problemów: musisz mieć wydzielone pomieszczenie na kotłownię, kratka nawiewowa ma być na innej wysokości niż w przypadku gazu (nie pamiętam na jakiej), nie może być kratki ściekowej na podłodze, miejce na zbiornik oleju. Na temat zużycia oleju i gazu był cały cykl w Muratorze (nie pamiętam w jakim numerze), jak nie zapomnę, to poszukam tych wyliczeń.

Jak zbiornik do 1000 litrów to nie musisz.
Kratka to chyba nie jakiś problem?
Kratki ściekowej nie może być. Mówiac szczerze, w stosunku do ogólnej inwestycji, uciążliwość raczej niewielka.
Miejsce na zbiornik opału rzeczywiście musi być. No ale przy drewnie też, i przy węglu też. A przy gazie jeszcze bardzo designerska butla w ogródku przy porzeczkach. Nie mam nic przeciw gazowi z butli poza tym, że jest drożej wychodzi ogrzewanie, trzeba zapłacić za zbiornik (choćby nawet w ratach), no i te instalacje ciśnieniowe. Jednak przy oleju większe bezpieczeństwo. Nie mówię, że gaz to bomba przy domu (jak ktoś kiedyś mówił), ale coś jest na rzeczy.

jamles
01-04-2004, 15:52
To są wyliczenia robione w oparciu o rzeczywiste zużycie ale w domach o innej powierzchni. (przeliczałem proporcjonalnie do powierzchni)
musisz jeszcze brać pod uwagę jaka temp. jest utrzymywana w tych
domach, ile osób, zużycie wody, jaką kąpiel preferują, wanna czy prysznic
gorąca kąpiel czy zimny prysznic (brrr)

Lukins
01-04-2004, 16:02
To są wyliczenia robione w oparciu o rzeczywiste zużycie ale w domach o innej powierzchni. (przeliczałem proporcjonalnie do powierzchni)
musisz jeszcze brać pod uwagę jaka temp. jest utrzymywana w tych
domach, ile osób, zużycie wody, jaką kąpiel preferują, wanna czy prysznic
gorąca kąpiel czy zimny prysznic (brrr)

No i inaczej w Suwałkach a inaczej pod Wrocławiem.

oorbus
01-04-2004, 18:49
witaycie!

u nas 120m2 zuzycie oleju: ok.1600l-od października do teraz.
kotlownia buderusa+termokominek CTM- jeszcze poszło ok 8m3 brzózki, ale była raczej wilgotnawa.

domek piętrowy: dół podłogowe ok 65m2, góra grzejniki.( na całym dole temp.ok.20-21st , na górze: sypialnia 1 pokój-mniej uczęszczany, ok 17-18st, "biuro"-20-21st, łazienka 22-25st.

pierwszy sezon, nowy dom, trochę kombinowana technologia, ale 10 cm wełny rockwoola izolacji i poddasze nieużytkowe bez izolacji ( tylko podłoga na poddaszu 23cm wełny )

wydaje się mi że lekko dużo tego opalu wyszło, ale wciąż się uczymy systemu C.O.

pozdrawiam

oorbus