PDA

Zobacz pełną wersję : Wentylator w łazience



tomek4
22-07-2011, 14:41
Witam po raz kolejny z nad biurka z pokreślonym przeróżnymi instalacjami planem domu...

Łazienka, z racji nie iż nie przylega bezpośrednio do komina ma w projekcie od komina kawałek rury wentylacyjnej zakończonej wentylatorem.

Pytanie jak to się "teraz" podłącza ?
Dać pod sufitem gniazdko czy kablem na stałe ?
Poprowadzić fazę po łączniku od światła, co by nie kręcił się ciągle ?

Czy na coś jeszcze zwrócić uwagę ?

Tomek73
22-07-2011, 21:46
W tym przypadku najlepsze sa dwie opcje. Wentylator podlaczony do wyłacznika, ale z dodatkowa fazą i wył czasowym - bedzie sie jeszcze krecil kilka minut po wylaczeniu swiatła. (Np Dospel Styl 100WC). Druga opcja to wentylator z higrostatem i wył. czasowym. (Styl 100WCH)
Jezeli zastosujesz takie wentylatory to musisz doprowadzić do wentylatora faze po wyłaczniku i drugi przewód z ta samą fazą ale z pominieciem wyłacznika. I neutralny oczywiscie tez.

tomek4
22-07-2011, 22:26
Dzięki, tak też myślałem.

dendrytus
27-07-2011, 14:58
Dajesz normalny wentylator + przekaźnik czasowy wyzwalany wyłącznikiem światła. Najtańsze i najlepsze rozwiązanie. Później możesz sobie dodać sterowanie np wilgotnością powietrza.

robertsz
27-07-2011, 17:46
Ja wykorzystuje do tego przekaźnik PCS-506 firmy F&F - http://fif.com.pl/produkt/36/570
Tryb H doskonale sprawdza się do "wietrzenia WC".
Krótkie korzystanie do 45 sekund np: odwieszenie ręcznika, uchylenie/zamknięcie okna etc... nie uruchamia wentylacji.
Dłuższe korzystanie powyżej 45sek uruchamia wentylację ale dopiero po zaniku sygnału sterującego (po wyjściu z pomieszczenia).
Słowem nie brzęczy ci wentylator nad uchem jak w McDonaldzie.

Jedna uwaga, spięcie tego z wyłącznikiem światła jest dobre w McDonaldzie.... tam nie ma okien.
Jeśli w pomieszczeniu masz okna to jest szansa, że w ciągu dnia nie użyjesz wyłącznika oświetlenia i wentylator będzie nieruchomy.
Ja bym się pokusił o zabudowaną czujkę mikrofalową.

Druga sprawa, z czasem przy dużej kondensacji wilgoci/zapachów warto przemyśleć uruchamianie tego wentylatora na dłuższe przewietrzanie nawet gdy nie ma użytkowników np: na kilka godzin w nocy...

Generalnie rozwiązań jest sporo, czujnik wilgoci lub wyłącznik światła może ale nie musi się sprawdzić w każdej sytuacji.