PDA

Zobacz pełną wersję : jak ociepla? fundamenty pod ?cian? jednowarstwow?



echo
01-04-2004, 18:31
Bedziemy budować dom niepodpiwniczony ze ścian jednowarstwowych (Porotherm 44). Fundamenty będą wylewane z "gruszki".
Mam pytanie odnośnie izolacji cieplnej ścian fundamentowych:
1. Czy koniecznym jest stosowanie pionowej cieplnej izolacji temicznej (styropian) czy można to zastąpić pasem styropianu (10 cm) ułożonym na podłodze (chudziaku) - tak mam w projekcie
2. Jeśli izolować ściany fundamentowe, to na zewnątrz czy też od wenątrz (gdzieś przeczytałem, że fundament pod ścianą jednowarstwową najlepiej izolować termicznie od wewnątrz; a wielowarstwowych od zewn,)
Czo radzicie i jakie macie doświadczenia. :o

nowicjusz
01-04-2004, 18:43
Zob. np. "Izolacja i ocieplenie fundamentów" z 15 lut. br. :roll:

bud-bet
01-04-2004, 20:16
ocieplanie ścian fundamentowych nie jest konieczne, oczywiście jeżeli dom jest bez podpiwniczenia

nowicjusz
01-04-2004, 20:29
Nie stosuj tak kategorycznego stwierdzenia, bo nie zawsze jest prawdą.
Przeanalizuj ruch zimna pionowo z betonowej ściany fund. do ciepłochronnej ściany np. z Ytonga, i dodaj, że tylko wtedy, gdy termiczna izolacja podposadzkowa leży ponad 1/3 m od najniższej krawędzi dolnego klocka Ytonga. Rozważ to dla zestawu dwóch innych, mniej "skrajnych" materiałów.

echo
02-04-2004, 06:28
to ocieplać w pionie czy w poziomie?
jesli w pionie to od wewnątrz czy na zewnątrz fundamentów (ściany z Porothermu)???
Czytałem w różnych miejscach na ten temat i piszą różnie :(

bajzi
02-04-2004, 13:55
ścianę ociepl od wewnątrz do wysokości wieńca (jeśli jest lub do wys. spodu ciepłego pustaka) w poziomie posadzki. styropian układany (poziomo) na chudym betonie powinien przylegać do tego pionowego i mieć spód na poziomie spodu ciepłego pustaka. na to wylewka. nie wiem czy jasno się wyraziłam. :-?

nowicjusz
02-04-2004, 22:31
Najlepszy efekt ocieplenia uzyskuje się, ochraniając budynek izolacją od zewnętrznej strony:
1.Ściany- pionowo, jak najniżej wgłąb gruntu.
2.Posadzki przyziemia- izolując poziomo od wpływów chłodniejszego gruntu, minimum pasem o szerokości 1 m, ułożonym przy zewnętrznych ścianach, lub na całej powierzchni. Pionowo- dla oddzielenia, również termicznego, od zewnętrznych ścian.
3.Dach lub stropodach- grubiej niż ściany i zawsze łącząc z izolacją ścian.

Unikaj kombinacji, polegających na ocieplaniu raz od zewnątrz, ówdzie od środka, nie zapewniających CIĄGŁOŚCI izolacji wokół CAŁEGO budynku, no chyba że zaplanowałeś wydać pokaźny spadek właśnie na dogrzewanie źle ocieplonego domu. :lol:

echo
06-04-2004, 07:44
rozumiem, że nawet pod ściana jednowarstwową (porotherm 44) lepiej jest ocieplić ścianę fundamentową od zewnątrz np. styropian 5 cm (a nie od wewnatrz - takie rozwiązanie znalazłem w któryms Muratorze) :o

rafałek
06-04-2004, 08:02
Ja będę miał ścianę fundamentową z gruchy prawie do "0" bez ocieplenia. Potem bloczek 25 +5 cm styropian + bloczek 12. Całość około 40 cm ponad grunt. Ściay lanej poniżej gruntu nie ocieplam. Posadzkę w pasie 1 metr od ściany zewnętrznej ocieplę grubszą warstwą styropianu.

echo
07-04-2004, 18:48
czy może mi ktoś wyjaśnić krok po kroku jak powinien wyglądać fundament wylewany z gruch po ścianę Pth 44 (ława, izolacja, ściana fund, izolacja pionowa, pozioma, cieplna, szerokości)
zbliżam się do tego etapu i mam kompletny metlik w głowie... :o

nowicjusz
07-04-2004, 21:45
1.Wykopy - do poziomu posadowienia (min. poniżej głęb. przemarzania) dokop się ręcznie, usuń luźny gunt (przekop głębiej, jeżeli trzeba) i jak najszybciej zabezpiecz warstwą "chudego" betonu 3-5 cm o szer. ława+ 15 cm. Nie pozwól naruszonego gruntu uklepywać łopatami, dopuścić do zalania wykopu wodą, przemarznięcia itp.
2. Ustaw ściany szalunków, włóż zbrojenie wg projektu. Sprawdź, czy pręty są nieprzesuwnie powiązane, nie: pokryte rdzą, zaglinione, tłuste, czy nie są zbliżone do ścian szalunku mniej niż 5 cm, mają projektowe rozstawy, zakładki lub spawy. Szalunki usztywnij solidnie, bo ciekły beton ma dużą siłę rozporu a za nieplanowane poszerzenie ław zapłacisz.
3. Zalecam podciągnąć do góry świeżo zabetonowane zbrojenie tuż przed zawibrowaniem.
4. Wykonaj impregnację min. poziomego wierzchu ławy dobrze penetrującą emulsją, ułóż min. poziomą izolację z mat. niewrażliwego na ew. pęknięcie ławy, wykonaj ściany fundamentowe, równając min. zewn. lico, piaskiem zabezpiecz poziom izolacji przed przywarciem zaprawy/betonu ścian. Wypraw starannie wszelkie zagłębienia ścian fund. zaprawą, na wyschniętą smaruj i klej izolację pionową. Unikaj izolacji p. wilg. na ociepleniu-izoluj mur, a w-wę ciepłochronną daj z mat. dobrze znoszącego "pobyt" w gruncie. Nie wierć otworów na kołki przez pionową p. wilgociową izolację ścian fund.- płyty izol. cieplnej dociśnie sam grunt.

aga_kraków
08-04-2004, 05:01
nowicjusz, nowicjuszem w budownictwie to ty nie jesteś :lol:

nie ja pytałam,ale dzięki za TAKĄ instrukcję

Pozdr.Aga

echo
08-04-2004, 06:39
dzięki
ściana fundamentowa wylewana jest troche nierówna; czy w związku z tym lepiej od razu w wykop włożyć folię i np. płyty styropianowe (beton, folia, styropian), czy tez pionowe izolacja cieplne i p/wilgoc. lepiej zrobic później (obkopując na nowo cały budynek)

nowicjusz
09-04-2004, 20:39
ECHO: Obie (p. wilgoci i termiczną) izolacje lepiej wykonaj nie odkładając na później, aby grunt wokół budynku dobrze osiadł, zanim zaczniesz robić bruki przy elewacji. Odradzam izolację z folii, nie powiązanej ze ścianą- lepikowa jest lepsza dlatego, że woda deszczowa nie ma możliwości pod nią podpłynąć i ścianę zawilgocić.


AGA: dzkb za pozdrowienia
:oops:

echo
11-04-2004, 13:34
ECHO: Obie (p. wilgoci i termiczną) izolacje lepiej wykonaj nie odkładając na później, aby grunt wokół budynku dobrze osiadł, zanim zaczniesz robić bruki przy elewacji. Odradzam izolację z folii, nie powiązanej ze ścianą- lepikowa jest lepsza dlatego, że woda deszczowa nie ma możliwości pod nią podpłynąć i ścianę zawilgocić.


AGA: dzkb za pozdrowienia :oops:


nowicjusz,
ale w przypadku, kiedy ściana fundamentowa będzie wylewana w grunt prosto z gruchy to nie mogę wykonać izolacji pionowej lepikowej (no bo jak?) - wtedy zostaje chyba tylko włożyć w wykop folię i styropian lub izilację zrobić później - dodatkowe odkopywanie budynku

nowicjusz
12-04-2004, 19:05
Na ścianie fundamentowej z betonu towarowego, wylewanego wprost do gruntu (Czy aby na pewno nie mylisz z ławą fundamentową? Jak gruba wyjdzie tak nietypowo realizowana ściana? ) , nie sposób tanio wykonać skutecznej izolacji pionowej. Proponuję więc zamówić beton z dodatkami wodoszczelnymi a później- skupienie się na wykonaniu porządnej izolacji poziomej, odcinającej od wilgoci ściany przyziemia.

echo
19-04-2004, 07:56
a może nie ocieplać ściany fundamentowej (pod ściana jednowarstwową) tylko solidnie ocieplić podłogę na gruncie np styropianem 10cm????

Aleksandryta
19-04-2004, 08:08
echo w Ladnym Domu 5/2004 jest b. dokladny artykul o izolacji poziomej. Wlasnie teraz sobie o tym czytam :D

Zbigniew Rudnicki
19-04-2004, 08:21
Porotherm 44 (w odróżnieniu od betonu komórkowego) ma mniejszą izolacyjność termiczną w pionie niż w poziomie.
Droga "zimna" w poziomie to labirynt wzdłuż ścian komórek.
W pionie droga jest prosta.
Jeśli nie ocieplimy muru fundamentowego z zewnątrz to przypomina to sytuacje jak byśmy byli w kożuchu, ale boso stali na śniegu.
Chłód z muru fundamentowego przechodzi pionowo na pierwsze dwie warstwy porothermu.
Izolowanie muru fundamentowego od wewnątrz niesie też niebezpieczeństwo, rozgęszczenia piachu pod podłogą na skutek ubytków styropianu i osiadanie podłogi.