PDA

Zobacz pełną wersję : Zakup nieuzbrojonej działki



gutino
18-07-2011, 08:02
Witam,

Mam okazję kupić działkę budowlnaną. Jest ona jedną z siedmiu wystawionych na sprzedaż (uchwalony jest MPZP). Są nieuzbrojone. Woda i kanalizacja są w odległości 180 metrów od tych działek. Właścicielka twierdzi że uzbroi te działki w prąd i wodę jak tylko sprzeda pierwszą z nich. Kanalizację "pociągnie" jak sprzeda kolejne dwie. Zgadza się na zapis w akcie notarialnym że uzbrojenie działek w powyższe media nastąpi na jej koszt. Dzwoniłem do gminy i nie mają oni żadnych planów rozbudowy kanalizacji i wodociągu w najbliższym czasie.

Czy taki zapis ma jakiekolwiek skutki prawne?

Cena działki i jej położenie jest atrakcyjne i przyznam że bardzo się "napaliłem" na nią. Budowa domu rozpoczęła by się najwcześniej za dwa lata.

Z góry dziękuję za odpowiedź.

zibik_eng
18-07-2011, 17:29
Mam okazję kupić działkę budowlnaną. Są nieuzbrojone. Woda i kanalizacja są w odległości 180 metrów od tych działek. Właścicielka twierdzi że uzbroi te działki w prąd i wodę jak tylko sprzeda pierwszą z nich. Kanalizację "pociągnie" jak sprzeda kolejne dwie. Zgadza się na zapis w akcie notarialnym że uzbrojenie działek w powyższe media nastąpi na jej koszt.

Taaaaa.... a różowe słonie zaczną latać.... Po sprzedaniu działki ktoś obcy będzie Ci fundować media? Pociągnąć 180 metrów kanalizacji to nie takie "hop siup" - jak jeszcze dochodzi znaczna różnica poziomów to jeszcze jakaś mała przepompownia po drodze :)



Dzwoniłem do gminy i nie mają oni żadnych planów rozbudowy kanalizacji i wodociągu w najbliższym czasie.

Czyli obecna właścicielka nie występowała nawet o żadne warunki czy wytyczne do projektów...


Cena działki i jej położenie jest atrakcyjne i przyznam że bardzo się "napaliłem" na nią. Budowa domu rozpoczęła by się najwcześniej za dwa lata.

"Okazje" nie istnieją... zawsze niska cena jest spowodowana "czymś" - w twoim przypadku to 180 metrów do najbliższej sieci WOD-KAN.

WOJSKI
22-08-2011, 23:08
taaaa, ja przedłużałem wodociąg na swój koszt 60 pln-ów za metr (może u Ciebie taniej), w twoim przypadku będzie to 60*180=10600 wkalkuluj sobie na razie samą wodę :P

Trociu
23-08-2011, 12:48
To może zastrzeżcie sobie część wpłaty za działkę (w wysokości 2x to co wstępnie wyliczycie jako koszt budowy wody i kanalizacji) do momentu wywiązania się przez sprzedającą z obietnicy.

gutino
21-11-2011, 23:12
Nie odpisywałem długo... W każdym razie działka kupiona. Ustaliłem ostatecznie że sprzedający uzbroi działkę w prąd budowlany i doprowadzi do granicy działki wodę. Za niewywiązanie się z powyższego przysługuje mi odszkodowanie (kilka tysięcy złotych). Wiosną mam mieć podłączony prąd budowlany i woda. Kanalizację mam podłączyć na własną rękę.

Okazało się że najbliższy wodociąg i kanalizacja (prywatny odcinek, położony w prywatnej drodze) znajduje się tylko 50m od mojej działki, jednak rura musi iść przez prywatny teren. Właściciel tego terenu wyraził na to zgodę na piśmie. Przy okazji wody chciałbym położyć kanalizację (również jest na to zgoda). O ile rozumiem koszt wykopu ok 140zł/m to zastanawia mnie żądanie zapłacenia 4500zł wkładu właścicielowi tego istniejącego już 120 metrowego, prywatnego odcinka kanalizacji. W gminie potwierdzili że jest to prywatny odcinek wraz z przepompownią który wybudował, konserwuje i utrzymuje prywatny właściciel (przyłączonych jest 8 innych działek i każdy musiał temu kolesiowi zapłacić). Kwota jest wzięta z kapelusza bo nie przedstawiono mi kalkulacji, mam się zgodzić lub nie.

Alternatywą jest wybudowanie samemu odcinka kanalizacji - 180 metrów o których pisałem w pierwszym poście, więc to raczej odpada. Wiem że gmina kiedyś w końcu przejmie ten odcinek bo rozmowy na ten temat się toczą i prawdopodobnie właściciel otrzyma chyba jakiś zwrot zainwestowanej kasy. Czy mam prawo żądać w umowie z właścicielem kanalizacji zwrotu wkładu w przypadku przejęcia przez gminę czy to przegięcie z mojej strony i mam zgodzić się na jego warunki?

przemo1
04-12-2013, 19:08
Od siebie doradzę przeczytanie artykułu: www.mgprojekt.com.pl/blog/zakup-dzialki/#axzz2lvqFuaOZ Ja przymierzając się do budowy i przed zakupem działki przeczytałam go i dużo mi rozjaśnił w głowie. Jest w nim wiele wiedzy przekazanej w sposób bardzo profesjonalny i przejrzysty.

janette_1: odpowiadasz na temat z przed 2 lat, napisałaś 3 posty i w każdym ta sama reklama :) a artykuł mizerny.

przemo1
09-12-2013, 17:47
Przed zakupem działki warto zapoznać się z artykułem: http://www.mgprojekt.com.pl/blog/zak...#axzz2lvqFuaOZ . Dla przyszłych właścicieli nowych działek jest to mała encyklopedia wiedzy. Wszystkie aspekty począwszy od odwiedzenia Sądu z wnioskiem o wypis z księgi wieczystej po nawet roślinność :), wszystko krok po kroku przedstawione w sposób bardzo rzetelny i fachowy.

Znowu ta marna reklama strony mg.... . To już jakaś plaga.