PDA

Zobacz pełną wersję : Okna (drzwi balkonowe) z poprzeczk? czy nie?



kasiek
04-06-2002, 18:37
Mamy zaprojektowany dom z otworami okiennymi o wymiarach 90x225, jest ich trochę. Mają być bez poprzeczki, ale może rodzi to jakieś problemy o których nie wiemy (wytrzymałość szyb, pękanie?). Niektóre są otwierane - balkonowe, niektóre nie.
Większość ofert na rynku ma poprzeczki, pytanie dlaczego. Bez wygląda lepiej - przynajmniej mi się bardziej podoba.
Kasia

Monika150
04-06-2002, 22:22
nie wiem nic na temat wytrzymalości takich szyb,ale słyszałam kiedyś takie uzasadnienie- lepiej z poprzeczką dlatego,że gdyby szyba się stłukła ,to koszt wymiany połowy jest oczywiście mniejszy niż całości.
pozdrawiam

Griszka
04-06-2002, 22:22
ja bym dał przewiązkę (mam 6 takich w moim projekcie) - Archeton/Ślężan.
1. całość sztywniejsza np. przy oknach antywłam p2,p3,p4
2. zbicie jednej tafli jest tańsze (mniej do wymiany)
3. łatwość zachowania szczelności (na dłużej starcza tego k=1.1)
4. bezpieczniej (np. dla dzieci) zbicie całej dużej tafli to nie gilotyna (uffff!!!)

agnes
05-06-2002, 09:06
Mam taki sam problem,z tym ,że zastanawiam się czy okna 150/150 mozna zrobić bez poprzeczki,ładna widoczność na ogród i w ogóle są zgrabniejsze,powiększają optycznie pomieszczenie ,tylko kwestia tego bezpieczeństwa? Mam dzieci /urwisy / i nie wiem jak to rozwiązać .Estetyka a bezpieczeństwo ,choć dwudzielne również mogą być niebezpieczne :smile:

plonskij
05-06-2002, 09:56
Trochę przydługie :???:.
Drzwi balkonowe powinny mieć poprzeczkę [szczeblinę]
A. Względy bezpieczeństwa dolna szyba powinna być jeszcze do tego drobnotłukąca [hartowana] na wypadek rozbicia szyby
B. Poprzeczka usztywnia skrzydło. W drzwiach z PVC rama skrzydła ma niedostateczną sztywność i w trakcie ekspoatacji może się odkształcać [robić w beczkę - szerzej w środku wysokości] lub zwężać. Powoduje to kleszczenie skrzydła w przypadku "beczki" lub rozszczelnianie w drugim przypadku [przedmuchy, przecieki deszczu].
Można mieć skrzydło bez poprzeczki ale należy zastosować usztywnienie stalowe mocniejsze [niż standardowe używane przez producentów okien]. Czy masz jakieś typy okien [system VEKA, KBE, inny??].
W drzwiach drewnianych nie ma tego kłopotu - są sztywniejsze.
Odnośnie okna o szerokości 150 cm. Jest to bardzo duże skrzydło. W trakcie eksploatacji może obwisnąć.
Można takie zamówić ale:
- powinno być otwierane przez uchylanie a otwierane tylko do mycia.
- musi być dobrze zaszklone.
- uwaga jak dla drzwi balkonowych - mocniejsze usztywnienie.
Większość producentów robi okna i drzwi balkonowe ze standardowych materiałów i do dużych okien i drzwi stosuje te same profile PVC i stalowe. Powinni do dużych okien stosować usztywnienia mocniejsze ale po pierwsze są droższe [producenci są oszczędni :wink:] i po drugie po prostu ich nie mają na składzie. Usztywnienia stalowe kosztują w zależności od masy. Typowe usztywnienia są z blachy grubości 1,5 mm. Do skrzydeł drzwi balkonowych i do szerokich skrzydeł okien powinna być blacha 2mm
Są tacy wybitni specjaliści co używają blachy 0,5 mm [wykrycie tego jest praktycznie niemożliwe].
Jak chcesz więcej szczegółów pisz bezpośrednio na moją pocztę.
Jerzy
W oknach drewnianych nie ma tego problemu.

Alanta
05-06-2002, 11:50
drzwi balkonowe powinny mieć poprzeczkę także z tego powodu, żeby ktoś nie próbował przez nie przejśc, jeśli szyby są zbyt czyste :smile: . Na zachodzie w hotelach widziałam naklejki na drzwiach bez poprzeczki "tu jest szyba !"

kasiek
06-06-2002, 14:09
Dziękuję bardzo. Czyli w naszym wypadku raczej drewniane, jeśli zdecydujemy się bez poprzeczki.
Interesuje mnie jeszcze ta drobnotłukąca szyba. Niestety mam doświadczenie, że nawet mała, która wylatuje, może zrobić dużą krzywdę. Na razie funkcjonuję pod hasłem: "I tak nie da się wszystkiego przewidzieć, nie dajmy się zwariować", ale skoro wstawia się hartowane szyby do okien, to może warto. Pobieżnie zerknęłam w cenniki okien i nie zauważyłam tam w ofercie. Trzeba robić na zamówienie? A o ile taka szyba podraża koszt okna?

krcb
16-04-2014, 00:17
Mam pytanie o standardowe wymiary szyb w oknach balkonowych. Otóż chcieliśmy kupić rolety do okien balkonowych i jak się okazuje standardowe są za wąskie lub na styk - czyli ledwo ledwo ale przykrywają szybę bo nasze szyby mają szerokość 69 cm. Czy to znaczy że mamy jakieś niestandardowe drzwi??? w sensie mniej popularny rozmiar? Bo mówię - patrząc po roletach to nasze są za szerokie ;(

Gawor5
17-04-2014, 11:42
Uważam, że okna bez "poprzeczek" są zdecydowanie bardziej estetyczne. Jeżeli technologia wykonania Twoich okien na to pozwala to bym się zdecydował na jedna pełną taflę, bez przesady z tym zbijaniem, to są bardzo mocne szyby w takich drzwiach balkonowych, inna sprawa że usztywnia ona konstrukcję skrzydła jednak występuje wiele modeli bez poprzeczek nie wiem tylko jak różnią się cenowo

night_84
17-04-2014, 12:51
dobierz 3 szybę i bez poprzeczki, im większa tafla jednolita tym okno cieplejsze

MassiveR
28-04-2014, 14:03
To zależy na co stawiasz na ekonomię czy estetyke...
Ładniej na pewno wyglądają okna bez poprzeczek.

theme
28-04-2014, 15:36
Nie wiem jak to jest z innymi producentami ale osobiście spotkałem się z przypadkiem, gdzie gwarancja była udzielana dla okna do 230cm a wyższe musiały mieć poprzeczkę. Jej brak oznaczał z rezygnację z gwarancji. Oczywiście, że brałem bez poprzeczki :)

KODAKFILM
05-05-2014, 12:39
nawet do 2400mm wysokości i szerokości do 1000mm jest normalnie w gwarancji bez poprzeczki...stosowane jest dodatkowe usztywnienie okna. Osobiście ładniejsze bez poprzeczki i nawet jeśli się myśli o roletach wewnętrznych to nie trzeba stosować 2 mechanizmów. teraz są modne takie duże przeszklenia