PDA

Zobacz pełną wersję : jak? farb? malowa? ogrodzenie z k?townika?



Pearl
02-04-2004, 07:27
Mogę kupić Hammerite poniżej 100 za 3 litry i mieć spokój, ale może jakiś chlorokauczuk byłby nie gorszy. Ogrodzenie mam już zagruntowane podkładem - przezimowało w ten sposób i zdarzają się też wypryski z rdzy. Proszę o Wasze opinie na temat samego malowania, rodzaju farby którą użyliście itp... Ogrodzenie ma w obwodzie około 180mb więc przy Hammerite trochę dostanę po kieszeni. Może znacie coś co nie odbiega zbytnio jakością i jest tańsze, no i oczywiście się sprawdziło. Pozdrawiam
Pearl

Majka
02-04-2004, 08:27
Własnie chlorokauczuk, i to nawet bez gruntowania. Slupki z kątownika tylko odtluszczalismy. 2 lata sie trzyma bez zadnej skazy. :P

Pearl
02-04-2004, 08:31
jakiej firmy? Jest tyle tego...

Józia S.
02-04-2004, 08:36
Pearl
Ogniska korozji trzeba wyczyścić ręcznie szczotką metalową, odtłuścić i pomalować farbą podkładową (najlepiej taką jak wcześniej).
Jeżeli wczęśniej gruntowałeś farbą alkidową (tzw. ftalową), to nie nakładaj na wierzch chlorokauczuku, bo ściągnie poprzednią warstwę (marszczenie). W takim przypadku kładź też alkidową.

W pracy zajmuję się m.in. antykorozją, to co nieco wiem.

katja
02-04-2004, 11:31
Jeśli można, to się podłączę z pytaniem.
Józia,
na starych żeliwnych drzwiczkach pieca kaflowego pojawiła sie rdza :( , co mogę z tym zrobić?
Chciałabym zachować ich pierwotny wygląd, a więc farba odpada.
Pozdrawiam
Kasia

tom soyer
02-04-2004, 11:45
Pearl
Ogniska korozji trzeba wyczyścić ręcznie szczotką metalową, odtłuścić i pomalować farbą podkładową (najlepiej taką jak wcześniej).
Jeżeli wczęśniej gruntowałeś farbą alkidową (tzw. ftalową), to nie nakładaj na wierzch chlorokauczuku, bo ściągnie poprzednią warstwę (marszczenie). W takim przypadku kładź też alkidową.

W pracy zajmuję się m.in. antykorozją, to co nieco wiem.

a czym najlepiej pomnalowac surowe slupki? czy nakladac farby wielowarstwowe? jak jest z tym odtluszaniem w przypadku roznych rodzajow farb?

Józia S.
02-04-2004, 12:16
Jeśli można, to się podłączę z pytaniem.
Józia,
na starych żeliwnych drzwiczkach pieca kaflowego pojawiła sie rdza :( , co mogę z tym zrobić?
Chciałabym zachować ich pierwotny wygląd, a więc farba odpada.
Pozdrawiam
Kasia

Katja,
pytanie: czy drzwiczki się nagrzewają i do jakiej temperatury?
Jeżeli się nagrzewają to są farby (jednak) typu srebrzanka na temp. do 300 st. C, ale ja natłuściłabym drzwiczki specjalnym preparatem odrdzewiająco - zabezpieczającym (są to tzw penetranty, u niektórych wywołują skojarzenia :D ). Można dostać w sklepie z chemią przemysłową.

Józia S.
02-04-2004, 12:30
a czym najlepiej pomnalowac surowe slupki? czy nakladac farby wielowarstwowe? jak jest z tym odtluszaniem w przypadku roznych rodzajow farb?

Odtłuszczanie - firmy stosują benzynę ekstrakcyjną, metoda tania, ale śmierdząca i wybuchowa :lol: . Do potrzeb domowych wystarczająca.
Są farby do nakładania jedno i wielowarstwowego, ale lepiej nakładać przynajmniej dwie warstwy (zresztą producent konkretnej farby określa), bo ogrodzenie musi znosić trudne warunki: deszcze (też te kwaśne), słońce (promieniowanie UV) i zasolenie np. błoto z ulic w zimę.
Jest tyle producentów farb, że trudno cokolwiek doradzić. Ja osobiście preferuję Teknos, ale Tikkurila też nie jest najgorsza (nie wiem, czy nie dostanę od kogoś po głowie za reklamowanie). Jak chcesz namiar to daj znać na priv.

Trzeba koniecznie zaznaczyć, że chcesz malować niezbyt starannie czyszczoną powierzchnię. O luźnej rdzy nie ma mowy, bo spadnie razem z farbą.

katja
02-04-2004, 12:47
Dzięki Józia.
Znaczy się pytać o penetranty :lol: .

tom soyer
02-04-2004, 13:12
pytajac o faryb "wielowarstwowe" chodzilo mi raczej o powloki skladajace sie z kilku roznych farb np: podklad+farba(+farba). Niektore farby sa podobno jednowarstwowe czyli maluje sie bez odtluszczania, podkladow itd.
Czy tutaj tez jest jakas regula ze np jedna (technologia) jest trwalsza od drugiej?

Józia S.
02-04-2004, 18:48
Tomku SoyerzeZ nakładaniem farb jest podobnie jak z izolacją posadzki. Każda następna warstwa uszczelnia poprzednią. Tylko nie można tego robić w nieskończoność.
Wystarczy zastosować dwie powłoki: gruntującą - podkładową (w nazwie farby) i nawierzchniową.
Zasady przewodnie:
nie należy rozcieńczać farb rozcieńczalnikami - lepiej podgrzać, żeby rozrzedzić (pogarsza szczelność powłoki);
Odtłuścić jakimś rozpuszczalnikiem należy zawsze (tłustych czy zaolejonych powierzchni farba się nie trzyma - będzie odłazić płatami;
nie należy malować w deszcz i jak jest duża wilgotność powietrza, np. przed burzą, ani wczesnym rankiem, ani wieczorem (skraplanie pary wodnej);
Podam teraz dobieranie farb w zestawy "podkład - nawierzchniowa" i tylko w tej kolejności - nie odwrotnie:
Ftalowa - ftalowa (obecna nazwa alkidowa)
chlorokauczuk - ftalowa
epoksydowa - epoksydowa
epoksydowa - poliuretanowa
Są też na konstrukcje stalowe: akrylowe, siloksanowe i inne, ale nie mam doświadczenia, tylko coś tam czytałam.

Katju
Penetranty albo odrdzewiacze pomogą usunąć rdzę i trochę zabezpieczą, bo są tłuste. Są środki zabezpieczające na dłużej z dodatkiem silikonu, czy teflonu (też w sprayu).