PDA

Zobacz pełną wersję : Danfoss Living Eco



chrisowaty
18-07-2011, 20:45
Witam.

Ma ktoś doświadczenie w użytkowaniu tych głowic termostatycznych? Zastanawiam się nad zakupem, oraz czy warto dołożyć te 60zł względem głowic Honeywell'a? Więcej informacji: http://www.living.danfoss.pl/#/living-eco-12

chrisowaty
24-10-2011, 21:50
Jak ja lubię odpowiadać na własne zapytanie ;)

Dzisiaj w końcu zamontowałem głowice o których mowa wyżej. Programowanie nastaw zajęło mi jakieś 20 min. Ustawiłem wstępnie dwa okresy grzewcze (tzw komfort) z nastawą 21st C, oraz trzy okresy z obniżonymi temperaturami. Jeden od 22 - 00 z nastawą 19st C, od 00 - 5.30 z nastawą 17st C, oraz od 7.00 do 15.00 z nastawą 17st C. Czy się sprawdzą, czas pokaże.

szkocik
19-12-2011, 21:14
Jak ja lubię odpowiadać na własne zapytanie ;)

Dzisiaj w końcu zamontowałem głowice o których mowa wyżej. Programowanie nastaw zajęło mi jakieś 20 min. Ustawiłem wstępnie dwa okresy grzewcze (tzw komfort) z nastawą 21st C, oraz trzy okresy z obniżonymi temperaturami. Jeden od 22 - 00 z nastawą 19st C, od 00 - 5.30 z nastawą 17st C, oraz od 7.00 do 15.00 z nastawą 17st C. Czy się sprawdzą, czas pokaże.

witam

widze ze wiele zwolenników nie ma takiego systemu kolego czy mozesz juz napisac swoje obserwacje na temat Danfoss living

pozdrawiam

chrisowaty
27-12-2011, 17:04
Użytkuję je krótki okres, bo od Października tego roku. Ogólnie jestem zadowolony. Temp. utrzymuje +/-0,2st C. co uważam za wystarczające. Nie muszę pamiętać, aby zakręcać grzejniki na noc, czy na czas nieobecności. Głowice to robią automatycznie. Co więcej, jeśli o godz. 15-tej nastawiam zmianę z temp np 17st C na 21 st C. głowica zacznie się otwierać odpowiednio wcześniej aby o godz. 15-tej osiągnąć zadaną temp. Czyli wracamy do domu, a pokoje już mamy nagrzane. To samo w nocy, kiedy redukuję temp do 17st C (nie jest jeszcze tak zimno, więc temp nie spada do tych 17), a zanim wstaję mam w pokoju 21, więc przyjemnie się wstaje z łóżka. Funkcja otwartego okna; czyli wykrywanie nagłego spadku temperatury się sprawdza wyśmienicie. Głowica reaguje po ok 15s do 40s po otwarciu okna (w zależności od temp na zewnątrz) i zakręca dopływ wody. Należy tylko pamiętać, aby nie wietrzyć dłużej niż 30min, gdyż po tym czasie głowica zacznie grzać zgodnie z nastawą, jeśli temp w pomieszczeniu będzie za niska.

W porównaniu do zwykłej głowicy cieczowej, zmiana nastawy np z 17st C na 21 st. C powoduje iż grzejnik będzie nagrzewał się dynamicznie, ale tak aby nie spowodować przegrzania pomieszczenia. Zwykła głowica, zacznie zamykać dopływ po przekroczeniu nastawy, a ta zamyka odpowiednio wcześniej aby nie przekroczyć nadmiernie temp. nastawionej. Wyniki, które podaję odnoszą się do instalacji z grzejnikami aluminiowymi.

szkocik
04-01-2012, 20:10
Użytkuję je krótki okres, bo od Października tego roku. Ogólnie jestem zadowolony. Temp. utrzymuje +/-0,2st C. co uważam za wystarczające. Nie muszę pamiętać, aby zakręcać grzejniki na noc, czy na czas nieobecności. Głowice to robią automatycznie. Co więcej, jeśli o godz. 15-tej nastawiam zmianę z temp np 17st C na 21 st C. głowica zacznie się otwierać odpowiednio wcześniej aby o godz. 15-tej osiągnąć zadaną temp. Czyli wracamy do domu, a pokoje już mamy nagrzane. To samo w nocy, kiedy redukuję temp do 17st C (nie jest jeszcze tak zimno, więc temp nie spada do tych 17), a zanim wstaję mam w pokoju 21, więc przyjemnie się wstaje z łóżka. Funkcja otwartego okna; czyli wykrywanie nagłego spadku temperatury się sprawdza wyśmienicie. Głowica reaguje po ok 15s do 40s po otwarciu okna (w zależności od temp na zewnątrz) i zakręca dopływ wody. Należy tylko pamiętać, aby nie wietrzyć dłużej niż 30min, gdyż po tym czasie głowica zacznie grzać zgodnie z nastawą, jeśli temp w pomieszczeniu będzie za niska.

W porównaniu do zwykłej głowicy cieczowej, zmiana nastawy np z 17st C na 21 st. C powoduje iż grzejnik będzie nagrzewał się dynamicznie, ale tak aby nie spowodować przegrzania pomieszczenia. Zwykła głowica, zacznie zamykać dopływ po przekroczeniu nastawy, a ta zamyka odpowiednio wcześniej aby nie przekroczyć nadmiernie temp. nastawionej. Wyniki, które podaję odnoszą się do instalacji z grzejnikami aluminiowymi.



witam

dziękuje za dokładna odpowiedz

a jak to działa w pokoju z dwoma kaloryferami czy głowice na wzajem się uzupełniają oraz jeżeli są zamontowane w dość obszernym pokoju i np

przy kaloryferach nastawiam 22 st a 7 metrów dalej czy jest osiągnięta ta temperatura.?

chrisowaty
06-01-2012, 12:09
Jak to będzie z dwoma grzejnikami w jednym pomieszczeniu? Nie wiem. Aczkolwiek powinno być taka samo.

Głowica mierzy temperaturę powietrza (podobno). Jak jest umieszczony sensor, nie mam pojęcia. Mam dwa pokoje, jeden 9m2 drugi 15m2 i w obu głowice utrzymują temperaturę idealnie. Niezależny pomiar temp mam umieszczony na ścianach mniej więcej na środku pokoi. Tak jak pisałem wcześniej, tegoroczna "zima" nie pozwala sprawdzić ich w większym boju. Natomiast zdarzało mnie się ustawić temp 24st C (bez włączania grzejników mam ok 21stC) i zostawić na ok 24h. Pomiar temp. wykazał iż wahania temp przez ten okres wynosił +/-0.2st C. Więc w jakiś cudowny sposób tę temperaturę mierzy, prawdopodobnie ma czujnik pirometryczny

W mniejszym pokoju grzejnik mam w pobliżu sofy. Jeśli położę się na sofie, to z czasem głowica zaczyna wychwytywać moje ciepło i redukuje temp na grzejniku. Podobnie jest kiedy zacznę odkurzać, to głowica dość szybko wychwytuje pojawienie się gorącego powietrza i zamyka dopływ.

Sądzę, że dwie głowice w jednym pomieszczeniu będą się uzupełniać.

chrisowaty
13-10-2012, 08:33
Nowy sezon grzewczy się rozpoczął. Czasem się zdarza, że głowice lekko puszczają ciepło na grzejniki. W sumie niepotrzebnie, bo w pomieszczeniach jest ponad 23stC, a nastawy mam na 20,5stC. Przydałoby się, aby głowice miały zewnętrzny czujnik temp. Jest to chyba dostępne, ale w wersji Living Connect, a to za droga zabawa...

sq5csf
30-10-2012, 20:14
Jak ja lubię odpowiadać na własne zapytanie ;)

Dzisiaj w końcu zamontowałem głowice o których mowa wyżej. Programowanie nastaw zajęło mi jakieś 20 min. Ustawiłem wstępnie dwa okresy grzewcze (tzw komfort) z nastawą 21st C, oraz trzy okresy z obniżonymi temperaturami. Jeden od 22 - 00 z nastawą 19st C, od 00 - 5.30 z nastawą 17st C, oraz od 7.00 do 15.00 z nastawą 17st C. Czy się sprawdzą, czas pokaże.

Witam,
I jakie wnioski po roku użytkowania ?
Warto ?
Sam się nad nimi teraz zastanawiam
Pozdrawiam
Tomasz

chrisowaty
30-10-2012, 21:09
Witam,
I jakie wnioski po roku użytkowania ?
Warto ?
Sam się nad nimi teraz zastanawiam
Pozdrawiam
Tomasz

Jestem zadowolony z zakupu. Po roku użytkowania odzwyczaiłem się od kręcenia zaworami, gdyż danfossy robią automatycznie. Czasami podnosiłem temp na żądanie np kiedy żona skarżyła się że chłodno (21st C to według mojej ślubnej to chłodno).
Głowica precyzyjnie reguluje ilość dostarczanego ciepła, tak aby nie przegrzewać pomieszczeń.

Dwa lata temu na zwykłych głowicach zwrotu miałem 18zł. Ub rok zwrot prawie 700zł, ale porównując zwroty sąsiadów to oszczędziłem więcej. Porównując koszty ogrzewania identycznych mieszkań wychodzi od 18-25% oszczędności. ( o tyle miałem wyższy zwrot)

Procenty wyliczone na podstawie wielkości zwrotu kosztów identycznych mieszkań (ta sama powierzchnia, położone tak samo w bryle budynku, jak również w budynkach wykonanych w tej samej technologii)

Obecnie można te głowice kupić taniej niż rok temu. Za sztukę płaciłem 203zł, ale nie żałuję.

bazgrus
02-01-2013, 18:52
Czy możesz jeszcze napisać czy głowica pracuje w trybie włącz/wyłącz czy np.stopniowo ogranicza przepływ?
Na grzejnikach pod głowicą masz zawory termostatyczne czy zwykłe?

chrisowaty
02-01-2013, 20:07
Czy możesz jeszcze napisać czy głowica pracuje w trybie włącz/wyłącz czy np.stopniowo ogranicza przepływ?
Na grzejnikach pod głowicą masz zawory termostatyczne czy zwykłe?

Na grzejnikach mam zamontowane zawory grzejnikowe przystosowane do głowic termostatycznych. Głowica Danfoss Living Eco posiada regulator PID (Całkująco-różniczkujący), dzięki czemu reguluje moc płynnie, tak aby nie przegrzewać pomieszczeń.

Wilga
01-02-2013, 17:39
Witam!
Błagam powiedz jaka jest głośność tego urządzenia. Właśnie oddałem do Obi jakieś urządzonko pochodzenia z dalekiego wschodu, bo po prostu nie dało się przy tym spać! Masz może zamontowane to w sypialni? Słychać pracę silniczka? Z góry dzięki za odpowiedź!

chrisowaty
01-02-2013, 17:57
Witam!
Błagam powiedz jaka jest głośność tego urządzenia. Właśnie oddałem do Obi jakieś urządzonko pochodzenia z dalekiego wschodu, bo po prostu nie dało się przy tym spać! Masz może zamontowane to w sypialni? Słychać pracę silniczka? Z góry dzięki za odpowiedź!

Syn śpi "pod" grzejnikiem i jakoś mu nie przeszkadza. My też mamy w sypialni. W nocy jest słyszalne, tym bardziej jak ma się grzejniki aluminiowe, ale to w niczym nie przeszkadza. Urządzenie nie działa cały czas, najdłuższy ruch (ok 2-3 sek) występuje wtedy kiedy otwiera się lub zamyka się zawór. W trakcie regulacji ruchy są bardzo krótkie i w większości przypadków nie do zauważenia.

chrisowaty
27-04-2013, 15:56
Kolejny sezon minął.
Rozliczenie za CO przyjdzie dopiero w Lipcu, ale już dzisiaj kalkuluję, iż zakup głowic się opłacił.

chrisowaty
28-09-2013, 14:37
Tak jak przypuszczałem.
Mimo, że poprzednia zima ostra nie była, ale sezon grzewczy był długi, bo C.O. było załączone już od początku Września, a zostało wyłączone pod koniec Kwietnia. Suma zwrotu zaskoczyła mnie samego.

Zaliczka na poczet C.O. wynosi ok. 1860zł na rok. W latach przed zastosowaniem głowic programowalnych nadpłaty wynosiły od 6zł do ok 300zł. W ciągu trzech sezonów udało się zejść z kosztami o połowę. Zwrot za ostatni sezon wyniósł ponad 900zł

Oprócz zysku ekonomicznego, dodatkowo otrzymujemy komfort którego nie da się wycenić. W mieszkaniu panują praktycznie stałe warunki temperaturowe, co przekłada się na samopoczucie lokatorów, jak również zauważyłem iż dzieciaki mniej chorują.

Obecnie głowice te można kupić o połowę taniej niż w okresie kiedy je zakupiłem, ale i tak warto było.

animuss
28-09-2013, 15:21
Nowy sezon grzewczy się rozpoczął. Czasem się zdarza, że głowice lekko puszczają ciepło na grzejniki. W sumie niepotrzebnie, bo w pomieszczeniach jest ponad 23stC, a nastawy mam na 20,5stC. Przydałoby się, aby głowice miały zewnętrzny czujnik temp. Jest to chyba dostępne, ale w wersji Living Connect, a to za droga zabawa...

A ten wpis sugeruje że jeszcze można więcej przyoszczędzić,czyli nastawa na 20,5stC na głowicy jest 23stC a ona się otwiera ?

chrisowaty
28-09-2013, 21:34
A ten wpis sugeruje że jeszcze można więcej przyoszczędzić,czyli nastawa na 20,5stC na głowicy jest 23stC a ona się otwiera ?

Czasem się wydaje iż głowica żyje swoim życiem. Otwiera się w nocy - niby zupełnie niepotrzebnie. Może są to automatyczne reakcje, aby odpowietrzyć grzejniki, sprawdzić czy jest dostarczane ciepło itp. Natomiast nie widzę, aby z tego powodu rosły koszty.

Fakt jest, iż głowica ożywa we Wrześniu, świadczy o tym iż ma tak zaprogramowane. Większość sezonów grzewczych "staruje" własnie w tym miesiącu.

Modele używane przeze mnie są jedne z pierwszych w kraju. Może mają software w starej wersji, może inne nastawy. Tego nie wiem. Wiem jedno, iż zamówienie było jednym z pierwszych w kraju, gdyż musiałem udowodnić dystrybutorowi iż takie urządzenie jest produkowane i oferowane przez firmę Danfoss :)

animuss
28-09-2013, 21:57
Czasem się wydaje iż głowica żyje swoim życiem. Otwiera się w nocy - niby zupełnie niepotrzebnie. Może są to automatyczne reakcje, aby odpowietrzyć grzejniki, sprawdzić czy jest dostarczane ciepło itp. Natomiast nie widzę, aby z tego powodu rosły koszty.

Fakt jest, iż głowica ożywa we Wrześniu, świadczy o tym iż ma tak zaprogramowane. Większość sezonów grzewczych "staruje" własnie w tym miesiącu.

Modele używane przeze mnie są jedne z pierwszych w kraju. Może mają software w starej wersji, może inne nastawy. Tego nie wiem. Wiem jedno, iż zamówienie było jednym z pierwszych w kraju, gdyż musiałem udowodnić dystrybutorowi iż takie urządzenie jest produkowane i oferowane przez firmę Danfoss :)
Dość ciekawa reakcja ,może powietrze przemieszcza się jakieś chłodniejsze albo głowica może jest zamontowana w innej pozycji Mam pytanie czy jest możliwość po ustawieniu odpowiednich nastaw na głowicy zakodować ją , żeby nikt inny nie mógł zmienić tych nastaw przestawić .

chrisowaty
28-09-2013, 22:44
Dość ciekawa reakcja ,może powietrze przemieszcza się jakieś chłodniejsze albo głowica może jest zamontowana w innej pozycji Mam pytanie czy jest możliwość po ustawieniu odpowiednich nastaw na głowicy zakodować ją , żeby nikt inny nie mógł zmienić tych nastaw przestawić .

Tylko zablokowanie zmian. Do Odblokowania wystarczy użycie trzech przycisków. Blokada i odblokowanie są stałe.

JTFX
28-09-2013, 23:06
Głowice w sezonie letnim co dwa tygodnie w czwartek wykonują pełne otwarcie i zamknięcie, żeby zawory się nie zastały. W pierwszym tygodniu uczą się instalacji. Dowiedziałem się o tym jak w lipcu je zamontowałem i w nocy mi się otwierały a układ mam na jednej pompie.

mrowekg
13-11-2013, 12:09
Posiadam 4 głowice od ponad roku i mam duże wątpliwości co do ich dokładności i inteligencji o jakiej wspomina producent i komentarze innych użytkowników. Normą jest to, że temperatura w pokoju wskazywana przez dwa niezależne termometry jest często o ponad 1st większa niż ta ustawiona na termostacie. Powinno być chyba na odwrót. To przecież termostat jest najbliżej grzejnika gdzie jest najcieplej. Wyłączyłem także funkcję inteligentnego sterowania (uczenia), która z wyprzedzeniem zaczyna grzać aby osiągnąć zadaną temperaturą o planowanym czasie, gdyż nie potrafiłem zapanować nad harmonogramem grzania - grzejnik grzał jak chciał. Często zdarza się też (ostatnio tydzień temu), że pomimo przekroczenia w pokoju ustawionej temperatury grzejnik grzeje jak szalony. Przykład: na termostacie ustawione 21,5st a w pokoju prawie 23 st i rośnie bo termostat ani myśli zamknąć zaworu. Tak jakby niedokładnie domknął zawór. Termostatowi "wydawało" się, że go zamknął, nie podejmował więc żadnych prób jego domknięcia podczas gdy zawór był nadal otwarty a grzejnik rozgrzany do czerwoności. Problemem nie było wadliwe zamontowanie głowicy (słabe dokręcenie), gdyż całe tygodnie wcześniej nie było z tym termostatem problemów. Problemem nie były też słabe baterie bo mają zaledwie rok a termostat nie sygnalizował słabego ich poziomu. Takie sytuacje zdarzają się niestety dość często (przy 4 głowicach raz na 2 miesiące). Na tą dolegliwość pomaga przejście przez tryb montażowy, w którym termostat ponownie dostosowuje siłę docisku zaworu. Przez te niedociągnięcia nie mogę niestety mówić o oszczędnościach w porównaniu do zwykłych mechanicznych danfossów. Zamiast płynnie regulować temperaturę i dostosowywać ją do częstotliwości przebywania osób w pokojach ciągle walczę z tym aby termostaty działały choć tak przewidywalnie jak wersje mechaniczne. Wymagają stałego nadzoru i sprawdzania temperatury w pokojach aby w porę wykryć anomalie w ich pracy.

chrisowaty
13-11-2013, 16:04
Może zbyt często zmieniasz parametry? Głowica "uczy" się pomieszczeń, więc częste zmiany parametrów "zakłócają" jej prawidłowe działanie.

Baterie, które dostałem razem z głowicami działają u mnie już trzeci rok. Więc nie chce mnie się wierzyć, że tak szybko by się Twoje zużyły

mrowekg
14-11-2013, 15:03
Opcję "uczenia" mam na 3 głowicach wyłączoną. Tylko na jednej głowicy jest włączona do "testów". Testowałem ten tryb zeszłej zimy bez sukcesów (zbyt wielkie odchyły temperatury od tego co oczekiwałem) oraz tej zimy daję mu kolejną szansę.
To, że często lekko modyfikuję ustawienia programów (co faktycznie czynię) nie powinno mieć wpływu na działanie tych 3 głowic bez trybu uczenia się a to z jedną z nich miałem ostatnio opisywany problem.
Moim zdaniem lekkie korekty w programach nie powinny powodować także odchyłów w działaniu głowicy z włączonym trybem uczenia się. Głowica nie zmienia bowiem pokoju i nie musi uczyć się od nowa jego parametrów (w tym czasu potrzebnego na podniesienie temp., czasu samowychładzania się, itp.) bo one się nie zmieniły. Jakby to miało powodować anomalie w jej pracy to co powiedzieć gdy raz jest dzień słoneczny i nagrzanie pokoju zabiera o wiele mniej czasu a ochłodzenie więcej niż gdy tego słońca nie ma, albo gdy noc jest raz ciepła a raz mroźna?
Może problemem jest to, iż ciepło dostarcza mi przedsiębiorstwo cieplne (centralne) i na wejściu do domu mam od nich od 40st do 55st (mają automatykę pogodową). Wówczas głowica może głupieje ?

chrisowaty
14-11-2013, 16:23
Mieszkam w bloku, gdzie C.O. jest sterowane pogodynką i nie zauważyłem u siebie problemów, które opisujesz.

Tak jak pisałem wcześniej, czasem się zdarza iż głowica sama z siebie zaczyna się otwierać i grzejnik zrobi się ciepły, ale nie zauważyłem, aby wpływało to na wskazania zużycia na podzielniku.
Natomiast jedno jest pewne. Im mniej przy nich siedzę, tym lepiej działają. I pamiętam, że po ich uruchomieniu zmniejszyłem nastawę wstępną na grzejniku, gdyż grzejnik był za głośny (aluminiowe grzejniki)

Pozdrawiam

mrowekg
13-12-2013, 08:56
chrisowaty, muszę Ci podziękować. Zmniejszyłem nastawy wstępne na zaworach Danfoss z N na 5 i praca głowic Living znacznie się poprawiła. Dokładność utrzymywania temperatur w pokojach się wyrównała. Program uczący dalej mam jednak wyłączony. Zastanawia mnie jeszcze tylko to, że głowica z opóźnieniem przełącza programy. Np. zgodnie z harmonogramem o 22:00 głowica ma przejść z 21st na 18st. Sprawdzam ją o 22:20. Na głowicy wyświetlane jest 18st (czyli OK), w pokoju na oddalonym znacznie termometrze wyświetlone 21,7st a zawór mimo to otwarty (zasilanie gorące, słychać przepływ wody przez zawór). Głowica skanuje temperaturę otoczenia co minutę a mimo to jeszcze po 20 minutach nie zareagowała na to, że ma się przełączyć na program 18st. pomimo, że go wyświetla. Czas tej zwłoki jest różny. Raz jest to kilka, kilkanaście minut, a innym razem nawet 30min. Da się z tym żyć - nie wymagam od niej aptekarskiej dokładności co nie zmienia faktu, że trochę to nietypowe działanie (tryb uczenia wyłączony).

pshemass
27-08-2014, 22:35
Panowie

Staję przed wyborem - Danfoss Living Connect lub Honeywell EVOhome. Jak widzę, macie już przynajmniej jeden sezon grzania danfossem za sobą - liczę na konkretne podsumowanie - warto, czy szukać dalej ?

chrisowaty
27-08-2014, 23:06
Nie mam porównania do Honeywella. Ale jeśli zależy Ci trochę na wyglądzie, to polecam Danfossa. Jest po prostu niewidoczny.

I co też ważne, od początku jak je mam (czyli od początku tego wątku) nie wymieniałem baterii i nadal urządzenie działa.

Danfoss Poland
12-07-2015, 16:06
Zapraszamy do obejrzenia filmu, który pokazuje jak zainstalować elektroniczny termostat living eco


https://youtu.be/w_DRhBaeHyE

Zapraszamy do zadawania pytań.

Ekspert Danfoss Poland

sebapulawy
12-10-2015, 18:04
to może ja się wypowiem.
Otóż mam taki problem, odwrotnie do opinii kolegów moje nie grzeja. Nijak nie trzymaja żądanej temperatury, a jesli juz grzejnik grzeje to tylko jego górna część albo wogóle... Mam je zamontowane z tydzień i cały czas to samo... Jak można w nich wyłaczyc tryb uczenia? moja maja tylko cyfrę na wyświetlaczu.

jojoro
12-10-2015, 18:11
to może ja się wypowiem.
Otóż mam taki problem, odwrotnie do opinii kolegów moje nie grzeja. Nijak nie trzymaja żądanej temperatury, a jesli juz grzejnik grzeje to tylko jego górna część albo wogóle... Mam je zamontowane z tydzień i cały czas to samo... Jak można w nich wyłaczyc tryb uczenia? moja maja tylko cyfrę na wyświetlaczu.

Ja mam termostaty Honeywella, ale myślę że zasada działania jest ta sama (óżnica to jedynie wygląd i jakieś drobne ustawienia). Wszak we wszystkich przypadkach regulacja odbywa się poprzez zmiejszanie/zwiększanie przepływów.

Jeśli grzejniki są nierównomiernie rozgrzane to po prostu
1. przepływ jest za mały
2. temperatura zasilania grzejnika za niska (na ogrzanie góry wystarcza, a dół już stygnie)
3. pompka za mało pcha wodę

sebapulawy
12-10-2015, 18:19
Po zdjęciu głowic wszystkie grzejniki grzeją aż miło, więc temperatura odpowiednia.Na każdym grzejniku przepływ jest na maxa rozkręcony. Dodam że to głowice connect.

jojoro
12-10-2015, 18:26
Tak, ale głowica gdy wykryje, że temperatura zbliża się do zadanej stopniowo zmiejsza ci ten przepływ w grzejniku. To nie działa na zasadzie 100% otwarte/100% zmknięte. Gdy ustawisz sobie temperaturę 22C to gdy temperatura w okolicach grzejnika osiągnie 21C to możesz mieć przepływ przymknięty o 80% na głowicy. Czyli tylko cienka strużka wody zasila grzejnik. Wtedy może nie starczyć jej "mocy" do ogrzania góry i dołu.

Wszystko rozbija się o to czy masz ciepło w domu (tzn. czy temperatura dobija do tej ustawionej na termostatach) czy nie? Bo jeśli dobija to czym się przejmujesz? Pracuje taka część grzejnika która jest niezbędna do ogrzania domu.

sebapulawy
12-10-2015, 19:07
właśnie do żądanej brakuje koło 1,5 stopnia... wolał bym żeby przegrzewało niź nie dogrzewało...

animuss
13-10-2015, 08:54
Po zdjęciu głowic wszystkie grzejniki grzeją aż miło, więc temperatura odpowiednia.Na każdym grzejniku przepływ jest na maxa rozkręcony. Dodam że to głowice connect.

Głowice pracując naciskają na iglicę zaworu w grzejniku jeżeli będą dokręcone zbyt blisko to nawet po całkowitym otwarciu iglica jest nadal częściowo dociśnięta a zawór na grzejniku przymknięty .

sebapulawy
13-10-2015, 10:20
Dokręcone są normalnie, korzystam z oryginalnych przejściówek. Jak to sprawdzić ?

animuss
14-10-2015, 00:12
Dokręcone są normalnie, korzystam z oryginalnych przejściówek. Jak to sprawdzić ?

Po całkowitym otwarciu głowicy ( zimno w pomieszczeniu ) spróbuj ją zdemontować imbusem razem z przejściówką jak odskoczy to znaczy że przejściówka jest za krótka albo źle zamontowana..

sebapulawy
23-10-2015, 21:23
Ja używam tych przejściówek nakręcanych, tych krótszych i bez imbusa...
Nie wiem co jest lecz mam tylko 1 pomieszczenie- salon gdzie mam 3 grzejniki z termostatami i za cholerę nie chce się nagrzać do żądanej temperatury. Ustawiam na 22 stopnie a przy 21,1 grzejniki zimne. Sprawdzałem już kilkoma termometrami lecz poza tym czuć iż wyraźniej jest zimniej w salonie niż innych pokojach gdzie termostaty działaja wręcz rewelacyjnie, jak ustawie 22 to temp jest 22. Niestety w salonie przy 21,1 grzejniki zimne... co można by tu zrobić, już resetowałem termostaty i niby "uczyły" sie kilka dni i dalej przy 21 zamykają obieg a ustawione sa na 22. Niestety nie mogę zmienić na 23 np bo temperatura z terostatów sterowane jest ogrzewanie.
Pomocy ...

sebapulawy
23-10-2015, 22:30
A jeszcze jedno przyszło mi do głowy. Niestety nie mam zaworów teromstatycznych danfosa tylko niewaidomej firmy, czy może być tak że mają inne wymiary i ztąd te problemy? Może ktoś podżuci jakis rysunek z wymiarami?

a dokładnie to takie mam zawory:
http://www.leroymerlin.pl/ogrzewanie/grzejniki-i-akcesoria/glowice-termostatyczne-i-zawory/wkladka-termostatyczna-6-cio-stopniowa-gh-equation,p389137,l1013.html

animuss
23-10-2015, 22:37
A jeszcze jedno przyszło mi do głowy. Niestety nie mam zaworów teromstatycznych danfosa tylko niewaidomej firmy, czy może być tak że mają inne wymiary i ztąd te problemy? Może ktoś podżuci jakis rysunek z wymiarami?

a dokładnie to takie mam zawory:
http://www.leroymerlin.pl/ogrzewanie/grzejniki-i-akcesoria/glowice-termostatyczne-i-zawory/wkladka-termostatyczna-6-cio-stopniowa-gh-equation,p389137,l1013.html

A w innych grzejnikach ,które dobrze steruje głowica masz te same zawory?

sebapulawy
23-10-2015, 22:43
Tak wszędzie jednakowo, te same grzejniki te same wkładki termostatyczne..
Jeszcze jedno mnie dziwi dlaczego jesli jest zapotrzebowanie na ciepło to tylko górna część grzejnika jest ciepła, każdy tak ma...

animuss
23-10-2015, 23:02
Tak wszędzie jednakowo, te same grzejniki te same wkładki termostatyczne..
Jeszcze jedno mnie dziwi dlaczego jesli jest zapotrzebowanie na ciepło to tylko górna część grzejnika jest ciepła, każdy tak ma...

A zamieniałeś głowice z innych pomieszczeń,przekładałeś tam ?
Może się zakłócają 3 sztuki w jednym pomieszczeniu ,zostaw jedną dwie odłącz.
A może nie masz regulacji instalacji kryzowania nie zrobiłeś .

sebapulawy
24-10-2015, 06:36
Zakłucać sie nie zakłucają bo komunikacja ciągle jest. Grzejniki mam podłaczone pod rozdzielacz i na tej wkładce termostatycznej sa ustawione na 6 to chyba max otwarcie.

animuss
24-10-2015, 16:15
Zakłucać sie nie zakłucają bo komunikacja ciągle jest. Grzejniki mam podłaczone pod rozdzielacz i na tej wkładce termostatycznej sa ustawione na 6 to chyba max otwarcie.

Nie jest dobrze jak wszystkie grzejniki są rozkręcone na maxa ,bo jak otworzą się zawory w pomieszczeniach na innych grzejnikach o te 3 nie dogrzewają brak jest ciśnienia- przepływu .

Weź w tych pomieszczeniach gdzie grzeją grzejniki bez problemu ustaw na wkładce 5,4,3 itd.. ,tak długo kryzuj aż te 3 zaczną grzać .

sebapulawy
25-10-2015, 07:30
Ale grzejniki grzeją..jak zdajmie sie z nich Danfosy...
Czyli sama głowica nie wiedzieć czemu nie puszcza...

animuss
25-10-2015, 10:01
Ale grzejniki grzeją..jak zdajmie sie z nich Danfosy...
Czyli sama głowica nie wiedzieć czemu nie puszcza...

To zrobimy test , Zdejmij głowicę z jednego z tych 3 co nie grzeją najlepiej środkowy. ..Zobaczymy jak będą pracowały.
Zdejmij z tych trzech głowice a resztę zostaw .

TwojPan
26-10-2015, 21:34
Długo nic nie pisałem ,czytając to co powyżej.
A więc tak.
Termostaty Living Eco ,są jednymi z najdokładniejszych termostatów na polskim rynku.
Wahania dokładności ,są rzędu 0,5 deg.
Do sprawności dla każdego usera,trzeba doliczyć:
1.Niesamowitą precyzję-czyli czas obserwacji temp. zadanej w pomieszczeniu -pow 48h.
2.Poprawne zamontowanie głowic.
3.Odpowiednie kryzy na zaworach-najlepiej wg.projektu-jeśli nie ma łopatologia-długa,ale optymalna.
4.Komfort cieplny-wyrozumiałość -nie zawsze jest zimno,kiedy grzejnik jest zimny,albo w sporej części chłodny.
Amen.

sebapulawy
28-10-2015, 09:58
Co zauważyłem:
- po zdjęciu głowicy z jednego grzejnika reszta dalej zimna ( temp zadana na danfosach 22 a temp w salonie 21)
- jeśli ustawię temp na danfosie 23 to temp w salonie w oscyluje koło 22, jesli ustawię 22 to oscyluje koło 21
- wszystkie grzejniki przepływ ustawiony na max, \
- dziwne dlaczego jeśli jest ustawiona na wszystkich 22 temp. a w pomieszczeniu jest 21 to grzeje tylko jeden grzejnik?
- wszystkie grzejnika cos tam grzeja jeśli zmienie z 22 np na 23 na moment wszystkie robią się ciepłe
- wszystkie grzejniki są odkryte i niczym nie zastawione

a czy spiłowanie tej iglicy wychodzacej z wkładki termostatycznej może cos poprawić?

animuss
30-10-2015, 14:43
Co zauważyłem:

a czy spiłowanie tej iglicy wychodzacej z wkładki termostatycznej może cos poprawić?
Piłowanie iglicy nic nie da ,raczej masz tam jakieś różnice temperatur w pomieszczeniu ,może spowodowane większym przeszkleniem powierzchnią okien w pomieszczeniu.

Danfoss Poland
04-11-2015, 11:02
Co zauważyłem:
- po zdjęciu głowicy z jednego grzejnika reszta dalej zimna ( temp zadana na danfosach 22 a temp w salonie 21)
- jeśli ustawię temp na danfosie 23 to temp w salonie w oscyluje koło 22, jesli ustawię 22 to oscyluje koło 21
- wszystkie grzejniki przepływ ustawiony na max, \
- dziwne dlaczego jeśli jest ustawiona na wszystkich 22 temp. a w pomieszczeniu jest 21 to grzeje tylko jeden grzejnik?
- wszystkie grzejnika cos tam grzeja jeśli zmienie z 22 np na 23 na moment wszystkie robią się ciepłe
- wszystkie grzejniki są odkryte i niczym nie zastawione

a czy spiłowanie tej iglicy wychodzacej z wkładki termostatycznej może cos poprawić?


Woda płynie zawsze tam gdzie ma najmniejszy opór. W przypadku braku równowagi hydraulicznej, w tym przypadku braku nastaw na zaworach termostatycznych, przez grzejniki znajdujące się najbliżej źródła ciepła przepłynie więcej wody niż przez te, które są najbardziej oddalone (nawet jeśli nastawy na zaworach są takie same). Efekt ten mógłby Pan zaobserwować gdyby zdjął Pan głowice ze wszystkich zaworów (nie tylko z tych, które wzbudzają wątpliwości). Wynika to z faktu, że dobierając nastawę wstępną zaworu bierzemy pod uwagę dwa parametry: przepływ oraz spadek ciśnienia na zaworze. Przepływ zależy od mocy grzejnika (jego wielkości i tego jakie zapotrzebowanie jest na moc w danym pomieszczeniu) oraz od parametrów temperaturowych instalacji, spadek ciśnienia zależy natomiast również od typu/wielkości grzejnika, ciśnienia pompowania oraz od odległości zaworu od pompy. Ze względu na ilość parametrów jakie trzeba wziąć pod uwagę przy prawidłowym doborze nastaw – należałoby w tym celu wykonać obliczenia hydrauliczne instalacji (projekt).

Bez obliczeń hydraulicznych można dobrać nastawy metodą doświadczalną, kierując się jedną podstawową zasadą: zawory w grzejnikach najbardziej oddalonych od źródła ciepła powinny mieć najwyższą wartość nastawy – a im bliżej źródła te wartości powinny być zmniejszane. W przypadku budynków z kilkoma kondygnacjami najbardziej oddalony grzejnik to będzie się znajdował na najwyższej kondygnacji (zakładając, że źródło ciepła jest na samym dole).

W razie jakichkolwiek wątpliwości zachęcam do kontaktu z doradcą technicznym Danfoss:


Z poważaniem,
Ekspert Danfoss Poland

james_111
15-01-2016, 20:06
Czy sa jakies problemy we wspolpracy glowic Living ECO i zaworow RTD-N? Zawor zamontowany przez spoldzielnie conajmniej 10 lat temu.

Zakladam glowice zgodnie z instrukcja. Korzystam z zalaczonego adaptera. Po zalozeniu glowica zamyka zawor i nie reaguje na zmiane temperatury na glowicy (w pokoju ok. 20 stopni, glowica ustawiona na 28 ).

Wyprobowalem 2 rozne glowice (od roznych sprzedawcow) na 2 kaloryferach. Po menu widac, ze roznia sie minimalnie oprogramowaniem.

Czy ktos mial podobny problem?

chrisowaty
17-01-2016, 12:25
Nie powinno być problemu i działać powinno. Jeżeli zamontowałeś głowicę dość niedawno, to daj jej się nauczyć warunków panujących w pomieszczeniu, jak i mocy z jaką grzeje grzejnik.

Głowice te tak mają, że jeśli zbliża się zaprogramowany czas obniżenia temperatury to zwiększenie nastawy podwyższenia nic nie da.

james_111
17-01-2016, 13:02
Nie powinno być problemu i działać powinno. Jeżeli zamontowałeś głowicę dość niedawno, to daj jej się nauczyć warunków panujących w pomieszczeniu, jak i mocy z jaką grzeje grzejnik.

Głowice te tak mają, że jeśli zbliża się zaprogramowany czas obniżenia temperatury to zwiększenie nastawy podwyższenia nic nie da.

Głowice zamontowałem dwa dni temu. Mam ustawiony program P0 czyli stała temp. 21,5 stopnia. Temperatura spada do 19 stopni (zawór zamknięty). Czas spadania temp. o 2 stopnie to nawet 6 godzin.

Wtedy zawór otwiera się. Nagrzewa do ok. 21.5 i zawór się zamyka. Ponowne otwarcie znowu przy temp. ok. 19 stopni albo przy dłuższym wychłodzeniu przez otwarte okno.

Oszolom
12-02-2017, 10:12
Jak dla mnie tragedia.
Mam 3 głowice Danfossa i dwie z Lidla.
Głowice Danfossa żyją swoim życiem, dosłownie. Mam ustawione w weekend od 18:00 do 22:00 temperaturę 21,5st.
Mija 22:00 a głowica jak grzała tak grzeje, prawie na maksa, kaloryfera nie dotkniesz bo się oparzysz. I tak potrafi grać do 1-szej w nocy.
Na innym grzejniku, ostatnio był nastaw 15 stopni - gdzie ja nie ustawiałem takiej temperatury. Z tymi termostatami coś czuję że nie będę miał zwrotu na grzaniu tylko dopłatę.
Grzeją kiedy chcą, włączają się w dzień w nocy (gdzie jest ustawione na obniżoną temperaturę 19st.).
Jednego musiałem w ogóle ściągnąć bo był w sypialni i grzał prawie non stop.
Czujnik otwarcia okna nie istnieje - wali na maksa od razu jak otworzysz okno.

Co termostatów z Lidla nie mam zastrzeżeń - włączają i wyłączają się o zadanej godzinie i trzymają zaprogramowaną temperaturę.

ExpertDanfoss
15-02-2017, 23:22
Dzień dobry, z chęcią pomogę Panu w zdiagnozowaniu problemu jednak na początku pozwolę sobie zadać kilka pytań: jak długo korzysta Pan z głowic Danfoss? Czy od początku użytkowania głowice nie spełniały oczekiwań oraz czy sprawdzał Pan baterie? Pozdrawiam,

epep37
23-11-2017, 08:48
Witam użytkowników forum.
Czytając wypowiedzi na temat głowicy Danfoss eco living postanowiłem zakupić jedna na próbę. Niestety po zdemontowaniu starych głowic okazało się, że mam chyba nietypowe zawory (dołączam zdjęcia) Czy ktoś wie jakie powinienem zastosować adaptery ? Próbowałem z tymi dołączonymi do głowicy ale nie udało się. Zastanawiam się czy w ogóle takie adaptery istnieją i czy nie skończy się na zmianie zaworów. Z góry dziękuję za odpowiedź.
401622401623

animuss
23-11-2017, 19:21
Zawór do wymiany iglica "zamarzła" nie odbija.

epep37
23-11-2017, 20:12
Dobry wieczór,
serdecznie dziękuję za szybką odpowiedź. Jakie konsekwencje ma to, że iglica "jest zamarznięta" ? Grzejnik grzeje dlatego nie przypuszczałem, że to wina niesprawnego zaworu.
Dopytam się jeszcze na jaki typ zaworu powinienem go wymienić ?

animuss
23-11-2017, 21:06
Jakie konsekwencje ma to, że iglica "jest zamarznięta" ?
Brak regulacji .
Zawór jest fizycznie cały czas otwarty na maksa, jakby go w ogóle tam nie było tylko sama rura.



Dopytam się jeszcze na jaki typ zaworu powinienem go wymienić ?


Zawór termostatyczny z nastawą wstępną RA-N Danfoss.

epep37
24-11-2017, 18:50
Dobry wieczór,
bardzo dziękuję za pomoc w rozwiązaniu mojego problemu. Pozostaje mi zakup niniejszych zaworów i znalezienie jakiegoś dobrego i niedrogiego hydraulika !

Z poważaniem,
Piotr

silnor3ki
12-02-2021, 21:44
Witam
Trochę stary temat ale może mi ktoś pomoże,
Otóż problem w tym, że zakupiłem 3 szt tego, że tak to nazwę ustrojstwa i według mnie nie działa ani jedna jak powinna.
Zamontowane zgodnie z instrukcją (na grzejnikach PURMO, z zaworami M30), ustawiona temp powiedzmy 22 stopnie tryb manualny. Piec sie załącza ze sterownika swojego, grzeje wodę woda sobie leci w pomieszczeniu 21 stopni, albo i 20 a grzejniki zimne. Zawory nawet nie myślą sie otworzyć. To samo na zaprogramowanym harmonogramie. Jak juz jakos w pewnym momencie otworzą zawór to nie do pełna co skutkuje bardzo wolnym ogrzewaniem. Dramat poprostu ! czy ktoś wie jak to działa i jak ustawić ? wszystkie możliwe opcje posprawdzałem, poustawiałem jak należy, przetestowałem.
Czy zawór sobie ma robić co chce i kiedy chce ?
Według mnie jest temp w pomieszczeniu 21 a ustawiona powyzej tej na termostacie to powinien sie otowrzyć i grzać ! Ja tutaj podaję tylko przykład, bo powiedzmy ze jakimś cudem zagrzał pomieszczenie i zmniejszam do 6 stopni, i nic, grzejnik gorący nadal ! ile mam czasu czekać az sie zamknie - 2 godziny ?
Porażka ! Kto to wymyśłił i w jakim celu ? przeciez to powinno szybko reagować, zamuykać powiedzmy w połowie, 1/3 czy 1/4 jak tam chce byle regulowało. A nei :pyk" coś tam zamruczy i wiem ze iglica sie nie zamknęła albo nie otwarła ani trochę. Sprawdzałem 100x wsyztko zamontowane wyglada ze tak jak należy. O co chodzi powie mi ktoś ? bo straciłem cierpliwość i nadzieję. Ludzie piszą ze extra i ze działa , to dlaczego u mnie nie działa ? setki komentarzy i opini że to sie sprawuje super, to jakim cudem u mnie 3 szt (2 zakupiine z innego źródła a 1 z innego) nie działają ?
Inna sprawa że połąćzenie z aplikacją to jakieś czary ! 1x na 10 prób moze połączy, trzeba czekać i czekać i czekać i frustracja rośnie ! O dziwo po podejściu do urzadzenia i przycisnięciu przycisku łączy prawie natychmiast a program wykrywa głowice, tylko nie chce połaczyć. Ktoś to w ogóle testował zanim wypuścili na rynek ?
Bardzo proszę o pomoc bo juz opadły mi ręce. Przeciez to kosztuje około 150 zł/ szt ! rozumiem, że chińskie dziadostwo za 50 zł mogłoby nie działać, ale angielkska firma i tyle kasy !
co robię nie tak ?
Mam czekać tygodniami aż jak ktoś pisze sie "nauczy" temperatury i pokoju ? przeciez to nie zwierze czy dziecko zebym miał wychowywać i nauczać :(
wyjmuję z pudełka, zakładam i ma działać, natychmiastowo , poprostu czary
Może ktoś coś podpowie ? może cos robię nie tak ?
Z góry dziękuję