PDA

Zobacz pełną wersję : Co dolega mojej trawie ?



Radek1974
16-07-2011, 20:34
Witam,

Może ktoś wie co dolega tej trawie. Zasiana w kwietniu. Gdy jest długa to jest zielona ale po skoszeniu wygląda tak jak na zdjęciach.
Może należało by ją czyms wzmocnić. W maju było sypane Azofoską.

Pozdrawiam,

Radek.

chopinetka
17-07-2011, 18:07
Witam
Niedawno było coś podobnego. Przyglądam się mojej trawie bo nie wiem czy do końca to jest to. Jestem pełna obaw bo coraz bardziej czerwono na moim trawniku. Popatrz i porównaj.

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?182739-Co-gryzie-Gilberta...-i-moj%C4%85-traw%C4%99

aLien01
18-07-2011, 09:36
Chyba mam to samo. Zauważyłem, że dolna część trawy jest jak by wyschnięta a górna zielona czyli taka jak powinna być. Po skoszeniu trawy wygląda tak jak by była wyschnięta. Podlewałem ją obficie zresztą ostatnio dużo pada ale nic nie pomaga. Dopiszę, że nawoziłem ją w maju. Trawa ma 1 rok. Ktoś pomoże co zastosować aby zrobiła się cała zielona.

Martinezio
18-07-2011, 09:53
Zrób wertykulację i zobacz, czy pomoże. Ew. weź drapaka i wydrap ręcznie te wyschnięte źdźbła (filc) z najgłębszej warstwy.

Kiedyś widziałem gdzieś takie fajne ustrojstwo montowane zamiast noży w kosiarce - kilka sprężynowo zamocowanych grubych drutów wirujących na ramionach - taki mechaniczny wydrapywacz :) Muszę to odnaleźć i zastosować też u siebie. Tylko nie wiem, czy to areator, czy wertykulator, czy jeszcze co innego, bo u każdego inaczej się to nazywa :/ Teoretycznie powinien to być wertykulator, ale głowy nie dam.

amber
18-07-2011, 11:20
To właściwie dotyczy wszystkich wpisów - chorą trawę wygrabić i zastosować nawóz ( może być trochę więcej potasu i ograniczyć podlewanie szczególnie wieczorem)
Do pozostałych osób zastosować nawóz najlepiej o przedłużonym działaniu i wszystkie problemy znikną , mam na myśli nawóz do trawy .
pozdrawiam

aLien01
18-07-2011, 11:31
Dzięki za pomoc
Mam jeszcze pytania odnośnie wertykulacji.
1. Jak młodą trawę można wertykulować?
2. Jak często wertykuluje się trawę?

dorben
18-07-2011, 12:10
polecam ciekawy artykuł w temacie na stronach instytutu hodowli i aklimatyzacji roślin:
http://www.ihar.edu.pl/img/eb909e8e.pdf

amber
18-07-2011, 12:52
W tym artykule na ostatniej stronie polecam wytłuszczone zdanie dla wszystkich którzy mają problemy z trawnikiem
Wertykulacja powoduje małą ruinę na trawniku i ze względu estetycznych lepiej przeprowadzać ją wiosną ale tak naprawdę nie ma ściśle określonego terminu , czasem ze względu na stan trawnika , choroby itp .wertykulację przeprowadza się praktycznie o każdej porze , natomiast co do wieku trawnika , to trawnik musi się dobrze ukorzenić czyli jak można zaobserwować że świeżo zakładany trawnik swój właściwy wygląd uzyskuje w drugim roku od założenia to wertykulację można przeprowadzać po tym okresie czyli w dwa lata po założeniu

pozdrawiam

bogumil
18-07-2011, 15:27
Radek...a czy ta trawa nie jest po prostu "poszarpana"?...tzn za tępe noże w kosiarce!!!
Ja miałam to samo, ale po ostrzeniu noży trawka znów wygląda idealnie:)

Radek1974
18-07-2011, 18:44
Bogumil... masz rację, trawa po ścięciu jest poszarpana-już naostrzyłem noże w kosiarce. Nie zmienia to faktu że trawa jest taka brzydka przy samej ziemi gdy trochę urośnie jest ładnie zielona ale jak się spojrzy od góry to widać przy ziemi takie coś. Nie chcę jej grabić bo sadzona była w kwietniu i boje się że może narobie sobie większego kłopotu. Kupie jakiś nawóz do trawnika i zobaczymy co będzie.

Radek

Martinezio
18-07-2011, 19:24
Grabieniem nie uszkodzisz trawy. Ja też w tym okresie zakładałem trawnik i wygląda podobnie, jak u Ciebie. Na razie się tym nie przejmuję, ale na jesieni pewnie zrobię conajmniej areację, a jeśli uda mi się gdzieś dorwać sprzęt, to i wertykulację na wiosnę strzelę. Póki co przydało by się wygrabić te zaschnięte i sfilcowane obrzynki.
Faktem też jest, że noże od kosiarki trzeba często ostrzyć, bo na nowych trawnikach tępią się w zastraszającym tempie. Głównie przez nowe kretowiska, oraz niedokładnie wyrównaną i zwałowaną ziemię.