PDA

Zobacz pełną wersję : Jak robić C.O. w domku jednorodzinnym?



Ina
01-04-2004, 20:16
Jestem na etapie robiebia CO. Mam pytanie do tych, którzy kładli już twarde rury miedziane do CO w podłodze. Chodzi o rury zasilające kaloryfery. Jaki rodzaj lutu jest lepszy: twardy, czy miękki? W jakiego radzaju otulinie nalerzy je kłaść. Panowie, którzy kładą CO, proponują 2 warianty:
1) rury w otulinie bezpośrednio na chudziak, na to steropian 10tka, folie izolacyjną i jastrych 6 cm.
2) folia izolacyjna, steropian, rury i jastrych
Który z tych wariantów stosowaliście u siebie i dlaczego?
Dzieki za wszelką pomoc!

markopoolo
01-04-2004, 21:33
Wariant drugi jest prawidłowy poniewaz wtedy rury sa najblizej gornej warstwy posadzki i jest to najbardziej ekonomiczne nie trzeba tyle grzac.Jesli chodzi o luty najlepszy jest twardy ale i najgorszy do wykonania moge polecic ci mieki bo wiem z doswiadczenia ze w praktyce z nim sie tez nic nie dzieje ,a najlepiej to zeby w posadzce zminimilizowac połoczenia stosowac mieka miedz z kregow i jak najmniej połączen.

ArtMedia
02-04-2004, 08:40
Twarde rury w podłodze musisz chyba gdzieś łączyć? Jesteś pewien, że tego chcesz? Przeszukaj najpierw forum na okoliczność przecieków.

gorbi
03-04-2004, 20:43
po ile watów na metr kwadratowy należy przyjmowaź dobierając grzejniki ?? - dom jest ocieplony super
kiedyś słyszałem 70 - 80 W??
jak to wygląda przy kotle kondensacyjnym, gdzie dobrze jest trochę przewymiarować grzejniki??
dzieki za info

Ina
03-04-2004, 21:43
Dzięki markopoolo za odpowiedŸ:) Mój fachowiec też przekonuje mnie do lutu miękkiego. Twierdzi że przy twardym trzeba stosować wysokš temperature, co niszczy rurę w miejscu spawu i prędzej wypłukuje się w tym miejscu miedŸ. O co chodzi z tymi przeciekami, o których wspomniał ArtMedia? Czy u ciebie też coœ takiego wystšpiło i jak się przed tym uchronić?

niezły
03-04-2004, 21:52
Lut twardy osłabia (przegrzewa) rurę a najlepszym sposobem na przecieki jest próba szczelności

filips
04-04-2004, 10:46
Ciao 8)

Zaleta ukladanie rurek w podlodze jest wygoda, od rozdzielacza gwiazdziscie doprowadzisz rurki do wszystkich kaloryferow, wada jest klopotliwa naprawa w zwiazku z tym odradzam ci laczyc rurek w podlodze (po co ryzykowac) a izolacje zaloz najlepsza jaka mozesz.

ADAMOS48
04-04-2004, 20:08
Nie łączy się miedzi w wylewkach bo od tego są rury miedziane miękkie w zwojach , tobie filips pomyliło się ze zlotem gwiażdzistym.

ADAMOS48
04-04-2004, 20:24
Co do izolacji to nie nallepszą jaką możesz tylko izolację do wylewek z folią . Możesz spotkać czerwoną ,niebieską ale musi mieć folię i grubość najmniej 9mm.

filips
04-04-2004, 20:33
Ciao 8)


Nie łączy się miedzi w wylewkach bo od tego są rury miedziane miękkie w zwojach , tobie filips pomyliło się ze zlotem gwiażdzistym.

Widze ze ty masz po prosty taki dziwny zwyczaj udzielac odpowiedzi przed przeczytaniem pytania.

Prosilbym cie o przeczytanie pierwszego postu w watku a potem odpowiedzi - to nie jest takie skomplikowane, wystarczy zaczac od gory.

ADAMOS48
04-04-2004, 20:44
To napisz uczciwie to wtedy albo cie poprę lub sie z toba nie zgodzę ,ale ty piszesz bzdety stąd mój ironiczny komentarz.

ADAMOS48
04-04-2004, 21:27
Ok

Ina
09-04-2004, 15:08
Słuchajcie, po przeczytaniu odpowiedzi jestem zupełnie skołowana. Nie wiem teraz co robić a hydraulicy będą mi kłaść rury do CO już w pierwszy dzień po świętach. Twarde mam już kupione, ale przeraziło mnie to, co piszecie o możliwości przecieku na złączach i stopach. Czy powinnam już teraz wymienić je na rury miękkie i robić od rozdzielacza? Izolacje na miedź kupiłam czerwoną 0,5 cm. z folią wodoszczelną. Czy pod ostateczną wylewkę na steropianie i rurach grzewczych też należy kłaść folię izolacyjną, czy starczy ta na samym spodzie? Ratujcie!

semp
09-04-2004, 15:47
Najpewniejsza instalacjato taka bez połączeń w wylewce. Chcesz miec święty spokój i zapomnieć o instalacji to wymień. KONIEC.

Romano
09-04-2004, 17:33
U mnie kładzone w styropian, trochę też częściowo w wylewce, wszystko w ociepleniu-jest wszysko OK !. Pamiętać trzeba ( instalatorzy to wiedzą-chyba) żeby rurki nie dochodziły do końca ściany może spowodować ich wyginanie( wydłuzanie metali pod wpływem tem.)